UIT I)E PERS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. positie had gebracht loochende Chamberlain. Hij verklaarde te meenen, dat Engeland de meest machtige natie in de wereld is, maar daarom is het niet almachtig. Hij was niet van plan een enkel woord van zijn redevoering te herroepen. 11 ij beweerd niet gebedeld te hebben om bondgenooten. Engeland kan alleen staan, maar in dit geval kan het niet dien controleerenden invloed uitoefenen, dien het tot nu toe in China uitgeoefend heeft, en niet langer aandringen op het stelsel van open haven, zoolang China in den tegenwoordigen toestand is. Engeland kan zonder bondgenooten onmogelijk China bescher men tegen de invallen van een groote militaire mogendheid. Ten slotte betoogde Chamberlain de wen- schelijhheid van een nauweren band met het stamverwante volk. Hij verzekerde dat wanneer het bekend werd, dat Engeland bereid is, het sluiten van bond genootschappen in overweging te nemen voor de behartiging van wederzrjdsche belangen met wederzijdsche voordeelen, het niet onwaar schijnlijk is, dat er in dien geest aanzoeken gedaan zullen worden. Zoolang als Engeland geïsoleerd staat, is het niet te voorspellen, dat het geen combinatie van een drietal mogend heden tegen zich krijgt. Met nadruk drong hij er op aan dat er ge streefd zou worden naar een engere verbinding met de Vereenigde Staten. Hierop werd gestemd over liet amendement- Dilke, dat met 254 tegen 128 stemmen werd verworpen. De radicale afgevaardigden Dujardin, Valide en Trouillot hebben in de Frausehe Kamer interpellaties aangekondigd over de algemeene politiek der regeering; zij zullen gelijk met die van Milterand in behandeling komen. De drie interpellanten worden beschouwd als de voor posten van Leo Bourgeois, die namens de radicale party verklaringen van de regeering zal verlangen. Ook de interpellatie van Castelin over de zaak-Dreyfus, met name het artikel van Joseph Reinach, zal tegelijk aan de orde worden ge steld, daar deze interpellant de zaak-Dreyfus rekent als te behooren tot de algemeene poli tiek. Zijn interpellatie zal dus dienen behandeld te worden, voordat Méline kan overgaan tot de beloofde reconstructie van zijn Kabinet in over eenstemming met den geest der volksvertegen woordiging. De anti-semieten heeft de regeering voor- loopig weten te .winnen door de amnestie aan de Algerijnsche onruststokers. Drurnont verklaart dan ook in de Libre Parole dat hij en zijn vriend uit dankbaarheid voor die amnestie bij de verkiezing van een president der Kamer hun stem hebben uitgebracht op Desclmnel. Sedert eenige dagen maken de bladen van den getieralen staf, de Eclair e. a., het den minister van oorlog, generaal Billot, lastig. Zij verklaren dat de minister moet aftreden, nog voordat de nieuwe interpellatie (van Castelin) over de zaak-Dreyfus in behandeling komt. De minister van oorlog, zeggen zij, heeft het ver trouwen verloren van alle hooggeplaatste offi cieren, wier eer hij te verdedigen had. Het gerucht gaat nu, dat er reeds stappen zijn gedaan om de candidatuur van generaal Mercier voor de portefeuille van oorlog mogelijk te maken. Zooals men weet, was generaal Mercier minister ten tijde van het proces tegen Dreyfus. Over de zaak-Dreyfus hoort men in den laatsten tijd weinig. De Brusselsche Soir deelt echter thans mede dat kolonel Picquard tot een zijner vrienden zou gezegd hebben »Als het revisie-proces van Dreyfus geopend wordt, zal ik spreken, maar op deze voorwaarde, dat de zitting met open deuren wordt gehou den. En wat ik zeggen zal, zal zóó duidelijk, zóó helder, zóó afdoend wezen, dat er geen twijfel meer mogelijk is, zelfs niet voor degenen die 't meest tegen den veroordeelde van 1894 zijn ingenomen." CSeinengde Mc«lc«lecllngen Volgens particuliere berichten gaat de groot hertog van Luxemburg vooruit. Heden zou het verband worden afgenomen, en zou de vorst loopoefeningen houden in het