BINNENLAND. Eergisteren opgerukt tot de grens van het gebied van Toekoe Bintara Tjoenboek, en den top van den Glé Gapoei. Zeer weinig tegenstand r nder- vonden. Onzerzijds één gewonde mili tair beneden den rang van officier. Niets van de bende van Toekoe Oemar te bespeuren. STADSNIEUWS. Gr e m e n g d Nieuws. T e 1 e g r a m m e n. TLAARDIN OEN. Finantieel. 357ste Staatsloterij. Y is sc her ij. hierop, dat de zaak nog bij de regeering in onderzoek is. De troepenregelingen worden er •voor in orde gemaakt, en de troepen staan ge reed om te vertrekken, zoodra het noodig blijkt. De republikein Ascarrate kwam n.»gisteren aan het woord om zijn interpellatie'' houden naar aanleiding van Castelar's artik< r keurde de verklaringen, die in den Senasu waren ge daan, sterk af met een beroep op è- parlemen taire onschendbaarheid. De minister-president Sagasta antwoordde dat die onschendbaarheid alleen bestaat voor betgeen in de Kamer, maar niet voor wat daar buiten geschiedt. Op zijn verzoek ging de Kamer over tot de orde van den dag en zette de behandeling der begroeting voort. Wegens het vooral voor de Regentes kwet send artikel van Castelar schijnt deze intussehen zelf niet vervolgd te kunnen worden. Het artikel is n.l. verschenen in de Petite revue inter nationale, die te Parijs gedrukt wordt. Alleen de Spaansche bladen, die Castelar's artikel hebben overgenomen, zullen vervolgd worden. Clemensde Mcdctlcellngen. Milleraud zal in de Franscbe Kamer een interpellatie houden over de algemeene politiek van het Kabinet, waarmede een week zal ge moeid zijn, naar men denkt. Alle partij-leiders zullen aan het debat deelnemen. Men verwacht dat Donderdag a.s. de defini tieve keuze van een president der Kamer zal geschieden, wanneer de meeste verkiezingen zullen goedgekeurd zijn. Meer dan 100 verkie zingen worden betwist. De radicalen zijn voornemens den strijd om het voorzitterschap niet op te geven. De anti-semieten hebben vergaderd over de Algerijnsche quaestie. Besloten is stappen te doen bij den minister van justitie en, zoo noodig, bij president Faure, om de invrijheid stelling van Max Régis te verkrijgen. Paul de Cassagnac heeft zich bij de anti- semietische groep gevoegd, die thans uit 21 leden bestaat. Judet had in de Petit Journal, op gezag van generaal Loverdo, Zola's vader beticht van oneerlijkheid, waarom deze dan ook uit het Iliaansche leger zou zijn gejaagd. Men weet dat Zola reeds tegen deze lage aantijging heeft geprotesteerd. Maar nu heeft generaal de Loverdo in een interview met een redacteur der Aurorc verklaard: lo. dat Loverdo's herinneringen zeer ver ward zijn 2o. dat Francois Zola niet gedwongen is wegens oneerlijkheid of verduistering naar Frankrijk te vluchten 3o. dat zijn gedrag in het leger onbe rispelijk is geweest 4o. dat er op zekeren dag een deficit werd geconstateerd in de kas van den betaalmeester die hem was toevertrouwd, maar dat Francois Zola na twee maanden voorloopige hechtenis in vrijheid is gesteld. De groothertog van Luxemburg heeft een goeden nacht gehad. Zijn toestand is naar om standigheden bevredigend, en vrees voor een dreigende complicatie is voorloopig uitgesloten. Het wordt thans bevestigd dat de hertog der Abruzzec zich werkelijk te Londen bevindt. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. zal de gemeenteraad alhier eene vergadering houden. Alsdan zal de wethouders keuze geschieden. Archief. tfi Gelijk reeds uit het verslag der jongste raads- pitting bleek, hebben li. en W. dezer gemeente thans aan den Raad nadere voorstellen gedaan om te geraken tot eene organisatie van het archief. In eene vorige vergadering van den ge meenteraad droeg het toen ingekomen voorstel van B, en W. om over te gaan tot eene vrij kostbare verbouwing van het oude gymnasium- gebouw, ten einde een passend verblijf voor liet archief te stichtenniet de algemeene goed keuring weg; vandaar dit nieuwe voorstel. B. en W. stellen op den