52 jaargang. Zondag 22 en i 1 i lift Maandag 23 Mei 1898 N°. 9632. Derde Blad. I I f 'i I rf I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Gymnasium te Schiedam. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Ttimst en Wetenschap. SPORT. Gemengd Nieuws. Handel. m I COURANT. Abonkbïtest8psij8 voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 r franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTEKSTKAAT ïO, Telcpkoon IKo. 123. ADTOtTiHmnpRijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ceno Conrantf 0.59 Iedere gewono»regel moero.io Bij abonnement wordt korting verleend. ADMISSHE-EXAMEW op Maandag, Dinsdag en "Woensdag 11, 12 en 13 Juli 1898, des morgens te 8'6k uur. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 1 Juli a.s. aan te melden bij C. J. VINKESTEIJN, gymn.-rector. De Koninginnen. De Koninginnen worden 3 Juni op Soestdijk verwacht. Het ook door ons vermeide bericht, dat gunstig beschikt is op een verzoek van de ge meente Rotterdam, dat na de inhuldigingsfeesten te Amsterdam en te 's-Gravenhage de Koningin O O ook eerstgenoemde gemeente zoude komen be zoeken, is onjuist. Integendeel is te kennen gegeven dat II. M. tot haar leedwezen dit jaar geen bezoek aan andere steden kan brengen. Als ook dit bericht nu maar niet weer wordt tegengesproken, Inliul digi ngsfeesten liet voornemen bestaat om de "eden van de Stater.-Generaal in de gelegenheid te stellen de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij te wonen met hunne echt- genooten of een dame, die den vorigen dag door H. M. ten paleize zouden worden ontvangen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Stalen-Generaal is opgeroepen tegen 31 Mei om half negen 's avonds. Tweede Kamer. Do afdeelingen der Tweede Kamer benoem den gisteren tot rapporteurs over het wetsont werp tot voorziening in de verdediging der Noordzeekust vau Noord-Holland, de heeren Troelstra, Ferf, De Boer, Conrad (voorzitter) en Van Byiandt (Gouda); over dat tot ver hooging der raarinebegrooting (panterschip) de heeren Smeenge Van Gijn, de Ras, Goekoop (voorzitter) en Lieftinck; ever de wetsontwer pen tot goedkeuring der internationale sanitaire conventie, den 19en Maart 1897 te Venetië geslotentot goedkeuring der overeenkomst met de gemeente St. Michiels Gestel, omtrent aan- en afkoop van tiendrecht en tot bekrach tiging eener provinciale heffing in Drenthe, de heeren Van Karnebeek (voorzitter), Meesters, Harte van Tecklenburg, Van der Borcli van Heemstede en Michiels van Verduvnen. Kamers van arbeid. Bij Kon. besluit is bepaald, dat te Enschedé zal worden opgericht een kamer van arbeid, den naam dragende van »Kamer van Arbeid voor de Katoen-Industrie'' te Enschedé. Zij zal bestaan uit 10 leden. De St.-Ci. bevat een Kon. besluit van den Oden Mei 1898, tot vaststelling van eene instruc tie voor de secretarissen van de Kamers van arbeid, ten opzichte van het geldelijk beheer. De ramp te Amboina. De Commissie bier te lande tot leniging van het lot der slachtoffers van de ramp op Amboina heeft heden aan bijdragen f 5000 derwaarts gezonden, zijnde met vorige zendingen een bedrag van f 28,000. Vereeniging van dlrectenren bij den post- en telegraafdienst. De Vereeniging van directeuren bij den post en telegraafdienst was met Hemelvaartsdag te Zwolle bijeen. Omtrent borgstelling, rechtstoe stand van den ambtenaar werden door de com missies verslag uitgebracht, zoo omtrent het saldo voor het weduwen-en weezenpensioen. Na nog een paar punten van ondergeschikt belang te hebben besproken, werden tot leden van het bestuur in de plaats van de heeren Vorstten en Cremer gekozen de heeren Viètor te Tiel en Gunthemohr te Oudenbosch. Tol plaats van vergaderen voor 't volgend jaar koos men Amster dam. Aan tafel werden aan H. M de Koningin en den directeur-generaal en zijne familie woor den van hulde gebracht. Zendingsdag. Te Rotterdam werd op Hemelvaartsdag de 37ste zendingsdag van de Nederlandsche Zen- dingsvereeniging gehouden. Ds. Roose, voorzatter der vereeniging trad als inleider op, er aan herinnerende hoe op 2 December a.s. de vereeniging 40 jaren zal be staan hebben. Spr. wees op liet doordtingen der zendelingen overal, dank zij de beteie veikeerswegen, en verwachtte van hen veel voor Ned.