BINNENLAND. Den twaalfden dezer is de colonne van kolonel Van Heutsz van Kota-Poetos door bet gebied van Toekoe Bintara Keumangan en over Tjot-Moeroeng naar Kemala Raja getrokken en de colonne van overste Willems van Segli door het gebied van Toekoe Bintara Soewi Sama Indra eveneens naar Ke mala Raja, alwaar beide colonnes den veertienden aankwamen. Eerste colonne ondervond weinig tegenstand. Toekoe Oemar gevlucht. Gesneuveld één en licht gewond zeven militairen beneden den rang van officier. Vijand had een twintigtal dooden. Tweede colonne ondervond geen tegenstand. Den vijftienden zijn beide collonnes naar Metbareum vertrokken. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Den. uitslag der verkiezing voor de Provinciale Staten in dit district zullen wij hedenavond per bulletin aan onze abonné's mededeelen. Telegrammen. De Pedir-expeditie. Aan het Departement van Koloniën werd heden het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndie: Do correspondent van het „Hbl." te Batavia seinde gistermiddag het volgende: „De beide colonnes hebben. Kemala bereikt. Van Heutsz werd gewond, benevens 7 inland- sche soldaten. Willenis( geen verliezen. In ver schillende schermutselingen zijn 20 vijanden ge dood. Bij aankomst te Tjot Moering bleek Toekoe Oemar te zijn gevlucht. De troepen keeren naar Segli terug." Heden meldt het Hbl. Ten gevolge van onduidelijkheid in het gis teren ontvangen telegram is in de vertaling vermeld, dat kolonel Van Heutoz was gewond. Bij nader inzien zjjn wij tot de overtuiging ge komen dat het telegram als volgt moet worden gelezen Onze correspondent te Batavia seint van heden 3 u. 50 »De beide colonnes bereikten Kemala. Van de colonne-Van Heutsz werden 7 iulandsche soldaten gewond, Decolonne-Willems ieed geen verliezen. In verschillende schermutselingen zyn 20 vjjanden gedood. Bij aankomst te Tjot Moerong bleek Toekoe Oemar te zijn gevlucht. De troepen keeren naar Segli terug". Hieruit blijkt dat de overste Willems den overste Van der Bussen in het opperbevel over de Selimoen-colonne heelt vervaDgen. De correspondent van de „N. R. Ct." seint: „Van Heutz bereikte Tjot Hoeroeng. Toekoe Oemar nam de vlucht- Daarna rukte Van Heutsz naar Kemala, waar bij de troepenmacht onder Willems ontmoette, welke den vijand in het landschap Sama Indra opzocht, maar daar geen ontmoeting met hem had. Beide troepenafdeelingen keeren naar Segli teiug." Het blad teekent daarbij aan De buitengewone snelheid, waarmede kolonel Van Heutsz het geheel onbekende land heeft doorloopen, heeft zeker veel toegebracht tot het succes door hem behaald. Aan zijn aanvoering onzer onvermoeide kranige Indische soldaten danken wij het licht, dat nu in de Atjeh-zaken gaat schijnen, en de goede kans, dat eindelijk de oorlog op Noord-Sumatra ten einde zal wor den gebracht. Als de nog definitief te benoemen gouverneur van Noord-Sumatra in staat wordt gesteld even krachtig te blijven optreden als nu aan. kolonel Van Heutsz mogelijk was en in zijn bestuur even beleidvol is als deze hoofd-officier als krijgs man, dan zal spoedig alle verzet de kop worden ingedrukt en eindelijk rust, vrede en voorspoed het deel worden van de landen, waar reeds se dert honderd jaren voor onze komst onafgebro ken strijd woedde. Bijksleening. Voor de door het Rijk aangeboden leening van f 55 millioen waren 'inschrijvingen ingeko men door eene combinatie bestaande uit de Ne- derlandsche Handelsmaatschappij, de firma's Hope Co., de Amsterdamsche Bank en de Amst. succ. der Banque de Paris et des Pays- Bas en door eene combinatie bestaande uit de firma Wertheim Compert*/, de Twentsche