voorgrond, dat zij met ingenomenheid de gezindheid van den Raad begroet hebben om voor eerie definitieve rege ling der archiefquaestie een voorstel aan te nemen, ook al mocht de uitvoering daarvan meerdere kosten na zich sleepen dan het oor spronkelijke ingediende plan, dat slechts een voorloopig karakter zou dragen. Om echter de regeling van het archief reeds ter hand te kunnen nemen, nu eene definitieve oplossing van het archiefvraagstuk nog niet genomen is, stellen B. en W. voor daarvoor een der beide verdiepingen van het oude gym nasium aan te wijzen. De bureaux van den Burgelijken Stand willen B. en W. laten waar zij thans zijn, in afwach ting dat daaromtrent nadere voorstellen zullen worden gedaan, en wel in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie cm ten behoeve der Commissie voorde herziening der belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen kosteloos een gemeubeld lokaal van gemeentewege te verschaffen. Hiertoe stellen B. en W. voor aan te wijzen de niet voor archief bestemde verdieping van het oude gymnasiumgebouw. Het komt B. en W. voorts gewenscht voor de conciërgewoning behoorende tot bedoeld gebouw te doen bewonen door een gemeente ambtenaar of bediende, opdat deze toezicht enz. kan houden op het gebouw, de kachels aan kan maken enz. Ter vergoeding hiervoor willen B. en XV. dien functionaris vrije woning, vuur, licht en vrijdom van Rijks personeele belasting verleenen. Het vorenstaande regelingsvoorstel van B. en W. strekt nu om 'io. een der verdiepingen van het voormalig gymnasiumgebouw te doen inrichten tot loca- liteit bestemd voor het regeler. van het oud archief der gemeente, totdat daarvoor definitief een geschikt gebouw za' kunnen norden aan gewezen 2o. de conciërgewoning aan genoemd gebouw annex te laten bewonen door een der gemeente ambtenaren of bedienden en dezen te belasten met de zorg voor het gebouw etc. tegen ver goeding van vrij vuur en licht en vrijdom van Ryks personeele belasting; 3o. ter bestrijding van de voor deze regeling noodzakelijke kosten een crediet te verleenen van f 500. De expeditie naar Pedir. Bij het Departement van Koloniën werd heden het volgende van 4 Juni gedagteekende tele gram ontvangen van den gouverneur-generaal betreffende de expeditie naar Pedir: Het Jlbl. geeft heden een nadere toelichting omtrent de in het ochtendblad van dat blad van heden (zie ons Tweede Blad) opgenomen telegrammen omtrent bovengenoemde expeditie. Het schrijft daaromtrent: In het gisterenavond ontvangen telegram was nog een zinsnede, die ons niet geheel duidelijk was en daarom verzwegen is. Nadat vermeld werd, dat de gewonden naar SegJi vervoerd werden luidde het telegram spaniek inlandsche dekking trein terug Garoet, volgenden morgen Segli." Wij veronderstellen dus, dat de gewonden niet dien dag, doch den volgenden dag naar Segli zijn vervoerd, doordat de inlandsche dek king niet tegen haar taak was opgewassen. Waarschuwing. De Politie herinnert er aan, dat art. 11 der verordening op de openbare reinheid en ge zondheid te Schiedam o. a. bepaalt: dat het reinigen van karpetten, gang en traploopers, matten, stoelen en ander huisraad, op den openbaren weg niet anders mag plaats hebben dan vóór de woningen of erven van de eigenaars dier voorwerpen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste ft»—. Fnbri-fonds. De heer S. J. Meeuwisse te Rotterdam heeft omtrent bovengenoemd fonds aan den gemeente- jr raad opnieuw een adres gezonden. Het luidt Rotterdam, 28 Mei 1898. Aan den Raail der gemeente óJiiedain. Mijne Heeren In vervolg op mijn schrijven dd". 