stSsmeüwsT"-- Uit de Staatscourant. Gemeenteraad. YLAARPÏMEN. Rechtzaken, Kerk en School. Besloten werda. den minister van binnenl. zaken dank te zeggen voor het intrekken der hinderlijke bepalingen omtrent het mond- en klauwzeer; l. om mr. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, te benoemen tot eerelidc. op 31 Aug. aan H.M. de Koningin de hulde van den Bond te betuigen. Algein. Ned. Typografenbond. Zondag en Maandag vergaderde te Amster dam onder voorzitterschap van den heer G. Snijdeiaar de Algemeene Nederlandsche Typografenbond. Het ledental was in liet afgeloopen jaar met slechts 100 gestegen; er is een tekort van f 1000, waarvoor de afdeelingen binnen een half jaar eene bijdrage moeten leveren. Omtrent het Ziekenfonds kwam men tot geen resultaat, daar de stemmen staakten; besloten werd het referendum te laten uitmaken; of men een unifoi m-tarief wil met vaste uitkeering of verschillende categorieën van uitkeering naar de groote der storting. Beslist het referendum voor uniforme storting, dan zal deze zijn 12 ets. per week, voor eene uitkeering van f 6 in geval van ziekie. Voorts werden er eenige besluiten genomen omtrent het toetreden van leden en het wei geren daarvan indien zij in dienst treden van een patroon, tegen wien eene sagitatie" bestaat. Besloten werd zich af te scheiden van het Landelijk Comité voor Slaatspensionneering en dat op grond van een betoog, dat de Staats pensioen ten slotte uil den arbeid der werk lieden betaald zou worden, zoodat zij, die vóór Slaatspensionneering zijn feitelijk de admini stratie over hun eigen geld en werkkracht willen overgeven aan den Staat. Buitendien woog liet argument, dat het ijveren voor Staats- pensionneering politieke bemoeiing in zich sloot en daardoor gevaar voor twist in den bond zou rijzen. Ook werd besloten, dat voortaan vrouwen tot den Bond zullen kunnen toetreden. Een voorstel om zich van het sNationaal Arbeidssecretariaat'- af te scheiden werd ver worpen. Propagandameeting B. v. N, O. Gisteren werd in ïOdeon" te Botterdam de provinciale meeting gehouden van wege den Bond van Ned. Onderwijzers, vooral ten be hoeve eener actie ten gunste der plattelands onderwijzers. Er waren een grool aantal afgevaardigden. Dr. .1. van Leeuwen uit Schiedam trad als eerste inleider op. Deze sprak over »de saiaris- quaestie van de onderwijzers in het algemeen". Spr. stelde in eene uitvoerige rede, die wij om gebrek aan ruimte niet uitvoerig kunnen inede- deelen, in het licht, dat de onderwijzer recht heeft op een behoorlijk salaris, als hoedanig hij f1400 a f1500 meende te moeten stellen. Tot zoolang dit niet bereikt is, sluite men zich aaneen in den loonstrijd. De he«r C. Bijkerk uit Oudshoorn sprak ten gunste der positie van de plattelandsonder wijzers, wier salaris ellendig is. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen »De vergadering, bijeengeroepen door de propaganda-commissie van den Bond van Neder landsche onderwijzers in de provincie Z.-H. en gehouden te Rotterdam op 30 Mei 1898, spreekt als haar oordeel uit, dat tal van onderwijs toestanden op 't platteland niet beantwoorden aan datgene, wat daarvan met billijkheid kan verlangd worden, dat in 't bijzonder de onder- wijzerssaiarissen dringend verbetering behoeven, vooral door een gezond bevorderingsstelsel in "t leven te roepen zij is overtuigd, dat zulk een stelsel slechts tot stand kan komen, indien in de wet op het lager onderwijs minima ge noemd worden, hooger dan tot nu toe 't geval is, maar bovenal indien door diezelfde wet aan rijks- of gemeentebestuur de verplichting wordt opgelegd, het onderwijzend personeel een zeker aantal verhoogingen na 'n bepaald aantal dienst jaren toe te kennen zij meent verder, dat vele gemeenten aan de hierboven gestelde wenschen niet zullen kunnen voldoen, indien de rijks- uhkeeringen aau die gemeenten niet aan merkelijk verhoogd worden, en spreekt den wensch uit, dat bij wijziging der wet op het lager onderwijs daarmee rekening gehouden worde." Ned. Jongellngs-Verbond. Gister hield de ring Rotterdam van het Nederlandsch Jongelings-Verbond een zomer vergadering, die ten 10 uur in de Herv. Kerk te Rlioon aanving met