52"'" jaargang. Vrijdag 13 Mei 1898. 1°. 9625. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVERTlTxin^ELANTS. BINNENLAND. Kerk e ii S c Ji o o 1. Asohkbmbntspkijh voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijk# nommerao.02 BUREAU: BOTEKSTRAAT ffO, UelcpUoon A'o. 123. AntrEnTffirrnipBijB: van 15 gewon# regels met Inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Koninginnen. II. M. de Koningin en H. M. de Regentes zijn Dinsdagmiddag te Zug in Zwitserland aan gekomen, en zullen, naar de Prankf. Ztg. meldt, een paar weken blijven. Politieke misdadigers. De redactie van het maandschrift De Jonge Gids heeit een enquête geopend over »de be handeling van politieke misdadigers in Neder- landsche gevangenissen''. Zij richtte daartoe een circulaire aan een aantal personen, die in de laatste jaren wegens politieke misdrijven veoordeeld zijn geweest en celstraf hebben ondergaan, waarbij zij een vraaglijst voegde. Deze vraaglijst bevatte zestien vragen, be trekking hebbende op de oorzaak en den datum der veroordeelingde behandeling van den veroordeelde door de politie tijdens eerste ver hoor, arrest, enz.de behandeling door den directeur der gevangenis, door de commissie van toezicht en door den geneesheerde voe ding, liet .werk, de lectuur, het bezoek van familie of vrienden, de riadeelen voor de gezond heid, de bepalingen omtrent de godsdienstige vrijheid van den vei oordeelde, lichaamsbeweging en lucht, ligging, kleeding, inrichting en lein- heid der cellen, de meening van den veroor deelde over het tegenwoordig celsysteem in 't algemeen, algemeene opmerkingen. De Mei-aflevering van het tijdschrift (uitg J. A. Fortuijn, Amsterdam) bevat de eerste leeks der vrij uitvoerige en hoogst belangrijke antwoorden van de lieerenH. J. Poutsma, J. J. Samson, F. Domela Nieuwenhuis, L. M. Hermans, Alexander Cohen, W. H. Vliegen, A. v. Emmenes, L, Cohen, A. Rot, G. II Pieters, A. Goud, J. A. Fortuijn en K. Kat. Alle genoemde hceren stemmen echter er in overeen dat de behandeling der politieke ge vangenen in Nederland zeer vreemd is en zeer veel slechter en gruwzamer dan in andere beschaafde landen. De gevangenneming van den heer Poutsma had plaats toen hij, medelijden gevoelende met de agenten, die voor zijn huis schilderden om hem te vatten, zoodra hij dit zou verlaten, dezen een kop koffie bracht. Zonder schoenen of hoofddeksel bracht men hem naar 't politie bureau en een begeleidende commissaris van politie irriteerde hem op ergerlijke wijze. De voeding in de gevangenis te Utrecht was ellen dig. 's Morgens om acht uur een halven liter heet water met een scheutje melk er door en een dikke sneê roggebrood; te één uur mid dageten, afwisselend gort, gortsoep, aardappelen- rats met vet of erwtensoep met vet. Dit eten is weinig voedzaam. Mloeveel pit er in zit kan nuen nagaan uit het volgende", zegt de heer Poutsma: »De minister oordeelde onlangs dat de gevangenen bij den betrekkelijk zwaren ai beid, die door hen verricht werd, geen voldoende vleeschspijzen of ander krachtig voedsel genoten, waarom hij vei ordende dat de geiangenen per week eenmaal gortsoep met vleesch minder zouden ontvangen en daarvoor in de plaats bruine boonen met spek. De hoeveel heid spek werd daarbij bepaald op 3 kilo per 100 man." 's Avonds wordt evenals 's morgens een dikke sneê droog roggebrood uitgereikt, met een hal ven liter koffie. Om de veertien dagen mocht familie een kort bezoek komen afleggen. De gevangene was dan door een soort ijzeren kooi van den bezoeker gescheiden en eeri bewaker was steeds aanwezig en luisterde toe. Vrienden worden niet toege laten. Zenuvr- en maaglijden tengevolge van de strat was oorzaak, dat de heer P. na acht maan den opsluiting werd ontslagen. De heer Poutsma was tot 1'4 jaar celstraf veroordeeld wegens eenige gevallen door de wet ais opruiing aan gemerkt. Te Leeuwarden, waar de lieer P. gedeeltelijk zijn straftijd doorbracht, was de liggingstroo- zak en strookussen erbarmelijk vuil. De cellen in de nieuwe gevangenis te Utrecht zijn 4 bij 2Vs pas grootvloer, muren en bet gewelf zijn van metselsteenen. Het licht komt door een ijzeren raam met geribd matglas, 80 bij 00 eM. groot. De ventilatie is in de cellen onvoldoende; daarbij bedeift een