STADSNIEUWS. YL AARPINGEN. R e chtzak e n. lijk geen illusie maken omtrent de moeilijke taak die zij op zich genomen hebben. Onder die omstandigheden zouden de vijande lijkheden zeker gestaakt worden, indien een onpartijdige mogendheid het initiatief nam om vredesvoorstellen te doen. Te Madrid heeft zeer de aandacht getrokken het bericht, dat de eerste lord der Britsche admiraliteit Goshen gisteren met het lid van het Lagerhuis Austin Chamberlain aan boord van den kruiser Terribledie een proeftocht doet, naar Gibraltar is vertrokken. Algeciras zal versterkt worden, en de Spaan- sche bladen bevelen een versterking der hoogten aan, die Gibraltar beheerschen. De regeering zal evenwel geen vijandelijke daad ondernemen, zoolang de bewering van een Anglo-Ameri- kaansch verbond niet bevestigd is. Maar dan zou Spanje ook genoodzaakt zijn maatregelen te treilen tot zelfverdediging. Gemengde Mededccllngeu. Gladstone's lijk is gisteren van 11 tot 6 uur 's middags in de kerk van Hawarden tentoon gesteld en daarop naar Londen overgebracht. Bij de begrafenis in Westminster-Abdij zullen de slippen van het lijkkleed worden gedragen rechts door den prins van Wales, lord Salisbury, den leider van het Lagerhuis Balfour, lord Roseberry en lord Rendel, de laatste als voor zitter der universiteit van Wales; links dooi den hertog van York, lord Kimberley, sir William Harcourt, den hertog van Rutland en sir Armistead. Na langdurige onderhandelingen hebben thans de liberale partij en de vrijzinnige volkspartij in Duitschlaud besloten samen te werken bij de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag. Joseph Reinach publiceert in de Siècle een zeer kort schrijven van Dreyfus, waarin lnj zegt dat zijn lijden vreeselijk is; daarom heeft hij een beroep gedaan op president Faure's rechtvaardigheidszin om een revisie van zijn vonnis te verkrijgen. Athalin, de bekende procureur der Republiek, is benoemd tot raadsheer in het Hof van Cas satie van Frankrijk. Ook de Oostenrijksche delegatie heeft de ge wone en de buitengewone begrooting van oorlog aangenomen. De redacteur der Osservatore Romano, dei priester Albertano, is op bevel van den mili tairen gouverneur van Milaan gevangen ge nomen. De Kroonprins van Griekenland is met zijn gemalin te bezoek bij zijn zwager Keizer Wil helm. Er wordt officieus op gewezen dat dit bezoek geen politieke beteekenis heeft, maar in ieder geval is het toch een bewijs dat prins Konstantijn weer verzoend is met den Keizer, die nog altijd boos was omdat zijn zuster, de kroonprinses, uit liefde voor haar man tot de Grieksche kerk was overgegaan. Uit particuliere telegrammen, die te Berlijn uit Peking zijn ontvangen, blijkt dat de Keizer van China nog eens uit zijn zomerresidentie naar de hoofdstad is gekomen voor een samen komst met prins Heinrich van Pruisen, die zijnerzijds van een bezoek aan den Grooten Muur terug was. Prins Heinrich overhandigde bij deze gelegenheid den Keizer een telegram van Wilhelm II, waarbij den JCeizer de orde van den Zwarten Adelaar werd verleend. Prins Heinrich heeft daarop gisteren Peking verlaten. Volgens telegrammen uit Shanghai z(jn te Win-sehau onlusten uitgebroken wegens gebrek aan rijst. De vreemdelingen werden niet lastig gevallen. Stemlokalen, Te* einde te voldoen aan het voorschrift vervat in art. 65 der Kieswet en in verband met een beriuit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij deze gemeente in vier stem.iistricten verdeeld is met het oog op de verkiezing van leden van de Provinciale Staten, stellen U. en W. aan den gemeenteraad voor om voor die stemdistiicten stemlokalen aar» te wijzen, en wel die welke aangewezen werden voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, zijnde het Raadhuis, de St.