Uit de Staatscourant. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd Sfieuws. Het verslag werd vastgesteld onder dank aan den secretaris. Uit de mededeelinge^ van den penningmeester, den heer S. bar. van Heemstra, bleek, dat de ontvangsten bedroegen, aan ver- pleeggelden op 1897 tegen 189G. Veldwyk f 182.404,06 f 175.763.073. Bloemendaal -106.427,97 - 91.440,22s. Dennenoord - 38 318,80s - 29.359,31'. Totaal f 327.150,80° dat ïs 131.274.92 meer dan in 1896. Aan contributie enz. werd ongeveer f 17.500 ontvangen. De kosten voor uitbreiding bedroegen: voor Veldwijk f 81,470.67Va; voor Bloemendaal f 2774.13; voor Dennenooid f91,892.34Va, totaal f 176,137.15. Deze gelden werden tot een bedrag van f 152,100 aan inschrijvingen verkregen. De toestand is dus niet ongunstig, maar er zou tekort zyn, indien alle aflossingen nu moesten geschieden. Het bestuur houdt ook de kwestie van pen sioneering van het personeel in het oog. De algemeene toestand der vereeniging is zeer gunstig. De voorzitter wees daarop in zijn openingswoord, herinnerend dat hun hoop niet was beschaamd geworden. Met goeden moed hoopt men op den ingeslagen weg voort te gaan. Het plan bestaat om na de Inhuldigings feesten een vloot-revue ter reede van Tessel te doen houden, die de Koninginnen aan boord van de Zeehond zouden bijwonen. Volgens de Gelderl. zou het voornemen be staan om de soldy der soldaten bij de infanterie te verhoogen. De pauselijke internuntius mgr. Tarnassi, vertrok uit Den Haag voor eenigen tijd naar Luxemburg. De generaal-majoor C. L. Doorman, com mandant der bereden artillerie, zal tegen het najaar den dienst met pensioen verlaten. N. B. C.) De gemeenteraad van Maastricht heeft tot secretaris dier gemeente benoemd mr. L. B. J. van Oppen, hoofd-commies ter secretarie aldaar. Bij Kou. Bosluit is 1° de generaal-majoor C. J. van der Burcht van Lichtenbergh, inspecteur van den gonceskp ndige dienst der landmacht, op aanvrage, met ingang van 1 Juli op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2700 'sjaars, en 2* genoemde opperofficier Hr. Ms. dank betuigd voor de goedo diensten, door hem gedurende zijno veeljarige militaire loopbaan aan den lande bewezen. By Kon. Besluit is de luitenant-kolonel L. Hou- wink, van het 8e regiment infanterie, met ingang van 1 Juni, krachtens arr. 42, 2e, der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 128), op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1763 'sjaars, en hem, gerekend van den dag waar op zijn pensioen ingaat, dc rang verleend van ko lonel. Bij Kon. Besluit zijn, met ingang van 1 Juli be noemd tot rijkslandbouwleeraar C. R. Brinkman te Leeuwarden, en tot rijkstuinbouwlceraren J. P. M. Damman te Tiel en J. G. Hazeloop te Aalsmeer, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid le kb, do officier van gezondheid 2a kl. G. L. Coenen, van dat personeel. Bij Kon. Bcslnit is benoemd bij den plaatseiijken staf, tot tweede-luitenant, plaatselijke-adjudant te Breda, de sergeant-majoor-titulair L. W. Limburg, van het regiment grenadiers en jagers. Bij Kon. Besluit zijn benoemdtot lid van het college van Haven en Sassen van Zevenbergen J. van Meer; tot leden (gezworenen) van het bestuur der Vier polders, genaamd Groote Polder, oostelijk en westelijk deelZandbergNieuwcndijk en Kleine of Nieuwe Fijnaart, onder de gemeenten Klundert, Zevenbergen en Fijnaart, A. Hagens Janszoon, A. Wijtvliet Janszoon on M. Noteboom, alle gelogen in de prov. Noordbrabanttot