BINNENLAND. STADSNIEUWS. derj blokkade steeds ellendiger geworden en is thans bijna hopeloos. Dat de Alphonso XIII door de Amerikanen genomen is, wordt door de Spanjaarden ontkend. Officieel wordt te Madrid verzekerd, dat deze stoomboot zich, na in verschillende havens van het eiland levensmiddelen te hebben ontscheept, thans te Porto-Rico bevindt. De Cubaansche regeering neemt maatregelen om voor voldoenden leeftocht te zorgen. Zij heeft ontheffing van rechten verleend aan alle schepen, vanwaar ook afkomstig, die levens middelen aanvoeren. Bovendien heeft zij de noodige middelen toegestaan, die bestemd zijn om op een streek rondom Havanna voedings middelen te doen verbouwen. Daartoe hoopt men er toe mede te werken, dat Havanna van levensmiddelen wordt voorzien. De uitvoer van suiker naar Noord-Amerika is verboden. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden van zijn kant zorgt voor de «zenuw van den oorlog". De Kamer heeft het ontwerp op de oorlogscredieten aangenomen, waarvoor een bedrag van 17,845,000 dollars wordt toegestaan, waaronder begrepen zijn 10 millioen voor de marine. Een der afgevaardigden stelde aan den voor zitter der financieele commissie de vraag, hoe veel in een jaar tijds de oorlogskosten wel zouden bedragen. De voorzitter noemde daarop het aardige cijfer van 600 millioen d. i. 1500 millioen guldens. Tegelijk houdt de Amerikaansche regeering zich bezig met de administratie der Philippijnen, juist alsof deze archipel reeds een Ameri kaansche bezitting is. Belangrijke credieten zijn voor die administratie te Hongkong ge opend, terwijl financieele agenten te Manilla zijn aangesteld. Ook is reeds besloten belasting te heffen van opium, tabak en likeurs, terwijl invoerrechten zullen geheven worden van alle ingevoerde waren, zelfs die afkomstig zijn uit de Vereenigde Staten. In Spanje wordt intusschen levendig be sproken een artikel van Castelar, den leider der republikeinen, tegen de koninklijke familie. Het artikel is in Spanje in beslag genomen. De republikein Ascarras wilde, naar aanleiding hiervan, de regeering in de Kamer interpel- leeren over de parlementaire onschendbaarheid, maar de Kamer heeft deze interpellatie voor- loopig uitgesteld. Gemengde Nededeellngen. De Fransehe Kamer heeft gisteren bij hoof delijke stemming Deschanel tot haren voor zitter gekozen. Deze kreeg ditmaal 282 stemmen tegen Brisson 278. Deschanel werd, toen hij het praesidium aanvaardde, begroet met levendige toejuichin gen, maar van de linkerzijde riep men«Leve de Republiek en tot de rechterzijde gewend «Dat is een voorzitter voor een staatsgreep Telkens onderbroken door geschreeuw van links hield Deschanel daarop een toespraak. Toen hij, zich tot de linkerzijde wendend, voorstelde de orde van den dag vast te stellen, riep Berthaux «Wend u tot de rechterzijde Deschanel verklaarde niet reeds dadelijk het reglement van orde te willen toepassen op deze interruptie. «Het land zal over het gedrag onzer tegenstanders oordeelen," zeide hij. Na de volgende vergadering op Maandag te hebben bepaald, verliet Deschanel onder het gejuich van het centrum en het gejouw der linkerzijde den voorzittersstoel. De onrustwekkende berichten omtrent den toestand van den groothertog van Luxemburg blijken overdreven te zijn. Er bestaat integen deel alle hoop op herstel. Men maakt zich ongerust over den hertog van de Abruzzen, den derden zoon van prins Ainadeüs van Savoye, broeder van koning Umberto I. De 25-jarige hertog heeft n.l. een pooltocht ondernomen aan boord der Jane Gray, die den 22sten Mei bij Kaap Flattery West kust der Vereenigde Staten, staat Washington) is vergaan. Van de 61 personen aan boord werden er slechts 27 gered, en onder de namen der geredden komt die van den hertog niet voor. Uit Rome wordt evenwel bericht, dat de hertog niet