BINNENLAND. Ker k e n S c li o o 1. Gemengd Nieuws. Koloniën. dat hij bij het Lagerhuis met groote moeite ingang wist te doen vinden. Het H oogerhuis echter verwierp de wet, waarop Gladstone de zitting sloot. In 1894 Ir.id de grijsaard voorgoed van liet politiek tooneel. Hij, de 85-jarige. werd oud en voelde zich niet sterk genoeg meer. Zijn taak droeg hij over aan lord Roseberry. Enkele jaren slechts heeft hij nog de rust van den arnbteloozen burger genoten. Maar ook toen verhief zich nog zijn stem voor de vertrapte Christenheid, ook toen nog schalde zijn protest tegen den Mdnedigen Abdul-ilamid'k den »grooten moordenaar", van liet eene eind van Europa naar het andere En nu gaat hij rusten in de laatste woon stede der Koningen en der Grooien van geest, in AVestminster-Abdij. Gelukkig het volk dat zijn groote mannen waardeert en hun nage dachtenis in eere houdt Onderwijzers-kooplieden. Dezer dagen lazen wij, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht geweigerd hadden aan het hoofd der school te Lopikerkapel vrijstelling te verleenen van het verbod van art. 30, oin te gedoogen, dat ten zijnen huize door een lid van zijn gezin een nering gedreven werd. De te veikoopen goederen bleken te zullen bestaan in «schrijf- en kantoorbehoeften, kleine snuisterijen, galanterie-artikelen en voedings artikelen voor jeugdige kinderen of zieken", en Gedeputeerden overwogen bij hunne wei gering, sdat het drijven van handel of nering in dergelijke goederen, en we! in de naast de school gelegen woning van het hoofd dier school, uit den aard der 2->.ak zou medebrengen, dat daarbij althans eenigermate rekening zal ge houden worden, dat ook de schoolgaande kin deren van die goederen zullen komen koopen, hetgeen de onpartijdigheid en het gezag van het hoofd der school tegenover zijne scholieren in gevaar zou kunnen brengen, en het daaren boven geacht moet worden geenszins met zgne waardigheid van hoofd der school te strooken. De bedoelde «waardigheid", zullen we maar daarlaten deze wordt o. i. meer geschaad door een gemeentebestuur, dat den onderwijzer zoo karig bezoldigt, dat hij tot zulk een nering zijn toevlucht moet nemen, om een beetje te kunnen rondkomen, dan door den man, die op eerlijke wijze er wat bij tracht te verdienen. Doch overigens kunnen wij, hoe onbillijk weigeringen op zulke verzoeken ons ook dikwijls voorkomen, in dit geval Gedeputeerde Staten van Utrecht geen ongelijk geven. Vooral van den handsl in papier, pennen, snoeperijen enz., dient de onderwijzer zich te onthouden. Het is, meenen wij, juist het misbruik geweest, dat uit den verkoop van die aitikelen aan schoolkinderen voortvloeide, dat tot de bekende verbodsbepaling in de wet aanleiding heeft gegeven. Doch nu vernamen we van andere zijde, uit een volkomen vertrouwbare bron, met duidelijke aanwijzing der feiten, dat er in ons land een directeur van rijksnormaallessen bestaat, die aan zijn leerlingen boeken verkoopt bij liet begin van den nieuwen cursus, aan ieder wel voor 10 a. 20 gulden te gelijk, en dat leerlingen ge dwongen worden dien inkoop juist bij den direc teur te doen. In het geval, dat ons bekend werd, hadden de leerlingen 10 percent schade daarvan, omdat het de gewoonte der boekver- koopers in de bedoelde plaats was, zooveel rabat aan de «kweekeüngen" voor hun boeken te ver leenen, een korting, die, zoo het schijnt, nu door den directeur genoten wordt. Wij wachten voorloopig nog met man en paard te noemen, hoewel de gegevens er voor bij ons berusten, en zouden vooraf van onze lezers wel eens willen te weten komen of hun meer zulke gevallen bekend zijn, om die