nieuw te leggen verband. De Duitsche Rijkskanselier, prins von Hohen- lohe, heeft Woensdag de tentoonstellings terreinen te Parijs bezocht. Sir Charles Stewart Scott, de Engelsche ge zant te Kopenhagen, is benoemd tot gezant te Petersburg. Edhem-pacha is met zijn staf te Konstanti- nopel teruggekeerd. De Porte heeft besloten twee divisies aan de Grieksche grens, en wel te Elassone te laten, onder bevel van Eumen-pacha. De onlusten in Swaziland houden aande Transvaalsche regeering heeft troepen gezonden van Pretoria, Krugersdorp en andere punten. President Kruger is ongesteld en moet het huis houden. Er zijn opnieuw opstanden uitgebroken in twee provincies van China. In Kwantung is Tschau-tschau in handen van oproerlingen die den oppersten ambtenaar en zijn vrouw vermoordden en het regeerings- gebouw in brand staken. De onderkoning te Kanton heeft duizend man naar de gevallen stad gezonden. De tweede opstand is in Tche-Kiang. Vol gens de Echo de Chine zijn de poorten der stad Ningpc gesloten, wijl daar oproer heerscht. Omtrent den omvang van dezen laatsten op stand wordt niets gemeldde oorzaak moet gelegen zijn in de duurte van rijst. Gunst of Willekeur Het Haagsche „Dagblad" bevat onder boven staand opschrift „een woord van ernstig protest tege.i een Regeeringsdaad, die niet slechts bij groote publiek, maar ook bij de vele oud-Indi sche hoofd-ambtenaren, welke in onze stad ver blijf houden, niet alleen algemeene verbazing, maar zelfs verontwaardiging heeft gewekt. „Wij bedoelen de benoeming van den lieer mr. De Meester tot vice-president van den Raad van Nederl.-Indiè." Tot lieden gold het, zegt het blad, als een on- wederlegbare waarheid, dat men om een zaak te kennen, die moest geleerd hebben. Het schijnt dat tegenwoordig, bij de vervulling der hoogste landsbetrekkingen in Indie, die regel niet meer wordt toegepast." Niet alleen acht het „Dag blad" dat een onbillijkheid tegenover de jonge lui die zich voor den Indischen staatsdienst voorbereiden, „maar ook voor den Raad van Indië zeiven moet deze daad als hoogst kren kend worden beschouwd, omdat daardoor aan dit hooge regeeringscollege een brevet van onbe kwaamheid en ongeschiktheid wordt uitgereikt, alsof er in hun midden zich geen enkel persoon bevindt, die waardig wordt gekeurd, als liun voorzitter op te treden." „De vice-president van den Raad van Indië, die, bij de ontstentenis van den Gouverneur- Generaal, dezen moet vervangen, behoort, om zijn waardigheid met hot noodige prestige te kunnen uitoefenen, in de Indische toestanden doorkneed te zijn. Hij moet den adat evengoed, zoo niet beter kennen dan de inlander zelf. Hij behoeft geen specialiteit, maar hij moet in de eerste plaats een politiek man zijn. „De tegenwoordige minister van koloniën gold, toen hij nog tot de oppositie behoorde, als een voorstander der opheffing van den Raad van Indië, omdat die taak door den raad van directeuren der verschillende takken van be stuur kon worden vervuld. De hooge traktemen ten en pensioenen der leden van den Raad van Indië konden dan bezuinigd worden. „Misschien dat deze benoeming als een eerste stap tot uitvoering van dien maatregel moet worden beschouwd. „De eerste handeling van den nieuwen titu laris zal vermoedelijk de afschaffing van het tlians overbodig geworden college zijn, dat liij geroepen is te leiden. Een dergelijke daad van zelfopoffering zou werkelijk eenig zijn in de ge schiedenis en daarom dubbele waardeering ver dienen. Er is echter geen ernstig menscli, die aan zulk een onbaatzuchtigheid geloof hecht." Inhn ldigingsfeesten. Voor de aanstaande inhuldigingsfeesten zijn in het Hotel den Ouden Doelen verscheidene vertrekken besproken, ten dienste van de gezant schappen van China, Siam en Zweden en Noor wegen by ons Hof, wier hoofden eveneens te Berlijn, Londen en Brussel zijn geaccrediteerd. De Saltan van Siak. De Sultan was bij zijn aankomst te 