BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegram 111 e n. Finantieel. STADSNIEUWS. YL A A JlDiN GEN. Maar er gaan ook stemmen op ten gunste van den admiraal, en het moet gezegd worden, hun voorstelling van de zaak is niet onmogelijk. Een van Sampson's vrienden beweert name lijk dat de admiraal het spook eskader" met opzet ongemoeid heelt gelaten om het naar een der baaien van Cuba te laten gaan en het dan onderhanden te nemen zooals admiraal Montejo in de baai van Cavita gedrongen en daar vernietigd werd. Zeker is het dat een vloot die belemmerd is in haar bewegingen, een gemakkelijker en vaster doel oplevert dan diezelfde vloot in volle zee zou aanbieden. Men herinnert zich wellicht ook dat reeds voordat er iets bekend was omtrent Cervera's doel, laat staan dat dit doel was Santiago de Cuba, er van admiraal Sampson gezegd werd dat deze van plan was daarheen of naarCiën- fugos te gaan om er de Spaansche vloot te blokkeeren en tot een slag te dwingen. [Men zie echter hierachter het telegram volgens hetwelk Cervera reeds weder van Santiago vertrokken is. Red.] Het is moeilijk een oordeel uit te spreken. Maar dat admiraal Sampson kalm heeft afge wacht waarheen de Spaansche vloot zich zou wenden om dan een ontmoeting uit te lokken, lijkt niet onmogelijk. Zij ri de berichten waar, die de Adula van Santiago te Key-West heeft aangebracht, dan heeft admiraal Cervera echter een goede keus gedaan met zich naar die haven te begeven. In den toegang tot de haven zouden n.l. 21 torpedo's liggen, terwijl rondom de haven nieuwe en sterke batterijen zijn opgericht. Als 't daarmede maar niet is als met de onderzeesche mijnen in de baai van Manilla, waarover weer veel wordt gesproken, maar waarvan tot nu toe niets is gebleken! Intusschen wordt uit Key-West aan de Eve ning Post bericht, dat binnen 24 uur ernstige gebeurtenissen verwacht kunnen worden. Omtrent de Arnerikaansche plannen blijkt echter niets, daar de censuur het openbaar maken van alles wat de bewegingen en de plannen der ■Arnerikaansche strijdmacht betreft, streng verbiedt. De Temps ontving een telegram uit New- York mededeelende dat, volgens een telegrafiisch bericht uit Kingston, Domingo Alvarez Capote, vice-president van de Cubaansche republiek, daar zou zijn aangekomen, op weg naar de Vereenigde Staten, waar hij zijne inzichten aan Mac Kinley wil blootleggen en vóór een gelde lijke controle van de Vereenigde Staten over Cuba spreken. De berichten omtrent een Spaansche vloot van Nieuw-Engeland zijn niet bevestigd. Te Washington hecht men er weinig waarde aan. Uit Havanna wordt weer bericht van een echec der Amerikanen hij Guantanamo. Twee Arnerikaansche schepen beschoten die plaats, waarop de Arnerikaansche kanonneerboot San- dobal antwoordde, terwijl een poging om te landen door de Spaansche mariniers werd belet. De Amerikanen moesten wijken. De inwisseling der Arnerikaansche journalis ten die te Havanna gevangen zitten, tegen eenige Spaansche officieren schijnt nu toch nog, dank zij de bemiddeling van den Engelschen consul, te zullen gelukken. De betrekkingen met Frankrijk laten niets te wenschen over. De gedachtenwisseling tus- schen het departement van Staat en de Fransche ambassade te Washington, aldus wordt vandaar gemeld, hebben gelegenheid gegeven dit te constateeren. Aan Fransche zoowel als aan Duitsche, Engelsche en Japansehe militaire attachés zal, naar de Morning Post verneemt, machtiging worden gegeven het leger op Cuba te verge zellen, wanneer een expeditie naar het eiland wordt gezonden. In den Spaanschen Senaat heeft Sagasta de plechtige verklaring afgelegd dat Spanje nooit den vrede zal aannemen, wanneer niet daarbij de onschendbaarheid van het grondgebied werd gehandhaafd. Spanje zou liever den strijd vol houden tot het uiterste. Uit het feit dat Leon Castilho op zijn post wil blijven als gezant te Parijs, wegens de be langrijke diplomatieke onderhandelingen, mag men intusschen opmaken dat Spanje wel iets te zijnen gunste verwacht van de mogendheden. Gemengde Bfededecllngen. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken van het Duitsche Rijk, de heer von Bülow, heeft Donderdag een onderhoud gehad met den Chineeschen gezant, met wien hij van gedachten heeft gewisseld over de politieke strekking van prins Heinrich's bezoek aan Peking. liet doel der samenkomst van beide diplo maten was de definitieve ratificatie van het verdrag betreffende Kiautschau. Prins Heinrich van Pruisen heeft op Hemels vaartdag te Peking een bezoek gebracht aan het Tsung-li-YarnenDe prins werd met bui tengewone eer ontvangen. De Daily Telegraph heeft weer alarmee- xende berichten gekregen van haar Berlijnschen correspondent omtrent Bismarck's gezondheid, maar dr. Schweninger, 's vorstens lijfarts, ver klaart dat de gezondheid van den staatsman normaal is. Het wekt nogal opzien dat vorst Ferdinand ■van Bulgarije overhaast Abazzia waar hij ver- „toefde, heeft verlaten om naar zijn land terug te keeren, en dat nog wel terwijl koning Alexander van Servië in de volgende week te Abazzia verwacht werdwaar de Coburger een samenkomst met hem zou hebben. Ex-koning Milan van Servië heeft een neder laag geleden door de vrijspraak van zijn vijand Pasitch, het hoofd der radicalen, die beschul digd was van majesteitsschennis. De heer Abraham Fisscher, lid van den Uit voerenden Raad van den Oranje-Vrijstaat, is tot staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Re- bliek in de plaats van dr. Leyds gekozen. Zijn systeem werd krachtig bestreden door de Gabelsbergersdoch eindelijk werd hij van regeeringsvvege in zijn eer hersteld en moesten de Gabelsbergeis het veld voor hem ruimen. De heer Van Aals drong aan op verzwaring der eischen voor het verkrijgen van diploma's. Nadat eenige discussies hierover gewisseld werden gaf de heer Zonneveld de examen commissie in overweging de grondige kennis van het debattenschrift verplichtend te stellen. Getroffen door een beroerte, overleed gisteren kort daarna nan de gevolgen, de Russische aartspriester N. J. Bogolowsky, de leeraar en voorganger van de Grieksche gemeente te 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Mei. Willem, zoon van J. W. Yunderink en G. F. Bos, Wilhelminastraat. Gilles, zoon van J. van der Windt en T. Kalisvaart, Hoog straat. Overleden 20 Mei. Maria Johanna van Tienen, oud 11 weken, Hoogstraat. Naar Zourdes. Gisteren is de Nederlandsche bedevaart naar Lourdes per specialen trein van Rozendaal ver trokken. Het aantal deelnemers bedraagt 480, waar onder GO zieken. De dierenbeul. De krijgsraad heeft den sergeant der infan terie Van C., te Hoorn, van wien onlangs mel ding werd gemaakt, niet kunnen straffen wegens dierenmishandeling; daar de schandelijke han deling binnenskamers is geschied. Ilij is dis ciplinair gestraft, niet met degradatie, maar met provoost. Neusverfraaiing. In de laatste bijeenkomst van den Genees kundigen Kring te Berljjn stelde een der leden een heer voor die een eigenaardige neusoperatie had ondergaan. Die neus was van onbescheiden grootte geweest tot groot verdriet van den eige uaar. Ilij had gehoord dat wel eens buitensporige ooren tot een kleiner formaat waren gebracht en wendde zich tot een geneeskundige om gelijke hulp voor zijn neus. De operatie gelukte vol komen en hij verheugt zich nu in een toonbaar voorgebergte. Aldus verhaalt het Berl. Tagehlatt. Met volkomen zekerheid kan worden bericht dat tot burgemeester van 's Gravenhage is be noemd mi'. S. J. baron van Harinxma thoe Slooten, thans burgemeester van Leeuwarden. Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonsbaven, wethouder en waarnemend burgemeester van Den Haag, is, naar men verneemt, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. MADRID, 20 Mei. In de Kamer deelde Sagasta mede, dat nog geen minister van binnen- landsche zaken is aangewezen, want Leon Castilho weigerde de portefeuille aan te nemen, daar hij te Parijs wil blijven voor het voeren der zeer belangrijke onderhandelingen, wijl de richting die de mogendheden zullen inslaan met betrekking tot het hangende ernstige vraag stuk nog niet bekend is. In antwoord op een hem gestelde vraag zei- de Gamazo, dat de rentebelasting een quaestie is, die den minister van financiën aangaat; deze zal handelen in overeenstemming met de eischen der nationale eer. Hij voegde er bij, dat het tegenwoordige ministerie niet dezelfde staat kunde volgt als het vorige. MADRID, 21 Mei. In den Senaat zeide Sagasta, dat de redenen, door Leon Castilho aangegeven, waarom hij liever den gezantschapspost te Parijs wil behouden, hem volkomen hebben over tuigd; de internationale onderhandelingen toch van zeer belangrijken aard, waarvan de gezant gewaagt, zijn terzelfder tijd begonnen als de ministerieele crisis die in Spanje is uitgebroken. MADRID, 21 Mei. Men verzekert dat het eskader van admiraal Cervera Santiago de Cuba verlaten heeft. De regeering ontving een telegram uit Ha vanna meldende, dat de Cubaansche opstan delingen zich voor Spanje hebben verklaard en met de Spanjaarden gemeene zaak zullen maken, om de Amerikanen te bestrijden. PRETORIA, 21 Mei. De benoeming van dr. Leyds tot gezant der Z.-A. Republiek bij ver schillende Europeesche staten, is door den Volks raad goedgekeurd. Overzicht van de Beurs van den dag. De markt verkeerde heden voor buitenl. staats fondsen in vaste, voor Spanje en Brazilië zelfs in willige stemming. Amerik. sporen flauw en Iasteloos, alleen Fran- ciscowaarden iets gunstiger. Nationalo staatsfondsen stegen i/g a 3/4. Buitenl. staatsfondsen waren 1/4 a 1 pet. williger. Lager Senembah 3, Rott. Lloyd 2, Java Petr. 23/j, Kon. Petr, 8. Hooger Resc. Handelm. s/4, Deli Cult. 1/2» Deli Mij. 2, Langkat Tabak 3/4, Wester Suikerr. 5, Arner. Vaart s/4) Ned. Petr. 1/2Sumatra Palembang I1/4. Binnenl. sporen voor Zuid-Afrikanen 1 a 2, Staats sporen 4 hooger. Russische sporen prijshoudend. Amerik. sporen i/s a lager, alleen Franciseo- waarden 1/4 a beter. NIET OFFICIEEL. Schibaieff 115, 118. Claim N. Ind. Expl. f24. N. Ind. Mijnb. IO61/4, 107- Oblig. Balotji 120. Aand. Guyana Goud IOI8/4. Opr. N. Ind. Expl. 53, 54. Gulff Shares 1ö7/8, 171/^. SLOTKOERSEN. Cert. Ned. Werk. Sch, 21/3 po. 86. do. 3 pc. 97. Ned. Handlm. resc. 140%. Ned. Zuid-Afr. Spoorw. aand. 6 pot. 222>/j. Droogmaking der Zuiderzee. Voor eenige weken is verschenen het hoogst belangrijke werk door de heeren IJ. C. van der Houven van Oordt, secretaris der Zuiderzee- vereeniging, en mr. G. Vissering geschreven over »De economische beteekenis van de af sluiting en drooglegging der Zuiderzee". Toen werd ook de verschijning van een goedkoops volksuitgaaf toegezegd en deze is thans gereed, o. a. met deze mededeelmgen »In de laatste gehouden vergadering is be sloten niet zonder aanzienlijke geldelijke opoffering den prgs zoo laag ie stellen, dat de aanschaffing van het boek redelijker