-Indië. De zendeling van Eendenburg van Java sprak over Des zendehrigs ideaal der zendende ge meente spr. drong aan op inniger verband tusschen kerk en zending. De dag werd besloten door een samenkomst des avonds te G uur m de Groote Kerk, waar ds. H. J. Rooseboom van Delft, zendeling Van Eendenburg en prof. dr, S. D. van Veen van Utrecht, optraden voor een talrijke schare. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heeren dr T. Risselada, voorzitter der te Sneek gevestigde subcommissie van de Kweekschool voor Zeevaart te Leidendr. II. F. Thijssen, voorzitter der te Arnhem gevestigde sub-commissie van gemel de Kweekschool, en mr. P. A. L. A. baron van Ittersum, secretaris der te Utrecht gevestigde sub-commissie der Kweekschool. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 25 Mei aanstaande niet plaats hebben. Bij Kon. Besluit is aan mr. Th. Reepmaker, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervangcr in het knutou Rotterdam, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Bij Kon. Besluit is J. 0. Gulcher benoemd tot burgemeester der gemeente Hilversum. Bij Kon. Besluit ziju benoemd: tot commiezen der posterijen cu telegrafie van de 4c klasse: A. van den Eelaart, A. P. F. Duynstce, J. G. Wuystcr, B. J. E. ten Brink, P. J. N. Hofslag, F. Leinweber, P. Schmidt, M. in den Berken, H. A. H. van Poppel, J. Rcuier, W. Koezen, J. Ebens, J. C. Maas, mcj. A. J. O. de Ridder. J. II. Parker Ver boom, mej. J. M. Lcdebocr; tot commiezen der posterijen van de 4eklasse.'J. K. Smit en A. II. Soutendijk; en tot commies der posterijen cn telegrafie van dc 4e klasse: J. Scholten. Naar wij vernemen zal Maandag in het Rijkmuseum de marmoren buste van Nicolaas Beets, vervaardigd door diens zoon, ds. Beets te Arnhem door de daartoe gevormde commissie worden overgedragen aan den hoofddirecteur van 's Rijksmuseum. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft ter verspreiding uitgegeven eene beknopte brochure: „Leerplicht", door mr. II. Ph. ue Kanter. Ouzo Bondsconsul te O verschic schrijft ons: „Namens den heer Burgemeester van üverschie ver zoek ik U er in „De Kampioen op te willen wijzen dat het vóór verleden Zondag, 's morgens circa elf uur, is voorgekomen dat een clnb wielrijders, komen de van Rotterdam en zich begevende langs de Pro- testantsehe Kerk naar Schiedam, zich met overdreven hoornsignaleu langs die kerk bewoog, hetgeen ten gevolge had, dat de koster zich naar buiten spoedde om hen dit misbaar te ontraden, in het belang van de rustige uitoefening van de godsdienstoefening, „De Burgemeester verklaarde mij dat hij, zelf wiel rijder zijnde, zeer ongaarne streng togen dergelijke overtreding zoude willen optreden, maar dat hij bij herhaling "dit toch zou moeten doen. „Het is dus in ons aller belang, dat eene ernstige waarschuwing aan alle doortrekkende Bondsleden ge richt worde." Naar aanleiding van het gebeurde te Sassonheim, hebben we reeds vroeger tot onze leden het dringend" verzoek gericht, des Zondags bij het passceren van dorpen, cu het tegenkomen van kerkbezoekers, toch alles te vermijden wat dezen lieden slechts ecnigen aanstoot kan geven. Nu echter wielrijders hunne mcdcmenschen in een bedehuis vergaderd, ergeren, mogen we niet nalaten die wielrijders over hunne handelwijze streng te be rispen en er op to wijzen, dat hun optreden door ieder onverdeeld wordt afgekeurd en gelaakt. Niet alleen wordt het