SPORT. Gemengd Nieuws. Koloniën. FinantiëeL V i s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. rechterzijde bevinden. Een in merg en been on-pro- testantsch en onhandelbaar coufessionalisme wint veld en dreigt eerlang de N. B. Berk met haar, wel is waar niet vlekkeloos, maar toch in menig opzicht schoon verleden van vrijheid cd gelijkheid, te over vleugelen en te beheerschen. De commissie doet ten slotte een beroep op de Synode „om de N. II. Kerk voor verderen achter uitgang te behoeden en recht te laten wedervaren aan wie, ofschoon tijdelijk niet geacht, hoopvol bleven wachten op betere dagen. Nog is het mogelijk, langs kerkrechtelijken weg tegemoet te komen aan de billijke eischen der minderheden van beteekenis in elke gemeente. Indien maar de machthebbenden niet aarzelen en vreezen Het tweede adres betreft het voorloopig aangenomen reglement op de kerkvisitatie, dd. 23 Augustus 1897. „Zij (juicht) toe de in art. 1 gegeven omschrijving van het doel dier visitatie, alsmede bestaande „in een onderzoek naar dengeestelijken toestand van de gemeenten". Zij (acht) het uitstekend, in verband daarmede, voortaan ook te vragen naar „hetgeen, buiten de medewerking van den kerkeraad, door andere leden en lidmaten in de gemeenten ge schiedt, voor de bevordering van het godsdienstig en zedelijk leven der gemeen! en", art. 2, g. Doch zij (vreest) dat de wijze waarop het daarmede gehuldigde beginsel in de verdere bepalingen is uitgewerkt, on voldoende zal blijken ter bereiking van het groote doel: den geestelijken toestand van de gemeenten zoo juist mogelijk te leeren kennen. Immers, in de vier reeksen vragen, zoowel voor de persoonlijke als voor de schriftelijke kerkvisitatie, komt daaromtrent niets voor dan deze woorden „Wat is op te merken aangaande de christelijke werkzaamheden in de ge meente, die niet rechtstreeks uitgaan van den kerke raad En dan vervolgt het adres met een reeks vragen op te noemen waarop een antwoord noodig is om dien geestelijken toestand te leeren kennen. Men vrage b. v.„Hoe groot bet aantal is van de personen of buisgezinnen, die door de predikanten nooit wor den bezocht, omdat zij geacht worden te behooren tot een andere richting? Wat de kerkeraad doet om te voorzien in de godsdienstige behoeften van deze personen of huisgezinnen? Of deze lieden wellicht op eigen kosten godsdienstoefeningen houden enz." De commissie bestaat uit de hoeren W. C. van Manen, voorzitter; H. Oort, secretaris, beiden te Leiden; B. C. A. Tbieme, Groningen; L. Offerhaus, Dokknm J. E. Moltzer, Deventer, allen leden der N. H. Kerk. Gkr. Kekkek. Beroepen: Te Steenwijk B. J. Hania, te Ooster- bieruin. Te Buitenpost c. a., H. M. Dethmers, te Paesen c. a. Bedankt: Voor Murmerwoude (Fr.) door C. J. Bos, te Opeinde-Nijega. Voor Helder en Woud- bruge, door J. Hania, te Oosterbierum. Voor Sneek, door B J. H. Keuyl, te Dordrecht. Voor Sneek B, door H. J. Keuijl, te Dordrecht C. Hoogbr Okdbrwijs Prof. dr. C. Bellaar Spruijt is voor het studiejaar 1898/99 benoemd tot rector-magmficus der Universiteit van Arasterdam. Amsterdam. 1ste natuurkundig examen H. C. v. d. Schatte Olivier en B. Nout; bevorderd tot doctor ia de rechtswetenschap op stellingen de heer H. J. A. M. Lubbers, geboren te Zevenbergen. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de beer L. E. M. von Bóninghausen tot Hcrinck- have, geb. te Tubbergen, op Stellingen. Candidaats-examen geneeskunde W. Briet. Bevorderd tot doctor ia de godgeleerdheid de heer W. J. M. Enhelberts, geb. te Elbcrfeld, met proef schrift, get. „Willem Teellinck", en tot doctor in de rechtwetenschap do heer J. H. Beucker Andreae, geb. te Leeuwarden, met proefsch. get. „De onderhouds plicht van vaarten en waterleidingen onder beheer der gemeenten in Friesland". Voorbereidend examen godgeleerdheid A. J. Mole naar en A. van Iterson; theoretisch geneeskundig examen J. Corneliasen2de natuurkundig examen J. C. Sollewijn Gelpke; candidaats examen geuees- kundo E. W. Jongmans. Utrecht. Theor. geneesk. ex. 1W. N. Besscm en J. Alma. Theor. Apoth. ex.me). L. Burgdorffer, J. van Haga en K. Visiehor, Voorber- kerkel. examen H. W. Creutzberg en P. J. Bakker. Marine R. en Z. Ver. In verband met het voornemen om eene Marine roei- en zeilvereeniging op te richten, beeft de luit. t. z. Ie kl. F. Bauduin een circulaire aan zijne collega's gericht, waaruit blijkt, dat de officieren en ingenieurs der zeemacht tegen een jaarlijksche contributie van ten hoogste 10 gid. lid kunnen worden dat het plan bestaat voor de directie Willemsoord twee zeil- en vier roeivaartuigen, waaronder twee vierriemsgiekon, voor de directie Hellevoetsluis een, zeilvaartuig, be nevens twee roeivaartuigen en voor de directie Am sterdam twee kleinere zeilvaartuigeu, een vaartuig van het type voor Willemsoord en twee roeivaar tuigen aan te koopen. De kosten van een en ander, medegerekend die voor 3 sebuitenhuizen, zullen in totaal ongeveer 14400 gid. beloopen. In het geheel zal een som van f 15000 noodig zijn, welke voorge steld wordt te verkrijgen door een onderhandsche leeniog van 3 pe. in aandeelen van f 100 en van f 25. De Sultan van Siak. Men schrijft ons: Gisteren zat ik bij het namiddag-concert op het Kurhaus te Scheveningen vlak naast den Sultan van Siak en had dus de gelegenheid hem eens goed op te nemen. Hij was gekleed in een gewone ïgekleede" jas, en had op het hoofd een soort zwart zijden hoedje zonder rand, waarvoor een ster van prachtige juweelen en nog een figuur van die edelgesteenten. Zijn gelaatskleur is bruin, doch niet donker, zijn type minder dat van een Javaan dan wei van een Oistaziatisch ras. Zijn oogen zeer mooi, doch melancholiek, en prachtig, kort gesneden, zwart haar. Zijn manieren zijn een beetje links, hij draagt geen hoofddoek en munt uit door prachtige ringen, waarin groote steenen van waarde, en h(j draagt een goud horloge geheel met robijnen omzet. Zijn wandelstok heeft een greep uit- loopende in een paardenkopje, alles van geel J.ivaansch goud. Droeg hij een gewonen hoed, men zou hem verslijten voor een bewoner van Azië of Egypte. Ik hoorde, dat Z. H. niets doet d in kingen over de koude. Enkele personen uit de O.