aan boord der Jane Gray was, maar zich te Londen bevindt. Daarentegen denkt men op het Italiaansche gezantschap te Londen, dat de hertog te Turijn is. Een en ander lijkt nogal zonderling. De leider der Servische radicalen, de oud minister Patchitch, ex-koning Milan's groote bestrijder, is thans in hooger beroep tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens majesteitsschennis jegens Milan. Zijn veroor deeling wekt groote verbittering onder de radicalen. De Porte heeft in een nota aan de mogend heden aangedrongen op een definitieve regeling der Kretenzische quaestie. Inhnldigingsfeesten. Te Brussel heeft zich een comité ter viering van een waardig feest ter gelegenheid der In huldiging der Koningin onder in Belgié geves tigde Nederlanders gevormd, hetwelk bestaat uit de heeren J. de Kuyper, voorzitterJ. D, Ruys, ondervoorzitterA. C. van der Hoop, secretaris-penningmeester i 3. Fayn, P. F. van Acker, P. C. Dumon, A. Chrisliaens, W, van Acker, en Q. W. F. de Flines. Het plan bestaat een groot feestmaal te houden te Brussel op 31 Augustus a. s. In Zwitserland is door landgenooten ruim f 1000 bijeengebracht ten behoeve vao het nationaal huldeblijk voor de Regentes. Eenigen tijd geleden werd reeds melding ge maakt van een voorloopig plan voor het vormen van een zoogenaamde» iichtstoet te Amsterdam, in den trant van de corteges aux lumières welke vooral in België zooveel opgang hebben ge maakt. Men heeft zich daarbij voor te stellen een grooten optocht van honderden personen, voetgangers en ruiters, statiewagens, geheele muziekkorpsen en zangvereenigingen, voort trekkend io een schitterende overdaad van licht en kleurengeharnaste ruiters, rijdend in den verblindenden gloed van magnesiumfakkels, schitterende praalwagens, fonkelend en stralend van honderden gloeilampjes in velerlei tinten. De eleclriciteit zal nl. in dit lumineuse plan een groot aandeel hebben, maar bovendien zullen allerlei andere methoden van verlichting worden toegepast. In eene dezer dagen gehouden vergadering hebben verschillende bekende personen groote ingenomenheid betuigd met het plan, dat intus schen reeds geheel werd omschreven, in teeke- ning gebracht en financieel berekend. De groote vraag blijft thans alleen, of deze optocht nog een plaats kan verkrijgen op het program van de feestweek. De avond van Donderdag 8 Sept., waarop de gala-voorstelling in den Stadsschouw burg wordt gegeven, is daartoe als vanzelf aan gewezen. Pogingen worden thans in het werk gesteld om ook van hooger hand steun te verwerven voor dit plan, dat zeker kan bijdragen tot ver hooging van den luister der feesten. (Tel.) Tweede Kamer. Thans is de vergadering der Tweede Kamer definitief bepaald op 9 Juni v.m. 11 uur. Kerkelijk Congres. Tweede dag. Gisteren werd het Kerkelijk Congres te Amsterdam voortgezet. In de afdeeling «Evangelisatie" sprak ds. G. F, Haspels over «Onze litteratuur en onze evangelieprediking". Spr. betoogde, dat deze beide niets met elkaar uitstaande hebben, doch in hoogste instantie geheel ia elkaar opgaan. In de sectie «Kerk" voerde ds. J. R. Callen- bach het woord over «Betrekking van de Moe derkerk tot en haar invloed op de Indische kerken". Spr. zette uiteen, dat er tusschen beide een regeiing moest tot stand komen volgens de beginselen der Hervormde kerk. Nog sprak in deze afdeeling ds. M. A, Adriani, zendingsdir. te Utrecht, over «De toestand op zedelijk gebied vao de Nederlandsche Oost- en West-Indische bezittingen en hoe daarin ver andering te brengen", waarbij gewezen werd op den onzedelijken toestand in onze koloniën en de menschen werden geformuleerd, hoe daarin door brochures, het stichten van asylen enz. verandering te brengen ware. In de afdeeling Diakonaat, sprak prof. mr, J. Domela Nieuwenhuis over »De wet op de Voogdij in betrekking tot de