dan eveneens in ons blad te. vermelden. Het mag zijn dat art. 36 der onderwijswet in dit geval uiet van toepassing is, zeker is de bedoelde handeling volkomen in strijd met den "eest der wet en vormt zij een soort gedwon gen winkelnering" van de ergerlijkste soort. (Schoolblad.) Verwaarloosde kinderen. In opdracht van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is thans verschenen het ver slag omtrent het onderzoek naar het vraagstuk van de verzorging der verwaarloosde kinderen, ingesteld door eene vanwege »Het Nut" aan gewezene commissie, bestaande uit de heeren: mr. J. A. Levy, P. II. Hugenboltz Jr., jhr. mr. A. J. Kethaan Mncaré en Th. Nolen, rapporteur. In verband daarmee zal het hoofdbestuur aan de algemeene vergadering het volgende voorstel van urgentie aanbieden: De algemeene vergadering, van oordeel, dat de pogingen, die hier te lande worden aange wend om de verwaarloozing der jeugd krachtig tegen te gaan, de sympathie en medewerk' )g der Maatschappij ten volle verdienen, besluit I. aan het hoofdbestunr op te dragen, zich namens de Maatschappij te wenden tot de Regee ring, met het verzoek, de indiening der bij de Troonrede aangekondigde wetsontwerpen tot betere bescherming en berechting van het kind zooveel mogelijk te willen bespoedigen II. de verwachting uit te spreken, dat bij die wetsontwerpen a. de ouderlijke maclit de in het belang van het kind noodige beperkingen zal ondergaan b. de strafrechter zal gemachtigd worden, bij het bepalen der maatregelen, die hij in het belang van het schuldige kind en in dat der maatschappij noodig zal achten, niet langer rekening te houden met het antwoord op de vraag, of het kind al dan niet met oordeel des onderscheids heeft gehandeld; c. de rechter de bevoegdheid zal erlangen, het kind met eene berisping vrij te laten; d. de leeftijd, beneden welken het kind niet strafrechtelijk mag worden vervolgd, hooger gesteld en, in verband daarmede, de middelen van tucht, die de wet ter beschikking van ouders en voogden stelt, versterkt en beter geregeld zullen worden; e. op kinderen beneden Li jaar, die tot ge vangenisstraf of hechtenis veroordeeld zijn, toe passing van afzonderlijke opsluiting niet onvoor waardelijk uitgesloten blijve; f. de politie de bevoegdheid erlange om, onder toezicht der rechterlijke macht, doch buiten eigenlijk rechtsgeding, rondzwervende of bedelende kinderen in opvoedingsgestichten te doen plaatsen g. exploitatie van kinderen worde tegen gegaan h. de opvoeding van verwaarloosde kinderen voor zoover ze niet in Rijksgestichten plaats heeft onder de noodige waarborgen, worde toe vertrouwd aan vereenigiogen die voldoen aan bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te stelleu eischeD en zich onderwerpen aan staatstoezicht III. aan het hoofdbestuur op te dragen het in 't leven roepen eener zelfstandig werkende vereeniging, die ten doel heeft, den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te ver beteren, door a. het bevorderen van pogingen die ten bate dezer kinderen worden aangewend b. bijeen te brengen en in zoo ruim moge lijken kring te verspreiden alle inlichtingen, die van nut kunnen zijn voor ieder, die zich het lot van verwaarloosde kinderen wil aantrekken c. zich beschikbaar te stellen als tusschen- persoon voor alle personen en instelliugen, zonder onderscheid van geloof of richting, die de be langen van verwaarloosde kinderen wenschen te behartigen d. samenwerking te zoeken met en, desgevraagd, advies te geven aan Staat, provinciën en ge meenten omtrent alles strekken kan tot bevor dering van de belangen der verwaarloosde kin deren. IV. het hoofdbestuur uit te noodigen, eene commissie van vijf leden te benoemen, aan wie zal worden opgedragen het tot stand komen eener vereeniging, als onder III bedoeld, voor te bereiden en te verzekeren V. ter bestrijding van de kosten op een en ander vallende, op de begrooting uit te trekken een bedrag van f1000. Burgerlijke Stand Tan Overscliie. Geboren. 