52" jaargang. Vrijdag 10 Juni 1898. N°. 9647. Tweede Blad. TfAT i)K pers. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. SCHUTTERIJ. Kennisgeving. Kennisgeving. BgKEgLAm Yier dezer naar Groeng-groeng op gerukt, waar benden uit de VII Moe kims en uit bet gebied van Toekoe Bintara Reubeë verdreven werden. Ons bivak aldaar 's nachts beschoten. Onzerzijds drie gewonden. Vijf dezer bij oprukken naar de VII Moekims benden verdreven, achter latende twaalf gewonden. Geen schot in de VII Moekims. Panglima Polim gevlucht. Zes dezer verkenning naar Gende- bruck. Aankomst Selimoen-colonne. Deze bivakkeert te Padang Tidjé in de VII Moekims. Rukt acht dezer naar Groeng-groengnegen dezer naar Segli. Zeven dezer Segli-colonne langs Oetoe ongestoord terug te Groeng- groeng. Doorgerukt tot Kroeng-Seuz- deun, waar gesignaleerde vijand niet aangetroffen. Uit de Staatscourant. VLAARHÏNÖm Gemeenteraad. COURANT. isoJWSMK!Jj"8P5ujg voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.80 Afzonderlijke nommers- 0.03 BUBlSAVi BOTERSTRAAT ff©, Telephnon Iffo. 123. AnvKRWKrrnrpBus: ran 1—8 gewone regels met lal». grip tan eene Courantƒ0.81 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de ALPHABET1SCHE NAAMLIJST van de inge schrevenen voor de schutterij, te rekenen van lt dezer, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente dat de LOTING voor de schutterij, tusschen de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede de NALOTING van de van elders ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben in het ge bon v.- de St. Joris Doele, aan het Doeleplein alhier, op Woensdag 22 Juni eerstkomende, des namiddags ten zes tere en eindelijk dat btj de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Oden Juni 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Inrichtingen wellte gevaar, schade ot hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; f Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits door J. GROENEN PAAL het door hem ingediend verzoek om vergunning tot oprichting van een smederij aan de Hoofdstraat no. 110, kadaster sectie L no, 1376, is ingetrokken, hun College beslist heeft dat verzoek luiten verdere behandeling te laten. Schiedam, den 9den Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Persoonlijke dienstplicht. Üe Amslerdamsche Volksbodeonder redactie van dr. G. i. Vos Az., ds. A. Voorhoeve, ds. L. G. Sehuller tot Peursurn en dr. J. Th. de Visser, maakt in haar wekelijksch overzicht eenige opmerking naar aanleiding der aanneming van het ontwerp op den persoonlijken dienstplicht. Dus is nu in Nederland dan gefortumeerden het recht benomen, zegt het blad, om hunne dienst plichtige zoons voor geld vrij te koopen van de inlijving bij het leger! Maar nu zullen de mili taire autoriteiten er met alle mogelijke middelen tegen hebben te waken, dat hel geld niet te zeer eene overheerschende macht verkrijge in de kazerne. De plaatsvervanging is nu afgeschaft, jamaar de plutocratie, die toch ook nu reeds min of meer in de kazerne zich doet gelden, dreigt cr thans, tégen de bedoeling der wet in. den boventoon te gaan voeren. Daartegen zal het legerbestuur maat regelen, en strenge maatregelen óók, moeten nemen. Zooals het nu staat, kunnen allerlei soorten van diensten en baantjes door de mannetjes onder ling worden afgekocht. De oningewijde zou niet gelooven, dat er in de kazernes op dit gebied zulk een levendige handel wordt gedreven. En die handel zal nog heel wat hnoger vlucht nemen als de «rijke jongens" hun intocht doen in de kazerne. Door papa's guldens en rijksdaaldeis te laten rollen, zullen zij niet meer «dienst" tvachten te doen, dan strikt onvermijdelijk is tenzij hier van booger hand een stokje voor worde gestoken. Thans kan de militair, als hij wat geld op zak heeft, zich vrijkoopen van het allesbehalve aan gename op schildwacht staan, van het «poetsen" voor de inspectie, van de kamerwacht, van de gewone corvée, van de corvóe-onderolfieieren. en zoo al meer. Zoowel het op wacht staan (de rwachies") als het schoonhouden van vensters, trappen en chambrée°, mag de