-I. wereld spraken hem aan, ook eene dame. [Opr. II. Ct.) Hoogwater. Uit Roermond komt het bericht dat de Roer onrustbarend gewassen is, en dat de weilanden langs die rivier overstroomd zijn. Groote schade wordt hierdoor veroorzaakt, want het hooi der weilanden was gemaaid en is grootendeels weg gespoeld. Ook op de Maas houdt de was aan, echter niet zóó sterk, dat de weilanden over stroomd zijn. Bierwedstrijd. Te Maastricht zal in den loop dezer maand een wedstrijd van biersoorten gehouden worden. Deze gaat uit van eene Belgische onderneming. Het gemeentebestuur heeft eene zaal in het ge bouw, genaamd de Augustijnen, daarvoor be schikbaar gesteld, Rensenrogge. In den botanischen tuin van de Rijksland bouwschool te Wageningen is een soort reuzen- rogge geteeld, veredeld door dr. Giltay, waarvan de halmen eene lengte hebben van ruim 2.50 Meter, terwijl de aren voorzien zijn van ruim 100 korrels gemiddeld. De aren zelf zijn 25 tot 30 cM. lang. Deze regge is oorspronkelijk verkregen uit de Schlan- stedter rogge. Het reuzengewas trekt veler aandacht. Ruw volk. Bij een vechtpartij te Grathem is éen persoon gedood en een ander levensgevaarlijk gewond. De dader is gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Bij een vechtpartij te Hom heeft Hubert Jegeis een zekeren Van Seems een levensge vaarlijke wonde toegebracht. De toestand van den getroffene is hopeloos. Weer de drank. Maandagmiddag kregen eenige stukadoors in een der machineloodsen van de H. IJ. S. M. te Arnhem twist, tengevolge waarvan zekere v. M. den 68-jarigen F. K. een duw moet gegeven hebben, zoodat hij van de ladder viel en met het hoofd op de rails terecht kwam, waardoor een groote wonde ontstond. In den daarop vol genden nacht is F. K. overleden in het Diaco- nessenhuis, terwijl de vermoedelijke dader door de politie is aangehouden. Drankmisbruik speelt in deze alweder de hoofdrol. Een brutale landlooper. Dinsdag den 14 Juni 1898, des voormiddags te elf uren vervoegde zich aan de woning van den tuinman W. F. van Ingen, wonende te Hees, een landlooper, genaamd Mulder, geboren ie Sittard, thans zonder vaste woonplaats, ten einde een aalmoes te bekomen. Toen hij ont waarde, dat er niemand thuis was, begon hij de kasten open te breken en nam goud en zilver enz., daaruit weg, tot op een gegeven oogenblik de huisgenooten zich vertoonden, het onraad be merkten, om de naastbijzijnde politie zonden en de brutale dief werd ingerekend en achter slot en grendel gebracht. Ontzetlende ramp. Op twee kilometer van de Fransche kust aan de Middellandsche Zee, niet ver van An tibes, ligt op de helling van een heuvel het vredige dorp Biot, een gemeente vau 1500 zielen. In kalme tevredenheid doorleefden de bewoners hun dagen, en de eene dag geleek volkomen op den andere, de voorgaande week op de volgende, het eerste jaar op het tweede. En de oude inwoners stierven en werden ver vangen door jonge burgers, maar schokkende gebeurtenissen bleven verre, totdat Maandag avond plotseling de stille rust werd gestoord door een geluid als van een kanonschot dat door de bergen rollend werd weerkaatst. Het gelieele dorp liep uit en staarde met vei lam menden schrik op een puinhoop, waaruit ge smoorde smartkreten opstegen. Het duurde eenigen tijd voordat de vredige dorpelingen tot het besef waren gekomen van wat er was geschied. Het huis van de familie Pellegrin, waar bij gelegenheid der communie van een dochtertje vele vrienden aan -een vroolijken disch waren vereenigd, was ingestort, zonder dat ook maar het geringste voorteeken zulk een ramp had doen voorzien. In den val waren de beide belendende perceelen medegesleept. Van den eersten schrik bekomen, gingen de dorpelingen aan het opruimen van het puin, waarbij spoedig een detachement soldaten uit Antibes kwam helpeu. De