's-Gra- venhage begeleid door den oud-assistent-resident Schouten. Ten 3 ure werd hij ontvangen door den minister van Koloniën in de gerestaureerde receptiezaal van het Departement, in tegenwoor digheid van den secretaris-generaal. De Sultan was in Europeesche burgerkleeding met de Indi sche muts waarop en kosbare steen en wapen en aigrette. De minister verklaarde de voorge nomen bijwoning van de Inhuldigingsfeesten door den Sultan op hoogen prijs te stellen. De Sultan gaf zijn voldoening er over te kennen, dat hij gelegenheid had H. M. de Koningin de hulde zijner onderdanen te brengen. Er volgde nog een kort onderhoud. De Sultan zal onder andere merkwaardigheden ook de fabriek des heeren Van Kempen tc Voorschoten bezichti- geu. 's Avonds bracht de Sultan, vergezeld van den heer Schouten, een bezoek aan liet Symfonie concert in het „Kurhaus" te Scheveningen. Zijne Hoogheid werd ontvangen door den directeur-generaal der Maatschappij „Zeebad", den heer B, Goldbeck, die de bezoekers geleidde naar de hofloge. Tijdens de pauze heeft de directeur-generaal hen rondgeleid in de Kurzaal, op het terras en in de verschillende balzalen. Daarna nam de Sultan wederom in zijn loge plaats en bleef hij het concert ten einde toe bijwonen. De Oostersclie Vorst was bij dit bezoek op dezelfde wijze gekleed als gistermiddag bij de audiëntie bij den minister van Koloniën. Se zaak der Hogerhoiren. Naar aanleiding van de bekende beschikking van den Officier van Justitie te Leeuwarden op de klacht, door de moeder en zuster van de drie broeders Hogerhuis ingediend tegen den hoofdgetuige in het proces der veroor deelden, schrijft prof. mr. D. Simons in »Het Paleis van Justitie": Het is niet te verwachten, dat met deze be schuldiging de quaestie ber broeders Hogerhuis zal zyn opgelost. Reeds wordt een interpellatie van de zijde van mr. Troelstra aangekondigd. Doch welke de overtuiging rnoge zijn die ieder zich uit de thans medegedeelde beschouwingen moge vestigen, er bestaat voor iedereen grond den Minister van Justitie dank te zeggen voor de in dezen gevolgde gedragslijn. Hij heeft, nu de justitie in deze veelbespro ken zaak den haar aangewezen weg weigert te volgen, gewild, dat zij in het openbaar en zoo uitvoerig mogelijk rekenschap te geven van hare motieven, opdat de openbare meening in staat zou worden gesteld haar oordeel te vellen met kennis van zaken en niet op eenzijdige uit den aard der zaak onvolledige toelichting. Zoo vaak werkt de justitie in het duister en weigert zij den sluier op te lichten die haar arbeid bedekt, onze Minister van Justitie heeft getoond te begrijpen, dat bij de vraag of drie personen onschuldig veroordeeld zijn, ieder staats burger belang heeft en dat tegenover openbare bestrijding, openbare verdediging plicht is. De wijze waarop hier is gehandeld toont dat de Minister het besluit van den Officier met zijne verantwoordelijkheid dekt, dat het besluit van den Officier ook de zijne is. En waarom hij dit besluit nam, heeft hij in het openbaar doeo verklaren. Men kan zijne motieven voldoende of onvoldoende, juist of onjuist oordeelen, men behoort de wijze waarop door den Minister is gehandeld te w/iardeeren. De memorie van den Leeuwarder officier is een merkwaardig stuk. Zooals ik reeds zeide, de strijd is daarmee zeer waarschijnlijk niet beslecht. Ik voor my wensch af te wachten hetgeen thans van de andere zijde zal worden aangevoerd om mijnerzijds reken schap te geven van den indruk dien de beschou wingen van den Officier van Justitie te Leeu warden bij mij hebben gemaakt. De heer Troelstra schryft in de 5>Sociaa! Demo- kraat" Do verschijning van liet stuk van den off. v. Justitie te Leeuvvatden beteekent een enorme vooruitgang in deze zaak. Van dit oogenblik af weten wij, drt de ergste beschuldigers der Hogerhuizen te hunnen nadeele kunnen aanvoe ren wij hebben nu houvast. Eén ding staat thans officieel vastde achter