Staten-Generaal. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. maken in het belang van de Zuiderzeevisschers, daar de tegenwoordige haven veel te klein is. Ma uitvoerige toelichting, waaruit de ongun stige toestand der Urksche haven als vlueht- haven bleek, weid het voorstel aangenomen. b. De Vereeniging wende zich tot den be trokken Minister met verzoek de beide kapen, geplaatst op de zandplaat sNoordsvaarder" bij Terschelling, te voorzien van een licht, waar door die kapen ook bij duisternis kenbaar zijn en tevens een der kapen te doen ver plaatsen tot het duidelijk aangeven van de richting der vaargeulen. Ook dit voorstel werd met acclamatie zonder stemming aangenomen. Tenslotte werd in behandeling genomen een der voorstellen der afd. nlJmuiden", dat was blijven liggen: De vergadering benoeme een commissie, die rapport zal uitbrengen over de wijze, waarop de vischafslag te IJ muiden is geregeld. Insinuaties over de vischhaven te IJmuiden in een blad opgenomen hadden het bestuur dier afdeeling er toegebracht, zich tot het hoofd bestuur te wenden, opdat het zich zou kunnen overtuigen, dat bij den vischafslag alles behoor lijk toeging. Besloten werd op bedoelde insinuaties niet te antwoorden. Als plaats waar de volgende jaarvergadeiing zal worden gehouden, werd Amsterdam aange wezen. Nadat mededeeling was gedaan, dat in Fries land een vischkweekerij was opgericht om aan de behoefte te gomoet te komen van nog te weinig bevolkte wateren, werd de vergadering te halfvijf gesloten. Timor. Men seint aan het N. v. d. D. uit Batavia De kleine Soenda-eilanden zijn geteisterd door hevige stormen. De baai van Bima (Soembawa) 's bedekt met doode lichamen, stukken van hui zen. huisraad enz. Timor Koepang (het Neder- landsche gedeelte) bleef gespaard. De correspondent van de N. li. Ct. te Bata via seint Een hevige orkaan heeft in Bima en Timor vele huizen vernield; honderden menschen zjjn omgekomen. Het blad teekent hierbij aan Bima is een rijk, dat zich over het oostelijk gedeelte van het eiland Soembawa uitstrekt en daarenboven het westelijke gedeelte van het eiland Floras (Manggaraai) en de tusschen- liggende eilanden omvat. Het grenst dus ten oosten aan de residentie Timor, waartoe het oostelijke deel van Elores behoort, en in het telegram van onzen correspondent zal wel be doeld worden, dat de orkaan die geheele eilanden groep, gevormd door Timor, Flores, Soembawa, enz., geteisterd heeft. Ter hoofdplaats Bima (10,000 inwoners) is een controleur gevestigd. Isr. Krankzinnige verpleging. De vereeniging tot oprichting van een Cen traal Israëlietisch Krankzinnigengesticht is thans definitief geconstitueerd. Voorzitter is prof. B. J. Stokvis, ondervoorzitter de heer S. van Os, terwijl als leden in het bestuur zitting hebben o.a, dr. M. Mendes de Leon en dr. A. Couvée. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van "s rijks schatkist op 14 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 720,947.72 b'y de betaalmeesters - 2,305,760.56 Te zamen /3,026,708.28 en van de herinneiingsmedaille voor hot [deelnemen aan de Fransehe expeditie in Dahomey. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, bij het 4e reg. vest.-art., tot kapitein, do le luit. A. J. P. Pfeiffer, van het Ie reg. veld-artil- lerie; tot le-luit., de ie-luit. J. D. Schaap, van het 3e reg. vesting-artillerie. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Rijkscommissaris voor do gesubsidieerde tramwegen H. de Mol van Otterloo, eiviel-ingenieur te 's Gravenhage. Bij Kon. Besluit is do met verlof in Europa aan wezige le-luit. der inf. van het leger in Ncd.-Indië J. J. Diemont, ter zake van lichaamsgebreken, eer vol uit den militairen dienst ontslagen mot toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is aan den heer D. Roggeveen Pzn, op ziju verzoek, eeivol ontslag verleend uit zijne betrokking van kaartgraveur bij het Departement van Marine. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 17 Mei. [Per telegraaf.) De Voorzitter wijdde een woord van hulde aan do nagedachtenis van zijn ambtgenoot mr. Bahi- mann, dien hij roemde als scherpzinnig en bekwaam, trouw aan zijn overtuiging. De Minister van Binnenlandsche Zaken zich hierbij aansluitende, huldigde den over ledene als een man, bij wien oprechtheid de grond toon van zijn karakter was en die met toewijding streed voor hetgeen hij goed en waar achtte. De heer S e r e t sloot zich bij de woorden van hulde aan. Bij de voortzetting van het algemeen debat over het ontwerp tot afschaffing der dieustvervangin» betoogde hij dat de anti-revolutionnaire partij nog steeds is voor landsdefensie en persoonlijken diensf- piicht. Hij achtte afschaffing der plaatsvervanging noodzakelijk ook voor kadervorming, verklaart dat de antirevolutionnaire het ontwerp zullen steunen, verdedigt uit militair oogpunt in 's lands belang den persoonlijken dienstplicht on verwijt liberalen dat zij vroeger tegengehouden hebben. Het leger moet ziju het beeld der natie, zonder onderscheid van rijk of arm. De heer Van Limburg Stiruin vroeg per tinent of de afschaffing der plaatsvervanging bepaald noodig is voor een goed en weerbaar leger. De Minister van Oorlog dankte voor den toegezegden steun. De Regeering acht het vraagstuk der verbetering van de levende strijdkrachten het bost oplosbaar door invoering van den persoonlijken dienstplicht en daarna iegerorganisatie. Hij verdedigt den dienstplicht uit militair belang ter verkrijging van een intellectueel leger. Voorshands wil hij streven naar een militie-kader cn het reserve-kader behouden. Hij ontkende groot geldelijk verlies voor de plaats vervangers zeiven. Maatschappijen trekken, naar spr. meent, het meest. Hij eindigde met te wijzen op den gunstigen invloed, welke persoonlijke dienstplicht op de officieren heeft. De Minister van Binnenlandsche Za ken wijst aan dat bij dit ontwerp tusschen het volk en bet leger volkomen harmonie van belangen bestaat. Plaatsvervanging is geen recht en vrijheid, maar een privilege. Door afschaffing daarvan zal het kazerneleven verbeteren. Het dienen in het leger zal voor jongelieden heilzaam en nuttig zijn. De tot standkoming van het ontwerp zal [geen dissonant zijn bij de a.B. Kroningsfeesten. Verschuiving der invoering tot na de Iegerorganisatie ontraadt hij. Dit zou gelijk staan met verwerping. De heer Van Karnebeek drong aan op behoud van het reserve-kader in het belang van de weten schappelijke en technische opleiding van jongelieden nit ons volk, bij de scherpe internationale concur rentie op elk gebied. De heer Troelstra verklaarde dat, hoewel de arbeiderspartij omtrent de toekomstige Iegerorgani satie in ongerustheid verkeert, de socialisten toch voor het ontwerp zullen stemmen. De heer De Klerk ziet in het behoud van het reservekader een voorrecht voor meer-gegoeden. Do Minister van Oorlog zegt dat over eene eventneele opheffing van het reservekader de Kamer gekend zal worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken gelooft dat een leger allereerst van meer- gegoeden belecdigend ware voor andere standen die zich uitgesloten zonden wanen. Het algemeen debat is geslotenmorgen begint de artikelsgewijze behandeling. ■wekt thans een onthulling in de Frankfurter Zeitung omtrent een geheim verdrag tusschen Rusland en Oostenrijk. Hoe het blad aan zijn wetenschap komt en waartoe die onthulling moet dienen, zijn de vragen die gesteld wor den. Dat een der bedoelingen is. een waar schuwing te stellen tegenover Chamberlain's rede, schijnt vrij duidelijk. Dit Russisch-Oostenrijksch verdrag zou in April 1897 bij Frans Jozefs bezoek te St.