-Joris Doele, de 3de openbare kostelooze school en het ge meente-gymnastieklokaal, respectievelijk voor het lste, 2de, 3de en 4de stemdistrict. Stratenaanleg. Door den heer J. J. Gabel is bij den gemeen teraad het verzoek ingediend om de volgende gemeentegronden aan hem ter bebouwing in eigendom af te staan lo. twee terreinen langs de Warande, gelegen ter weerszijden van de geprojecteerde staat, die loodrecht op de Warande is gericht, tegen den prijs van f 3.75 per Mk 2o een terrein gelegen aan den hoek der Ver lengde Schoolstraat en de straat, die geprojec teerd is nagenoeg evenwijdig aan de Warande, tegen den prijs van f 2.75 Mk Om aan deze aanviaag te voldoen komen naar het oordeel van B. en W. allereerst in aan- metking a. een straat breed 10, lang 52 Meter, waar- wan da noordelijke rooilijn gelegen ia op een afstand van 10 Meter van de grenslijn der in de Warande, reeds verkochte perceelen; b. een straat lang 206 Meter evenwijdig aan de Warande, in het verlengde van het open vak, breed 15 Meter, aan de Westerkade, waar van de richting aan het andere uiteinde bepaald is door den hoek der gevels van het kanton gerecht. In aansluiting aan de breedte van de lusschen- ruimte tusschen de panden aan de Westerkade hebben B. en W. de breedte dier straat ont worpen op 15 M., nabij het noordelijk einde, over een lengte van 90 M,, toenemend tot 25 M, ten einde uitzicht te geven op nader aan te biengen plantsoenaanleg. De begrooting der kosten is voor lo. f2600, voor 2o. f15000. Hiervoor wordt verkregen een bouwterrein van 10300 M!, dus ongeveer voor f 1.75 per M" aan bestratings- en andere* kosten. B. en W. stellen in verband hiermede voor te besluiten lo, tot den aanleg der sub a bedoelde straat en deze aanstonds over hare geheele lengte te doen voltooien 2o tot den aanleg van sub l bedoelde straat reeds nu over de geheele lengte dier straat de aardebaan te doen maken, doch haar slechts te doeu bestraten al naar gelang daaraan grond ter bebouwing zal worden uitgegeven, (volgens de cijfers zooeven reeds aangegeven, zsl hier voor dus voorloopig slechts eene uitgaaf wor den gevorderd van f 3760. Wat het verzoek van den heer Gabel betreft zijn B. en W. van oordeel, dat tegen den aan geboden prijs van f 3.75 per Ms (dezelfde prijs die door adressant vroeger voor een ander stuk gemeentegrond betaald werd) wel de sub lo genoemde, maar niet die sub 2o bedoeld kunnen worden afgestaan. Adressant wenscht echter niet meer te be talen en wil nu ook alleen den grond sub lo aanvaarden. B. en W. stellen thans aan den gemeente raad voor tot bedoelden verkoop over te gaan op eenige voorwaarden o. a., dat het te ver- koopen terrein uitsluitend zal worden bebouwd met woon- of winkelhuizen, eo, behalve brood-, koek- en banketbakkerijen, niet met andere onder de Hinderwet vallende inrichtingen. g Werkeloosheid. f Wij hebben indertijd medegedeeld, dat door het bestuur van de afd. Schiedam van den Ned. R.-K. Volksbond een adres was gezonden aan den gemeenteraad, waarin verzocht werd om bij het dempen van de sloot aan de Groene- laan bij de uitbesteding aan den aannemer voor te schrijven de verplichting om aan Schiedam- sche werklieden den voorrang te geven. Adres sant meende dat hierdoor aan de heerschende werkeloosheid zoude te gemoet gekomen worden. B. en W. hebben over dit verzoek het oordeel van de Commissie voor gemeentewerken inge wonnen, die op haar beurt weder om advies is gegaan bij den directeur van gemeentewerken. Deze laatste en het doet ons van harte genoegen het te kunnen vermelden onder schat de bezwaren niet, omdat men den aan nemer geen onbekwame werklieden mag op dringen of hem verplichten onwillige arbeiders in dienst te houden, maar meent toch dat een