BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAABDINGEN. Rechtzaken, Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. is: heeft aan een medewerker der Temps stel lig verzekerd, dat lisj zich voorloopig niet weder beschikbaar stelt voor een zetel in de Kamer. Rodays is weer hoofdredacteur der Figaro geworden. Gaat het boulevardblad nu ook weer de -zaak-Dreyfus steunen Keizer Frans Jozef is gisteren naar Buda-Pest vertrokken. Prinses Louise van Coburg, die reeds gerui- men tijd gescheiden leeft van haar man, prins Philip van Saksen-Coburg-Gotha, is door de familie van haar man naar een inrichting voor zenuwlijders gebracht. De Belgische bladen de prinses is een dochter van koning Leopold spreken hier-^ over met verontwaardiging. Ook in Turkije komen opstootjes voor wegens de liooge graanprijzen. De Grieksehe leening is 23'te maal vol- teekcnd. Uit Shanghai wordt bericht dat tusschen Hankou en Tschang, door de bevolking de douane-kantoren en de eigendommen van vreem delingen zijn vernield. Bijzonderheden ontbreken nog- Inlmldigingsfecsten. Men meldt ons uit 's Gravenhage Hoewel tijdens de feestdagen een Feestgids met een in bijzonderheden omschreven pro gramma der inlmldigingsfeesten alhier zal worden verkrijgbaar gesteld, volgt hier een overzicht van de voornaamste festiviteiten welke met de hooge tege.mvooidigheid van IL M.de Koningin zullen worden vereerd. Vrijdag 9 September. Circa 12 uur aankomst te 's Gravenhage. 31/0 —4.50 Plechtigheid in de Groote Kerk. g-)0 Rijtoer langs de illuminatie. Zaterdag 10 September. lOd/s—11 Vi Aubade der schoolkinderen achter het Paleis. 11/2 Bloemenoptocht van leden van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond. 231/4 Rijtoer naar Scheveningen. 3Vs <i -4Vs Hulde-betooging en défilé van fanfare-m uziek korpsen 8—93/4Ü. 10 Galavoorstelling, tableaux-vivants. Maandag 12 September. 2—4. Rijtoer, waarbij ten 2'A ure een bezoek wordt gebracht aan de schoolfeesten in de Maliebaan. 9. Militaire Fakkeltocht. Dinsdag 13 September. 9—-1. Volkspelen. 1112. Bezoek van Hare Majesteiten aan de Volk-pelen. 2Vs— 4. Coneours-hippique, Hare Majesteiten rijden ten 2 ure uit. 9. Gioot vuur werk op het strand te Scheve ningen. Zondag 11 September. Rijtoer buiten de gemeente 's-Gravenhage. Zoowel te Amsterdam als te 's-Giavenliage zullen tijdens de Inhuldigingsfeesteu aldaar ten Paleize gala-diners gegeven worden. Internationale Bakkerij-Tentoonstelling. Hoewel de officieele termijn tot het aan vragen van plaatsruimte voor de Int. Bakkerij- Tentoonstelling te 's-Gravenhage den ien dezer gesloten is, zal In-t comité voorloopig nog niet elke aanvrage, welke nog mocht inkomen, wei geren. Zoolang er middel is om nog inzendingen aan te nemen, zal dit ongetwijfeld nog ge schieden. De terreinen en gebouwen der Diergaarde zijn uitgestrekt genoeg om er althans tot nader order nog wat plaats te maken, dank zij der vrijgevigheid der dhectie. Dat plaatsmaken zal stellig noodig zijn, want het getal aanvragen naar plaatsruimte bij het comité ontvangen, is reeds grooter dan op gelijk tijdstip voor de Bakkerij-Tentoonstelling in 1894 te Amsterdam gehouden. Onder de groote inzendingen uit het buiten land, behoort 0. a. die van tafelzilver van een der grootste Engeische firma's; de teekeningen er van zijn uitgestald in de winkelkasten der beeren Vos en Le Grand, te Amsterdam. Dit zilver zal deel uitmaken van de collectieve inzen ding van een eetzaal met gedekte tafel. Hel damast daarvoor wordt expresse!jjk geweven door een Tvventsclie firma. Deze geheele collec lieve inzending, welke een der aantrekkelijk heden van rie tentoonstelling belooft te worden, wordt gearrangeerd door de heeten Vos en Le Grand, die zelve het ameublement, ook in een geheel nieuwen stijl, er voor bezorgen. Door het comité is aan dezelfde firma de decoratie der tentoonstellingslokalen opgedragen, terwijl de verlichting der terreinen zal ge schieden met Washir.gtonlicht van de maat- schnppij Dc Meteoor te 's-Graveuhage. De gewone audiënties van de ministers van justitie, van financiën err van brnnenlandsehe