BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Staten-Genevaal. STADSNIEUWS. TLAARDIN GEN. TC mist en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. IIerv. Kerk. Gemengde Iffededeeltngen. Het Engelsche Iloogerhuis heeft in tweede lezing goedgekeurd het wetsontwerp, verbie dende de immigratie van idioten, krankzinnigen e. d. en van lijders aan besmettelijke ziekten. Bij het vervoer van Gladstone's lijk naar Londen verwacht men overal volksbetoogingen. Bij de begrafenis zullen de prins van Wales, als vertegenwoordiger der Koningin, en de hertog van Aork tegenwoordig zijn. De kerkelijke ceremoniën zullen worden vervuld door den bisschop van Canterbury, bijgestaan door Stephen Gladstone, den dominee van Hawarden, Te Berlijn meent men dat keizer Wilhelm zijn reis naar Palestina, met het oog op den tegenwoordigen ernstigen toestand, zal uitstellen, tot het volgend jaar. De Ilongaarsche minister van financiën Lucaes heeft in een onderhoud met keizer Finns Jozef uiteengezet dat het ontwerp op het vergelijk geen kans van slagen heeft. De minister gaf den Keizer liet denkbeeld aan de hand om den status <juo te bestendigen tot 1903, waarbij de quoten jaarlijks door den Keizer zouden worden bepaald. De heer Abraham Fischer, benoemd tot op volger van dr. Leyds als staatssecretaris van de Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft gemeend »onder de tegenwoordige omstandigheden" voor die betrekking te moeten bedanken. Inhuldiging. Naar wij vernemen, komen tot handhaving van de openbare orde gedurende de a. s. kronings feesten te Amsterdam in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 marechaussees, benevens de noodige manschappen van de be reden politie. Namens den minister van koloniën is liet grootste gedeelte van het Parkhotel te 's-Gra- venhage afgehuurd voor de iiiliuldiginesfeesLen. De sultan van Siak, het gezantschap van Solo en het gezantschap van Koetei zullen daar voor rekening van den Staat hun intrek nemen. De commissie voor de inhuldiging^feesten te Baarn heeft op haar verzoek van HH. MM. vergunning verkregen bij den uittocht dei- Koningin van Soestdijk naar Amsterdam (op 30 Augustus) een toepasselijke huldebetoogïng te orgariiseeren, hetzij op Soestdijk zelf of aan het station aldaar. 1 Voor de uitvoering van het Nederlunasch Gymnastiekverbond, die te Amsterdam bij ge legenheid der inliuldigingsfeesten zal gegeven worden hebben zich reeds 52 vereenigingen aangemeld. Tweede Kamer. De Commissie van Rapporteurs voor het wets ontwerp betreffende de voorziening van de kust bij Callantsoog is heden bijeengekomen. Gladstone. Door den voorzitter van den Nederland-clien Journalistenkring werd het volgend telegram verzonden Right Hon. Herbert Gladstone, Hawarderi Castle, England, jlu the name of the iJonrimlistenkring", the Dutch Institute of Journalists I, wish to express to your family bow deeply we feel the death of Mr. Gladstone. iWe admired England's greatest son for his noble character and ever young enthousiasm. He was full of ardour for every noble cause and Holland will never forget bis justice and generosity to our Kinsmen in the Transvaal". Ornnjebond van Orde. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Oranjebond van Orde werd het jaarverslag uitgebracht over 1897, waaruit o. a. het volgende blijkt: Omtrent den algemeeneu toestand van den hond wordt medegedeeld, dat hij naar omstan digheden welvarende is. De physieke kraciil wordt er niet sterker op als de leden bedunken, de geldzorgen toenemen en giften, die liet even wicht zouden kunnen aanbrengen, behoudens enkele uitzonderlingen, wegblijven. Maar de moreeie kracht is aan de winnende hand. Omtrent liet bondsorgaan wordt gezegd, dat reeds sedert lang de behoefte was gebleken om daaraan, bij behoud zooveel mogelijk van zijn populair karakter, meer beteekenis te geven als welenscliappel. sociaal-economisch tijdschrift. Op 41 December 1897 zong Sta Pal, na een roem loos, doch welbesteed leven, zijn zwanenzang en kondigde het aan, dat met 4 Januari 1898 het eerste nummer zoude verschijnen