leden van het bestuur van den polder Dirksland, prov. Zuidholland, G. Bosschieter en M. van der Baantot heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Drechter- Innd, voor de Zuiderkogge, K. Houter: tot heem raad van den polder Wieringerwaard H. Waiboer Jacobszoon, alle gelegen in de prov. Noordholland; tot lid van het bestuur voor het waterschap voor dc uitwatering door dc sluis in do Piet, prov. Zee land, J. J. van Weelin het bestuur van den Fer- naarderpolder, prov. Friesland, tot dijkgraaf D. Grasma, en tot gedeputeerden D. Swart en B. Jonker. Bij Kon. Besluit is aan J, van der Werft' Cz., op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het be stuur der waterkcering van den calamitouzen Oost- Bovelandpolder, prov. Zeeland. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken is, met ingang van 16 Mei, benoemd tot bediende bij de Polytechnische School te Delft, H. C. Stelten, aldaar. Het gereehishof te Leeuwarden heeft behandeld de zaak van J. F., 28, jaren, geboren te Oude Pebela, fabrieksarber to Foxbol, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis der rechtbank te Winscho ten, waarbij hij wegens mishandeling van zijn wet tigen vader zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heb bende gehad, is veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. Uit do behandeling der zaak bleek, dat beklaagde den len Januari ten huize vinden koopman J. Levie op bezoek was en men toen zoo'n leren in het huis zijner ouders hoorde, dat Levie en vrouw hem aan' raadden er heen te gaan en ook zelf meegingen. Daar zagen zij, dat er ruzio was tusschen die ouders, de vador zette de moeder achterna, nam een schaar en verwondde zijn vrouw bij het oog; de vrouw riep toen „moord", waarop beklaagde zijn vader aangreep en op den grond wierp en een paar sshoppen op den buik gaf. Dien nacht heeft de vader het vreeselijk uitgeschreeuwd van de pijn en den volgenden dag heeft hij zich opgehangen. Den 14 Januari d.a.v. is het iijk van den vader weder opgegraven en door de doctoren v. Olm en Beekhuis in tegenwoordigheid van den rcchtcr-com- missaris geschouwd. Zij constateerden op het lijk een darmbreuk en zoo hevige buikvliesontsteking, dat, indien er intusschen geen andere onmiddellijke doods oorzaak geweest was, deze den dood tengevolge zou hebben gehad, en dat menschelijker wijze gesproken, de darmbreuk door schoppen kan zijn ontstaan. Voor het Hof word dc beer Van Olm nogmaals als getuige en deskundige gehoord en bleef hij bij zijne vroegere verklaringendoch verklaarde nader op dc betrekkelijke vragenals vast staat dat er schoppen zijn toegebracht ea dat er geen ander uit wendig geweld is gepleegd, dan is de darmbreuk het gevolg van het schoppendoor het vallen met den rug op een vlakken bodem kon die breuk niet ont staan. Beklaagde ontkende, zijn vader op den grond ge gooid en geschopt te hebben; alleen heeft hij, om zijne moeder te bevrijden, hem een paar slagen in het gezicht gegeven. En toen hem er op gewezen werd, dat Lcvie cn vrouw voor de rechtbank ver klaarden het gezien te hebben, zei hijdat konden zo niet verklaren, ze waren er niet bij. De adv.