zaken, onderscheidenlijk bepaald op 11, 12 en 14 Mei, zullen niet plaats hebben. Naar het Ilaagsehe Dagbl. uit vertrouwbare bron verneemt, heeft jhr. mr. \V, J. Snouek Hurgronje, na rijp beraad, andermaal gemeend het hem aangeboden ambt van burgemeester der residentie niet te moeten aanvaarden. De jaarlijkscbe algemeene vergadering van d'-n N.itionaleu Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nedeilaud zal op 19 Mei u. s. (Hemelvaartsdag) gehouden worden des voor- rniddags ten half elf ure in de groote boven zaal van sliet Haagsche Koffiehuis'- Vreeburg te Utrecht. Ds. J. Schrgver alhier, beeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente le 1 Maassluis. Gisterenavond gaf de onderafdeehng sGods- fdienstig gezang" der afd. Schiedam van den Nedei landschen Protestaulenbond een uitvoering in sMusis Sacrum"onder leiding van huren direc teur, den heer J. van llliijn Gz. Deze uitvoering had niet onder zeer gunstige omstandigheden plaats, aangezien enkele mede werkers, waaronder solisten, door ziekte ver hinderd waren hunne partijen te zingen. Maar niettegenstaande dit mag de uitvoering toch zeer zeker voldoende genoemd worden. En dan wijzen wij in de eerste plaats op het eer-te nummer van het programma »Der 100ste Psalm" van Vinzenz I aclmer. De koren waren hieibij zeer goed en de tenor, die ter elfder ure zijn partij had op zich ge nomen, kweet zich werkelijk op uitstekende wijze,van deze taak. Ook in de sFiühlingsbotschaft" van Niels W. Gade toonde het koor dat met vrucht was gestudeerd. Heel lief en met veel voordracht bracht de alt-soliste ten gehoore het sSlapedoe" van A. H. Fagel; ook zij heeft een belangrijk deel bijgedragen tot het welslagen van den avond. Een uitstekend nummer was ook de »letter- kundige bijdrage", zooals no. 6 van het pro gramma luidde, waarbij vrerd gelezen sDe St. Nicolaas-avond" van F. Haverschmidt. Met warme belangstelling werd deze lezing gevolgd die blijkbaar voldeed. Deze uitvoering heeft wederom bewezen dat de leiding der oefeningen bij den lieer J. van Rh ij tl Gz. »u goede handen is. De 5-jarige Heintje van Akkeren liep heden middag langs het grachtje van de Zijlstraat, toen zij plotseling door een windvlaag le water werd geworpen. Op het hulpgeroep van een vrouw, die dit zag, snelde Chr. Bolijns, daar wonende, toe, die het kind gelukkig behouden op het droge wist te brengen en het naar de ouderlijke woning, Zijlstraat 14E, bracht. Dit is nu reeds de derde maai dat dit kind uit het water gered wordt. Door den hevigen wind hedenmorgen zijn de kruinen van twee boomen in de Lange Nieuwstraat afgebroken. Een daar an brak bij dien val een telefoondraad. BURGERLIJKE STAND. Overleden 10 Mei. Adrianus de Lange, 83 jaar, Lange Achterweg, B. en W. stellen aan den gemeenteraad voor eene reclame van J. Averbeek tegen de schatting van de huurwaarde van diens lokaliteiten voor den kleinhandel iu sterken diank, te wijzen van de hand. Een zeer belangrijk stuk is door B. en W. van Ylaurdingen in druk gegeven n.t. de »finan- tieele resultaten van de uitgifte van gemeente grond in erfpacht." Misschien vinden wij gele genheid om op deze interessante onderzoekingen nader terug te komen. Door de heeren K. S. van der Brugge, I. S. Figee en A. Hoogendijk worden naar aanleiding van het door hen verrichte onderzoek naar de rekening van de gemeentegasfabriek, een twee tal vragen aan B. en W. geteld betreffende de boekhouding die zij niet geheel correct achten. Door het onbesuisd hard rijden van een met een paard bespannen melkwagen, werd Jarr-je van Svvieten gisterenavond omstreeks G uur op de Hoogstraat alhier zoodanig aange reden, dat zij bewusteloos op straat viel en door twee burgers bij den beer Linman=, waar zij diende, moest vvouJen binnengedragen. Zij klaagt over pijn in de borst en in beide beeuen. B U R G E R L IJ K E STAND. Ondertrouwd 11 Mei. Andries Poot en Teuntje Poot. Cfcboren 10 Mei. Aafje, dochter van J. Wols en I. S. van Beveren, Nieuwelaan. Overleden 10 Mei, Willem van 't Oor, oud 8 maanden, Kuiperstraat, 11 Mei. Maarten Vermaas, oud 8 maanden, Markt. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 11 Mei 1898. Wegens strooperij J. W. v. S. te Schiedam, tot f3 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer Ph. M. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hech tenis. Wegens overtreding der vogelivct: B. V. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hech tenis. Wegens overtr. van het Provinciaal Reglement II. v. d. T. te Schiedam, tot 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. W. H. teVlaardingen, tot 2 maal f3 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. Wegens politic-overtreding P. H. te Ovcrschie, P. W. S. en A. R., heiden te Schiedam, ieder tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis; A. v. W., J. H. v. M.. A. v. d. B., Th. J. v. E., J. D. en A. W. v. d. T., allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis; A. v. V. te Vlaardinger-Ambacht, tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis. Behalve de door ons reeds genoemden stond gis teren voor de arrondissements-rechtbank te Rotter dam nog te recht L.R29 jaar, reiziger te Schiedam. Hem was ten laste gelegd in de maand October van het vorig jaar een rijwiel, door hem ontvangen van G. F. Bakees in de Warmocstraat te Amsterdam, ten einde het aan zekere Breemeijer te 's Gravenhage te vertoonen en daarna aan Bakees terug te zenden, ten eigen bate verkocht tc hebben. Beklaagde ontkende de verduistering en beweerde het rijwiel voor zich zelf gekocht te hebben en wel voor f 260, welk bedrag na 30 dagen zou betaald worden. Bakcls sprak dit echter pertinent tegen, op gevende dat het rijwiel eene waarde had van f312, en bij verkoop contant had moet worden betaald. Verder bleek dat bekl. bet rijwiel uit Amsterdam niet bad laten vervoeren naar 's-Gravenhage, maar naar hier, waar hij het voor f 100 had verkocht aan zekeren J. J. Rijweg, welken persoon op zijn ver zoek aan hem had afgegeven eene quitantie tot een bedrag van f 265. Ook" dit sprak beklaagde tegen. Het O. M. vorderde een jaar gevangenisstraf. Den verdediger, mr. O. M. Driebeek, kwam het voor, dat beklaagde zich niet aan verduistering, maar aan oplichting heeft schuldig gemaakt, waarom vrij spraak zou moeten volgen. Mocht de rechtbank plei ters gevoelen niet deelen, zoo refereerde hij zich aan 's rechters oordeel. Dezelfde beklaagde had zich nog te verantwoorden op eene aanklacht dat hij in de maand Februari al hier of te Schiedam een Amerikaansch orgel, dat hij van N. W. van Meggelen in huur had ontvangen tcgan betaling van fö per maand en verder onder voorwaarde dat na voldoening van f260 aan huur penningen het orgel zijn eigendom zou zijn, na slechts f5 daarop betaald te hebben, te eigen bate verkocht zou hebben. Uit de verklaring van den getuige Jonk man blijkt, dat beklaagde hem het orgel voor f65 had verkocht, wat beklaagde tegensprak, bewerende dat dit bedrag slechts een voorschot was, tegen terug betaling waarvan het orgel weder aan hem moest worden afgegeven. In deze zaak eischte het O. M. twee jaar gevan genisstraf. Wat het strafbare feit betreft, refereerde de ver dediger zich aan 's rechters oordcel, echter verzoekende bij de op te leggen strafrekening te willen houden met de langdurige preventieve hechtenis die beklaagde reeds oudergaan had. Acdjnsplichtighdd. Een fabrikant, die jenever had geleverd aan een firma dio later in staat van faillissement werd ver klaard, beweerde preferent te zijn voor den accijns die door hem tevens was betaald, zoodat hij meende in de rechten te zijn getreden van den Staat. De curator betwistte deze preferentie en de rechtbank te Zutfen stemde hiermede in bij haar vonnis van 20 Jan. j.l., opgenomen in het TP. v. h. R. no. 7109. De rechtbank orerwoog, dat voor do preferentie allereerst noodig ware dat de gefailleerde firma de accijnsplichtige was. Volgens de accijnswet van 1862 is echter de fabrikant of de groothandelaar aanspra kelijk voor den accijns, waarvoor hij is gedebiteerd. Wel laat de wet om de betaling te vergemakkelijken, toe dat de ontbieder eenige dagen nadat dc accijns invorderbaar is geworden, deze betaalt, maarzij laat daarom den