m Kerk en School. Ned. Hxrv. Kerk. 8 PO IIT. Gemengd Nieuws. Finantiëel. V s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. Maïs. a e ar a. Voorts blqkt ons, dat het bericht omtrent het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van ambtenaren op een misverstand berust. De heer W. K. N. Geerling, directeur der gasfabriek te Almelo, is benoemd tot onder directeur der gemeentelijke gasfabriek te Am sterdam. OVERSCHIE, 4 Juni. De beer 31. C. de Bruijn alhier was gisteren de laagste inschrijver bij de te Botterdam gehouden verpachting van tol no. 2. aan den Barendrecbtschen weg voor f 678. Aan den hoog- sten inschrijver P. Kiewiet Jz. te Rotterdam werd voor f890 de pacht gegund. Burgerlijke Stand van Oversclile. Geboren: 28. Nicolans, z. v. C. von Weert en G. Beun. Overleden: 26 J. Jansen 7 j. 26 A. Bossche lj. Beroepen: te Giessen en Rijswijk, W. E. Noor- dinck, te Maartensdijk. Bedankt: voor"Zandeweer, J. C. Kromsigt Jr. caad. Voor Ingeu, door H. J. C. Pierson, te Bessen. Voor Vuren en Dalem, door E. Janzen, te Est. Ger. Kerken. Beroepen: te Gouda A. G. Wisse, te Kamper land Xe Holwerd, A. Verburg, te Bellingvvoide. Te Vianen a/d. Lek, Strijen en Vijfhuizen J. A. de Vries, cand. te Amsterdam. Bedankt: voor Ottoland, door G. Wisse, te Kamperland. Voor Oudshoorn c. a., door J. J. Berends, te St. Anna Parochie B. Hooöeb Onderwijs Amsterdam. Candidaats-exrmen in de rechten L. P. A. 31. van Cranenburgh; propaedeutisch examen in de godgeleerdheid L. W. Erdman, J. W. van Pe- tegera, J. Visser en W. A. Noest. Leiden. Tot arts bevorderd de heer D. Breesnee. Toegelaten voor het eerste gedeelte de heer J. Frank. Geslaagd voor het doetoraal examen indeNederl. letteren de heer C. G. N. de Vooys en voor het can- didaats examen in de rechten de heer 0. W. Th. van den Brandhof. Groningen. Door de heeren 31. Wiersum en B. Bolt is het eerste gedeelte van het candidaats-«xa- men in de godgeleerdheid afgelegd. Curatoren van het gymnasium te Zwolle hebben ter benoeming tot leeraar in de oude talen aan die inrichting aanbevolen de heeren dr. A. J. Dronkers en dr. K. E. W. Strootman, leeraren aan de gym nasia te Kampen en te Sneek. Curatoren stellen tevcnB voor, den te benoemen leeraar dadelijk aan te wijzen als conrector. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Polytechnische School. Voor de examens B. der Rijks Polytechnische School (overgangsexamens) hadden zich aangemeld 284 can- didaten en wel voor het eerste gedeelte 155, waarvan zich vóór of gedurende het examen 31 candidaten terugtrokken. Voor het tweede gedeelte en het ge- heelo examen hadden zich aangemeld 129 candidaten waarvan zich eveneens vóór of gedurende het examen 7 terugtrokken. Voor het eerste gedeelte zijn geslaagd de heeren: Art. 61, 62 en 64 L. A. H. Ankersmit, P. Bink horst, J. W. Birnio, J. Blackstone, H. J. Boetje, P. F. H. V. Bongaerts, G. J. van den Broek, W. O. G. H. Broekman, A. Bijl, J. J. Canter Crcmers, S. de Clercq, C. G. Cramer C. H, J, Dtiessen. J. H, A. Haarman, W. Hiebendaal, W. J. Kalis, C. P, Kes- per, J. J. A. Knoote, C. Leemans, J. J. van Leeu wen G. Leignes Bakhoven, J. A. de Lint, C. 31. Lug- ten, B. 