52sie jaargang. Donderdag 19 en Vrijdag 20 Mei 1898 N°. 9630. Tweede Blad uitgeverTH j. e, roelants. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kunst en Weteuseliap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. A-jowrastRirrspituB voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 r. franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUS BOTEKSTRAAT ÏO, Telepltoon Tio. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gowone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. 0.10 Tweede Kamer. De Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer heeft besloten Vrijdag a.s. te 11 ure in deaf- deelingen te doen onderzoeken de volgende wetsontwerpen goedkeuring der internationale sanitaire con ventie 19 Maart 1897 te Venetië gesloten; bekrachtiging eener overeenkomst met de ge meente St. Miehiels Gestel, omtrent aan- en af koop van tiendrecht; bekrachtiging eener provinciale heffing in Drente nadere regeling van de pensioens-oanspraken der weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren, óór of op 10 Dec. 1888 overleden, gepen- sionneerd of op wachtgeld gesteld verhooging van hoofdstuk VI der Staatsbe groting voor 1898 (voorbereiding tot den aan bouw van een nieuw pantserschip), en voorziening in de verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noordholland tusschen do Heldersche en Ilondsbosehe zeeweringen. Bovendien ligt het in de bedoeling der Cen trale Afdeeling, nog in deze samenkomst der Kamer, op een nader te bepalen tijdstip, inde afdeelingen te doen onderzoeken het wetsont werp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Het voornemen is om Vrijdag in de afdee lingen der Tweede Kamer te doen onderzoeken het wetsontwerp tot uitbreiding van het mate rieel van de marine en dien dag geen openba re vergadering te houden. Vaderlijke nsacht (ouderlijk gezag.) Het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en daarmede samenhangende artikelen is in hoofdzaak gelijk aan het door de vorige Regeering aangeboden wetsvoorstel. Toch is het in meer dan één opzicht belangrijk gewijzigd en aangevuld. De voornaamste punten waarin de beide ontwerpen van elkander afwijken zijn In het vroeger ingediende ontwerp werden ten onrechte gemist de voorschriften, waardoor het mogelijk zou worden over do zoogenaamde verlaten kinderen een wettelijken beschermer te stellen, en evenzoo voorschriften, die iri de handen van het openbaar uitvoerend gezag de bevoegdheid leggen om, in afwachting van 's rechter's beslissing omtient verzoeken of vorderingen tot ontzetting uit liet ouderlijk ge zag of de voogdij, sua jure, de kioderen te ont trekken aan de macht van hem, die het ouder lijk gezag of de voogdij uitoefent. De omstandigheid dat het vroeger ingediende ontwerp naast de wenscheiijk geachte gelijk stelling van de beide echtgenooten op meer dan een punt, op enkele andere punten, eene onge lijkheid in hunne positie, zoo tegeno or elkander ais tegenover hunne kinderen heeft laten bestaan, zonder dat daarvoor goede gronden pleiten, heeft mede tot wijziging van het oorspronkelijk ont werp geleid. Bovendien was het noodig maat regelen. te beramen, waardoor de levensvat baarheid der nieuwe voorschriften zou worden verzekerd. Het tegenwoordige ontwerp heeft door de opening van eene nieuwe instelling den voog dijraad beoogd een orgaan in het leven te roepen hetwelk bestemd is om in de eerste plaats den rechter bij de belangrijke beslissin gen die hij in het belang der verwaarloosde kinderen heeft te nemen voor te lichten, in de tweede plaats handelend op de treden ter in roeping van 's rechters beslissing tot ontzetting uit het ouderlijk gezag of de voogdij, zoodra zich een geval voordoet, dat volgens de wet tot zoodanige ontzetting aanleiding kan geven en in de laatste plaats zijne medewerking heeft te verleenen ter verplichting tot onderhoud, die op den ontzette of onthevene rust. De voogdijraad is bestemd om tegenover het particulier initiatief de leidende functie der overheid uit te oefenen en omgekeerd tegen over den rechter en openbaar Ministerie de rol te vervullen van betrouwbaar en onafhankelijk college van advies. In dit ontwerp is er naar gestreefd om het beginsel, ook van het vroegere