BINNENLAND. STADSNIEUWS. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, SPORT. Gemengd Nieuws. Een meerderheid voor de regeering is reeds zeker. In Frankrijk vonden gisteren de herstem mingen plaats. Bekend is reeds dat gekozen zijn 50 gematigde progressistische republikeinen, 45 radicalen. 34 socialisten en 3 monarchisten. Gevallen zijn o. a. de radicale oud-minister Goblet, de republikeinen Develle, André Lebon, Flourens en Andrieux en de socialist Gérault- Richard. Gekozen zijn o. m. de socialisten Vaillant, Baudin, Clovis Hugues, de radico- socialist Humbert, de ruil ié de Beauregard en de revisionist Millevoye. Het proces-Zola komt heden weer aan de orde, maar zal waarschijnlijk spoedig zijn afge- loopen. Zola's advocaten zullen de niet-ont- vankelijkheid der aanklacht stellen en, indien die verworpen wordt, de gerechtzaal verlaten. Zola schijnt ook geen getuigen te hebben op geroepen. De rechter van instructie Bertulus heeft, op verzoek van kolonel Picquard, een voorloopig onderzoek geopend naar den oorsprong eener photografie die volgens de Jour het bewijs zou leveren van een samenkomst van Picquard met von Sehwartzkoppen te Karlsruhe. De redacteur der Jour, Possien, door Bertulus ondervraagd, beriep zich op zijn ambtsgeheim en weigerde te antwoorden. Bertulus verklaarde dat, volgens onder eede gehoorde geloofwaardige getuigenPicquard sedert zijn ontslag uit Mont-Valérien Frankrijk niet heeft verlaten. Keizer Frans Jozef heeft aan den Duitschen kroonprins de Stefanus-orde verleend. De ge zant te Berlijn zal die met een eigenhandig schrijven van den Keizer aan Keizer "Wilhelm overhandigen. Koning George van Griekenland heeft ter gelegenheid der Pan-Achaische feesten een rond reis gemaakt door een deel van zijn land. Te Patras hield de Koning een redevoering waarin hij, na zijn terugkomst van een reis door Europa, noodzakelijke hervormingen toezegde. De Koning zal dan beginselen ontvouwen die de grondslag zullen zijn van een nieuw politiek leven. "Weer is in een voorstad van Calcutta een oproer uitgebroken. De aanleiding was ditmaal, dat een dokter, die een geschikte plaats aan het zoeken was voor een ziekenhuis, toen hij door het volk met steenen werd gegooid, twee menschen doodschoot cn er twee wondde. Na de ontruiming van Wei-Hai-AVei door Japan is het schiereiland door de Chineezen bezet. Dinsdag jl. gingen daarop de Engehchen aan land. Thans waaien de Chineesche en de Britsche vlaggen naast elkaar, totdat alles ge regeld is voor de overdracht aan Engeland. Dan wordt de Chineesche vlag neergehaald. Er liggen drie Engelsche oorlogsschepen. Naar de Figaro bericht, is het geschil tus- schen Engeland en Frankrijk over den Niger geëindigd door de wederzijdsche onderteekening van de desbetreffende conventie. Naar uit Pretoria wordt bericht, zal dr. Leyds zjjn vertrek naar Europa wellicht eenigen tijd uitstellen. Leyds ontvangt tal van afscheids brieven. Boeren en uitlanders roemen om 't zeerst zijn verdiensten. Inhuldiging. Het voornemen schijnt te bestaan om den leden van de Staten-Generaal behalve hun per soonlijk bewijs van toegang voor de Inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amster dam, nog een of twee toegangsbewijzen, ten gebruike voor anderen, toe te kennen. Op den cour, welke daags te voren door H. M. de Koningin ten Paleize wordt gehouden, worden uitsluitend te Amsterdam woonachtige dames ontvangen. Tuberculose van vee. Bij Kon. Besluit is ingesteld eene staatscom missie, aan welke is opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen van Itijkswege behooren te worden genomen tot bestrijding der parelziekte (tubeiculose) onder het vee. