■I 52"° jaargang. I Zondag 22 en Maandag 23 Mei 1898. N°. 9632. Tweede Blad, -II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, IFETTILLETOTST. 1' I, j i\ UITGEVER: H. J.TTrÖELANTS. GLADSTONE. Zijn p r i] s. II Iff II 41 :l Ij <i AsomnaniirrsPBirt voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per poet, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOfERSTRAAT ÏO, Telepltoon Ko, 123. Aüvebtentiepmjs: van 15 gewone regels met inbe grip van eeno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 tij abonnement wordt korting verleend. Een voortreffelijk staatsman, een geleerde van grondige en veelzijdige kennis, een bezield redenaar, maar vóór alles een man van onwan kelbaar gelokt, een ridderlijk strijder voor recht en gerechtigheid, ziedaar in korte trekken geschetst de man, die onder de deelneming van duizenden «n honderdduizenden, na een lang durig, nm. Christen-gelatenheid gedragen lijden, op hoogen leeftijd van ons is gegaan. Van ons. Want behoorde Gladstone, behoorde niet »de groote oude man", zeker in de eerste plaats aan zijn vaderland, maar daarneven ook aan de geslachten die zijn tijdgenooten waren Treft niet daarom juist zijn dood landgenoot en vreemdeling zoo smartelijk-diep omdat in hem de menschheid een barer edelste zonen mist Gladstone moge groot geweest zijn als staats man, groot als leider zijner pat tij, het grootst was hij als man van beginselen, voor wien ook in de politiek goede trouw en rechtvaardigheid als eerst en eenig richtsnoer gold, die niet aarzelde het roer van het schip van staat om te gooien, wanneer hij zag dat het recht in gevaar'kwam. Ook Gladstore bezat, als zoo menig staats man, in zijn ouderdom niet meer den politieleen invloed dien hij in de volle kracht zijns levens op zijn landgenooten bezat. Maar wanneer gru welen en verschrikkingen, wanneer onrecht en verdrukking, waar en tegen wie ook, gepleegd werden, dan vond de van verontwaardiging tintelende taal van den rechtschapen grijsaard weerklank, dan ging een magische kracht uit van zijn woord: Gladstone sprak, en de wereld luisterde met vereering en bewondering. William Ewart Gladstone werd den 29sten December 1809 geboren als de zoon van een koopman te Liverpool, die door een uitgebra den handel op de koloniën een groot vermogen had verworven. Zoodoende was William van geboorte een Engelschman, maar van afkomst was hij een Schot, daar zijn vader behoorde tot het oud-Schotsche geslacht der Gledstane's, die hun naam later Gladstane, nog later Gladstone schreven. Zijn opleiding ontving hij te Eton en te Ox ford, waar hij zich ernstig aan de studie wijdde, en toen hij in 1831 de universiteit verliet, was het zijn liefste wensch in de dienst der kerk te treden. Zijn vader echter zag dit anders in en weigerde daartoe zijn toestemming te geven. Ter'voltooiing zijner opleiding deed hij toen eenige reizen, o.a. naar Italië. Naar Engeland teruggekeerd, trad hij in 1833, op 24jarigen leeftijd dus, in het politieke leven. Op aandringen van den hertog van Newcastle stelde Gladstone zich als tory-canciidaat in het district Newark en versloeg met geringe meer derheid zijn liberalen tegenstander. i. Als Pierre Deloche geen prijs op de gemeente school van Brétigny-sur-le-Haut gekregen had, wa' hij misschien nooit de gelukkige echtgenoot van Georgette Cabaret geworden. Zij woonden naast elkander op een zesde verdieping in de rue Vau- girard. Eiken morgen als Georgette uitging, cm naar haar atelier te gaan ("zij was naaister), maakte Pierre den winkel op de rez-de-chaussée open, waar hij bediende was. Zij ontmoetten elkander dan ge woonlijk; ook 's avonds zagen zij eikander wel eens, maar zij hadden nog niet veel meer tot elkander gesproken dan de eenvoudige woorden ïDag, juffrouw." »Dag, mijnheer «Een mooie dag vandaag." »Het zou veel prettiger zijn te wandelen, dan naar het atelier of naar den winkel te gaan." Maar de jonge man vergat nooit eerbiedig naar de gezondheid van mevrouw Cabaret te vragen. Op een namiddag kwam mevrouw Cabaret eens in den galanteriewinkel en vroeg den bediende, Pierre Deloche, heel geheimzinnig om een paar manchetknoopen. «Het