-generaal, mr. T. J. Noijon, acht ondanks de ontkcntcnis van beklaagde bet materieele feit voldoende bewezen; maar bij hem bleef nog twijfel over, of met de gegevenc in het vonnis bewezen is, dat beklaagde het letsel heeft toegebracht, hetwelk dc ziokte heeft veroorzaakt, welko op het lijk is ge constateerd. Na het hooren van den heer Van Olm is echter zijn twijfel opgeheven. Wat de verdediging voor do rechtbank betreft, dat beklaagde heeft gehandeld tot noodzakelijke ver dediging van zijne moeder, en, zoo hij dc grenzen van die verdediging heeft overschreden, in elk geval handelde onder ccno hevige gemoedsbeweging, dit gaat niet op, omdat bij zijn vader reeds op don grond gegooid had en er dus voor zijne moeder dat gevaar niet meer bestond. Sproker requireert bevestiging van het vonnis met verbetering der gronden. Do verdediger, mr. I. D. Tresling, advocaat tc Winschoten, gaf eerst een overzicht van dc feiten die zijn voorgevallen, om daarna hieruit af tc leiden en aan te toonen, dat beklaagde wel degelijk handelde tot noodzakelijke verdediging van zijne moeder en zoo hij al dc grenzen van die verdediging overschreden beeft, in zoodanige gemoedsbeweging verkeerde, dat hij niet strafbaar is. In elk geval verdient hij geen straf als een misdadiger, maar eene zeer lichte straf, omdat hij zijno moedor verdedigde. Uitspraak 20 Mei. Ned. Hkrv. Keek. Synode In de zitting der Alg. Synodale Commissie is vast gesteld een door den hoer Van der Mculen ontwor pen schrijven aan provinciale kerkbesturen en de cla- sicale besturen te richten, om de Synode te dienen van consideiatre cn advies met het oog op de aan staande herziening der quotisatie. Hierin wordt me degedeeld dat het eindcijfer der quotisatie voor do volgende vijf jaren niet behoeft verhoogd te worden en het ook bij wijziging der classificatie do hoofd som voor ieder provinciaal ressort de zeifde moet blijven. Ook werd rapport uitgebracht, namens de Commis sie ad hoc over een ingekomen verzoek om vernieti ging eener uitspraak in hooger beroep van een classi caal bestuur in een tuchtzaak. De conclusie was dat het verzoek is vervallen, aangezien dc persoon, op wien tucht was toegepast zich heeft afgescheiden van de Herr. kerk. Do behandeling van de voordrachten voor een groote toelago uit het Fonds voor noodlijdende ker ken cn personen, voor bouw of herstelling van kerken en pastorieën is voortgezet. Beroepen: Te Waspik, K. Ilavinga, te Andcl (N.-Brab.) Te St. Jansga, W. B. van Liuschoten, te Varsovcld. Vuren en Dalem, E. Janzen te Est. Bedankt: Voor Polsbroek, door H. A. Ileijcr, to Lienden. Ger. Keuken. Beroepen: Te Scharendijke (Eikerzee)W. Raman, te Leerdam. Hoooek Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de staatsweten schap de heer C. van Vollenhoven, geb. te Dordrecht, na publieke verdediging van zijn proefsehr. „Omtrek en inhoud van het internationale recht"daarna dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap na publieke verdediging van „Stellingen". Tot arts bevorderd de heeren: J. A. L. Heenken Lim Njat Fa. Utrecht. Tot semi-arts bevorderdde heer W. M. Moree. Tot arts bevorderd de heer P. Fehrmaun. Door prof. Holwerda worden pogingen in het werk gesteld om te Leiden een vacantiecursus in archeologie te openen voor leeraren van gymnasien. Aan de verschillende rectoren is mededecling ge daan, dat, bij genoegzame deelneming, daarmede nog dit jaar zal worden aangevangen en belanghebbenden zich vóór C Juni a. s. kannen aanmelden bij dr. C. J. Vinkesteyn te Schiedam. Laoer Onderwijs. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 11 tegen 6 stemmen besloten om in de commissie van. toezicht op het lager ondeswijs ook dames te doen zitting nemen. Hondententoonstelling. Een en al bediyvigheid gisterochtend zoowel in den tuin zelf als in de groote zaal van liet Koninklyk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage. Aan moeder-pelikaan, in het aardige vijvertje TÓór het hoofdgebouw, brak zichtbaar het angst zweet uit bij al dat, haar vreemd, gekef en gebas, voortgebracht door een flinke 500 ver tegenwoordigers van het hondenras. Blaffen moeten ze, van den kleinste tot den grootste. Buiten, waar in eene groote omheinde ruimte, de keuring plaats had door tal van juryleden, hinderde dat zoo erg niet, Maar daarbinnen, goeie gerechtigheid Enfin, wie eens zoo'n hondenshow heeft bijgewoond, weet bij onder vinding wat dat zeggen wil. Eene schoone tentoonstelling mag met recht deze tweede groote internationale expositie der Kynoiogenvereeniging «Nederland" genoemd worden. En reeds den dag der opening, mocht zij zich in druk bezoek verheugen. De inzen- dingslijst telt 544 nummers, maar als altijd, ontbreken er nog al wat. Dit neemt niet weg dat men, in hetgeen ingezonden werd, een vol doend overzicht krijgt van de foktalenten van Nederlandsche en vreemde beroeps- en ama teur hondenhouders. De Nederlandsche inzendingen zijn over- heerschend. Frankrijk ontbreekt, maar Duitsch- land en België zijn vrij goed uitgekomen. Engeland werd daarin verhinderd wegens de daar te lande getroffen quarantaine rmiatiege- len, ten gevolge van heerschende hondsdol heid. Zeldzaam mogen de inzendingen genoemd worden van een pyreneeschen hond (Roland 1) door dr. J. C. Schoneveld van der Cloet te Gouda, en van twee Noorsehe honden, door den heer G. Jochmann, te Utrecht. Uit drietal werd ook ten toon gesteld op de jongste show te Amsterdam. Zeer schoon zyn ook de zendingen Barzois of Russische herdershonden. In de rotonde vindt men een merkwaardige uitstalling van schilderijen en photographieën, voorstellende bekende rashonden enz. Dat de belangstelling in deze tweede tentoon stelling groot is, bewijzen voornamelijk de veel talrijker inzendingen dan op de vorige, maar zij uitte zich ook door het uilloven van een groot aantal eere- en speciale prijzen. Voor voeding en verzorging van de luid ruchtige gasten, zorgen ook op deze tentoon stelling de fabrieken voor Hollandsch lionden- vleeschbrood te Rotterdam. De keuring in de vijf ringen op het buiten terrein trok gisterochtend de meeste aandacht, vooial teen de Sint Bernardshonden, de «goeie lobbessen" zooals zij in de volkstaal worden aangeduid, voorkwamen om met den kenners blik gemonsterd te worden. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Zondag a. s. Van Schiedamsche inzenders werden be kroond Wanda II (St. Bennard), eigenaar de heer L. W. M. Melchers, met Zeer Eervolle Vermelding in de «Jeugd en Nieuwelingen- klasse en Verkoopklasse"; Garda (St. Bernard), eigenaar de heer H. J. Versteeg, met 2de prijs in de sVerkoopklasse"Hector van Sittard (pointer), eigenaar de heer J. M. van der Schalk, met 3de prijs in de «Nieuwelingenklasse" Schieland's Spits (schipperke) eigenares mevr. Gouka, 1ste prijs «Limite-klasse", 3e prijs «Nieuweling®- en Open klasse"; Schieland's Wodan (Duitsche dog), eigenaar de heer A. Gouka, 2e prijs «Puppy", 3de prijs «Jeugd en Nieuwelingenklasse", Z. E. V. «Koppelklasse" Schieland's Leona, idem, Z. E. V. «Open klasse". net Dagelijksch Bestuur van den Boud heeft be sloten, om, niettegenstaande de data der wereld kampioenschappen te Weenen zoo ongelukkig samen vallen met de Inhuldigingsfeesten ia ons land, toch nog pogingen te wagen om to trachten Hollandsche rijders