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het De partement van Binnerilandsche Zaken te 's Gra- venhage; tot lid en secietaris dr. A. W. II. Wirtz, directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht en tot ledenH. F. Bultman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor zitter van hel Nederlandscl» Landbouwcornité te Haarlemmermeer; D. van Konijnenburg, secretaris der vereeniging «Het Friesch Rund veestamboek" te Leeuwarden, en H. C. Reimers, plaatsvervangend districts-veearts en leeraav aa^ de Rijkslandbouwschool te Wagoning"!!. 8t.-Ct Het Spaansche eskader op Curacao. Blijkens telegram van Curasao van den Gou verneur was het Spaansche eskader op 14 dezer te Curapao aangekomen, dacht slechts twee schepen in de haven waren toegelaten, volgens de regelen van neutraliteit. Aan verschillende verzoeken van den Spaan- schen Admiraal kon door den Gouverneur niet worden voldaan. Aan slechts 2 schepen werd steenkolen verstrekt uitsluitend voldoende voor de reis waar de naast bijgelegene Spaansche haven, welke schepen den volgenden dag weder vertrokken. De Vasco da tlamafeesten te Lissabon. Bij het galadiner ter eere van bovengenoemde feesten ten hove te Lissabon gisteren gehouden, zaten mede aande Nederlandsche minister- resident baron Van Ileeekeren van Keil, kolonel de Groot en de eerste officier Naber van Hr. Ms. Evertsen en de gedelegeerde van de Neder landsche regeering, de kolonel Wattel. Het feest was luisterrijk. Nederlandsche Pensioen vereeniging voor werklieden. Onder voorzitterschap van den heer W. Spakler werd Zaterdag te Amsterdam de jaarl. algemeene vergadering van bovengenoemde ver eeniging gehouden. Het aantal verzekeringen heeft weinig ver andering ondergaan. Het aantal pensioentrekkenden is met 18 vermeerderd en bedraagt thans 33, die aan pen sioen genieten tot een bedrag van f2943,51. Aan contributiën van de afdeelingen werd ontvangen f 1013,78, aan contributie van leden op plaatsen, waar geen afdeelingen zijn f58: totaal dus f 1071.58. De outvangoten bedroegen in "t geheel fl397.10'/j. De bijdrage aan het Werkliedenfonds bedroeg f1300; in het geheel bedroegen de uitgaven f 1546.05. Het aantal afdeelingen bleef onge wijzigd. Door het agentschap Amsterdam werden 57 nieuwe polissen afgegeven. De heer D. W. Stork werd met algemeene stemmen als commissaris van het Hoofdbestuur heikozen. De rekening van het Nederlandsch Werklie- denfiinds, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 40.621.96 en latende een saldo van f 29.102,04K, werd goedgekeurd. Het voorstel van bet hoofdbestuur om over 1898 aan liet bestuur van het Werkliedenfonds uit te keeren een subsidie van f'1750, werd door den heer Hoogendijk toegelicht. De verhoogde subsidie werd gerechtvaardigd door de stijgende onkosten. De vergadering vereenigde zich met bet voorstel van het hoofdbestuur. Nog deelde de directie mede, dat tot heden zijn gesloten in tarief A 1, in tarief B 76, in tarief C 173, in tarief geen en in tarief E 31 polissen. De vergadering werd hierna gesloten. Ned. Slagershond, De «Nederlandsche Slagershond" houdt zijn jaarlijksclie algemeene vergadering op 25 Mei te Haarlem. Op de vvelvooiziene agenda komen o. a. voor: Bespreking van de nieuwe gemeentelijke keurverorderiing te Rotterdam en van de moge lijkheid om van hetdaarin voorkomende verbod van invoer, anders dan bij minstens halve dieren, vernietiging te verkrijgen. Voorstel der Arnsterdainsclie Vleeschhomvers- vereeniging en der Amsterdamsche Spekslagers- vereeniging om in het vakblad van deo Bond te waarschuwen tegen flesschentrekkers. Voorstel der Goudsche Slagersvereeniging om bij de Regeering aan te dringen het vleescl» en vet plaatselijk aan te besteden en in ver band hiermede de