een feestrede van Ds. Nooteboom en overigens plaats vond in het daarbij gelegen bosch en kasteel van de familie Hoboken. De muziek van het fanfarecorps Excelsior" van Schiedam luisterde de bijeenkomst op. Nadat de 2e voorzitter, de heer N. 3. Van 't Hooft, (VlaardiDgen) den welkomstgroet had uitgesproken, werden referaten geleverd door ds. "Westerman van Schiedam (>De Chr. Jong. Vereeniging en de zending") en den heer W. Liotard van Rotterdam (sSparen"), terwijl dooi de heeren C. Regeling en D. N. de Vringer van Schiedam voordrachten werden gehouden, resp. iHet pleegkind" en »Een reis van Pieter Spa". De heer A. Schepman (Rhoon), de ringagent, sprak nog een kort woord, waarna ds. Noote boom dit door bijzonder schoon weder begun stigde bosch feest sloot met dank aan allen, die .tot het welslagen daarvan hadden medegewerkt. Bij Koninklijk Besluit van 27 Mei 1898, no. 6, is de heer mr. T. H. de Meester, administrateur der generale thesauiie bij het departement van Financiën, benoemd tot vice- president van den raad van Nederlandse-' -Indië. De R. K. Kiesvereeniging Eendracht maakt Macht, te Tilburg, heelt in hare vergadering van gisteravond tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer A. Arts, aldaar. PERNIS, 31 Mei. De Christelijk-Histoiische Kies vereeniging alhier heeft voor de Prov. Staten tot candidaten gesteld de heeren J. P. Ha velaar, af tredend, A. van Naamen en W. Vaandrager. Bij Kon. besluit is do kapitein ter zee J. L. Hor dijk, met 6 Juni a.s. eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en dat hevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee W. G. van Nes. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondh. Ie kl., de officier van gezondh. 2e kl. dr. J. Falkenbnrg, van dat personeel. Bij Kon. besluit is de kapitein met titulairen rang van majoor G. J. Collard, van den staf der genie, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1950 'sjaars. De heer A. 31. G. Vallèe, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlan den te Kouaan, is in die hoedanigheid door de Frans che Regeering erkend. Het jongste nummer van de Accountant be vat een portret van wijlen den heer C. J. Theunisse, met een waardeerend bijschrift. Aan de haringvisscherij zullen van hier in het a.s. seizoen deelnemen 3 kielschepen even als in 1897. Dinsdag 7 Juni a.s. zal door het Hollandsche Tooneelgezelschap, directie A. van Lier, van Amsterdam, in de Officieren-Vereeniging een voorstelling worden gegeven van de laatste Revue" vaa den bekenden schrijver A. Reijdirig ^Luilekkerland". Den 18den September van het vorig jaar voor 't eerst in het Grand Théatre te Amsterdam opgevoerd, beleefde deze geestige revue een onafgebroken serie van 275 opvoe ringen. Dit succes is zeker wel de beste aan beveling die te geven is. Vooral twee. der hoofdfiguren »Zwarte Kar does" (mevr. AndréMeeuwissen) en spietje Puck" (de heer Grootveld) hebben een groote populariteit gekregen. Niet alleen te Amsterdam, maar door 'tgeheele land zgn die beiden be kend en worden hunne coupletten gezongen. Maar ook de andere al tisten dragen jevenzeer tot het succes bijhet zijn de dames de la Mar Kley, Poonsv, Biene, v. Biene—d'Oliveira, Martha Coerdes, v. Nieuwland, Koning, Kaart Willemsens, enz. en de heeren Kelly, Wage- mans, v. Nieuwland, Blaaser, Kaart, Rent meester enz. De benoodigde deeoratiën, attributen, enz. worden van Amsterdam medegebracht. Het eigen orkest onder leiding van den kapelmeester Samethini komt mede. Het geheele gezelschap van 40 a 50 personen staat onder leiding van den directeur, tevens regisseur. Gistermiddag viel by het binnenvaren in de nieuw aangelegde haven, een der opvarenden uit een pleizierjachtje. Op het waarschuwend roepen van eenige jongens werd dadelijk door den anderen opvarende een touw uitgeworpen waarmede de drenkeling spoedig aan boord was. BURGERLIJKE STAND. Geboren 27 Mei. Wouter Antony, zoon van H. van E'yk en N. van Schijndel, Wilhelminaplein. 29 Mei. Jacob, zoon van C. van Schie en H, Koning, Oude Dijk. 30 Mei. Adriana Petronella, dochter van J. H. Jenner en P. M. de Mos, Singel. Overleden 28 Mei. Machteld Elisabeth Bezemer, oud 4 jaar en 3 maanden, Ocd. Broersvest. 