BINNENLAND. Toekoe Oemar gevlucht naar Tjot Moeroeng aan de zuidelijke grens van het gebied van Toekoe Bintara Tjoen- boek. Yooreergisteren eene bende nabij Goendoel en vrij talrijke benden, die de bivaks te Garoet en Aréé bescho ten, verdreven. Vijand leed veel ver liezen. Onzerzijds werd éen militair beneden den rang van officier licht gewond. STADSNIEUWS. YJL A ARDIN GEN. SPORT. in staat om zee te kiezen, zoodat de expeditie eerst den I2den op weg gaat. De Marietta, die met, de Oregon van Zuid- Amerika is gekomen, is te Key-West binnen- geloopen. De Amerikaansche Senaat heeft inmiddels de War Eevenue Bill aangenomen. De regeering heeft aan Canada haar wensch te kennen gegeven dat aan Carranza, den vroegeren maritiemen attaché van het Spaansche gezantschap te Washington, het verblijf daar te lande zal worden ontzegd. De regeering bezit de bewijzen dat Carranza een completen spionnendienst in de Yereenigde Staten geleid heeft. Van Spaansche zyde is vooral merkwaardig hetgeen nit Barcelona naar Madrid werd gemeld. Een koopman in deze stad zou nl. een draad- bericht hebben ontvangen, meldende dat den 27sten Mei een Spaansch eskader van drie pantserschepen en drie andere beschermde vaartuigen is ontmoet ter hoogte van Mada gascar. stoomende in noordelijke richting. Zou dit soms het reserve-eskader van G'a- mara zijn, dat op weg is naar de Philippijnen Gemengde IHcdedeclingcn. Te Londen is onder voorzitterschap van lord Coleridge Zaterdag een Angio-Amerikaansch gastmaal gehouden, waar vijfhonderd personen, onder wie bisschoppen, leden van het Parlement, vertegenwoordigers van leger en vloot enz., aanzaten. De eenige versiering der zaal bestond uit een tropee van Engelsche en Amerikaansche vlaggenmet in 't midden een vlaghalf Engelsch half Arnerikaansch, waarboven »De vlag der toekomst". Geestdriftige toasten op de broeders in Ame rika werden uitgebracht, o.a. door den bisschop van Ripon en lord Brancy, gouverneur van Victoria. Gistermiddag is in Hyde Park te Londen ter eere van Gladstone's nagedachtenis een reus achtige memorial service gehouden, onder leiding van zestien geestelijken en met mede werking van verschillende kerkkoren. Er bestaan reeds plannen bij een comité onder voorzitterschap van den hertog van West- minster, oin een nationaal standbeeld voorden grooten staatsman op te richten. De uitvoerende Raad van den Liberalen Bond zal eveneens beraadslagen over een gedenkteeken. Over het lang bestaande plan tot het stichten van een Australischen Statenbond wordt thans gestemd, Victoria en Tasmanië zijn er voor, Nieuw-Zuid-Wales is er tegen. Van Zuid- Australië is de uitslag nog niet bekend en in West-Australië moet nog gestemd worden. Zonder medewerking van Nieuw-Zuid-Wales heeft het plan echter geringe kans van slagen. Naar uit Cap Ha'itien wordt gemeld, zou gene raal Heuvreux, de president der republiek San Domingo, vermoord zijn. De Koninginnen. Aan het El, D. werd Zaterdag uit Rigikulm geseind HH. MM. de Koninginnen kwamen heden ochtend met gevolg in het hotel Rigikulm aan en dejeuneerden aldaar. De Koninginnen zagen er welvarend uit. H. M. de Koningin was gekleed in een elegant reistoilet van grijze stof met witten hoed. H.M. de Koningin-Regentes droeg een kleed van zwarte zijde en zwarten hoed. De vorstelijke reizigsters stegen met den trein bergopwaarts naar het hotel. Zij vertrekken te 2Va uren hedenmiddag naar Brunnen, De espeditie naar Pedlr. Aan het Departement van Koloniën werd heden het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië betreffende de krijgsverrichtingen in de Pedir-streek Het Hbl, ontving van zijn correspondent te Batavia het volgende bericht, gedagteekend 