binnenland." «Gemengde llledcdecllngen. Het blijkt thans dat socialisten, die reeds voor de Fransche Kamer gekozen zijn, hun plaats beschikbaar hebben gesteld voor Jaurès, maar dat deze geweigerd heeft. In geheel Italië schijnt liet thans rustig te zijn. Te Milaan worden, volgens particuliere berichten, de soldaten gefêteerd zeker niet door liet volk. Verschillende redacteurs van socialistische bladen zijn gevangengenomen. Men verzekert dat te Milaan bij zekere mevrouw JRulicroif, een nihiliste en de vriendin van den afgevaardigde Turati, niet alleen een briefwisseling, betrekking hebbende op de orga nisatie van de troebelen, in beslag is genomen, maar ook een uitgewerkt plan en papieren, die comproinitteercnd zijn voor verscheiden socialistische, anarchistische en republikeinsche leiders. In Zwitserland trekken nog steeds troepen Italianen naar de grenzen. Te Bern vreest men voor ernstige onlusten. Graaf Goluchowski, de minister van birinen- landsche zaken van Oostenrijk-IIongarije, heeft de delegation ontvangen en een toespraak ge houden, waarin hij een overzicht gaf van den toestand, door nader .toe te lichten. de redevoering van den Keizer Vorst Ferdinand van Bulgarije gaat naar Londen om te beproeven daar een groote leening geplaatst te krijgen en tevens een bezoek te brengen aan den groolen vriend der Bulgaren Gladstone. De Ddihj Graphic beweert dat men in regee- ringakringen te Londen een spoedige regeling der Nigerquaeslie verwacht. Pretoria is in feestdos ter gelegenheid der plechtige eedsaflegging van president Kruger. Van buiten de stad zijn duizenden opgekomen om de plechtigheid en de feestelijkheden bij te wonen. Men denkt dat de Volksraad heden een opvolger voor dr. Leyds als staatssecretaris zal benoemen. Nadat de voorzitter het jaarverslag had uit Uit de Staatscourant. ^SUAUSMECWS::': Staten-Gencraal. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een goed onderhouden woonhuis met zijgang, open plaats en erve, aan de Visschersstraat no. 8, kadaster sectie L no. 871, groot 55 centiaren, f920. NotarisL. H. Sciienrenberg van Mi erop, te Rotterdam. Zedelijke verbetering der gevangenen. In het Nutsgebouw te Amsterdam werd gis teren onder voorzitterschap des heeren P. J. te "Winkel gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voorzitter bracht hulde aan de nagedach tenis van het oveileden lid van het hoofdbe stuur, mr. S. Wildschut, en aan liet naar 's-Gra- venhage vertrokken lid van het hoofdbestuur, mr. B. Ort. Verder wees spreker op het nut door het Genootschap gesticht, doch niettemin moet ge constateerd, dat nog niet verkregen is wat men verlangt, en dat vooral de aandacht moet ge vestigd op de jeugdige ontslagen gevangenen, al mag liet oog ook van de andere zondaren niet worden afgewend. Door den secretaris, dr. E. Laurdlard, werd daarna het jaarverslag uitgebracht. Het aantal afdeelingen verminderde met één, doordat Zaan dam een conespondentschiip werd onder Haar lem, evenals Velzen en Oosthuizen ook corres pondentschappen daarvan werden. Alkmaar kreeg een nieuw correspondentschap te Limmen. liet aantal leden verminderde met 51 en kwam van 2018 op 1967het verslag spreekt den wensch uit, dal dit ledental wederom zal stijgen door de nieuvve wetswijziging. Het hoofdbestuur heeft zich tot den minister van justitie gewend in zake de gehoorigheid in cellulaire gevange nissen en op het slechte daarvan gewezen. Wat te dier zake is voorgevallen is leeds vroeger in ons blad vermeld. Als een staaltje van met vrucht verleende hulp werd vermeld dat het hoofdbestuur een jaar geleden een ontslagen gevangene met f300 hielp om naar een ander werelddeel te gaan kort geleden zond de man leeds dit bedrag terug met nog 3 pond daai boven en de belofte elk jaar nog 5 pond aan het Genootschap te zullen bijdragen. Het genootschap ontving o. a. een legaat van f 500 en de bibliotheek werd