Koloniën. Finantiëel. Visscherij. Scheepvaart. Handel. Maïs. komen met een wagen, waarvan de wielen haar over de beenen en den hals gingen, ten gevolge waarvan zij ernstig verwond werd. Ter verpleging gedragen in de woning van een familie aldaar, schrikte de vrouw de.® huize®, die reeds ziek \va®, zoo lievig hij het gezicht der gekwetste jonge dame, dat zij reeds is overleden. De wielrijdster verkeert niet in levens gevaar. (N. li. Ct.) straatweg, nabij de ju*n gevaarlijke roojvoqcl. Aan den karn, van den fabriek der heeren Blooker te Amsterdam hield een reiswagen tijdelijk rust. liet paard was afgespannen en graasde in liet welig gras aan de bermen van den weg. Terwijl liet echtpaar, in het gras gezeten, eeuig vlechtwerk verrichtte, begon hun twee jarig kind, dat op eenige passen afstand in den open wagen te slapen was gelegd, plotseling luidkeels te schreeuwen. De ouders snelden nog bijtijds toe en zagen eeri giooten roofvogel zich verwijderen. liet kind was gelukkig on gedeerd. Naar de beschrijving van personen, die dezen vogel met groote vlucht ook boven de Weesper- zijde en Buiten-Amstel hebben gezien, veron derstelt men algemeen, dat "t een steenarend is geweest. Gelijk men weet, werd een paar jaren ge leden in de buurt van Diemen een zeearend geschoten. (Meuios.) De zaak Carrara. - De advocaat-generaal bij het assisenhof te Parijs heeft tegen Carrara de doodstraf geeischl, het aan de jury overlatend te beslissen of voor de vrouw verzachtende omstandigheden kunnen gelden. Het O. M. toonde ann, dat de echtelieden den geheeien aanslag samen beraamd en uitgevoerd hebben. De verdediger der vrouw stelde zijn cliënte voor als werktuig in handen van haar man en riep de toegevendheid van de jury Twee knaapjes verbrand. Nadat gisteravond de familie Van Uflelen, wonende Steenbrug te Antwerpen, zich ter ruste had begeven, werd de zoon weder wakker door den rook, die in zijn kamer drong. Gehol pen door een broer spoedde hij zich naar be neden om water te halen ter blus®cliing van het vuur, doch vergat twee broertje®, onder scheidenlijk 10 en 11 jaar, eveneens te wekken. Intussehen had de brand zich zoo snel verspreid, dat hel onmogelijk was in de slaapkamer terug te keeren. Toen eindelijk het vuur geblusclil was, vond men de verkoolde lijken der beide knaapjes. Den gevaarlijk heer. Zekere Domenico Corasi, een 35-jarig man, keerde onlangs naar zijn ouderlijk hui.® te Catig- nano (prov. Napel®) terug, na liet ondergaan van '15 jaren tuchthuisstraf wegens inooid. Het leven in de gewone maatschappij scheen hem echter niet te bevallen. Hij zei gedurig, dat hij opnieuw een moord zou plegen, om weer naar het tuchthuis te gaati, en de ellen deling bracht dit plan ten uitvoer door zijn vader en zijne moeder te vermoorden. De moordenaar iiet zich echter niet gevangen nemen, maar nam de vlucht. Ily wordt nu ijverig gezocht door de kara- biniers. Maar ook een troep boeren, met sikkels en hooivorken, is uitgegaan om Coia®i te zoeken, en als die hem vinden, brengen zij hem zeker niet levend terug. Den blad officieel geboycot. Te Bamberg heeft zich dezer dagen de stads architect Lindner van het leven beroofd. Alge meen nam men aan, dat deze wanhopige daad het gevolg was, van de aanvallen van eenBam- bergsch blad, de Bamierger Neueste Nachrichten, op de afdeeling publieke werken. Bewezen is dit evenwel niet. Thans heeft de burgemeester van Batnberg in de vergadering