draagbaar privaat, bestaande uit een zinken emmer, die om de twee of drie dugen wordt gereinigd, de lucht. Ai beid als touwpluizen, kaloenplukkea, bie zen vl ech ten zijn, ook lolgons liet oordeel van den dokter der gevangenis, hoogst ongezond voor de gevangenen in de kleine, bedompte ruimten. liet tegenwoordig cePysteem wordt door den heer Poutsma, zooals door alle geïnterviewden, ten sterkste afgekeunl. liet werkt storend op liet zenuwgestel, verwekt kiankzinnigheid, zelf moord, tering enz. 13e lieer F. Domela Nieuwenhuis noemt de voeding onvoldoende, de wijze van opdienen stootend, sHet geheel"', zegt hij, jheeft meer van een dierenvoedering dan van een tnen-chen- voediog". Men stond hem alleen lectuur toe uit de gevangenis-bibliotheek, welke schier uit sluitend uit romans bestond, hoewei dr. A. J. Domela Nieuwenhuis to Balie zich tot de com missie van toezicht der gevangenis had gewend met verzoek zijn broeder, evenals zulks in Duitschland bij politieke gevangenen veroorloofd is, van lectuur op wetenschappelijk gebied te wogen voorzien. De lieer D. N. moest slijfsel- doosjes plakken voor de firma Duyvis. Later kopieer- en vertaalwerk maken. Weigering van arbeid werd gestraft. sliet celsysteem," zegt de heer D. N., sis een van de meest geraffineerde en gemeenste \an alle systemen, vooral bij zulk een onoordeel kundige toepassing als hier te lande geschiedt." Het verwekt idiotisme, zelfmoord en vervreemd de menschen van de maatschappij, zoodat zij er zich later moeilijk weer in thuis vinden. De lieer Alex. Cohen noemt opsluiting in een cel »öe wreedst denkbare kwelling". Voor fijner bewerktuigde naturen is het een pijniging de toute lieure. sik denk," zegt hij, »dat vele gevangenen van twee, t ie en meer jaren krankzinnig worden of ten minste de kiem der krankzinnigheid opdoen". De heer W. H. Vliegen, in 1893 te Maas tricht veroordeeld wegens uitgifte van een straf baar geschrift en in November '1895 wegens beleediging bij geselulft, beide malen tol één maand gevangenisstraf, beklaagt zich 17 Mei '1893 te 's-Bosch voor liet Gerechtshof door adv.-gen. Reitsma schandelijk beleedigd te zijn Deze noemde hem een chevalier d'industrie en beweerde dat bij ter wille van zijn bestaan zijn blad openzette om bepaalde personen te belec- digen. Toen de beer Vliegen hiertegen heftig protesteerde werd hij door den marechaussee de zaal uitgezet. De voeding in de gevangenis te Maastricht was ellendig. Men dwong hem, ondanks zijn verzet, de R.-K, godsdienstoefeningen bij te wonen. De heer VI. oordeelt, dat voor een meuseh, die gewend i.s aan geestesleven en buiten dierbare betrekkingen heeft, de ceLtraf ééu aanhoudende marteling is, die tot krank zinnigheid moet leiden. De heer J. A. Fortuijn zpgt van het ceisy- steem »Het is afschuwelijk; men verliest hut geluid van zijn eigen stem, men wordt er by langen duur bepaald door gebiokcu; 't werkt zeer neerdrukkend en doodt alle energie en gevoel van menschen waarde." Over 't algemeen zijn de inzenders der mede- deelingen het eens dat voeding, klceding, venti latie en arbeid in de cellen buitengewoon slecht zijn en dat liet cellulair systeem een afschuwe lijke instelling is. In de Juni aflevering van het maandschrift zal het vervolg en slot dezer belangrijke enquête worden opgenomen. Leerplicht. Door eene commissie, bestaande uit de heeren II. Bijleveld, prol. mr, D. P. D. Fabius, ïtir. Tli. Heem-kerk, prof. dr. J. Woltjer en H. J. van Wijlen, is aan de Vereeniging voor chriss- telijk-nationaal schoolonderwijs, onderden titel »Leerdvvang" eeti rapport uitgebracht, dat eindigt met het voorstellen van het volgende besluit. »De Vereeniging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs, vergaderd te Amsterdam op 2 Juni 1898, zonder zich op dit oogenblik uit te spreken over hetgeen ter bevordering van schoolbezoek wensclielijk en mogelijk zou wezen, is van oordeel, dat bet bij de Staten-Generaal aanhangige wetsontwerp op den leerplicht onaannemelijk, ais bevattende eene reglemen teering der opvoeding, die het ouderlijk gezag aantast, als onrechtvaardig voor ouders,, die zich niet aan verwaai loozing der opvoeding hunner kinderen schuldig maken, als be dreigende bet bijzonder ouderwijs zoowel in zijn bestaan als in zijne