Weeshuizen." Hierbjj ont wikkelde hij de volgende stellingen lo. De in Nederland bestaande voogdgwet- geving in betrekking tot de weeshuizen is onvol doende a. omdat uit de wet niet blijkt hoe de voogdij van regenten rechtens tot stand komt b. omdat er rechtsonzekerheid bestaat ten aanzien der verhouding dier voogdjj tot het ouderlijk gezag en de gewone voogdij; c. omdat geene voogdijopdracht kan geschieden door den rechter aan de instellingen tot weezen- verpleging of aan hunne bestuurders als zoo danig; d. omdat in de wet voldoende bepalingen gemist worden ten aaozien der bevoegdheid en verplichtingen van die bestuurders in de uit oefening hunner voogdij e. omdat de wet geene vojdoende voor zieningen bevat ten aanzien van het toezicht op, den duur en het ophouden van die voogdij, ook onafhankelijk van haar wettelijk einde. 2°. De in de eerste stelling genoemde be zwaren kunnen worden weggenomen. a. door eene wetsbepaling, die eene regel matige totstandkoming van de voogdij van regen ten of bestuurders van instellingen tot weezen- verpleging verzekert door eene rechterlijke benoeming, hetzg op verzoek van ouders of gewone voogden, hetzg waar deze ontbreken, ambtshalve i. door eene wettelijke regeling der verhou ding van die voogdij, in dien ziD dat de sub a genoemde voogden worden gewaarborgd tegen elke inmenging in de uitoefening hunner voogdij van de zyde van ouders of andere voogden c. door eene den i echter toe te kennen wette lijke bevoegdheid tot opdracht der voogdy aan vereenigingen, stichtingen of instellingen van weldadigheid, wier statuten, stichtingsbrieven of reglementen duurzame verzorging van mindei- jarigen voorschrijven of aan de personen hunner regenten of bestuurders collectief; d. door wettelijke bepalingen, regelende de verplichtingen dier voogden, het toezicht op den duur en het ophouden van die voogdij, ook vóór haar bij de wet bepaald eiride; e. door eene wetsbepaling ten doel hebbende te voorkomen, dat de voogdijopdracht sub c. als middel worde aangewend tot godsdienstige of ongodsdienstige propaganda. In de namiddagzitting sprak in de afdeeling «Kerk" dr. J. Ph. de Visser over «De persoon lijke dienstplicht uit Christelijk en Kerkelgk oogpunt beschouwd." Spr. ging de historie der wgze van oorlog voeren eerst met huurlingen, later onder de conscriptie na en achtte het een gelukkig teeken, dat thans na het invoeren van den persoonlijken dienstplicht de natie hare beste krachten aan het leger ging afstaan. Spr. meende, dat thans voor evangelisatie onder de militairen nog heel wat te doen was. Daarna sprak de heer J. den Burger, gods dienstonderwijzer te Hoogeloon over «Wat is de roeping der Ned. Herv. kerk ten opzichte der hulppredikers in vacante gemeenten naai de uitspraken des Bijbels in den geest vau art. 31 en 36 van het reglement godsdienstonder wijs". In de afdeeling sEvangelisatie", sprak dr. J. II. Gunning J.Hz. over: Welken invloed kunnen kerkelijke besturen oefenen ten bate van oud- Israëls bekeenng tot den Heiland der Wereld, vooral indien bet Zionisme blijkt te gelooven aan de Messiaansche beloften In de sectie Diakonaat" handelde ds. O. Sehiieke over sHet fabriekswezen in verband tot zedelijkheid en socialisme, en hoe het best de schadelijke invloeden tegen te gaan". Vervolgens sprak de heer H. J. Kastelein godsdienstonderwijzer te Arnhem, over «Wat is de roeping der kerk ten opzichte van die lidmaten die «vergunning" hebben (daaronder te verstaan slijters, kroeg-, koffiehuis-en hotel houders)". Voor de sluiting van het Congres sprak prof. dr. Corvvin van Nieuw-Brunswijk (N. A.) enke le woorden over de Amerikaansche kerk, Htj schetst de organisatie zijner Synode, welke hij een dochter noemde der Nederlandsche kerk. Nog een ander Ainerikaansch geestelijke richtte enkele woorden tot de aanwezigen, waar