van deu Gemeenteraad ver klaard dat de Bamberger M N. do hoofd oorzaak zijn van den dood van den architect Lindner en alle welgezinde Bambergers aan gespoord hun abonnement op het blad op te zeggen. De B. N. N. zal tegen den burgemeester een proces instellen. De grootste zilverklomp der aarde. De grootste klomp, die ooit gevonden werd, heeft „men in 1896 in de zoogenaamde smok kelaarsgrot te Aspen in de Vereenigde Staten gevonden. Bij hunnen arbeid stieten de berg bewoners op een grooten klomp erts, die bij nader onderzoek bleek zuiver zilver te zijn. Het gewicht bedroeg 1650 Kg. en het kostte hun geen geringe moeite om deze snugget" zooals zy het noemen los te maken en te voor schijn te brengen. Een stuk zilver, in de Gibson- groeve gevondeu van 150 Kg. komt hierbij dus niet eens in aanmerking. Pedir. De heden ontvangen Deli-Ct. bevat het volgende schrijven, gedateerd: Segli 18 April. Hoewel wij nu pas in April zijn, en de voorge nomen Pedir-expcditia in een aanvang zal nemen, is men nu reeds druk bezig, de voorbe reidende maatregelen te nemen voor den bouw van barakken enz. Sedert mijne komst voerden handelschepen niets anders aan dan materialen. Aan den wal heersebt di tikte en vertier. Laadprauwen komen af en aan; het terrein tusschen b»t scheepvaart-etablissement en de Chineesche kamp ligt bezaaid met bontwerken en katjangmatten. liier wordt het hout geteld en gekeurd, om daarna weder opgeroerd te worden naar de plaats, waar als net ware een nieuw dorp verrijst. Ongeveer een drie weken geleden arriveerden twee boormeesters van Padang, die met den moesten spoed een put moeten boren, ten einde de troep van drinkwater te voorzien. Ongelukkig echter dat zij, alvorens aan hunne werkzaamheden te kunnen beginnen, eerst verplicht zijn voor hunne veiligheid te zorgen.Veertien dagen lipbben zij noodig gehad om eene versterking te bouwen, die nu bezet wordt door 10 bajonetten. Behalve de werkzaamheden van den boormeester is ook de Atjoh-associatie bezig maatregelen te nemen, ten einde de ha-ir toevertrouwde verzorging van den invvendigen men®ch naar behooren te kun nen waarnemen. Tijdelijke magazijnen en een slacht huis zijn in aanbouw, i.i welk laatste, naar ik hoor, 20 beesten per dag moeten geslacht worden, 't Is dan ook geen kleinigheid om eene menage op te richten voor ongeveer 7500 monden. Eenige dagen geleden kwam een detachement Geniewerklieden aan, dat, onder toezicht van een kapitein en een luitenant, al aardig wat heeft neergezet. Indien men op de reede van Segli aan komt, ziet men op het terrein tusschen de ver sterking en het bivak van de twee compagnieën van het 14e bataljon een groot aantal geraamten voor barakken staan, dat vee! weg heeft van een kermis. Met de Bolk, die 10 dezer op de reede kwam, kreeg de genie eene versterking van weikkrachten, be®taande uit 70 Chineesche timmerlieden en 250 dwangarbeiders. Voor het betrekken der wachtposten, o. a. voor de verstei king van den boormeester zond men uit Kota-Radja 100 manschappen onder twee officieren. Met dat al gaat Oemar rustig zijn volk te Garoet verzamelen. Vergaderingen op vergaderingen worden daar gehouden met de hoofden. Men zegt dat hij de ons bevriende oeloebalangs in deze streek tracht, of reeds heeft overgehaald, om met hem samen te wer ken en onze troepen het hoofd te bieden. Dat het bij de vijandiggezinden bekend is dat wij eerstdaags het binnenland zullen bezoeken, kan