arbeid duurde den geheelen nacht en toen het werk gedaan was, waren er 26 lijken te voorschijn gebracht. De kleine communiante was ook onder de dooden met twaalf van haar vriendinnetjes die haar ter eer waren genoodigd op het feest. De moeder van een der kinderen is krankzinnig geworden van droefheid, toen zij het lot van haar dochtertje vernam. Vijf personen zijn, hoewel gewond, nog levend uit het puin bevrijd. Het huis van de familie Pellegrin was zeer oud en niet meer in hechten staat. Wolkbreuk. Een deel van Oostenrijk en een groot deel van Midden- en West-Duitschland is door wolk breuken bezocht die ontzaglijke schade hebben aangelicht. In den Eifel, aan den Moezel, in de Pnlz zijn honderden personen geruïneerd en men vreest op vele plaatsen voor neerstorten van de wijnbergen. Vroede vaderen. Op een fraaien Gemeenteraad kan de Hon- gaarscbe gemeente Nagysklod bogen. Alle leden van dit achtbaar lichaam zijn in hechtenis ge nomen, op grond dat zij deel uitmaken van een bende dieven, voor wie zij de gestolen waar ver kochten. Tegen Echtscheiding. De bekende Parijsche schouwburgdirecteur Porei is getrouwd met de niet minder bekende actrice Réjane. Hun echtverbond schijnt niet van de gelukkigste te zijn; want, ofschoon zij twee jonge kinderen hebben, een jongen en een meisje, hebben zij thans wsderkeerig een eisch tot echtscheiding ingesteld en zijn nu opgeroe pen om voor den president van de rechtbank te verschijnen, die volgens het voorschrift der wet een poging zal doen om hen te verzoenen. Het is echt fin-de-siècle, dat de „Figaro" een hoofd artikel bevat, waarvan de schrijver meedeelt wat ware hij president hij tot het echt paar zou zeggen om hen den eisch te doen in trekken. Hij verhaalt daarin, dat een president een eigenaardig middel had om, zonder een enkel woord, verzoening tot stand te brengen. Hij liet beide echtgenooten op een bepaald uur in zijn kamer verschijnen cn liet hen daar te zamen, onder vier oogen, wachten. Een half uur, soms een uur. Meestal waren ze dan reeds verdwenen als hij zelf binnentrad. De partijen hadden dan de eerste vijf of tien minuten gezwegen, de vol gende tien minuten gekeven om dan elkander de hand te reiken en gearmd heen te gaan. Al thans wanneer de grieven niet van te emstigen aard waren. Yeelal ook duurde het den man te lang om te wachten en gaf dat aanleiding tot de hervatting van de goede betrekkingen zoolang het duurde Oude liefde roest niet. Een belangwekkend huwelijk is onlangs in Petinsylvanië gesloten. De heer John Highley, een man van zeven maal elf jaren, trouwde met mevr. Darnos, 75 jaar oud. Dit was de tweede maal dat deze beide menschen in den echt werden verbonden. Reeds 57 jaar geleden waren zij man en vrouw geworden, maar een paar maanden na den huwelijksdag waren zij reeds gescheiden op grond van onvereenigbaarheid van humeur. Elk van hen was opnieuw in het huwelijk getreden en hoorde van elkander niets meer tot den laatsten winter. Toen vernamen zij van gemeenschappelijke vrienden dat zij beiden vrij waren; zij begonnen een brief wisseling, ontmoetten elkander en besloten voor de tweede maal den strijd om het bestaan te zamen te strijden. Honderd jaar gevangen. In 1899 zal gevierd worden de 100-jarige ge vangenschap van den meter. Het is de pla- tina-staaf, welke in 1799 als standaard voor