oorspronkelijk aangeslagene, dus den fabrikant, niet los, daar ingeval de ontbieder niet binnen 4 dagen na den inslag betaalt, de accijns van den afleveraar wordt ingevorderd. De gefailleerde was desbalre niet de accijns plichtige en daarom de fabrikant niet ontyanknlijk in zijn vordering om in de plaats van den Staat te worden gesteld. Nkd. Herv. Kerk. Synode, Na weldra do Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in behandeling zal brengen, het „Reglement op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen", heeft het „Algemeen College van Toezicht" eene circulaire gezonden aan heeren Kerkvoogden en Notabelen van de aangeslotene gemeenten, en hen indachtig gemaakt op den stand en hot gewicht der zaak. „De dag, zegt daarin 0. a. het „Algemeen College", waarop de Kerkeraad eene verkiezing van Notabelen zon ter hand nemen, zou de eerste kritieke dag, en een dag van verwarring zijn. Een onopgelost vraagpunt, dat der beweerde be voegdheid van de Synode tot regeling van het beheer, wordt dan inallegemeenteD ter beantwoording gesteld. Verwarring en strijd en velerlei beroering, zeer ten uadeele van het geestelijk leven in de gemeente, zal waarschijnlijk niot kunnen uitblijven. „De ernstige vraag dringt zich daarom aan ons op in dien de Synode ten slotte meent, hot reglement te moeten vaststellen, zou het dan niet op haren weg liggen, een middel te beramen, dat den strijd over de bevoegdheidsvraag binnen zeer enge grenzen be perkt M. a. w. wij zonden voor dat geval wenscken dat met voorloopig behoud yan den bestaanden toestand iu den grootst mogclijken kring de strijd, dien de rechterlijke macht zal hebben te beslissen, zoo veel doenlijk worde gdocalisccrd." „De Synode beoordeele, of do gemeenten met zoo genaamd vrij beheer, die voor weinige jaren nog hare uïtnoodiging 0111 tot onze organisatie, in het belang van orde en regelmaat, toe te treden, inet stilzwijgen hebben beantwoord, niet in do eerste plaats in aan merking zouden dienen te komen. Op deze wijze bleef vooreerst het 2/3 deel buiten den strijd." De voorjaarsvergadering der Alg. Synodale Com missie van de Ned. Herv. kerk kwam gisteren bijeen. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag bleek dat een aantal uitbetalingen waren gedaan voor bouw of herstellingen van kerken en pastoriënda» door den Raad van State gunstig was beschikt 0 een hooger beroep in zake den vrijdom van belastin' van het gebouw der Synode; dat een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan de Tweede Kamer is verzonden in zake vrijstellingen in liet wetsontwerp voor de Nationale militie; dat naar aan leiding eener missive van den Minister, een circulaire aan de Kerkelijke administratiën is verzonden, ter zake van de plaatsing van bliksemafleiders op kerk torens; dat aan de besturen van alle Gezindten een nitnoodiging is gezonden, om op den 31sten Augustus een godsdienstoefening te houden, waarop van alle een instemmend antwoord is ingekomen, behalve van de Gereformeerde Kerk A en B, die niet geantwoord hebben; dat nan verscheiden Gemeenten dispensatie van art. 23 regl. op de vacaturen is verleend. Het verdag werd met dankzegging aan den secretaris, goedgekeurd. Beroepen te Dirksland W. Zijlstra, te Waddings veen c. a.; te Asscndelft J. Bruining Jz.; teWarga; te Liminen, R. G. Oldeman, te Akersloot; te Oude- sehild, C. A. J. Bosch, te Noord-Schermer. Bedankt voor Kage c. a. door A. van Veen, tc Hillegom; voor Hasselt door P. Kuilman, te Oud- Alblas; voor Heilouw door N. C. Bakker, te Wijn gaarden; voor Nieaw-Dordrecht, door H. Tonsbeek, te Roswinkel; voor Doesburg, door J. R. Slotemaker de Bruyne, te Beilen; voor Twisk, door J. W. de Kanter, te Zoelen (bij Tiel). Door het Prov. kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren J. de Voogd en G. Goossen, cand. der universiteit te Utrecht. De heer Goossen stelt zich niet beroepbaar. ÜER. KERKEN. Beroepen te Oudsboorn J. J. Berends te St. Anna-Pnrochie; te Opperdoes Aalberts, cand. te Amsterdam; te Fijnaart c. a., C. B. Schoemakcr, te Oost- en West-Souberg. Bedankt Oostcrland (Zeel.) door T. Bouma, te