is", zeide zij, «voor mijne dochter, die jarig is." De verjaardag van Georgette! Pierre raadpleegde den kalender en werkelijk, hij zag, dat het den volgenden was, waarop Georgette haren geboortedag zou vieren. Zijn taak als pasgekozen lid van het Parle ment was geen gemakkelijke, vooral om zijn jeugdigen leeftijd. Maar ,en hij in hetzelfde jaar over de slavernij-quaestie, die destijds geheel Engeland bezig hield, zijn maidenspeech uit sprak, dwong hij door zijn kalmen toon en zijn zakelijke redeneering liet Huis tot luisteren. Yari dat oogenblik af bespotte men den jongen staatsman niet meer, en het denkbeeld, door hem in zijn eerste redevoering ontvouwd afschaffing der slavernij, maar met schadeloos stelling der planters werd in 1840 ver wezenlijkt. Ir.tusschen was Gladstone reeds in 1834 welk een onderscheiding voor een 28-jarige door sir Robert Peel het ambt van lord der schatkist opgedragen, dat hij het volgend jaar verwisselde voor het onderstaatssecretariaat van koloniën. Het ministerie viel, maar in 1841 kwam Peel weer aan hef bewind en benoemde Glad stone tot muntmeester en tot vice-president van den Board of Tradewaarvan lij later voor zitter werd, uaardoor tevens zitting verkrijgende in het Kabinet. Het was in dezen werkkring dat de groote omkeer in Gladstone's politiek leven weid voorbereid. Tot nu toe conservatief in merg en been, begon hij allengs een open oog te krijgen voor de noodzakelijkheid van het v rij - handelssysteem, als eenig redmiddel voor Je groote ellende, die toen in Engeland heerschte. Intusschen was hij om een voorstel dat, schoon zijn departement niet rakende, tegen zijn beginselen streed, uit het ministerie ge treden, maar nam spoedig daarop weer als secretaris van koloniën zitting in het kabinet- Peel, die evenals hij tot het stelsel van den vrijhandel was bekeerd. Gemoedsbezwaren deden hem toen besluiten als lid van het Parlement af te treden, daar de hertog van Newcastle, die hem bewogen had Newark te vertegenwoordigen, een aanhanger van bescherming was. In 1847. toen het Parlement ontbonden werd, viel Gladstone de hooge eer te beurt om door Oxford naar het Parlement te worden afge vaardigd, waar hij zich bij de oppositie schaarde. Den winter van 1850 op 1851 bracht hij te Napets door, waar innige verontwaardiging over koning Ferdinand's tyrannie hem naar de pen deed grijpen om in gloedvolle bewoordingen het wanbeheer van den vorst te geeselen, Zijn brieven over de politieke vervolgingen te Napels aan lord Aberdeen wekten groot opzien. Lord Palmerston zond ze zelfs naar alle Europeesche hoven. In Engeland teruggekeerd bracht hij in 1852 het tory-ministerie-Stanley ten val en aan vaardde in het toen optredende kabinet-Pal- merston het ambt van kanselier der schatkist. Een schitterend tijdperk zijns levens brak hiermede aan. Toegerust met uitnemende ken nis der financiën, de gave bezittende om gloed en kleur te geven aan de droogste financieele Den geheelen dag was hij in de war. Als een Mant hem garen vroeg, gaf hij haar katoen, hij gaf naalden in plaats van spelden, linnen in plaats van flanel. Hij wilde het lieftallige naaistertje een cadeautje geven. Hij durfde haar niet openlijk zijne liefde verklaren; het cadeautje zou de plaats van de liefdesverklaring innemen. Als men iemand met zijne verjaardag gelukwenscht, doet men dit omdat men hem hoogacht en bemint, niet waar 1 Georgette, die nogal vlug van begrip was, zou deze taal zeker wel begrijpen. En dan, dan Pierre beefde van pleizier bij de gedachte wat er dan gebeuren zou. II. Maar wat zou hij Georgette geven? Zoodra de winkel gesloten was, ging Pierre naar zijne kamer om er over na te denken en hij bleef er geruimen tijd zitten, het voorhoofd in de handen, terwijl hij heelemaal vergat de lamp op te steken. Men kan een jongmeisje op haren verjaardag eene geborduurde das, een paar handschoenen, een zilveren vingerhoed en nog zooveel anders gaven. Zeker, als men genoeg geld heeft, kan men een boel fraais koopen; maar Pierre had geen geld. Hij bracht alles wat hij verdiende in de Spaarhank, om naderhand de zaak van den patroon te kunnen overnemen. Nu, dan moest hij zijn