aan merkelijk verrjjkt. De heer J. F. Wertlieim bracht daarna ver slag uit over den linancieelen toestand, waaruit bleek, dat aan contribution werd ontvangen f5316,45, aan giften f25.40 en het bovenstaand legaathet batig saldo over het afgeloopen jaar bedraagt nu f6196,42K. Door minder uitgaven ging men in vergelijking van het vorig jaar met f 2200 vooruitniettemin is hoogst nood zakelijk dat het aantal contribution steeds zal toenemen. De rekening van den penningmeester werd door de vergadering goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats der heeren mr. S. Wildschut en mr. B. Ort weiden gekozen de heeien mr. E. M. van Baumhauer, officier van justitie te Amsterdam en mr, J. E. Veltman, ccmmissionair in effecten te Amsterdam. Gepcnslonueerde officieren. Gisteren werd te 's-Gravenhoge, onder leiding van den gep. kolonel G. B. C. Stoop, de jaar lijksche algemeene vergadering gehouden van de koninklijke veieeniging van gepensionneerde officieren van het Nederlandsche leger. gebracht, werd, op voorstel der financieele com missie, de rekening der veieeniging goedgekeurd. Aangenomen werden de bestuursvoorstellen lr. om de uitkeeriug van den bijslag op lagere pensmenenwaarin Imt bestuur steeds blijft zien de geschiktste wijze van steun-verleeuen, ook dit jaar te doen plaats hebben 2'. een onbepaald krediet te verleenen opdat door het bestuur hulp en ondersteuning kunne worden geboden, daar waar zulks noodig eu in verband met de belangen der Vereeniging ook raadzaam mocht blijken. Bij acclamatie werden herkozen als bestuurs leden de kolonel Hoop (voorzitter) en generaal- majoor Iloltius (commissaris). Verworpen werd met 17 tegen 8 stemmen de viaag of in beginsel moet worden besloten tot oprichting eener afdeeling geneeskundige hulp, waarvan eene commissie uit de leden de wenschelijkheid had bepleit. Het plan stuitte af op de geringe levensvatbaarheid van zoodanig fonds. Examens voor liet Notarisambt. De Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen houden te VGravenhage op Vrijdag I Juli e k. en volgende dagen. Hun die wenschen tot het examen te^worden toegelaten, wordt herinnerd dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daar van schriftelijk moeten aanmelden bij den voor zitter der commissie, den heer mr. A. Telders, met opgaaf of zij zich aan het geheele examen dan wel aan éen of meer gedeelten wenschen te onderwerpen en onder overlegging van hunne geboorte-akte. St.-Ct De beer Kuyper, die den laatsten tijd de Kamerzittingen niet bijwooude, heeft, volgens de 11. Cl., een ongemak aan den mond dat hem het spreken belet. In eene buitengewone zitting der Provinciale Staten van Limburg is gekozen tot lid van Ged. Staten mr. L. Regout. Naar wij vernemen zal het 3e congres voor openbare gezondheid dit jaar te Utrecht, en wel vermoedelijk einde September gehouden worden. N. 11. Ct. ROTTERDAM, 12 Mei. In dt heden gehouden Raadszitting is het voorstel ingediend om een krediet van f 60,000 hoe te staan voor do viering van het inhuldigingsfeest op 31 Augustus. Voor hem blijft dus bij dit ontwerp alleen de be- ginsehiuaestie der rechtvaardigheid over. Z. i. heeft de Rcgcering concessies gedaan aan de kerkelijke partij om het ontwerp er door te krijgen. Voor spreker is 't wetsontwerp eerst aannemelijk vvanneer algeheele rechtvaardigheid wordt betracht, m. a. w. wanneer de vrijstellingen enz. vervallen. Do heer De Jlas achtte het wetsontwerp onaan nemelijk bij de bestaande onzekerheid omtrent de toekomstige legerplannen der Regeering. Hij bestreed de argumenten voor afschaffing van plaatsvervanging aangevoerd. Hij bepleit 't behoud van de plaatsver vangers die zeer bruikbare soldaten zijn. De heer Verhey is 'tmet do Regecring eens dat uit een sociaal en moreel oogpunt de plaatsver vanging niet te verdedigen is. Hij verwacht van persoonl. dienstplicht wel degelijk meer waardeering