a g b ar a. Staten-Geiieraal. STADSNIEUWS. YL A AllDING EN. Rechtzaken, Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Finautieel. Tissclierij. Scheepvaart. Handel. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag O Juni. (Per telegraaf.) Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging voor 10 jaar van de overeenkomst met de Stoomvaart Mij. „Zeelan d" wegens het uitvoeren van een maildienst tusschen Vlis- s in geil en Queensboruugh, drong de heer Mackay, niet het oog op de zware lasten welke op de Maatschappij rustten, aan, op meer steun voor deze Maatschappij, waarvan het behoud in 's lands belang is. Z. i. is 't voorzichtig alies te doen om de concurrentie het hoofd te bieden, opdat het mailvervoer niet onder een vreemde vlag kome. De toestand van de maat schappij is thans niet rooskleurig, wellicht juist een gevolg van de uitstekende wijze waarop zij den maildienst verricht. De Mini s t e r v a u Waterstaat meen de dat, waar de maatschappij krachtig genoeg bleek om hare verplichtingen waar te nemen, er voor de Regeering gceu aanleiding bestond om haar grooter subsidie te geven. De overeenkomst werd goedgekeurd. Rijwielbelasting. Bij het algemeen debat verklaarde de lieer Hartogk zich voor een Rijksbelasting, omdat dit veel wenschelijker was dan heffingen in de verschillende provinciën, welke anders toch niet zouden uitblijven. Hij beschouwde het ontwerp als niet drukkend, en het kon z. i. leiden tot opheffing van de belemmeringen van het rij- wiolverkccr in sommige gemeenten. Bij de behandeling van de artikelen nam de Regeering over een amendement van deu heer Van R a a 11 e, strekkende te bepalen dat wie langer dan 21 dagen het wetsontwerp noem de een week over een rijwiel van een ander beschikt, onverschillig of dit al dan niet steeds hetzelfde is, te dier zake geacht wordt een rij wiel te houden. De heer Van den Borch van Heemstede lichtte zijn amendement toe om de belasting hooger te stellen dan het wetsontwerp en wela. voor éénpersoons rij wielen niet f 2 maar f 3 b. voor meerpersoons rijwielen niet f 4 maar f G c. voor rijwielen, die telkens voor niet langer dan 3 weken aan anderen ten gebruike worden afgestaan, en voor rijwielen, die gebezigd worden, om onderricht in het wielrijden te geven of te doen geven, door personen wier bedrijf zulks is, voor ieder rij wiel niet f 1.50 maar f 2, en voor rijwielen, die geregeld gebruikt worden om voor winkelne ringen bestellingen te doen enz., niet f 1 maar f 1.50. De Commissie van Rapporteurs en dc Minister vanFinanciën verklaar den zich tegen het amendement, dat v e r- w o r p e n werd met 58 tegen 14 stemmen. Het wetsontwerp (waarbij de belasting be draagt van f 4 tot 1) werd daarna aange nomen met 51 tegen 20 stemmen. Goedgekeurd werd vervolgens o. a. liet wetsontwerp tot verhooging van de begrooting voor Binneulandsche Zaken van liet vorige jaar, o. a. wegens de hoogere kosten van de examens voor lager en middelbaar onderwijs en wegens de meerdere uitgaven voor de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Dc heer J a n s e n, gekozen in het kiesdistrict Tilburg, is toegelaten als lid. Tegen Dinsdag a.s. 11 uur zijn verschillende wetsontwerpen, o. a. de Noord-Ooster locaal- spoorweg, aan de orde gesteld, na afloop waar van gehouden zullen worden de interpellatie van den heer Troelstra over de zaak-IIogcrlmis en de interpellatie van den heer Van de Velde, over den toestand van Delfland's boezemwater. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 11 Kiezers. Het hooldkiesdistrict Schiedam, voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten, om vattende de gemeenten Schiedam, Oversehie en Kethe! c.a., bevat het volgende aantal kiezers Schiedam I718. II820. s III072. IV712. Oversehie430. Kethel213. Totaal 3571. Patrimonium. «Patrimonium" vierde gisteren feest in zijn Vereenigingslokaal aan de Tuinlaan. De zaal was versierd met rood-wit-blauw en oranje dundoekaan de wanden hingen wapenschilden en boven het spreekgestoelte prijkte het beeltenis onzer jeugdige Vorstin in een krans van dennengroen en lichtjes. Eén hoek der zaal was geheel gemaskeerd door de laag neer hangende vaderlandsche driekleur, omlijst door groen, en achter dat doek was aan het oog onttrokken het vaandel dat straks onthuld zou worden. Nadat te ruim half negen de vergadering was geopend met liet zingen van Ps. 68 vs. 14 door de aanwezigen en het lezen van Psalm 60 en het uitspreken van een gebed door den voor zitter der afdeeling, den heer W. van der Most P h z-, sprak deze een welkomstrede uit, waarin hij wees op den strijd dien «Patrimo nium" heeft te voeren en uiteenzette hoe het denkbeeld was opgerezen, dat «Patrimonium" behoefte had aan een vaandel, vooral met het oog op de a. s. inhuldigingsfeesten, opdat een ieder zou kunnen zien wie de mannen van «Patrimonium'' waren. Hierop kreeg ds. Westerman het woord tot het uitspreken zijner feestrede. Spr. wees er op dat «Patrimonium" in geestelijken zin reeds een vaandel bezat in zijn beginsel, maar dat men dat beginsel ook wilde belicha men, Daarna zette hij aan de band der historie de beteekenis uiteen van een vaandel als ver- eenigingspunt in den strijd en betoogde dat ook de leden van «Patrimonium" een strijd hebben te voeren tegen de zondige macht der wereld om hen, tegen ongeloof en revolutie, maar een strijd met vrede in het hart en met God. Met een aansporing aan de leden om door een reinen levenswandel het vaandel smetteloos te houden, verzocht spr. de commissie het om hullende doek te laten vallen. Hierop werd gelegenheid geschonken het waarlijk fraaie vaandel van naderbij te bezien. Het Schiedarnsciie wapen prijkt op het midden van het ponceau-roode doek; er boven staat Patrimonium en Anno 1891; er onder de regels uit het Wilhelmus: «Mijn Schilt ende Betrou wen zijt Ghy o Godt myn Heer." Het vaandel, dat hangt aan een hellebaard, wordt gedekt door den bij Psalm 121 open geslagen bijbel, omgeven door een zon. Nadat verschillende liederen gezongen waren, zette ds. Westerman zijn rede voort met een uiteenzetting der beteekenis van de verschillende op het vaandel aangebrachte emblemende zinnebeelden van Patrimonium's leuze«Met God voor Nederland en Oranje." Vervolgens bracht de Vaandelcommissie bij monde van haren voorzitter verslag uit van haar werk, terwijl de penningmeester der com missie de inkomsten en uitgaven mededeelde. Hierop brachten afgevaardigden der afdee- lingen Rotterdam en Delfshaven de geiukwen- schen hunner afdeelingen over. De voorzitter der afdeeling Schiedam dankte daarop de leden, de vaandel-commissie, den feestredenaar, de afgevaardigden van zuster- afdeelingen en de timmerlieden, waarop debijeen- komst gesloten werd met het zingen van psalm 68 vs. 10 en een dankzegging door ds. Westerman. Onze stadgenoote mej. K. v. d. Zee is be noemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere schooi te Ouderkerk a/d IJsel. De heer J. G. A. Staal alhier, is te Zwolle geslaagd voor het examen voor apothekers bediende. Met leedwezen vernemen wij het overlijden van onzen oud-stadgenoot den weleerw. pater Th. J. Nolet S. J. De weleerw. pater