STADSNIEUWS. Spaansche berichten die zelfs van een Ameri- kaansche nederlaag" spreken. Laat ons eens zien wat admiraal Sampson zelf van de zaak zegt. Zijn rapport uit St. Thomas aan het departement van marine te Washing ton is van dezen inhoud »Een deel van het eskader onder mijn be velen kwam heden (d. i. 1 2 Mei) bij hei aan breken van den dag te San Juan aan, waar geen bewapende schepen in de haven werden aangetroffen. Toen het voldoende licht -was geworden, opende ik den aanval op de batterijen en zette dien drie uur voort. Het gevolg was dat de batterijen en het aangrenzende gedeelte der stad groote schade beliepen. »Ons vuur werd door de batterijen zonder belangrijk succes beantwoord. Aan boord van de New- York werd een man gedood op de geheele vloot werden zeven man lichtgewond, terwijl geen enkel schip ernstige schade kreeg." Volgens een later bericht, dat de Key-West werd ontvangen, schijnt de schade, die de forten van San ,luan beloopen hebben, van minder belang te zijn dan eerst wel gedacht werd. De Spaansche batterijen bleven zelfs nog schie ten, toen de Amerikaansche schepen wegvoeren. De New-York en de Iowa werden verscheiden malen getroffen, maar werden niet ernstig beschadigd. De Temps verneemt nog over Londen omtrent dit bombardement, dat de New-York eens ge raakt werd en een doode benevSns vier ge wonden kreeg, terwijl het pantserschip Soma tweemaal werd geraakt en twee gewonden kreeg. Leest men nu de Spaansche lezing van het gebeurde, dan denkt men onwillekeurig weer aan den muilezel van Matanzas. De eerste ambtelijke berichten, die van Porto- Itico te Madrid ontvangen werden, deelden mede dat het Amerikaansche smaldeel met eenige averij afgetrokken waszelfs moest éun schip op sleeptouw worden genomen, liet bom bardement had anderzijds lichte schade toege bracht aan de kazerne te San Juan. De Span jaarden hadden vier dooden en twee gewonden. Een later bericht bevestigt, dat de Ame rikanen de nederlaag geleden hebben. Elf schepen namen aan de beschieting deel, maai de aanval werd roemrijk teruggewezen, vooral met behulp der Spaansche batterijen met haar 20 cM. Kruppkanonnen. Het bericht der Spaansche overwinning heeft te Madrid groote geestdrift gewekt. Wanneer ook thans maar niet uitvoeriger rnededeelingen als een koude waterstraal de geestdrift der Spanjaarden afkoelen. Een te Londen ontvangen telegram zegt althans zeer stellig, dat San Juan zich Donder dagavond heeft overgegeven, admiraal Sampson de forten vernield heeft, verscheiden kerken verbrand zijn, en het vreeselijk vuur dei- Amerikanen den Spanjaarden groote verliezen aan menschenlevens heeft bezorgd. De waarheid zal nog moeten blijken. Ter zee. Dat admiraal Sampson hij moge al dan niet op bevel de beschieting van Porto-Rico zijn begonnen zoo spoedig een strijd heeft opgegeven, vindt wellicht zijn oorzaak hierin, dat een Spaansche vloot inderdaad in de Antillen is verschenen. De berichten omtrent het verschijnen van Amerikaansche torpedo-booten bij Martinique werden eerst wel met twijfel ontvangen, maar thans heeft de minister van marine te Was hington zelf bevestigd dat een Spaansch eskader ten westen van Martinique is gezien, en men vermoedt dat het koers zet naar Cuba. Dat het departement van marine de ver schijning der Spaansche vloot inderdaad gelooft, blijkt bovendien hieruit dat nu eindelijk ook aan het vliegend eskader bevel is gegeven zee te kiezen. Dit eskader, waarover de kapitein ter zee Schley het bevel voert, lag nog steeds *e Fort Monroe, maar gistermorgen kwam het bevel om te vertrekken, en gistermiddag om 3.40 heeft, de Brooklyn voorop, het ruime sop gekozen. Men denkt dat Schley een vereeniging zal bewerkstelligen met Sampson, die naar de Journal te New-York van St. Thomas verneemt, de