29 April j.l., en do uitnobdiging van Heeren Burgemeester en Wet houders, toen ik mij toevallig Woensdag 18 Mei ten Raadhuize Devond, ten einde cenige inlichtingen bij de Boden intewinnen en op punt stond weder heen te gaan, om verdere zaken aftewikkelen, alhoewel daarop niet voorbereid, aan HEd, verzoek gevolg ge geven, wat dan ook aanleiding gaf, tot diverse dis- cussi'm, UEd. zeker bekend. Nu is mijn voorstel ingevolgd hier door mij be legde algemeene vergadering en het ten Uwen voor dien besprokene, vóör de plaats te hebben benoeming, instede wijlen den Heer Maas als lid van Beheer in de stichting Fabry, bestaan hebbende Oude-Mannen- Imis, aantewijzen Vier Candidaten, met name: W. ff. de Meijer Jr., Directeur der Mij. van Zeevisscherij te Maassluis. IF. Bosselaar, Kuiper te Schiedam j G. W. Bennk, Boekhouder-Controleur, bij de Bank van Leening alhier; W. Kollee, Boekhouder alhier. En weiders dat op verzoek van Burgemeester en Wethouders, ten aanzien van het bedrag, over het verslag van de Gemeenteraad dd°. 26 Februari 1895, wat ik deed uitkomm in mijn schrijven 29 April ver meld te zijn groot f 354.000.en volgens UEd. mede- deehng moest zjn f 254.000.dit schriftelijk te willen wijzigen, waaraan ik onder reserve beloofd heb te zuilen voldoen. Welnu, dat Meeuwisse geen abuis had met zijn bewering in het bedrag, heeft hij door overlegging der Courant bewezen, tot niet weinig ontsteltenis dier Heeren, toen ik HEd. mededeelde, later ook in het bezit te zijn gekomen van een verslag waarin melding was van f254.000en op het gezegde van den Burgemeester, dat ik daardoor heel Schiedam in op roering had gebracht en het den schijn droeg er f100.000.— was gestolen, ZEd, Achtbaren gaf te verstaan, zulks niet mijne schuld was, maar eene onvoorzichtigheid van HEd. uitgaande, door mijn ongezegeld schrijven in vertrouwen gezonden, 8 dagen vow de openbare raadszitting reeds te publiceer en, te meer nog er Hun inziens, een groot aouis, of wat er iels meer zij, van mij was ingesloopen, waarop ik een beroep deed „op mijn laatste alinea in het ver-s „zoekschrift, dat mocht het den Leden van den Raai of Beheer, wenschelijk voorkomen zich voor de aanst. „zitting met Meeuwisse te verstaan, hij ten allen tijde „ontvankelijk zoude gevonden worden," waaraan niet is voldaan, zelfs ook niet op de openbare zitting dato 10 Mei toen ik speciaal, door den Bode werd uitgenco digd om ter vergadering te komen, en zeer zeker tot debat had geleid, indien niet onverwacht zooicel door UEd. als mij een 7-tal dames en 4 heeren familieleden op de tribune verscheen, wat ik volhoud, alhoewel tegen gesproken, de aanleiding tot verdaging van mijn eerste verzoek is geweest. En nu Mijne Heeren, wensch ik geen wyziging in de cijfers te brengen, doch herhaal mijn verzoek, zoo wel aan advocaat Bicbon vaD IJselmonde, nw bekend in der tijd gedaan, zoo ook aan Heeren Burgemeester en Wethouders, „om inzage vnu de Boeken tan Be heer, kan het zijn zoo spoedig mogelijk en dat wel op grond, van de uiterste wil bij testament van Erflaters", wat toch daartoe het recht geeft. Dan éérst, zal de wetenschap uitkomen van het juiste cijfer, en ik wijs u hierop oog te meer, nu er kwestie is, dat het bedrag in het laatste verslag was groot f 275.000. en moest berusten op het Groot boek waarvan ook steeds sprake is geweest, en men de waarheid daarvan nu in twijfel trekt, zich daar niet, maar ten TJwent zoude bevinden. Dus ook met die inzage zal verdere achterdocht opgelost worden, wat toch uit het kasboek en de be scheiden, zegge de kwitantiun van de Déposito- stellingen moet blijken. En wat Rente en Kapitaalkiccstic betreft, zal daar door ook bewezen worden, zooals de Burgemeester primitief beweerde, als iedereen daarvan zoude ge nieten, dit hoogstcn een Daalder sjaarszoude zijn, wat ik toch gezegd heb, zeker wel niet door den Heer van Erpccuni zal worden aanvaard, zelfs wanneer het bewezen zal zijn, hij er aanspraak als familie lid'?... op had, ik heb U toen ook toegelicht, dat het werkelijk kapitaal, der ex-stichting m. i. slechts pi. f35.000.bedraagt en het restant 240.000. rente op rente etc. is, dus nu ook homogeen icensch te zijn, met wijlen den lieer Hoogendnm, er voor loopig dc helft zegge f 120.000.word uitgekeerd, waartoe ik hoop wel geen bezwaar zal