loin Biimctiiol Mtvijfjarip cursus 52"° jaargang. Zondag 12 en Maandag 13 Juni 1898. IM°. 9649. Tweede Blad DE NIEUWE MEESTER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTIh. j. c. rqelants. FEUILLETON". KENNISGEVING. BUITENLAND» G0UHA ABOSNsmtHTsrEiJB vosr Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Telephoon No. 133. ADrERTBsmepRtjsran 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.0 Iedere gewone regel meerft.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Schietoefeningen. 1)E liUEOEilELSTEll AN SCHIEDAM Vestigt, Op \01- zoek van den lieer Commissaris der Koningin ui de piovmcie Zunl-ïloliand, de aandacht van belangheb benden bij de scheepvaart op de hieronder volgende berichten aan zeevarenden Schietoefeningen nabij Diemerdam, Zuiderzee, 3c District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog do. 4 Juni j.l. zullen op den 28n Juni 1898 en zoo noodig op enkele volgende dagen, schietoefeningen plaats hebben van ceae opstelling naast de kust- battcrij nabij DiemerdamZuiderzee, 3e "District, naar bet punt, liggende op ongeveer 1300 M. Z. van het fort „Pampus". De sebictoefeningen zullen plaats hebben tusschcD 10 uur des morgens en 5 uur des namiddags, terwijl op de dagen van de schietoefeningen roodo vlaggen zullen werden getoond op het fort „Pampus", op de W.-batterij te Muiden er. op de kustbattcrij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbattcrij nabij Diemerdam, hei fort „Pampus" en het N.-gcdcelle van den havendaua van Muiden wordt als onveilig besebouwd. (Zie „Ncd. krt." nos. 211b, 212), Schietoefeningen te IJmuiden, Noordzee. 3e Distrct. Volgens mededeeling als voren, zullen op 25 en 28 Juni, op 6 cu 7 Juli cn zoo noodig volgende dagen, alsmede op 9 en waarschijnlijk op 16 Juli 1808, schietoefeningen gehouden worden van het fort te IJmuiden, N00rd7.ec, 3e district. Bij de schietoefeningen op 25 cn 28 Juni zal in W.-lijke en in N.-lijke richting worden gevuurd, waardoor een strook van 400 M. breedte en 600 M. lengte onveilig wordt gemaakt. Dit gedeelte wordt gedurende de schietoefeningen door roode vlaggen aangegeven. Bij do schietoefeningen op 6 en 7 Juli en zoo noodig volgende dagen, zal het gedeelte van do zee beN. do Z.lijke pier tot op een afstand van 3100 M. van het fort, onveilig zijn. Bij de schietoefeningen op 9 en waarschijnlijk op 16 Juli wordt de driehoek welke als onveilig moet worden beschouwd, aangegeven door het forten twee ten anker liggende zeilvaartuigen, een roode vlag aan den mast oerende. De afstand van deze schepen tot het fort bedraagt ongeveer 8000 M., terwijl zij ongeveer 6800 M. van elkaar verwijderd zijn. Deze driehoek wordt nader bepaald door twee andere zeilvaartuigen, mede een roode vlag aan den mast voerende, liggende op ongeveer 4000 M. van het fort. Bij laatstbedoeld vuur zal een stoomboot, op de dagen, dat er gevuurd wordt, voor zoover noodig, NA Alt ALPHONSES DAUDET. {Vervolg cn Slol Eens op een Zendag, omdat hij bijna in geen iwee maanden lucht had geroken, mocht hij per gratie met ons mede gaan naar een openbaren speel tuin buiten 't dorp. Het was prachtig herfstweer en wij oefenden onze krachten op verschillende gymnastische toestellen, gelukkig de koude, friseche, opwekkende lucht in te ademen, die ons deed den ken aan de naderende sneeuw en ijs. Zooals altijd, hield Gaspard zich op aan den zoom van'tbosch met de dorre bladeren spelende of takken afbre kende, geheel in zijn eentje zich vermakende. Op 'toogenblik, dat wij ons moesten opstellen tot ver trekken, was er geen Gaspard te bekennen. Men zoekt, men roept hem. Niets te vindenHij was ontvlucht. Toen had men de woede van Mijnheer Klotz eens moeten zien. Zijn opgeblazen gezicht was purperrood, zijne lippen stootten verschrikke lijke Duitscbe vloeken uit. En wij, wij lachten in ons vuistje over de streek van onzen vrind. Na de anderen vast naar 't dorp teruggestuurd te hebben, hield hij twee der grootsten bij zich tot verkenning; ik behoorde er toe en nog een ander en wij togen allereerst op weg naar den molen van Henin. De nacht viel. Overal gesloten huizen en door 't licht, dat van binnen uit rp den weg viel, kon men raden hoe