baai van San Juan heeft verlaten, om het Spaansche eskader te ontmoeten. Wellicht is dus spoedig een belangrijke zeeslag te wachten. Volgens een gerucht in de couloirs der Spaan sche Kamer heeft het Amerikaansche eskader, na zijn snederlaag" voor San Juan, reeds een ontmoeting gehad met het Spaansche smaldeel, dat de Amerikanen verliezen zou hebben toe gebracht. Het gerucht heeft echter nog geen officieele bevestiging gevonden. De regeering te Washington heeft nog bevel gegeven geen troepen meer over zee naar Tampa te zenden, blijkbaar uit vrees dat het Spaansche eskader zal trachten transportschepen op te vangeu. Men vreest ook weer voor een aanslag op New-York, want volgens verschillende berichten uit New-York te Liverpool ontvangen, zou een Spaansch eskader bij Sandy Hook zijn gezien. Trouwens sedert eenige dagen werd reeds beweerd dat er verdachte schepen aan de Atlan tische kust waren waargenomen. De verdedi gingsmiddelen van New-York, vooral het stelsel van onderzeesche mijnen, in de haven, zouden dan ook thans voltooid zijn. r-v groote boot, een Spanjool naar men denk.'., is op de kust van Carolina gestrand. Op Cuba. Een vrij hevig gevecht is op de Cubaansche „kust bij Cabanas geleverd. Het transportschip Gussic kwam aldaar aan om er, gelijk was afgesproken, een troep opstandelingen te treffen, die wapens, amunitie, en mondvoorraad van de Amerikanen in ont vangst zouden nemen. In plaats van dezen bevonden zich echter op de kust Spaansche troepen met wie de Ameri kanen, die onder bescherming van het vuur der kanonneerboot Hasp aan wal gingen, in een hevig gevecht gewikkeld werden. De Ame rikanen moesten wijken, zonder hun doel in aanraking te komen met de insurgenten bereikt te hebben. De Gussie bleef echter in het gezicht der kust krurien, wachtende op een betere gele genheid, die zich ook schijnt voorgedaan te hebben toen de opstandelingen kennis hadden gekregen van de aankomst der Amerikaansche espeditie. De opstandelingen vereenigden zich met de Amerikanen, zoodat de Spanjaarden terug moesten trekken. Van de Amerikanen sneuvelden twee man en werden er zeven gewond. Over het gevecht bij Cardenas bereiken ons thans nadere bijzonderheden. Terwijl men te Madrid hoogst voldaan is over het succes der Spaansche wapenen te Ciënfugos en te Cardenas, rapporteeren de te Key-West teruggekeerde Amerikaanse.ie kanon- neerbooten dat zij een groot deel va."* de stad Cardenas en de haven vernield hebben, terwijl een Spaansche kanonneerboot en twee torpedo vernielers mede vernield zijn. Reeds bij het begin van den strijd zagen de Amerikanen een Spaansch schip vlam vatten en zinkt. Gedurende het gevecht geraakten verscheiden huizen in de buurt der kade in b; arid. De kazerne aan de Diana-kade werd door de Ame rikanen gebombardeerd, terwijl een detache ment marine-soldaten aan wal werd gezonden. Dezen namen oen blokhuis in bezit en hesehen or de Amerikaansche vlag. Op Cuba begint langzamerhand een steeds vijandiger stemming te heerschen jegens de Engelschen. De Engelsche consul te Ciënfugos heeft de Adula gecharterd om verscheiden landgenooten, Amerikanen en Cubanen naar Port-Royal op Jamaica over te brengen. Voor Mantua. De gezagvoerder van een Duitseh oorlogsschip dat voor Manilla ligt, heeft naai Berlijn ge seind dat de Amerikanen Cavita en Corregidor bezet hebben en Manilla blokkeeren. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat I)ewey Manilla zal bombardeeren, tenzij de Spanjaarden be ginnen met het vuur op de Amerikaansche schepen te openen. De snorkende Spaansche beweringen dat admiraal Dewey eigenlijk in de baai van Manilla ingesloten is, blijken dus klinkklare leugens te zijn. Manilla is feitelijk geblokkeerd, en naar de N.