BINNENLAND. STADSNIEUWS. van haar vereering voor den staatsman en mensen. Het was een treilende, een grootsche hulde van een volk aan een zijner beste mannen. Heden is het lijk nog tentoongesteld. En dan wordt morgen voor altijd afscheid genomen van den nobelen staatsman, den grooten ge leerde, den vromen Christen. Behalve de offieieele personen zal o. a. ook het gemeentebestuur van Cannes, waar Gladstone nog in het laatst zijns levens ont spanning en genezing zocht, op uitnoodiging der Engelsche regeering vertegenwoordigd worden bij de bijzetting op morgen door den eersten adjunct-maire. demengde Medcdccllngen. De tachtigjarige groothertog Adolf van Luxem burg, vroeger hertog van Nassau, heeft door een val zijn linker schenkel gebroken. Vorst Ferdinand van Bulgarije is door den Sultan te Konslantinopel zeer gastvrij ontvangen. Dinsdagavond is aan dr. Leyds te Pretoria een afscheidsdiner aangeboden, waarbij Schalk Burger voorzat. Dr. Leyds zelf' zeide in antwoord op een op hem uitgebrachten toast, dat hij bij gelegenheid naar Transvaal hoopte terug te keerenhet speet hem het volk te moeten verlatende herinnering aan dat volk zou nooit uit zijn ge heugen verdwijnen. Advocaat Esselen gispte sterk de houding van Chamberlain, den Hoogen Commissaris der Kaapkolonie en van Rhodes tegenover de Trans vaal. Hij verklaarde, dat, als ooit de onafhan kelijkheid mocht worden bedreigd, het volk alle geschillen zou vergeten en eendrachtig optrekken. Leyds is daarop Woensdag naar Europa ver trokken. De Koninginnen. De dag der terugkomst van de Koninginnen uit het buitenland is tot dusver nog niet be paald. Do Vlootrevue. De Vloot-revue voor H. M. waarvan dezer dagen melding is gemaakt, zal naar men ons meldt, op hei Hollandsch Diep in den omtrek van den Moerdijk gehouden worden in de tweede helft van September. Hulde van Sportverenigingen. Men meldt ons uit 's-Gravenbage H. M. de Koningin heeft aangenomen bij te wonen eene sporlbetooging op de renbaan te Clingendaa), der Koningin aangeboden als hulde van de Nederlandsche Spoitvereenigiogen en welke hulde zal plaats hebben op een nader te bepalen dag van de tweede helft van Sep tember. Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag. Gisteren werd te Rotterdam de Provinciale Universiteitsdag gehouden der Vereeniging voor Hooger Onderwys op Gereformeerden Grond slag in tegenwoordigheid van een groot aantal leden en belangstellenden, Nadat den vorigen avond een bidstond was gehouden, waarbij ds. II, II. Veder van Rotter dam als voorganger optrad, werd des ochtends de bijeenkomst in den «Doele geopend door ds. P. A. E Sillevis Smilt van Rotterdam. Deze heette allen welkom, Voorts wees hij op het eigenaardig karakter van den Provincialen Universiteitsdag, welke niet gelijk gesteld mag worden met den jaardag van de Vrije Univer siteit, Waar toch die bijeenkomst in de eerste plaats ten doel heeft zaken te doen, heeft de Provin ciale Universiteitsdag inzonderheid ten doel de beteekenis der Vrye Universiteit en hare be ginselen uiteen te zetten en daardoor meerdere belangstelling voor haar te wekken. Overgaande tot uiteenzetting van het karakter der Vrije Universiteit, wees hij er op, dat zij niet slechts strekt de wetenschap te bevorderen, maar haar tot zegen te doen zijn van het gansche volk. Wat de aan de orde gestelde onderwerpen betreft, wijst spr. er op, dat terwijl uit den aard der zaak de theologische faculteit bovenaan staat bij de Vrije universiteit, toch geen onder werpen van theologischen aard in deze bijeen komst worden behandeld. Dit heeft zijne be teekenis, daar niet genoeg kan aangetoond wor- ken, dat ook het medisch en jurdisch element zeer ten goede kaa medewet ken. Nadat spreker naar aanleiding van een on rustbarend gerucht, omtrent de gezondheids toestand van dr. Kuyper, had medegedeeld dat hij we! ongesteld is geweest, doch zijn toestand volstrekt niet onrustbarend is, welke