op het gesprokene door ds. Schuller tot Peur- sum in het Hollandsch werd overgebracht. Daarop werd het coogres gesloten met een rede en dankgebed, uitgesproken door ds. E. Barger. j Leeraren M. 0. De drie-en-dertigste algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs wordt gehouden op Vrij dag 26 en Zaterdag 27 Augustus te Maastricht. De vorming der sectiën is aldus le. Sectie Natuurwetenschappen. Vraagpun ten a. Hoe moet het onderwijs in de schei kunde aan de scholen met vijfjarigen cursus zjjn ingericht? b. Demonstratie van een nieuw leermiddel voor natuurlijke historie. (3 inflores- centie toesteilen.) In te leiden door den heer W. W. Schipper. 2e sectie, letterkunde. Vraagpunten.- a. Hoe te komen tot betere hulpmiddelingen voor het onderwijs in geschiedenis? (voortzetting),. In te leiden door den heer A. Engelsman; b. Is het wenschelijk, het onderwijs in eene vreemde 1 taal met gebruik van Phonetisch schrift te be ginnen? Welke ervaringen heeft men daarmee opgedaan? Welke pogingen kunnen aangewend worden, om in ons land tot eenheid in liet Phonetisch stelsel te komen? Inleider de heer P. J. Key man. Daarna wordt een algemeene vergadering gehouden. Onderwerpen van behandelinga. De hoogere burgerschool met vierjarigen cursus. Stellingen BurgerHuender b. Het is wen schelijk, dat de vereeniging zich meer dan tot dusverre de materiëele belangen der leeraressen en leeraren aantrekt. Inleider: dr. J. Meijers. Bij Kon. Besluit is toegekend de zilveren eere-medaille (met de gekruiste Zwaarden) dei- orde van Oranje-Nassau, aan den adjudant- onderofficier B. Klinkspoor, administrateur van het militair hospitaal te Harderwijk. Niet de oudste zoon van den groothertog van SaksenWeimar, maar diens kleinzoon Wilhelm wordt, naar het Haagsch eDagbl. te recht opmerkt, tijdens de inhuldingsfeesten verwacht. De eenige zoon van den Groothertog, Erfprins Karei Augustus, stierf 20 November 1894 op 50jarigen leeftijd, nalatende twee zoons, den tegeu- woordigen Erfprins Wilhelm .Ernest, geboren te Weimar 10 Juni 1876, eu Prius Bernard, geboren te Weitnar 18 April 1878. De R. K. kiesvereenïging te Tilburg heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer, vacature- Bahlrnunn, gesteld den heer J. F. Jansen, bur gemeester van Tilburg. Daarentegen heeft de vereeniging van R. K, kiezers Eendracht maakt macht gesteld den heer A, Arts, oud-luitenant der Pauselijke zouaven, die bij de jongste alge meene verkiezingen met den heer Bahlrnann, in herstemming kwam. De geestelijkheid beveelt de candidatuur-Jansen aau. Op 14 Juli a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. K. P. F. R. van Hasselt, thans gedelegeerd lid bij den Raad van Administratie der Hoil. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, bij deze instelling in dienst trad. Door het gezamenlijke personeel der Maat schappij was eene som gelds bijeengebracht ten einde den jubilaris een geschenk aan te bieden. De lieer Van Hasselt heeft hiervoor echter bedankt en, teneinde het geld eene andere be stemming te geven, de som verdubbeld. Nu zal het bestemd worden voor een fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van ambtenaren. Tot gemeente-secretaris te Assen, is benoemd mr. J. Wijtema, advocaat te Dieren. Waarschuwing. De Politie herinnert er aan, dat art. 11 der verordening op de openbare reinheid en ge zondheid te Schiedam o. a. bepaalt: dat het reinigen van karpetten, gang en traploopers, matten, stoelen en ander huisraad, op den openbaren weg niet anders mag plaats hebben dan vóór de woningen of erven van de eigenaars dier voorwerpen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste fl. De Staatscourant van heden bevat de sta tuten van het «Comité voor Wykverple<rin<*" alhier. c D Het doel der vereeniging is het verplegen van zieken in het