3Iarx, D. Meijer, E. J. C. Mev'1, W. J. Nier- meijer. J. B. Onderwater, F. W. Th. van Oordt, A. G. Quarles van Ufford, P. A. Roelofsen, I. Th. van Rosso, A. Schotel, F. Schntz, S. Snuijf Jr., J. W. Stoutjesdijk, A. Streiff, H. F. Streiff, W, van War- melo, li. C. Wesseling en W. F. de Wilde. Art. 64A. F. J. Beukers, F. M. Beukers, Z, S. Beijl, R. Bloemendal, W. A. Both, J. H. C de Brey, J. E. van der Burg, M. H. Crans, F. J. ,T. Driesens, R. J. Dijkhuis, G. J. Elias, W. C. Engel, W. A. de Graaf, C. A. Guffroy, E. P. Haver kamp Begemanu, M. van der Horst, w. van Houten, F. II. Huyskes Jr., R. Klein, J. P. Koorts, N. Koo- inans,, W. E. Kruijtboscb, P. Labrijn, F. J. Lamp, P. Lohr, J. K. 3Icrcx, C. Bloes, F. 3fulier Jzn., H. H. Nieuwenhuis, A. Pot, F. J. Ravcnek, L. F. van Ravcnswaaij, J. 0. van Reekum Jr., J. A. Reus, J. Rodenburg, J. Róell, J. Schalij Jr., H. L. Siinkers, W. F. Staargaard, J, Strumpbler, J. D. Tours, F. C. Tuijl Schuitemaker, C. J. van Vliet, E. de Vries, II. van der Waerden en E. P. Wellenstein. Art. 63, 64A. Korving, D, L. H. van Raalte en C. Leemans. Art 64, 65: J. van Braam Houckgeest, H. Cool, P. L. Duhourcq, F. Z. Ermerins, B. von Fabor, C. A. van Goudoever de Jongh, J. A. Grntterink, J. Sonneveld en C. W. Visser. Do uitslag van het tweede gedeelte en van het gehecle examen zal vermoedelijk 11 Juni bekend worden gemaakt. De wielerwedstrijden Zondag op bet sportterrin le 's Gravenhago to houden zuilen in belangrijkheid voor den Grand Prix van 11. jaar niet onder doen. Protin en de Italiaan Singrossi worden gemist, doch Paton en Booca zijn rijders van hetzelfde gehalte. Beiden versloegen Protin tc Luik. Impens, DePago en Charley zijn mede gevaarlijke concurrenten. Daar tegenover staat het beste stel Hollandsche beroeps- rijders, die ditmaal wel hun beste beentje zullen voorzetten. Ook twee Belgische amateurs tellen zij onder de mededingers. Het nnmrner 10 Km. voor amateurs zal belangrijk worden, daar in dit nummer 17 deelnemers zijn. De professional nummers tellen van 2530 mededingers. Bondsleden genieten eene reductie op den 2en rang. J. van de Knoop, die hier te lande wel hekend is en thans te Parijs woont en aldaar traineert, komt raede over, om nog eens een kansje te wagen. Den 18 Juni a. s. zal het nieuwe Eondsvaandel aan den Ned. Wiclrijdersbond plechtig worden uit gereikt in de zaal van het Kon. Zoöi Bot. Genoot schap te Den Haag. De moord te Amsterdam. Er is licht opgegaan ten aanzien van den moord, die Zondagavond jl. in een danshuis in de Govert Flinckstraat te Amsterdam heeft plaats gehad. Het staat, naar wij vernemen, zoo goed als vast, dat de ketelmaker, op wien zware verdenking rustte en die ook reeds ïd voorloo- pige bewaring was, aan Hendrik van Reeden den noodloltigen steek heeft toegebracht. Naar wij vernemen, heeft de zaak zich als volgt toegedragen Op den Zondagmiddag was een viertal mannen uit den Jordaan, onder wie zich de bedoelde ketelmaker bevond, uit rijden geweest. Toen men in den Jordaan terug keerde, had een der vrienden van het viertal, dien men was tegengekomen, geroepen: Jongen, wat snije jullie 'n kaas De ketelmaker, een 18-jarig jongman, bekend staande als een echte vechtersbaas, was door dien uitroep min of meer beleedigd