mede- deeling met applaus werd begroet, en eenige verdere mededeelingen van huishoudelijke» aard had gedaan, gaf hij het woord aan ds. J. H. Landwehr van Rotterdam, die zou behandelen «De vrije universiteit en de sociale quaestie". Spr. begon met aan te toonen de plaats welke de Vrije Universiteit in de maatschappij inneemt, daarin een hooge roeping heeft te vervullen en zette vervolgens die roeping nader uiteen. Hij wees er op, hoe er van verschillende zijden meer en meer naar gestreefd wordt de godsdienst uit de maatschappij te bannen. Hier tegen een dam op te werpen is de roeping van het Christendom in het algemeen, in het bijzonder die van het calvinisme; en waar nu het calvinisme die roeping heeft, heeft ook zeker de Vrije Universiteit die roeping te vervullen. Dat wil zij dan ook door zich met boven het volk te plaatsen, maar zich in de maatschappij in te dringen om haar met God? wil bekend te maken. De sociale quaestie uiteenzettende, wees spr. er verder op hoe de Vrije Universiteit er naar streeft haar roeping te vervullen. De geest des volks die door het panthéisme en dergelijke stelsels bedorven is moet weder opgewekt wor den door de ethische richting met kracht te verspreiden. Vooral had spr. hierbij het oog op het huis gezin en in verband daarmede liet bevolkings vraagstuk. Zijn innige wensch wa3 dat het de Vrye Universiteit gegeven mocht zijn in dien strijd den eerepalm te behalen. Van de gelegenheid tot debat, welke alsnu gegeven werd, maakten enkelen gebruik tot het vragen van ophelderingen. Waar de spreker in "t bijzonder bad gewezen op liet verderfelijke van de leer van Mailbus, werd o.m. gevraagd hoe do spr, meende dat de Vrije Universiteit daartegen zou kunnen ageeren, waarop spr. antwoordde dat door liet verspreiden van ge zonde begrippen naar Gods ordonnantiën er tegen gewaakt kan worden aan de verspreiding dier vei keerde begrippen, welke de maatschappij ten gronde richten, paai en perk te stellen. Door verschillende sprekers werd er op ge wezen, dat nog tal van andere punten ver betering eiscben in de maatschappij, doch de spreker antwoordde dat, waar de sociale quaestie niet in een referaat in haar geheel te omvatten is, het zijn doel alleen was geweest bij één punt, nl. liet bevolkingsvraagstuk, stil te staan. Een der aanwezigen vroeg, of de Christelijke philaotliropie niet boven het bevolkingsvraag stuk behoort gesteld te worden. De refeient antwoordde, dat de Vrije Universi teit geen philantropische instelling is. Wel erkent hy dat de philantliropie uit Christelijk oogpunt zooveel mogelijk moet bestreden worden, maar daarop te wijzen lag niet in de bedoeling van den referent. De lieer Lummel meent, dat de referent de Vrije Universiteit wil leiden in de richting van een apologetische school. Zij moet de kracht zoeken in eigen beginselen, maar zich niet laten leiden langs den weg, die door de vijan den wordt aangewezen. De referent antwoordde dat, al wordt een eigen weg bewandeld, men toch onvermijdelijk in aanraking komt met de vijanden. Niemand verder het woord verlangende werd een pauze gehouden. In de aiiddagzitting was het woord aan dr. B. J. F. Baviuk van Rotterdam, die tot onderwerp gekozen had: «Zonde en krankheid." Hij toonde aan hoe tal van ziekten in het nauwste verband staan met verschillende zon den als daar zyn de ziekten voortspruitende uit het misbruik van alcohol, overdreven ge bruik van voedsel, de ryphitis en tal van andere. Op grond der II. Sclniit verklaarde hij evenais de dood de krankheid de straf op de zonde, Spr. meent dan ook dat bij de behandeling van ziekten vele lichtpunten kunnen verkregen woiden door het oog gericht te houden op den zondemensch, waar door de zonde het lichaam vatbaar is geworden voor allerlei invloeden van buiten. Voorts de ziekten uit een ander oogpunt beschouwende wees hij er op hoe door Gods genade deze dikwijls velen ten zegen zijn ge weest, waar velen