6 Juni 10 u. 55 'smorgens: jiDe Pedircolonne is tegen Panglima Polim opgetrokken, in de zeven moekims. Tegelijk wordt tegen hen geageerd door de Selimoen- colonne. Toekoe Oemar vluchtte naar Tjot Moerong. »Een transport onder leiding van luitenant Van Bakel werd aangevallen, doch wierp den vijand terug die daarbjj vele verliezen aan dooden en gewonden leed. Onzerzijds werden geen verliezen geleden. »Het bivak bij Garoet had een aanval te ver duren, waarop onze tioepen een uitval deden en 16 vijanden doodden. Tevens werden vele wapens buit gemaakt. Onderzijds werd één man gewond, j>Gisteren, vijf Juni, is te Segli een hevig ge hecht op de heuvelen waargenomen". De correspondent der R. CL te Batavia seinde onder dag teekening van gisteren Van Selimoen uit vervolgt een tioepenmacht Polim en Toekoe Moeda Suleiman in de VII Moekims Polim. Omtrent de pxpeditie naar de Pedir-streek ontving het IV. v. d. D. nog het volgend tele gram Den len Juni hebben onze troepen Garoet aangetast. De vijand verdedigde zich in de stel ling Seuntang-Tjirih-Areë-Garoet. Hij werd ver dreven na een hevig vuurgevecht. Aan onze zijde sneuvelden 3 en werden gewond 15 mili tairen beoeden den officiers-rang. De preten dent-sultan heeft zich versterkt in kampong Langga; Panglima Polim te Padang Tidji". Inhuldigingsfeesten. De correspondent der N. R. CL to Parijs schrijft Ook van hier uit zal een souvenir in den handel gebracht worden aan de aanstaande inhuldiging der Koningin. De beeldhouwer Wienecke is er de ontwerper van en heeft in eén landgenoot, den heer Schroeder, lid van de Parijsehe firma Salen en Schroeder, den man gevonden die de kosten van uitvoering op zich heeft willen nemen. Het souvenir zal een ge denkpenning zijn, die enkel in goud en zilver geslagen wordt en belooft naar wat ik er van gezien heb een werkelijk artistiek werk te zijn, gemodelleerd met een gevoeligheid, welke de bekoring van het jonkvrouwelijke heeft weten vast te houden. N. O. G. De gewestelijke vereenigmg Zuid-Holland van liet N. O. G. hield °teren haar vierenzestigste vergadering te Alfei. nder voorzitterschap van den heer C. W. Valk u, die in zijn openings woord o. m. in herinnering bracht het gevoelig verlies, dat het Genootschap in de afgeloopen week geleden heeft door het afsterven van den heer II. F. de Boer te Rotterdam, die zooveel voor het N. O. G. heeft gedaan, in het bijzonder als penningmeester van de gewestelijke com missie Zuid-Holland voor het ondersteunings fonds. Vertegenwoordigd waren 14 afdeelingeu, uit brengende met het gewestelyk bestuur tezamen 81 slemmen. Het verslag van den toestand en de werkzaam heden der gewestelijke vereeniging over 1897, werd onveranderd vastgesteld. Eveneens liet ver slag van do gewestelijke commissie van het Ondersteuningsfonds. Uit de rekening en verantwoording van den pennninmeesier bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar hebben bediagen f 1334,G2]/3, de uitgaven f 304 voordat het saldo met inbegrip van de baten van vorige jaren bedraagt f 1030.121/a. Deze rekening werd goedgekeurd. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering aan liet N. O. G. op 25, 26 en 27 Juli behandeld. Tot afgevaardigden ter alg. verg. worden benoemd de heeren C. VV. Valken en H. A. Ekker, beiden van 's Graven- hage en tot plaatsvervanger de heer L. J. Kortmulder van Rotterdam. Verschillende voorstellen werden nu be handeld. Verworpen werd dat van het gewestelijk bestuur, om aan de afdeeling 's-Gravenhage uit de kas een subsidie te verleenen van f 100, ter tegemoetkoming in de kosten.