geweest en toen hij en zijn vrienden 's avonds den vriend, die geroepen had, in het danshuis in de Govert Flinckstraat ontmoetten, had de ketel maker tot den bedoelden man gezegd »Ben ik nou nog aan 't kaassnijden Y' Van het eene woord kwam het andere en den geheelen avond had het gedreigd op vechten te zullen uit- loopen. Doch de andere bezoekers van het lokaal waren in een te jolige stemming om dien avond te vechten en waren telkens kalmeerend tusschen beiden gekomen. Op een gegeven oogenblik, toen wederom handtastelijkheden tusschen de Jordaners dreig den, was Hendrik van Reeden voor den ketel maker komen staan, zeggende: sNiet vechten hier!" Hij kende den ketelmaker in 'tgeheel niet, had nooit te voren ruzie met hem gehad. De vechtersbaas bracht Van Reeden op dat oogenblik verraderlijk den steek toe. Deazelfden avond behoorde hij onder degenen, die door de politie uit het danshuis naar de Ferdinand Bolstraat werden gebracht, om ge hoord te worden. Bij die verhooren was tegen den ketelmaker wel is waar dadelijk zware verdenking gerezen, doch men had geen enkel positief bewijs tegen hem kunnen bijbrengen. Zulks is nu evenwel wel liet geval geworden. De politie had na den moord dadelijk het pri vaat in- het danshuis laten onderzoeken, omdat men maar geen enkel wapen kon vinden. Het onderzoek leidde echter tot niets. Doch de com missaris, de heer Van der Wieie, gaf het zoo spoedig niet op en liet nu gisteren het privaat door de mannen van het Liernurstelsel ruimen en toen kwamen een viertal messen voor den dag. Het is gebleken dat drie der bezoekers van het danshuis, bevreesd dat op hen, werd een mes op hen bevonden verdenking zou vallen de misdaad te hebben gepleegd, van de verwarring gebruik hadden gemaakt om hun messen in het privaat te werpen, dat uit de gelagkamer voor ieder te bereiken is. De ketelmaker had dadelijk na de misdaad zijn mes, waarmede hij den steek had toege bracht, aan zijn meisje gegeven en tot haar gezegd dit dadelijk in het privaat te gooien. Het meisje heeft verklaard dit gedaan te hebben en het tot dusverre niet te hebben durven zeggen, omdat haar vrijer haar wel meer had geslagen en zij bang was geweest hem te ver raden. Het mes heeft zij thans herkend als aan den ketelmaker te behooren. Het is een gewoon zakmes, niet eens erg groot, maar vlijm scherp en door het herhaalde slijpen vrijwel den vorm gekregen hebbende van een kleinen dolk. Naar wij vernemen, heeft de ketelmaker aan de justitie reeds bekend de misdaad te hebben gepleegd. Hij bevindt zich natuurlijk in hechtenis en nou worden verschillende getuigen gehoord. Een hulde. Gisternamiddag kwamen in het station Gouda bijeen de heeren C. G. de Kok, UtrechtJ. F. de Wever, Zeist-Drieberger.S. D. Boon, Gouda; J, J. A. Ravelli, Scheveningen; J. M. Ligtermoet, Amsterdam Cs.; P. A. Sterk, Den Haag; W. B. Hoegeri, Utrecht; J. H. W. Brederode, Amsterdam; W. P. J. A. van der Made, Leiden, en J. G. van Lunteren, Rotterdam (Maas). Deze heeren vormden de commissie om na mens de ambtenaren uit de sub-in«pectie Utrecht aan den inspecteur A. A. Just de la Paisières bij zijn vertrek naar Maastricht een bewijs van hoogachting en erkentelijkheid aan te bieden voor de humane