proef kan gewaagd worden. Onvermijdelijk meent de directeur moet met die proef gepaard gaan het vaststellen van een minimumloon Voor de op deze wijze in dienst gestelde arbeiders, hetwelk echter met het oog op de onbekendheid van de geschiktheid der arbeiders niet hoog zal mogen zijn. Het advies van den directeur be helst in dezen geest het volgende 4o. Minstens eengedeelte der bij den aannemer in dienst zijnde personen moeten Sehiedamsche werklieden zijn. 2o. De aannemer is alleen tot opvolging van dit voorschrift gehouden wanneer hem door de Directie een voldoend aantal Sehiedamsche arbeiders worden aangewezen. 3o. Aan de op deze w'g'ze in dienst gestelde arbeiders moet, voor zoover hun minimum loon niet reeds in het bestek is omschreven, geen minder dagloon dan f 1.20 worden uitbetaald. Aan Burgemeester en Wethouders big ve de beslissing in welke der bestekken deze voor schriften zullen zijn op te nemen en welk het in sub lo genoemde gedeelte wezen zal. De Commissie voor gemeentewerken stemt met dit adres niet geheel en al in, daar eenige harer leden van oordeel waren, dat de weiken, waarbij het adres in hoofdzaak den maatregel wil toepassen (demping van de Groenelaan) dezen maatregel niet toelieten, wijl de gewone werkelooze arbeider, met name de branders knecht, niet voor aardwerken is te gebruiken. Het zou, meent een deel der commissie een onnoodig op kosten jagen zijn voor de gemeente. B. en W, hebben na deze adviezen vernomen te hebben een middenweg ingeslagen, die ons wel toelacht. Ook zij zjjn niet blind voor de bezwaren, maar willen een proef nemen. Het komt hun voor zeggen zij dat het dempen der Groenelaansloot een werk is, dat zich om zjjn aard van het in het bestek opnemen eener bepaling als adressant wenscht, wellicht beter dan eenig ander werk zal leenen. Om de gemeente echter voor schade te vrij waren achten zij het wenschelijk aan de aan nemers een dubbele inschrijving te vragen en wel: lo. Waarbij zij in de keuze van werkvolk geheel vrij worden gelatenen 2o. Waarbij zij zich verplichten, ten aanzien van het aangenomen werk, de volgende be palingen op te volgen a. Minstens gedeelte der bij den aannemer in dienst zijnde personen moeten Sehie damsche werklieden zijn. b. De aannemer is alleen tot opvolging van dit voorschrift gehouden, wanneer hem door de Directie een voldoend aantal Sehie damsche arbeiders worden aangewezen. c. Aan de op deze wijze in dienst gestelde arbeiders moet, voorzoover hun minimum loon niet reeds in het bestek is omschreven, een dagloon van minstens fl.20 worden uitbetaald. Yan deze proef wenschen B. en W. hun oordeel over de zaak zelf onafhankelijk te stellen, en meenen zij zich te moeten onthouden van advies omtrent de vraag of de voorgestelde maatregel of een dergelijke ook in volgende bestekken van aan te besteden gemeentewerken moet worden opgenomen. B. en W. stellen ten slotte voor hen te machtigen bij de aanbesteding van het dempen der Groenelaansloot de aangegeven proef te nemen en derhalve eene dubbele inschrijving te vragen als boven bedoeld. f De brandklok. In een voorstel met lyrischen aanvang han delen B. en W. over een der drie klokken in den stadstoren (wij dachten, dat er veel meer dan drie klokken waien), in 'tspraakgebruik bekend onder den naam van ïbrandklok". sSedert 7Va jaar heeft deze hare tonen niet meer door het luchtruim doen weerklinken", zeggen B. en W. Op deu 4 den December 1890, den dag der begrafenis van koning Willem III, mengde ze nog haar sonore stem in den dooden- zang, die op dien dag in ons gansche land opsteeg bij de uitvaart van den vorst, met wien Neerlands laatste mannelijke telg uit het Huis van Oraoje ten grave daalde. Nog enkele malen daarna deed zij zich hooren, doch haar