men aan alles merken. Niettegenstaande de verblijfplaats van Oemar slechts een uur gaans van hier verwijderd is, ver ontrust hij ons begrijpelijker wijze niet; vermoe delijk om zijn aanhang niet te versnipperen. Zijn macht moet een lOOOtal geweerdrngenden tellen en wat hij eigenlijk van plan is te doen, weet men ook niet. Dan is het weer dat hij op insinuatie van Patigbma Polim de XXII Moekims zal aan vallen, dan weer op verzoek van den pretendent sultan hier in de buurt zal blijven om Segli te verontrusten. Bijzondere maatregelen om hem bij een mogelijken aanval bet hoofd te bieden zijn tot dusver nog niet genomen. Het is echter te hopen dat hij met de andere hooiden van verzet te Garoet blijft tot wij hem daar zullen komen opzoeken. Iedereen ziet leikbalzend uit naar de komst van onzen nieuwen Gouverneur, die over gebrek aan sympathie volstrekt niet te klagen zal hebben. De gevangenneming van den moordenaar Van der Heyde. De Sum. Ct. bevat uitvoerige verhalen, boe de arrestatie van den uit de gevangenis ontsnapten Van der Heyde zich heeft toegedragen. Het onder staande verslag is daaraan ontleend. Wij gaan terug tot het oogenblik, dat Van der Heyde op zijn vlucht naar den Soebang-pas ter hoogte van Rasaq-Boengah het bosch inging en de bevolkingi-patrouille met de twee militairen tot den terugtocht dwong. Na beproefd te hebben den Soebang-pas te for- ceeren of de Zuid te bereiken, weok hij weder zuidwaarts uit naar Padang; hier bleef hij niet langer dan een haiven dag en een nacht. Hij ging weder op weg langs Pandjahnan naar het zeestrand, zonder dat iemand hem daarin bemoeilijkte, nog altijd vergezeld van de inlandscbe vrouw Marianna. Klaarblijkelijk was zijn doel nog even naar Pria- man aan te gaan ora zijne ouders te zien en ver volgens verder te gaan. Nu evenwei had het bestuur zekere berichten omtrent zijn aanwezigheid in het Priamansche en zaten hem reeds spionnen der politie op de hielen. Terwijl hij 's avonds in een maleische woning aan den maaltijd was, kwam een spion en vroeg een der beide inlanders, die hij als gidsen aangenomen had, of zij ook iets van Van der Heyde afwisten. De inlandsche gidsen verklaarden evenwel niets van zoo iemand te weten en de spion ging verder. Van der Heyde wist nu dat men hem op het spoor was en ging onmiddellijk daarna in den nacht op raarsch zijn doe! was nu Prinman te mijden en door de Anei-kloof naar Melala, nabij Fort-de- Kock te gaan, waar hij met het ocg op zijn relatie aldaar zich veilig achtte voor Allé vervol ging der justitie. Het was echter te laattoen het bestuur eenige zekerheid had waar de vluchtelingen zich zoo ongeveer bevonden, werd de politie-opziener Hak kers, van Emmahaven, door het bestuur aange zocht, zich ter beschikking te stellen van den assistent-resident van Priaman, tot opsporing en gevangenneming van Van der Heyde. Vrijdag 15 April vertrok de opziener Hakkers naar Priaman en Zaterdag 16 April naarOelakan om met het onderzoek een aanvang te maken. Het voortgezet onderzoek leidde den opziener Hakkers tot de aanhouding der twee inlandsche gidsen van Van der Heyde, die verklaarden, door dezen aangenomen te zijn voor 50 centen daags, maar door gebrek aan voedsel de kans waarge nomen hadden er van door te gaan. Op het spoor van Van der Heyde marcheerde de politie-opziener Hakkers verder naar Pau-Kambar en Poenggoeng-Kasiq, alwaar zij zekere berichten omtrent de vluchtelingen