wijze waarop hij steeds zijn personeel bejegende. Met een hartelijke toespraak van den heer J. H, W. Brederode had de aanbieding van dit huldeblijk, bestaande uit 4 kostbare etsen, plaats. Het werd door den heer Just de la Paisières dankbaar aanvaard onder het uit spreken van den wensch, dat hij steeds in aangename herinnering bij het personeel mocht bljjven. Scheveningen. De dienst der zeebaden van het Zeebad Scheveningen zal 15 Juni worden geopend, In Valkenburg. Te Valkenburg (Limburg) zal op het rots park een uitzichtstoren gebouwd worden. Het kapitaal daartoe is reeds door inteekening bij eengebracht. Broodprijs. Te Amsterdam worden a.s. Maandag door een tweetal groote broodfabrieken de broodprijzen weer verlaagd. Twee duizend maaiers. Een groot aantal maaiers men schatte het aantal op een paar duizend waaronder uit Oost-Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en friesland was gisteren op den marksdag te Sneek aanwezig, om hunne diensten bij de boeren aan te bieden. Aan slechts weinigen gelukte hel, werk te vinden. Over bet geheel liggen de weilanden in die omgeving nog niet zoo, dat met maaien kan worden aangevangen, zij hebben te veel geleden van den hoogen waterstand en het koude voorjaar. Gerust kan men zeggen, dat circa 80 pCt. der maaiers geen werk kreeg. In de laatste jaren zag men in Friesland geene Duitsche grasmaaiers meer, een gevolg van het optreden der vereenigirig »Door arbeid tot verbetering", die den boeren verzocht, Jandgenooten als maaiers in dienst te nemen, waaraan toen vol daan werd. Weer een moord. Door de rechterlijke autoriteiten uit Maas tricht is te Vaals een onderzoek ingesteld naar een doodslag. Twee 'andbouwers, S. en N., kregen om een nietige zaak twist, die zoo hoog liep, dat N. aan S. met een schop een slag op het achterhoofd toebracht, ten gevolge waarvan deze in een versch gegraven put viel. Toen men hem er uithaalde, was hij dood. Bij de lijkschouwing werd een breuk van de rugge- graat geconstateerd. De verslagene was G4 jaar oud en ongehuwd. De dader is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Ongelooflijk. Een niet-alledaagsch voorval heeft dezer da gen te Enschedé plaats gehad. De fabrieksarbeider J. S. te Oldenzaal werd vóór 14 dagen verblijd met de geboorte van een nieuwen wereldburger. Het advies van de baker luidde, dat het een zoon was en als zoodanig werden aan het kind voornamen gegeven en aangifte gedaan bij den ambtenaar van den Burgelijken stand. Thans is gebleken dat het gezin van S, niet met een zoon .maar met eene dochter is ver meerderd en men kan zich de gewaarwording nauwelijks voorstellen welke de ouders moeten gekregen hebben. Teneinde deze vergissing bij den Burger lijken Stand te kunnen herstellen, dient men een rechterlijk vonnis te verkrijgen, waarbij verbetering van de registers wordt bevolen. Een drama. Te Renkum werd gistermiddag een vrouw bewusteloos in het achterhuis van haar woning gevondeneen bijl lag naast haar. Eenigen tijd later vond men den man verdronken in een waterput bij zijn woning. Het vermoeden bestaat dat hij zijn vrouw met den bijl een sehedel- rerworiding heeft toegebracht en voor de ge volgen vreezende, zich van het leven heeft