Staten-G eneraal. STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Laatste Nieuws. Telegrammen. Finantieel. Y i s s c h e r ij. Scheepvaart. II a 11 tl e L strekt geen voornemens om tusschenbeide te treden. Den 18den April is het ministerie-Méline het radicale kabinet-Bourgeois opgevolgd. Twee jaar en 47 dagen is het aan het bewind ge weest, 8 dagen langer dan het tweede ministerie- Ferry. Van alle ministeries van de Derde Republiek heeft het 't langst geregeerd. Maar niet het meest heeft het tot stand gebracht. De meest marquante gebeurtenissen van zijn bewind waren het verbond met Rusland, het streng doorgevoerd beschermend stelsel van Mélitie en de droevige zaak-Dreyfus. Zijn laatste daad is geweest de beëindiging van een lang durig conflict met Engeland. Minister Hanotaux en sir Edmund Monson, de gezant van Groot-Britannië, hebben eergisteren de overeenkomst geteekend, waarbij de geschil len omtrent het Nigergebied worden geregeld. De meening van Cornéiy in de Figaro dat het kabinet-Meline ook na de eigenaardige verwarde stemming van Dinsdag nog aan het bewind zou kunnen blij ven, is door den minister raad niet gedeeld, liet ministerie heeft aan president Faure zijn ontslag aangeboden, en deze heeft het aangenomen met verzoek aan de ministers om voorloopig nog hun portefeuilles te houden. De groote vraag is nu, wie de opvolgers van de demissionnaire ministers zullen zijn. Een gereorganiseerd kabinet-Mdline zou weinig levensvatbaarheid bezitten tegenover een Kamer, waarin de premier alleen over een meerder heid zou kunnen beschikken wanneer hij ge heel van koers verandert. Intusschen confereert president Faure met de toongevende mannenLoubet en Deschanel, resp. voorzitter van Senaat en Kamer. Men noemt Ribot en Dupuy als formeerders van het Kabinet. Volgens andere zouden Loubet en Deschanel aanbevolen hebben een ministerie van ver zoening en orde dat, steunende op de beginselen van de meerderheid der republikeinsche partij met uitsluiting der rechterzijde, waarschijnlijki over een meerderheid van 40 stemmen zou kunnen beschikken. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag IJ juni. (Yjervolg.) De Minister van Marine vervolgt zijne rede en zegt, dat vastheid van beginselen, bij de telkens veranderende omstandigheden niet altijd moge- gelijk is. Tegen de inkrimping van het auxiliair eskader tot 5 schepen komt de minister ophij heeft steeds minstens 6 vaartuigen noodig geacht. Meerdere kruisers dan wij nu hebben zou do mi nister niet willen voorstellen en meerdere snelheid voor de panterschepen is niet noodig en niet mogelijk. Het inrichten overal van kolenstations acht spr. ongewenschtdit is te kostbaarhet oude oorlogs- materieel zal zoo spoedig mogelijk verkocht worden; in oorlogstijd is het gebruik er van bedenkelijk. De zitting wordt verdaagd tot den volgenden dag. Zitting van Donderdag 16 Juni. Per telegraaf.) De Voorzitter deelde mede dat op voorstel van de Huishoudelijke Commissie aau mr. Patijn op dc meest eervolle wijze ontslag is verleend als Commies-Griffier bij de Kamer onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Spreker voegde er bij met leedwezen mr. Patijn te zien vertrekken, in wien de Kamer zal missen een man die met talent, degelijk heid en toewijding zijn werkzaamheden verrichtte. Hij hoopte dat het den benoemde in zijn nieuwe be trekking zou welgaan. (Applaus.) Pantserschip. Bij het voortgezet algemeen debat over den aan bouw van een pantserschip bleven de heeren Van VI ij men en de Ras de voorkeur geven aan snel varende krachtige kruisers en aan afzonderlijke schepen voor Nederland en Indié De heer Van derZwaag protesteerde tegen de uitgaaf, niet slechts als anti-militarist. In plaats van uit te zien naar bestrijdingsmiddelen tegenover denkbeeldige vijanden, ware 't veel beter middelen aan te wenden ter bestrijding van armoede, den bin- nenlandschen