^, verblinden aan de ontvangst van de algemeene vergadering in 1899. Aangenomen werd een voorstel van Delft om aan te dringen dat het subsidie, uit te keeren aan de afdeeliug, die de algemeene ver gadering ontvangt, kan verhoogd worden tot f 500. Het voorstel-Rotterdam,strekkende tot behoud der jaarlijksche byeeukomsten ter bespreking van paedagogische vraagstukken, werd ver worpen. Naar aanleiding van een voorstel van het gewestelijk bestuur, dat op 31 December 1898 zijn taak neerlegt, tengevolge van de opheffing der gewestelijke vereeuigingen, om einde De cember een vergadering te houden in de zetel plaats van het gewest, teneinde het bestuur in de gelegenheid te stellen, verslag te geven van zijn gehouden beheer en rekening en verant woording te doen of een commissie uit de afdee- lingen te benoemen, aan wie zulks geschiedt werd besloten een commissie uit de afdeelingen te benoemen. Daarvoor werden aangewezen de afdeelingen 's-Gravenhage II, Rotterdam I, Delft, Leiden en Westiand. Nog werd aangenomen een voorstel, mede van het gewestelijk bestuur, om de gelden, die na de rekening en verantwoording nog in kas z'yn te storten in de kas van de hoofdcommissie van het ondersteuningsfonds, met de bepaling, dat het bedrag gevoegd worde bij het vaste fonds. Hierna werd gepauseerd waarna dr. H. IJ. Groenewegen van Rotterdam een rede hield over »PIicht", welke improvisatie warme toe juiching oogstte. De voorzitter dankte vervolgens de afgetreden leden van het gewestelijk bestuur, de heeren R. J. Kortmulder, N. Cramer, H. W. J. Huber en H. J. Hijman, voor alles, wat zij in het belang van het Nederlandse!) Onderwijzers genootschap hebben verricht. Aan het bestuur werd opgedragen te onderzoeken, waarom het lid van het gewestelijk bestuur uit de afdeeling Gorinchem niet ter vergadering tegenwoordig had kunnen zijn naar op de vergadering medegedeeld werd wegens weigering van het betrokken hoofd der school. Hierop werd de tweeenzestigste algemeene vergadering de laatste, die gehouden is, daar op 1 Januari 1899 de gewestelijke ver- eenigingen uit het N. O. G. verdwijnen met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Na afloop der vergadering werd een boot tocht gedaan naar het Brasemermeer en 's mid dags vond een gemeenschappelijken maaltijd plaats. Tentoonstelling van vrouwenarbeid. Door H. M. de Koningin-Regentes z'yn aan de vereeniging ^Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" toegezonden 1 gouden 4 zil veren en 4 bronzen medailles met beeltenis van H. M. de Koningin, benevens 1 gouden 4 zil veren en 4 bronzen medailles met beeltenis van H. M. de Koningin-Regentes. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden der Staatscommissie ingesteld, ten einde de Regee ring van advies te dienen omtrent de wette lijke regelen die ten aanzien van het waterstaats bestuur behooren te worden gesteld: mr. B. M. Vlielander Hein, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, advocaat en procureur te 's Graven hage, mr. A. C. Visser, lid van de Provinciale Staten van Zuidholland, advocaat en procureur te Gorinchem. Naar men verneemt heeft de heer Van Kol het voornemen in de Tweede Kamer te inter- pelleeren over het aanstellen van duitsche artsen als officieren van gezondheid bij het Indische ieger. (Tijd.) De Fransche autoriteiten zullen voortaan be scherming verleenen aan de op de voor China bestemde goederen geplaatste fabrieks- en han delsmerken van Nederlanders, mits die merken in Frankrijk gedeponeerd z'yn. Te Rotterdam is Zondag na eene kortstondige ongesteldheid overleden de heer D. Drost Jr., directeur der Disconto-Maatschappij aldaar, vroeger verbonden aan de directie der Asso- ciatie-Cassa te Amsterdam. OVERSCHIE, 6 Juni. Gisterenmiddag om 2t/s uur hield ds. J. Gispen zijn