-Y. ITerald verneemt zal president Mc Kinley waarschijnlijk spoedig officieel de blokkade der stad afkondigen. Niettemin is Dewey vooralsnog tot werke loosheid gedwongen, en liet kan nog geruimen tijd duren eer de versterkingen hem bereiken, waardoor hij in staat zal zijn krachtig actief op te treden. Want Manilla denkt er nog niet aan zich over te geven. Naar uit Hongkong wordt be richt, telt het garnizoen 25000 man. Daarbij schijnen de opstandelingen niet on verdeeld op de hand der Amerikanen te zijn. Een deel van hen wil de Spanjaarden bijstaan in de verdediging der Philips ijnen, mits hun hervormingen beloofd worden. Een bende opstandelingen moet zelfs de Amerikanen bij Cavita hebben aangevallen en verdreven uit een dorp, waar ij vervolgens de Spaansche vlag heschen. De correspondent der Times heeft met admi raal Montejo een onderhoud gehad over den slag bij Cavita. Deze verhaalde hem dat hij na een gevecht van 2 Va uur bevolen had de schepen te laten zinken. Daarop had admiraal Dewey het vuur gestaakt en op de forten machtiging gevraagd om de brandende schepen te mogen vernietigen. Montejo had daarop geantwoord dat de schepen aan Dewey's genade waren overgeleverd. Daarop hadden de Amerikanen het vuur weer geopend en zoo lang geschoten tot het Spaansche eskader vernietigd was. Daarna had Dewey een boodschap gezonden aan Montejo, waarin hij hem de hand biedt en hem geluk wenscht met zijn dapperheid. De Spaansche admiraal is niet te spreken op zijn regeering. Haar treft, volgens hem, de geheele verantwoordelijkheid van de geleden nederlaag. De admiraal had om torpedo-booten gevraagd maar zij werden hem niet gezonden. En dit is zekeronder bedekking van den kruitdamp zouden eenige torpedo-booten de Amerikaansche vloot veel kwaad hebben kun nen doen. Te Manilla heerscht groote verbittering tegen de Engelschen, deels om hun stamverwantschap met de Amerikanen, deels omdat men de En gelsche stoomboot Esmeralda er van verdenkt het Amerikaansch eskader de baai van Manilla binnengeloodst te hebben. In Spanje. Het is thans zeker dat het Spaansche minis terie zal gewijzigd worden. Men ve« wachtte dat Sagasta heden aan de Kamer inededeeling zou doen van het bestaan van een ministerieele crisis, waarop Maandag of Dinsdag het nieuwe Kabinet zijn program zal blootleggen, dat trou wens weinig zal verschillen van dat van het huidige ministerie. Sagasta schijnt niet gemakkelijk personen te kunnen vinden, die de weinig benijdenswaar dige taak op zich willen nemen de aftredende ministers Moret (koloniën), Bermejo (marine), Gulion (buitenlandsche zaken), en waarschijnlijk ook Xiquena (handel) te vervangen. Men noemt nu Goizard voor buitenlandsche zaken, den hertog van Almodovar voor finan- tiën, Monlero Rios voor justitie, den hertog van Veragua voor koloniën, Novaro Rodriguo voor publieke werken en Aunon voor marine. De hertog van Veragua is een afstammeling van Columbus. Hevige verontwaardiging beheerschte gisteren de Cortez over de beschieting van San Juan de Porto-Rico. Markies Romiro noemde in den Senaat de Amerikanen wilden, omdat zij met schending van het volkenrecht zonder voorafgaande waar schuwing San Juan gebombardeerd hebben. De president antwoordde met een vurige lofrede op de bewoners van Porto-Rico, wier trouw aan Spanje hij prees. In de Kamer was het Molinas, die krachtig tegen de beschieting van San Juan protesteerde. En ook de regeering liet zich in deze niet onbetuigd. De minister van oorlog zeide in zijn ant woord aan Molinas, dat het gedrag der Ame rikanen alleen met dat der Vandalen te vergelijken was. De regeering zou dan ook de mogendheden in kennis stellen met de handel wijze der Amerikanen. Aan het leger op Porto-Rico zal dank worden betuigd. Men is vast besloten het grondgebied van het vaderland tot het uiterste te