31 Mei. Maria Molijn, oud 89 jaar en 9 maanden, wed. van N. T. Schreuder, Dam. Vergadering op Dinsdag 31 Mei, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer H.J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 18 leden; et bestaat êêne vacature. Afwezig de heeren Prins en Brillenburg met kennisgeving. De notulen van de vergadering van 10 Mei j.l. worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleide hunner beschikking op do adressen van H. J. Jansen, J. P. H. Jansen en mevr. IJ. Hoppe wed. H. O. Jansen alhier, in zake hunne aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/98. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 19 April li. tot onder- handsche verhuring van het aan de gemeente be- hoorende woonhuis staande aan het Overschiesche plein no. 3 aan J. van Nieuwenburg; aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester on Wethouders, Afsehrift van hun besluit dd. 6 Mei li-, houdende toekenning van pensioen san K. Ruster en echtgenoote, eervol ont slagen binnenvader en binnenmoeder van het Stads ziekenhuis alhier. Hieruit bleek dat aan Ruster een pensioen van f280 'sjaars en aan zijne echtgenoote van f200 'sjaars was toegekend. Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van de Rekening over 1897 van het pakhuis" „de Nederlanden"reeds door den Voorzitter om advies in handen gesteld der Finaneiëele Commissie. Idem, Aanbevelingslijst ter benoeming van een lid der Commissie van Voorlichting bedoeld in art. 19 der Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dien3t 1898/99, in plaats van den heer G. I. Wittkampf, die zijne benoeming niet heeft aangenomen. Aanbevolen wor den de heeren: 1. P. C. van der Pant Jr. en 2. W. J. M. Nolet. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten nog heden tot het doen eener benoeming over to gaan Idem, Missive nader voorstel bevattende omtrent inrichting van het voormalig gymnasiumgebouw tot localiteit bestemd voor het regelen van het gemeente archief. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Een nader schrijven van S. J. Meeuwisse te Rot terdam als vervolg op zijn schrijven dd. 29 April jl. met betrekking tot het beheer van de gelden van het voormalige Oudo Mannenhuis (Stichting Fabri) en het vervullen der vacature, die in de Commissie van beheer bestaat. Ook hierop zal voor zooveel noodig worden gelet wanneer de betreffende benoeming zal plaats hebben. Adres van K. Sneijders de Vogel en J. A. van der Poel betreffende de demping van de sloot in de Large Singelstraat mot het oog op den voor de gezondheid onhoudbaten toestand dier sloot. Van den heer A. Gonka, Missive daarbij inzendende zijn geloofsbrief met daarbij behoorende stukken, als nieuw inkomend lid van den Gemeenteraad. Missive van Regenten van het St. Jacobs-Gast- huis, daarbij ter goedkeuring inzendende rekening over 1896 en de begrooting voor 1898 van die instel ling met daarbij behoorende beseheiden. Om onderzoek en advies in handen gesteld der Finaneiëele Commissie. Aan de orde was het allereerst het onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. Gouka. Door den Voorzitter werden uitgenoodigd de heeren van Gent, van Buysen en dr. de Bruijn om zich daarmede te belasten* Gedurende dat onderzoek werd de ver gadering geschorst. Na heropening der vergadering deelt de Commissie, bij monde van den heer van Gent, mede, dat de stukken door haar in orde zijn bevonden eu zij dus adviseert tot toelating van den heer A. Gouka tot lid van den Raad. De Voorzitter dankt de Commissie voor haar gedaan onderzoek en stelt voor tot toelating van den heer Gouka als Raadslid; welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Tot lid der Commissie van voorlichting der inkom stenbelasting wordt benoemd de heer P. C. van der Pant Jr., en zulks in de plaats van den heer G. I. Wittkampf, die zijne benoeming niet heeft aango- nomen. Mej. H. H. van Katwijk werd benoemd tot onder wijzeres aan de 2e openbare Tusschensehool alhier. Het ontwerpbesluit tot het doen van af- en over schrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1897, ten bedrage van f280 werd