ontwerp, dat bet verlies van het ouderlijk gezag de ver plichting tot bijdragen in de kosten van onder houd en opvoeding niet opheft, beter tot zijn recht te doen komen door naast het beginsel ook de middelen van dwang te regelen die de riehtige nakoming van de vei plichting ten goede zullen komen, en zonder welke hel in de wet uitgesproken beginsel een doode letter zou blijken. Twee andere ontwerpen, waarin verband wordt gelegd tusschen de verschillende vormen van dwangopvoeding en wordt voorgesteld het particulier initiatief onder zekere voorwaarden geldelijk te steunen, zijn bij den Raad van State in onderzoek. Op zichzelf eeliter vormt het aangeboden ontwerp een zelfstandig geheel. Naast de ontzetting wordt bij dit ontwerp beproefd eene regeling van eene ontheffing op eigen verzoek. Wenscheiijk is het voorgekomen de terminologie der wet in overeenstemming te brengen met de aangenomen beginselen en de uitdrukking »vadeilijke macht' te vervangen door «ouderlijk gezag". Protest der Yerecnigde Staten. In een deel onzer vorige oplage konden wij nog vermelden dat bij onze rogeering nocb een protest uit Washington, noch van den Arnerikaati- schen gezant te 's-Gravenhage r ontvangen in zake het verschaffen van «teenkoleu aan Spaansehe schepen in de haven van Curasao. In de buiteniandsche bladen doen hierover allerlei verhalen de ronde. De Frankf. Ztg. verneemt, dat de Ameri- kaansche staatssecretaris voor buiteniandsche zaken, de heer Day, met den Nederlandschen gezant te Washington, den heer Van Wecker- Iin, een bespreking gehad heeft betreffende de aangelegenheid. De correspondent van de Daily Chronicle seint dienaangaande, dat de Minster den Neder landschen gezant ontboden heeft om hem op- helderiug te vragen over het leveren van pio- viand aan de Spaansehe loot voor Curafao de Minister had daar nog geen protest tegen ingediend omdat stellige bewijzen ontbraken. De Nederlandsche gezant verzekerde dat Neder land geenszins vijandig gestemd is tegeu de Vereenigde Staten hij vreesde echter dat de Spanjaarden de levering van benoodigdheden afgedwongen hebben. Daarentegen seint de correspondent van de Daily Mail te Washington dat de conferentie vooral belangrijk was omdat de minister van buiteniandsche zaken den Nederlandschen gezant mededeelde, dat de regeering te Washington de bewijzen in handen beeft dat de Spanjaarden reeds maanden geleden Curacao als operatiebasis gekozen, en daartoe proviand en kolen derwaarts gozonden hebben. Nederland zou dus zijn onzijdigheid geschonden hebben, door de Spanjaarden toe te staan hun plannen ten uitvoer te leggen, waartoe ook behoorde het zenden van vele proviand- en kolenschepen naar Curasao, welke thans, na de Spaansehe vloot bediend te hebben, naar Cuba gaan. Een en ander is wel eenigszms in strijd met het geruststellend bericht in ons vorig nummer, maar er duiken zoo veel ongegronde geruchten op dat voorzichtigheid geboden is. De Vnsco de Gama-feeste». In de plechtige vergadering der sSociedade de Geographia" te Lissabon hebben de Neder landsche gezant, baron van Heeckeren van Keil, de commandant van de Evertsenkapitein-ter- zee B. de Groot, en dc état-major van dit schip, benevens de Nederlandsche gedelegeerde, aan den Koning, eere-president van het genootschap, het album en den verguld zilveren krans aange boden als hulde van Nederland aan de nage dachtenis van Yasco de Gama. De commandant De Groot hield een redevoering vol lof over de ont dekkingen van den grooten Portugeeschen zee- vaat der. De Koning antwoordde in bewogen termen Portugal was zeide Zijne Majesteit diep getroffen door deze bewijzen van sympathie van Nederland. Examen Hoofdonderwijzer. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid ais hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeies voor het jaar 1898 zal plaats hebben op 28 Juni e. k dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 15 Juli daaraanvolgende en dat de cointnis- siën, met het afnemen dezer examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, Haar lem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle en zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te Haar lem, W. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Middelburgtot lid en ondervoor zitter, P. H. van der Ley, directeui der rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem tot iedenH. Bijleveld, directeur eener bij zondere kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te AmsterdamII. Bu«semaker, directeur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem; R. Broere, F. W. Fielt, A. L. C. Beekman, onderwijzers aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. W. Sevenhuysen, hoofd der leerschool, ver bonden aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te HaarlemH. M. Hubregtse, E. L. Brouwer, hoofden van openbare scholen te Haarlem M. L. van Gemert, hoofd pener bij- zondeie school te Haarlem; mevr. J.Gunning, geb. Thomas, te Haarlem, gewezen leerares aan eene industrieschool voor meisjes; mej. W. E. Lojenga, onderwijzeres aan eene bijzondere school te BeverwijkF. Gediking, hootd eener openbare school te 's-GravenhageD, H. Oo- eheret, hoofd eener bijzondere school te Rot- teidam tot leden-plaatsvervangers II. I. de Vrios, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5- jaiigen cursus te Haarlem; J. B. A. Saeys, hoofd eener openbare school te Haarlem; U.S. Loran, hoofd eener bijzondei e school te Haar lem dr. I. II. Jennes, leeraar aan de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Rotterdam J. G. Nijk, hoofd eerier openbare school te Amsterdam G. Japikse, hoofd eener openbare schooi te LeidenP. J, Teebaal, hoofd eener openbare school te 's-Gravenhage. N. O. P. C. Het nuttige en belangrijke jaarboekje voor 1898 der Nederlandsche Onderwijzers Propa- ganda-Club(voor drankbestrijding) is verschenen. Enkele mededeelingen ontieenen wij daaraan. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren F. H. Schmidt, voorzitter, Amsterdam; A. Don, secre taris, RotterdamJ. Terlouw, penningmeester, RotterdamTh. W. v. d, Woude, Amsterdam, en mej. W, C. Ligtenberg, Haarlem. De afdeeling sMaasclub" heeft tot bestuur de heeren J. M. Vos, voorzitter, J. L. Slaven burg, secretaris, mej, M. A. Verhoog, penning- meestere«se, en de heer A. Sorber, allen te Rotterdam. Het ledental dezer afdeeling be draagt 85, waaronder uit Schiedam 4, Ylaar- dingen 3 en Overschie 1. Het ledental der N. O. P. C, bedroeg in zijn geheel op 1 Jan. 1897 525, op 1 Jan. 1898 680; eene toename aanwijzende van 30 Het aantal afdeelingen vermeerderde met één. Uit liet Verslag over den Toestand en de Handelingen der N, O. P. C. over 1897" blijkt dat er in dat jaar hard is gewerkt met goeden uitslag voor het doel der vereenigingvele vereenigingen tot afschaffing van sterken drank werden op haar initiatief gesticht. Omtrent de afd. «Maasclub" zegt liet vei slag »Oek de «Maasclub" weerde zich flink. Wel waren het er slechts weinigen, die de hand aan de ploeg sloegen, maar de studie is voor velen een gegrond excuus. Behalve de gewone ledenvergaderingen hield de afd. nog een twee tal openbare, de eene te Schiedam, de andere te Rotterdam. Op verschillende scholen circu leerden een vijftal portefeuilles met onthoudings- lectuur. Door de colportage-commissie werden ruim 2300 geschriften verkocht, die ongetwijfeld niet zullen nalaten, hun invloed op de menigte te oefenen. De toestellen, die de afd. zich aan schafte, om enkele wetenschappelijke lessen over den alcohol te doen geven, bleven tot nog toe ongebruikt buiten schuld van't Bestuur. Verder werkten enkele leden met grooten ijver in de afd. Rotterdam der N. V." «In overleg met de N. V. en de Orde der Good Templars werd besloten, door Don (be stuurslid der afdeeling! een alcoholcursus te doen geven aan kweekelingen der verschillende vormscholen. Enkelen sloten zich bij de Club aan (acte vrije- en ordeoefeningen), anderen werden lid der N. V., terwijl nog anderen, zonder zich aan te sluiten, zich toch voornamen, niet meer te drinken, «Evenzoo ondernam men gezamenlijk een uitnemend geslaagde boottocht en een schitte rende Kermispropaganda, terwijl het succes van het Nieuwjaarsfeest op 1 Jan. '97 velen de Kerstvacantie voor een deel deed opofferen aan de voorbereiding van een dergelijke bijeen komst op 1 Jan. '98, maar ditmaal op veel grooter schaal. «Tegen het besluit van den Gemeenteraad, om een ververschingsgebouw in 't park te plaatsen en