intreerede in de Gerefor meerde Kerk alhier, naar aanleidingvan Psalm 43 vers 3a, na 's morgens bevestigd te zijn door ds. W. H. Gispen van Amsterdam. Beide malen vulde een tal rijke schare, zoowel van hier als uit omringende gemeenten, het kerkgebouw. OVERSCHIE, 6 Juni. Jnist hij het uitgaan der kerk gisterenmorgen om half 12, werden de bewoners verschrikt door het luiden der brandklok. Weldra bleek dat bij den landbouwer C. Kooij, wonende aan de Spoorbrug bij de Delftshavensche Schie, eea hooi berg en een hooischelf in brand stonden. Onmid dellijk rukten beide brandspuiten uit, zoodat de 4 spuiten, die van Delftshaven waren gekomen, mee- mende dat de brand op Rotterdamscb grondgebied was, konden inrukken. Daar het volkomen stil was, had men den voortgang van het vunr spoedig ge stuit, ofschoon men, voor alle zekerheid, de runderen, die zich in een aangrenzenden stal bevonden, het wei land in had gejaagd. Daar bet hooi bleef rooken en smeulen, bleven beide spuiten werken, tot om half 2 's nachts de eene inrukte. Het ongeluk lokte natuurlijk vele nieuwsgierigen, zoo van hier als elders. Naar men verneemt was de hooischelf verzekerd, net hooi uit den hooiberg daarentegen niet. DELFT, 6 Juni. De voordracht voor een Hoog heemraad van Delfland bestaat uit de heerenS. J. van den Berg, tc Loosduinen, H. J. Hoek, te Wate ringen. en P. R. Dingemans van de Kasteele, te 's-Gravenzande. De vereenigde vergadering van Hoofd-Ingelanden en Hoofd-Ing. Plaatsvervangers heeft Dr. Vaillant van Schiedam tot voorzitter herkozen. Heden is het zwembassin aan de Wester haven voor het publiek opengesteld. Den 22en Mei j.l. werd de 8 jarige Maria Steentje wonende Kortlandstraat, door een schommel aan het hoofd getroffen. Binnen enkele dagen was zij beter, totdat zij Vrijdagmorgen door een hersenziekte werd aangetast en heden morgen daaraan bezweken is. In ons nummer van 17 Mei j.l. maakten wij melding van het voorkomen van verstikking der kinderen van een bewoner der Groerie- laan, waar hout aan het smeulen was gegaan. Dit had toen plaats doordat bride ouders afwezig warenhet ongeluk is voorkomen door liet intrappen van de deur door voorbij gangers. In den nacht van Zaterdag op Zondag circa 12j/2 uur, is weder de deur dier woning open- geirapt, omdat, zooals men ows mededeelde, een kind van 3 maanden benauwd lag te kermen. Het bleek dat ook weer tijdens de afwezig heid der ouders dit kind voorover in bed was gevallen en ook daardoor thans gevaar voor verstikking liep. De spoelinghaler J. Zoutendijk had heden morgen het ongeluk dat zijn boom uitschoot en hij bij het varen van het Spoor naar de Noordvest op den hoek te water schoot. Gelukkig passeerde hier juist zijn collega J. vat) der Holst, die hem daardoor dadelijk kon grijpen, zoodat Zoutendijk met een ver frissend ochtenbad vrijkwam. De brandersknecht J. 11. v. Scheindel, wo nende in de Dwarsstraat en werkzaam in de branderij van den heer H. J. Bertels aan de Willernskade, had hedenmiddag I1/4 uur het ongeluk om bij het krijgen van een stop op de distilleerkuip, waarbij hjj met het linker been op de dekplauken steunde, daar met dat been doorheen te zakken, tengevolge waarvan dat been tot aan de knie met brandwonden bedekt werd. In de branderij van den heer B. A. J. Witt- kampf had de 36-jarige brandersknecht M. v. d. Toorn het ongeluk van een trap te vallen, waardoor hij de lendenen bezeerde en niet met werken kon voortgaan. Hij is daarop naar zijn woning gegaan. Het 14 jarige dochtertje van P. D. Kleia in het »Kamp" dat thuis is bij familie in de Hendrik-Gabeistraat, had hedenmorgen, terwijl zij een gang heet water haalde voor een buur vrouw, het ongeluk te struikelen, waardoor zij het lieete wuter over haar linkervoet en enkel kreeg, waardoor zij vrij ernstige brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Juni. Dina Wilhelmina Adriana, dochter van W. Riet en D. Mak, Lange Singelstraat. Herman, zoon van P. van Popering en W. Ver ton, Zeestraat. Gerrit, zoon van G. de Bruin en M. H, Pinstei, Hoogstraat. Karoline Dorothee, dochter van F. L. Beckschebe en K. L. Dammeier, Spoorstraat. 