Nolet, die den leeftijd van 72 jaren bereikte, was een om zijn zielenijver alom bekend en geacht priester der Sociëteit van Jesus, die in hem een harer meest ver dienstelijke leden verliest. Ook te dezer stede werd zijn welsprekend kanselwoord meermalen vernomen en zal zijn verlies ook in den meer beperkten kring waarin hij zich zoo gaarne bewoog, zeker levendig worden betreurd. Hij ruste in vrede 1 (N. Sch. Ct.) De 10-jarige W. Mager, wonende Hagastraat, kwam gisterenavond te 8 uur ongeveer op de fiets uit de Lange Nieuwstraat rijden, foen hem een handwagen beladen met ijzeren staven van de Hoofdbrug tegemoet kwam. Hij viel en kwam met het wiel van den wagen in aanraking waarbij hij zijn hand bezeerde. Te voet is hij naar huis .gegaan. De jongenheer v. d. E. reed gisterenavond omstreeks 9 uur met zijn fiets tegen de 14jarige Cornelia Overweel aan, waardoor deze viel en een bloedende wond aan het hoofd bekwam, die door een geneesheer werd verbonden. De 7-jarige Arie de Wilde had hedenmiddag btj het visebjesscheppen het ongeluk in de Schie te vallen. Gelukkig werd dit opgemerkt door J. Bergman, wonende Kreupelstraat, die dadelijk den drenkeling op het droge bracht, waarna deze in een talrjjk gezelschap huiswaarts keerde. Gisterenmiddag viel het paard van P. van den Berg, bode op Rotterdam, op de Hoogstraat, waarbij het een achterpoot brak. Met zeer veel moeite werd het beest over eind geholpen en uitgespannen waarna het ondersteund werd geleid naar dc Broersvest waar het voor het Heerenpad nederstortte en kort daarop stierf. Het beest is toen onmiddellijk geslacht en zal door den keurmeester worden gekeurd. Hedenmorgen zjjn aan de vischmarkt aange voerd 3 manden schol, tong en griet; de prij zen waren voor schol van f0.40 tot fl.10, tong van fl.10 tot 12.42J4, griet fl.25, alies per koop. PROGRAMMA van het Concert door het korps Stafmuzikanten der d.d. Schutterij te Schiedam, kapelmeester de heer B. A. Verhallen, op Vrijdag 10 Juni 1898, des avonds ten acht ure, in de Officieren-Vereeniging te Schiedam. Eerste Afdeeling. 1. Volldampf Voraus, G. Ilerold. 2. Ouverture «Egmont", L, v. Beethoven. 3. Frühlingskinder. Walzet', E. Waldteufel. 4. Fantaisie «Les Mousquetaires au Couvent", Varney. Tweede Afdeeling. 5. Ouverture «Martha", F. v. Flotow. 6. Einleitung zur Oper sLoreley", Max Bruch. 7. Toreador et Andalouse aus «Bal Costumé", A. Rubinstein. 8. Grande Fantaisie de l'Opera «Faust", Ch. Gounod. 9. Crescent-Cycle- Galop, G. Mann. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 9 Juni. J. D. van Roon, 34 jaar, en M. S. Herstel, 23 jaar. Geboren f 7 Juni. Helena Petronella Antonia, dochter van J. II. H. Putters en G. J. C. Verwayen, le Tuin sing el. 8 Juni. Jansje, dochter van J. Olivier en A. van Djjk, hagastraat. Petrus Theodorus, zoon van T. de Jager en P. v. d. Tuijn, Noord molenstraat. 9 Juni. Dirk, zoon van A. J. H. Multem en A. Versteeg, Hoofdstraat. Overleden 7 Juni. Jan van der Knaap, oud 5 jaar, Bakkershaven. Dinsdagnamiddag viel nabij de kraan een kleine jongen te water. Hij verdween dadelijk maar toen hij nog even zijn hand boven het water stak, staken zijn even kleine kameraden hem bijtijds een stok toe, dien hij greep, en waarmee zij hem zoo naar den kant toe trok ken en hem radden. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 9 Juni. Gerardus Odijk en Catliarina van Hal. Geboren 8 Juni. Casper Johannes Jacobus, zoon van H. van Teijlingen en C. Vink, Achterstraat. Overleden 9 Juni. Johannes Voorburg, oud 3 jaar, Nieuwelaan. Het Haagsehe gerechtshof heeft de veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf van Van Kampen wegens de bekende vergiftigingen te Sasseuheim en te Lisse bevestigd. Ben kranig stuk. Terwijl eenige wielrijders op de baan te Verona aan 't traineeren waren, voerde een van hen, Guy Galetti, een kunststuk uit, dat waardig is vermeld te worden. De baan is daar omgeven door een gemetselden muur, waartegen de zit plaatsen ampbitheatersgewijze oploopen. Galetti nu, droeg zijn fiets de trappen op, die tusschen de rjjen zitplaatsen door naar den muur loopen, zette zijn fiets op den platten bovenkant van den muur, sprong in het zadel en reed kalmpjes den baan rond. Men verbeelde zicli de gezichten van de wandelaars daar buiten, toen zij den waaghals boven op den muur zagen rond ped delen. Hij bemerkte hen ook, nam met zijn eene hand zijn pet af en zwaaide er hun mee toe, terwijl hij met de andere zijne machine stuurde. De geheele ronde, circa 400 M., volbracht hij zonder ongelukken. Dat is iemand voor 't kam pioenschap in 't zaalrijden. (Het Rijwiel). De Vorst en de Vorstin von Wied zullen tijdens de inhuldigingsfeesten een groote middag partij geven op hun buitengoed te Wassenaar. Het lijk van de vermoorde mevr. Meijer Bervoets zal morgen op (oud-)»Eikenduinen" worden begraven. NEW-YORK, 9 Juni. Een telegram uit Cap Haïtien meldt dat het gerucht foopt van een grooten slag, die zou geleverd zijn bij Caimanera. Dinsdagmorgen te 5.30, Vijf Amerikaansche oorlogsschepen begonnen een hevig bombarde ment van de verdedigingswerkenhet was een ware hagel van bommen in de baai, die vele huizen verder van de versterkingen gelegen vernielden. De Spaansche artillerie antwoordde krachtig en bcod eenigen tijd flink tegenstand, maar het Amerikaansche vuur verminderde volstrekt niet, en de meeste schoten troffen doel. De Spanjaarden waren gedwongen hunne stellingen aan den wal te verlaten en naar de stad zelf terug te trekkenmen meent dat zij later ook van daar zijn gevlucht met de bewoners. De commandant van het district beval Caimanera in brand te steken alvorens het over te geven ds Spanjaarden gaven de voorkeur aan een laatsten wanhopigen strijd om den Amerikanen te beletten hun troepen aan wal te brengen. Naar de laatste berichten zou gistermiddag een landing beproefd worden. NEW-YORK, 9 Juni. De Daily Chronicle verneemt uit Washington van S dezer, dat een Amerikaansch leger onder generaal Shafter dien dag van Tampa is uitgezeild. De troepen telden 27,000 man, waarvan 21,600 man infanterie (16 regimenten geregelde troepen, 11 regi menten vrijwilligers), vijf escadrons cavalerie, vier batterijen veldartillerie, twee batterijen zware artillerie, een bataljon genietroepen Vrijdag of Zaterdag kan het leger te Santiago zijn, als wanneer terstond een landing zal wor den beproefd. Bovenstaand bericht wordt bevestigd door den New-Yorkschen correspondent van de Times, die er bij voegt dat de legermacht ingescheept is op 29 transportschepen en geheel uit gere gelde troepen bestaat, PRETORIA, 9 Juni. President Kruger is zwaar verkouden en moet te bed big ven. Zijn toestand baart echter volstrekt geen zorg. Overzicht van de Beurs van den dag. Buitenl. staatsfondsen waren heden flauw gestemd en wel hoofdzakelijk voor Spanje en Brazilië. Amerik. sporen mede wat lager, doch niet weinie handel. s Nationale staatsfondsen openden flauw, sluiten prijshoudend. Buitenl. soorten l/s a 1, zelfs Spanje 1—3 lager. Hooger waren Amst. Deli 10—19, Sumatra Cnlt. Deli Bat. 8, Cert. Deli Bat. 6, Sumalata lis,, N. Afrika Hand. li/o, Singkep 10. Lager Besoeki 5, Franco