Staten-Geiieraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Adressante meent, dat dit een nadeeligen invioed op den omzet der rijwielen za! hebben. Zij acht liet begrijpelijk dat, zoolang het bezit van een rijwiel een zekere gegoedheid kon doen veronderstellen, de fiscus zich niet weerhouden kon zijne oogen naar het rijwiel ie wenden, maar nu het rijwiel meer en meer komt in gebruik bij alle klassen van het'volk, en voor eiken prijs een rijwiel te verkrijgen is, nu heeft h. i. de grondslag rijwielen zijn reden van be staan yerloren en zal de belasting worden een druk voor de kleinere beurzen en een belemme ring voor handel en industrie. M. t. N. v. h. A. Hedenochtend te 10 ure werd te Amsterdam de 112e algemeene vergadering van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen voortgezet. De Voorzitter, de heer P. H. Hugenholtz Jr., deelde mede dat vao Hare Majesteiten was ontvangen een telegram, houdende dankbe tuiging voor liet telegram van hulde, gister avond aan den maaltijd der afgevaardigden aan H. M. gezonden Allereerst kwam in behandeling XVII. Voor stel van het Hoofdbestuur om te besluiten: „lo. dat de Maatschappij zich wende tot de Eegee- ring met het verzoek, dat zoodanige bepalingen be treffende belegging van fondsen der rijkspostspaarbank, van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren en van eventueel op te richten verzekeringskassen door haar worden voorgesteld, waardoor de mogelijk heid zal geboren worden om, nevens andere geoor loofde geldbeleggingen, ook, onder de noodige waar- horgen, geiden te leenen aan Boliede vereenigingen tot het bouwen en verhuren van goede en goed- koope volkswoningen hier te lande, met de haar toc- behoorende huizen als onderpand; „2o. dat aan het hoofdbestuur worde opgedragen het benoemen van eene centmie commissie tot het geven van adviezen van juridischen, economisnhen en ook algemeen tecknischen en financieclen aard betreffende het woningvraagstuk aan departementen der Maatschappij en aan zoodanige vereenigingen, maatschappijen of personen, welke te dezer zake handelen op aanstichting van of in overleg met eenig departement „3o. dat tot bestrijding der kosten, verbonden aan de werkzaamheden sub 2o. genoemd, voor het dienst jaar 1898—99 op de begrooting worde uitgetrokken een bedrag van f500. „Voorts spreke de vergadering de wenschelijk- heid uit, „lo. dat de departementen der Maatschappij het initiatief nemen tot het in het leven roepen van bouwvereenigingen als hierboven sub lo. genoemd; „2o. dat de besturen van de departementen met de besturen van de departementale spaarbanken over leg plegen ten aanzien van de vraag, of en in hoe verre het wenschelijk is, dat een deel van do over winst dier Bpaarbanken worde aangewend om, tegen voldoend hypotheeair onderpand, in leen te worden gegeven aan een of meer soliede bouwvereenigingen als onder lo. bedoeld. Hierbij werd behandeld XX; een amende- ment-Doetincliem luidende dat het hoofdbestuur aan de departementen de benoodigde gelden verstrekke, door geldleening te verkrijgen. Dit werd verworpen na korte discussie, waarna het voorstel van het hoofdbestuur in zijn geheel werd aangenomen. Alsnu kwam in behandeling XXI, voorstel van liet departement Schiedam. De algemeene vergadering besluite: leea post van f 1000 op de begrootiug te brengen ter ondersteuning van vacantiekolonies". De Commissie van Rapporteurs adviseerde om afwijzend te beschikken op het voorstel- Schiedam en wel, omdat zoodanig steunen niet op deu weg der Maatschappij lag en omdat in de groote steden, waar overal vacantiekolonies nuttig kunnen werken, steeds de noodige gelden kunnen worden gevonden. De afgevaardigde van het departement Schie dam zeide zich geen illusie te maken over het voorstel-Schiedam, nu de Commissie van Rap porteurs