Bankvereeniging en de firma Gebr. Teixeira de Mattos, deze laatste mede namens de firma Speyer Brothers te Londen. De leening is aan deze laatste groep gegund tot den prijs van 95.13 pCt. Ofschoon de prijs niet hoog is, was de indruk ter beurze te Amsterdam, dat de regeering te recht de hoogste inschrijving heeft aangenomen. Kerkelijke tucht. Tegen de heeren \V. Bax, predikant, en W. Verlet, diaken der Her*, gemeente te Oost- Zaandam, zijn door eenige ledenmaten klachten ingebracht bij de kes kvisiiatoren, inhoudende, dat de heer Bax lid is der sociaal-democratische arbeiderspartij, waarvoor hjj als spreker op treedt, en dat de heer Verlet collecteur is der Staatsloterij, eene instelling, die de mensehen in de gelegenheid stelt zich te verrijken met een aodermansgoed. Het classicaal bestuur van Haarlem, hierin uitspraak doende, heeft beslist, dat noch het lidmaatschap van de S. D. A. P, en het optreden in hars vergaderingen, noch het beklemden van eene betrekking bij de Staatsloterij kan gerekend worden onder de veikeerdheden, bedoeld in art. 3 van bet reglement voor kei keijjk opzicht en tucht. Het heeft om die reden geer, termen kunnen vinden om den heer Bax of den heer Verlet te berispen of eenig ander tuchtmiddel op hen toe te passen. De Eerste Kamer zal den 27en Juni dadelijk overgaan tot behandeling der definitieve marme- begrooting, daarna de afdeelings-werkzaamheden liet vatten, om vervolgens de voor openbare ver gadering aanhangige ontwerpen af te doen. Het personeel van de pyrotechnische werk plaats, voor zoover thans nog te Delft gevestigd, zal tegen Mei 1899 overgaan naar de Hembrug (Amsterdam). OVBRSCHIE, 17 Juni. Gisteren werd onze ge meente bezocht door den Commissaris der Koningin in Zuid-Rolland. Ter gelegenheid van het hooge bezoek waaide 's morgens de driekleur van den toren en bet gemeentehuis. OVERSCHIE, 17 Juni. Ook de sedert 2 jaar alhier bestaande kegelclub „Land- en Scbiezicht" is ontbonden. Htt bestuur zag zich genoodzaakt, hier toe over te gaan, aangezien de eigenaar der banen, de heer A. v. d. Moor, deze niet langer voor de leden der club disponibel stelde, wegens de geringe belangstelling, die er getoond werd. Bij Kon. Besluit is benoemd tor leeraar aan de R. H, B. S. te Groningen, C. J. Koolboom, thans leeraar aan de H. B. S. te Sneek. Bij Kon. Besluit ia benoemd tot notaris te Dor drecht, mr. J. R. deKoning, candidaat-notaris aldaar. Bij Kon. Beslnit is toegekend de zilveren eere medaille der orde van Oranje-Nassau aan den adjunct havenmeester te "Willemsoord, S. Jaring. Bij Kon. Besluit is de kapt. W. C. Staring, van het 8e reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1253 's jaara. „Nederland en Oranje". Gisterenavond had in hel gebouw van sPatri- monium" een vergadering plaats, belegd door de kiesvereeniging ^Nederland en Oianje" en toegankelijk voor niet-liberalen. Daarin traden als sprekers op de heeren Krap en De Wilde, beiden uit 's-Graven- hage. De vergadering werd geleid door den heer C. Klein, die het woord in de eerste plaats gaf aan den heer Krap. Deze zette uitvoerig uiteen de taak, die op de Provinciale Staten rust, voor zoover dit be treft de provinciale belangen, en voorts hun bevoegdheid om de leden der Eerste Kamer te kiezen. En hierin lag bij de verkiezing voor leden der Prov. Staten het zwaartepunt; dit maakt het noodig deze verkiezing ook te maken tot een partij-verkiezing. Uitvoerig betoogde spr. de noodzakelijkheid om de Eerste Kamer om te krijgen, dat wil zeggen om te zorgen dat ook de kerkelijke partijen daarin een overwegenden invloed krijgen. Wat toch vermag de Tweede Kamer