beroofd. De vrouw is naar het Ziekenhuis ter verpleging overgebracht. Een Parijsche mode. Door den inspecteur der Sophia-Vereeniging tot bescherming van dieren is proces-verbaal opgemaakt tegen eeu winkelier te Amsterdam, die ook hier te lande schildpadden met juweelen bezet in den handel tracht te brengen, (Hbd.) Van kwaad tot erger. Maandagmorgen werd te Camerieo (Ancona) de rechter Antonio Guerra, een man die wegens zijn liefdadigheid in de plaats zijner inwoning in hoog aanzien staat, terwijl hij zich naar de rechtbank begaf, aangevallen door zekeren Giu seppe Venangini die hem tien messteken toe bracht. De moordenaar die reeds verscheiden ver oordeelingen heeft ondergaan, had den vorigen avond kennis gekregen van het vonnis van het Hof van appèl, waarbij het vonnis der recht bank werd bevestigd, die hem tot 3 jaar ge vangenisstraf had veroordeeld wegens diefstal. Na den moord gepleegd te hebben, vluchtte Venangini, maar werd twee uur later door twee karabiniers ontdekt. Venangini bood hevi- gen weerstand en rukte een der karabiniers een revolver uit de hand. Voordat hij evenwel kon schieten, trof de andere karabinier hem doodelijk in de borst. De doktoren hopen den rechter nog in 't leven te behouden. Honoraria van Sarah Bernhardt. In den loop van 25 jaar heeft Sarah Bern hardt voor haar optreden in schouwburgen niet minder dan 2.400.768 gulden ontvangen en haar tegenwoordig engagemet zal dit bedrag nog met 960.000 gulden vermeerderen. In de laatste 10 jaren bedroeg haar honorarium 144.000 gulden, in de laatste 5 jaren 240.000 gulden, terwijl zij in 1872 in den aanvang van haar loopbaan aan 't Odeon te Parijs, een maandelijksche gage van 96 gulden ontving. De gestolen hroek. In Parijs kwam eens voor de rechtbank het volgende kluchtige geval voor: Een man was aangeklaagd wegens het stelen van een broek maar de rechter sprak hem bij gebrek aan bewijs vrij. Ondanks dit bleef de beklaagde onbewegelijk op de bank der beschul digden zitten. Zijn verdediger maakte hem op merkzaam dat hij vrij was en dus kon gaan, maar hij bleef zitten, ofschoon de zaal reeds voor het grootste deel ledig was. Ontevreden vraagt de verdediger hem eindelijk, waarom hij dan toch niet gaan wil. De vrijgesprokene fluistert hem in het oor, dat hij niet gaan kon vóór de getuigen vertrokken waren. Waarom dan niet Wel ik heb de gestolen broek aan, luidde het antwoord van den beschuldigde. Faillissementen. Uitgesproken: 23 Mei. M. J. Jacobsen, koopman te Rotterdam. R.-comm. mr. G. W, baron van der Feiti. Cuiatoren mr, W. C. p. Toe Water en mr. G. H. M. Delprai. 31 Vei. J. Lucas Ir., kleerbleeker te Haarlem. K.- comm. mr. J. de Clercq van Weel, Cur. mr. Th. de Haan Hugenholtz. W. Leyten, firma \V. Leyten-van den Broek, winkelier in manufacturen te Tilburg. R comm. jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Vsselt. Cur. mr. P. Bijrien, te Breda. 1 Juni. D. Smits, handelsreiziger te Rotterdam R.- comm. mr. E. Feitli Cur. mr. M. M. van Valkenburg. P. J. F", van Leeuwen, winkeldief te Rotterdam. R -comm mr. G. W. baron van der Feltz. Cur. mr. A. A. Huizenga. C. .1. Loesberg, bierhuishouder te Vlissingen. U -comm. mr. Ph. J. Callenfels. Cur. mr. IC. W. Brevet. 