wijze voor niemand een bezwaar zal kunnen zijn. Tegen toezending van vijftig centen of 10 blauwe postzegels aan de uitgevers E. J. Brill te Leiden wordt een exemplaar door hen franco aan de aanvragers toegezondenper tiental te gelijk tegen toezending van slechts vier guldeo. »Aan alle elfhonderd gemeentebesturen in ons vaderland werd een exemplaar ter keunis- making aangeboden. Voor werklienenvereenï- gingen is mede een exemplaar gratis beschikbaar gesteld. De Zuiderzee-vereeniging rekent het van overwegend belang, dat het Nederlandsche volk in staat worde gesteld zelfstandig over de af sluiting en drooglegging der Zuiderzee met de gevolgen daarvan te oordeelen en vleit zich, dat de kennisneming van het door haar uit gegeven boek daartoe zal kunnen bijdragen." Nu, dat zal deze uitgaaf zonder twijfel. Het heldere betoog van de schrijvers met de duidelijk sprekende kaarten en tabellen, zijn de beste propaganda voor het denkbeeld waarvoor de Zuiderzee-vereeniging ijvert. Technische Yakvereoniging. Het hoofdbestuur der Technische Yakver- eeniging heeft aan de werkgevers in de tech nische vakken in Nederland een schrijven ge richt, naar aanleiding van het feit, dat her haaldelijk bij het oproepen van sollicitanten in de verschillende bladen advertentiën voorkomen, eindigende met de woorden ibrieven met op gave van verlangd salaris". sNaar alle waarschijnlijkheid worden adver tentiën als beven bedoeld, gesteld zonder daar veel bij na te denken. Eene dergelijke wijze van adverteeren geeft echter, ondanks de beste bedoelingen \an den steller, aanleiding tot eene niet bedoeld doch in vele gevallen door den nood in het leven geroepen, scherpe concurrentie. Het is het stelsel van vraag en aanbod, zoo schril mogelijk in toepassing gebracht. j»Wat toch doet zich in het dagelijksch leven herhaaldelijk voor? »Als een bouwkundige of werktuigkundige door omstandigheden builen zijn wil, buiten betrekking geraakt, zoekt hij natuurlijk in de vak- en dagbladen om op eventueel daarin voor komende advertentiën te refleeteeren. Als hij niet dadelijk slaagt, is hij vaak genoodzaakt zijne eischen minder hoog te stellen en is hij ge noodzaakt zijn hen. bekende collega's, door den nood gedwongen, een oneerlijke, niet bedoelde concurrentie aan te doen. Dit stelsel, waarvan de immoroliteit, een ieder dadelijk in het oog springt, kan door uwe welwillende medewerking onmiddellijk ver dwijnen. Is het niet billijk, ja eerlijk, dat een patroon, die een ondergeschikte zoekt, waarvan hij de vereischte bekwaamheden vaak nauw keurig omschrijft, hierbij tevens het salaris noemt, dat hij iemand toedenkt Zoo ja, dan verzoeken wij u dringend met de vereischte bekwaamheden tevens het door u toe te kennen -salaris te noemen. ïlmmers het ligt voor de hand, wie zal op eene advertentie, als in den aanvang dezes is omschreven, refleeteeren? Wij antwoorden u, alleen zij, die buiten betrekking zijn en die dikwijls helaas door den nood gedrongen tot iederen prijs eene functie moeten aannemen, terwijl goede, een functie bekleedende werk krachten niet zullen meedingen." Stenograpliie. De Nederlandsche Stenografen-veraeniging »Stolze-Wery" hield hare algemeene vergade ring in het Zuid-IIollandsche Koffiehuis" te Rotterpam. De heer J. L. Wery opende de ver gadering en bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden bedraagt 552, waar onder 20 buitenlandsche. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Albrecht. De diiecteur sprak een woord van hulde tot den heer Esmeijer die als bestuurslid aftrad. De heer Van Aals sprak vervolgens over het systeem Stolze—Wery in Nederland. Na de pauze sprak de heer ds. Quast over Wilhelm Stolze, den vader van het systeem. Spr. herinnerde aan de moeilijkheden waarmede Stolze te kampen had om zyn stelsel te vestigen De Christelijk-Historische kiesvereeniging alhier, heeft omtrent de verkiezing voor de Provinciale Staten besloten »te ijveren voorde candidatuur-Versteeg" en tegenover den heer Loopuvt voorloopig nog geen eaudidaat te stellen. De algemeene ledenvergadering vau de afd. Schiedam van de Ned. Protestantenbond zal gehouden worden op Vrijdag 27 Mei, des avunds te 8 uur in de kleine zaal van »Musis Sacrum." Het jaarverslag van de Vereeniging tegen Bedelarij is heden verschenen, en aan de leden rondgezonden. In ons nummer van 6 Mei j.l. gaven wij reeds een uittreksel daaruit, terwijl zjj die dit verslag in zijn geheel willen kennen, het in druk bij het bestuur kunnen aanvragen. Voor het examen akte lager onderwijs is Woensdag te Amsterdam geslaagd onze stad- genoote mej. C. B. M. Jansen leerlinge van de St. Barbaraschool te Amsterdam. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 manden schol, tong en grietde prijzen waren voor schol van f 0.40 tot f0.82'/!, tong van f0.75 tot f2.35, griet van f 0.67 7e tot f 4.35, alles per koop. B U R G E R L IJ K E STAND. Ondertrouwd 20 Mei. L. Bosselaar, 33 jaar, en N. Sonne- veld, 24 jaar. Geboren 20 Mei. Maria Catharina, dochter van P. Th. van Vliet en Ch. Vleut, Broersveld, 21 Mei. Jan, zoon van J. Bos en A. den Ouden, H. Gabelstraat. Overleden 20 Mei. Jacoba Maria van der Horst, oud 4 maanden, Prinsesteeg. Bij Kon, besluit is opnieuw benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherij de heer A. Pot alhier. De badinrichting is weder voor het publiek opengesteld; de uren zijn evenals vroeger voor heeren van 6 uur tot 9 en van 101/» tot 12 uur voormiddags, voor dames van 's namiddags 1 tot 3 uur. Aan den waterschout alhier is de opsporing verzocht van twee schepelingen behooreDde tot de bemanning van het loggerschip Ylaardingen 54, gevoerd door schipper G. v. d. Windt, reederij Hcogerwerf Co, welke schip op heden ter beugvisseherij in zee moest gaan. In de Woensdagmiddag gehouden verga dering der Vlaardingsche Stoomboot-Maat schappij werd besloten tot het aanbouwen van een nieuwe boot tot uitbreiding van den dienst. Zondagavond a. s. te 8 uur zal de Schiedam- sche Tooneelvereeniging nEigen Kring" in de zaal van den heer P. Meijer aan de Marktgraaf- laan alhier een tooneeluitvoering geven. Na afloop is er bal. De heeren Orelio en Manso zullen a. s. Woensdagavond ten 8 ure een liederenavond geven in de zaal sHarmonie" alhier. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur viel bij de spoorbrug een knaapje van ongeveer 5 jaar in het water. Schipper H. van Roon, daar werk zaam, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken den drenkeling van een anders wissen dood te redden. Een zwaar met gras beladen wagen, bespan nen met een paard, en eigendom van den schuitenjager P. Bos te Vlaardinger-Ambaeht, geraakte hedenmorgen in de Hoflaan alhier te water, doordat het paard, dat de wagen tegen een helling moest optrekken, achteruit liep. Het paard was spoedig weder, op het droge gebracht, doch de wagen vereischte nogal eenige krachtsinspanning. Opgaven der brieven verzonden uit Vlaardin- gen over de 2e helft der maand April 1898, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzen ders of de geadresseerden aan het postkantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan: A. Wanders, 's-Gra- venhage; D. Vlasblom, Rotterdam; J.N.Deu- renmat,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2