verdedigen. Amerika en de neutraliteit. In Frankrijk is men vrij algemeen op de hand van Spanje. Dat dit de Amerikanen wantrouwend maakt is begrijpelijk, en piquant is het feit dat in dezen rlog een Fransch vertoog bij deAme- rikaai ne regeering noodig is geweest om dei- wille van het schip dat den naam draagt van Lafayette, eens de verpersoonlijking van Fransch-Amerikaansehe verbroedering. En nu zelfs wist de Standard te vertellen dat dezelfde Lafayette te Havanna Fransche artillerie-officieren en ervaren kanonniers zou ontscheept hebben. De Agencc Havas ziet hierin een b'ijkbare poging om verkoeling te doen ontstaan tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk, dat geen oogenblik is afgeweken of zal afwijken van de eisehen der meest loyale onzijdigheid. Er is evenwel nog een andere gebeurtenis, die tot zekere verwijdering aanleiding zou kunnen geven. Er werd beweerd dat de torpedo-booten Furor en Terror en andere Spaansche oorlogs bodems te Martinique, een Fransche bezitting, kolen zouden innemen. De Amerikaansche re geering is overtuigd zoo zegt een telegram uit Washington dat de Spanjaarden daar geen verlof zullen krijgen om ook maar zoo veel kolen te laden, dat zij de diehtstbij zijnde Spaansche haven kunnen bereiken. Dit voor recht mag onder de gegeven omstandigheden niet worden toegestaan, omdat de Spaansche vloot op vijandelijkheden uit is. Maar dreigend volgt daarop de verklaring dat, indien de Fransche regeering het Spaansche smaldeel toch zou toestaan op Martinique een voorraad kolen in te nemen, de Amerikaansche regeering dit zal beschouwen als een weinig vriendschappelijke daad, waarvoor zij Frankrijk verantwoordelijk zal stellen. Daarbij komt nog dat de Amerikaansche regeering het vermoeden koestert niet volko men loyaal te zijn behandeld wat betreft de kabel van Martinuque. Zij gelooft dat er hoogst belangrijke telegrammen zijn vertraagd, zeer ten nadeele der Vereenigde Staten. Er zal een onderzoek n deze quaestie worden ingesteld evenals ov a behandeling van Spaansche schepen 5 .jinrnige West- Indische havens, die neutra^,. heeten, maar het feitelijk niet zijn. Dat er vreemde oorlogsschepen in de baai van Manilla liggen, boezemt de regeering te Washington geen ongerustheid in. Aan de New-York Herald werd bericht dat deze schepen en de Engelsche kruiser Immor tality, de Fransche kruiser Bruix, de Duitsche kruisers Karmoran en Irene en de Japansche kruiser Akitsushima het anker gelicht heb ben, waaruit men heeft meenen op te maken dat een bombardement van Manilla aanstaande is. Gemengde Mededeellngen. De Groothertog van Saksen-YVeimar heeft een bezoek gebracht aan den Paus, waarbij Leo XIII met grooten lof sprak over de ge storven Groothertogin, onze Prinses Sophie. De Paus prees het in haar, dat zij zich met hare werkdadige liefde zonder onderscheid van geloof tot al hare onderdanen en niet het minst tot arme katholieken wendde. De Paus noemde de Groothertogin een voorbeeld in de betrachting van praktisch Christendom. Uit Italië komen geen berichten van nieuwe onlusten, maar de universiteiten van Napels, Bologna en Rome zijn gesloten. Tal van socialistische en republikeinsche bladen zijn in beslag genomen. De Zwitsersche grenzen worden streng be- aakt om de Italiaansche werklieden, die uit Zwitserland naar hun land trekken, tegen te houden. Di Rudini doet zijn best om het ministerie te handhaven. De ministerieele bladen verze keren dat de Koning zijn vertrouwen in het Kabinet heeft uitgesproken. De Siècle publiceert een schrijven van een der voornaamste leden van het gewestelijk bestuur van Elzas-Lotharingen, waarin uit voerig wordt uiteen gezet, dat in de Rijkstanden algemeen de overtuiging heerscht van Dreyfus' onschuld, en dat Frankrijk's houding in