18. Maartje, d. v. J, Hoogland en T. v. d. Gaag. 16 Johannes Gcorgius, z. v. J. NVens- veen cn B. C. Stolk. Sophia, d. v. A. O. Verhocff. PERNIS, 21 Mei. De collecte voor het visschers- fonds alhier gehouden in verband met het vergaan der sloep Johannes Cornells, heeft in en buiten die gemeente tot heden f 1229.70 opgebracht. Gemeenteraad van Overscliie. Zitting van Zaterdag 21 Meides voorin, te 11 vur. Voorzitter de Bnrgemeester, de heer Bos. Tegenwoordig 8 leden Afwezig de heeren C. v. d. Berg Jz., wethouder, S. PootenJac. Zeeuw, do beide eersten met kennisgeving. De notulen worden gelezen en ongewijzigd ge arresteerd. Ingekomen zijn Schrijven der Zuiderzee-verceniging ten geleide van een boekwerk. Missive van den voorzitter van don Raad van State inhoudende een oproeping tot bijwoning der openbare vergadering van dat college op Woensdag 18 dezer, in welke vergadering rapport zal worden uitgebracht over de zaak van C. Treurniet c.s. De Voorzitter deelt mede dat hij de zitting van den Raad van State bijgewoond en de pleidooien gehoord heeft. Een beslissing zal zich nogwelceni- gen tijd laten wachten, daar nog een onderzoek ter plaatse zal worden ingesteld. Missive van B. en W. ten geleide van het proces verbaal der door hen gedane opneming van de kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen f23691,21, de uitgaven f 22667,18!/", zoodat een batig saldo in kas is van f 1021.021/2 Alle aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van het bestuur van het krankzinnigen gesticht Couwenhove, waarbij kennis wordt gegeven dat het goedkoope tarief, voor onvermogende ver pleegden niet meer kan worden gehandhaafd, zoodat met 1 Juli een nieuw contract zal behooren te wor den aangegaan, waarbij do vcrplegingssom gesteld wordt op f800. De Voorzitter deelt mede dat de meerdere kosten voor do twee verpleegden per jaar zouden bedragen f100, terwijl het D. B. gebleken is dat men elders niet goedkooper terecht kan. Hij stelt dus voor een nieuw contract te sluiten. De heer Post vraagt of particuliere inrichtingen, zooals te Loosduinen, niet goedkooper en in 't alge meen aanbevelenswaardiger zijn. Dc Voorzitter wil gaarne informeeren naar het tarief van Loosduinen. Besloten wordt om, wanneer geen goedkooper voorwaarden worden gesteld, een nieuw contract aan te gaan met het gesticht Couwenhove. Vervolgens wordt restitutie verleend in den H. O. aan J. E. Jacquemin voor den tijd van 5 maanden, en in de hondenbelasting aan J. E. de Nooij voor den tijd van een half jaar. Alsnn komt aan de orde de concessie-aanvrage voor den aanleg eener waterleiding, van de heeren Willem Bottenberg, directeur der Oud-Bcijcrlandsche waterleiding te Oud-Beijerland, ea Mart Visser, aan nemer te Papendrecht. De Voorzitter wil in beginsel uitgemaakt zien of dc Raad geneigd is concessie te verleenen en jaarlijks bij te dragen tot een waterleiding, zooals in dc concessie-aanvrage wordt voorgesteld. Dc heer Van Vliet vraagt of het goed drink water zal zijn, hetgeen de V o o rz i tt c r beant woordt met te zeggen dat dit van de te nemen proeven zal afhangen. Het water moet uit den grond opgepompt en ontijzerd worden. De heer Van Vliet verklaart er voor te zijn, mits er goed drinkwater komt. De Voorzitter zegt dat dit in de voorwaarden voor het verleenen der concessie bedongen kan wor den, zooals o. a. in dc concessie van Maassluis is gedaan. De heer Ruliaak wenscht dat de Raad beginne met zich uit te spreken over de vraag of men een waterleiding wenscht tegen den genoemden prijs. B. en W. kunnen dan verder handelen. 