daarachter een goed vuur en een goed avondmaal te vinden was, en ik dacht bij mij zeiven, hoe heerlijk 't toch was, aan een gezel- ligen disch te zitten, berchut tegen de guurheid van den nacht. waarschuwen cu desgewenseht hulp vcricencn om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen d.it er gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens edn uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie „Ned. kri." no. 222.) Schiedam, 11 Juni 1898. De Burqem'^ter van Schiedam, VERSTEEG. (voor jongens en meisje s) te SCHIEDAM. Voor het TOE RATINGS-EX A .MEN, dat in de maand Juli a s. zal gehouden worden, ge lieven belangstellenden vóór 1 J uil e.k. aangifte te doen aan den Directeur A. A. BEEKMAN. Algemeen overzicht. Schiedam, 11 Juni '98. Omtrent den oorlog weinig nieuws vandaag. Zoowel op en om Cuba als voor Manilla is er niet veel belangt ij kb voorgevallen, en zelfs is er reden om te twijfelen aan de juistheid der berichten omtrent de gevechten in het begin dezer week, althans wat belrelt de landing van Arnerikaansche troepen. Een telegram, aan liet departement van oorlog van admiraal Sampson ontvangen, maakt althans volstrekt geen gewag van ontscheping van troepen in <len omtrek van Santiago. Maar wel deelt dit telegram, dat door het ministerie van oorlog openbaar is gemaakt, iets mede over scheepsbevvegingen. Sampson rapporteert dat den 7dert dezer aan de Marbtehead en de Yankee werd opgedragen de buitenbaai van Guantamo in bezit te nemen. "Woensdagmorgen voeren de beide schepen de haven binnen en dwongen een Spaansehe kanon neerboot in de binnenhaven de wijk te nemen. Daarop namen de Arnerikaansche schepen bezit van de buitenbaai, waar de Marblehcad thans op wacht ligt. liet schijnt dat de regeering der Vereenigde Staten toch niet zal wachten met het zenden van versterkingen naar admiraal Sampson de regeering wil spoed maken met de operaties, heet het nu weer, daar zich in de Cubaanscne wateren geen enkel Spaansch schip bevindt dat er zich tegen kan verzetten. Dat liet uitzenden van versterkingen op handen is, mag ook hieruit worden afgeleid, Bij de Ilenine had de molen opgehouden te ma len, het hek er om hoen was, gesloten en iedereen, zoowel mensch als dier, was in diepe rust. Toen (ie knecht ons open deed begonnen do geiten en schapen in den stal te blaten en in 't hoendeihok hoorde mon oen geweldig klapwieken der vleugels en een angstig kraaien, alsof dat kleine volkje bij intuïtie de nadering van mijnheer Klotz gevoelde. De molenaarsknechts zaten allen gezellig bij elkaar rond de tafel in de kouken, een groote, ruime keu ken, goed verlicht, en verwarmd en waar alles u tegenblonk, van af de gewichten der grocte hang klok, tot de koperen ketels toe. Tusschen den mole naar Henin en zijne vrouw in, zat Gaspard, roet een gezicht van een recht gelukkig kind, dat ver troeteld en gevierd tegelijk werd. Om zijn tegenwoordigheid daar te verklaren, had hij hen ik weet niet welk hoog Pruissisch Heiii gen feest wijsgemaakt, dat hem vacantia bezorgde en zoo doende was men bezig zijn thuiskomst te vieren. Toen hij mijnheer Klutz gewaar werd keek de ongelukkige misdadiger als wezenloos om zich heen, zoekende naar een deur waaruit hij ontsnappen konmaar de zware hand van den meester daalde als lood op zijn schouder en in minder dan geen tijd was zijn oom geheel op de hoogte gebracht van zijne ontvluchting. Gaspard hoorde alles aan met opgeheven hoofd, en niet met 't gezicht van een schuldige dien men op heeterdaad beti apt heeft en die thans geheel ver nederd was, in 't volle besef zijner zonde. Hij, die anders zijn woorden niet kon vinden, roerde nu ongemakkelijk zijn tongetje. «Welnu, ja, ik ben ontvlucht! Ik wil niet meer naar school terug. Ik zal nooit Duitsch leeren, die taal van roovers en moordenaars. Ik wii Fransch spreken, de taal van mijn vader en moeder!" Hij trilde over gansch zijn lichaam, hij was vreeselijk om aan te zien. «Zwijg, Gaspard 1" beval zijn oom, maar niets kon hem tegenhouden. dat een sterke vlot van zestien schepen aan de ktr-t van Florida is bijeen gebracht, om de transportschepen met troepen zonder verwijl naar Cuba te escorteeren. De expeditie