vijand, die ons volksbestaan bedreigt. Voor werkloosheid wordt niets gedaan, maar voor bestrijding van vijanden, die niet bestaan, worden millioenen uitgegeven. En hier komt nog bij dat zelfs de specialiteiten op marine-gebied 't niet eens zijn dat men na een goed schip zou krijgen. Men bestede das de gelden voor nuttiger doeleinden. Wan neer wij voor den vijand moeten buigen, laten wij 't dan doen dadelijk vóór den oorlog. Erkend wordt immers dat wij toet niet bestand zullen zijn tegen een eeningszins sterk leger of vloot. Na beantwoording door den Minister van Marine wordt het wetsontwerp aangenomen met 69 tegen 15 stemmen. Tegen de heeren. De Ras, Traven, Do Biekersteiu, van BastenBatcnburg, Troelstra, Merckelbaeh, Van Kol, Ketelaar, Smits van Oyen, Jansen, Heldt, v. d. Zwaag, Schepel, Nolens en Smeenge. Goedgekeurd werden daarna verschillende kleinere wetsontwerpen en eenige conclusiénverslagen enz. Bij een suppletoire koloniale begrooting voor 1898 werd aangenomen met 57 tegen 20 stemmen een amendement van de Comm. van Rapporteurs, waar van de strekking was dat do kolonie Curasao aansprakelijk blijft voor de voorschotten welke zij tot dekking van tekorten ontvangt. Goedgekeurd werd tevens dc aanstelling van een adjunct-inspecteur voor den gevangenisarbeid. Tevens deelde de minister mede, dat in't bedoeling ligt een commissie van advies in te stellen bestaande uit indastrieelen en werklieden, om door den arbeid in de gevangenissen zoo weinig mogelijk de parti culiere industrie te schaden. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in Noordholland tuschen de Heldersche en Honds- bosscbe zeeweringen, drong de heer Conrad er op aan spoedig een aanvang te maken met de werk zaamheden en erkende de moeilijkheid om een juist bedrag der kosten te noemen. De Minister van Wfa terstaat verklaart dat het tijdstip van uitvoering der werken niet Ie bepalen is. De voornaamste werken knnnen eerst het volgend jaar aanvangen. Het ontwerp is aangenomenevenals dat voor restauratie voor bet gereehfshofsgeboaw te 's-Gra- venhage. De Minister deelde mede dat restau ratie-plannen voor de Riddcrhofzaal nog niet bestaan. In elk geval zal dit werk moeten wachten, totdat gelden daarvoor zijn aangevraagd. Voor het restau- teeren van het gedeelte Binnenhof bij de Grenadiers poort zullen spoedig gelden worden aangevraagd. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden, na vaststelling der huishoudelijke raming voor 1899. Voor de Kiezers. Nu de kiezers morgen weder van hun stem recht zullen gaan gebruik maken willen wij hen nog eens herinneren, dat op het stembiljet alléén mag worden zwart gemaakt het witte puntje in het zwarte blok voor den naam van den candidaat op wien men zijn stem wil uit brengen. Andevs heeft men niets ie doenmen mag niets doorhalen en niets bijschrijven. Is door het een of ander toeval het biljet met meerdere potloodhalen of punten getroffen, dan vrage men een ander biljet, dat op het stembureau gratis te verkrijgen is. Ook zij men er op bedacht dat men de stern- kaarten, die den kiezer zijn thuis gezonden, naar het sternbureau medebrengt, daar men anders aan de bus geweigerd wordt. Is deze kaart weg geraakt dan kan men ten stadhuize een nieuwe bekomen. Elk kiezer moet gaat stemmen in het stem lokaal dat op de stemkaart is vermeld. De stembureaus zijn geopend van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Tak, als dijkgraaf van het heemraadschap Nieuw-Mathenesse c. a., provincie Zuid-Holland. F Hedenmiddag te twee uur had ten Raad- huize, door B. en W., de aanbesteding plaats vanHet dempen van een sloot langs de Groenelaanen het muken eener grondóphooging voor straataanleg nabij de Warande tusschen de Westerkade en de Schoolstraat. Hiervoor waren de volgende inschrijvingen ontvangen en wel vanD. van Wingerden te Rotterdam voor f 7580.met Schied. werk lieden B. Muys te Hillegersberg voor 17700, met Schied. werkliedenC. Westbroek te Rotterdam voor f7841.