eigendommen maar eens nasnuffelen, misschien vond hij daar wel oen mooi cadeautje voor Georgette bij. Met een kaars in de hand keek hij zijne woning na. Helaas! Zij was kaal en leeg. Een ijzeren bed, uiteenzettingen, ijverde hij voor een zuinig be heer, waarin de kosten, die de Krim-oorlog met zich sleepte, hem slechts luttel deden slagen. Het ministerie van lord Aberdeen verloor den gunst der natie en trad in IS55 af. Verscheiden jaren wijdde Gladstone nu aan literaire studie. Verschillende werken, o.a. over Homerus, waren daarvan de vrucht. Een bezoek dat hij als buitengewoon com missaris der Engek-che regeering bracht aari de Ionische eilanden, die het Britsche protec toraat moede waren, deed hem de regeering den raad geven aan den wensch der Ioniers gehoor te geven. Eerst in 1804 echter ge schiedde dit. In 1859 trad hij in het ministerie-Palmer- ston wederom als kanselier der schatkist op, en nu slaagde hij er werkelijk in 's lands wel vaart te doen toenemen. Maar allengs was de vroegere overtuigde conservatief meer en mper een aanhanger der liberale beginselen gevvoiden. Bij een ernstig man als Gladstone heeft dit proces een geleide lijk verloop. Toen nu Gladstone in 1804 zich uitsprak ten gunste van uitbreiding van het stemrecht, kwam het tot een openlijke breuk. Oxford herkoos hem het volgend jaar niet doch Zuid-Lancashire vaardigde hem af naar het Lagerhuis waar hij, toen lord Palmerston in 1885 op 8 l-jarigen leeftijd was overleden, onder het nieuwe ministerie van lord Russell als leider optrad. In 1868 viel Russel's ministerie op de reform-billtwee jaar later werden Glad stone's voorstellen betreffende de scheiding van Kerk en Staat in Ierland aangenomen en viel het kabinet-Derby-Disraeli bij de algemeene verkiezingen. Beschikkende over een groote meerderheid van liberalen in het Lagerhuis, aanvaardde Gladstone toen de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie. De lersehe kerkwet, de lersclie landwet, de wet op de volksopvoeding en tal van andere werden, veelal dank zij Gladstone's schitterende debateerkunst, aangenomen, maar de zwakheid van het kabinet in bnitenlandsche aangelegen heden deed meer en meer stemmen van on tevredenheid opgaan. Tot groote verrassing van een ieder schreef Gladstone in 1874, na ver schillende échecs geleden te hebben, nieuwe verkiezingen uit, die tot resutaat hadden dat de conservatieve partij de overwinning behaalde. Gladstone trad af als minister, als lid van het Lagerhuis, maar bovendien als leider der liberale partij. AVel bleef hij in het tijdvak van 1874 1880 door woord en geschrift de liberale partij steunen, maar daarnaast wijdde hij zich aan de wetenschap. Zelfs werd lig in 1876 benoemd tot hoogleeraar in de oude geschiedenis, een jaar later tot lord-rector der universiteit te Glasgow. Zijn eigenlijk terrein bleef evenwel de staat kunde. Krachtig bestreed hij in brochures en redevoeringen lord Beaconsfield's heersclizuch- tige politiek, en ten laatste besloot hij zich in twee kale stoelen en een valies, waarin hij zijn linnengoed bergdo: dat was alles. Aan de muren hingen zelfs geen platen of andere versiersels. Ten laatste opende hij het valies, haalde er zijne hemden en zakdoeken uit, en wierp ze op een hoop. Eindelijk stond hij op. uitroepende: sAh, hier heb ik iets!" Hij haalde een prachtig ingebonden boek te voorschijn met verguld op snee, in een rood bandje; een bladwijzertje hing er bij. Het was getiteld rDe geschiedenis van beroemde zeelieden." Het was de prijs, dien hij op de gemeenteschool gekregen had. Hij had dien mede naar. Parijs ge nomen en zich vast voorgenomen hem zijn geheele leven te bewaren, als een bewijs van zijne be kwaamheden. Hoe ontroerd was hij niet geweest toen de onderprefect, die opzettelijk naar Brétïgny-le-Haut gekomen was voor de prijsuitdeeling, hem, waar alle menschen bij waren, omhelsde en hem het boek overhandigde. Deze prijs, dien hij door zijne bekwaamheden en goed gedrag verkregen had, zou hij aan Georgette geven als verjaarsgeschenk. De jonge man pakte het boek zorgvuldig in, na op de eerste pagina een opdracht gesebreven te hebben. III. Den volgenden dag