militaire slachterijen op te heffen. Voorstel der Rotterdamsche Slagersvereeni ging om aan te dringen op de algemeene rijks- keur. Voorstel der Deventer Slagersvereeniging om bij de Regeering aan te dringen op afschaffing aan den accijns op liet geslacht, of J zoo het blijkt dat dit ondoenlijk is gelijkstelling te geven van alle accijns voor het ep Hollandschen bodem te slachten rundvee. Voorstel van het bestuur bij de Regeering aan te dringen om over te gaan tot tubereu- li ne-inenting tegen tuberculose bij varkens. Voorstel der Deventer Slagersvereeniging tot het verkrijgen van accijns op het van uit het buitenland ingevoerde vet. Hotel- en sociëteit-geëmployeerden. Vrijdag is door de vereenigingen voor hotel, calë restaurant- en sociëteit geëmployeerden «Onze Belangen" van Amsterdam, de Rotter damsche kellnersvereeniging Rotterdam" en de vereeniging «Nederland" uit den Haag, een Nederlandsche Bond gesticht. Het voorloopig bestuur bc-taat uit de heeren J. Jansen Kok, pres., Den Haag G. M. Buning, vice-pres., Am sterdam A. Donker, penningm., Rotterdam M. G. Muller, seer., Rotterdam K. S. van Rees, secr., Den Haag, en H. H. Bru'gnzul, commis saris, Amsterdam. Als hoofdzetel werd voor loopig Den Haag aangewezen. Ned. Bond vau Spoorwegpersoneel. De Nedeii. Bond van Spoorwegpersoneel «Steeds Voorwaarts" hield gisteren te Haarlem een openlucht-meeting op een terrein aan den Schootei weg. Van het Stationsplein af trok ongeveer 70 man, omstuwd door een groote menigte en onder sterk politiegeleide, erheen. In den stoet wapperden de Bondsbanier en banieren van de aanwezige afdeelingen Haar lem, Zwolle, Leeuwarden, Arnhem, Groningen, Vlissingen en Hengeloo. Op liet teirein ontving een muziekkoips hen met de Marseillaise. Daarna trad als spreker op de Bondspresident, tevens voorzitter van de afd. Zwolle, die op aaneensluiting onder liet spoorwegpersoneel aandrong en wees op de tegenwerking van de spoorwegmaatschapppen, vooral van de Hol!. Spoor. Voorts deelde hij mede, dat de heer Van Loenen Martinet niet zou optreden, omdat deze in de open lucht niet spreken kon. Daarna had men Van der Zwaag uitgenoodigd, «maar (zeide spr.) sedert die in de Kamer zit, heeft hij geen tijd meer om voor de arbeiders iets te doen." Hierna traden achtereenvolgens als sprekers opJ. Hofland, met het onderwerp«de or ganisatie der arbeiders" J. A. Bergmeijer, met het onderwerp«vakorganisatie" en J. M. du Mont, die de vraag behandelde«Is de positie van het spoorwegpersoneel te verbeteren door aansluiting bij den Nederl. Bond Er was vrij wat publiek op het terrein. De gewone audiënties van de Ministers van Justitie en Oorlog, onderseheidelijk op Woensdag en Donderdag 25 en 26 Mei bepaald, zullen niet plaats hebben. Dr. A. Kuyper, die reeds eenige dagen de zitting der Tweede Kamer niet kon bijwonen, is thans naar Brussel vertrokken. De luit.-generaal J. W. Bergansius, inspecteur van liet wapen der artillerie, zal tegen Novem ber den dienst met pensioen verlaten. In Den Haag loopt het gerucht, dat de Hoage Raad op het verzoek van mr. LI. W. Hovy te 's-Gravenliage, om op grond van zijn doctorsbul van de Vrije Universiteit als advocaat en procu reur te worden ingeschreven, afwijzend heeft beschikt. (/Standaard), OVERS CHIE, 23 Mei. Zondagmiddag 5 Juni hoopt de heer J, Gispen alhier zijn intrede te doen, aa 's morgens bevestigd te zijn doorzijn vader ds. W. H. Gispen te Amsterdam. OVERSCHIE, 23 Mei. Gisterenmiddag om balf een keerde een troepje wielrijders uit het café „Land en Sckiczicht" van een uitstapje naar Rotterdam terug. Even buiten het hek, had een der dames, doordat een aantal kinderen den weg versperden, het onge luk, te vallen en in de sloot terecht