— met Schied. werk lieden W. Visser Hz. te Berg-Ambacht voor f8500.— met en f8135.tonder Schied. werkliedenG. van der Drift te Den Haag voor f8300.met en f8997.tonder Schied. werkliedenC. Zanen Hz. te Ammerstol voor f8145.--; A. de Jong te Ammerstol voor f7514.— met en f7364.— zonder Schied. werkliedenJ. PijI te Alblasserdam voor f 8185.met en f8065.zonder Schied. werk lieden; M. Visser te Papend recht voor f 8000. met en f 7400.— zonder Schied. werklieden A. de Borst Cz, te Papendrecht voor f 8200. met en f7824.zonder Schied. werklieden; M. den Braber te Vlaardingen voor f5843. met werklieden ter eigen keuze; A. Zanen Cz. te Ammerstol voor f7743.met of zonder Schied. werkliedenen P. van Wijngaarden te Papendrecht voor f6986. Zooals uit deze inschrijvingen blijkt was bij het bestek gevraagd eene dubbele inschrijving met gebi uikmaking van Schiedamsche werklieden en zonder die gebruikmaking. De beslissing is door Burgemeester en Wethouders aangehouden. Wij maken onze lezers attent op vorenstaande kennisgeving van Burgemeester en Wethouders betreffende eene collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Men verzoekt ons in dit blad melding te maken, dat bij den Heer G. Odé, boekhande laar, Markt alhier, een adres ter teekening ligt, waarbij instemming wordt betuigd met een door de h.h. M. J. Adriani, J. J. van den Broek, P. Bruning, dr. A. W. Bronsveld, R. H. Drijber en W. Mallinckrodt, predikanten resp. te Almelo, Utrecht, Leeuwarden en Maastricht, bi, >.3 Tweede Kamer ingezonden adres om bij de Regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen, ten einde voor het godsdienst onderwijs aan de leeilirigen van alle openbare, lagere- en middelbare scholen en gymnasia geschikte uren worden viijgelaten. Thans wor den vaak allerlei ongeschikte uren beschikbaar gelaten, wat een tegenzin tegen het godsdienst onderwijs vervvekt of het minder doet achten dan ander onderwijs. Zij, die van het nut van godsdienstonderwijs overtuigd zijn, zullen zeker niet nalaten het adres binnen eenige dagen van hunne hand- teekening te voorzien. Door de politie alhier zijn hedenmiddag aan gehouden en in arrest gesteld de '23-jarige A. H. L. en de 25-jarige L. O. Dezen waren heden morgen omstreeks 11 uren ingeklommen bij den landbouwer P. Verkade aan den Rotter- damschen dijk, vanwaar zij vermoedelijk een portemonnaie met f 2.50 hebben medegenomen. Nader vernemen wij omtrent dezen diefstal Toen Verkade hedenmorgen te 11 uur op zijn woning nabij de Hooge Boomen kwam om koffie te drinken, hoorde hij in de kamer, waar zijn kabinet stond, met sleutels rammelen. Oogenblikkelijk begaf hij zich daarheen en zag twee mannen uit het raam springen en door het land en over de sloot de vlucht nemen. Hij hen achterna, onder het roepen van ïHoudt hen!" Een paar boerenknechts namen spoedig aan de vervolging deel, doch als hazen liepen de vluchtelingen. Daar passeerden de ver volgers het land van Verknde's vader, waar een wagen met paard stond en toen was het lot der vluchtelingen beslist. Op den wagen de vervol gers nazettende in vliegende vaart had men een van hen ingehaald bij. het Roode Hek, waar de man afgemat was neergestort. Een poütie-agent was spoedig geroepen en de arrestant werd naar het politie-bureau gebracht. De tweede was inmiddels langs het kleine dijkje verdwenen, doch op het losse paard werd de vervolging nu voortgezet en op aan- wijzïng van eenige jongens werd ook de tweede al spoedig, verscholen in een slop van de Bak kersstraat, ontdekt en eveneens aan de politie overgeleverd. Toen ging Verkade naar huis om zich te overtuigen wat gestolen was en tot zijn groote blijdschap vermiste hij slechts zijn portemon naie, terwijl het geld voor de landpacht nog in het kabinet aanwezig was. Hedenmorgen om half acht passeerde onze haven het Engelsche s.s. Viennakomende van Harwich naar Rotterdam, dat met veel kracht vooibij stoomde, waardoor het Nederlandsche s.s. Prima, dat alhier in de haven lag te lossen, een tros brak waaraan het schip lag vastge- meerd. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 15 Juni. P. G, Alblas, 27 jaar, en Ch. L. Cam, 26 jaar. J. van Dijk, 41 jaar, en J. Monster, 28 jaar. A. van Meurs, 25 jaar, en P. Nobel, 23 jaar. C. Hille, 23 jaar, en S. Ch. Rodenberg, 20 jaar. Th. L. C. van der Hoeven, 22 jaar, en M. H. Blijenburg, 22 jaar. A. van der Kamp, 44 jaar, en J. Molen broek, 30 jaar, J. A. J. Nolet, 30 jaar, en A. M. J. van Gent, 25 jaar. 16 Juni. P. Verkade, 24 jaar, en J. Knappert, 24 jaar. K. N. Mendel, 25 jaar, en A. C. M. Nieberg, 24 jaar. Geboren 14 Juni. Gijsbertus Johannes, zoon van J. H. van Westendorp en M. W. Terburg, Emmasiraat. 15 Juni. Johanna, dochter vau G. Wagen maker en J. van Woordenberg, Nieuwe Sluis straat. Jacoba, dochter van B. Groeneweg en C. van Wieringen, Hoofdstraat. Overleden 14 Juni. Cornelia Maria Liduïna Laurens, oud 13 maanden, 's Graveland. 15 Juni. Gerardus van der Meer, oud 3 maanden, Grofbaan. Ileinrich Wilhelm Giiiper, oud 6 maanden, Oosterstraat. Ter secretarie is met bijlagen ter visie gelegd het verzoek van C. A. Kuypers te Rotterdam om vergunning tot oprichten van een herstelplaats voorstoom- en andere werktuigen, met stoomvermogeu, aan de Bleekstraat, in het perceel wijk G nr. 155. Zaterdag deu 25 Juni a.s., zal ten raadhuize, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichting bezwaren in le brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Het bouwen van een pakhuis voor den heer R. Ommering aan de Noordzijde van de nieuwe haven is gegund niet aan een der inschrijvers (zie ods nummer van Maandag), maar onderhands opgedragen aan de heeren A, de Haan en D. Baauw. Met het opslaan van kermistenten is men hier begonnen. Er schijnt nog al een en ander te komen. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een paar wollen kousen; een zwarte hand schoen en een gouden broche. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld politiebureau. B U R G E R L IJ K STAND. Geboren t 15 Juni, Teuntje, dochter van T. Messemaker en M. den Boer, Schied. weg, 16 Juni. Annetje, dochter van A. Weiland en E. Berkhout, Emmastraat. Overleden 15 Juni. Johannes Geiardus Jansen, oud 32 jaren, echtg. van A. Geerartz, Wilhelmina- straat. Hofbericht. M. de Koningin-Regentes heeffc door de verschillende afdeelingen der Vereoniging „Ar beid Adelt"' en der Vereeniging „Tesselschade" een aantal poppen doen kleeden in de eigen aardige kleederdrachten uit de verschillende streken van ons vaderland. De collectie mocht in alle opzichten de hooge tevredenheid van Hare Majesteit wegdragen, en neemt eene eervolle plaats in op de poppen- tentconstelling van Hare Hoogheid de Vorstin- moeder von Wied te Bukarest. Zij werd door H. M. de Koningin-Regentes ter geschenke ge geven aan H. M. de Koningin van Rumenië. "Bij de verzameling poppen waren gevoegd verschillende geschilderde en gesneden meubelen en huisraad, vervaardigd door den beeldhouwer Roosje de Hindeloopen. Naar wij vernemen is de geldleening ten laste van den Staat ten bedrage van 55 millioen waarvoor heden de inschrijving aan het Minis terie van Financiën geopend was, „en bloc" aan een consortium gegund. MADRID, 16 Juni. Maarschalk Blanco is ge machtigd de gevangenon van de „Merrimac" uit te wisselen. De stoomboot „Pinillos", komende van Cuba na de blokkade geforceerd te hebben, is te Co- runna aangekomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de luitenants Carranza en Dubosc bevel ge geven Canada te verlaten om een einde te ma ken aan de vertoogen, waartoe hun verblijf aan leiding heeft gegeven. MADRID, 16 Juni. Ter beantwoording eener hem in de Kamer gedane vraag zeide de minister van oorlog dat het niet