Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gem eentor a ad. Bij de pist<>ren te 's-Gravenhage gehouden herstemming \oor een lid der Provinciale Staten (vacature van wijlen den heer Sluiter) werden uitgebracht 7187 «temmen. Hiervan verwierf de heer V/. Dolk (lib.) 3733 en m. M. J. C. M. Kolkman (kath.) 3454 st., zoodat eerstgenoemde gekozen is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haailem heeft een verzoek tot de regeering gericht, om, met het oog op den beperkten tijd gedurende welken de registratie- en zegelkantoor in de steden geopend zijn, te will a bepalen dat de plakzegels ook in de steden, waar regis tratie-kantoren gevestigd zijn, aan de postkan toren zullen verkrijgbaar zijn. Als vervaardiger van het bekroonde antwoord op de iu het votige jaar door het Onderwijzers- Genootschap uitgeschreven prijsvraag betreffen de een handleiding voor de verwarming en ven tilatie van schoollokalen heeft zich bekend ge maakt de. lieer L. M. Moülenaar, adjunct direc teur der geweentewei ken te Groningen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester van Gnssel, A. M. Hubertsvan Renswoude, J. K. baron 'i'aets van Amerongen tot Renswoude; van Mesch, J. H. Rainaeker, secretaris dier gemeente van Capellc a/d IJssel, D. Bakker, secretaris dier gemeentevan Kerkr.ide, K. I. J. Daelenvan Ooltgensplaat, P. van Woel G.-Gzn., en van Hoeven B. M. van Meer. Rij Kon. Besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Eys- den (Station) J. H. Staal, ontvanger der directe be- astingcn eu accijnseu tc Bollingivoldetolontvanger der invoerrechten te St. Pieter T. A. Hermsen, sur numerair bij de directie te 's-Hertogenboscbtot ontvanger der directe belastingen, en accijnsen te Peizo D. de Fluiter, surnumerair bij de directie te Amsterdam; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnseu te 's-Gravezande, stand plaats Hoek van Holland P. G. Ligtcnberg, surnu merair bij de directie te Maastricht; tot ontvanger bij de directe belastingen en accijnsen te Haaksber gen O, J. Postel, surnumerair bij de directie te Rot terdam; tot ontvanger der directe belasting, invoer rechten en accijnsen te Makkuni A. van der Werff, surnumerair bij de directie te Leeuwarden; tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Heilo W. M. Visser, surnumerair bij de directie te Rot terdam; tot ontvanger der directe belasringen en accijnsen tc Dalfsen J. C. Altorffer, surnumerair bij de directie te Middelburg; tot ontvanger der directe belastingen eu accijnsca te Ootmarsum G. Snoyink, rijksklerk ten kantore te Enschedé. 'Bij Kon. besluit zijn bevorderdtot commies der posterijen 2de kl. J. ,P van Houweniuge en J. van Nijmegen Scboncgevel, beiden thans commies der posterijen 3de kl.tot commies der posterijen 3de kl. R. Benthem en J. R. Visscher, beiden tbaus commies der posterijen 4de kl. Bij Kon besluit is aan den opzichter der telegra phic 1ste kl. L. S, Steonveld, te Hoorn, op zijn ver zeek, eervol ontslag verleend nit 's Rijks dienst. ïSehiedam". Onder voorzitterschap van den heer 11. C. M. de Groot vergaderde gisteiavorid de kiet- vereeniging uSchieiinm" in het Volkshuis alhier. Op de agenda stonden als punten van be handeling; de vei kiezing van een bestuurslid en het stelFn van twee eandidaten voor de Piovinciale Staten en één voor den gemeente raad. Ten gelieve der afgevaardigden lan de libetale kiesvereniging te Overvalue, de hoeren Hak, de Kroes en Poot, werd na lezing en goed keur ingder notulen der voiige vergaderingallei- eer-t aan de orde gesteld de aanstaande ver kiezing van twee leden der Provinciale Staten ter vervulling der vacaturen ontstaan door de periodieke aftreding