ontvingen. Den volgenden dag, 20 April, begon de jaebt opnieuw, doch nu met meer zekerheid, daar men nu wist, waar Van der Ileyde te vinden zoude zijn, en wel in een moerassig bosch, Poenggoeng- Kasig genaamd. De bevolking toonde zich zeer onwillig de be hulpzame hand ie bieden en het kostte vee! moeite om de lieden op hun post te doen blijven; een loffelijke uitzondering maakte hierop de Toeankoe- laras Soetan Moearah, vg\ Oelakan, die onver moeid er op uitging. Gedurende dezen dag werden in het bosch we derom sporen gevonden van het verblijf der vluch telingen, doch tegen den middag moest wegens het vallen van den avond de jacht opgeheven worden. Den volgenden morgen werd Hakkers ziek en gaf hij de leiding over aan ion Djaksa van Priaman, den Mantri der cnltures van Kajoe-Tanam en aan het Larashoofd van Oelakan. Hoewel zij de vluchtelingen dicht achter de hielen zaten, gelukte het ook dien dag niet Van der Heyde in handen te krijgen. Den volgenden morgen (22 April) nam de op ziener Hakkers weder de leiding op zich; al spoedig ontdekte men in een pisangtuin de versche over büjfselen van een kampvuur waarnaast eenige geroosterde pisangs, blijkbaar in de haast achter gelaten. Deze pisangtuin bevindt zich nabij Parit-Malin- tang, rechts van den ouden postweg naar de Boven landen en grenst aan een uitgestrekt ilalang-veld en aan een groot dicht bosch. Natuurlijk dat Van der Heyde zou trachten dit bosch te bereiken, maar het was te laat 1 Deze pisangtuin was weldra te half 2 uur's na middags omsingeld door bijna 300 gewapende Ma- leiers, die langzaam doch zeker den levenden muur om Van der Heyde nauwer toehaalden. Van der Heyde moet toen het plan gehad hebben om het cordon te forceeren en men zag duidelijk, dat hij na een nauwkeurige beschouwing van de hein steeds nader omringende vervolgers, tot de inlandsche vrouw Marianna gesproken heeft. Deze verklaarde dat Van der Heyde haar toen gezegd heeft: sAlles is gedaan; ik wil sterven ais een man. Verlaat mij, anders loop je gevaar dood geschoten te worden." Si Marianna wilde hem echter niet verlaten en verklaarde bij hem te willen blijven. Van der Heyde ging nu met geweer en kapmes gewapend recht op de plaats af, waar een bende Maleiers geposteerd stond onder bevel van den Toeankoe-laras van Oelakan. luist op dit oogenblik trad een Maleier, een gewezen bediende van Van der Heyde, die door den opziener Hekkers opgespoord en gezonden was, naar voren en smeekte zijn gewezen meester zijn dood niet tegemoet te gaan en zijn wapens neder te leggenmet zijn lichaam stond hij borg, dat Van der Heyde geen letsel zou aangedaan worden. Van der Heyde hield een oogenblik op en wenkte met de woorden: »Tida oesa lagii" (het is on- noodig), zijn ouden bediende om uit den weg te gaan. Hij legde zijn geweer aan en schoot op een Doebalang van den Djaksa, die achter het lichaam van den oudpn bediende gedekt, hem stil wilde naderen. De man viel neer en was spoedig dood. Beide partijen stonden toen ongeveer 100 passen van elkander af. Het Laras-hoofd van Oelakan, een goed schutter, legde nu, goed gedekt, zijn oud tromplaadgeweer op Van der Heyde aan en trof hem maar al te goedde kogei drong in de zijde, dwars door het lichaam de andere zijde weder uit. Ondanks deze doodelijke wonde bleef Van der Heyde overeind staan en verbrijzelde met een wel gericht schot den linkerpols van een Maleier, die juist op hem aanlegde. Van der