gebleven lantaren is die van Tjeerd Stienstra. Daai mede is de kern van het bewijs-materiaal ter ontlasting der Hogerhuizen buiten debat ge steld. De tijd, het geheele stuk te behandelen, ontbreekt mij thans. Eerstdaags zal ik aantoonen, dat het stuk alle juridische en moreele waarde mist en mislukte poging is, om het publiek zand in de oogen te strooien zoodat het verscheidene leugens bevat, waaronder zeer onnoozele door de critiek van een deskundige als spinrag uiteen- geblazen kan worden. Emigratie naar Zuid-Afrika. De consul-generaal te Kaapstad deelt mede, dat Nederlandsehe werklieden, zooalsmetse laars, timmerlui enz-, vooral wanneer zij geen Engelsch kennen, aldaar tegenwoordig zeer moeilijk werk kunnen vinden, en dat zulke per sonen onder geene omstandigheden daarheen moeten gaan zonder eenige middelen, ter voor ziening in de noodzakelijke kosten voor inwo ning en voeding, totdat zij werk gevonden hebben. Hoewel er te Kaapstad veel gebouwd wordt en dus voldoende werk is, is het aanbod van werklieden toch grooter dan de vraag, wat daar aan is toe te schrijven dat gedurende de laatste twaalf maanden door de mindere welvaart in de Zuid-Afrikaansche Republiek, een groot aantal werklieden, waaronder ook vele Hollanders, van Transvaal naar Kaapstad trokken, terwijl ande ren, die van Europa op weg naar de Zuid-Afri- kaansche Republiek aldaar aankwamen, na ont vangst der ongunstige berichten besloten te Kaapstad te blijven. (St.-Ct.) Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Het hoofdbestuur van de Nationale tentoon stelling van vrouwenarbeid heeft thans een over zicht uitgegeven van de besprekingen en con gressen en de samenkomst, te houden in de con greszaal der tentoonstelling, gedurende de maanden Juli, Augustus en September. Dit over zicht betreftlo. besprekingen over vakoplei ding van vrouwen, 2o. besprekingen over maat schappelijk werk, 3o. congres voor weezenop- voeding, 4o. driedaagsche samenkomst ter be vordering der openbare zedelijkheid, 5o. bespre king over armenzorg, 6o. onderwijscongres, 7o. dienstbodencongres, So. bespreking over maat schappelijk werk in Indië, 9o. besprekingen over den inaatséhappelijken toestand der vrou wen, lOo. besprekingen over woning-hygiëne, zieken- en wijkverpleging, Ho. bespreking van industrie-scholen, 12o. besprekingen over de taak van moeders en opvoedsters. Alliance Israéllte. De jaarlyksche algemeene vergadering van het gewest Nederland van de ^Alliance Israélite universelle" zal dit jaar gehouden worden te Utrecht op 19 Juni a.s. Als spreker treedt op de heer A. R. Pereira Szn., rabbijn van de Portugeesehe-Israëlietische gemeente te Amster dam. In behandeling komt o.a. een voorstel van de afdeeling Amsterdam, om aan het centraal comité te Parijs het verzoek te richten, voor onderwijzers aan de scholen in het Oosten, ook Nederlandsehe en Duitsche jongelieden te be stemmen, k. K, P. F. R. van Hasselt. Gisteren herdacht de heer k. K. P. F. R. van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der Hoilandsehe IJzeren Spoor wegmaatschappij, onder groote belangstelling zijn 25-jarige loopbaan bij die Maatschappij, De heer T. Th, Westermondt sprak den jubilaris toe namens de Maatschappij, de heer N. H, Nierstrasz, chef van dienst, namens het personeelnog sprak jhr. mr. I. W. M. Schorer, president-commissaris der H. IJ. S. M. Fraaie geschenken werden den heer Van Ha«se!t aan geboden. Omtrent de loopbaan van den jubilaris valt het volgende te vermelden. Na te Delft zijn opleiding als ingenieur te hebben ontvangen, werd hij in 1863 als inge nieur bij den aanleg der Staatsspoorwegen aan gesteld en nam o.a. een zeer werkzaam aan deel bij den aanleg der werken te Rotterdam en Dordrecht. In 1872 ging hij hij de H. IJ. S. M. over en werd als ingenieur-adviseur werkzaam ge steld bij den aanleg van den Ooster-Spoorweg. Die aanleg mag als een zijner voornaamste werken worden