van den lieer P. Loopuijt en liet overlijden van den heer S. A. Mrui«. Als voorloopige eandidaten waren bij liet be«tuur opgegeven de hoeren 1'. Loopuyt, aftr. lid, en II. J. Versteeg. O vei sell ie deelde bij monde van den heer De Kroes mede dat liet zich niet kon vereenigen met de camiidaluur- Loopnyt, wel rnet die van den heer Versteeg. Voor de tweede plaits w-nscht Oversehie te stellen den hetr M. C. M. de Groot. De heer De Groot deelt u.ede (lat hij in geen geval een candidal uur zal aanvaarden zijn bezigheden laten liern niet to - liet lidmaatschap der Siaten behooilijk te vervullen. Het lib. Kiescomité te Kethel hetftzch met beide candidal uren vpreerugd. Allereerst komt nu aan de orde de vacature- Loopuyt, aftreding 1SJ04. Een lang !m ige bespreking ivmdt nu gehouden over de candidatuui' Loopuyt, waarlegen Over- schie zich krachtig blijft verzetten om redenen van zeer bijzonderen aard den landbouwers rakende. De heeren M. C. M de Groot, A. van Buijsen, W, Tak en M. Kranen bevelen deze candida- tuur warm aau, als van een man, die ten vollo op zijn plaats in de Provinciale tStater» i«. Do beer De Groot constateert nog dat de heer Loopuyt zich in den Gemeenteraad als een ijverig en bekwaam hd fieeft doen kennen. De fleer Tak vei zekert nog dat de heer Loopuyt bij verkiezingen voor' de Eerste Kamer zeker op lib«ralen zal stemmen. Ten stotte tot .stemming overgaande, kiest de vergadering met overgroots meer derheid deri heer P. Loopuyt tot haren candidaat voor de n.s. verkiezing ter vervulling dei' periodieke vacature. Aan de orde komt riu liet «tellen van een candidaat voor de vacature-Maas. Alvorens tot bespreking over te gaan brengt de voorzitter, de heer M. C. M. de Groot, in warme bewoordingen hulde aan de nagedach tenis van den heer S. A. Maas. Door applaus stemde de vergadering met deze huide in. Met algemeens stemmen wordt vervolgens voor ile vervulling dezer vacature candidaat gesteld de heer H. ,1. Versteeg. De heeren P. Loopuyt en H JVer steeg zyn dus de eandidaten der samen werkende liberalen in het hoofdkiesdistrict Schiedam. De voorzitter .«preekt de overtuiging uit, dat ook Oversehie persoonlijke overwegingen zal weten achter te stellen bij het algemeen belang, en mede de carrdidatuur Loopuyt krach tig zal steunen. De afgevaardigden van Oversehie verlaten hierop de vergadering. Thans komt aan de orde de vei kiezing van een bestuurslid der kiesvereeniging, wegens het bedanken van den heer A. van Buysen. Ge kozen wordt de heer G. Bezemer, die de benoeming aanneemt. A!«nu komt aan de orde het stellen <an een candidaat voor de verkiezing van een iid van den gemeei teraad in district III. Daai de hemen dr. J. Eruitz, rnr*. D. Lodder eu P. van Gr oningen voor een eventueele candidatuur hadden bedankt, bloven over als voorloopige eandidaten de lieeren L L. van Einden, A. Gouka, F. W. N. llirgeri- hoitz Jr. en Gr. \V. Snel. Do heer Joh. Plooij Jz. beveelt de eandirla- tiiur-vaii Ernden aan als van een man, die een warm hart heeft voor de nooden en b-hoeften van den wer kmansstand en die daarvoor ook zou pleiten in den gemeenteraad, Spr, knoopt daai aan va«t een phiiippica tegen de liberale lederi van deri raad naar aanleiding der onvol doende bezoldigingen van enkelen der laagste gemeenteambtenaren, terwijl aan hoogere amb tenaren, salarisverboogmg wordt toegekend. De heer M. Kranen verdedigt de candi datuur- Gr^Jja. ook op grond hiervan dat men met dticii candidaat de grootste kans van slagen zal hebben. I) candidatuur-Hugenhollz wordt met groote warmte verdedigt door den heeren M. C. M. de Groot en C. van Meurs, ais van een man ran democratische beginselen, die