daarvoor vergunning aan te vragen, terwijl het maximum reeds verre overschreden was, verhief Don zijn stem in een ingezonden stuk in de 2V. B. Cé., terwijl door de gezamenlijke vereenigingen in een week lijds een adres met ruim 1200 handteekeningen aan den Raad ge zonden kon worden. Dit adres, noch de protest- meeting van de N. V. en de Goede Tempelieren, kon den Raad op zijn besluit doen teiugkornen." Het boekje bevat voorts een belangrijk «Rapport over de werkzaamheid der clubleden in de school," waaiuit wij gaarne een en ander zouden willen ontieenen, hetwelk wij echter voorshands met liet oog op onze i uimte moeten nalaten. Rij Kon. Besluit is C. B. de Haas president van de Vincent!usvereeniging, te Zwolle be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dr. P. J, F. Vermeulen zal wegens ongesteld heid de zittingen der Tweede Kamer in de eerstvolgende dagen niet kunnen bijwonen. De Sultan van Sink, die de inhuldigingsfees- teri zal bijwonen, is den 27sten April uit Batavia naar Nederland vertrokken. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft f20,000 beschikbaar gesteld voor de Inhuldi gingsfeesten aldaar. Te Leiden is overleden de beer jhr, J. C. Rappard, oud-kolonel der artillerie bij het O.-I. leger, president ran deri raad van administratie over het militair Invalidenhuis en directeur van de Leidsche schilder- en teekenacademie Ars Aemulo Naturae. De ovetledene was geboren te Nijmegen den 24-rten April 1824. ROTTERDAM, 17 Mei. In de hedenavond gehouden huishoudelijke vergadering der kiesverecniging „Rot terdam", is een motie aangenomen waarbij de wensehe- lijkheid werd uitgesproken om voor dc verkiezing der Provinciale Staten alle aftredende leden opnieuw ean- didaat te stellen. Bij Kon. Besluit is tot den dag waarop de te be noemen hoogleeraar in de verloskunde en dc leer der vrouwenziekten aan de Rijks-universiteit te Utrecht zijne lessen zal hebben aangevangen, be noemd tot tijdelijk lector in de faculteit der genees kunde aan de Rijks-unirersiteit voornoemd, tot hot geven van onderwijs in do verloskunde en de leer der vrouwenziekten, P. Timmermans, assistent aldaar. Bij Kon. Besluit is aan P. van Outeren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Alphen (Zuidholland). Bij Kotï. Besluit in, met wijziging in zoover van het Koninklijk Besluit van 2 Mei 1898 no. 66, waarhij met ingang van 1 Juli 1898 aan mr. E. de Grave, op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend als burgemeester der gemeente Hennaarderadeel, bepaald dat genoemd ontslag zal ingaan met 1 Juni 1898. Bij Kon. Besluit is de met verlof in Europa aan wezige officier van gezondheid 2de klasse van het leger in Ncderlandseh-Indiü C. L. Bensc, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, inet toekenning van pensioen. Bij Kon. Besluit is de heer dr, A. Paradies tijdelijk, dat is voor deo tijd van vijf jaren, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ncderlandsch-Tndië. De wis- en natuurkundige afdeeling der Koninklijke Akademie van Wetenschappen heeft benoemd tot gewoon lid de heeren J. Cardinaal, hooglceraar aan do Polytechnische School te Delft, dr. 0. Winkler, hoogleeraar aac de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, H. E. de Bruyn, hoofdingenieur van den waterstaat te 's-Gravenhage, dr. P. Zeeman, lector aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, en dr. F. A. F. O. Went, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, en tot buitenlaudsch lid de heeren Ed. Strasburger, hoogleeraar te Bonn, en Simon Newconib, superintendent of tbc American Ephemeris te Washington. Deze keuzen zijn door H. M. de Koning-Regentes bekrachtigd. Synode. In de zitting van de Algemeene Synodale Com missie werd de behandeling voortgezet van de voor drachten van kleine toelagen uit het Fonds voor Noodlijdende kerken en personen. Het totaalbedrag der voordrachten is f7965 tegenover f7935 ten vorigeu jare, toe te kennen aan 118 personen. Het totaal bedrag der voordrachten voor subsidiën aan gemeen ten is f2305 voor 44 gemeenten. De gezamenlijke voordrachten loopen alzoo over een som van f 10,330 tegen f10,375 in het vorige jaar. F.< n en ander zal

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5