naar Porto-Iiico scliijut niet te zullen vertrekken voordat Santiago de Cuba genomen is. Admiraal Sampson beeft onderhandelingen aangeknoopt voor de uitwisseling van luitenant Ilobson en zijn mannen van de Mernrnac. Maai de parlementair dien hij daarvoor naar Santiago zond, werd van liet kastje naar den tnuur ge zonden. Admiraal Cerveta stuurde hem naar generaal Linares, en deze beweerde dat hij naar maarschalk Blanco moest gaan. In (''én ding schijnen de Amerikanen nog maar niet te kunnen slagen zooals zij wel willen het verbreken der telegrafische gemeen schap van Cuba met het moederland. Telkens leest men van het doorsnijden der kabels; maar ondanks dat alles worden nog voortdurend te Madrid telegrammen ontvangen van liet eiland. NVat wel een doeltreffend middel is, dat is het openen van alie brieven, die naar Spanje zijn geadresseerd, in de Vereenigde Staten. De Spanjaarden zijn er woedend overzij zeggen dat zelfs brieven die geldswaarde be vatten en aan vreemdelingen geadresseerd zijn, worden opengemaakt, en zij dreigen om. wan neer deze maatregel «zonder weerga in andere landen" niet wordt ingetrokken, over te zullen gaan tot represaille-maatregelen ten opzichte der bezittingen van in Spanje gevestigde Amerikanen. Maar de Spanjaarden vergeten dat hun vij anden gedwongen zijn tot zulke middelen hun toevlucht te nemen door den uitgebraden spionnage-dienst in hun land. Daarom laat de regeering, ook in het binnen land, niets meer los omtrent haar plannen. Op nieuw hebben de kabelmaatschappijen aanzeg ging gekregen geen berichten omtrent de vloot en de legei bewegingen over te brengen. In Spanje is men ontevreden over de regee ring, ert met name de Philippijnen vormen tien twistappel tusschen regeering en oppositie. De minister van koloniën zag ziclt dan ook gisteren genoopt in de Kamer te verklaren, dat aan den kapitein-generaal der Philippijnen geen enkele opdracht was gezonden om met den rebellen-aanvoerder Aguinaldo of met admiraal Sampson te onderhandelen. Nog verzekert de minister, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat de vrede met de insurgenten op de Philippijnen niet op bevel der regeering was gesloten. Generaal Primo Riviet a, destijds gouverneur, had aan de regeering daar omtrent voorstellen gedaan, en de regeering had «Het is goedhet is goed!... laat hem maar zijn gang gaan Wij halen hem wel met de gendarmes!" zeide mijnheer Klotz, en hij grin nikte van plezier. Op de tafel lag een groot mes, Gaspard groep, het met zoo iets verschrikkelijks in blik en gabaar, dat 't den meester deed terugdeinzen, «We! ja, haal uw gendarmes!" Toen wierp Henin, die bang begon te worden, zich op zijn neef, ontwrong Item 't mes en toen ontstond er een afschuwelijke scène. Gaspard, die altijd door bleef roepen, «ik ga niet, ik ga niet!" werd nu door zijn oom stevig vastgebonden. De ongelukkige jongen beet naar alle kanten heen, schuimbekkend van woede en schreeuwend om zijn tante, die, geheel van streek door dit voorval, huilend naar boven was gegaan. Onderwijl dat hij de huifkar liet inspannen, drong oom Henin met geweld aan, dat wij iets zouden gebruiken. Ik had niet den minsten trek, zooals ga wel begrijpen kunt, maar mijnheer Kiotz at niet maar verslond de spijzen die hem werden voorgezet, en onder de bedrijven door deed de molenaar niets ander dan hem zijne verontschul digingen aanbieden over de beleedigingen, die zijn neef hem naar 't hoofd had geslingerd en ook Z. M. den keizer van Duitschland, Wat de angst voor de gendarmes toch al niet doetl Hoe treurig was do terugtocht 1 Gaspard uitge strekt op wat stroo onder in de kar, ais een ziek schaap, uitte geen enkel woord meer. Ik dacht dat hij, uitgeput door zooveel kwaadaardigen emoties en 't tranen storten, ingeslapen was en dat hij 't nu wel koud zou hebben, zoo blootshoofd en zonder jas; maar ik durfde niets zeggen, uit vrees voor den meester. De regen die gestadig viel, was kil en doordringend. Mijnheer Klotz, wiens gezicht tot de ooren toe goed weggestopt was in zijn met bont gevoerde muts, zweepte het paard onophou delijk voort, daarbij een vroohjk wijsje neuriënd. De wind dreef de wolken wild voort, in hun