een warm hart heeft voor de arbeiders, die veel talent heelt, veel weet en de gave bezit om zijn ge voelens met geestdrift te uiten. Daartegenover wordt er op gewezen dal deze candidatuur. hoe superieur ook, weinig kans op succes aanbiedt. Men wil geen dommee in den Raad. De heer A. F. van Lissa beveelt de candida- tuur-Snel aan als van een man van de practijk, die steeds blijk heeft gegeven hart en ijver te hebben voor hetgeen hij entameert. Na breedvoerige bespreking der verschillende candid at u ren wordt tot stemming ovei gegaan. Het resultaat is, dat tot candidaat der kiesvereeniging wordt geproclameeul de lieer A. Gouka. De candidatuur F. \V. N. Hugenhollz Jr. bleef met een gering aantal stemmen in de mimlei beid. De Voorzitter drukt den leden op het hart als één man den c.n li-laat der vereeniging te steunen. Bij de gebruikelijke rondvraag komt de lieer J. II. van Westendorp J.Dz. koit terug op de verwijten, door den heer Plooij gericht tot de liberale linten van den Raad, Hij noodigt d< n heer Plooij uit, het volgend jaar wanneer een groote club der liberale leden vau den Raad moet aftreden, zijn bezwaren nogmaals in den breede uiteen te zetten. Een antwoord daarop zal dan niet achter vvege blijken. Nadat de heer Plooij nog te kennen had gegeven, dat het hoofdzakelijk zijn bedoeling was geweest de liberale leden van den Raad op het hart te drukken, toch vooial de belan gen van de arbeiders niet uit hel oog te ver liezen, sloot de Voorzi'ter de vergadering. Dnor de afdeeling Schiedam van den Ned. Brood- Koek- en Banketbakkersbond is besloten dat de leden op Hemelvaartsdag geen brood zullen lat"n bakken of rondbrengen. De wedstrijd op de smalle plank, die aan ving n.i den groolen kamp van den Nederl. Alg. Kegelbond is afgeloopen en voor den uitslag verwijzen wij naar de rubriek «port. Onmiddellijk daarna i« op die baan een nieuwe wedstrijd begonnen, waaraan behalve prijzen, be«tnan<!e n.t kunstvoorwerpen tot den prijs van fG.50, ook een consolatieprijs is ver bonden, bestaande uit 10 van de dngelijksche opbrengst. De wedstrijd op de breede plank zal waar schijnlijk Z ndagavond gesloten worden. De serie portreften die reeds van fl. M. de Koningin bestaat is weder uil gebreid. Door den Irof-photograaf Ad. Zimmernians te 's-Graven- hnge is een portret gemaakt dat zeer fraai mag worden genoemd. Verschillende formaten van dit portret zijn geëxposeerd bij den heer J. v. Diggelen alhier. Hedenmorgen werden naar liet Huis van Bewaring alhier overgebracht 2 personen, ge signaleerd in hete Algemeen Fo/itieblad. tot het ondergaan van respectievelijk i en 4 dngen vervangende hechtenis, aangezien zij de hen opgelegde boeten van fl en fG uiet konden betalen. Gistermiddag te 5X uur viel de zevenjarige Gerrii Schroten bij het spelen in deSchie. Hij werd gered door twee knapen A. en C. Hansier, die daar bij waren. BURGERLIJKE STAND. fïeboren 6 Mei. Karei Leonardus Antonius Maria, zoon van J. B. M. Coebergh en C. M. C. H.Jansen, Langs Haven. 7 Mei. Jacobus Johannes, zoon van J. Hille en A. P. M. Kamp, Hoofdstraat. 10 Mei. Antonia Wrlhelmina, dochter van J. Tieleman en E. Boender, Noordersiraat. Vergadering op Dinsdag 10 Mei, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 18 leden, er bestaat éêne vaca ture. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren .-E. Elze vier Dom, P. Loopuyt, Dr. B. de Brnijn en H. R. M. A. van Gent. De notulen van de vergadering van 19 April worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, Mis sive houdende bericht, dat door hen wordt berust in het raadsbesluit dd. 19 April 1.1. betreffende ver hooging van het aan het Stads-Ziekenhuis te ver- leenen subsidie voor den dienst 1897. Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten dd. 19 April 1.1. tot betaling van f 823.531js en f 77.78 uit den post voor onvoor ziene uitgaven der gemeente-begrootingen respectie velijk voor 1897 en 1898. Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten d.d. 19 April 11. tot af- en overschrijving van bedragen ad f14950.en f300.— op de gemeentebegrootingen, respectievelijk voor 1897 en 1898allen aangenomen voor kennisgeving. Van B. en IV., Missive daarbij ter goedkeuring inzendende de rekeningen over 1897 der Gasfabriek en Drinkwaterleiding met de daarbij behoorende be scheiden om onderzoek en advies gesteld in handen der Financiëele Commissie. Idem, Missive daarbij inzendende de verslagen om trent den toestand en de werking der Gasfabriek en Drinkwaterleiding over 1897aangenomen voor kennisgeving, zullende de verslagen als bijlagen worden toegevoegd aan het verslag omtrent den toe stand der gemeente over 1897. Idem, Missive waarin zij voorstellen den penning meester der commissie van beheer van het pakhuis „de Nederlanden" over het afgeloopen jaar een honorarium van f75.too te kennen, zijnde gelijk aan dat in vorige jaren. De heer Van Harwegen den Breems vraagt behandeling op heden opdat de rekeningen op tijd kunnen worden ingeleverd. Hiertoe wordt besloten. Idem, ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving ad f280.op de gemeentebegrooting voor 1897. Idem, het door hen opgemaakt suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 189ï/98, ten bedrage van f219.80; laatstge noemde stukken ter visie gelegd ter behandeling ia cene volgende vergadering. Idem, Missive met voorstel hun college te mach tigen fot het sluiten eener overeenkomst met de firma Van Deventer Zoon omtrent grondophooging van- en naast hare terreinen en regeling van den onderhoudsplicht der erfscheidingeen en ander op de voorwaarden in die missive vervat. Op voorstel van Burgemeester en Wethoudera werd besloten tot dadelijke behandeling, opdat de voorgestelde overeenkomst, die met de voorwaarden van aanbesteding der in die missive genoemde ge meentewerken verband houdt, nog vóór het houden dier aanbesteding kon worden gesloten. Idem. Aanbevelingslijst ter benoeming van een 4e lid en ter uitbreiding van het getal plaatsverv. leden m de stembureaus voor de as. verkiezing van 2 leden voor de Provinciale Staten; en zulks op grond van het bepaalde in art. 10 der Wet van 28 April 1897 (Stbl no. 112); zullen straks worden benoemd. Van dsn heer J. van der Bruijo, Adres om eervol ontslag als leeraar bij het Middelbaar Onderwijs alhier, met het daarop uitgebracht advies door den Inspecteur van het M. O. en de Commissie van toe zicht op het M. O. alhier. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten het gevraagde ontslag eervol te ver- leenen met ingang van 1 September e. k., onder dankbetuiging aan den adressant voor de langdurige door hem iu deze betrekking aan de gemeente be wezen diensten. Van Stefanus Jacobus Mecuwisse, particulier te Rotterdam, schrijven houdende een verzoek in zako de stichting Fabri (zie ons nr. van 5 Mei jl.) Wordt ter visie gelegd om daarop te letten wan neer binnenkort een benoeming zal geschieden in de commissie van beheer dier stichting. (Waarschijnlijk voor deze zaak waren een aantal vermoedelijke erfgenamen van hier en elders, waar onder een 7-tal dames, op do publieke tribnne tegen woordig). Tot lid der Commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der Verordening op do heffing van ecne plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1898/99, werd benoemd do heer G. I. Wittkampf. Tot hoofd