bestaan, en binnen den kortst mogclijken tijd tegemoet zie. Dat toch zoude do arme en oude van dagen, die ik hier en elders heb leeren kennen, tnsschen de 00 en ruim 80 jaren opknappen en een goed laatst levensuur bezorgen, met dc wetenschap, zij eerlijk doch hulpbehoevend zijn en nog nimmer bij dc Gemeenten om onderstand hebben aangezocht, maar ook zeer zeker een Daalder fooi zoude weigeren. In afwachting waarvan hij dc eer heeft met de meeste bescheidenheid en hoogachting te zijn. UEd. onderdanige Dienaar S. J. MFEÜWISSE. Crooswijksehe kade 33. Naar wij vernemen worden door de(n) re genden) van de Hofjes van Belois aanbevolen voor de vacature in dat college, ontstaan door het overlijden van den heer C. ,T. Loncq, in alphabetische volgorde de heeren A. Cool en D. F. W. Prins. Nu door de R.-K. kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" alhier bepaald is, dat de heer A. C. A. Nolet zal gesteld worden als candidaat voor de Provinciale Staten voor de vocature- Loopuyt, zal dus de heer Nolet de tegencan- didaat des heeren P. Loopuyt zijn, terwijl de heer Joh. Krap tegeover den heer H. J. Versteeg koint te staan. Andre candidaten zijn ons op dit oogenblik nog niet bekend. Dinsdag is de candidaatstelling. De afdeeling Schiedam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst houdt haar alge meene vergadering op Maandag 6 dezer, 's avonds te 7V2 uur in het lokaal boven de Beurs. van BURGERLIJKE STAND. Geboren 3 Juni. Johanna Maria, dochter van J. Diejen en G. van Geil, Noordvestsingel. 4 Juni. Petronella Johanna, dochter van B. van der Schaft en H. XX. van den Berg, Broers- vest. Jan Johannes Lourens, zoon van G. van der Slot en A. Vermeulen, Houtstraat Oarel Adrianns, zoon van J. Bubberman en A. C. Buurman, Hagastraat. Gijsbertus Franciscus, zoon van C. J. Wuister en M. den Herder, Laan. Overleden 3 Juni. Johanna Suzanna Verbrugge, oud 49 jaar, echtgenoot van B. C, Albers, Willemstraat. Brandstichting Men schrijft ons uit Rotterdam Ten huize van L. Merkelbach, bierhuishouder aan den Crooswijkschen weg no. 142 alhier brak dezer dagen omstreeks 2 uur 's nachts brand uit. De omstandigheden waaronder deze brand plaats greep heeft de justitie doen be sluiten M. te arresteeren en naar de strafge vangenis te doen overbrengen. Gisteravond is ook de echtgenoote van M. naar de strafge vangenis overgebracht, nadat de rechtbank een bevel tot hare inhechtenisneming had uitgereikt. Eenige goederen in het perceel aanwezig, die naar petroleum riekten, zijn in beslaggenomen. M. was vroeger gevestigd te Maastricht en was voornemens zijn zaak uit te breiden. Hij was ruim tegen brandschade verzekerd bij een Amsterdamsche maatschappij. Door den brand ontstond levensgevaar voor de omwonenden en gemeen gevaar voorgoederen. Het bierhuis is op last der justitie gesloten. Woensdag 8 Juni, 's avonds 8 uur zal in een Vergadering van het Werkliedenverbond »Pa- trimonium" het nieuwe vaandel door de sVaan- del-commissie" aan de leden worden overgedra gen, welke daartoe met hunne vrouwen ter vergadering zijn genoodigd. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren ds. Westerman en ds. Gosliriga. MADRID, 4 Juni. Particuliere berichten van Cuba melden, dat daar algemeen groote geest drift beerscht. De Cubaansche Kamer besloot admiraal Cervera geluk te vvenschen met het succes in den strijd bij Santiago behaald. De opstandelingen in den omtrek van San tiago zijn weinig in getal; het telegram voegt er bij, dat zij de stad niet zullen kunnen aan- aanvalleu. De regentijd is op Cuba begonnen de ope raties zijn daardoor voor de Amerikanen zeer moeilijk geworden. NEYV-YORK, 4 Juni. Telegrammen uit Port- au-prince en Cap-Hayrien melden, dat de Ameri- kaansche vloot het vuur opende op Santiago gistermorgen om 3 uur. Het bombardement duurde l'/s uur. De Amerikaansche hulpkruiser Merrimea trachtte den ingang der haven te forceeren. De Spanjaarden lieten haar de eerste