weerzin der kerkbezoekers, waaronder vele wielrijders zijn, tegen de Zondagsrij ders en onzen sport in het algemeen opgewekt, maar bedoelde lawaaimakers hebben zich eveneens schul dig gemaakt aan dc verkorting der rechten van hen die tot bevrediging hunner geestelijke behoeften, dien Zondag het rustige en vreedzame bedehuis op zochten. {Kampioen) Onweer. De intercommunale telefonische gemeenschap was gisteravond gestoord, tengevolge van zwaar weder in de omstreken van Utrecht. Over den gan«chen zuidoosthoek van Friesland heeft gisterennacht een zwaar onweder gewoed. In den morgen omstreeks vijf uur sloeg de bliksem te Beets in eene tent, waarin twee veen arbeiders, vader en zoon, Bruisma uit Ilenrik, tijdelijk hun verblijf hebben. De vader werd doodelijk getroffen, de zoon, hoewel hij eenig letsel bekwam, bleef gespaard. Te Veendam is gisteren de bliksem geslagen in het huis van den timmerman P. Bos en van bakker J. W., zonder schade te veroorzaken. Alleen werd een hond gedood. Te Terwispel is gisterochtend bij een hevig onweder de vervener K. van der Duim, op weg naar de vpenderij, door den bliksem getroflen en op de plaats doodgebleven. Poging lol moord. Te 's-Uertogenboseh is een sigarenmaker, v. d, E. genaamd, naar liet Huis van Bewaring overgebracht, als verdacht van den avond te voren gepoogd te hebben in de Zuidwillemsvaart, door middel van verdrinking, een knecht van het leven te berooven, die door zijn meester was uitge zonden om een schuit terug te brengen, waar van genoemde sigarenmaker met een zijner col lega's, die evenals hij dronken was, zich had meester gemaakt» Had de knecht, die voor zijn meester de schuit in veilige haven moest terugbrengen, niet kunnen zwemmen, dan ware hij waar schijnlijk verdronken, omdat de sigarenmaker v. d. E., na hem eerst uit de schuit in het water te hebben geworpen, alles heeft gedaan wat in zijn vermogen was om te beletten, dat die knecht zich in zijn schuit redde. (A/Zr.) Brutale aanranding. Onder de gemeente Putte, in den zuid-wes telijken uithoek van Noord-Brabant, had dezer dagen eene brutale aanranding mpt berooving en poging tot doodslag plaats. De koopman in pluimgedierte J. Thomas ver trok den 12den Mei om 4 uur 's morgens per hondekar naar Antwerpen op geen vijf minuien afstand van zijn woning, in de onmiddellijke nabijheid der Belgische grens, krijgt hij plotse ling met een zwaren stok een slag in den nek. Hij springt over de honden heen van de kar, maar ontvangt tegelijkertijd met een ijzeren voorwerp, waarschijnlijk een boksbeugel, een slag op het been, waardoor hij ter aarde stort. Terwijl een der beide aanvallers hem op hoofd en borst sloeg en trapte, doorzocht de andere zijne zakken, ontnam hem zijne portemonnaie en eene portefeuille, waarin papieren geld, samen ter waarde van 950 francs, en trachtte hem daarop met zijn eigen mes dood te steken. »Maak hem maar gauw af", zeide de een; ït'is niet meer noodig", antwoordde de ander, »hij heeft al genoeg 1" Daarop verwijderden zich de beide aanvallers, den armen drommel, uit verscheidene wonden bloedende, voor dood laten de liggen. Deze kroop daarop naar eene nabij gelegen woning, waar men, tengevolge van het vroege morgenuur, niets had gehoord. Hoewel zijn toestand op het oogenblik redely kis. is hij nog niet buiten gevaar. De daders zijn nog niet ontdektmen beweert echter, dat zij reeds eenige dagen in die streek rondzwierven. Vermoedelijk is een van hen een gedeserteerde soldaat, afkomstig uit Zundert, thans te Antwerpen verblijf houdende, een man, die in die streken gevreesd is voor zyne ruwheid en buitengewone lichaamskracht. Een geweldige hoogte. De grootste steiger in Nederland is op dit oogenblik waarschijnlijk wel in Utrecht te zien. Voor de herstelling van het voegwerk van den Domtoren heeft men aldaar een steigei opgetrokken van den