- Petersburg voor den tijd van vijf jaar ziju ge sloten het loopt tot 1 Mei 1902, maar wordt telkens voor drie jaar verlengd wanneer het niet zes maanden te voren door een der par tijen is opgezegd. Het verdrag, dat onderteekend is door beide keizers en door hun ministers van buitenlandsche zaken, heeft ten doel de handhaving der rust en \an n status quo aan den Balkan. Daartoe hebben 1 ulo staten het Balkan-schiereiland verdee. twee be- langen-sferen, die ieder weer besuun uit een sfeer van enger en een van minder direct belang. In de eerste valt voor Oostenrijk-IIongarije Servië, voor Rusland Bulgarije, terwijl eerst genoemd rijk zijn invloed zal doen gelden in Macedonië en Salonika en bijna geheel Albanië, terwijl Rusland een wakend oog zal houden op het oostelijk deel van Europeeseh-Turkije. Beide mogendheden verbinden zich om ieder in zijn sfeer verwikkelingen te voorkomen en vooral Servische en Bulgaarsche kuiperijen te beletten. Daartoe zullen zij hetzij alleen, hetzij in vereeniging te werk gaan. Ingeval vreedzame tusschenkomst Servië of Bulgarije niet van het uitlokken van een oorlog terughoudt, zal elk der beide verdragsmogend- heden het recht hebben met geweld tusschen- beide te treden op kosten van den staat die dit noodzakelijk maakt. Het verdrag, dat Rusland de handen vrij last' om zich met andere aangelegenheden bezig te houden is volgens de Frankf. Ztg. wel volledig ter kennis gebracht van Duitschland, maar voor Italië is verzwegen het gedeelte dat be trekking heeft op Albanië. Ciemengdc Mededeclingen. Koningin Victoria heeft, naar de Londensche bladen mededeelen, een eigenhandig schrijven gezonden aan Gladstone, waarin zij den ster venden staatsman dankt voor het vele dat hij gedurende zijn langdurig politiek leven ten voordeele van zijn land heelt gedaan. Daily Neios verneemt uit Cairo van een treffen tusschen bevriende stammen en de Der- wischen bij Djedares. Osman Digma, die de Derwischen aanvoerde, zou gewond zijn. Prins Heinrich van Pruisen is te Peking met buitengewone onderscheiding door den Keizer van China en de Keizerin-Moeder ontvangen. Uitvaart mr. Bahlmann. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Hedenochtend vroeg werd het stoffelijk over schot van het Tweede Kamerlid voor Tilburg, mr. Bahlmann, per staatsspoor (van het vervoer per Hollandsche spoor moest worden afgezien wegens stremming van het spoorwegverkeer bij Dordrecht) naar Nijmegen vervoerd. Met den zelfden trein, ten 8 u. 35 min., ver trokken o. a. de Kamerleden, de heeren mgr. Everts, Travagüno, de Ras en Harte van Teckelenburg. Dr. Schaepman sprak de grafrede uit. Na eerst herinnerd te hebben aan het plotselinge van het droevige sterfgeval, schetste deze spreker het leven vol krachtige werkzaamheid en vol zelfverloochening van mr. Bahlmann; diens werk zaamheid in den handel, waarin hij tiachtte dieper door te dringen en dien hij heeft willen gadeslaan en naspeuren in zijn betrekkingen tot arbeid, tot verkeer, tot productie en in zijn werking op huisgezin, maatschappij en Staat, op de welvaart en op zedelijkheid en godsdienst. Voorts herinnerde dr. Schaepman aan Bahl- mann's beoefening van de rechtswetenschap, met het doel om het recht in zijn volle macht en zijn volle grootheid te kunnen doen heer- chen, eerlijk en onverwrikt. Vervolgens gaf hij een schels van het staat kundig leven van het ontslapen Kamerlid, waarbij hij onder meer in de herinnering terugriep Bahlmann's deelname aan de adres beweging van 1878 op onderwijsgebied en aan den staatkundigen strijd van de vrije school, terw(j! hij ook aan het geven van onderricht ijjj normaalklassen zijn krachten heeft gewijd. Nog deed dr. Schaepman uitkomen het open oog dat zijn overleden vriend steeds had voor maatschappelijke ontwikkeling en verheffing van den arbeider en eindigde zijn schets van Bahlmann's politiek bestaan met een hulde aan zjjn onbezweken strijdensmoed, zijn nauwge zette studie van alle onderwerpen, zijn optreden hier organiseerend, ginds bemoedigend, elders aansporend, ontwikkelend, zelfstandig arbeidend. Ten slotte sprak hij vol waardeering over het onverstoorbare geloot van den nu ont slapene, en dat de eenheid en geheelheid van zijn leven maakte. Vereeniging ter Bevordering van Ned. Vissclierij. Onder voorzitterschap van den heer T. A. O. de Ridder hield bovengenoemde vereeniging gisteren te Amsterdam haar 12de jaarlijksche vergadering. De voorzitter herinnerde aan de belangstelling die de visscherij bij de behandeling der begrooting voor 1898 