Deli Rott. Deli 2 Holl, Rum. Petr. 2. Binnenlandsche sporen voor gest. Boxtel 5, aand. idem 12, Hyp. 2 hooger. Russische sporen prijshoudend. NIET OFFICIEEL. Gew. Sehibaieff 124. Guyana Goud 1043/4. Red. Ind. Mijnb, 103. Java Petr. B 157. Langkat B 125 128. Gulff Shares 17y4, 3/s, SLOTKOERSEN. Cert, N. W. Sch. 2>/3 pet. SG'Vic, Portugal Oblig met ticket 4'/s pet. 27%, Kans Ct. B. v. A. N. M. Sub. Belt Railr. Co. 48K- SCHIEDAM, 9 Juni. Vertrokken ter haringvisscherij SOM 71 Johannes, schipper J. A. RoeleveidSOM 8 Zeevaart, schipper C. Pionk. VLAARDINGEN, 9 Juni. In zee ter haringvisscherij vertrokken SCM 243 Jason, L. WesterduinSOM253 Anna, C. den Duik; VL 12*2 X>e Hoop, J. v. d. Velden VL 123 Groen van Frinstere, Joh. Vermeer VL 177 Magneet, Frits Bekker; VL 181 Bi na, F. de Haas; VL 7 Betsij, Jb. de Legt. 8 juni. Van de beugvisscherij zijn binnengekomen: VX 180 Clara, L Penning, met 45 ton visch cn 4 ton leng; VL 172 Jeannette, A. van der Zwan, met 40 ton visch en 1 ton leng. Afslag: Zouteviseh f32.leng f26.50, woppe f 54.75, kibbeling f14,bot f32.25, schelvisch f 11.50, koolvisch f 10.73. KRALINGSCHEVEER, 9 Juni. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 70 groote zalmen f 1.35 a f 1.55, 120 kleine zalmen f 1.10 a f 1.25 en St-Jacobszalm fa fper yi K.G., benevens 1 s'eur. SCHIEDAM, 9 Juni. Vertrokken naar Helgoland, Noordster, kapt. C. Noordijk. LOBÏT1I, 7 Juni (na twee uur). Gepasseerd en be stemd naar Schiedam: BerdinaHuisman. SCHIEDAM, 9 Juni 1898. ROGGE: Pernau f163 6/w. GERSTzonder handel. MAISzonder handel. SPOELING: fl.10. MOUTWIJN: Not. van de Makelaars f8.25. per HL. Ct. Stemming: vast. JENEVER f 12.25 per III. Amst. proef f 13.75 •ander fust en zonder belasting. MOUTWIJN: Not. Brandersbond f7>/a. SPIRITUS: f 14% a f i 5 >/s AMSTERDAM, 9 Juni. Rogge op levering vast; per October f 117, 113. ROTTERDAM, 9 Juni. Rogge op termijn: per Mot ff per October f113, f 114, f 115. DELFT, 9 Juni. Graanmarkt. Stemming flauw, prijzen dalende. Jarige Zeeuwsche en Overm. tarwe f10.a 11.50, Nieuwe dito f 10.a 11.50, Westl. roode ris dito f 10. a 11.50. Zeeuwsche en Overm. rogge f5.25 a 6.50, Nieuwe dito f5.50 a 6.50, Nieuwe Wintergerst f4.50 a 5.75. Zomergerst f4.75 a 5.75, Chevaliergerst f5.50 a 6.50, Zware haver f4.25 a 4.75, Lichte dito f3,75 a 4.Groene erwten f6.75 a 8.50, Mesting f6. a 6.75, Paardeboonen f5.75 a 6.75, Duiveboonen f6.75 a 7.75, Bruine boonen f8.a 9.50, Witte dito f9.25 a 10 50, Koolzaad f 10.50 a 11,50, Buitenl. hennepzaad f 5.75 a 6 25, Kanariezaad f 6.50 a 7.25. Aan stadswaag gewogen586 achtsten en 43 zes tienden vaten boter, wegende te zamen 12150 kilogram. Prijs f46, f41, f34. Op de veemarkt waren aangevoerd 154 runderen, 21 paarden, 27 vette kalveren, 220 magere dito, 889 schapen of lammeren, 61 varkens, 439 biggen en 16 schapen buiten de hokken. Vetle koeien 1e qual. f 180230 2e qual. f 110160 Kalfkoeien d -140—220 - Vaarkoeien -100—180 - Vette kalveren - 45—65 - 2635 Vette schapen - - Weischapen i - Vette lammeren f 511 Weilammeren - 5—11 Magere varkens -1530 Biggen - 410 Nuchtere kalveren - 6 —17 Paarden - 70160 Stieren - Veulens - Rundvleesch per kilo f 0.62 a 0,56 a 0.50 Vet kalfsvleesch - 0.75 a 0.60 a 0.54 Juni 9. Ned. R.-K. Volksbond, Afd. Schiedam. Tentoonstelling van teekeningen der leerlingen van den Teeken-cursus, Gebouw. 10. Gemeenteraad, Schiedam, 2% uur. 10. Off.-Vereen., Concert, Schied. Stal- muziek, 8 uur. Te Rotterdam: eiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uur; Flora, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2