klank rijke, diepe, statige toon van weleer, waardoor ze zich naam had verworven, zelfs buiten de gienzeo der gemeente, had plaats gemaakt voor een onwelluidend, schel, dof geluid. Een onder zoek naar de oorzaak daarvan ingesteld, be vestigde het vermoeden, »dat een scheur in het metaal was ontstaan". Sedert werd haar het zwijgen opgelegd. Met dezen romantischen aanhef, die heel wat sappiger klinkt dan het B. en W. enz, gezien enz.gehoord enz.van oordeel enz.overwegende enz.stellen voor enz.... met dezen romantischen aanhef luiden B. en W. hun voorstel in om tot restauratie van de brandklok over te gaan. Meer van pas zal we! nooit dit voorstel heb ben kunnen komen, nu straks bij de inhuldiging der Koningin alom de klokken plechtig zullen beieren. Terecht wijzen B. en W. op deze om standigheid. Twee wegen staan open: óf de klok vergieten, wat de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel voor f 1316 wil doen (met vrachtkosten enz. f 1700), óf de gescheurde deelen electrisch aaueensmelten, wat de firma Julius Pintsch te Berlijn zich voorstelt te kunnen doen. De laatste maatregel is goedkooper, maar zal waarschijn lijk niet slagen. B. en W. stellen nu voor eerst de klok naar Berlijn te sturen; gaat het aanwellen dan goed, dan is men voor f620 klaar, alle kosten van ophijschen enz. inbegrepenmislukt het aan wellen dan zal de klok te Aarle-Rixtel worden overgegoten en zija de kosten f1870, alles inbe grepen. De proef met het aanwellen kost dus oDgeveer f200, terwijl er f1250 mee kon uit gewonnen worden. B. en W. vragen dus een crediet aan van f 1900 om tegen alle eventualiteiten gewapend te zjjn. Daar het niet onwaarschijnlijk is zeggen B. en W. dat het aanwellen niet zal ge lukken, lieten zij in hun voorstel ter wille der geschiedenis het opschrift van de klok volgen, hetwelk luidt ïChrismate. pectiia. dicare Baptisla('Joannes, nhymnidas. aggero. cela. chorus. (J Wilhelmus. jJaspar, me conflant. ere tonante. (J anno Dm. sMCCCCCXIX." (Met kostelijke olie aan Joan nes den Dooper gewijd, verzamel ik de koren tot de lofzangen. Wilhelmus Jasper heeft mij uit klinkend metaal gegoten in het jaar Onzes Heeren 1519). Aan de voorzijde is in »bas relief" een buste gegoten, waarschjpdijk den Christus met het lam voorstellende. Het opschrift in in »oud goihisch." De klok heeft een gewicht van 2800 kilo, en heeft C (Do) tot toon. f1 Stelt voor: „de goede herder met het lam", in haut relief. Stelt hetzelfde voor. (3 Stelt voor: „Maria met het kind Jezus". Stelt voor: „Jezus het kruis dragende in ge zelschap van nog twee personen". Door B. en W. wordt voorgesteld aan den gemeenteraad om met de firma van Deventer Zoon eene overeenkomst aan te gaan, waar door het mogelijk wordt aaïPde Oostzijde van de Haven eenige terrein-verbetering aan te brengen. Door Burgemeester en Wethouders werd hedenmiddag ten twee uur ten Raadhuize aan besteed het maken van rijzen dammen en het uitvoeren van baggerwerken in de rivier de Maas ten oosten van de Voorhaven alhier. Het werk bestaat in: lo. Het uitvoeren van baggerwerken tot vorming van een havenmond er» uitdieping der rivier; 2o. Het maken van een rijzen dam (A) vanaf het Oosterhavenhoofd langs de normaallijn der rivier en noordwaarts ombuigend langs de westzijde der havenmond: 3o. Het maken van een rijzen dam (B) langs de normaallijn der rivier en de oostzijde der havenmond 4o. Het maken van een afsluit- dam ter verbinding van eon dam B met den oever; en 5o. Het maken van grondophoogingen met steenglooiingen en bijkomende werken. Hiervoor waren ingekomen de volgende in schrijvingsbiljetten G. A. van Hattem te Sliedrecht voor f 69,700; A. \olker Lz. te Sliedrecht voor f71,800; H. de Kluiver te Sliedrecht voor f 74,500P. A. Bos