van de standen onderling. Hij juicht het ontwerp toe, er in ziende eene voorbereiding tot hervorming van do levende strijdkrachten, op spoedige indiening waarvan hij aandringt. De heer B a h 1 in a n n keurt 't af dat de invoering der wet op 1 September bij de inbuldigingsfeesten onzer Koningin is voorgesteld. Hij komt er tegen op dat de katholieken met het ontwerp zouden mee gaan, mits de voorgestelde vrijstellingen behouden blijven. Spreker althans is er tegen en hij sorut tal van bezwaren op. Midden in zijn rede zijgt de heer Balthnann be wusteloos ineen. De Voorzitter schorst de vergadering voor een kwartier. Iutusschcn is geneeskundige hulp ingeroepen. Twee doktoren, spoedig aanwezig, konden slechts het overlijden van den heer Bahlmann constateeren. Dc vergadering is opgeheven en verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Inbuldigingsfeesten. De Commissie belast met de regeling der Inhuldigingsfeesten hier ter stede bericht ons, dat hare leden zich tussehen 16 en 24 Mei aan de huizen der ingezetenen zullen vervoegen, met het doel bijdragen in te zamelen voor eene eenvoudige, doch waardige feestviering. Reeds vroeger kondigde de Commissie deze inzameling aan, doch toen werd om verschil lende redenen met het inzamelen, nadat een begin was gemaakt, niet vooitgegaan. Wij hebben toen onze medeburgers aange spoord om de commissie in hare taak door bijdragen te steunen, welke opwekking wij thans herhalen. Vooral voor het kinderfeest is vrij wat geld noodig; het zou zeer te betreuren zijn, indien wegens gebrek aan de noodige fondsen een algemeen feest niet zou kunnen doorgaanwaar de commissie naar een aeen voudig en waardige feestviering" streeft, zal zeker ieder dit streven willen steunen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris ter stam plaats te 's-Qravenhage, do heer A. A. van Straaten, eandidaat-notaris aldaar. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ambtenaar bij het Openbaar Ministerie van het kantongerecht in het arrondissement Amsterdam no. 2, mr. J. Bake, advocaat te 's-Hertogenbosch. Bij Koe." Besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks boogere burgerschool te Assen, dr. D. Dijken, thans tijdelijk leeraar aan die school. Dc heer J. Denker, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Bahia-Blanca, is in die hoedanigheid door de regeering der Argentijnsehe Republiek erkend en toegelaten. Bij Kon. Besluit zijn, metiugang van 16 Mei 1898, bij het Rijksarchief in Overijsel benoemd: tot ama nuensis, J. Gecsink, ambtenaar aan het oud-archief der gemeente Zwolle, en tot klerk-binder, B. A. de Vries te Hattem. slteckt, Plicht en Orde." De R.-K. kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" hield gisteravond een vergadering in het gebouw van den R.-K. Volkobond. Behalve eenige punten van huishoudelijken aard vermeldde de agenda: het stellen van een candidaat voor de a.s. verkiezing voor een lid vau den gemeenteraad. Als zoodanig benoemde de vergadering den heer J. J. S. Engering. Nog werd besproken de aanstaande verkie zing van twee leden der Provinciale Staten. In een volgende vergadering van uRecht, Plicht en Orde" zullen voor beide vacaturen candidaten worden gesteld. Thans werd alleen in beginsel besloten de libeiale candidaten niet te steunen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 12 Mei. (V er volg.) Persoonlijke Dienstplicht. De heer Van Kol verkeert in het duister omtrent de finantieclo en militaire gevolgen van het ontwerp; die wenscht spr. te kennen. Hij is voorstander van algemeene oefenplicht, zonder menschenbandel en bloedbelasting. De loting moet verdwijnen, de vrij stellingen verminderen. Waar maatschappelijke en bijzondete belangen worden gekrenkt door de afschaffing van de plaats vervanging, zal schadevergoeding moeten toegekend wordcu. De corveeen zouden door loonarbeiders kun nen verricht