Heyde bekwam nog een schot in den rechterelleboog, maar bleef nog staan en loste nog 4 schoten uit zijn repeteergeweer, die echter geen doel troffen, daar de Maleiers het hazenpad kozen en zijn anders zoo vaste hand gewond was. Uitgeput door bloedverlies viel hij toen voorover; Si Marianna die vlak achter hem op den grond lag, om zich tegen de kogels te beveiligen, richtte hem toen weder op, maar van der Heyde kon niet meer. De Maleiers kwamen nu nader en de Mantri van Kajoe-Tanam eischte zijn geweer op, dat hem door Si Marianna toegeworpen werd. Van der Heyde, die gekieed was in een donker jasje, een zwarte broek en een witten gebatikten hoofddoek, verhond zich ze)ven met dien hoofddoek. De Maleiers dorsten hem nog niet te naderen, daar zij het zaakje nog niet te best vertrouwden. Op het geluid der schoten toegesneld, ging de opziener Hakkers, die aan de tegenovergestelde zijde postgevat had, naar Van der Heyde toe, die hem reeds vroeger kende en zeide: »Mijn wondis doodelijk, blijf bij mij, lang zal ik 't niet meer ma ken." Het was iets over 3 uur, 's namiddags. Op last van den opziener werd nu van een wollen deken van den gewonde, benevens een paar stokken een draagbaar gemaakt en daarop de ge wande naar Loeboed-Aloeng vervoerd. De controleur en de officier van gezondheid van Kajoo Tanam bevonden zich reeds daar, welke laatste den gewonde een verband aanlegde; daar de trein naar Padang reeds vertrokken was, werd •de reis gedaan naar Kaljoe Tanaro, met een bak- wagen, getrokken door een locomotief. Hier werd Si Marianna in verzekerde bewaring genomen en Van der Heyde is in het hospitaal ge bracht alwaar hij, door tien controleur nog in ver hoor genomen te zijn, den 22en April overleed, kwartier voor middernacht. Terzekerlng-Blaatschappyen. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Levensverzekering-Maatschappij sPiëtas" te Utrecht op 10 Mei 1.1. werd het verslag over 1897 uitgebracht, waar uit blijkt, dat dit jaar voor de Maatschappij weder zeer gunstig was. Het getal aandeelhouders op 31 December 1897 bedroeg 104. In 1897 werd zoo aan verzeke ringen als aan herverzekeringen aangeboden voor f2,230,781 verzekerd kapitaal en f5877 verzekerde rente daaivan werd afgewezen f201,750 verzekerd kapitaal en flOü rente; door verschillende oorzaken verviel f 894,649 verzekerd kapitaal en f79 rente terwijl f51000 aan het einde van het jaar nog in behandeling was. Het totaal verzekerd beding op 31 December 18'l" beliep derhalve f9,985,262 verzekerd kapitaal en f 13,677 verzekerde rente of met kapitaliseering van rente ruim f 10,100,000 waarvan herverzekerd is f 245,014 kapi taal en f100 jaarrente. Wat de berekening der reserve aangaat, is voor alle tarieven thans zonder uitzondering een rentevoet van pCt. aangenomen. De sterfte onder de verzekerden bij overlijden en gemengde verzekering bedroeg 1157, terwijl de tafels een sterfte van 1424 personen deden verwach ten, zoodat de werkelijke sterfte 81.25 bedroeg van de berekende. De premiènreserve vermeerderde met f167,727 en bedraagt thans f941.671. De zekerhei lskas nam toe met f 4357 en bedraagt thans f77,43 Het winstaandeel voor verzekerden, dat op uit. December 1896, het einda van het vijfjarig tijdvak, f26,206 bedroeg, werd geheel onder rechthebbenden verdeeld, terwijl over het afgeloopen boekjaar, het eerste van hei nieuwe vijfjarig tijdvak, reeds weder f10,166 als winstaandeel voor verzekerden