te komen, waar door zij een bloedende wonde boven het linkeroog bekwam. Na in „Land en Sehiezicht" te zijn, ver bondon, keerde zij per rijtuig naar huis terug. KETHEL, 23 Mei. Zooals reeds meer werd ge meld zijn de „Vijf Sluizen" weder geheel in orde, en wordt de spuiing ten zeerste geroemd. Alleen de land bouwers aan de steenen brug zijn over de aange brachte verbetering niet erg gesticht, daar Delfland nu het water zoo hoog opvoert dat het in hunne woningen stroomt. Het zou hun zeker niet onaange naam zijn, als in dezen last voorzien werd. PERNIS, 20 Mei. De viscbslocp Admiraal van Kinsbergcn (P R 3), schipper Van der Steen, van hier, is heden te Nieuwediep binnengekomen met verlies van 11 beuglijnen, 1 braaklijn, licht anker, boei en 2 vlaggen en beschadigde joon, welke schade in de Noordzee werd veroorzaakt door den Engel sehen stoomtrawler Valeria H305), die, terwijl de sloep aan de beug lag, met kracht door het want stoomde. De schipper heeft aangifte gedaan bij den waterschout. Morgenavond zal mr. H. Pb. de Kanter uit Haarlem in «Musis Sacrum" eene rede houden over «Leerplicht". Deze vergadering is belegd door de hier ter stede bestaande afdeelingen van «Volksonder wijs", het Nederl. Onderw.-Geoootschap en den Bond van Ned. Onderwijzers. Hedenmorgen te 9 uur ongeveer viel C. Ekris, wonende op de schuit vao schipper Leeflang, in de Schie, doordat zijn vaarboom uitgleed. De schipper had den drenkeling gelukkig weder spoedig aan boord geholpen. Terwij! een meisje gisteren aan het schom melen was in den tuin van het eafé der wed. Ter Hofstede, liep haar zuster onder de schommel door met het gevolg dat deze tegen het hoofd van het kind kwamen dit een kwetsuur kreeg. Door haar vader werd zij verbonden en naar huis gebracht, BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Mei. Clara, dochter van J. van Woerkom en D. Verburg, Bakkershaven. Johanna, dochter van A. Timmermans en J. Groenevveg, Emmastraat. 21 Mei. Anna Maria, dochter van P. J. vati de W.iter en A. M. Reisbergen, Itofjaanstraat, 22 Mei. Friedenke Louisa Albertine, dochter van J. van der Kraan en G. H. A. van Trotsen- burg, Rorle Achterweg. Jacobus Hendricus, zoon van C. Rigters en C. M. Verver, Nieuwe Haven. Overleden 20 Mei. Pieter Metzelaar, oud27iaar, Over- schietche straat. 21 Mei. Magdaieria de Groot, oud 41 jaar, wed. van C. Hek, Lange Achterweg. 22 Mei. Adrianus Eikmans, oud 60 jaar, Prinsensteeg. Tot onderwijzer aan de school te Vlaar- dinger-Ambacht is benoemd da lieer H. P. Vos, onderwijzer te Zwartewaal, Woensdag a. s. wordt in de zaal «Harmonie" de vergadering van aandeelhouders der Viaar- dinjT-che Waterleiding-Maatschappij gehouden, waarin hot jaarverslag zal worden uitgebracht en het dividend over 1897 zal worden vast gesteld. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een kuiperskloofmes, een schepnet, een hee ren zilveren iemontou- horloge, een biauwe katoenen bultzak en een knipmes. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Mei. Jacob Johannes, zoon van M. J. den Outer en N. J. v. d. Valk, Schied Weg. Jacoba, dochter van P. van Delft en J. van Dijk, Schoolstraat. 22 Mei. Adriana, dochter van K. Roodenburg en C. Weerheim, Hoogstraat. Pieter, zoon van J. Iloogerwerf en W. van t Oor, Jacob van Dijkstraat. 23 Mei. Marinus, zoon van J. van Es en J. Struijs, Callenburgstraat In eene Zaterdag te Amsterdam gehouden vergade ring van het Ned. Tooneelverbond is besloten niet in behandeling te nemen tot voorstel der afdeeling 's Gra- venhage, hetwelk vele pennen in beweging heeft gebracht t strekkende tot reorganisatie van de Too- neelschool te Amsterdam (verbooging van den leeftijd van toelating, verandering van leerarend personeel, het doeu vervallen van de splitsing der leerlingen in twee categorieën enz.) welk voorstel door de°eom- missie van toezicht bestreden werd vooral op grond van den korten duur van het nu vigeerend regle ment. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Zaterdag arrest gewezen in de zaak tegen J. Fr.. 28 jaren, geboren te Oude Pekela, fabrieksarbeider te Foxhol, die door de rechtbank te Winschoten is schuldig verklaard aan mishandeling van zijn wettigen vader zwaar lichaamüjk letsel ten gevolge hebbende gehad, en veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, omdat bij in den avond van 1 Januari ziju vader, toen deze twist had met zijne moeder en haar met eene schaar in het gezicht verwondde, aangegrepen op den grond ge worpen en een paar schoppen op den buik gegeven heeft, waardoor een darmbreuk is ontstaan die een buik vliesontsteking heeft veroorzaakt, zoo ernstig, dat de man daaraan zou zijn overleden, indien niet tevoren eene anderen doodsoorzaak ware ingetreden (de man heeft zich den 2en Januari opgehangen. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank bevestigd, maar de straf verminderd tot 8 maanden. Ter eere van de troonsbestijging van H.M. de Koningin, zal do Vereeniging Nederlandsche scherp schutters te Loosduinen nabij 's-Gravenhage een buitengewonen algemeenen schietwedstrijd houden, tot deelneming waaraan, behalve Leger en Marine, alle dienstdoende- en rustende schutterijen, benevens alle scherpschutters- en weerbaarhaids-vcreenigingen en korpsen zullen worden uitgenoodigd. Het hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond heeft be paald, dat de jaarlijksehe wedstrijd zal worden ge houden te Krommenie in de baan van de vereeniging Onder Ons, aldaar, op twee dagen in September, na der te bepalen in verband met de inhuldigingsfeesten. Meijers heeft in de gisteren te Glasgow gehouden wielerwedstrijden op de vijf mijlen Chinn geslagen. In de handicap over één mijl daarentegen werd Meijers, die van meet reed, op zijn beurt geklopt. Het kerkschip. Voor het «Kerkschip" zal ook dit jaar weder een predikant naar de Slietlandsche eilanden gezonden worden om voor onze visschers te preeken. Savonarola. Vierhonderd jaar is het heden geleden dat de Dominicaner monnik Hieronymus Savonarola te Florence als ketter verbrand werd. Men weet dat de meeningen over dezen voorlooper der reformatie zeer verdeeld zyn. Steeds weer gaan er uit den boezem der Kerk stemmen op, die Savonarola's heiligverklaring verlangen. Hij was een man van strenge zeden, wiens grootste font zeker wel is geweest dat hij gees telijke en wereldlijke zaken, godsdienst en politiek met elkaar verwarde. Een mijnongeluk. Een groote brand is gisteren uitgebroken in de mijn Zollern bij Dortmund. li de mjjn zijn 45 mijnwerkers reddeioos verloren. Tegen den namiddag waren 5 dooden opgehaald. Blijkens bericht der mjjndirectie van het mijnwerk Zollern zijn, tot hedenmorgen 9 uur, 30 dooden gevonden. Een erfenis. Ook Frankrijk heeft zijn processen over een millioenenerfenis. De eischers beweren dat hun erflater Jean Thiéry in de vorige eeuw 30 miliioen francs had gedeponeerd bij de bank van Venetië en dat Napoleon Bonaparte die in 1796 in beslag heeft genomen, op bevel van het Directoire, onder belofte van teruggaaf na den oorlog. Tevergeefs heeft de eigenaar ze echter terug gevraagd. Zijn erfgenamen hebben reeds twee malen hun proces verloren voor den gewonen rechter die zich onbevopgd heeft verklaard. Daarna hebben zij zich tot den Raad van State, den administratieven rechter gewend die heil eveneens afwees op grond dat de inbeslagneming een oorlogsdaad is geweest.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2