worden. Zoodoende zal men wezenlijk deze voordracht verbeteren, zoo uit een krijgskundig ais uit ecu sociaal oogpunt. Vrijdag 11 uur voortzetting. Zitting van Vrijdag 13 Mei, (Ver telegraaf.) Bij het voortgezet algemeen debat over het wets ontwerp betrekkelijk den persoonlijken dienst plicht zette dc heer Do Visser uitvoerig uit een, waarom hij op verschillende gronden tegen het stelsel van plaatsvervanging gekant is. Hij verklaarde zich vóór het wetsontwerp, het beschouwende als een bescheiden stap om te komen tot een nationaal leger; omdat wij er door op goedkoope wijze een sterk leger zullen verkrijgen, omdat de kwantiteit en do kwaliteit van het leger er door verhoogd zal worden, en omdat het nationaliteitsgevoel er door zal versterkt worden. Hij betwistte de bewering van den heer Travaglino dat de meerderheid van het volk de afschaffing van de dienstvervanging niet zou wen schen. Bij hoopte dat het wetsontwerp tot wet zal worden verheven met steun van alle politieko partijen. De heer Van Vlijmon achtte zonder grootere beperking van de vrijheid des volks, de weerkracht van ous leger thans voldoende. In de legervorming, welke z. i, de meest heilzame voor het land is. moet het stelsel van plaatsvervanging behouden blijven. Naast het hoofdleger wenscht hij een reserveleger, en hij wil het verblijf in de kazerne zooveel mogelijk beperkt zien. Voor den beer Van der Zwa a g heeft bet wets ontwerp slechts betrekkelijke waarde. Als anti-mili tarist zag bij deze instelling des geweids zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Het „Nut". Gisterenavond werd van wege het departe ment Schiedam van de Maatschappij tot Nut an het Algemeen de gewone jaarlijksche leden vergadering gehouden tot vaststelling der be- grooting voor liet volgende jaar enz. De heer A. A. Beekman presideerde be halve het bestuur waren een aantal leden tegen woordig. De notulen werden vastgesteld, terwijl zich hiermede in verband eenige discussie ontspon omtrent de hier ter stede ingestelde enquête over de wenschelijkheid van liet stichten van vacantie-kolonies. De ingegekomen stukken lokten geen be spreking uiteen nieuw lid werd aangenomen. Hierna kwain de begrooting voor 1898/90 aan de orde. Als gewoonlyk werd de vraag besproken, of het niet gewenscht zoude zijn het aantal lezingen in te koiten, met het oog op de kosten; maar als gewoonlyk werd, nadat bet vóór en tegen gewogen was, geoordeeld, dat het inkrimpen der lezingen eene proef zou zijn, zóó gevaarlijk, dat het departement daar voor alsnog niet toe mag overgaan, zoodat in het aantal lezingen ook dit jaar geen verandering gebracht zal worden. De gewone subsidies aan afdeelingen van het departement werden ook nu weder op de be grooting gebracht, ook die voor de Huishoud school, hoewel daaromtrent geen verzoek was ingekomen, wat echter geoordeeld werd op eene omissie te berusten. Alsnu kwam de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering op 5 Juni aan de orde. Deze werd ampel besproken, terwijl besloten werd aan de prudentie van den afgevaardigde over te laten, hoe hij meende zijn stem te moeten uitbrengen en motiveeren. De verdediging van bet voorstel-Schiedam omtrent vacantiekolonies werd den te benoemen afgevaardigde op het hart gedrukt. Hierna werd tot afgevaardigde benoemd de heer P. van Groningen, en tot diens plaats vervanger mr. D. Lodder. Tot directeur der bewaarschool werd her benoemd mr. D. Lodder, terwijl een verzoek van het bestuur der bewaarscholen om het reglement zoo te wijzigen, dat de aftredende bestuursleden onmiddellijk herkiesbaar zouden zijn, werd afgewezen. De wenschelijkheid werd hierbij uitgesproken om ook dames te doen zit ting neinen in het bewaarschoolbestuur, iets wat juist bij een bewaarschool zeer wenschelijk werd geacht. Ten slotte werd de vraag besproken, of bet noodig was het reglement op de Spaarbank te herzien, en