ontwikkeling, als ver storende de verhouding tusschen de ouders en de hoofden der scholen, en aan deze laatsten onrechtmatig lasten pleggende als r kennende de ePchen der tucht op school, als schadelijk zoowel uit financieel als maatschappelijk oogpunt." uit Kut van 't Algemeen. Aan de Departementen der Maatschappij tot Nut van 'i Algemeen is door de heeren II. J. D. D. Enschedé, T. Boerma, S. J. M. van Geuns, J. C. van den Berg, P. A. van Deventer, Joh. üyseriuck en 1). O. Engelen, te zamen uit makende de commissie, bedoeld in art. 41 van de wet der Maatschappij, een toelichting ge zonden betreffende de door het hoofdbestuur voorgestelde wijziging van art. 45 van de wet van de Maatschappij. Deze heeren, die als commissie niet het recht hebben zich tot de depat tementen te wenden, doen dit thans als particulieren, ton einde zich te verdedigen tegen een verwijt van het hoofd bestuur, als zoude de commissie zich rechten hebben aangematigd die haar niet toekomen. Hun toch wordt verweten, dat zij vóóraf, in eerie samenkomst der commi-sie hunne candi- datcn stellen en alzoo feitelijk de bedoelde voor dracht opmaken. Dit acht bet hoofdbestuur in strijd met de bedoeling der wet; immers bij deze wijze van doen kunnen de afgevaardigden van het hoofdbestuur jin die commissie geen invloed (uit)oefenen." Dat verwijt nu wordt bestreden en getracht de onjuistheid daarvan aau te toonen. Tot dusverre waren de onderteekenaars de meening toegedaan, dat. hoewel het niet met zoovele woorden in do w.»t der Maatschappij i= nedergeschreven, de beraadslagingen in de Com missie, benoemd in art. 45 van de wet der Maatschappij, (de commissie, die de voordrach ten opmaakt), uit den aard der zaak, als persjon beti effende, geheim behoorden te blijven, en dat daarvan niets aan de departementen mocht wor den medegedeeld. Nu echter het hoofdbestuur begonnen is met onthullingen uit de vergaderingen dier commis sie te geven, welke onthullingen volgens de meening van de onderteekena.us onjuist zijn, achten zij zich, voor zooverre deze onthullingen strekken, niet meer gebonden om tc zwijgen, doch rekenen zich veeleer verplicht aan de ch'parte men ten mede te doelen, op welke wijze in die commissie de voordrachten voor het hoofdbestuur gewoonlijk worden opgemaakt en welke invloeden zich daar doen gelden. Yrije Universiteit» De Iloogo Raad zal, volgens De TIoll, dezer dager! een belangrijke vraag hebben te be slissen, nl. of zij. die den gtaad van doctor in de rechten aan de Vrije Universiteit te Amster dam hebben verkregen, het recht hebben om op grond van dezen graad te worden toegelaten ais advocaat en procureur. Tot dusver was deze quaeslie waarover, zooals uil een discussie in het TVeekhlad van het Hecht in Januari J 890 tusschen de redact in ran dat blad en den beer De Savomin Lobman gehouden, blijkt, de rechtsgeleerden het niet eens zijn nog niet aan de beslissing van eenig rechterlijk college onderworpen geweest, daar geen der vier aan de Vrije Universiteit gegradueerde juristen inschrijving als a Ivocaat op grond van zijn aldaar verkregen doctoraat had nangevraagd. Thans zal aan de onzekerheid in dezen een einde worden gemaakt, doordien mr. II. W. Hovy onder overlegging van zijn doctorsbul van de Vrije Univoisiieit heeft verzocht op grond van deze bul te worden ingeschreven als advocaat en procureur bij ons hoogste rechtscollege. Ncd. Mantscliappij ter bevordering der Phnrniacie. De Ncderlandsche Maatschappij ter bevor dering der Pharmaeie zal hare 47e algemeene vergadering honden te 's-Uertogenbosch en te Breda op 19 en 20 Juli a. s. Onder de punten van behandeling komen voor In verband met de aanstaande herziening van de geneeskundige wetten geeft het departement Amsterdam aan de algemeene vergadering in overweging eene commi-sie te benoemen met opdracht een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop tot dusverre in Nederland de levering van geneesmiddelen voor veterinair ge bruik plaats heeft. De Neder], Maatschappij ter bevordering der Pharmaeie dtingo by de Regeering aan op het benoemen van een of meer pbarmaceuten als inspecteurs b\j liet geneeskundig staatstoezicht, aan wie meer in het bijzonder do pliarma- ceulisclie aangelegenheden zullen worden opge dragen. De