van het week blad Sociale Stemmensociaal economisch orgaan van de >0. v, O."', onder redactie van int*, dr. H, S. Veldman, te Delft. Tot de middelen waarmede de bond propa ganda maakte en tiachtte te komen tot ver sterking van zijn ledental behoorde o. a. de uitgave der brochure »Hoe verdwijnt het roode spook De contributiën der bondsleden brachten in 1897 (na aftrek der invorderingskosten een be drag van f 2454.7G op. Op het einde van het jaar beliep het aantal leden 940 tegen 750 in 1898. De Utrechtsehe arbeidsfaas heeft geen enkelen stap vooruit gedaan. In de vergadering der Vereeniging voor de Statistiek, in iie afgeloopen zomer te Rotterdam gehouden, heerschte de meening dat bij ons i lande de oprichting van een of meer arbeidskansen nog niet zou kunnen slagen, als te praematuur. Het zou goed wezen de oprichting van een centrale arbeidsbeurs te doen voorafgaan. Wil de bond stichtingen van jBescheiden Heidegeiuk" in het leven kunnen roepen, dan heeft hij twee dingen noodig heide eri geld. Bescheiden Heidegeiuk kan slechts toegepast worden op gronden, zoodanig gelegen, dat de a. s. bewoners zeker kunnen zijn van geregelde inkomsten, onafhankelijk van hetgeen de bond hun brengt. En is de grond aldus gelegen, dan is hij in 90 van de 100 gevallen zoo duur, dat aan koopen geen denken kan zijn. Op het Hofveld en het Huttemsche veld is in het afgeloopeu jaar ontzettend veel goeds verricht, waarvoor een woord van dank aan den beheerder, den heer L. W. Th. Schmidt, wordt gebracht. nOns Huis" voldoet goed, vooral de tuin en de zaal zien er llink onderhouden uit. De fce- waai plaats voor kiuderen werd in '1897 door 38 kinderen bezocht. De naai- en breischool had beter bezocht kunnen worden. Hier bleek het heffen van schoolgeld een bezwaar dat opgelost werd op advies der dames-patronessen, die aan deze school hare volle aandacht wijden. De leesavonden voor de mannen begonnen in den laatsten tijd meer te trekken. De Erica-stichting had een veelbewogen jaar. Gelijk bekend is, had het bondsbestuur het voornemen, de hoeve »Heidehoeve" te exploitee- ren als proefboerderij, met het doel hierop de z.g. intensieve cultuur toe te passen. Onder de leiding van den heer dr. A. M. Prins was reeds in '1895 aan dit voornemen een begin van uitvoering gegeven, het land speciaal voor dit doel ontgonnen, een zetboer aangesteld, kortom de noodige voorbereiding getroffendoch daar het bestuur tot de conclusie kwam dat het volledig uitvoeren der plannen van den bond zoude loeren tot zóó hooge uitgaven, dat zelfs bij bet slagen der proef de uitkomsten niet zouden beantwoorden aan de verwachtingen, werd dit plan opgegeven. De kwartgulden-vereeniging heelt in liet af geloopeu jaar den bond weder met geheel haar kracht en onveranderlijke toewijding gesteund. Met haar hulp kan hij de uitgaven dekken, welke in menig opzicht de ramingen overtroffen hebben. De ontvangsten dezer vereeniging beliepen in de laatste 4 jaren (met inbegrip vau f300 legaat van mej. Nieuwold) f 13706.38. De afti edende bestuursleden, de heeren mr. J. Hooft Graafland te Utrecht, prof. dr. F. J. L. Kiamer, idem, F. C. P. Boterhoven de Haan te Amsterdam, mr. (J. Voute, idem, J. J. Deetman te Utrecht en gen.-majoor R. P. Verspeyck, idem, werden herkozen. Bakkerij-tentoonstelling* Door het uitvuei end comité der internationale bakkerij-tentoonstelling is besloten aan dejuiy eene wetenschappelijke commissie vau bijstand toe te voegen, waartoe zijn benoemd de heeren dr. J. C. Costerus, dr. H. G. Ringeling, dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens, allen te Amsterdam. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank ƒ2,856,235.13 bij de betaalmeesters -1,814,573.69 'I'e zarneu ƒ4,670,808.82 Te Nijmegen is in den ouderdom van 41 jaar overleden de luit t/z. Ie kl. W. P. Coolhaas, Bij Koa. Besluit zijn benoemd tot ontv. der dir. belastingen en accijnzen te Alphen c. a. jhr. A. J. D. Coenen, ontv. derz. middelen te Manrsen c. a. te Ameide c. a. A. W. G. van der Hart Aberson, ontv. te Amstenrade c.a.te Gouda (buitengem.) C. H. Engels, ontv. te Terneuzen c. a.en is met ing. van 1 Juli 1898 de gemeente St. Philipsland afge scheiden van het kantoor der dir. belast, en ace. te St. Maartensdijk c. n., en gevoegd bij dat derzelfdo middelen te Nicuwerkcrk c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis P. J. der Weduwen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Franeker F. Wassenbcrgh, notaris te Jlakkura. Bij Kon. besluit is aan den heer W. Little, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Adelaide. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. N. Cb. de Gijse- laar, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrcchter-plaatsvervanger in het kanton Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij Kon. besluit is de kapitein C. A. M. Gaal, van het 3e reg. infant, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1326 'sjaars. Bij Kon. besluit is bevorderd: a, tot commies der posterijen 2e kl. L. H. Barte- link, thans commies der 3e kl. b, tot commies der posterijen 3e kl. B. Boogaart, thans commies der posterijen 4e ki. Bij Kon. besluit is de heer D. J. Leepei pred. bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Medcmblik be noemd tot pred. bij de Protestantsche gemeente in Nederl. lndië. De beer W. C. van Ameydeu van Duym, bij Kon. besluit benoemdl tot consul te Dresden, is in die hoedanigheid door de Duitschc Regeering erkend en toegelaten. TWEEDE KAMER. Zitting fan Dinsdag 24 Mei. (Per telegraaf.) Persoonlijke dienstplicht. Bij de voortgezette beraadslaging deelde de Minis- ter van Oorlog mede dat 't zijn vaste besluit was tot portie-verdeeling van het blijvend gedeelte over- tcgaan. In verband biermede ontraadde hij bet amende ment-Van Kol dat ruiling titsschen blijvend gedeelte uitfluit, als nadeelig voor rijke en werkman zonder dat lands belang er in 't minst mede gemoeid is. De beer De Savornin Lobman huldigde Gladstone als groot staatsman, sterk in geloof, strij der voor recht en gerechtigheid en voor de belangen zijns volks en het lot van verdrukten der gansche wereld. Spr. achtte het ploegenstelsel opgenomen in de wet verkeerd, vreezende hij daaruit nadeel foor de manschappen van het in tweede ploeg blijvende gedeelte, die geen werk zouden vinden gedurende 4 maanden welke zij vrij zijn in afwachting dat zij als blijvend gedeelte moeten opgekomen. Hij lichtte zijn amendement toe, strekkende dc onbillijke werking van de nnmmerverwisseling na de loting zoo mogelijk te voorkomen door invoering van een stelsel van vrijwillige aangifte, u-et loting slechts voor het geval er of te veel of te weieie- vrijwilligers zijnin het eerste geval tusschen de vrijwilligers onderling, in het tweede geval tusseben al de manschappen der lichting. De heer P ij n a p p e I bestreed do nummerverwis seling als strijdig met het wezen van een nationaal leger, ook in het blijvend gedeelte. Is de arbeid van het blijvend gedeelte militieplicht, dan moet 't zijn een plicht voor allen gelijl", zonder onderscheid. Blijft de ruiling iu de wet, hij zal aan het ontwerp zijn stem geven. De heer Van der Zwaag beschouwt de num- merverwisseling voor het blijvend gedeelte als herstel van de nummcrverwïsseling in 't algemeen. De heer Kerdijk bestreed krachtig het regee- ringsvoorstel als onbillijk en verdedigt het amendement- Van Kol, met bevoegdheid tot toelating van loting tusschen porties van het blijvend gedeelte, met uit sluiting der geldquaestie. De heer N o 11 i n g verdedigt het amendement-Van Kol, als geheel in de richting van de Regeering, vooral nu de Katholieken er voor zijn. De heer De Ras stelt bij amendement voor nnm merverwisseling tot manschappen van hetzelfde gar nizoen te beperkenanders is hij tegen het regeerings- artikel en vóór het amendement-Van Kei. De heer Van Kol wijzigt zijn amendement zóo, dat de lotelingen niet van nummer maar van tijd van dienst verwisselen. Dc Kamer besloot nu na de militiewet te behan delen verschillende wetsontwerpen, Vrijdag degeld- leening en den spoorweg Batavia—Krawang. Dinsdag a.s. zal er geen vergadering zijn. Daarna wordt de behandeling