3Iet algemeene stemmen spreekt de Raad zich uit voor een waterleiding tegen den genoemden prijs. De Voorzitter acht het 't best de conces sionarissen uit te noodigen hun plannen voor den Raad te ontvouwen. De heer R u h a a k wenscht een beslissing van deskundigen over de qualiteit van het water; de heer Post wil gelet hebben op de quaestie der bestrating en der uitgestrektheid, terwijl hij tevens het storten eener waarborgsom door de conces sionarissen gewenscht acht. De Voorzitter beantwoordt een en ander met te verwijzen naar de concessie-voorwaarden van Maassluis. Evenals daar kunnen ook hier al die pnnten in de concessie vastgesteld worden. Thans wordt overgegaan tot de voorloopige con cessie-aanvrage voor electrische verlichting der ge meente door den heer P. J. de Kantcr, electro-tech- nisch ingenieur te Amsterdam. De Voorzitter deelt nog mede dat het plan van den heer Dc Kantcr alleen Overschio omvat, terwijl de eerste concessie-aanvrager ook Hillegers- berg in zijn plannen heeft opgenomen. Op voorstel van den Voorzitter gaat de Raad over in comité-generaal. Na heropening der openbare zifting wordt in stem ming gebraeht het voorstel om de concessie-aanvrage aan te houden. Met algemeene stemmen besluit de Raad hiertoe. Alsnu wordt goedgekeurd af- en overschrijving op den dienst 1898 tot een bedrag van f1200. Tot lid van het stembureau voor de verkiezingen wordt gekozen, in de plaats van den heer Dc Kroes, dc heer Van Vliet, en tot diens plaatsvervanger de heer Post. Tot lid van het stembureau, uitsluitend voor de opening der stembus, wordt gekozen de heer Hougerbrugge, en tot diens plaatsvervanger de heer Lammers. Alle heeren, aanwezig ter vergadering, nemen de benoeming aan. Goedgekeurd wordt de ingekomen rekening over 1897 van het Algemeen of Heilige-Geest-Armbestuur, bedragende in ontvangst f3413.02, in uitgaaf f 3051.78V3, zoodat resteert een batig saldo van f361.231/,. Bij de gebruikelijke rondvraag wijst de heer Ru- haak op de zware karren die iu steeds grootcr getale in te vlugge vaart door do gemeente rijden, zoor ten nadcele van huizen en wegen. De Voorzitter belooft voorloopig dc politie streng te laten toezien dat er volgens de verordening in matigen draf worde gereden. Baat dit niet dan zal hij over deze zaak een voorstel doen. De vergadering wordt bic-op gesloten. Neb. IIerv. Keek. Synode. In de Woensdag gehouden zitting der Synodale Com missie werd het bedrag der subsidien uit het Fonds voor noodlijdende kerken ea personen bepaald op f 12900 voor 7 Gemeenten. Het saldo der verkorte rekening van het studiefonds bedraagt f 436,44 waar aan in Mei 1898 een som van f237,50 moeten worden uitgekeerd. Bij gebrek aan beschikbare middelen moest meer dan één aanvrage om subsidie worden afgewezen. Toegekend werden 13 beurzen, tot een gezamenlijk bedrag van f775. In de zitting der Algemeene Synodale Commissie was gisteren ingekomen een verzoek van den Ring van Geertruidenberg, om verlenging der gedeeltelijke dispensatie van art. 23 Regl. op de vacaturen, voor de Gemeente Moerdijk en een gelijk verzoek van den Ring van Grootegast voor Je gemeente Lutjegast. Beide verzoeken werden toegestaan voor den tijd van Oén jaar. Aan de orde van behandeling kwam o. m. do op dracht der Synode, om haar te adviseeren over e«n voorstel van het