aan deze Kampioenschappen to doen deelnemen. De rijders, die hiervoor in aanmerking zouden komen, zijn natuurlijkJaap Eden en Meijcrs voor den korten, en Cordaug voor den langen afstand. Er zullen onder handelingen ivorden geopend. Het bedrag, dat do Commissie tot aanbieding van een nieuw vaandel aan den Bond heeft bijeen ge bracht, zal gevoegd worden bij de ontvangen assu rantie-penningen vaD het verbrande, om daardoor in staat te zijn een nog fraaier vaandel te kunnen aan schaffen. Het nieuwe exemplaar krijgt mogelijk meer den vorm van een standaard, en 't zou niet onmoge lijk cijn, dat de kleuren, waarin het uitgevoerd zal worden, blauw on wit zullen zijn; dit laatste is echter nog niet vastgesteld. Het Bondsbestuur zal een prijsvraag uitschrijven voor een nieuwe en artistieke ontwerp-teekening voor een titelhoofd van De Kampioen. Een som van f 100 zal hiervoor worden beschikbaar gesteld, en alle artiesten van ons land worden uitgenoodigd er aan deel te nemen. In de jury van beoordeeling zullen eenige bekende mannen van kunstsmaak zitting hebben. Wij kunnen onze leden bet heuchelijk nieuws raededeelen, dat voor hen gedurende het Bloemencorso een ruimte zal worden gereserveerd, vanwaar zij dit corso in oogenschouw zullen kunnen nemen. De toestemming voor een en ander is reeds ver kregen doch daar nog eenige besprekingen moeten plaats hebben, worden nadere bijzonderheden later vermeld. De Kampioen zal binnen kort in blauwen omslag verschijnen. (Kampioen.) Een moordaanslag. Een zekere B. C, aldus meldt de Tel. huisknecht in een hotel te Amsterdam die Donderdagavond met zijne vrouw op eene brui loft was, kreeg daar met haar twist omdat hij meende dat zij zich tegenover een anderen man gedroeg zooals niet behoorde. Toen zij 's morgens om vijf uur de bruiloft verlieten kregen zij opnieuw hierover ruzie, met het gevolg dat zij samen niet naar hunne wo ning in de Enge Kerksteeg gingen, doch dat de man naar zijn hotel in de YVarmoesstraat ging. De vrouw ging naar huis. Toen zij omstreeks een kwartier thuis was, verscheen ook haar man. Toen hy recht voor haar stond haalde hij een revolver voorden dag en loste een schot op haar. Dit miste echter, waarop de vrouw de trap af vluchtte. Twee kogels werden haar nog achter na gezonden, waarvan een haar lichtelijk aan het hoofd verwondde. Met eenige moeite werd de man later door een inspecteur en eenige agenten die inmiddels op het hooren van de schoten waren toegesneld, naar het bureau aan de Oudebrugsteeg gebracht. De wonde van de vrouw is gelukkig niet ern stig, want ze kon na verbonden te zijn weer naar haar woning terugkeeren. Het echtpaar was reeds 17 jaar getrouwd. De dader bevindt zich in voorloopige hech tenis. Gele-phospher-lucifers, Naar gemeld wordt is door de Zwitsersche Bondsregeering een wetsontwerp ingediend, strekkende om het vervaardigen, het in- en uit voeren en liet verkoopen van gele-phosphor- lucifers te verbieden. Naar aanleiding hiervan schrijft de Nitmtoe Arnh. Ct. Wat zal Nederland doen De inspecteur van den drbeid in de le inspec tie, dr. II, F, Kuvper, heeft met lofwaardige doortastendheid de aandacht der Regeejing ge vestigd op de tragische gevallen te Breda voor gekomen. Hij heeft geconstateerd, dat talrijke gevallen van phosphor-vergiftiging warer, voor gevallen. De bladen hebben bericht dat de minister van W, H. en N. zich met den inspecteur naar Breda had begeven om een onderzoek in te stellen. Welk resultaat heeft dit