te beurt was gevallen wees op het meerdere gebruik van stoomtrawlers ten dien-te der visscherij en spoorde aan op de tentoonstelling te Parijs in 1900 in de afdeeling visscherij te exposeeren. Vijf leden van het hoofdbestuur, wier beurt van aftreden was gekomen, werden bij accla matie herkozen, zoodat de heeren mr. D. P. H. Aberson, to Beveiwijk, dr. Th. W. van Lidth de Jeude, te Leiden, mr. F. J. M. A. Reekers te Amsterdam, A. Hoogenraad te Scheveningen en F. Lieftinck te Haarlem opnieuw in het hoofdbestuur zitting bobben. Aan de orde waren alsnu de voorstellen der afd. sIJrnuiden." a. Het Hoofdbestuur wende zich tot de Regeering met hot verzoek inzage te mogen krijgen van do plannen en teekeningen voor de te bouwen vischhal te IJmuiden. Na eenige besprekingen word het hoofdbe stuur opgedragen de noodige stappen te doen. b. Het hoofdbestuur wende zich tot de be trokken autoriteiten ten einde een grooteren en beleren laad- en lossteiger te IJmuiden te ver krijgen, voldoende aan de eischen van de aldaar te vestigen industrie op de van de regeering gepachte gronden. Aldus werd besloten. Na de pauze bracht de commKsie tot het oazien der rekening haar verslag uit. liet beheer van den penningmeester werd in orde bevonden aan inkomsten was ontvangen, f699,29, de uit gaven bedroegen f 703.38, zoodat een nadeelig saldo bleef van f 4.09. De begrooting voor liet jaar 1898 weid becijferd op een nadeelig saldo van f37.91. Rekening en begrooting werden beide goedgekeurd. Men vervolgde hierop de agenda. Aan de orde was de bespreking van een request, dat aan den minister van buitenlandsche zaken zou worden gezonden ter bevordering der zalmteelt, hetwelk opzegging van het zalmtractaat met Duitschland wordt bepleit. Besloten werd ecu request in dezen geest te verzenden. Aan de orde kwam hierop het voorstel Am sterdam De wenschelykheid van verandering der vis5chersvvet, bespreking der noodzakelijke nieuwe bepalingen en scherpere toepassing der reeds bestaande verordeningen, speciaal met het oog op de binnenvisscherij. Na een geanimeerde discussie kwam men tot de conclusie om de belangen der binnenvisscherij nader op een Vissch.-rij-congres, te Utrecht te houden, te bespreken. Aan de orde kwamen voorstellen-den Helder: a. Het Hoofdbestuur wende zich tot de direc tion der Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen ten einde te verkrijgen dat versche visch in sbiunenlandsch" verkeer als ijlgoed verzonden, worde vervoeid met witte vrachtbrief tegen vrachtgoederentarief. Aangenomen. b. Het Hoofdbestuur trachle te verkrijgen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij •m aan het station Helder visch als ijlgoed te verzenden per eersten morgentrein naar alle stations in Nederland, evenals zulks geschiedt aan het station IJmuiden. Aangenomen. c. De Vereeniging wende zich tot het ge meentebestuur van Amsterdam met verzoek aldaar een officieelen vischafslag in te voeren, zooals die bestaat te Rotterdam en in bijna alle Belgische steden. Aangenomen. Hierna werden behandeld de voorstellen der afd. Huizen". a. De vereeniging betuige haar ingenomen heid met het ingesteld wordend onderzoek tot wijziging van de verplichting tot het voeren van een toplicht voor schepen die de Zuiderzee en het Noordzeekanaal bevaren en dringe nog maals bij den minister van waterstaat, handel en nijverheid op de afschaffing aan. b. De Vereeniging wende pogingen aan, dat niet alleen visschersvaartuigen, maar alle vaar tuigen die de Zuiderzee en Noordzeekanaal be varen, moeten voorzien zijn van een letter- teeken en nummer. c. De Vereeniging wende zich tot de bevoegde autoriteiten, dat ten aanzien van bet maaien van wier worde bepaald, dat telkens niet meer mag worden gemaaid dan terstond vervoerd kan worden. Deze voorstellen worden met alg. stemmen aangenomen. XII, Voorstellen van de afdeeling »Viaar- dingen". a. De Vereeniging lichte een verzoek tot den minister van marine, ten einde de navol gende verbeteringen ten opzichte van de kust- verlichting en de kustwacht te verkrijgen. 