Provinciaal Kerkbestuur van Nocri- Holiand tot facultatieve Parochievorming in dc Ned. Hervormde kerk, waarbij was gevoegd een adres van het Hoofdbestuur der Evangelische Unie. Het rapport hieromtrent zal later vastgesteld worden. Ingekomen was een adres van het classicaal be stuur van Gouda strekkende, om zijn verzoek, om het gebruik der Doopsformulc te reglemcDtceren, bij do Synode over te brengen. Dit adres werd gesteund door de adhaesie van twee classicalc besturen, terwijl acht dier besturen verzocht hebben, om aan bet ver zoek van het classicaal bestuur van Gouda niet te voldoen. Besloten werd te antwoorden, dat zoodanig verzoek, langs den wettigen weg, door middel van het betrokken provinciaal kerkbestuur, aan dc Syno de behoort gericht te worden. Door den kerkeraad der Engelsche gereformeerde kerk te Amsterdam was een verzoek ingediend, om de godsdienstoefening, te houden bij gelegenheid van de aanvaarding der regeering door H. M. de Koningin op een Zondag te bepalen. Besloten werd te ant woorden dat deze zaak reeds vastgesteld is op 31 Aug. en daarop niet kan worden teruggekomen. Van het bestuur van het tweede kerkelijk congres te Amsterdam was een nitnoodiging ontvangen, om de Syn. Commissie daarop te doen vertegenwoordigen. Afgevaardigd werden de heeren C. F. Gronemeijer en dr. G. J. van der Flier. Beroepen: Te Maurik, A. Hagedoorn, cand. te Amsterdam. Tc Ingen, II. I. C. Pierson, te Rossen. Te Meliskerke (NValehF. ;h. Geerling, te Hedenblik. Te Leinraiden c. a.. B. Klein Wassink, cand. tc Utrecht. Aangenomen: Naar Purmerend, door J. C. Voorduiju, te Aartswoud. Bedankt: Voor Made en Oud-Drimmelcn, door E. Janzen te Est. Ges. Kerken. Beroepen: Te Kampen, G. Gezelle Meerburg, te Almcloo. Hooobr Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot arts de heeren N. Rutgers van der Loeff en H. A. Bicker Caarten. Toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. P. L. Hulst. Utrecht. Kerk. Yoorber. ex.: J. P. van Dobben. Cand. ex. Rechts w.: J. G. Milius Jr. tot arts be vorderd H. C. van der Horst. Tot Semi-arts be vorderd J. M. Nijland. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. A. Stheemnn geboren te Hoogezand op Stel lingen. Onweer. Te Elberfekl pakte zich Woensdagnamiddag op 't onverwachts eenige donkere wolken samen waaruit een kort maar allerhevigst onweer zich ontlastte. Behalve eenige kleinere onheilen welke werden aangericht, werden van twee fabrieken de hooge schoorsteenen getroffen, welke door het dak vielen, waardoor in de eene fabriek 3 en in de andere 5 arbeiders werden getroffen. Enkele daarvan zijn zwaar gewond. Ook de electrische telefoongeleiding werd voor een deel vernield, zoodat C00 aansluitingen werden ver broken. Atjeh. De officieren der twee bataljons op Java, die volgens de J.-D. deel zouden uitmaken van de oorlogsbrigade tegen Pedir, zijn de volgende Van het 2de reservebat. te Weltevreden majoor P. J. Brandenburg, de kapts J, F. L. Kessler, J. G. T. Bernelot Moens, C. A. F. F. R. J. Roms- winckel en A. P. van de Siepkamp, de 1ste luits NV. Beyerinck, waarnemend luit.-adj., A. G. Sny der?, E II. baron van Ittersum en J. A. van Nieuwland, 2de luitt. G. Radersma, E. A. J. Nobele, J. W. G. Stemfoort, L. G. van Gent, H. P, de Bruyn en S. D. Cramers en de onder-lnits. P. II, K. Sablerolle, J. tl. M. van der Wijst en D. Scholten, welke laatste wegens ziekte vermoedelijk niet aan de expeditie zal kunnen deelnemen, zoo mede de 2de luit.-kwarlierm. R. F. G. Pourchez. Van bet 2 ie bat. te Magelangde luit.