te Gorinchem voor f 76,600C. L. Kalis Wz. te Sliedrecht voor f77,600; A. Prins Thz. te Sliedrecht voor f 86,300; dezelfde voor f88,300; J, van der Velden Jr. te Papendrecht voor f 88,900; A. L. van Wijngaarden te Sliedrecht voor f 92.000W. Petersen de Vries te Rossum voor f 97,200 en C. Boer Az. te Sliedrecht f106,300. De gunning is nog aangehouden. Gisteren voormiddag om elf uur passeerde onze haven het Duitsche stoomschip Marie Hornkomende van Riga met eene lading hei palen bestemd voor Schiedam, welke primitief naar hier bevracht was, doch wegens gebrek aan ruimte voor opvlotting van palen naar Rotter dam order heeft bekomen. Dit is de tweede boot in 1898, welke om deze reden Schiedam is ontgaan. Hedenmiddag te 3 uur werden door de politie alhier aangehouden twee jongens verdacht van ladelichten bij den melkverkooper P. Poot aan den Singel 47. Door P. werd, naar wij Dader vernemen, een der jongens gezien, terwgl dez» over den toon bank liggende zijn slag sloeg. Op de kamer boven den schoenwinkel vau den heer P. van Rhijn in het Broersveld ge raakte de petroleumlamp plotseling in vlam, terwijl de bewoner in den winkel werkzaam was. Door buren op het gevaar oprneikzaam ge maakt begaf de heer v. R. zich naar boven en slaagde er spoedig in om, bijgestaan door eenige te hulp gekomen mannen, door het inwerpen van meik in den vlam deze te dooven. In het pand in de Louronstraat, bewoond door wed. van Kruehten, ontstond hedenmiddag te 12'/a uur een schoorsteenbrand die door haar zoou met zout gebluscht werd. Gisterenavond ontstond een relletje in de Kethelstraat dooi dat de eigenaar van een wo ning aldaar den inboedel van den bewoner op straat liet brengen. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen schol, tong en griet; de prijzen waren voor schol van f 0.40 tot f 1.47X, tong vau fl.tot f3.griet van f 0.75 tot fl.85, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd t 26 Mei, A. C. Stoorvogel, 30 jaar, en J. A. Möhring, 21 jaar. H. Morsink, 27 jaar, en W. Poot, 27 jaar. A. A. v. d. Graaf, 30 jaar, en C. de Jager, 28 jaar. Geboren 24 Mei. Adriana Cornelia Maria, dochter van P. Phihppa en A. C. Feelders, Nieuwe Haven. 25 Mei, Bertha Jacoba Johanna, dochter van T. de Regt en J. W. Post, Zalmstraat. 26 Mei. Peter, zoon van C. v. d. Net en N. Haak, Oosterstraat. Christiaan, zoon van A. Osephius en J. C. van Noortwijk, Zijlstraat. Wilhelmus Cornells, zoon van J. Oosterveer en M. C. v. d. Bos, Qrofbaan. Overleden t 25 Mei. Levenl. aangeg. kind van J. van der Heiden en J. Vervoort, BleeJcerstraat. Jo hannes Theodoras van Dijk, oud 8 maanden, Or of baan. De verkiezing van twee leden van de Provin ciale Staten, wegens de periodieke aftreding van de heeren P. Kikkert en A. van Rees, zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juni. De opgave van candidaten moet dien dag plaats hebben bij den Burgemeester van Vlaar- dingen, van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uur. De opgaven moeten door ten minste 40 kiezers zijn geteekend. De kermis alhier zal beginnen op Maandag 20 Juni en eindigen op Vrijdag 24 Juni met de gewone paardenmarkt. Dit jaar zal den 4 Augustus eene processie uit Vlaardingen en Vl.-Ambacht de graven der Goreumsche martelaren te Brielle bezoeken. Ter Secretarie der gemeente Vlaardingen, bureau Militie en Schutterij, kunnen door belang hebbenden worden in ontvang genomen de pas poorten, bestemd voor de tot de lichting van 1894 behoorende landmiliciens. De Rotterdamache rechtbank veroordeelde heden H. C. de B., huisvrouw van I. W. de V., tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens het ontvoeren op listige wijze van haar 11-jarig dochtertje, mt het

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2