goedgekeurd. Het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897'98, ten be drage van f 219.80 werd vastgesteldterwijl do Raad zich vercenigde met de aanwijzing der stemlokalen in de stemdistricten dezer gemeente voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten, geheel overeenstemmende met die voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op .het adres van het bestuur van den Ned. R. C. Volks bond, afd. „Schiedam", omtrent het geven van voor rang aan Sehiedamsche Werklieden bij uitvoering van in het openbaar aanbestede Gemeentewerken (zie ons nr. van 27 Mei j.l.) De heer de Groot brengt hulde aan het ge meentebestuur, dat in baar rapport heeft getoond overtuigd te zijn dat het moet medewerken om de sociale noodon te helpen bestrijden. De bezwaren tegen het plan zijn door den directeur juist gesteld, maar èón is er vergeten, nl. dat door toepassing ook zal volgen hetzelfde in andere ge meenten, wat ten nadeele zal zijn van de Schiedam mers die elders werken. Do proef wil spr. echter gaarne zien doen maar op grooter schaal en wil daarom dat voor Vs worde gelezen !/j! het cijfer van f 1.20 te lezen fl.50. Beide amendementen worden ondersteund. De heer Van Westendorp vraagt hoe dat is gekomen in het voorstel. De Voorzitter antwoordt dat dit cijfer is ge nomen door B. en W. De heer Visser wijst er op dat ook de directeur met een matig cijfer de proef wenscht te doen. De heer de Groot,meent dat de moeite voor den directeur hetzelfde blijft bij '/e zoowel als i/a- Spr. dringt daarop aan tot een flinke proef. De Voorzitter, uit de discussiën gezien heb bende dat de Raad het genoemde aantal als een voorstel beschouwt, wenscht de bepaling van het aantal uit het voorstel terug te nemen en daarvoor in de plaats to stellen: „een aantal door B. en W. te bepalen." De heer de Groot, stem toe dat hij zou medegegaan zijn met het voorstel wanneer het getal in het geheel niet was genoemd; nn echter weet hij dat 'U zal bepaald worden en dit acht spr. te weinig. De heer Visser acht het een groote belemme rende bepaling voor den aannemer, die misschien eigen werkvolk zal moeten bedanken. Do Voorzitter vreest dat door aan te dringen op Va de geheele proef zal vervallen, daar het te bezwarend zou worden voor de gemeonte-flnanciën. De heer Nolet meent ook dat het voorstel-De Groot te veel eischt. Het voorstel „minstens Ve" geeft vrijheid om zoo mogelijk meer dan */8 aan Schiedammers te plaatsen. De Voorzitter stelt voor om het cijfer niet in het voorstel te noemen. Dit voorBtel wordt aangenomen mot 17 tegen 1 stommen. Het voorstcl-De Groot tot verhooging van het daggeld wordt in behandeling gebracht. De heer Klein meent dat f 1.20 moet bepaald worden. De heer den Breems wijst er ook hierbij op dat te veel eischon gevaarlijk is door do kans om de proef onmogelijk te maken. Do heer de Groot handhaaft zijn voorstel op grond van zedelijke verplichting. De heer L o o p u y t vraagt hoeveel uren voor die f 1,20 gearbeid moet worden. De Voorzitter meent dat het voor een raad moeielijk is om bijzonderheden bij algemeene maat regel te regelen. Dit de discussie volgt nu weer een wensch alleszins juist overigens om te bepalen hoeveel uren gewerkt moet worden voor die £1.20. Spr. wenscht daarom liever die cijfers weg te nemen. Het amendement-de Groot in stemming gebracht wordt verworpen met 13 tegen 5 stemmen. De heer de Groot stelt nu voor te bepalen dat de arbeidstijd hoogstens zal zijn lli/j uur. Spr. be treurt het dat uit de rede des voorzitters kan worden afgeleid dat hij wankelt in zijn advies. De Voorzitter antwoordt hierop dat het veelal voorkomt, dat een voorstel wordt gedaan na her haaldelijk daartoe te zijn aangedrongen. Dan blijkt soms, zooals nu, dat weer nieuwe bezwaren rijzen en kan men spijt krijgen van het gedane voorstel. Het amendement-de Groot in stemming gebracht wordt verworpen met 10 tegen 8 stemmen. De heer de Gr o o t zal na het verwerpen zijner amendementen togen het voorstel van B. ea W. stemmen omdat er nu zijns inziens te veel nadeelen aan verbonden zijn. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 17 tegen 1 stem. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gescheurde klok in den stadstoren te doen herstellen (zie ons nr. van 27 Mei jl.) De heer Nolet vreest dat de klok, teruggekomen, nog niet eens de goede toon zal hebben. De kooge kosten acht Spr. een bezwaar en zou dus liever slechts besluiten tot het nieuwe goedkoope procédé; lukt het niet, dan maar verkoopen. De heer Visser antwoordde op een der bezwa ren van den heer Nolet dat vroeger gemeend werd dat do klok buiten moest worden afgelaten. Thans is echter gebleken dat die aflating binnenzijds plaats kan hebben. Dc heer Westendorp ook zal met het oog op de kosten tegen het voorstel stemmen. De Voorzitter had niet gedacht zulk een oppositie te zien. Het is trouwens een kvvestie van onderhoud van gemeente-eigendom en spr. had verwacht dat de Raad op die klok gesteid zou blijken te zijn geweest. De heer Mr. Jansen erkent dat onderhoud van gemeentewerken moet geschieden maar niet van totaal nuttelooze zaken. De Voorzitter zegt daar niets tegenover te willen stellen, daar dat een kwestie van appreciatie is. Het voorstel wordt daarop vericorpen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heerenBeukers, Nolet, P. C. M. Jansen, Mr. Jansen, van Gent, Dienske, Klein, van Westendorp, Kranen, Smit, van Buijsen, de Groot. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanleggen van twee nieuwe straten achterdeWarande, alsmede om aan een dier straten grond ter bebouwiug af te staan aan J. J. Gabel (zie ons nr. van 27 Mei jl.) De heer de Groot, er op wijzende dat'derooi lijn der nieuwe huizen niet ligt in die aan de andere zijde, vraagt of daar niet aan kan worden tegemoet gekomen. De heer Visser ontraadt dit. Punt 1 en 2 in stemming gebracht worden aan genomen met algemeene stemmen. (De heer van Buysen heeft de vergadering ver laten). Punt 3 wordt bij acclamatie goedgekeurd. Ten slotte voortzetting der behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het voeren van een rechtsgeding contra de firma Van Deventer Co. alhier, ter beëindiging van het tus- schcn die firma en do gemeente gerezen geschil over het door eerstgenoemde verschuldigde bedrag wegens verbruikt gas buiten den meter. De openbare zitting wordt tijdelijk gesloten. Na heropening deelt de voorzitter mede dat do raad in hare gesloten zitting heeft besloten dezaak-van Deventer te verdagen tot de volgende zitting. Na mcdedeeling door den voorzitter van den afloop der Donderdag jl. gehouden aanbesteding (zie ons nr. van 27 Mei jl.) werd, daar niets meor aan de orde was, de vergadering gesloten. Door B. en W. wordt aan den Gemeenteraad voorgesteld enkele wijzigingen te brengen in de gemeentebegrooting 1897. In een desbetreffend voorstel zijn deze gespecificeerd. Door de wed. J. A. van Pinxteren was aan den gemeenteraad verzocht haar eenige schade loosstelling te geven voor de verminderde huur harer huizen aan de Gedempte Biersloot, wegens het aldaar plaatsen van gemeentewege van eene locomobile ten behoeve der waterloozing. B, en W. stellen voor op genoemd verzoek afwijzend te beschikken, daar van eene ver oorzaakte schade niet gebleken is. B. en W. stellen voor aan W. Kwakkelstcin vergunning te verleenen tot het plaatsen van een kantoortje met houten wanden op zijn terrein aan de Buitenhaven. Aan de haringvisscherij zullen in 4898 van hier deelnemen 404 kielschepen; in 4897 be droeg dit getal 102. BURGE rTiJK STAN D. Cteboren 28 Mei. Johannes David, zoon van II. Ver meulen en M. van Kessel, Gedempts Biersloot. 29 Mei, Katharina Jacoba, dochter von G. van Haften en A. Schreij, Falckstraat. 31 Mei. Gerrit, zoon van A. N. Borsboom en F. Droppert, Falckstraat. Overleden t 29 Mei. Levenloos aangegeven dochter van C. Rense en J. Laros, Bovendaijer. Johanna Laros, oud 24 jaren, echtgenoote van C. Rense, Bovendaijer. 30 Mei. Cornelia van Marion, oud 6 maanden, Achterstraat. 31 Mei. Pieter van Dorp, oud 40 maanden, Markt. Het cassatieberoep van den klcedermaker H.J.de Beer te Leiden tegen zijn veroordeeling tot acht jaar gevangenisstraf wegens kindermoord, is door den Hoogen Raad verworpen. Hooger Onderwijs. Tot leeraar in da wisknnde aan het gymnasium to Gorinchem is benoemd dr. L, van Elfrmkhof.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2