soldaat aan een ander uitbesteden. Van dit recht zal natuurlijk door de aanstaande miliciens uit den gegoeden stand zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt, indien de comraandeerende officier bet althans toelaat. Maar zullen en mogen zij dat doen Het militaire nut van - kamerwacht en corvéa is misschien nog betrekkelijk; maar gevraagd mag toch worden, wat men in oorlogstijd beginnen moet met een soldaat, wiens militaire houding en buiten models uniform misschien onberispelijk zijn, maar die nooit bij ervaring geleerd heeft, wat hst zeggen wiiin een kouden winternacht een paar uur to staan «schilderen", en dan tot afwisseling zijn rust tijd op de bank in het wachtlokaal door te brengen, om vervolgens weer een paar uur naar buiten te gaan. De «persoonlijke" dienstplicht zou veel van zijn beteekenis verhezen, als hij door de overmacht van het geld in vele opzichten tot een holle phrase gemaakt kon worden De Pedlr-expedltie. Aan het Departement van Koloniën werd gistermiddag van den Gouverneur-generaal het volgende van 8 dezer gedagteekond telegram ontvangen, dat wij gisteren nog in de stad kon den mededeelen. De Deli-correspondent van het Hbl. seint van 8 Juni 11 uur v.m. „De Pedir-expeditie rukte van 2 tot 5 Juni met succes voort. Toekoe Oemar vuehtte van Garoet naar Tjot Moeroeng, „De vijand werd uit zijn verschillende stel lingen verdreven, met achterlating van een groot aantal dooden. Onze verliezen waren zeer klein. Te Groeng Groeng werd gebivakkeerd en den 5en Juni verder opgerukt naar Padang Tidji." Itilmldigingsfeesten. Het afgesloten gedeelte van bet paleis van de vorstelijke familie Von Wied in het Korte Voorhout te 's-Gravenhage, door een hek van den weg gescheiden, zal bij den intocht van H. M. de Koningin ter beschikking gesteld werden van de weczen uit eenige gestichten. Daartoe zal binnen die ruimte een tribune of estrade geslagen worden. maatschappij der Nederlandsehe Letterkunde. Gisteren werd te Leiden in het Nutsgebouw de 131ste jaarlijksche vergadering der Maat schappij der Nederlandsehe Letterkunde ge opend met een toespraak van den voorzitter, prof. mr. H. van der Hoeven, die een blik wierp op het verleden der Maatschappij, en met name op de stichting, het gebruik en den toestand van „het Fonds". Voorts herdacht spr. de intel- lectueele krachten, die de Maatschappij in het afgeloopen jaar heeft verloren, hulde brengende aan de verdienste der gestorven gewone en bui- tenlandsche leden. De verschillende jaarverslagen werden gele zen goedgekeurd werd de rekening en verant woording van dep, tijdelijken penningmeester, dr. H. G. Hagen, waaruit blijkt dat de inkom sten voor de algemeene kas bedroegen f 3603.88, de uitgaven f 3560.10, zoodat resteert een saldo ad. f 43.70. Het Vaste Fonds der maatschappij vermeldt voor het vlottend kapitaal een ontvangst van ƒ2503.51 en een uitgaaf van ƒ499, en sluit dus met een batig saldo van 2004.51. Met een inschrijving van 100 24 pets. is het Vaste Fonds vermeerderd, zoodat het thans 15,300 bedraagt. Gekozen zijn tot gewone ledenmevr. C. GoekoopDe Jong van. Beek en Donk, 's-Gra venhage; me j. .Johanna W. A. Naber, Amster dam; dr. H.T. Colenbrander, 's-Gravenhage; dr. J. M. Hoogvliet, Rotterdamdr. H, J. Kiewiet de Jonge, Dordrecht; W. Draaijer, Lei den; P. N. van Doorninck, Bennebroek; A. Pit, Amsterdam; N. D. Doedes, Leeuwarden; A. H. L. Hensen, WarmondJ. Boudewijnse, 's-Gravenhage; R. J. P. Tutein Nolthenius, Zutfendr. P. J. Muller, Haarlem dr. J. H. de Ridder, Rotterdam; H. Dyserinck, 's-Graven- liage tot buitenlandsche leden Juliaan de Vriendt, Brussel; dr. Kuno Fisclier, Heidelberg; dr. E. H. G. Wrangel, Lund; dr. Julius Fredericlis, Oostende; A Waddington, Lyon; G. Kurth, LuikRoger Acton, LondenA. de Cock, Den derleeuw. Na de pauze werd het woord gegeven aan prof. dr. J. Verdam, die in boeienden vorm een hoogst belangrijke vordraeht hield, getiteld„Sporen van volksgeloof in onze taal- en letterkunde." Aangenomen werd een voorstel van de maan- dclijksche vergadering om voor eene eventueel tot stand te brengen uitgave der briefwisseling