de zaak Dreyfus- Zola bij de bevolking van Elzas- Lotharingen groote bevreemding en leedwezen heeft gewekt. Uit volkomen gezaghebbende bron verklaart het Russische telegraaf-agentschap thans met stelligheid, dat Rusland den uitvoer van graan niet zal verbieden. De geruchten daaromtrent komen van speculanten. Er is thans werkelijk een begin gemaakt met de ontruiming van Thessalië door de Turksche troepen. Naar wij vernemen zal er Maandag a.s. des avonds te 8 ure eene vergadering gehouden worden van het vKiescomité" ter bespreking eencr candidaatstelling voor de vacatures in de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Hedeo herdenkt F. van Katwijk den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de firma Kramers de Groot. Een prachtig cadeau werd den jubilaris aan geboden. door zijn patroon, den heer J. C. H. Krameis, die, in hartelijke woorden hem geluk wenschende, daarbij de hoop uitsprak, dat van Katwijk nog vele jaren in zijn zaak mocht werkzaam zijn met denzelfden lust en ijver ais tot heden. Vau verschillende zijden mocht de jubilaris be wij/.en van sympathie ondervinden. De afJeeling Schiedam van den Ned. Brood- Koek- en Banketbakkersbond en van den Ned. R. K. Volksbond (afd. Bakkers) deeleri mede, dat zij besloten hebben op Hemelvaartsdag geen brood te bakken of te doen bezorgen. Wij zijn overtuigd, dat de burgerij dit be sluit op prijs zal weten te stellen. Wij maken onze lezers attent op achter staande inededeeling van de zangvereeuiging »St. Caeciiia", waarin wordt kennisgegeven dat de uitgestelde Soiiée amusante zal plaats hebben op Hemelvaartsdag, 19 Mei a. s. De ijzer- en metaal be werkersvereeniging sOnderlinge hulp" zal heden in een feestelijke samenkomst haar 10 jarig bestaan herdenken. Bjj die gelegenheid zal een banier worden ont huld, die door het bestuur is aangekocht. Op de glasblazerij »de Schie" had gisteren middag de daar werkzaam zijnde C. van der Velden het ongeluk te struikelen en met een der armen daarbij juist in een stuk glas te vallen, waardoor die arm ernstig geblesseerd werd. V. d. V. moest zich onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling stellen den arm kan hij voorloopig niet gebruiken. Twee knapen, kinderen van J. Brandenburg, 7 en 8 jaar oud, geraakten beiden hedenmorgen tegenover het Liduïnagesticht te water. Twee metselaars, J. G. Roven en H. M. Ilmer, zagen dit en snelden onmiddellijk toe, zoodat de beide drenkelingen weder spoedig op het droge waren. Gisternamiddag viel de 3-jarige Jac. van Leeuwen nabij de ouderlijke woning in de Schie. Gelukkig werd dit opgemerkt door P. C. Wuis- man en zijn zoon die het genoegen smaakten den kleinen drenkeling behouden op het droge te kunnen helpen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 13 Mei. Pieter Cornelis, zoon van P. C. Bijloo en G. C. Jansson, Ilelenastraat, -Adriana Calharina en Wilhelmus Theodoras, dochter eu zoon van W. A. Schonk en Th. W. de Jager, Zijlstraat. 14 Mei. Bernardus Franciseus, zoon van J. B. Teunissen en A. H. Dut, Hirkjemeeztersiraat. Thomas, zoon van J. van Koesveld enJ. Z. Korporaal, Hoofdstraat. Overleden 13 Mei. Hendrika Hille, oud 72 jaar, wed. van J. Mak, Hoofdstraat. 14 Mei. Maria Magdalena Kalkman, oud 53 jaar, echtgen. van J, C. Schoenmakers, Buiten havenweg. Hedenmiddag werden door den burgemeester ten raadhuize alhier aan 4 personen der be manning van het sloepschip Vooraan van de Doggermaatschappij, directeur A. Hoogendyk Jzn., de getuigschriften uitgereikt, door hem ontvan gen van Hare Majesteit de Koningin, voor de redding van de equipage van het kofschip Wendelina Wicherdina. Hunne namen zijn D, van Dorp, schipper, J. Groeneveld, IJ. Plokker, D, Verkouter, matrozen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2