6 Juni. Neiius, zoon van A. Wetsteijn enJ. van den Broek, Nieuwsticht. Overleden 6 Juni. Maiia Steentjes, oud 8 jaar, Kort landstraat. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden op Woensdag 8 Juni a.s,, 's avonds te 7 uur. De onderwerpen z'yn Benoeming van stembureaux voor de ver kiezing van leden van de Provinciale Staten. Rapport op bezwaarschrift van J. Averbeck tegen de schatting der huurwaarde van de lokaliteiten, waarin door hem met vergunning sterken drank in het klein wordt verkocht. Idem betreffende het onderzoek vau de reke ning van de gasfabriek, dienst 1897. Idem betreffende het onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1897. Idem op het verzoek van de Wed. J. A. van Pinxleren om schadevergoeding. Rapport op het verzoek van W. Kwakkel- slein c. s. om vergunning, tot het hebben van een bijkantoortje met houten wanden. Ontwerp-besluit tot verhooging of toevoeging aan de Gemeente-begrooting, dienst 1897. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1897. Voorstel tot aanwijzing van de plaats, waai de 2e tusschenschooi zal worden geslicht. Idem tot nadere regeling der belooning van mej. H. M. Fockens als helpster bij het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de Tusschenschooi en als helpster le klasse aan de bewaarschool. Byna 300 personen hebben het adres in zake de straatbelasting geteekend, dat thans aan den Raad is verzonden. Naar aanleiding van de ook door ons over genomen mededeeling in de 2V. Or. Ct,, als zouden de Vlaardingsche reeders zich, om de invoerrechten te ontgaan, te Emden hebben gevestigd, schrijft de VI. Ct. Bovenstaand dwaas bericht is verzonnen. Tot nog toe zijn niet de reeders maar is zelfs niet éen reeier uit Vlaai-dingen naar Emden ver trokken. En wij konden het de laatste weken alhier niet bemerken, dat het hoofdbedrijf van Vlaardingen zich naar elders zal verplaatsen. 52 Vlaardingsche loggers, bovendien 30 van Scheveningen en 9 van Katwijk en 43 bom- schepen, te zamen 134 haringschepen, lagen zeilrêe in de haven, terwijl nog 60 Vlaardingsche loggersehepen zullen volgen, en met de Pinkster dagen bezochten honderden vreemdelingen onze gemeente om de in vlaggentooi gehulue vloot te aanschouwen. En mogen al eenige Neder- landeis te Emden aan boord zijn, wederkeerig bevinden zich op de Vlaardingsche vloot al sinds vele jaren Duitsche matrozen, dewijl men hier voor de vis°cherij handen te kort komt. BURGERLIJKE STAND. Geboren 4 Juni. Jacob, zoon van J. Veldheer en A. Koppenaal, Hofjesstraat. 6 Juni. Willem Jacob, zoon van J. C, Seen en A. Meli^sant, Liesv. Laan. Overleden 4 Juni. Dina Paulina van Akkeren, oud 72 jaar, echtgenoot van M. de Korte, Achterstraat. Hermes contra H. C. C. Zondag j.l. speelde Ifermcs de eerste competitie match tegen het tweede elftal der H. C. G. met den uitslag, dat den Haag de overwinning behaalde met 9 wickets en 4 runs. De respectievelijke scores zijn: Hermes 28 en 28, H. C. C. II 46 en 14 voor één wicket. De competitie-wedstrijden, die Hermes dit jaar te spelen heeft, zijn: 12 Juni tegen Concordia te Delft, 19 Juni tegen Victoria alhier, 3 Juli tegen Concordia alhier, 24 Juli tegen H. C.C.IIte's-Hage,7Augna

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2