van Constantijn Huygeus, geraamd op 10 dee- len, een subsidie te verleenen van f 150 per deel, benevens eene som van 300 in de kos ten van voorbereiding. Voorts werd besloten, mede op voorstel der bovenvermelde vergadering, tot toekenning van een subsidie van 500 voor de uitgave van het door den Luikschen hoogleeraar F. van Veer- doghem teruggevonden handschrift van Willem van Affligheen's berijmd leven van Sinte Lut- gart. Tot bestuursleden werden gekozen in do plaats van de niet-herkiesbare lieeren prof. dr. J. ten Brink en prof. mr. H. van der Hoeven, de majoor G. J. W Koolemans Beynen en dr. J. J. Salverda de Grave. Tot penningmeester werd benoemd dr. IJ. G. Ilagen, thans tijdelijk die betrekking vervullende. In de den vorige» avond gehouden vergade ring van de commissie van geschiedenis en oud heidkunde sprak dc majoor G. J. W Koole mans Beynen over „De bedoelingen van Enge land bij het werkdadig optreden op liet vaste land tijdens den tweeden coalitie oorlogen prof. mr. S. J. Fockema Andreae over „Spreek wijzen en vormen aan het oude recht ontleend." In de commissie van taal- en letterkunde hield prof. dr. J. H. C. Kern eene beschouwing over „Eenige oudere bewerkingen van Bilder- dijk's Ridder Sox," en prof. dr. J. ten Brink over den „Nederlandschen Roman in proza der 17e eeuw." De zaak tier Hogerliuizen. „De Sociaaldemocraat", het blad dat onder redactie van mr. Troelstra staat, meldt, dat deze, na de afwijzende beschikking van den of ficier van justitie vernomen te liebben, direct naar Beetgum vertrokken is ter vorbereiding van zijn interpellatie over de Hogerhuis-zaak en den voorzitter der Tweede Kamer verzocht heeft den datum dier interpellatie vóór 17 Juni te willen vaststellen. De verkiezing te Tilburg. De uitslag der Kamerverkiezingen te Tilburg brengt schijnbaar geen verandering in de sa menstelling der Kamer, daar in plaats van wijlen den heer Bahlmann een ander katholiek is gekozen, nl. de heer J. F. Jansen, burge meester van Tilburg. Toch geeft deze verkiezing in één opzicht een groot verschil. De heer Balhmann was een der corypheeën van de protectionisten. Daar entegen heeft de heer Jansen, zooals men zich nog wel zal herinneren, indertijd verklaard dat Tilburg niet van protectie gediend was. Het geen toen nog een protest van andere katholie ken beeft uitgelokt. Aan de hand van die uiting meenen wij dus te mogen constateeren dat door de laatste ver kiezingen één zetel, door den bril van een nij verheidsman bekeken, wel eenigszins van kleur is veranderd. Hbl. Te Woensel bij Eindhoven is overleden de heer mr. P. van den Heuvel. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw, oud- rechter in de arr.-rechtbank te Eindhoven, oud lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant, oudlid van de Tweede Kamer en school opziener. Hij bereikte den lioogen leeftijd van 86 jaren. Uit Indië is hier te lande bericht ontvangen van het overlijden van den heer 3. W. van der Ploeg, assistent-resident van Tangerang. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter in de recht bank te Haarlem, mr. I. W. Losecaat Vermeer, rechter in de rechtbank te Tiel. Bij Kon. Besluit is aan jhr. mr. L. P. H. Michiels van "Kessenicb, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Roermond, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bj Kon. Besluit is bevorderd tot; a. commies der telegraphie van de 2e kl. C. A. Deui, thans idem 3e kb; b. idem 3e KL J. B. C. Hendrix, thans idem 4e kl. Vergadering op Woensdag S Juni, 's avonds te 7 uur. Tegenwoordig zijn 8 leden. Afwezig de heeren van Lirden van den Heuvel, van der Brugge, W. J. Dusseldorp, Figee, Kikkert, Schippers en Uzermans, Dc notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten goedkeuring der raadsbesluiten tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Van hetzelfde college goedkeuring der verordening regelende de jaarwedde van het onderwijzend per soneel. Van B. cn V. beschouwingen omtrent de finaneieele resultaten van de uitgifte van gemeentegrond in erfpachtworden allen voor kennisgeving aange nomen. Van