juist daardoor tot het goede pad zijn teruggekeerd. De medische wetenschap, zegt spr., zal een belangrijke schrede voorwaarts gebracht worden wanneer men daaibij meer van het beginsel zal uitgaan dat de ziekte een gevolg van de zonde is. Mogen daarom tegenover de vijandige faculteiten ook de christelijke medische faculteit verryzen, waar deze tevens uitgaat van het beginsel dat zij moet beoefend worden tot ver heerlijking van God. Ook de heer Oversteeg uit Amsterdam drong aan op het tot stand komen der christelijke medische faculteit waar men behoefte heeft aan geneesheeren die niet alleen naar liet bestaan vragen maar aan het ziek- en sterfbed ook een woord overhebben voor het hart, voor de ziel. Intusachen stelt hij o. m. aan den referent de vraag of men na het examen aan een der bestaande faculteiten te hebben afgelegd een coed gereformeerd dokter kan zijn? De referent antwoordde dat wanneer deze vraag beslist bevestigend kon beantwoord wor den, men niet de medische faculteit aan de Vrije Universiteit zou noodig hebben. Er is werkelijk behoefte aan goede gereformeerde doctoren. Op een viang van denzelfden spreker of z'y die aan de bestaande universiteiten gestudeerd hebben den mensch werkelijk beschouwen als een schepsel Gods, antwoordt hij dat men den mensch in 't algemeen beschouwt als een dier lijk wezen. Als zoodanig zal dus de christelijke medische faculteit ook de roeping hebben den mensch meer te doen beschouwen als een schepsel Gods. In vele gevallen zal natuurlijk de ongeloovige geneesheer tot hetzelfde resultaat komen als de geloovige, maar er zijn tal van gevallen waarbij liet er dikwijls op aankomt dieper te gaan dan tot de bloote feiten en dan is het van groot gewicht als men een gereformeerd dokter raadpleegt. Een der aanwezigen betoogt dat een'genees- heer die den mensch niet beschouwt als eea schepsel Gods het gevaar loopt dikwijls tot een verkeerde diagnose te komen. De gblerent de verschillende sprekers beant woordende wees er op dat tegenwoordig maar al te veel de quaestie der erfelijkheid wordt op den voorgrond gesteld, waar het toch be wezen is dat in vele gevallen werkelijk de zonde de oorzaak der ziekte is. Alsnu kreeg het woord ds. R. J. W. Rudolph van Leiden die tot onderwerp gekozen had «De vrije universiteit en de strijd om het Recht in Staat en Maatschappij." Spr. wees in de eerste plaats op het ernstig karakter van den strijdvoorts behandelde hij de vraag of de Vrije Universiteit, in het algemeen de christenen aan dezen strijd behooren deel te nemen en eindelijk de vraag: welke roeping de christenen in dezen strijd hebben te vervullen. Hij wees er op dat het Recht van God komt, door Gods ordonnantiën vastgesteld, doch de revolutie het recht beschouwt als uit den mensch voortkomende, waarvan liet gevolg is dat ten opzichte van het recht de grootst mogelijke verwarring heerscht, dat wat heden recht heet morgen als helgrootste onrecht wordt beschouwd. Van daar de strijd over de vraag. Wat is recht? een strijd welke steeds ernstiger karakter aan neemt, doordat niet met Gods ordonnantiën wordt te rade gegaan. Duidelijk zette hij uiteen hoe het recht in de ordonnantiën Gods is omschreven en hoe men lijnrecht daartegenover het recht opvat. De rechten der mensch van Gods wege gege ven, als daar zijn die op goede behandeling, op Zondagsrust, op nachtrust, op arbeid, op pen sioen enz. worden als met de voeten getreden bij de invoering der machines werd de werk man meer afhankelijk, maar van die afhanke lijkheid wordt het schromelijks! misbruik ge maakt. Dr. Kuyper liep reeds in 1870 om een wet tot regeling van den arbeid, maar voor een groot deel bleef zijn stem die eens roependen in de woestyn. Door het liberalistisch wan beheer is dan ook de regeling van den arbeid langs een geheel verkeerden weg geleid en indien niet tot den weg door de ordonnantiën Gods aangewezen wordt teruggekeerd zal de strijd die