STADSNIEUWS." TL AARDINGEN. BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. Gemengd Nieuws. dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,409,752.19>/a bij de betaalmeesters - 2,341,018.45 Te zamen /"3,750,770.647s (St.-Ct.) Door het hoofdbestuur der vereeniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen is tot de Regeering het verzoek gericht om den hoofden van scholen toe te staan ouders of voogden van schoolgaande kinderen postvrij kennis te geven van eventueele schoolverzuimen van hunne kinderen of pupillen. Dit verzoek is door den Minister van Water staat enz. niet voor inwilliging vatbaar verklaard. Naar wij vernemen, bestaat het plan om het voorstel betreffende de visschershaven te Scheve- ningen nog deze maand in den gemeenteraad van Den Haag te behandelen, opdat met de beslis sing ir. deze rekening kunnen gehouden worden door de Prov. Staten in hunne a s. zomer vergadering en door den Minister van Water staat, bij het opmaken der begrooting van dat departement voor liet volgend dienstjaar. De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangen de 28 Juli a. s te 934 uur voormiddags zitting houden :n het Nutsgebouw te Amsterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder overlegging van eene geboorte-akte en met opgave van woonplaats en laatsten werkkring, de aanvraag hiertoe vóór 21 Juni a.s. schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den gepens. kapt.-luit, ter zee J. J. Stooker te Hilversum, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij verlangt geëxa mineerd te worden. Nadere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. No. 130. De roomsch-katholieke kiesvereeniging «Een- dracht maakt Macht" te Tilburg heeft, terwij! zij Zondagmiddag vergaderde een telegram aan dr. Schaepman gezonden van dezen inhoud «De r. k. kiesvereeniging Eendiacht maakt Macht, in vergadering, betuigt u dank en brengt u hulde voor de degelijke houding bij de be handeling en stemming der militiewet." Te Amsterdam is, 79 jaar oud, overleden mr. W. Backer, jarenlang secretaris van cura toren, eerst van het Athenaeum Illustre, latei- van de Universiteit. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandscheti Leeuw. OVERSCHIE, 7 Juni. De heer C. van den Berg Sr., landbouwer, lid van den Raad en wet houder dezer gemeente, is gistermorgen te Rotter dam, terwijl hij in een café bij de Veemarkt zat af te rekenen, plotseling dood gebleven. Het lijk is met een lijkkoets naar zijn woning te Beukelsdijk over gebracht. OVERSCHIE, 7 Juni. Een der spoelingsehouwen die gisteren door de met spoeling geladen schuit der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft naar Beukelsdijk gesleept werdenraakte in de Delftshavensche Sehie los en zonk. Eerst na veel moeite mocht het den gebroeders Vogelenzang, scheep makers alhier, gelukken, de schouw te lichten. B. en W. doen aau den Raad mededeeling van de beslissing door den Minister van Biri- nenlandsche Zaken genomen op het schrijven van B. en W. betreffende de subsidie door het Rijk te verleenen wegens liet slichten van de tweede tusschenschooi. Daar de school niet anders gebouwd kan worden dan op gemeente grond, hadden B. en W. gemeend, dat, waar de letter van de wet geen bijdrage in de kosten van het terrein, indien daarvoor geen uitgaaf in geld noodig is, toestaat, toch het motief en het wezen der instelling der rijksbijdragen de Regeering aanleiding zou hebben gegeven tot een tegemoetkoming in deze. De Minister heeft echter volstaan met zich eenvoudig te beroepen op de wet. B. en W. zullen het vermeend recht der gemeente op die bijdrage evenwel doen gelden wanneer de tijd tot invordering daar is. Intusschen stellen B. en W. voor voornoemde tusschenschooi