der militiewet voortgezet. De Minister van Binnen!. Zaken ont kent dat nummerverwisseling is een privilege. De Minister van Oorlog heeft geen be zwaar tegen de beperking tot ruiling van garnizoen. Ruiling tusschen gelijk-gegradueerden zal de Minister overwegen. Het amendementVan Kol (vervallen nummer- verwisseling blijvend gedeelte) wordt verworgen met 58 tegen 37 stemmen. Het amendemcnt-Lohman (billijker regeling nura- merverwisseling) wordt verworgen met 61 tegen 34 stemmen. Het amendement-De Ras (beperking nummerver wisseling tot garnizoenen) wordt verioorpen met 51 tegen 43 stemmen. Het artikel wordt daarna goedgekeurd. Door den heer Pyttersen"wordt voorgesteld om de bepaling in het regceringsartikel tot vrij stelling van geestelijken te vervangen door een algemeene bepaling dat in bijzondere gevallen door de Kroon ontheffing van den werkelijken dienst kan verleend worden. Hij bestrijdt de voorgestelde speciale vrijstelling als ongemotiveerd en wenscht de bedoelde personen in te deelen bij het niet strijdbaar gedeelte van het leger, evenals in Frankrijk en Duitschland. De rcgeeringsbepaling is Btrijdig met de gelijkheid en de grondwet, en moet zelfs z. i. van het stand punt der Kerk worden afgewezen. De heer Troelstra erkent de gemoedsbezwaren tegen het militarisme, tegen den oorlog, maar ziet geen reden om slechts met de gemoedsbezwaren van een klein deel van bet volk rekening te houden, en acht vrijstelling van geestelijken ongemotiveerd en strijdig met de rechtvaardigheid. Hij wenscht ontheffing van den werkelijken dienst, wanneer door de inlijving van den loteling het gezin in armoede zal verkeeren. De heer Van Bylandt wenscht vrijstelling voor Protestantsche broedcr-diaconen en hen die daarvoor opgeleid worden. (De zitting duurt voort.) Persoonlijke dienstplicht. Door de heeren Verbey c. s. is hun vroeger inge diend amendement, ter inlassehmg van een nieuw aitikel 127a, betreffende het vcrleencn van uitstel van eerste oefening of van verblijf onderdo wapenen van de bij de militie te land ingclijfden in zoover gewij zigd dat, hoewel bedoeling en berekening volkomen dezelfde zijn gebleven als bij het oorspronkelijk amen dement, een nadere omschrijving is gegeven van het gevolg van het gewenschte uitstel. De heer De Savornin Lobman heeft een amende ment ingediend beoogende de onbillijke werking van eene nummerverwisseling na de loting zoo mogelijk to voorkomen, door invoering van het stelsel van vrijwillige aangifte, met loting slechts voor het ge val cr of te veel of te weinig vrijwilligers onderling, in de tweede plaats tusschen al de manschappen der lichting. Met 1 Juni a. s. wordt de surnumerair der posterijen en telegraphie M. C. Keukenmeester overgeplaatst van liet telegraafkantoor te Gorin chem naar dat te dezer stede. In deze dagen van voorbereiding voor de a. s. Kroningsfeesten voldoen wij gaarne aan de uit- noodiging om onze lezers te wijzen op achter staande advertentie betreffende bustes in pleister van H. M. koningin Wiihelmina. Zij, die de Hoogstraat langs komen, zullen zich kunnen overtuigen, dat deze beelden, tus schen hoog groen in de étalage-kast* geplaatst van den heer Derrix, werkelijk zeer fraai zijn en een sieraad kunnen zijn zoowel bij de al<re. rneene illuminatie ais ter voortdurende ver siering van schoollokalen en vergaderzalen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 Mei. Engelina Elisabeth, dochter van K, Rosman en E. van Wijngaarden, Hoofdstraat Overleden i 22 Mei. Caspar Looman, oud 75 jaar, Zijl straat. 23 Mei. Hendriks de Pater, oud 1 jaar Hendrik Oahelstraat. 