onderzoek opgele verd vrat mogen wij daarvan verwachten Zal de minister zich bepalen tot het voor schrijven van allerlei maatregelen van voorzorg, in Zwitserland en overal elders onvoldoende gebleken, of zal hij komen met het eenige afdoende, radicale middelverbod van het ge bruik van gele phosphor bij de lucife, ^fabricage? Wellicht denkt de minister, door zoo kras op te treden, eene bestaande industrie in den grond ie borenwellicht zal gewezen worden op de concurrentie met het buitenland: Duitsch- land, Frankrijk, Engeland, waar dit verbod niet beslaat. Welnu, laat er dan van Nederland een poging uitgaan om door een internationaal verbod het gevaar dier concurrentie te bezweren. Laat Ne derland zich wenden tot alle Regeeringen, om door een internationale regeling een einde te maken aan een toestand, welke ie recht een schande werd genoemd voor een beschaafden Staat. Maar laat Nederland allereerst beginnen een goed voorbeeld te gevenhet voorbeeld te volgen van het kleine Denemarken, het kleine Zwitserland. Er is reeds te lang gedraald. De gedachte dat eiken dag een nieuw geval van necrose kan worden geconstateerddat eiken dag op nieuw de blade» kunnen melden van het arn- puteeren van een hand; dat die kaken-ver- gifiiging steeds doorgaat, deze gedachte moet den minister dwingen tot spoedig en krachtig handelen Naar Narijs. De Hollandsche Spoor laat met Pinksteren een extra trein loopen naar Parijs. Voor f 15.95 in de tweede en f 10.05 in de derde klasse kan men Zaterdagavond 28 Mei te 7.54 vei trekken, om Hes ochtends te 7.35 in de Fransche hoofd stad te arriveeren. Het vertrek is bepaald op Woensdagavond daaraanvolgende, om Donder dagmiddag weer te Amsterdam terug te zijn. Alleen aan de stations Amsterdam (C. S.), Haarlem, Leiden en Den Haag worden plaats biljetten voor dezen goedkoopen trein beschikbaar gesteld. Gasontploffing. Woensdagavond omstreeks tien uur had bij den heer Deinum in het Gruole B:idhuis te Zandvoort eene gasontploffing plaats. Er isn.l. eene nieuwe gasleiding door dit hotel aangelegd, waarvan o. a. een pyp door het plafond loopt. Io dezen pijp was een lek ontstaan, met een brandenden lucifer zocht men naar de oorzaak van de gaslucht, niet wetende dat zich eene menigte gas tusschen het plafond had saamge- pakt. Een vervaarlijke knal, gevolgd door een vreeselijk geraas, was het gevolg. Een groot gedeelte van het plafond is ver nield, Een begin van brand werd spoedig ge- biuscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, Ondergeloopen. Door den hoogen waterstand is de Boschpolder onder oud-Delftshaven ondergeloopen. Hel vee was intyds door de gewaarschuwde veehouders iu veiligheid gebracht. Invoer van vleeseh. De volgende krasse advertentie komt voor in het Leidsch Dagbl. «Door den ondergeteekende wordt de hoogste waarde gegeven voor geslachte runderen met gebreken, welke de keur kunnen doorstaan in Den Haag." Volgt de onderteekening van een Haagschen slachter. Niet te verwonderen is het dat de slagers- vereeniging «Weldadigheid zij ons Doel" te "s-Gravenhage aandringt op meer strenge vleeschkeuring in de residentie. Prinses Louise van Cohurg. Er liepen dezer dagen geruchten, dat Prin ses Louise door hare familie in een krank zinnigengesticht zou zijn geplaatst. De verhalen in verschillende bladen over deze gebeurtenis liepen tot nog toe zeer uiteen. Het schijnt echter, dat de zaak zich als volgt heeft toe gedragen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6