Maatschappij wende zich tot den minister van financiën met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat liet gedeelte van een door een apotheke.r bewoond huis, waarin de apo theek gehouden wordt, van de belasting naar de huur waarde" vrijgesteld worde. De Maatschappij dringe bij de Regeering aan op het verbinden van het »jus docendi" aan het doctoraat in de pharmaeie. Slagershond. De Nederlandsehe Slagershond zal zijne juar- lijksebe algemeene vergadering houden op Woensdag 25 Mei, in het Brongebouw" te Haarlem. Behalve zaken van huishoudclijken aard komt op de agenda voor een voorstel van hel bestuur om aan C. A. van Viege, vleesch- houwersgozel te Rotterdam, wegens volbrachten 35-jarigen diensttijd een medaille uit te reiken, en een ander om 1 100 uit te trekken voor medailles en onderscheidene landbouwtentoon stellingen. Verder zullen o.a. ter tafel worden gebracht de nieuwe gemeentelijke keurverordcriing te Rottei dam en haar vei bod van invoer anders dan bij minstens halve dieren; de door de Dordtsclie Slagers vereerd ging gestelde viaag: hoe te handelen ter verkrijging van vrije keu ring of van een billijk en gelijkmatig keurloon een voorstel van de Rottcrdarnsche Vereeniging om aan te dringen op algemeene Rijkskeur, eu tal van andere met het doel van den Bond in verband staande onderwerpen. Na afloop der vergadering zal, bij mooi weder, een rijtoer plaats iiebben en andeiS een orgel concert in de Groote kerk, alles besloten met een gemeenschappelijk diner bij xBrinkmanu" aan de Groote Markt. liet huwdijk van don eilprins van Wied met prinses Pauline van Wurtenburgzal in liet eind van October plaats vinden. De Bond van Nederlandsehe Onderwijzers houdt op Pinksteren in elke provincie oen propa ganda-meeting. Die van Zuid-Holland zal te. Rottei dam worden gehouden. De Neder! Bond van Post- en Telegraafbe- ambten ïde Post" zal Zondag zijn 5e jaai ver gadering houden te Utrecht. Deze boud telt 55 afdeeiingen, met 1900 leden, dus is een der grootste vakorganisaties van ons land en bezit ook een eigen orgaan de Posthoorn. Xnn. Heiiv. Keek. Synode. In tic zitting van (lc Algemeene Synodale Com missie run gisteren was ingekomen een uitgewerkte Staat vau predikanten en vacaturen op 31 Maart 1S97, n:et het oog op dc algemeene weduwen- en wee/cn- beurs, door den heer IX van I'ojita, pred. te I'apcu- dreeht. Dit stuk werd in handen gesteld van do Quacstorale Ooimnisaie, Door dcu lieer Iloél wordt, namens de Quacstorale Commissie, rapport uitgebracht over het onderzoek van den Staat der Kas en van de administratie van don quaestor-generaal in het algemeen. In verband hiermede werden dc aangelegenheden der verschil lende synodale fondsen behandeld. Dc door den quaestor generaal ingediende verkorte rekeningen cn begrootingen werden nagezien en besproken eu do opmerkingen vastgesteld, die aan den quaestor- generaal zullen worden meegedeeld. Van den kerkernnd der Gereformeerde Kerk A tc 's-Gvavenhage is bericht ingekomen, dat van de Synodale Circulaire Xo. 985, betreffende de uitnoo- diging tot het houden eener godsdienst-oefening op 31 Aug. a. s. met belangstelling eu instemming is kennis genomen. Tor tafel kwam een verzoek van het Classicaal Bestuur van Groningen, om bij de Synode een voor stel in te dienen tot aanvulling van het reglement op de Algemeene Weduwen- cn Weezenbcurs be treffende den tijd van betaling der contributie. Dc vergadering overwoog dat wetsverandering onnoodig is, doen besloot, aan de Synode voor te stellen ecu circulaire uit tc vaardigen, waarin deze zaak gere geld wordt. In behandeling kwam een verzoek van ar. Boon, pred. te Uitwierda, om zijn voorstel, neergelegd in zijn brochure; .,AV.iartoe nog dralen?", betreffende de stichting eener Algemeene Kas, waartoe eene al gemeene hoofdelijke bijdrage, eerst vrijwillig, later, hij gculckeu instemming, verplichtend, zou moeten ingevoerd worden, over te brengen bij de Synode. Uit deze kas zonden trnetemcutsverhooging en nieuwe tr.ictomentcn van predikanten moeten gevonden wor- ben, alsmede steunen van kerkelijke fondsen en van Christelijke instellingen. Besloten werd aan het ver zoek te voldoen, onder opmerking aan de Synode

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5