ongunstig adviseertechter meent hjj dat de argumenten van den rapporteur niet onbesproken kunnen blijven. Mei de feiten toont hij aan, dat in de groote steden juist steeds kinderen moeten worden afgewezen wegens gebrek aan de noodige fond sen, terwijl anderzijds wel degelijk het steunen van vacantie-kolonies op den weg der Maat schappij ligt, gelijk hg uit de wet nader aanwijst. Met een beroep op een aantal buitenlandselie medici en hygiënisten schetste de afgevaardigde vooral het zedelijk gewicht van vacantie kolonies, waarom hij meende het voorstel te moeten handhaven. Namens het hoofdbestuur sprak rar. Siar Busman. Het hoofdbestuur steunde liet voorstel- Schiedam niet, zeide bij; niet omdat het voor vacantie-kolonies geen sympathie had, maar om dat dergelijk voorstel niet doeltreffend zou kunnen uitgewerkt worden, en vacantie-kolonies een zaak van het particulier initiatief moeten blijven. Een som van flOOQ zou zeer weinig baten, indien men deze over alle steden, waar dergelijke kolonies gevestigd zijn, ging verdeelen, terwijl natuurlijk nieuwe aanvragen zouden inkomen, waaraan niet zou kunnen voldaan worden. Immers wi! men op eenigszins ruime schaal werken, wat toch ter wille van de billijk heid. een vereischte is, dan zouden de middelen zeer zeker te kort schieten; daaiom ook alleen meent hst hoofdbestuur de zaak niet te mogen steunen. De bela. gstelling in vacantie-kolonies op te wekken, was reeds sedert lang bet streven der Mij.men leze daarover b.v. het Jaarboekje van 1886, waar prof. Stokvis met groote warmte over deze kolonies heeft geschreven. Hoezeer dus ook de zaak toegedaan, verbieden practische en fluantieele redenen het voorstel aan te nemen. Het voorstel-Schiedam werd hierna bij zitten en opstaan ver worpen. Aan de orde kwam alsnu XXII, Voorstel- Middelharnis en Sornmelsdijk, waarbij het hoofdbestuur uitgenoodigd wordt zich te l ichten tot de Regeering om het tot stand komen van Tuinbouwgeliuchten te bevorderen. Na bestrijding van iiet hoofdbestuur werd dit voorstel verworpen. Aan de orde kwam het voorstel-Leeuwarden om gedurende vijf achtereenvolgende jaren, jaarlijks ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen eene som van f 1000 ter steuning van die departementen, welks gelegenheid aan hulppersoneel van bewaarscholen om zich van zijn taak te bekwamen. Zoowel het hoofdbestuur als de Commissie van Rapporteurs vvenschten de f1000 slechts telkens voor éen jaar en niet voor vijf jaren in eens als subsidie te verleenen. Het hoofd bestuur amendeerde in dezen geest het voorstel. Het aldus geamendeeide voorstel werd aan genomen. De agenda was hiermee afgeloopen. Hierna ging de vergadering over in comité- generaal ter behandeling van de samenstelling van het kiescollege voor het hoofdbestuur. Na heropening der zilling bleek dat dit voortaan zal samengesteld zijn uit 3 leden van het hoofdbestuur, 3 leden van de Commissie van Rapporteurs (art. 41) en 3 afgevaardigden uit de deporter^-mten, bij loting aan te wijzen. De vergadering werd hierna te twee ure onder dankzegging van den voorzitter gesloten. De gewone audiënties van de ministers van marine, justitie, financiën en koloniën zuilen deze week r.iet plaats hebben. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: over bet wetsontwerp betredende de geldleening ten laste van den staat, eri dat betrekkelijk den aankoop van den spoorweg BataviaKrawang, de heeren "Welt, Pijnacker Hordyk, N'ebbens Sterling, van Asch van Wijck en Roëllen over de definitieve marine-begrooting de heerenVan Alphen, Van Swinderen, Van Marie, Van Boneval Faure en Schimmelpenninck van der Oije. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,342,710.08Vs bij de betaalmeesters - 2,216,006.90 Te zamen 4,558,716.98'/s Naar het H. D. verneemt heeft thans de be noeming plaats gehad van eea minister van Rumenië bij ons Hof, die in Den Haag zal re- sideeren. Tot dusver werd Rumenië veitegen- woordigd door één minister voor Nederland en België. Naar men ons meldt, zai aan de in den loop van dezen zomer te 's-Gravenhage te houden Internationale Bakkerij-tentoonstelling ook een oudheidkundige afdeeling worden toegevoegd. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 1 Juni. (V er volg.) Goedgekeurd werd het voorstel der comm. om onder dankbetuiging voor kennisgeving aan te nemen de inlichtingen der Eegeering op het adres van A. J. R, Mulder. Bij de behandeling van het voorstel der comm. om, ter zake van het adres van het bestuur der Eotter- damsche Vcreeniging voor Katholiek Onderwijs te Botterdam, over de aanspraak op een rijksbijdrage voor opleiding van den kweekeling C. Hopstaken aan de normaalschool dier vereeniging, den minister van binnenlandsche zaken uit te noodigeu, nader te over- wegen of alsnog ter zake van de opleiding van C. Hopstaken eene rijksbijdrage behoort te worden toe gekend, ontried de Minister van Binnen landsche Zaken de aanneming dezer conclusie. De Minister is het niet eens met de opvatting van zijn voorganger: hij gelooft dat aan de hand der wet de j,,age had kunnen worden verleend. Maar hij acht niet wenschelijk in zulke gevallen zoo veel aan den minister over te laten. De min. over weegt of er geen aanleiding bestaat tot wijziging van het kon. besluit in deze. In afwachting bestaat echter in dit geval geen reden om van den tot nn toe gevolgden regel af tc wijken. De heer Van G i 1 s e verbaast zich over deze bestrijding en licht de zaak uit zijn ervaring toe. Hij betoogt dat de opleiding zieh niet behoeft aan te sluiten aan het af te leggen examen. De heer Jlacksj wenscht dat er gehandeld wordt naar den geest en de bedoeling der wet. De Minister van Binnenlandsche Za ken handhaaft zijn standpunt. De minister is vóör een milde toepassing der wet, en hij herhaalt dat hij een wijziging van het kon. hesl. zal uitlokken die een milde toepassing toelaat. Na repliek van de heeren Van Gilse enMac- kay, en nadat de heer De SavorninLobman had betoogd dat het verband tusschea opleiding en examen niet verbroken wordt door een redelijken langeren termijn tuaschen beide, werd de conclusie goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd de conclusie tot dank betuiging aan den'Minister van Waterstaat voor zijn inlichtingen op het adres van M. J. Ketting en W. P. Dijkgraaf. Besloten werd om na afdoening der ontwerpen op het postmailcontraet en dc rywielbelasting ts behan delen dat tot wijziging van Hoofdstuk V der staats- begrooting voor 1898 en cenigo conclusion van ver slagen op regeeringsbescheiden. De vergadering werd hierop gescheiden, waar schijnlijk tot Donderdag 9 Juni. Morgen en volgende dagen onderzoek in de af deelingen. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat het onderwijs in dc Boogduitsche taal en het schoonschrijven aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, ge durende den cursus 1898/99 zal worden opgedragen aan mejuffrouw J. C. de Bruin, onderwijzeres te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct- inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hier ter stede, de heer C. Valkhoff, thans waarnemend adjunct-inspecteur. Bij het stappen uit een bootje naar den kant had de kuiper A. Pronk uit Seheveningen, die hier tijdelijk werkzaam is bij de visseherij, het ongeluk in de Buitenhaven te vallen. Door de spsedige hulp van eenige andere Scheveningers, die hunnen maat zagen spartelen, was deze weder spoedig op het droge geholpen. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een portemonnaie met f 0.14, een zweep, een servet K. B. 6, een doos met griffels, een gutta percha wielband, een ring met rooden steen, een mes, een rozenkrans en een moersleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een kleine parapluie, bij van Gogh, Achter de Teerstoof 34, een paar kinderpantoffels, in den winkel van Kramers en de Groot, Dam 2, een duimstok, bij Groeneweg, Heerenstraat 27, een zwaite rozenkrans, bij van Dorp, te bevragen bij Kat, Stationstraat 17, een gouden broche, bij van Asten, St. Annazusterstraat 2, een ceintuur van een kinderjurk, bij Suiker, Velle- vestsingel 17, een petje en een sleutel, bij Oudshoorn, Singel 65, een blauw armbandje met gouden sluiting, bij v. d. Water, Lange Achterweg 46, een bastaard fox terrier met nikkelen halsband, bij Kiamers, Lange Haven 107 en een grijze pelerine, bij A. Timmermans, Emmastraat 9. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 2 Juni. "W. F. H. Eckenhausen, 32 j. en J. M. de Roo, 30 j. L. Bosselanr, 33 j. en N. Sonneveld, 24 j. H. Kuypers, 36 j. en M. J. Schopman, 23 j. Geboren 31 Mei. Johannes Wilhelmus Bernardus, zoon van J. H. Mooiliuijzen en J. P., Voorwaldt, Broersveld. 1 Juni. Bernardina Jacoba Catharina, dochter van G. S. Kleinekoort en C. M. Dikötter, Nieuwe Haven. Sara "Wilhelmina, dochter van B. Schoei en J. C. Lijbaart, Broersvest. Jan Bertus, zoon van J. Touw en E. de Graaf, Steenstraat. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Mei ingelegd f 4010.78; terugbetaald f 1898.76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje diaagt het nummer 1902. De spoordienst VlaardingenHellevoetsluis wordt 1 Juli uitgebreid tot 6 reizen per dag. In correspondentie daarmede, bestaat het plan een stoomboot in de vaart te brengen tussclien Brieile en Nieuwesluis. Reeds werd de eerste nieuwe Hollandsciie haring alhier aangevoerd. De prijzen daarvoor besleed waren voor volle haring f 60 per ton en maatjesharing van f 27 tot f 39 per ton. De N. Gron. Ct. schrijft Een dertigtal haringloggers zijn dezer dagen uit Emden zeewaarts gestevend om op haring vangst te gaan. Tal van Nederlanders zijn hier aan boord, want wij hebben hier te doen met een verplaatst bedrijf. Om de invoerrechten te ontgaat), hebben de reeders van Vlaardingen zich daar gevestigd. Door de Gymnastiek- en Schermvereeniging ïLeonidas" alhier werd op den wedstrijd, Maandag te Brieile gehouden en uitgeschreven door het gewest Zuid-Holland van het Ned. Gymnastiekverbond, een 3de prijs behaald in de afdeeling vrijoefeningen. Tevens behaalde de heer D. v. d. Knoop, lid van bovengenoemde vereeniging, een persorieelen prijs in de afdee ling werktuigen. De bekende wielrenner, onze stadgenoot de heer J. N. van der Knoop, wordt na een ver blijf ter training van ruim 5 weken te Parijs in de aanstaande week alhier terug verwacht, om hier te lande aan de te verwachten wieler wedstrijden te kunnen deelnemen. Van de stoomboot Maasnymph brak Dinsdag middag, op reis van Rotterdam naar den Bommel, nabij de iiaveu alhier het stuurtoeslel, waardoor het onmogelijk was de reis voort te zetten en de stoomboot hier in de haven kwam. De pas sagiers en goederen werden met de stoomboot Onderneming naar de bestemmingsplaats ver voerd. Door den agent van politie Hoornweg werd gistermorgen een matroos van het wachtschip Buffel te Hellevoetsluis, alhier aangehouden, als hebbende zonder verlof zijn garnizoen ver laten. Hij is onder geleide hedenmorgen 11M uur naar het wachtschip teruggebracht. .--..rjj Opgaven der brieven verzonden uit Vlaar dingen over de le helft der maand Mei, 1898, ge adresseerd geweest aan onbekenden, welke brie ven op schriftelijke aanvrage door de afzenders of de geadresseerden aan liet Postkantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden. Ver zonden geweest aan Mej. P. Houweling Hille- gersberg; Briefkaart: V. de Keizer 's-Graven hage; Brieven Buitenland.