geantwoordsluit vrede op uxv eigen verant woording. Met deze verklaring der regeering stelde de oppositie zich (etreden. l)ie /elfde Philippijnen hebben ook zekere stoornis gebracht 111 de goede betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten in Duitschland dat groote belangen in dezen archipel heeft. I)e /aak zou, volgens berichten uit Washington, zijn, dat de Duitscbe regeering voorstellen zou hebben gedaan omtrent de toekomst der Philip pijnen, die door het Arnerikaansche gouverne ment nu juist niet zoo heel goed ontvangen zijn. De tusschen de Duitscbe en Arnerikaansche ambassades gewisselde stukken dragen niet zulk een vriendschappelijk cachet als gewoonlijk, wordt er bijgevoegd. Het Eugelsehe Lagerhuis behandelde gisteren de begrooting van buitcnlandsehe zaken, en sir Charles Dilke, die onlangs zulk een fulrninee- rende redevoering hield over het échec over de gelteele linie van het tegenwoordige kabinet, liet zich ook thans niet onbetuigd. Hij keurde in krachtige bewoordingen het beleid der regeering af, the tot een algeheele mislukking had geleid. Ten slotte stelde hij tooi' liet tractement van lord Salisbury met 100 p. st. te verminderen. Hierop verdedigde de onderstaalssecretaris Curzon liet beleid der regeering. Hij betoogde dat de betrekkingen met de Vereenigde Staten zeer vriendschappelijk zijn, en dat er alle reden is om aart te nemen dat de West-Afrikaansche moeilijkheden een vreedzame oplossing 1,aderen. In China heeft Engeland een nieuwe con cessie gekregen, vervolgde Curzon, die len bate der bescherming vau Hongkong is. Engeland heeft zich deze en andere voordeelen in China verzekerd zonder oorlog en zonder vriend schappelijke betrekkingen met andere mogend heden in de waagschaal te stellen en zonder de nationale eer op te ofleren. Daarop hield Chamberlain een rede met be trekking tot de door hem te Birminghan ge houden rede en die van lord Salisbury in het Hoogerhuis, waarin Chamberlain's bewering vrijwel gedesavoueerd werden. Dit nu ontkende de staatssecretaris van koloniën van verschil van meening tusschen hem en lord Salisbury was niets gebleken. Zijn redevoering te Birmingham was geen politiek program geweest, maar hij had daarin alleen behandeld de phase waarin zich het belangrijke vraagstuk bevindt, waarmede Engeland zich heeft bezig te houden. Dat zijn rede Engeland in een vernederende vaart do lichtende sterren a in ons oog onttrekkende en verder, steeds verder teden wij door, op den wit besneeuwden on hard bevrozen weg. Wij hadden den melen reeds een heel eind ach ter den rug Wij hooiden bijna niet moor het ge- ruisch van de sluis, toen eensklaps van onder uit de kar zich een smeekend stemmetje vei hief dat in het echte boerendialect uit den Elzas 1 iep «Lass rot fort gen Harr Klotz!" «Laat mij weggaan, Mijnheer Klotz!" Het was zóó droevig oro aan te hoeren, dat de tranen mij in de oogen schoten. Mijnheer Klotz keek hem sarrend aan lachte toen valsch en ging voort zijn deuntje te neuriën, daarbij aldoor de zweep met harde hand over 't paard leggende Na een paar oogenblikken begon 't stemmetje weer Lass mi fort gen Heer Klotz 1 en altijd weer op dezelfden zachten, onderworpen, eentonigen toon. Arme Gaspard 1 arme jongen men zou gezegd heb ben, dat hij een gebed opdreunde. Eindelijk was de rit ten eindewij waren op de plaats onzer bestemming. üo beminnelijke mevrouw Klotz stond voor de school ons reeds op te wachten en ziedend van toorn wilde zij al dadelijk haar woede botvieren door hem een pak iansel toe te dienen, doch de geweldige Pru.'s verhinderde haar daarin, en zeide met eene gemeenen, duivelschen lach «Laat dit nu, wij zullen dat varken morgen wel wasschen 1 Voor vanavond heeft hij zijn bekomst!" Ochhij had dubbel en dwars zijn bekomst, die arme, ongelukkige jongen, Zijn tanden klapperden, hij rilde van de koorts, men was genoodzaakt he$t naar zijn bed te dragen. En ik, ik geloof dat ik dien nacht ook de koorts had, elke minuut voelde ik 't schokken van de kar, en hoorde ik 't zachte smeekende stemmetje van mijn diep rampzaligen vriend«Laat mij weggaanoch laat mij weggaan mijnheer Klotz 1"

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5