met de steenen des aanstoots en der ergernis te verwgderen, wanneer de Eerste Kamer steeds daar is met de macht om die pogingen te ver ijdelen? Spr. zou geen candidaten bespreken. Hij was alleen hier gekomen om zyn beginselen te openbaren. De heer D e W i 1 d e kreeg daarop het woord. Deze wees er op hoe door de lauwheid der kerkelljken de liberalen zich hadden meester gemaakt van het gezag en dit teeds dadelyk hadden aangewend om den Bybel uit de sehool te weren. Groen van Prinsterer, da Costa en Bilderdijk waren de mannen geweest die in woord en schrift hadden opgewekt om pal te staan voor den beginselen der anti-revolutionnaire partij, die haar wording en bloei ook aan hen had te danken. Spr. somde daarop de bezwaren op die hij als anti-revolutionnair tegen de liberalen had. Ook noemde hij het een ergernis dat de minister had geweigeid, een uitnoodiging te richten tot de verschillende kei kgenootschappen om een bid stond te houden op 31 Augustus a. s. Voorts dat Nederland nog steeds bij andere landen achter is in het nernen van maatregelen tot het handhaven van Zondagsrust. Ten derde en zeker niet het minst was een steen des aanstoots en der ergernis de open bare school. Al deze ergernissen golden zoowel voor de antirevolutionnairen als voor de Christeljjk- Historischen en de Katholieken, en het was daarom natuurlyk dat die partyen samenwerkten om die ergernissen te verwijderen. En wanneer dit hier eendrachtig gedaan werd, dan, spr. was daarvan overtuigd, zouden morgen uit de stem bus komen de heeren Krap en Nolet. En niet alleen hier maar ook in bijna alle andere districten zouden de kerkelijke partyen de zege op die wijze kunnen behalen. Spr, deelde de verschillende schakeeringen der partyen in 2 groepende eene vormende een cirkel met het ongeloof, de ander met het kruis tot middelpunt. Uildrukkelyk wees spreker er op dat de anti- revolutionnaire party geen invloed kan uitoefenen op zich zelf en het was daarom noodig dat zij zich verbond met de andere partyen, die dezelfde bezwaren hadden tegen het bestuurder liberalen. Recht en gerechtigheid moest er zijn voor alle partyenvoor anti-revolutiorsnairen, voor christelyk-historischen en voor Katholieken, zelfs voor liberalen, en dat zou eerst zijn wanneer de liberalen werden verdrongen. Van de gelegenheid tot inlichtingen vragen werd gebruik gemaakt door slechts éen persoon die informeerde welk verschil er bestond tus- schen de subsidie die het rijk gaf aan de open bare scholen en die aan de bijzondere scholen. Door den heer De Wilde werd verklaard dat de bijzondere scholen per leerling kregen ongeveer f4.en de openbare scholen f30 per kind aan het ryk kosten. De heer Klein bracht daarop den dank der vergaderden aan de sprekers van dezen avond, waarbjj hij nog de mededeeling voegde dat er hier in de gemeente personen zijn in het bezit van vaste goederen tot een bedrag van ruim f8000.wier kinderen op de open bare kostelooze scholen gaan, terwijl er anderen zyn die met een inkomen van 25 k 30 gulden slechts 7Va ct. schoolgeld voor hun kind betalen. De vergadering werd daarna op de gebrui kelijke wijze gesloten. In de jaarvergadering van de onderwijzers- vereeniging in het arrondissement Schiedam te houden in de maand Juli, zal de heer mr. H. Smeenge optreden met het onderwerp uLeer- plicht." Bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten te Ir Amsterdam zat Schiedams Mannenkoor jOr- i pheus" meewerken aan de Aubade te brengen aan H.M. de Koningin en aan het concert uit sluitend voor H.M. en genoodigden te geven. De beide personen, die gisteren wegens in klimming in de woning van P, Verkade en als verdacht van diefstal in arrest waren gesteld, zyn heden weder vrij gelaten. Door de politie is de portemonnaie, inhou dende ruim f4.