laagsten of eersten toren- tians tot aan de spits, beslaande alzoo ruim twee derde van de eerbiedwaardige hoogte van den Domtoren. De groote die/stal. De groote diefstal te Parijs is van nog meer beteekenis dan eerst gemeld werd. De uit den goederenwagen ontvreemde zak voor het Credit iyonnais bevatte niet minder dan 800,000 fres. aan effecten, welke thans wel te Londen zullen zijn. De inhoud was verzekerd. Uit sommige verklaringen maakt men op, dat de dieven twee in getal zijn geweest en hun slag als volgt hebben geslagen. De een ging op een handliar onder een dek zeil liggen en zijn helper duwde dien achter tegen den wagen aan, waarop eerstbedoelde de achter klep van den wagen neerliet, er inkroop en den zak onder liet zeil haalde. Of de wagen zoo langzaam reed, dan wel een oogenblik had stil gestaan, blijkt niet. Ue besteller die bij den koetsier zat heeft niets bemerkt. De nummers der papieren en coupons waren natuurlijk aangeteekend en zijn bekend gemaakt. Een oudje. Te Napels is in den ouderdom van 10G jaar een man gestorven, die vermoedelijk de laatst overgeblevene is van het sgroote leger'" dnt met Napoleon I in 1812 naar Rusland trok. Daniël Valente was in 1791 te Messina geboren en trad op zijn IGde jaar in dienst. Na zijn terugkeer uit Rusland werd hij schoenmaker te Napels en moest op hoogen leeftijd den kost verdienen met op straat schoensmeer en lucifers te verkoopen, die hij in een bak droeg waarop zijn qualiteit van oud-soldaat van Napoleon, drager der St. Ilelena-medaille vermeld stond. Eenige jaren geleden trok een Duitscher zich het lot aan van den ouden man, die ook voor een zuster had te zorgen, en liet hem na.uwe- lijds bij den Duitschen consul een som gelds uitkeeren, die meer bedroeg dan de arme ke rel ooit verdiend had. Achterlijke kinderen. Te Berlijn zullen na de zomervacantie van dit jaar aan de lagere scholen afzonderlijke klassen voor verstandelijk of lichamelijk achter lijke kinderen worden toegevoegd, voor zoover zij in gewone klassen storend werken. Zij worden tot groepen van ten hoogste 12 vereenigd, elk onder een bijzonder bekwamen onderwijzer. De leerstof bepaalt zich tot taal en rekenen en verder handarbeid eiken dag ontvangen die kinderen slechts 2 uren onderwijs. De aanwijzing der kinderen geschiedt door de onderwijzer, in overleg met een geneeskundige HET WESTLANÜ, 20 Mei. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: witte asperges 2G a 40 ct, blauwe 17 a 20 ct. per bos; aardbeien f 0.50 a f0.70 ct. per kilo; spinazie f0.25 a f0.35 per kin, postelein 10.40 a f0.50 ct. per l/s» sh 1 a 2 ct. per kiop. ANTWERPEN, 20 Mei. Tarwe kalm. California fr. 28 l/a a fr. 28%, Bahia fr 20 a fr. 28%; Donau fr. 23 a fr. 27i/2. Maïs dalend. Amerik. Mned fr. 10% a fr. La Plata fr. 12 a fr. Odessa fr. 12 l/s afr. Petroleum vast. Loco fr. 17%. 3 eerste innd. fr. 17%, PARUS, 20 Mei. Tarwe. Loopende maand fr. 30,Juni fr. 29,00, Jub/Aug. fr 28.00, 4 laatste mnd. fr. 25.10, kalm. Rogge. Loopende maand fr 21.50, Juni fr. 21.25, Juh/Aug. fr. 17.75, 4 laatste mdn fr, 15.75, kalm. HAMBURG, 20 Mei. Petioleum loco 5 05, brief, dito geld. Spiritus per Mei 24%, Jum/Juli 24%. Stemming kalm. BUDAPEST, 20 Mei. Tarwe 25 a 30 kr. lager. PETERSBURG, 20 Mei. Tarwe in loco 15.Rogge m loco 8.40. NEW-YORK, 20 Mei. T a r w e. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept Dec. 20 Mei. 150 115 93% 87% 19 154 1137/jj93 «/a 88 18 v 153'1127/jj927/a 877/8 M a i s. Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Dec. 19 Mei. 40 403/^41% 42 IS a 39% 403/g41 l/s 41% 17 393/4403/8 41 l/s 41% A G E K D A. Mei 22. Tivoli Schouwb,, Rotterdam, Humo ristische Voordrachtavond, 8 uur. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Flora, Coolsingel, 8 uur. 3 Ml 1 31 ffc! 'i\ A ill 'i1 ft

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 9