-kol. J. P. 11. Roersch, de kapts. J, L. T. Sanders H. A. de Graaff, G. K. Jochems en L. Gout, de 1ste luits. A. J. Gooszen, A. A. O, Strandes, B. Tam- mes, P. van Enst, B, Lamberts, D. Postma, C. J. Groothofï, H. J. L. Muskeijn en K. G. A. Muller, de 2de luits. J. M. Beijerinck en H. M. Luchsinger, de ondtr-Inits. C. J. L. Neiteler, G. T. Esser, en de dienstdoendeofficieren Poilitzer en Kuijper. Bij het tweede reservebat. zouden, naar het blad meldt, vermoedelijk, we! geen mutatiën onder do otficieren meer plaats hebben bij het tweede bat. evenwel zouden hoogstwaarschijnlijk nog eenige officieren, die ziek of niet geschikt zijn voor den velddienst, door anderen vervangen worden. Aan den intendant der Pedir-expeditie zouden, behalve de vroeger reeds door de J.-B. genoemde officieren nog worden toegevoegd de kapt.-intendant G. P. van iter Waart van Gulik, thans reeds te Kotaradja, en de 1ste luits-kwartierm. P. A. Stroeve en L. H, Spook. Uit Atjeh schreef men aan de J.-B., dat de grootste tegenstand door de expeditionnaire colon nes vermoedelijk zal worden ondervonden in de VII moekims Polite de weg daarheen leidt tusschen twee hooge heuvels door en die pas wordt be streken door een sterke vijandelijke benting, terwijl Oemar nabij de groote kampong, waardoor liet voetpad loopt, barakken heeft opgeslagen voor zijn legioen. De colonne, die van Sehmoen, hoogstwaar schijnlijk onder commando van den luitenant-kolonel Van derDussen, dien weg zal vrij maken, zal het daar moeilijk genoeg hebben. Precies ten zuiden daarvan ligt het sultans-ge- bied, waarvan de ingang verdadigd wordt door een reeks van in de lengte gebouwde, groote kampongs roet versterkingen op alle saillanten. Recht ten zuiden van onze versterking te Segli ligt van den Glé Rantjang tot aan de Koeala Gigiëng een schakel van kampongs, waar de bekende fana tieke priesterseholen gevestigd zijn. In al die kam pongs vindt men moskeeën, die zoovele versterkingen zijn, afgescheiden nog van liet groot aantal bentengs dat er tusschen is aangelegd om de sawahs te be- heerschen, Intusschen kwamen vrij betrouwbare berichton dat de eensgezindheid bij de partij van verzet al begint te tanen. Uit Kotaradja is d.d. 25 April aan de J.-B. geseind Toekoe Oemar gaat met zijne bonden Samalanga beoorlogen, omdat de radja van dat rijkje wrigeit hulp te verleenen aan de partij van verzet in Pedir. Alle met ons bevriende hoofden ontvingen soort gelijke brieven om zich aan te sluiten bij de sultanspartij. Morgen vertrekt het laatste gedeelte van het 14de bataljon, ongeveer 350 man sterk, onder de kapi teins H. A. Stein en G. A. L. Marchant naar Segh voor het bouwen van barakken. Amhoina. Uit Makassar seinde men aan het Soer, lldbi dat aardbevingen te Ambon aanhielden. Den lOen- April werd te Saparoea eene aardbeving waarge nomen. Het comité tot hulpverstrekking te Ambon maakt middels liet Bat. Nblil, bekend, dat van af 0 Ja nuari tot 5 April een totaal bedrag aan giften was ingekomen van f 71,580.17 BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd-, tot voorz. van de landr. te Pocr.vokcrto cn Pocrbolinggo, mr. A. F. Ockerse; tot griffier van de landr, te Bonthain, Djeneponto, Aloe en Tabular (Celebes en onderh.), mr. E. J. Schusslertot griffier van den landr. te Brebes, mr. A. E. van Arkel, tot alg. ontv. van 's lands kas te Malang, P. A. Tre nds; bij don waterst. tot architect lo ki., dewaaru. arch. 2de kl. L. van der Tas; tot arch. 2de kl. A. Logerstee in het gouvernement Sumatra's Westkust; tot tijd. verv. van den notaris to Batavia H. J< Mecrtens, de caud.-not. J. Meerteus; tot adj.-clief dor 2de afd. bij de S. S. op Java, de bouwk. ambt.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6