B. en W. verslag over den toestand der ge meente over 1897; wordt voor kennisgeving aange nomen, zullende dit verslag in druk aan de leden worden rondgedeeld. Voorts zijn ingekomen eenige bezwaarschriften tegen het ontwerp-straatbelasting, door B. en W. aan den Raad aangeboden. Op deze adressen zal voor zooveel uoodig worden gelet, wanneer dc betreffende voorstellen in behandeling zullen komen. Van A. Bachgns verzoek om grond in erfpacht aan de van Leyden Gaelstraat. Van A. v. d. Valk verzoek om grond in erfpacht aan de Emmastraat. Beide verzoeken worden gesteld in banden van de commissie voor de gemeentewerken. Van rnej, H. M. Fockcns verzoek om in aanmerking te worden gebracht voor de 2 driejarige verhoogingen van traktement. Wordt gesteld in handen van B. en W. Aan de orde is benoeming van leden voor de stem- buraux bij de verkiezing van leden voor de Provin ciale Staten. Benoemd worden in het hoofdbureau de heeren K. Moerman, plaatsverv. voorzitter. M. Versteeve, le hd, A. Pot, 2e lid, I. S. Figée, 3e lid. .1. van Dusseldorp Az., le plaatsverv. lid, Y. Schuit maker, 2e plaatsverv. lid, A. Hoogendijk, 3e plaats verv. lid. In het 2e stembureau de heeren j. C. van Buuren van Heyst, voorzitter. W. J. van Dusseldorp, lc lid, J. van Schravendijk, 2e lid, J. van Leeuwen, 3e lid: L. van Dam, le plaatsverv. lid, D. Verboom, 2e plaatsverv. lid, T. van der Tas, 3e plaatsverv. lid. Besloten werdt het traktement van Mcj. Fockens als helpster in de nuttige band werken te verminderen met f 30 in verband met de nieuwe verordenir cn als helpster aan de openbare bewaarschool te ver- hoogen met föO. Het voorstel om de te stichten 2e tussehenscbool te doen bouwen aan de Oosterstraat in afwijking van het vroegergedane voorstel wordt goedgekeurd, nadat door den voorzitter nog mededeeiing was gedaan dat de voorzitter der schoolcommissie die plaats als minder geschikt had verkiaard. De vraag der heeren Hoogendijk en Dusseldorp om de beslissing in verband daarmede aan te hou den werd door den Voorzitter ontraden. Voor de bezichtiging der teekeningen werd voor eenige oogenblikken de vergadering geschorst. Achtereenvolgens wordt beslist overeenkomstig de ingediende adviezen Tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1897. Tot goedkeuring der rekening van de gasfabriek over 1897. Hierbij wordt in verband met de door de commissie van onderzoek gedane vragen door den voorzitter toegezegd dat in het vervolg wijziging zal gebracht worden in de boeking van enkele posten. Tot afwijzende beschikking op het verzoek van J. Averbeck om vermindering van het vergunnings recht voor zijn kleinhandel in sterken drank. Tot afwijzende beschikking op het verzoek van wed. J. A. van Pinxteren om schadevergoeding. Tot het verleenen aan W. Kwakkelstein van ?Pr- gunning tot het hebben van een gebouw met houten wanden. Tot afwijzende beschikking öp het verzoek van C. J. Visser Jr. tot tijdelijko opbouwing van een poffertjeskraam op particulier terrein. Tot uitgifte van grond langs don Singel in erf pacht aan Jac. Vogel. Tot wijziging der gomeentebegrooting dienst 1897 tot een bedrag van f4986.70>/g. Bij het 2e oatwerp-besluit tot wijziging dier bo- grooting wordt door den heer J. van Dusseldorp bezwaar gemaakt tegen de overschrijding der po at „onderhoud van het Raadhuis f 1446.98". Spr. be treurt het dat zulke hooge bedragen daarvoor zijn besteed. Ook den heer H o o g e n d ij k is dit voorstel onaan genaam, daar de Raad wordt gesteld voor de beslis sing van een uitgave die reeds is geschied. Bij de bcgrooting heeft spr. reeds verzocht om den Raad tijdig in kennis te stellen, wanneer een post belang rijk zal worden overschreden en dit is toen toegezegd. De Voorzitter antwoordt hierop dat, toen de begrooting behandeld werd, deze uitgaven reeds waren geschied. In het vervolg zal de Raad er steeds voor uit van in kennis worden gesteld. Verschillende sprekers nemen deel aan hot debat dat hierover ontstaat, waaruit de algemeen gedeelde wensch blijkt, dat do Raad steeds tijdig in kennis

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5