klopte Pierre, nadat Georgette was uitgegaan, aan de deur van zijne buurvrouw. «Goeden morgen," mevrouw Cabaret. «Goeden morgen, mijnheer Deloche. Waaraan heb ik uw bezoek te danken «Vandaag is immers uwe dochter, juffrouw Georgette jarig, niet waar I" Midlothian candidnat te stellen voor het Lager huis. Onvermoeid ging de 70-)"arige staatsman er zelf op uit om te bepioeven zooals de Times zich uitdrukte «stormenderhand het centrale graafschap van Schotland te veroveren." Zijn campagne was één zegetocht, en toen lord Beaconriield, zich zeker van de overwinning wanende, in 1880 liet Parlement onthoud en nieuwe verkiezingen uitschreef, werd Gladstone gekozen en mót hem een groote liberale meerder heid. Gladstone vormde het nieuwe ministerie, waarin o. a. Harlirigton, Selborne, John Bright en Chamberlain zitting namen. Hij zelf nam financiën. Toen hij na afloop der verkiezingscampagne tot herstei van zijn gezondheid op de Grantufhj Castle een reis maakte langs de kusten van Engeland, werd hij in alie havensteden en op alle badplaatsen gehuldigd als een vorst. Maar spoedig eischte de politiek hem meer dan ooit op. De Oostersche quaes tie en de lersehe woelingen namen hein reeds geheel in beslag, toen tie Txansvaalsche vrijheidsoorlog zijn reeds zoo moeilijke taak nog kwam ver zwaren. Maar toen ook toonde Gladstone dat hij vvais was van de bedriegelijke, listige poli tiek van een Disraeli, zijn politieken tegen stander (voor wien hij nochtans, na diens dood, voorstelde een standbeeld op te richten), door aan Transvaal de vrijheid te schenken. .Maar dit en het echec der Engelsche staat kunde in het Oosten, Egypte en Afghanistan deden andermaal de ontevredenheid tegen de regeering rijpen, en in Juli 1885 maakte Glad stone plaats voor lord Salisbury. Diens vreugde was echter van korten duur. De verkiezingen hadden geen conservatieve meerderheid opge leverd, en reeds het volgend jaar hernam Gladstone d teugels van liet bewind, Nu wierp de grijze staatsman zich op de lersehe quaestie. De ellende in Ierland had hem reeds lang tot nadenken gebrachteen Iersch zelfbestuur was naar zijn meening de eenige oplossing. Twee voorstellen, die bewezen dat Gladstone met zijn klimmende jaren steeds radicaler werd, vonden hun weg naar het Lagerhuis. Het eerste zou een eigen Parlement aan de Ieren schenken, waardoor dezen uit het Engelsche Lagerhuis zo iden treden. Het tweede voorstel hield in den aankoop van het Iersch groot gronbezit door den Staat en de verdeeling daarvan, Het gevolg was. dat de liberale partij zich splitste in Gladstonianen en Unionisten. Na lange discussies werden beide voorstellen ver worpen. Het Parlement werd ontbonden. 'Het haatte niet; de kiezers verklaarden zich tegen de ler sehe politiek der regeering, die haar taak over droeg aan het ministerie-Sa] isbury. In 1892 viel het conservatieve kabinet, en werd aan Gladstone nog eens de vorming van een ministerie opgedragen. Het volgend jaar diende hij weer een Somc-zticfe-ontwerp in, «En gij brengt haar uw cadeau, ik ben er zeker van." «Ja en «Welnu, zij zeide nog geen oogenblik geleden tot mij «u zult zien moeder, dat mijnheer Pierre mij niet durft komen gelukwenschen 1" Zon'n ferme vent als gij zijt, behoeft toch niet bang te zijn voor een klein meisje. Het is niet mogelijk «Bang, ik bang?" «Nu, als het niet zoo is, kom dan vanavond bij ons theedrinken." «Ik kom, mevrouw Cabaret, zeker, ik kom." Met «De geschiedenis van beroemde zeelieden" onder den arm, kwam Pierre 's avonds bij de dames Cabaret en terwijl Georgette thee schonk, zeide bij de volgende woorden tot baar, die hij van tevoren uit het hoofd geleerd had. «Juffrouw, zoudt ge dit kleine cadeautje ter gelegenheid van uwen verjaardag willen aannemen van iemand die u hoogschat en vereert." Hst naaistertje glimlachte en ofschoon zij hem een beetje voor den gek hield, klopte haar hart hevig. Twee maanden later verwisselde zij den naam Georgette Cabaret met dien van Deloche, De prijs, dien hij op de gemeenteschool van Brétigny-ie-Haut gekregen had, ging dus niet uit de familie. 14 M -ti ,.j| Mil

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5