—, op den Rotterdamschen dyk gevonden. Bij den schoenmaker A. Le Pair heeft een kip een bijzonder groot ei gelegd, naar men ons mededeelde. Dit ei weegt ruim 1 ons. Als een tweede bijzonderheid in de kippen- wereld kan nog worden vermeld dat by een anderen kippenhouder 2 eieren zyn gelegd door een kip die sedert 14 dagen zit te broeden. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoeld 4 partyen schol en tong, de prijzen waren voor schol van f0.35 tot f2.42%, tong f0.75 tot f4.00, alles per koop. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 17 Juni. Notaris: W. J. A. Roldanüs. Een winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning, pakhuizen, open grond, tuin en erven, aan de Hoofdstraat no. 87, kadaster sectie L no. 1398, groot 589 centiaren, voor f2300. BURGERLIJKE STAND. Overleden 15 Juni, Gerrit van der Windt, 67 jaar, St.Anna-Zusterstraat. 17 Juni. Jan Vrijland, oud 66 jaar, St.- Ptetersteeg. Ondertrouwd j 16 Juni. M. A. »an Rhijn, 23 jaar, en A. van Katwijk, 24 jaar. H. C. van Waalwijk van Doorn, 22 jaar, en M. Tettelaar, 25 jaar. P, v. d. Wal, 23 jaar, en N. Stegman, 24 jaar. W. van Ravens, 22 jaar, en H. v. d. Hoeven, 22 jaar. Gisterenmiddag 2 uur had de machinist stoker van de sleepboot Kgmond het ongeluk beklemd te raken tusschen d# machine, waar door de middelvinger van zyn rechterhand werd afgesneden. BURGERLIJKE STAND. Geborens 16 Juni. Arie, zoon van J. v. d. Kooij en P. Rodenburg, Kortedijk. Margaretha Hendrika, dochter van H. H. Zwaans en M. Kop, Oed. Biersloot. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werd gisteren de behandeling voortgezet in de zaak van Davy Blitz, directeur der „Algemeine Premien- und Rentenfcauk" firma M. Linden Co., beschuldigd van oplichting met premieloten. Een drietal getuigen wares in deze zaak uit Duitschland overgekomen, die èe dupe waren geworden van de voorspiegelingen van Davy's agenten. De eisch was 9 maanden, De verdediger mr. Jos. van Raalte drong op vrijspraak aan. Uitspraak over 8 dagen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis van de Haagsche rechtbank waarbij de heer V. van M., directeur der Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek is vrijgesproken van het afleveren van jenever op de verpakking voorzien van het merk waarop de firma J. de Kuijper en Zn, te Rotterdam recht heeft. korpsen zullen samenkomen, teneinde zich onderlin» te meten in bedrevenheid als schutters. Van het leger zal aan dien wedstrijd, die is uit geschreven door de Vereeniging van de Nederlaudsche Scherpschutters, worden deelgenomen door het regi ment grenadiers en jagers, de acht overige regi menten infanterie, de normaal-schietschool,°het in structie-bataljon, de vier regimenten vesting-artillerie en het korps pantserfort-artillerie, elk vertegenwoor digd door een detachement van 5 onderofficieren of minderen, onder bevel van een officier, terwijl Z.Exc de Minister van Oorlog verder heeft bepaald dat daaraan ook door officieren van de korpsen' der Infanterie zal kunnen worden deelgenomen, voor zoover daartegen bij de betrokken commandeerende officieren gcene bedenking bestaat. Ten behoeve van den wedstrijd werden door het Departement van Oorlog beschikbaar gesteld 6000 patronen voor het geweer II. 75, 11000 voor het geweer M. 71 en 1000 revolver patronen Be bevolking te 's-Gravenhage. Dat het aantal vrouwelijke ingezetenen schier overal grooter is dan dat der mannelijke, is be kend. Dat echter dit verschil te 