verwonderlijk is dat er nog niet geantwoord is op de vraag of het waar is dat er Amerikanen geland zijn, aangezien Santiago de Cuba niet meer in verbinding is met Guantanamo. Zoo gauw de Regeering berichten over deze zaak zal hebben ontvangen, zal zij zo openbaar maken. Generaal Azcar zeide, dat de berichten aan gaande de landing op Guantanamo zeer bevre digend zijn voor de Spanjaarden. De Kamer nam een motie aan, voorgesteld door de republikeinen, om de regeering uit te noodigen vóór het eind van het zittingjaar een wet in te dienen op den persoonlijken dienst plicht. WASHINGTON, 16 Juni. Het Huis van af gevaardigden nam gisteren het voorstel tot an nexatie van Hawaii aan met 209 tegen 91 stemmen. PEKING, 15 Juni. Een keizerlijk decreet geeft machtiging tot het instellen van het ambt van minister van koophandel en beveelt het Tsung-li-Yamen voor zonen van edelen het be zoeken van vreemde landen en betrekkingen met het buitenland gemakkelijk te maken. CALCUTTA, 16 Juni. Een geval van pest heeft zich voorgedaan te Chaudernagor, waar een Mohammedaan uit Calcutta gestorven is. Overzicht van de Beurs van den dag. In buitenl. staatsfondsen ging heden weinig om en was de stemming voor de meeste soorten nagenoeg onveranderd, alleen Spanje en Portugal wat flauwer. Amerik. sporen in tegenstelling met New-York hier wat gunstiger in verband met vaster afkomende Londenscho koersen. Nationale staatsfondsen waren prijshoudend. Buitenl. soorten meerendeels onveranderd, alleen Portugal en Spanje V» a 7/8 lager. Lager cert. Amst, Deli 8, Balangan 1, Deli Bat. 2%, Deli cult. s>/8, Deli Mij. 2, franco Deli ïfe, Langkat Tabak 3, Mcdan 1, Kon. Petr. 2, Aand. cult. life. Hooger Langkat Cult. 4'/s Rott. Deli 4, Noord- Amerik. life, Enim Kedori 2'/s, Cbcribon 1. Binnenl. Sporen voor Indische 2 williger, Russi sche stil, Amer. Sporen 1/4 beter. NIET OFFICIEEL. Gulffsharcs 16 f, Opr. Ned. Ind. Expl. f53, Guyana Goud 105Ned. Ind. Mijnb. 103, Langkat Tabak B. 145, 148, Soekarando 77. SLOTKOERSEN. Pp. Sch. pes. 6000 4 pet. 3life. Rott. Deli-Mij. aand. 117lfe. Atch. Tp. Crt. pref. A. 32%. Fl. C. P. C. v. G. A. 83/8. M.ss. K. T. C. v. A. 11%. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken ter haringvisscherij de logger SC1Z 167 Jan v. d. Toornschipper C. Westerduin, en de bom SCII 14 Vriendschap en Oefe ningschipper C. den Heijer. VLAARDINGEN, 15 Juni Van de beugvisscherij zijn binnengekomen VL 1 Susanna, 11. Nicola, met 25 ton visch en 3 ton leng. 16 Juni V.L 188 Wassenaar, VV. Sas, met 40 ton visch en 3 ton leng. 16 Juni. In zee ter haringvisschei ij vertrokkenVL 172 Jeannette, A. v. d. ZwanVL 186 Clara, L. Penning. AfslagZoutevisch f37.50, leng f30.woppe f60.—, kibbeling f16 75, schelvisch f 12.25, koolvisch f18.50, bot f32.25. KRALINGSCtlEVEER, 16 Juni. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 61 groote zalmen, f 1.30 a f 1.50, 180 kleine zalmen, f0.95 a f 1.05 en St-Jaeobsza!m f af per K.Gbenevens 1 steur. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken; Cosmopoliet, kapt. R Struis, nnar Helgoland. SUNDERLAND, 16 Juni. Vertrokken: s.s. Tenton met steenkolen naar Schiedam, LOB1TH, 14 Juni. (Na 2 uur). Gepasseerd en be stemd naar Schiedam: DankbaarheidJansen. 15 Juni (vóór 2 urn). Het Manna II, van den Wijgaart, SCHIEDAM, 16 Juni 1898. ROGGEzonder handel. GERST: Pernau f145 6/w. MAISzonder handel. SPOELING: 10.50. MOUTWIJN: Not. van de Makelaars f8.25. per HL. Ct. Stemming: flauw. JENEVER f 12.25 per 1IL Amst. proef f 13.75 •onder fust en zonder belasting. MOUTWIJN: Not. Drandersboml f7'fe. SPIRITUS f 14 a f 15. AMSTERDAM, 10 Juni. Rogge op levering vast; per October f117, 118. ROTTERDAM, 16 Juni. Rogge op termijn: per Oct. f 116, f117. Tarwe op termijn per Nov. f183, f184. ROTTERDAM, 16 Juni. Buitenl. granen. In veiling verkocht 14,378 puds

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2