- M. E. Manni Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een kinder-pantoffeltjeeen zwarte kip.; een gouden broche; een onderstuk van een oor- bellelje; een handzaag; een pedaal van een rijwiel. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie-bureau. Bij de weduwe J. Pootvan Wieringen op het erf: nUit en thuis" alhier is terug te be komen een gouden broche met 3 steentjes, door haar gevonden j.l. Maandag op de Oosterkade, BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Juni. Abraham Pieter, zoon vanW. Sierat en J. Groene wegen, Falckstraat. Overleden: 2 Juni. Andries Berkhout, oud 11 weken, Zomerstraat. Geholpen. Voor eenige weken had de arbeider J. Geer- ling te Anna Puulownapolder het ongeluk een •zijner armen te verliezen. Thans heeft H. M. de Koningin voor genoemden arbeider eene gift van 75 gulden beschikbaar gesteld, waarvoor een kunstarm zal worden aangeschaft. Verdelgingsmiddelen. Dat de ^uitvinders" in Amerika allerlei ver delgingsmiddelen tegenover de Spanjaards ver zinnen en hunne Regeering aanbieden, spreekt van zelf. Maar ook de Spaansche Regeering ontvangt van alle kanten dergelijke aanbiedingen. De curieuste is van een jonggetrouwd vrouwtje, dat men vergeve het woord! een ïstink-kanon" heeft uitgedacht. Daarmee worden projectielen geworpen, welke bij het springeu een allerondraaglijkste lucht versprei den, van een doodelyk gas. Wie dit inademt valt gestikt ter aarde. Hen gevleugeld mensch, In den staat New-York is een kind met vleu gels geboren. De moeder werd eenige maanden geleden door een havik aangevallen, dien zij van de kippen wilde afjagen, en had moeite den vogel meester te worden. Het kind dat verle den week geboreu werd, heeft vreemde, met dons bedekte uitgroeisels op de schouderbladen die veei op vleugelan gelijken. Een jubileum. De huwelijks-advertentie viert deze maand haar eeuwfeest. De eerste advertentie van dien aard heeft men in een Weensch blad van het jaar 1798 aangetroffen in de maand Mei. Zij was toen natuurlijk wat vreemds, en zou zelfs nu zonderling worden gevonden. Zij luidde vertaald ongeveer als volgt sEi' wordt om ie trouwen, een vrouw ge zocht. Een weduwnaar van geposeerdeu leeftijd, gezond en opgewekt, die bij hooge personen zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt en nog maken kan, ook geen kind heeft, maar wel veel van waarde en kennis, is van plan een zaak, die veel voordeel geeft, op te richten. Hij zoekt daarvoor een vrouw. Zij moet dertig jaar of ouder zijnongehuwd of weduwe, zy mag ook wel twee kinderen hebben. Ook is hjj niet bang voor een lichaamsgebrek, maar zij moet in het bezit zyn van 300 gulden. Als een vrouw zich geroepen acht, hierin te treden, wordt zij verzocht, hem te laten komen of bij hem te komen; hij woont in de Voer- manssteeg No. 98 bij den gepensioneerden be diende Bartholom&us Graf." Hoe zwaar moet een gezond mensch zijn? Bij een lichaamslengte van 150 centimeter bedraagt liet normaal gewicht 50 KG, Deze hoeveelheid wordt met eiken centimeter lichaamslengte met 1 KG. vermeerderd. Dien tengevolge weegt een normaal mensch zooveel kilo's als hij centimeters lang is. Ieder kan dus gemakkelijk uitrekenen, hoeveel lig moet wegen. Weegt hij feitelijk iets meer of minder, dan doet zulks weinig aan de zaak af. Na afdoening der leeningwet en enkele andere aanhangige wetsontwerpen in deze week, is de Eerste Kamer voornemens tot het laatst dezer maand uiteen te gaan. Naar wij vernemen moet thans voorbereid worden eene algemeene wijziging van het bin- nenlandsch telegraaftarief, die voor telegrammen boven een zeker woordental eene belangrijke prijsverlaging ten gevolge zou hebben. De uit voering van een bijzonder tarief voor perstele grammen zou dan onnoodig zijn, omdat deze meestal dit woordental overtreffen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2