het metrieke stelsel werd aangenomen. Deze bevindt zich te Breteuil bij Parijs, en de massief ijzeren deur, waarachter de gevangene wordt bewaard, is slechts te openen met drie sleutels, waarvan één zich te Berlijn, één te Parijs en één te Breteuil bevindt. Sinds 1799 is dit eens ge schied in 1892. Tegen rheumatiek. Volgers de „New York Times" is selderij een gunstig werkend geneesmiddel bij rheuma tiek en jicht. De in stukjes gesneden groente wordt zoo lang gekookt, totdat zij zacht is, [waarna men liet water, wr.arin zij gekookt werd, drinkt. Buitendien ete men de gekookte selderij, welke men met melk, een weinig meel, notemus- kaat en sneedjes brood in een pan stooft. De aldus toebereide selderij kan desverkiezende met aardappelen gegeten worden. Een jubilee. Men spreekt er over dit jaar het zevende eeuwfeest van de steenkool te vieren, altijd het zevende eeuwfeest voor Europa, want China is ons ook hierin natuurlijk al lang voor geweest. Toen de Venetiaansche reiziger Marco Polo ir. het laatste van de dertiende eeuw een reisver haal van zijn Aziatische zwerftochten opstelde, schreef hij vol verbazing van zwarte steenen, die de Chineezen uit de bergen haalden en sdie in 't vuur gelegd, als hout brandden en een kleine, kort aanhoudende vlam doch groote hitte gaven." Het schijnt dus dat in die dagen 't gebruik van steenkool in Z. Europa nog niet bekend was. In het Noorden was men al verder. Naar dr. Tj. Modderman in het »Album der Natuur" in herinnering brengt, schijnt omstreeks 1198 in België de ontginning van steenkoolmijnen begonnen te zijn. Een geheimzinnige oude man zou volgens sommige oude kroniekschrijvers 't gebruik van de steenkool aan het einde der 12de eeuw geopenbaard hebben, o.a. aan een Luikschen hoefsmid met den naam Huihos de Plaineveaux en naar hem zou de steenkool shouille" zijn genoemd, In Duitsche kronieken zijn die twee personen tot éen figuur samen gesmolten, die Bullos genoemd wordt, bijge naamd jiProudhornme Ie Rouilleux" of sVieil- lard charbonneux". Door sommigen is 't vermoeden geopperd dat die oude man een Engelschman zou zijn ge weest, en dat de steenkool in Engeland al be kend was, al werd ze niet ontgonnen. Maar terwijl in de Zuidelijke Nederlanden na 1200 het gebruik spoedig schijnt te zijn toegenomen, was in Engeland het vooroordeel tegen de nieuwe brandstof met haar luchtverpestenden rook zoo groot, dat zy niet dan na eeuwen tot eenigs- zins uitgebreid gebruik kwam. In 1305 werd zelfs liet branden van steenkolen in de steden door Ed uard I streng verboden en onder Elisabeth werd dat verbod herhaald. En in 1719 wordt er nog geklaagd dat in de ijzersmelterijen alleen hout werd gebruikt tot schade van de bosschen. Ook in de meeste anderen landen begint de ontginning later dan in België. In Frankrijk eerst in 1320, in Duitschland in 1500, in Oos tenrijk in 1757. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verl. u. Europa a. d. opz 2e kl. bij de wat. J. A. Sckiotling. Ontslagenop verz. eerv. de stationschef 2e kl bij de staatssp. A. Smith. Verlengd: met 6 m. het verl. n. Europa verl. a.d referend. bij het dep. van onderw., eered, en nij-' J. H. A. Bekbergen, a. d. ingen. 