huisgezin, onverschillig van welk kerkgenootschap of godsdienstige Over tuiging, door verpleegsters van beroep. Het Comité bestaat uit minstens 12 leden, zoowel uit de vrouwelijke als mannelijke inge zetenen van Schiedam gekozen, waaronder zoo mogelijk minstens 2 geneeskundigen. Het bestuur bestaat uit 5 leden, voor vijf jaren gekozen, waarvan elk jaar een lid aftreedt, dat echter terstond herkiesbaar is. Het Comité tracht zijn doe! te bereiken: a. door het in dienst stellen van eene of meer verpleegsters b. door het in bruikleen afstaan van verschil lende hulpmiddelen en benoodigdheden, nood zakelijk voor verpleging. Zonder meervermogenden uit te sluiten zal het Comité toch in de eerste plaats zich wijden aan de verpleging van on- en minvermogenden. Belangstellenden zijn zij, die het Comité steunen met eene jaarlijksche bijdrage van ten minste een gulden begunstigers betalen f2.50, donateurs f 10 's jaars. De R.-K. kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" hield gisteravond een vergadering. Aan de orde was in de eerste plaats het stellen van twee candidate» voor de a.s. ver kiezing van twee leden der Provinciale Staten. Besloten werd bij deze verkiezing samen te werken met de anti-revolutionnairen, zoodat als eandidaten werden gesteld de heeren A. C, A. N o 1 e t, (r.-k.) en Joh. Krap, van 's Gra- venhage (antir.). De laatste is reeds de candidaat der anti- revolutionnairen in Overschie, Bij de verkiezing van leden van het bestuur werden herkozen de aftredeode leden de heeren F. J, Smit, H. J. Tons en C. J, Willeman, terwyl als nieuwe leden in het bestuur werden gekozen de heereo H. B. E. Blaisse en B. A. J. Wittkampf. In het R.-K. Weeshuis was het gisteren feest. De N, S. Ct. vertelt er het een en ander van, waaraan wij het volgende outleeneu. Drie zusters vierden haar zilveren professie- feest, n.l. zuster Bonifacia, zuster Martina en zuster Josephine, die korter of langer tijd aan het Weeshuis alhier verbonden waren. Aan belangstelling ontbrak het niet; ter eere der jubilarissen werd een nieuw fraai gesneden altaar in de kapel geplaatst benevens eeo dito communiebank, terwgl fraaie aitaarloopers en bloemen haar werden geschonken. Tal van gelukwenschen, zoo mondeling als schriftelijk, stroomden den ganschen dag toe. De 8-jarige Elisabeth Vlug had gisteren namiddag het ongeluk om bij het spelen in de Schie te vailen. Zij werd gelukkig spoedig daaruit gered door den molenaar Bart Schol te, wonende in de Kethelstraat, die het kind ver volgeus naar de ouderlijke woning in de Vijgen- steeg deed gaan. De volksbuurten hier ter stede konden zich hedenmiddag verheugen in de muziek die daar door een man met een harmonica ten gehoore werd gebracht. Ilij zong daarbij, terwijl hij geaccompagneerd werd door zijn gade, die tegelijkertijd pogingen in het werk stelde om een huilend kind te overschreeuwen met haar lied. Hedenmorgen waren aan de visch markt aan gevoerd 5 manden ssholde prijzen waren van f0,50 tot f i,07Vs, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 2 Juni. P. G. Alblas, 27 jaar, en C. L. Cam, 26 jaar. H. J. Hulshoff, 35 jaar, en H. T, J. Thyssen, 23 jaar. W. J. Reintjes, 45 jaar, en J. F. Rozestraten, 36 jaar. J. van Veelen, 35 jaar en A, de Bruijn, 31 jaar. A. v. d. Kamp, 44 jaar, en J. Molenbroek, 30 jaar. G. L. Kamp, 29 jaar, en J. M. Rebers, 25 jaar. C. Hiile, 23 jaar, en S. C. Rodenberg, 20 jaar. J. A. J. Nolet, 30 jaar, en A. M. J- van Gent, 25 jaar. K. N. Mendel, 25 jaar, en A. C. M. Nieberg, 24 j iar. J. van Dijk, 41 jaar, en J. Monster, 28 jaar. A. van Meurs, 25 jaar, en P. Nobel, 23 jaar. P. Verkade, 24 jaar, en J, Knoppert, 24 jaar. F. L. C. van der Hoeven, 22 jaar en M. H. Blyenburg, 22 jaar. Geboren 2 Juni. Wilhelmina, dochter van D. Kiela

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2