niet te stichten op het vroeger aangewezen terrein, maar op het terrein ter zijde der Oosterstraat tegenover de Wilhelmina- straat, door den Raad weliswaar voor plant soen bestemd, voor den aanleg waarvan B. en W. echter nog in langen tijd geen voorstel zullen kunnen doen. B. en W. achten het door hen gewensehte terreiu even gunstig gelegen, terwijl de gesteld heid van het terrein aldaar later toe zal laten de school te vergrooten door opbouw met een verdieping. Wel-is-waar zal de zwaardere paalfundeering f1000.kosten, maar daartegenover staat dat uitbreiding gelijkvloers f8009.zou kosten, waai bij nog een lokaal minder (boven de gymnastiekzaal) zou worden verkregen dan door opbouw van een verdieping. Aari den Raad wordt voorgesteld, op grond van art. 6 der verordening regelende de jaar wedden en toelagen van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs alhier, de belooning van mej. H. M. Fockens, werkzaam als ongeëxamineerd helpster bij het onderwijs in nuttige handwerken aan de Tusschenschooi alhier, thans bedragende f 100. 'sjaars, te verminderen met f50. en die som, op grond van het beginsel van art. 7 van bovengenoemde verordening, te voegen bij haar jaarwedde als helpster le kl. aan de openbare bewaarschool. Gistermiddag tusschen 4 en 5 uren hadden 3 baldadige knapen uit Overschie, die alhier getracht hadden zich op een loggerschip aan te monsteren, de aardigheid aan den Schie- damschen weg alhier van een beladen zand wagen het kiat af te nemen, waardoor het zand niet op de bestemde plaats terechtkwam. De be stuurder, die dit weik wilde verhinderen, wei'd op klappen onthaald en de kleeren werden hem van 't lichaam gescheurd. De politie wist de belhamels te achterhalen en voorbij de halte aau den Schiedamschen dijk te arresteeren en naar het politiebureau over te brengen, waar tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. BURGERLIJKE STAND. Overleden 6 Juni. Maartje den Boer, oud 72 jaren, weduwe van P. Kikkert, Hoogstraat. nietigen en voor een menschengeslacht het ver trouwen van het Fransche volk in de aanvoer ders van zijn leger kan te niet doen." Volgens de Jour zal Castelin hierover de regeering interpelleeren. d. w. z. over de maat regelen welke deze zal nemen tegen Leinach's bedreiging van den generalen staf. De Romeinsche correspondent der Standard gelooft te kunnen verzekeren dat de Paus een schrijven heeft gericht tot de keizers van Oostenrijk en Duitschland om hun te vragen hun invloed te willen aanwenden ten einde een verbetering te brengen in de betrekkingen van het Yaticaan tot de Italiaansche regeering. Het Vaticaan «taat op zijn vrijheid en zijn onaf hankelijkheid. De bladen te Weenen zijn nog erg veront waardigd over het schrijven van vorst Nikita van Montenegro bij den dood van Gladstone, waarin hij er aan herinnerde hoe de overleden staatsman Oostenrijk eens had toegeroepen »Ilanden weg 1" Maar nu publiceert 's Vorsten orgaan, de Glass Curnajora, zelfs dit schrijven zonder eenigen commentaar. De Weener bladen zijn daarover verontwaardigd en noemen het een uitdaging van Oostenrijk. De uitslag der verkiezingen voor de Skoep- chtina in Servië is dat gekozen zijn 1 12 liberalen, 62 progessisten, 19 onzijdigen en 1 radicaal. Petlir. De correspondent der AT. B. Ct. seinde 6 dezer De Pedir-expeditie is ook naar de VII Moe- kims. Toekoe Oemar is ontsnapt naar Tjot Moeroeng. De vijand verontrustte ons bivak bij Garoet, maar werd teruggedreven met zes dooden. Wij hadden één gewonde. Inhnldigingsfeesten. De weg, voor den plechtigen intocht van H. M. de Koninginnen te Amsterdam, op Maan dag 5 September, is als volgt vastgesteld Van het station Staatsspoor, Wwsperpleinbrug, Sarphatistraat, llooge Sluis, Fiederiksplein, Utrechtschestraat, Heereugracht (oneven num mers) tot de Vijzelstraat, brug over, Heeren gracht (even nummers), Leidschestraat, Keizers gracht (oneven nummers), Raadhuisstraat, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam, om het monu ment, naar het Paleis. Door de regelingscommissie van den historischen allegorischen optocht op Woensdag 7 Sept. is de volgende weg, die omstreeks drie uur lang is, voor dien tocht vastgesteld Opstelling in de Roelof Hartstraat, dan dooi de Van Baerlestraat en Paulus Potterstraat, naar het sportterrein, ingang naar het museum Suasso, voorbij de tribunes naar de Honthorst- straat, verder Jan Luykenstraat, Stadhouders-- kade, Westeinde, Frederiksplein, om de fontein, Sarphatistraat, Roeterstrant, Kerklaan, Plantage- Middellaan, langs Hortus Botanicus, J. D. Meijer- plein, Nieuwe Amstelstraat, Blauwbrug, Amstel- straat, Rembrandtsplein (Noordzijde), Reguliers- breestraat, Sophiaplein, Kalverstraat, Dam, Nieuwendijk, Korte Nieuwendijk, Haarlemmer straat, Haarlemmerdijk, Binrien-Oranjestraat, Willemstraat, Nieuwe Willemstraat, Marnix- straat, Rozengracht, Westermnrkt, Raadhuis straat Ileeiengracht (even nummers), Vijzel straat, Keizersgracht (oneven nummers), Leid schestraat LeidschepleinStadhouderskade, Hobbemastraat, P. C, Hooftstraat, VanBaeile- straat, terug naar de Roelof Harts'raat. De mogelijkheid bestaat dat van hier de tocht gaat langs N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Singel (even nummers), Raadhuisstraat, Heereugracht (on even nummers). Gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September zullen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, wegens de toebereidselen voor de inhuldiging, geen godsdienstoefeningen worden gehouden. Bij wijze van gerucht vernemen wij, dat op het Ilaagsche Binnenhof een proef is genomen met eene waterdichte doch doorschijnende stof die gebezigd zal worden tot overdekking en draperie, vau den weg dien de Koninklijke stoet uit het Koninklijke paleis (ingang Raadhuisstraat) zal volgen naar den hooldingang van de Nieuwe Kerk. (Tel.) Naar men verneemt zal op de kleederdrachten- teutoonstelling ter gelegenheid der inhuldiging der Koningin een verzameling Oost-Indische poppen aanwezig zijn, die een goed overzicht geeft van de kleederdrachten op Java. De poppen zijn gesneden door denzelfden Javaan, die ook de Javaansche poppen vervaardigde die de Koningin aan het Leidsche Museum schonk. De commissie zou gaarne ook van West- Indië een overzicht der kleederkrachten geven en verzoekt hun, die haar daaraan kunnen helpen, om eenige aanwijzing. Huldeblijk-Regentes. Gistermiddag vergaderde ten Raadhuize te Rotterdam de Provinciale Commissie van Zuid- Holland voor het huldeblijk aan H. M. de Ko- niogin-Regentes. De penningmeester deelde mede, dat in 173 gemeenten in deze provincie was ingezameld een netto bedrag van f58,652.55. Daar de werkzaamheden dezer Provinciale Com missie hiermede geëindigd waren, werd zij door den voorzitter ontbonden. De „Unie". In de jongste vergadering van de Unie, een school met den Bijbel, is het volgende voor stel aangenomen A. «De Unie stelle een onderzoek in naar de schoolgeldheffing op de openbare lagere scholen en B. naar den invloed, dien de wet-Mackay op den financiëelen tof stand der bijzondere scholen heeft geoefend." Door het bestuur van de Unie is nu een circulaire gericht nan de hoofden van scholen met den Bijbel in ons land, met verzoek de navolgende vragen te willen beantwoorden. Wat het eerste gedeelte van het voorstel betreft 1. Hoe is de schoolgeldheffing op de open bare lagere school in uwe gemeente geregeld? 2. Is in de heffing van schoolgeld, wijziging van eenig belang gebracht na invoering der wet-Mackay, en zoo ja, welke? 