Doorn (Utrecht); voor Buitenpost, J. J. Berends, te St. Anna-Parochie B. Aangenomen; Naar Nieuw-Bordrecht, doorL. Bes, te Onstwedder-Mussel; naar Makkum, door A. Kuyper Jr., te Amsterdam. Vrije, Geref. kerk. Bedankt voor Paterson N. J. (Noord-Amerika) door H. Roelofsen, te Opkeusden. Hooger Onderwijs. Vrije Universiteit. Verschenen is het programma voor den Provin cialen Universiteitsdag, te houden te Rotterdam op Donderdag 26 Mei 1828, des voormiddags te 10 uur, in de soeiteit „Harmonie", Haagscheveer. Tot deze vergadering hebben toegang de leden en begunstigers der Vrije Universiteit, en voorts allen die instem men inet de beginselen der vereeniging. Op Woensdag 25 Mei. des avonds te 7V2 uur zal een ure des gebeds worden gehouden in de Nieuwe Westerkerk (Ammanstraat), waarin als voorganger zal optreden ds. H. H. Veder van Rotterdam. De leiding der vergadering op Donderdag 26 Mei, is opgedragen aan ds. P. A. E. Sillevis Smitt, van Rotterdam. Als sprekers zullen optreden: 1. ds. J. H. Land- wehr, van Rotterdam. Onderwerp„De vrije Univer siteit en de Sociale Quaestie". 2. Med. dr. B. J. F. Bavinck, van Rotterdam. On derwerp „Zonde en Krankheid". 3. Ds. R. J. W. Rudolph, van Leiden. Onderwerp „Do Vrije Universiteit en de strijd om het Recht in Staat en Maatschappij. Na ieder referaat zal gelegenheid werden gegeven tot debat aan hen, die instemmen met de beginselen der vereeniging. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde do heer H. M. de Monchy, geb. te Rotterdam, met proefschrift, get.„Een bijzonder geval van fibrosar coma uteri." Voorbereidend kerkelijk examen A. J. Werner. De afdeeling Rotterdam, Schiedam cn omstreken der Bollandsche Maatschappij van landbouw hield gisteren namiddag hare algemeeue vergadering iu bet „Poolsch Koffiehuis" te Rotterdam. De rekening en verantwoording van den penning meester, sluitende met een batig saldo van f684.79 '/r, werd, onder dankbetuiging voor bet uitstekend beheer, goedgekeurd. Hierna werd op voorstel van het bestuur met alge meene stemmen besloten het 50 jarig bestaan der af deeling, dat aanstaande is, feestelijk te herdenken. Reeds had in verband hiermede eene commissie uit het bestuur, bestaande uit den voorzitter, den sccre- cn den penningmeester, een program ópgeniaakt, het welk thans tor tafel gebracht en door den secretaris mr. C, P. Zaayer, toegelicht weru. Dit program, door de vergadering bij acclamatie goedgekeurd, omvat een gezamenlijken tocht naar Wageningen ter be zichtiging der land- cn tuinbouwinrichting aldaar, onder de welwillend aangeboden leiding van den heer L. Broekema, hoofddirecteur der rijkslandbouw school aldaar. Tc dien einde zullen de leden uitgenoodigd worden des ochtends van den 26cn Mei a. s. te 7 y, uur aan het station Maas te zarnen te komen. Van daar ver trekt men per spoor naar Wagcniugen, waar men te 11 uur aankomt. DMr wordt vervolgens gedejeuneerd en na bezichtiging der landbouw- en tuinbouivin- stelling verlaat het gezelschap te 31/5 uur in den namiddag die gemeente, om te 6 uur hier terug te zijn. De kosten, aan dezen tocht verbonden, komen voor rekening van de afdeeling. Na terugkomst to Rotterdam zullen de leden zich des avonds te 6 uur aan een getneenschappelijken maaltijd in de Soeiteit Harmonie verecnigen voor rekening van ieder der deelnemers. Aan de leden zal bij de uitnoodiging een breedvoerige beschrijving van dezen tocht worden toegezonden. Aan het bestuur werd machtiging verleend te be- scbkken over de gelden, voor de uitvoering dezer plannen benoodigd. Ten slotte deed de voorzitter mededeeling, dat hot verslag van den landbouwcursus, in het afgeloopen seizoen te Kethcl gehouden, eerstdaags in druk zal worden toegezonden aan den minister en aan de be sturen der gemeenten, tot deze afdeeling behoorende. Contrabande Behoudens goedkeuring der regeering zal het S3. Kram naar B.ynnne vertrekken, werwamts het stoomschip thans beviaelil is, na veivaileu- verklaring van het oorspronkelijk charter. Heden meldt men ons: Door de justitie te 's-Gravenhage is thans

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2