2e kl. b. d. wat. F. H. van Kooten, a. d. insp. 2e kl. b. d. post- en telegraafd. W. H. Boogaardt. Nader verlengdmet zes m. het verlof verl. a. d. len comm. b. h. dep. v. onderw. G. A. L. v. Slootea a. d. pres. v. d. raad v. just, te Padarg, mr. F. Dijck- incester en a. d. leer. a. h. gymn. Willem HI, M.J.H. ter Linden. Militair Departement. Verleendeen tweej. verl. n. Europa a. d. len lnit. der genie W. A. C. Gouteen tweej. verl. n. Eurona a. d. kap. d. inf. G. J. A. Webb. Nader verlengdmet zes m. het verlof verl. a. d. len luit. der inf. P. Franssen. Bevorderdtot luit.-kol. b. h. wip. der inf. de maj. J. R. Jacobs. Faillissementen. Uitgesproken: 13 Juni. P. Olthoff, landbouwer te Garnwerd, gem. Ezinge R.-comin. jhr. mr. O. Q van Swinderen. Cur, mr. G. M. Doornbos, Groningen. Opgeheven: P. van Delft, echtgenoote van E. Verwie), te Waal wijk. Cur. mr. J. J J. D. Bink. P. A. var. Ree, koopman te Waaiwijk, door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Curator, IC. Sassen. L. Cardynaals, koopman in manufactuien. Curator, mr. R. von Gelderen. SCHEVENINGEN, 15 Juni. Heden werd alhier door 3 bomschuiten versche visch aangevoerd. Yan IJmuiden werd gezonden 300 mand. Tarbot gold fi.75 tot f4.50, tongen 20 tot 75 c., griet f 0.50 tot fl.75 per stuk; schol f2 tot f4.50, scharren f3 tot f5 en zeehanen f 1.50 tot f 4 p. mand. IJMUIDEN, 15 Juni. Heden waren hier 12 kotter- loggers aan de mat kt met 150350 tongen, enkele tarbotten griet, 712 mandjes midd. schol, 2040 manden kt. schol, 36 manden roode poon, 4—8 manden schar. Verder kwam de stoomtrawler Betsie binnen met partij tatbot, tong, roode poonen, midd. en kl schol, en schelvisch. De volgende prijzen werden besteed: groote tong 45GO e., midd id. 2530 c., kl. id. 1517 ]4 c., tarbot f3.756.25, kl. tarbot griet f t.25—1.90 per 3tuk roode poonen i 3.757, poontjes H.251.75, midd. schel £2.75—5 75, kl. id, f 1.202 20, schar f 1.503 25 per mand. Hoogwater te Sclilcdam. Juni 17 v.m. 2.51 n m. 3.16 a 18 3.33 4. Zon en Haan. Zonsopgang Juni 17 3.39 v.ra. ondergang 8.22 n.m. .18: 3.39 8.22 Nieuwe Maan 19 Juni. Eerste kwartier 27 Juni. HEI' WESTLA.N1), 15 Juni. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: witte asperges 17 a 27 ct., blauwe 9 a 14 ct. per bos; aatdbeien 30 a 55 ct. per kilo; aardappelen f090 a fl.25; postelein f0.40 a f 0.55 per l/skomkommers 3 a 12 ct. per stuk; sla 1 a 2 ct. per krop. BERLIJN, 15 Juni. Spiritus, Loco 51.10. PARUS, 15 Juni. Tarwe. Loopende maand fr 27.Juli fr. 26. Juli/Aug. fr. 25.30, 4 laatste mdn fr. 22.75 a fr. 21.85, lager. Rogge. Loopende maand fr 19.Juni fr. 16. Juli/Aug. fr. 15.50, 4 laatste mdn fr. 14.kalm, HAMBURG, 15 Juni. Petroleum loco 5.85, brief, dito -.geld. Spiritus per Juni 23%, Juli/Aug. 23%. Stemming: kalm. BUDAPEST, 15 Juni. Tarwe kalm maar prijshoudend. LONDEN, 15 Juni. Granen. Engelsehe Tarwe 1 sli. lager, Russische 2 sh. lager, Amerikaansche 4 a 5 sh. lager, overigens kalm. BRUSSEL, 15 Juni. Granen: Tarwe en Mais dalend, Amerik. fr. 8%. NEW-YORK, 15 Juni. Tarwe. Juni. Juli. Aug Sept. Oct. Dec. 15 Juni.86 77 771/s 14 831/4753/4 75% 13 83 75% 75 Maïs. Juni. Juli. Aug. Sept. Oct Dee. 15 Juni.38 39 39% 14 3G7/a377/8 38i/4 13 13G7/8373/4 38'/a A ii E IV HA. Juni 17. Stemming Provinciale Staten. 19. R.-K. Volksbond, Alg. Verg., Off.-Ver., 12% u. Te Rotterdameiken avond Circus Variété, Stationsplein, 8 uurFlora, Coolsingel, 8 uur.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6