iu 't leven geroepen wordt ernstig zijn. Komende tot zijn tweede punt achtte hij het den plicht der christenen in dezen strijd mede te strijden waar het hun roeping is de ordon nantiën Gods te volvoeren, mede te werken tot het welzijn van staat en maatschappij, omdat zij niet mogen gedogen dat hun medemensch in zijn heiligste rechten wordt gekrenkt. De roeping, welke de juridische faculteit van de Vrije Universiteit in dezen stiijd heeft te vervuilen, is het volk voor te lichten in de wijze waarop deze stryd moet gestreden wor den. Zy heeft uit de H. Schrift de beginselen van het recht op te sporen en het volk daarin te onderwijzen. Zij moet de bestaande wet geving aan deze beginselen toetsen, en aan de hand van deze er naar streven een recht op dezen grondslag te vestigen. De juridische faculteit zal de aan de orde zijnde maatschappelijke vraagstukken hebben te toetsen aan bet Goddelijk recht, wat thans aan de bestaande faculteiten niet geschiedt. Wil dit roet viuclit geschieden, dan zuilen er ook meerdere professoren moeten komen. Dat alles zal groote offers eischen, maar deze moet het volk zich tot eer van God getroosten. Daarom zeide spr. moet men niet alleen zijn gaven over hebben voor de theologische faculteit, maar wel degelijk ook voor de me dische en de juridische faculteiten. Een der aanwezigen meende dat niet slechts naar Zondagsrust maar ook naar Zondags- heilïuing moest worden gestreefd. Daar hy broodbakker is stemde hij in met het woord dat voor nachtrust gesproken is en hoopte dat het christenvolk geen brood meer zou eten dat 's nachts gebakken is en ook onze volksver tegenwoordigers in de Kamer een wet zullen weten te verkrijgen tot afschaffing van nacht arbeid. Een ander repliceert op het gesprokene dat de machine is te beschouwen als een gave Gods, waar deze den werkman zijn arbeid zooveel verlicht, zijn werk gemakkelijker doel volvoeren. Een ander wijst er op dat door de partij- genooten meer moed, meer leven zal worden getoond daar waar het er op aankomt, vooral ook bij de stembus. Vooral daar toont men dik wijls niet slechts een groote laksh»id maar werkt zelfs mede mannen der revolutie naai de Kamers te zenden. Nadat de referent de verschillende sprekers beantwoord had en toestemming had gegeven dat zijn referaat in druk zou verschijnen, welk verzoek ook lot Dr. Bavink gebracht was, werd de vergadering door den voorzitter met een kort afscheidswoord gesloten waarin hij zijn beste wenschen uitsprak voor den bloei dei- Vrije Universiteit. Na gebed ging de vergadering uiteen. Verwaarloosden en gevallenen. Onder leiding van den heer J. H. Boeke werd gisteren te Amsterdam eene vergadering ge houden van de vereeniging tot steun voor ver- waailoosden en gevallenen'. Uit het jaarverslag bleek, dat 20 verpleegden op «Bosch- en Veld zicht" eene goede gezondheid genieten. De giften vloeiden ruimer in dan vorige jaren. De heeren dr. Simon van der Aa, te Breda, en ds. A. F. Kamp, te Zwolle, werden als bestuursleden her kozen. In plaats van dr. Rombnch, te Rotter dam, werd gekozen de heer J. H. de Ridder, aldaar. Als leden van het plaatselijk comité werden gekozen de heeren D. P. Reijnders en mr. Ph. Falkenburg. Onderscheidene dames van elders woonden de vergadering bij, voor welk blijk van belangstelling door den voorzitter dank werd betuigd. Naar wij vernemen zullen de Indische prin sen, die in Nederland toeven om tegenwoordig te zijn bij de inhuldigingsfeesten, eerlan? buitenslands gaan en verschillende groote Euro" peesche steden bezoeken. De aan hen door de regeering toegevoegde controleur der te klasse bij het B. B. in Nederl.- Indië, thans met verlof, de heer A. van Senden, zal de vorstelijke bezoekers op die reizen ver gezellen. Met het ss. Lawoe van de Rotterdamsche Lloyd is eergisteren te Marseille aangekomen sultan Hasjimin van Siak, die de inhuldigina van H, M. de Koningin komt bijwonem De sultan wordt begeleid door den gep. ads.