2 Juni. G. Hacquebart, schipper en koopman te Berücum. R. comm. mr L. D. W. Losecaat Vermeer. Cur. mr. P. C. J. A. Boeles, te Leeuwarden. Opgeheven: 1. van der Horst, schilder en caféhouder te Haarlem B. M. van den Berg, firma Wed. H. van den Berg, koopman te Zwolle; C Commandeur Jzzeilmaker te Wervershoof; J. W. Hendriks, bakker te Groes- beekD. Dijkstra, bakker, vroeger te Heerenveen W. J. C. Bos; H. Stokman, winkelier en koopman te Kruiningen; N. Heuvelmans, kleermaker en barbier aldaar. Dltloflngen. LOTEN VAN TURKIJE 3 a fr.400 van 1870. Door het bankiershuis Carl Neuburger te Berlijn wordt, bekend gemaakt dat bij de op 1 Juni gehouden trekking op No. 1228888 gevallen is fr. 300,000 798156 35,000 )i 59100 en No. 649803 elk 10,000 PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Premieloten 1869. Trekking op 1 Juni 1898. Serieèn 406 1073 2256 2854 3039 3470 4101 4801 7220 1020 1748 2571 2800 3059 3970 4300 5037 7891 1194 1983 Beiaaibaar 2 Juni 1898 met f3. SCHEVENINGEN, 3 Juni. Dezen morgen kwamen alhier twee bomschuiten met versche visch aan, die f70 en f80 besomden. Tongen golden f 0.60 a f 1 griet f0.75 a fl.50 per stuk, schol f3.50 a f5 50en schar f 3 a f 4 per mand IJMUIDEN, 3 Juni. Heden kwamen hier aan de markt 6 kotterloggers met 50150 tongen, enkele tarbot griet, 47 mandjes midd. schol, 1520 mandjes kl. schol, 35 mandjes schar. Ook kwam een sloep aan de markt met 120 kabeljouwen en 30 heilbotten. De volgende prijzen werden besteedgroote tong 90 c.f 1.10, midd. id. 5570 c., kl. id. 2025 c gr. tarbot f59.50, kl. tarbot griet f22.75, heil bot f3.208, kabeljauw fl.151.35, alles per stuk; midd. schol f5.757.25, kl. id. f2,253, schar f2.102.35, alles per mand. Hoogwater te Schiedam. Juni 5 v.m. 4.15 n m. 4.44 0 5.04 s 5.30 7 5.55 i 6.26 Zon en Maan. Zonsopgang Juni 5: 3.43 v.m. ondergang 8.12 n.m. G: 342 i 8.13 j 73.42 8.13 Laatste kwartier 11 Juni, Nieuwe Maan 19 Juni. HET WËSTLAND, 3 Juni. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteedwitte asperges 23 a 32 et, blauwe 13 a 24 ct. per bos; aardbeien f0.50 a f0.75 ct per kilo; spinazie f0.40 a f0.70 per kin, postelein f0.50 a f 0 55 ct. per sla 1 a 2 ct. per krop. HAMBURG, 3 Juni. Petroleum loco 5.85, brief, dito -.geld. Spiritus per Juni 24, Juli/Aug. 24Stemming: vast. BERLIJN, 3 Juni. Spiritus. Loco 53.10. PARIJS, 3 Juni. Tarwe. Loopende maand fr 28,55, Juli fr. 28. Juli/Aug. fr. 27.90, 4 laatste mdn fr. 23.60, prijsh. Rogge. Loopende maand fr 19.75, Juni fr. 18. Juli/Aug. fr. 16.50, 4 laatste mdn fr. 14.50, kalm. BUDAPEST, 3 Juni. Tarwe prijshoudend. PETERSBURG, 3 Juni. Tarwe in loco 13.50. Rogge in loco 0.75. LONDEN, 3 Juni. Granen traag. Tarwe 1 1 li/s sh., ronde Mais2sh. en Gerst 0 p. lager. NEW-YORK, 3 Juni. Tarwe. Juni. Juli. Aug. Sept. Oct. Dec. 3 Juni. 100% 85% 83% 2 h 97% 84 82 1 1001/, 83% 82 Juni. Juli. Aug. Sept. Oct Dec. 2 Juni. 377/g 38% 392/g 1 33% 39 39% 31 Mei, 33 38% 39% Juni 5. Tivoli, Rotterdam, Jonge Harten, Een Sul, 8 uur. 7. Off.-Yer,, Gezelsch. v. Lier, Luilekker land, 8 uur. 9. Ned. R.-K. Volksbond, Afd. Schiedam. Tentoonstelling van teekeningen der leerlingen van den Teeken-cursus, Gebouw. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 7