is gereser veerd. Niettegenstaande dit alles, hadden zeer ruime af schrijvingen plaats. De waarde der aanwezige effecten, de onverschenen rente inbegrepen, was op uit. Dec. 1897 f560,016, die der Hypotheken f423.1000, die der beleeningen op polissen f 29,425 en die der vaste goederen f 63.250, zoodat de totale waarde der beleggingen bedroeg f 1,075,792. De gemiddelde rente, in het afgeloopen jaar ver kregen, was 3.86 pCt. De verschillende uitkeeringen van kapitalen vor derden dit jaar f109,('30, de voor contracten betaalde afkoopsommen f4518. De lieer J. J. Duynstee, die aan de beurt van af treden was als commissaris, werd als zoodanig her benoemt!. Faillissementen. Uitgesproken: 23 Mei. Lambert Weelink, schilder te Zwolle. Rechter-commissaris lor. J. W. Telting. Cur. mr. J. C. M. W. Rooseriburg. B. Hengeveld smid te Doesburgh. Rechter comm. jlir. mr. Van der Does de Willebois. Cur. mr. C. G. Schattenkerk. 24 Mei. Petrus Olyhoek, metselaar te Stompwijk. Recliter-comm. mr. H. A. van Rees. Cur. A. M. M. Montijn, 's-Gravenhage. Opgeheven: Jan Hakker, huisschilder te 's-Gravenhage. Door het verbindend worden der eenige uitdeelmgslijst. Cur. mr. J. C. L. M. van Gils. Rehabilitatie. Bernardus Johannes Kleve, molenaar en bakker te Hengelo (Gelderland), gefailleerd 1 October 1891. Cur. mr. Th. Evekink. SCHEVENINGËN, 25 Mei. Heden werd alhier door 10 bomschuiten versche visch aangebracht. Tarbot gold fG tot f8, tongen 50 tot 60 ct., griet 70 ct. tot fl.50, groote zeehanen 50 tot 90 ct. per stuk; schol f4.75 tot f10, braad f3 tot 4, scharren f 2.50 tot f 4 en zeehanen f3 tot f4 per mand. IJMUIDEN, 25 Mei. Heden kwamen hier binnen 8 kotterloggers met 100150 tongen, enkele tarbot griet, 46 mandjes midd. schol, 1220 mandjes kl. schol, 3—6 mandjes schar. Verder de stoomtrawler Holland I met een partij tong, tarbot, roode poon, schelvisch en schol. Ook kwamen 2(1 schuitjes binnen met weinig vangst. De prijzen warengroote tong 5065 c., midd. id. 3040 c., kl. id. 1520 c., tarbot f5—8.50, kl. tarbot griet f 1.50—2, groote schol per mand f9, midd. id. f3.75 6, kl. id. fl.502 75, schar f22.50, roode poonen f6.2512.50, groote schelvisch f2.254 25, kl. id. f 1.752.50, poontjes fl.802.35 per stuk. Hoogwater te Mchlcdam. Mei 27 v.m. 8.15 n.m. 8.39 28 8.58 9.26 Zon en Haan. Zonsopgang Mei 27 3.48 v.m. ondergang 8.05 n.m. j 28: 3.47 8.06 Eerste kwartier 28 Mei. Volle Maan 4 Juni. HET WESTLAND, 25 Mei. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: witte asperges 18 a 28 ct., blauwe 10 a 15 ct. per bos; aardbeien f0.40 a fü.56 ctper kilospinazie f 0.50 a f 0.60 per kin, postelein f 0.50 a f 0.70 ct. per >/asla 1 a 2 ct. per krop. PARIJS, 25 Mei. Tarwe. Loopende maand fr 29.70, Juni fr. 29.75, Juli/Aug. fr. 28.20, 4 laatste mdn fr. 24,65, kalm. Rogge. Loopende maand fr. 21.50, Juni fr. 21. Juli/Aug. fr. 17.25, 4 laatste mdn fr. 15.50, kalm, HAMBURG, 25 Mei. Petroleum loco 5 80, brief, dito -.geld. Spiritus per Mei 243/4, Juui/Juli 24%. Stemming kalm. BUDAPEST, 25 Mei. Tarwe onveranderd iooni. LONDEN, 25 Mei. Granen traag in dalende stemming. BRUSSEL, 25 Mei. Granen, Tarwe stil, Mais onveranderd. NEW-YORK, 25 Mei. Tarwe Mei. Juni. Juli. Aug. Sept Dec. 25 Mei. 153 liSi/a 93 24 160 116% 92% 86% 23 163 116% 93% 87% Mei. Juni. Juli. Aug. Sept. Dec, 25 Mei. 38% 391/s 39% 403/s 24 387/s 39% 40% 40% 23 39% -40 40%

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6