-res. G. A. Schouten. (Béid.) Er is ernstig sprake om als opvolgster van prof. Halbertsma te Utrecht te benoemen mej. dr. Cath. van Tusschenbroek, Minstens zal haar naam op de voordracht pryken. (Centrum Te Deventer wordt op 18 Juni een algemeene vergadering gehouden door de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in Nederland. Daarin zal besproken worden het oprichten van afdeelingen en de opleiding van ieeraar-perso- neel voor de burgeravond- en ambachtscholen. Gemeenteraad. De Gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Dinsdag 31 Mei a. s., des namiddags te 2 uur. De agenda bevat: 1. Vaststelling der notulen van de laatstge houden vergadering. 2 Mededeeling van de ingekomen stukken. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomende raadslid, den heer A. Gouka. 4. Benoeming van een lid in de Commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der veror dening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inkomen, voer het dienstjaar 1898/9. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren: I. P. O. van der Pant Jr; II. W. J. M.Nolet. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de 2e openb. Tusschenschool. Op de voordracht zyn geplaatstI. Mej. H. H. van Katwijk, volontair-onderwijzeres aan de 2e openb. TusschenschoolII. Mej. A. Altona, onderwijzeres te Den Bommel; III. Mej. M. Timmermans, onderwijzeres te Oosterland. 6. Oniwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1897. 7. Vaststelling 2e suppl. kohier der pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1897/98. 8. Ontwerp-verordening houdende aanwijiing van de stemlokalen in de stemdistricten dezer gemeente, voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 9. Prae-advies van B. en W. op het adres van het bestuur van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Schiedam, omtrent het geven van voor- vang aan Schiedamsche werklieden bij uit voering van in het openbaar aanbestede ge meentewerken. 10. Voorstel van B. eu W. om de gescheurde klok in den stadstoren te doen lieistellen. It. Voorstel van B. en W. tot het aanleggen van twee nieuwe straten achter de Warande; alsmede om aan een dier straten grond ter bebouwing af te staan aan J. J, Gabel. '12. Voortzetting der behandeling van het voorste! van Burg. en Weth. tot het voeren van een rechtsgeding contra de firma Van Deventer en Co. alhier, ter beëindiging van het tussehen die firma en de gemeente gerezen geschil over het door eerstgenoemde verschul digde bedrag wegens verbruikt gas buiten den meter. Door Burgemeester en Wethouders is met ingang van 1 Juni a.s, overgeplaatst als 2e brugwachter aan de Ooievaarsbrug W. van der Spek, thans brugwachter aan de Oranjebrug. In de laatst gehouden bestuursvergadering van het Burgerlijk Armbestuur en Ziekenhuis alhier is, tengevolge van liet eervol ontslag aan den tegenwoordigen vader en moeder verleend, o. a. besloten eene opioeping te doen voor eene hoofdverpleegster als adjunct-directrice. Het carrillon heeft heden nieuwe «wijsjes" gekregen. Op heelslag klinkt het «Wilhelmus" en Wij leven vrij", op halfslag de «Menuet" van Haydn. De klok, waarvan gisteren in on3 blad sprake was, is niet de sbiandklok", gelijk het in het voorstel van B. en W. luidt, maar de groote luiklok, (niet grootelui-klok). Er zit een heel klein scheurtje in, dat echter is als de vlieg, die de gansche zalf bederft. De beide jongens, welk.' gisteren als verdacht van ladehchten werden aangehouden, zijn ge bleken Rotterdammers te zijn, 18 en 19 jaar oud, waarvan de een, zooals wij reeds meldden, bij den melkverkooper Poot de lade heeft ge licht, terwijl de ander in een daar tegenover zijnd winkeltje een bezoek bracht, waar echter de winkelierster zeer spoedig voor kwam en de jongen dus na een looze boodschap weer heen ging. Proces-verbaal is opgemaakt,

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2