beschouwd. In 1878 werd de heer Van Hasselt aange steld tot ingenieur, belast met het onderhoud van den weg, om in 1880 te worden benoemd tot chef der tweede afdeeling, de exploitatie. In de plaats des heeren Bake, die toen lid van den Raad van Administratie werd, werd de heer Van Hasselt in 1883 als administrateur aangesteld, om eindelijk in 1890 tot zijne tegenwoordige hooge waardigheid bij de Maat schappij, gedelegeerd lid bij den Raad van Administratie, te worden aangewezen. De heer Van Hasselt heeft dus alle afdeelin- gen van het uitgebreid beheer der Maatschappy doorloopen en is door en door bekeud met het ingewikkelde "raderwerk dezer groote spoorweg maatschappij. Bij het personeel is hy geacht om zijn recht vaardigheidszin, al gaat daarmede dan ook groote strengheid in den dienst gespaard. Tal van ver beteringen zijn gedurende zyn beheer, zoowel wat de inrichting van het spoorwegverkeer, als den toestand van het personeel betreft, inge voerd. De Regeering erkende reeds vroeger zijne verdiensten op spoorweggebied, door hem het Virtus Nobilitat" op de borst te hechten, en dat men ook in het buitenland, wat aangaat het internationaal spoorwegverkeer, zyne groote kennis wist te waardeeren, blijkt uit de Orde 2e kl. van de Kroon van Pruisen, het Legioen van Eer, enz. die zijn borst sieren. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal Dinsdag niet plaats hebben. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 68 jaar overleden jhr. C. J. L. Goldman, ge- pensionneerd assistent-resident van Japara. Te Schinznach in Zwitserland is op 63-jarigen leeftijd ovei leden de heer W. J. Holsboer, onze energieke landgenoot, die als directeur van de Kuranstalt te Da vos Platz zooveel heeft gedaan voor dit herstellingsoord. De opkomst vau Davos is voor een niet gering deel aau Holsboer te danken en in alle verbeteringen, die daar in den loop der jaren zijn ingevoerd, had hij een werkzaam aandeel. Burgerlijke Stand van Overscliie. Getrouwd: J. Huisman, jm., 24 j. en K. Bossche, jd., 27 j. Geboren: 1. Neeltje Pieternella, d.v.lf.Pronk en M. van der Cingel. 2. Martians Johannes, z. v. 51. Verkado en M. Stolk. 6. Gesina Maria Antonis, d. v. G. Kamps en M. C. de Wit. 8. Hendrikus Wilhelmus, z. v. Th. Kloosterman en Th. Blok. Adrianus, z. v. H. Jansen en G 51. Bakker. Overleden: 4, J. H. van Voorden,83j.echtg. van J. Notcman. 9. A. Rodenburg, 64 j. echtg. van C. v. d. Berg Thz. 6. C. v. d. Berg, 66 j. eehtg. van M. Rodenburg. Bij Kon. Besluit is hij het departement van Wa terstaat Handel en Nijvenheid benoemd tot adjnnct- commies mr. M. A. Wolfson. Bij Kon. Besluit is aan den commies der telegra- pfcie le kl- J. J. Bierlèe te Amsterdam, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit 'sland dienst. Bij Kon Besluit is: lo. de officier-machinist der 2de klasse bij "s Rijks stoomvaartdienst A. de Leeuw, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op fllOO 's jaars 2o. benoemd tot officier-machinist der 2do klasse bij 's Rijks stoomvaartdienst, de hoofdmachinist der lste klasse A. van Aanholt. Straathumor. Dezer dagen stonden 's nachts eenige heeren, ietwat opgewonden, voor een varkensslachters- winkel in de Kalverstraat bij de Rozeboomsteeg te Amsterdam. Onder allerlei kwinkslagen ver klaarden ze het erg dom te vinden, dat een spekslager twee koeien, in zijn gevel gebeeld houwd, kon gedoogen. Een straatslijper, nauwe lijks veertien jaar oud, hoorde hun gesprek en beëindigde dit door er aan toe te voegen„kijk daarreis na, varkens in de winkel, koeien in de muur en ezels der voor, kepleet 'n liartis, mot je nog boontjes V' 'Een gék Maandagavond is te Parijs zekere Mouchy opgebracht die, voor het hek van het Bourbon paleis staande, aldoor schreeuwde„Haal weg die AfgevaardigdenIk ben ze beu Luidt niet een spreekwoord: „Kinderen en gekken zeggen de waarheid?"

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6