24 Mei. Elizabeth Witkam, oud 75 jaar echtgenoote van C. Alblas, Qrofbaan. Gisteravond 7Vs uur was achter de Nieuwe Tuinen en zijstraten alhier alle man in de weer om te zoeken naar bet 4-jarig dochtertje van den heer B., dat vermist werd. Alle nasporingeu waren vruchteloos totdat men eindelijk den timmermanswinkel van haar grootvader door snuffelde, waar tot groote blijdschap van ieder, het kind slapende in de krullen werd gevonden'. Het meisje dat verleden week in onder trouw was opgenomen en na dien blijken gaf van verstandsverbijstering, is gisterenmiddag, aangezien haar toestand steeds erger werd naar bet gestie',it Endegeest bij Lefden over gebracht. BURGERLIJ KE STAND. Oeborcn 23 Mei. Adrianus, zoon van C. Borsboom en M. Schouten, Baansteeg. Gisterenmiddag is in het Rijksmuseum met eenige plechtigheid het beuld van Nicolaas Beets, gebeeld houwd, door zijn zoon, Ds. C. Beets te Arnhem aan den hoofddirecteur van het museum overgedragen door de commissie van plaatsing. Deze commissie be stond uit de hfa. Mr. M. Crommelin, rechter te Utrecht; E. P. van Eeghen, Amsterdam; Mr. R Melvilbaron van Lynden, Utrecht; Mr. O. VV. StarNuman,'s-Gra- venhage; Jbr, Mr. W. Róell, 's-Gravcnhage; Prof. Chantepie de la Saussaye, Amsterdam; A. baron Schimmelpenninck van der Oye en Nijenbeek, Utrecht en Mr. G. van Tienhoven, Haarlem. Bij de overdracht was de voorzitter van dit comité mr. Crommelin, die aan de zeldzame verdiensten van den nu drie en-tachtig jarige Nicolaas Beots als letterkundige, dichter, geleerde, christen, en ook aan het talent van den zoon, den predikant-beeldhouwer, hulde bracht. Het bestuur van het Philologisch Studiefonds roept thans gegadigden op, om op kosten van het fonds een studiereis te maken naar Rome, Athene, of eene andere door het bestuur aan te wijzen plaats, voor de studie der oudheid van belang. In de eerste plaats komen doctorandi of onlangs gepromoveerden in aanmerking. Roijaards neemt 2 Juni afscheid van Rotterdam met een voordrachtsavond. Edward Bellamy, f De Amerikaansche schrijver Edward Bellamy, vooral beroemd door zijn stoute utopie (Looking Backward (In het jaar 2000), is op 48-jarigen leef tijd te Chicopee Falls, Massachusetts (V. S.) overleden. Volgens beslissing van den Minister van Justitie zal de Dnitsche torpedomaker Julius Jansen, die te Kiel gedeserteerd was, en als schepeling dienst nam te Rotterdam op het s.s. llhenania naar Bilbao, en van daaruit dreigbrieven schreef aan een luitenant der Duitsche marine met poging tot geldafpersing en landverraad, om welke redenen hij te Rotterdam gearresteerd werd, daar zijne uitlevering was aan gevraagd, waarvoor hij 7 Mei 1.1. voor de Rotter- damscho rechtbank terechtstond, niet worden uit geleverd. Op grond van die beslissing werd hij hedenmiddag uit de strafgevangenis te Rotterdam ontslagen. Op het feit, waaraan de deserteur zich had schuldig gemaakt, bestaat in Duitschland levenslange dwang arbeid en in tijd van oorlog de doodstraf. Synode. Bij den aanvang der zitting van den Synod, com missie werd gisteren door den president in herinne ring gebracht, dat het gisteren de 400-jarige gedenk dag was van de verbranding van Savonarola, den profeet van Florence, en dat gisteren in Florence, onder voorgang van kardinaal Bauza, deze gedenk dag aan Savonarola's dood is gevierd. Voor het fonds voor de algemeene kas werd aan quotisatie f 147.50 meer ontvangen das in 1896. Het bedrag der achterstallige quota bedroeg f 525, tegen f 627.50 in het vorige jaar. De rekening bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 80446,93i/o. De rekening van het hulppensioenfonds voer eme riti predikanten bedroeg in ontvangst en uitgaaf f7319.75. Aan 58 emeriti en aan 7 er van was uit gekeerd een bedrag van f5188.83. Ook voor dit jaar werd de uitkeering bepaald op f100. De quaestorale commissie betreurde het, dat zoovele gemeenten zich de jaarlijksche uitgavo van f 10 niet willen getroos ten, om" aan haar predikant, na 40 jarigen dienst, een pensioen van flOO te verzekeren. Uit de rekening van bet fonds voor hoogcr onder wijs bleek, dat de collegegelden meer dan in bet vorige jaar hebben opgebracht, zoodat het aantal theol. studenten is vermeerderd. De rekening van het fonds tot ondersteuning van de kerken der AValdenzen sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f837.50; die van het fonds tot ondersteuning van de Hervormde gemeenten te Assweiler f115 en die van het fonds tot ondersteuning der Hervormde kerken in Litthauen f407.58.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2