rij zee- mijnen passeeren, en deden een torpedo ont ploffen, toen de Merimae reeds een afstand van 500 voet in den hals der haven was. De tor pedo scheurde den geheelen voorsteven van de Merimae open, zoodat de kiuiser onmiddelijk zonk. Slechts de schoorsteen e.i de toppen der masten steken boven water uit. Er heerscht groote geestdrift in Santiago. De alhier bij de Gereformeerde Kerk B be roepen predikant ds. D. Ringnalda, van Ouds- hoorn, hoopt na des voormiddags door zijn vader ds. G. Ringnalda, emerit. pred. te Apeldoorn, te zijn bevestigd, Zondag 10 Juli des avonds zijn intrede te doen. De sneltrein die te 1.50 het station alhier binnenkomt, had gistermiddag voor en na dien tijd oponthoud. Ongeveer 12 minuten te laat daardoor binnen rijdende, bleek op het oogen blik dat de trein weder zou vertrekken dat de machine defect was geworden en niet meer rijden kon. Onmiddellijk is daarop een ma chine uit Rotterdam ontboden die den trein na een oponthoud van 15 minuten naar Rotter dam bracht. Het defect is waarschijnlijk veroorzaakt door het smelten der looden pen in den ketel ten gevolge van te plotseling remmen bij te weinig water in den ketel, waardoor de pen voor een oogenblik droog kwam. BURGERLIJKE STAND. Geboren 4 Juni. Adrianus Johannes, zoon van P. van Berkel en N. Kranendonk, Kuiperstraat. Overleden 3 Juni. Hendrika Maria Altena, oud 1 jaar en 11 maanden, Achterstraat. Levenloos aangegeven dochter van L. van Dam en P. v. d. Berg, Schied. weg. Gisterennamiddag te 5 uur viel C. Bergwerf, 17 jaar oud, vaa de loopplank eener schuit in de Haven naby de kraan alhier en werd door toegesnelde hulp van politie en D. v. d. Ende spoedig op het droge gebracht, zoodat hij met de schrik en een nat pak kon huiswaarts keeren. Overzicht ran de Beurs van «Ien dag. Buitenl. staatsfondsen verkeerden voor het mceren- deel in vaste stemming, vooral voor Spanje en Brazilië. Amcrik. sporen in tegenstelling met gisteren over het algemeen wat flauwer. Nationale staatsfondsen J/s a beter. Buitenl. soorten verbeterden 1/3 a s'8- Hooger waren Langkat. Tabak 1, Koninkl. Petr. 1, Paiembang Indische Bank aand. 1/9. Lager Amst. Deli 2, Besoeki H/2, Deli Cult. 1, Franco Deli 1/2, Medan 1, Seneinbah 8, Ned. Petr. 1, Amst. Petr. Binnenlandsebe sporen voor Indische 5 lager. Russische vast. Amerikaansche )/.i a li'2 lager. NIET OFFICIEEL. Gew. Scbibaieff 120. Guyana Gond 1037/2- Ned. Ind. Mijnb. 105. Totok 178. Ned. Ind. Cult. 145, 146. Langkat Soekaranda 75, 75i/». Gulff Shares 16%, 8li. SLOTKOERSEN. Corf. Ned. Werk. Sch, 2 lA pc. Ö73/10, Centr. Pac. aand. 14%, Clev. Akr. Col. Ccrt. t. aand. 147/8, Kana Ct. B. v. A. N. M. Sub. Belt Railr. Co. 43. 5de Klasse. Trekking van 4 Juni. Getrokken prijzen. Prijs van /10Ü0 No. 16816 met premie van f30000 - 200 20212 5 - 100 4715 1G06S Premie van - 3000 19397 f70 Prijs var. f 70 1117 5580 9031 12189 13891 14522 17ÜC3 17C32 18847 19869 4772 6430 9804 13048 14452 10981 17092 17911 19011 20032 4851 8C19 10168 NIETEN: 00 3694 7944 11229 13052 14759 1568C 17153 17704 19706 1131 37C0 8238 11D58 13427 80 1C001 66 17818 19333 1228 3990 8998 11025 72 99 89 17212 18218 36 37 40C0 9819 12114 13680 14955 16010 87 18324 20094 1609 4959 10182 92 13047 99 02 17311 18411 20297 2150 5174 10606 12461 1-1540 15299 1C7Ü0 07 18855 20465 3548 6364 10881 12870 14622 15583 16839 17406 1928 VXI93 3658 20929 In de vorige lijst staat 13384 f70 in. z. 12384 f 70. VLAARDINGEN, 2 Juni. In zee ter haringvisscherij vertrokkenVI* 3D Slikkerveer ICorns. Hoogenboom VL 42 Gorinchem II, P. r. d. HiddeYL 100 Mi nerva IIW. r. Hoes; VL 30 Dageraad II, D Man neke VL 45 Copernicus I, Joh. KosterVL 34 Johanna II, II. Krans SCH 306 Voorhoede, L. Rog SCH 155 iSetbij, G. Oretduin SCH Minister Mod derman, H. Grootveld; SCH 245 VDe Niet, D. Bal; SCH 228 KlazinaT. BruinSCH 2G Vertrouwen, H. Verheij SOU 231 Maria, A. PronkSGH 149 Dina

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2