1. Een draaivuur ter hoogte van Goedereede in plaats van het thans bestaande witte licht. 2. Een draaivuur ter hoogte van Kamperduin. 3. Versterking en uitbreiding van de kust wacht. Deze punten werden aangenomen. XII. Voorstellen van de afdeeling Katwijk" a. De Vereeniging dringe aan op de totstand koming van een locaalspoorweg tusschen Scheve ningen en IJmuiden. b. De vereeniging wende zich tot de bevoegde autoriteiten ter ondersteuning van het verzoek der gemeente Katwijk en het bevaarbaar maken van de binnenvaart tusschen Katwijk en IJmuiden. Deze voorstellen worden aangenomen. Voorstellen van de afdeeling (Urk) a. De Vereeniging wende zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid met ver zoek in ernstige overweging te willen nemen bij het eiland Urk een vluchthaven te doen e» De gewone audiëntie van de Ministers van oorlog op 19 Mei, van Marine en Koloniën 20 Mei a. s. zullen niet plaats hebben. Op voorstel van het bestuur besloot de NederL Bond van Post- en Telegraafbeambten »De Post" in zijn Zondag te Utrecht gehouden 5de jaar vergadering, aan den minister van financiën een adres in te dienen, houdende verzoek om na gelijkstelling der oude weduwen het wetenschap pelijk overschot te bezigen tot verhooging der weduwenpensioenen en om zoo mogelijk een minimum-pensioen vast te stellen. OVERSCHIE, 17 Mei. Algemeen wordt door de landbouwers alhier naar droogte verlangd. Ten ge volge van den regen der laatste weken zijn sommige weilanden zoo drassig geworden, dat het vee er niet langer in kon blijven en weer naar de stallen ge bracht is. Ook kan men landerijen aanwijzen, waar het gras zoodanig door het vee in den natten bodem is getrapt, dat ze meer op groote plekken modder dan op weilanden gelijken. ROTTERDAM, 17 Mei. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging „Vooruitgang", district I, zijn de aftredende leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heeren mr. P. D. Kley en mr. S. Muller Hzn. bij de a. s. verkiezing opnieuw candidaat gesteld. Bij Kon. Besluit is aan jhr. J. C. W. Striek van Linschoten, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonreehter-plaatsvervanger in het kanton Den Helder, onuer dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij Kon. Besluit is den reserve-officier van gezond heid 2e klasse W. Sneyders de Vogel een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Bij Kon. Besluit is aan den voor den dienst in Indië hestemden soldaat 0. Siebenmorgen, van bet koloniaal- werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Fransehe koloniale medaille met de gesp „Tonkin" Verkiezing Gemeenteraad, Bij den burgemeester zijn heden ingeleverd drie candidateniijsten voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III en welde heer A. Gouka (2), candidaat der kiesvereeniging »Schiedam" en het ïKies- comité"de heer J. J. S. Engering, candidaat der kiesvereeniging »Recht en Plicht." Door Burgemeester eu Wethouders alhier is opgemaakt een voordracht ter benoeming vau een onderwijzeres aan de 2e openbare Tusschen- sehool alhier (hoofd de lieer J. van der Hout). Op die voordracht zijn geplaatst: 1. Mej. II. H. van Katwijk, volontair-onder- wijzeres aan de 2e openbare Tussehenschool. 2. Mej. A. Altona, onderwijzeres te Den Bommel. 3. Mej. M. Timmermans, onderwijzeres te Oosterland. Voor het examen akte lager onderwijs is te 's Hertogenbosch geslaagd mej. N. J. M. J. A. Jansen L. J. Cd., alhier. A. Smit, die, gisteren door een toeval op den Rotterdamschen dijk getroffen werd, kreeg gisterenavond een aanval van verbijstering, waarbij hij de ruiten in zijn woning verbrijzelde en zich zoodanig gedroeg dat hij door politie en burgers naar het politiebureau en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht werd. De man is daaruit hedenmorgen weer ont slagen. Bij het vischjes vangen in de Schie, viel gisterenavond te 7ty2 uur ongeveer de 9-jarige Jan Mulder te water. Door een- voorbijganger werd hij weer op den kant gezet, waarna de

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2