der herhalingsschool voor meisjes werd benoemd do heer C. Kerdel, hoofd der le openbare kostelooze school, en tot onderwijzeres aan dl 2e openbare kostelooze school mej. J. Tijl, thans onder wijzeres aan de le openbare tusschenschool. beide benoemingen op heden in te gaan, terwijl op den zelfden datum aan mej. Tijl eervol ontslag wordt verleend uit hare tegenwoordige betrekking. Aan G. J. vau Doorn en E. Seven werd op hun bezwaar, ontheffing verleend op hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/98. Aan de orde is alsnu de aanvulling van de stem- bureaux voor de verkiezing van twee leden voorde Provinciale Staten, waarbij zijn benoemd a. Stembureau, le stemdistrict. 1. tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden aan vangende met de opening der stembus, de heer M. C. M. de Groot. 2. tot 3e en 4e plaatsv. leden, de hoeren Mr. H. M. C. Poortman en F. Visser. b. Stembureau, 2e stemdistrict. 1. tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden aanvangende met de opening der stembus, de heer A. van Buijsen. 2. tct 3e en ie plaatsv. leden, dc heeren Mr. D Lodder en Th. A. J. Zoetmulder. c. Stembureau, 3e stemdistrict. 1. tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden aan vangende inet de opening der stembus, de heer Jf. Kranen. 2. tot 3c en 4e plaatsverv. leden de heeren V Brouwer en Chr. J. Wonterlood- d. Stembureau, 4e stemdistrict. 1. tot lid uitsluitend voor de werkzaamheden aan vangende met de opening der stembus, de heer P Brillenburg. 2. tot 3e en 4o plaatsverv. leden do heeren P. 0, van der Pant Jr. en W. A. Beukers Jr. E. Kruiners vroeg ontheffing voor 9/12 van zija aanslag iu de plaatselijke directe belasting, dienst 1S98, wegens het verlaten der gemeente met I April jl.doch daar adressant in die belasting niet aanc-c- slagen is (sedert 1 Januari is die belasting afgeschaft) zal hem worden bericht dat zijn verzoek om die reden voor kennisgeving is aangenomen. Thans kwam in behandeling het praeadvies van B. en W. op het advies van de wed. K. van Keek om een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas (zie ons nr. van 7 Mei j.L), luidende tot afwijzende be schikking. De heer de Groot vraagt of dit adres ook aanleiding heeft gegeven bij B. en W. om de pen- sioen-verordening uit te breiden ook tot de weduwen. De finantieele toestand is nu toch beter dan bij dc vaststelling van die regeling. De Voorzitter antwoordt dat dit adres daartoe geen aanleiding heeft gegeven, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot vernieuwde regeling van de jaarwedde van den grafmaker der algemeens begraafplaats alhier (zie mede ons nr. van 7 Mei jl.). De heer van Westendorp merkt op dat het zeer wenschelijk is dat de grafmaker dicht bij het kerkhof woont, maar wenscbelijker is het ook dat de machinist dicht bij de machine woont. Hij vraagt alvorens te beslissen om in overleg te treden niet de Commissie voor de Gemeentewerken. Een huis in de buurt te vinden zal bovendien niet zoo gemakke lijk gaan. Voorts vraagt Spr. of et geen maatregelen kunnen genomen worden waardoor de drukte voor den grafmaker op Zondag eenigszins verminderd wordt. De Voorzitter antwoordt hierop dat werkelijk eventueel in overleg zal worden getreden met de commissie van gemeentewerken. Is een woning voor beiden in de nabijheid noodzakelijk dan zullen de noodige voorstellen door B. en W. worden gedaan. De heer Kranen maakt bezwaar tegen het ver bieden van fooien-aannemen. De Voorzitter licht dit toe door mede te deelen dat dit fooien verbieden volstrekt niet be treft het beloonen van extra diensten. De heer Brillenburg acht het fooienstelsel zoo ingeworteld dat