zoo ja, hoe men daar dan door onderling overleg het best toe kon geraken. Besloten werd het bestuur te verzoeken die stappen te willen doen, die kunnen leiden tot herziening van genoemd reglement. Hierna werd de vergadering gesloten. Volksonderwijs. De afdeeling Schiedam der vereeniging Volks onderwijs" hield gisteren haar jaarlijksche ver gadering. Behalve de gewone jaarvergaderings-werk- zaamheden, die haar normaal verloop hadden, was aan de orde de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering en het benoemen van een afgevaardigde, waarvoor werd aangewezen de heer M. Hom, terwijl tot diens plaatsvervanger werd benoemd de heer C. Kerdel. Ten opzichte van verschillende punten rakende détails van het wetsontwerp op den leerplicht, die de beschrijvingsbrief bevatte, besloot de vergadering geen besluit te nemen, daar die détails ter bespreking behooren in "de Tweede Kamer, Daarentegen sprak de vergadering als hare nieening uit, dat herhalingsotiderwijs tot het 16de jaar noodzakelijk is in aansluiting met het gewone lager onderwijs. Besloten werd voorts, in vereeniging met de afdeelingen hier ter slede van het Ned. Ond.-Gen, en den Bood van Ned. Ond., een spreker uit te noodigen om op een openbare vergadering het wetsontwerp op den leerplicht te behandelen. Naar aanleiding van een voorstel vau den heer C. Kerdel, om hem in staat te stellen een vacantiereisje te doen met de leerlingen zijner school, ontstond een uitvoerige bespreking, die tot resultaat bad dat het bestuur zal trach ten hier ter stede te komen tot het stichten van een vacantie-kolonie. Ter vervanging van den heer S. A. Maas werd als voorzitter der afdeeling gekozen de heer J. W. J. van Harwegen den Breems. Herkozen werd als lid van het bestuur de heer J. H, van Westendorp J.Dz., gekozen de heer J. de Wit, te Delfsbaven. Gisterenavond was aan de vischmarkt aan gevoerd 1 party schol en tongde prijzen wareu voor schol van f 0.35 tot f 0.80, tong van f0.75 tot f3, alles per koop. Hedenmorgen was aangevoerd een partij elft; de prijs was van f0.30 tot f0.70 per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 13 Mei. Een dubbel ruim winkelhuis, ingericht voor manufacturenwinkel, met bovenhuis, en eif, aan de Markt op den hoek van de de Breede Markt- steeg, gemerkt no. 17 en op den perceelsge- wijzen kadaslralen legger dier gemeente voor komende in sectie B nommer 1804, groot 1 are 80 centiaren, f8500. Een winkelhuis, ingericht voor sigaren-maga zijn, met vrij bovenhuis, en eif, aan de Hoog straat op den hoek van de Breede Marktsteeg, gemerkt no. 171 en op den perceelsgewijze kadaslralen legger dier gemeente voorkomende ia sectie B nommer 1297, groot 57 centiaren, f5600. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 12 Mei. W. F. H. Eckenhausen, 32 jaar, en J. M. de Roo, 30 jaar. W. H. Schiller, 18 jaar, en T. A. Visser, 20 jaar. H. Morsink, 27 jaar, en W. Poot, 27 jaar. H. Kujjpers, 36 jaar, en M. J. Schopman, 23 jaar. J. II. G. Schulze, 28 jaar, en G. G. Noordijk, 25 jaar. A. O. Stoorvogel, 30 jaar, en J. A. Möhring, 21 jaar. H, de Haan, 22 jaar, en G. van Vooren, 20 jaar. A. A. van de Graaf, 30 jaar en C. de Jager, 28 jaar. Geboren': 10 Mei. Alida, dochter van A. de Giaaf en A. W. van den Bout, Houtstraat. 11 Mei, Feidinand Coerd, zoon van H. F. Lotstroh en A. Zevenhuijzen, Stationsstraat. Neeltje, dochter van P. Korpel en E. van Ber- kel, ViUastraat. David, zoon van J. Mont- foort en J. E. Jautze, Korte Singelstraat. '12 Mei. Johanna, dochter vau W. A. Geeve en Th, C. M. van der Waard, Koosleeh. Paulus, zoon van S, J. A. Boekhout en E. Scheller, Baam. Overleden i 10 Mei. Johannes Franciscus Cornelia Wille- man, oud 73 jaar, Dam. 11 Mei. Cornelis van den Tempel, oud 74 jaar, Lange Kerkstraat, 12 Mei. Mattheus Johannes Hoenderkamp, oud 81 jaar) Grof baan.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2