's-Gravenhage zoo groot is als wellicht nergens elders, zal niet ieder weten. Toch is dat zoo. Blijkens het ver' slag van den toestand der gemeente 's-Graven hage over 1897 was op 31 December 1897 aldaar het aantal mannen 89.844 en het getal vrouwen 106.881, een reusachtig verschil dus. Een kermis afgeschaft. Op voorstel van den burgemeester heeft de Raad der gemeente Hiudeloopen met op 1 na algemeene stemmen besloten de kermis af te schaffen. Ongeval bij een exercitie. Woensdag-morgen vielen bij het exerceeren van het korps rijdende artillerie op de Kemper- bergerheide bij Arnhem de zes paarden, ge spannen voor een der stukken geschut, waardoor de berijders eveneens tegen den grond geworpen werden het stuk geschut kwam daarna boven op heu terecht. Gelukkig bekwamen manschappen en paarden weinig letsel, alleen een kanonnier bezeerde zijn been zoodanig, dat hij in het Militair Hospitaal opgenomen moest worden. De tram-ontsporing Een der gewonde dames hij het tramongeluk te Sneek heeft tegen de Nederl. Tramw-Mij. een vordering van schadevergoeding ingesteld van f 20.000. De toestand der gewonden is zeer bevredigendmej. P., wie een been geamputeerd is en het andere op drie plaatsen is gezet, zal dit laatste waarschijnlijk kunnen behouden. (N. Gr. Ct.) Laaghartig. Eenige brooddronken personen te Achterveld, gemeente Barneveld, hebben zich schuldig ge maakt aan ernstige mishandeling van een arme, ongelukkige vrouw, die van haar verstand be roofd is. Zelfs vrouwen moeten aan de mishan deling deelgenomen hebben. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Skhietwedstrijd te Loosduinen. Het eerste feest in ons land, hetwelk zal plaats hebben tot viering der a. a. inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin, zal waarschijnlijk zijn de vijfdaagsebe rénnie, van 6 tot en met 9 Julia.s.te Loosduïuea, waar afgevaardigden der korpsen van leger en marine, dienstdoende en rustende schutterijen, scherpschutters en weerbaarheidsvereenigingen en Be moord te Grathem. De bedrijver van den moord op een inwoner van Grathem, van welk wanbedrijf wij gisteren melding maakten is gearresteerd. De arrestatie ging nogal met moeilijkheden gepaard, daar de marechaussees hem tegen de woede van het volk bijna niet konden beschermen, men trapte en sloeg hem terwijl hij tusschen de mare chaussees werd weggebracht en toen men hem niet meer bereiken kon, zond men hem een hagelbui van steenen na. Aan het krachtdadig optreden der mare chaussees is het te wijten dat de moordenaar er eveneens zijn leven niet bij heeft inge schoten. Woensdag werd het lijk van den verslagene per kar naar Panheel, zjjne woonplaats, over gebracht. Eene groote menigte inwoners van Grathem bewezen den ongelukkige de laatste eer. De overledene stond als een braaf en op passend jongeling bekend. Verkiezing Provinciale Staten. De Mmisters van Finantien en van Koloniën hebben zich naar het buitenland begeven. CADIX, 17 Juni. De minister van marine is hier teruggekeerd, na in volle zee aan het reserve-eskader zijn orders te hebben gegeven. Cervera zond bericht, dat hij levensmiddelen heeft tot den herfst. HAVANNA, 17 Juni. De batterijen wierpen eenige granaten op de M o n t g o m e r yElf schepen blokkeeren de haven. MADRID, 17 Juni. Het blad sSucha" inter viewde den correspondent van de »Times," die verklaarde dat dagbladreporters en voor standers van de vrije zilveraanmunting de Ver- eenigde Staten drongeD tot den oorlog, die het lijden der leconcentrados zonder twijfel ver meerdert. De Vereenigde Staten willen de annexatie van Cuba.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2