het niet te vcmijden is. Ook de politie krijgt fooien. De Voorzitter zegt dat de fooien voor de politie voor allen te samen zijn. De lieer Brillenburg stelt voor de jaarwedde van den grafmaker te stellen op f400 en het verbod van fooien in te trekken. Dit voorstel wordt verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop ongtwij- ïigd aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van f75 aan den secretaris van het pakhuis de Neder landen wordt met algemeeue stemmen goedgekeurd. Hierna komt het voorstel van B. en W. aan do orde iu betrekking tot een overeenkomst met de firma van Deventer en Zn. De heer D i e n s k e vraagt of de bedoeling is de glooiing recht op te trekken; den grond die daar door verkregen wordt te geven aan de firma Van Deventer Zn.; aan die firma f1300 uittekeeren, die daarvoor een afscheiding zal maken en alléén het onderhoud zal moeten dragen. De Voorzitter antwoordt toestemmend. Met algemcene stemmen wordt besloten de voor dracht aan te nemen. Ten slotte het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot invoering eener heffing van keurloon van vleesch, alsmede het te dier zake ingediende amen dement van het raadslid den heer J. II. van Wes tendorp J.Dz. (wat dit laatste betreft zie ons nr. van 5 Mei jl.) De heer de Groot heeft zich dc vraag gesteld of de slagers gclcgeuhcid zullen hebben om dc kosten te verhalen op de vleeschverbruikers ea dit nu ge looft spr. niet. De belasting zou dus gedragen wor den door dc slagers aan wie geen diensten worden bewezen. Maar al konden die kosten worden verhaald acht spr. het nog een onbillijke belasting. Beter achtte spr. dan nog verbooging der directe belasting tot een bedrag van deze kosten. Ten slotte beeft spr. een principieel bezwaar, een wettelijk bezwaar, en spr. vreest dat de voorzitter dan art. 70 bij aan- aanncmïng cr van zal moeten toepassen. De heer N o 1 e t kan zich met het gesprokene des heeren de Groot niet vereenigen en sluit zich aan bij de beschouwingen des voorzitters uitge sproken in de vorige vergadering. Spr. wijst op de hooge belasting die de water leiding en gasfabriek vormt en die toch ook niet door allen gedragen wordt. De heer de Groot wijst cr op dat door 80 slagers 3 4 4 duizend gulden zuilen moeten betaald worden. De heer N o 1 e t meent dat elke industrieel of koopman moet weten hoe hij zijn kosten zal moeten verhalen op do afnemers; dat is zijn bedrijf en moet dus hij weten. Zoo ook de slagers De Voorzitter acht de raeening van den heer de Groot, dat het een onwettige belasting zou zijn, niet juist; ook het genoemde bedrag is naar Spr.'s inlichtingen te hoog en hij komt maar tot ten hoogste f2000. I)e vraag hoe do slagers die kosten zullen verhalen is geen vraag die bij de beslissing van het voorstel past. Het keurloon zal ten slotte blijken een voordeel te zijn voor de slagers, vooral met het oog op de hoeveelheden vleesch, die van elders worden irgevoerd. Misschien zullen met het oog op het keurloon de Flagers grootere varkens gaan slachten. Art. 1 in stemming gebracht wordt aangenomen met 15 tegen 1 stemmen. Art. 2 woi'dt goedgekeurd. Art. 3. Hierbij heeft de heer Van Westendorp een voorstel iagedi<>sd; reeds uitvoerig door ons medegedeeld. De heer Van Westendorp wijst er op dat hij, door te stemmen voor art. 1, getoond beeft te zijn voor een dergelijke heffing, maar hij wil slechts laten betalen wat de kosten beloopen. Voor de slagers is het keurloon werkelijk te hoog; de minste zal nog f20 4 f30 per jaar betalen hebben. De heer Mr. Jansen kan zich met de beschou wingen van den heer Westendorp niet vereenigen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2