3. Kunt u ook wijzen op onbillijkheden, die in deze schoolgeldheffing gelegen zijn Zoo ja, waarin bestaan zij met het oog op Art. 40 der wet op het lager onderwijs? En wat het tweede gedeelte van het voor stel betreft. '1. Welken invloed heeft de wet-Mackay op den financiëelen toestand uwer school geoefend 2. Is in de heffing van schoolgeld, in het aantal onderwijzers, in het aantal leerlingen, enz. wijziging van eenig belang gebracht ten gevolge van de invoering der wet-Mackay 3. Zijn er ook nog op andere zaken, betref fende bedoelden invloed op uwe school te wijzen? Zoo ja, op welke Nachtarbeid van Rakkers. In het gebouw «Concordia" aan het Hooge Zand te 's-Gravenhage werd gistermiddag een weinig talryk bezochte meeting gehouden, met het doei om te doen uitkomen, dat de beweging voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf nog steeds gaande wordt gehouden. Van de bestuurstafel werd allereerst mede gedeeld dat het hoofdbestuur van den «Bakkers- gezeilenbond" aan een 150-tal geneeskundigen circulaires had gezonden, behelzende het verzoek om een oordeel, van medisch standpunt, over arbeid bij nacht. Enkele antwoorden, waarvan w>oi lezing werd gedaan, waren reeds ingekomen, waaruit o. a. bleek dat de heeren doctoren Piepers en v. d. Stok respectievelijk den nachtarbeid niet nadeelig oordaelen en er menig hygiënisch voerdeel in zagendat dr. Everts geen positieve uitspraak omtrent de quaestie deeddat dr. Snoek Ilencke- mans het moeilijk acht aan te toonen, dat nachtarbeid per sé schadelijk voor de gezond heid zou zijn, maar het wel nadeelig oordeelt wanneer dag- en nachtarbeid met elkaar ver- eenigd wordendat dr. Josseling de Jong nachtarbeid uit een algemeen hygiënisch oog punt niet aanbevelenswaardig beschouwt; dat dr. Rutgers en dr. Ruysch, inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen, onvoorwaarde lijk afschaffing van den arbeid bij nacht op hygiënische gronden toejuichen en dat eindelijk dr. Menno Huizinga, geneeskundig inspecteur in Zuid-Holland, den nachtai beid noch absoluut schadelijk, noch volstrekt onschadelijk noemt, daarbij echter ook oordeelende, dat nachtarbeid de ongunstige invloeden, waaraan de arbeider in het bakkersbedrijf is blootgesteld, versterkt. In verband met een en ander werd mede gedeeld, dat het voornemen bestaat de heeren doctoren Piepers en v. d. Stock uit te noodigen hun bezwaren tegen de afschaffing van den nachtaibeid nader uiteen te zetten. Hierop voerden het woord ten gunste \an afschaffing van nachtarbeid de bakkersgezel Stang en het Kamerlid Van der Zwaag. De vergadering werd gesloten kort nadat een mededeeling van den voor eenigen tijd om par ticuliere redenen uit de organisatie getreden bakkersgezel Mol, dat hij thans weder daarin wenschte terug te keeren, gedreigd had aan de meeting een onverwachte persoonlijke en vrij heftige wending te geven. Kerkschip. De Stand, verneemt uit Scheveningen HH. MM. de Koningin en de Koningin Regen tes schonken als blijk van belangstelling in den arbeid te Lerwick onder onze visscherlieden, eene som van f100 aan het comité voor het kerk- en hospitaaischip. Dinsdag 7 Juni hoopt ds. Van der Valk weer naar Lerwick te vertrekken om den in liet vorige jaar aangevangen arbeid daar voort te zetten, tot groot genoegen van vele visschers die al voor weken vraagden of dit jaar weer iemand naar «de baai" ging ter behartiging van hunne belangen. Het comité hoopt ook dit jaar weer veel hulp en steun te mogen ont vangen van de Geref. kerken, die zeer noodig is, zal het komen tot de gewensehte uitzending van een kerk- en hospitaalschip. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen deze week niet plaats hebben. By Kon. besluit is dr. J, J. F. II. Th. Merkus Doornik, te Oosterbeek (gemeente Renkum), benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De Minister van Financiën maakt bekend, Verkiezing Provinciale Staten. Bij den Burgemeester zijn heden ingeleverd de lijsten houdende de cardidaatstelling voor de verkiezing van twee leden van do Provin ciale Staten, ter vervulling der vacaturen ont staan door de periodieke aftreding van den heer P. Loopuijt en door het overlijden van den heer S. A. Maas. Ingeleverd werden voor de vacature-Loopuijt 4 lijsten, en wel 2 met den naam van den heer P. Loopuijt en 2 met den naam van den heer A. C. A. Noletvoor de vacature-Maas even eens 4 lijsten, waarvan 2 met den naam van den heer H. J. Versteeg en 2 met dien van den heer Joh. Krap. „Toonkunst," afd, Schiedam. In de gisteravond gehouden algemeene ver gadering der afd. Schiedam der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd tot afge vaardigde ter negen-en-vijftigste algemeene ver gadering van «Toonkunst", op IS dezer te Bus- sum, benoemd de heer P. C. van der Pant Jr. en tot diens plaatsvervanger de heer S. A. Vernède. De verschillende punten van den beschrijvings brief der algemeene vergadering lokten geen bespreking uit. BURGERLIJKE STAND. Geboren 5 Juni. Helena Petronella, dochter van A. Goudswaard en L. Warhout, Botterd. dtjk. 6 Juni. Maria Adriarsa, dochter van B. Hengst en C. P. Middendorp, Spinhuispad. Dinge- maa Hubertus Wilhelmus Cornells, zoon van II. J. v. d. Moer en T. II. van Oorschot, Zijl straat. Jannetje, dochter van L. Hollander en T. Volwerk, Noorderstraat. 7 Juni. Cornells Antonie, zoon van W. v. d. Spek. en A. K. Deurloo, Singel. Overleden i 5 Juni. Cornelia van Kessel, oud 58 jaar, wed. van P. van Putten, aan boord. 7 Juni. Hendrica Ommering, oud 62 jaar, echtgen. van K. Ruster, Lange Achterweg. De uitgever P. Noordhoff te Groningen geeft in 't licht een plaat ter herinnering aan de inhuldiging van koningin Wilhelmina. Wegens den geringen prijs bij groot aantal is deze plaat zeer geschikt voor uitdecling aan schoolkinderen. Bij denzelfden uitgever is een vijftal Koninginne- liederen verschenen onder den titelDe blijde inkomst". Zij zijn van do hand van den heer F. Bruins, leeraar aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te Gro ningen. Onze Koninginnen op den JEigi. Een Zwitsersch blad geeft de volgende humo ristische beschrijving van een bezoek dat onze Koninginnen aan den Rigi, de «Koningin der Bergen", hebben gebracht. «Dat ook Koninginnen somtijds moeten antichambreeren en dan nog geen audiëntie kun nen verkrijgen, hebben de Nederlandsche Vor stinnen onlangs te Arth-Goldau ervaren. Den dag vóór Pinksteren wilden zij haar «cousine", de Koningin der Bergen, een bezoek brengen en deelden dit der directie der Arth-Rigi-spoor- weg telephonisch mede. De directeur Rudler vroeg onmiddellijk aan den hofmaarschalk der Begina moniiu-n, dr. Schreiber op Rigi-Kulm, of daarop «uitzicht" was. Toen hij ten ant woord kreeg«Rigi klaar", stapten de Vorst innen te Zug in den trein en kwamen rij tegen twaalf uur des middags te Goldau aao. Daarop kondigde dr. Schreiber zijn hooge gebiedster het bezoek aan, maar een hooger gezicht dan toen, heeft hij misschien zijn geheele leven niet te zien gekregen. Koningin Rigi. die juist aan haar Pinkstertoilet was begor nen, was ontzet over het denkbeeld dat zij zich zoo zou moeten vertoonen aan de bekoorlijke jong? Koningin van Nederland en verklaarde daarom haar hofmaarschalk kort en bondig dat zij zich aan Wilhelmina slechts in den vollen glans van haar schoonheid zou toonen en dus heden onder geen omstandigheden te spreken was. Metéén hulde zy zich van het hoofd tot de voeten in een dichten sluier.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2