n •Hl STADSNIEUWS. P. LOOPUYT A. C. L NOLET a 244 331 314 279 101 329 296 197 295 114 87 82 JOH. KRAP E J. VERSTEEQ. S 306 284 188 276 271 352 318 303 80 87 YL A ARDIN GEN. Totaal Laatste Nieuws. Den zestienden dezer had de spits eener patrouille te Mehtareum een klewang-aanval van vijf Atjehers te verduren. In het handgemeen werden vier hunner gedood. Onzerzijds één officier en twee militairen beneden dien rang niet gevaarlijk gewond. Colonne van overste "Willems ging naar het gebied van Toekoe Bintara Kemala om over Tjot Moeroeng, Didah on Rambong naar Segli terug te keeren. Den zeventienden dezer zou een ge deelte der colonne van kolonel van De garnizoenen in de provinciën zijn gelijk tijdig overvallener waren er weinigo die zich overgavende meeste zijn na verdediging over meesterd. De msurgenten kwamen uit het Noor den en het Zuiden op rakken en vereenigden zich bij de stad Pasig aan de Pasig-rivier. Nergens kouden de Spanjaarden het houden, schoon de soldaten dapper waren en de streek gemakkelijk te verdedigen. Maar de offirieren, zegt Renter's berichtgever, zijn hoogst onbekwaam, terwijl de soldaten slecht gevoed, velen ook slecht gedisciplineerd waren. Er waren zelfs ccmpagniën die in twee dagen geen eten hadden gehad Den 4den Juni namen de opstandelingen bij verrassing het fort aan de Zapote-rivier, ver joegen de Spanjaarden uit de beide provinciën Lagonas en vermeesterden verscheiden kanonnen. Ondanks hun dappere verdedigin°r moesten de Spanjaarden wegens gebrek aan ammunitie te rugtrekken. Den 5den veroverden de opstandelingen Las- pinas, Paranaque, Tanguls, Malibay en Pineda. De Spanjaarden, die negentig man verloren, trokken zich in Manilla terug. De insurgenten nog altijd is Reuter's spe ciale correspondent aan het woord vuren thans in Majate, zuidelijk vau Manilla, ander halve mijl van de citadel af, waarheen de bevol king op aanraden van den gouverneur is ge vlucht. De opstandelingen omsingelen nu Manilla en wachten op het sein tot den aanval. Verscheiden bataillons van inboorlingen verhelen hun voor nemens niet om gemeene zaak te maken met de insurgenten. De gouverneur riep een krijgsraad bijeen, waarin hij voorstelde de stad over te geven, daar alle tegenstand nutteloos was. De woede van den krijgsraad dwong den gouverneur af te tredende vice-gouvemeur verving hem, en deze gaf aanstonds tegenbevelen wat betreft het te rugtrekken der troepen uit het Veld. Den 5den werd het vuur voortgezet; ver scheiden kanonschoten stichtten onheil; de ont ploffing van een granaat kostte zes menschen- levens en verwonde een groot aantal personen- De berichtgever besluit aldus: De citadel is wel voorzien van levensmiddelen, maar onverdedigbaar tegen een moderne vloot. De laatste berichten uit de provincie zeggen, dat generaal Pena zich met duizend man te Santa- Cruz heeft overgegeven. De insurgenten stellen poor, een republiek te stichten onder Ameri- kaansche protectie. Zóó was dus de toestand op 5 Juni. Waarom Manilla sinds dien, ondanks den hachelijken staat van zaken, nog niet gevallen is, wordt op gehelderd in een telegram van den 12den uit Ca vita van admiraal Dewey aan den minister jvan marine. Dewey zegt daarin: „Sedert mijn telegram van 3 Juni is do toe stand niet veel veranderd. „De insurgenten gaan voort met hun vijande lijkheden, hebben, krachtdadig Manilla ingeslo ten, 2500 Spanjaarden gevangen genomen die zij zeer mensehelijk behandelen, en hebben de bedoeling niet zich nu reeds van de stad meester te maken. „Twaalf koopvaardijschepen die vluchtelingen aan boord hadden, ankerden in de baai, nabij mijne stelling, onder bescherming van de neu trale oorlogsschepen. De gezondheid van het es kader is uitmuntend; de Duitsehe vlootvoogd von Diederich komt heden aan. „Op dit oogenblik bevinden zich in de haven een Japansch, een Franscli, twee Ergeisdie en drie Duitsehe oorlogsschepen. Een vierde Duitseh oorlogsschip wordt verwacht." Dit vierde Duitsehe oorlogsschip is intusschen reeds aangekomen, en thans wordt zelfs een vijfde, dePrinzess Wilhelm, van Naga saki naar de Philippijnen gezonden. In de Spaanscbe Kamer is men nog altijd bezig met onvruchtbaar napleiten. Gisteren verklaarde de minister van koloniën dat toen Primo de Riveira om versterkingen vroeg, hij verwikkelingen vreesde met Japan, niet met de Vereenigde Staten. De minister hield staande dat de liberale regeering niet de- verantwoordelijkheid drceg voor de vredesonder- hat delingen met de insurgenten, die in Juli 1S9'i waren begonnen, toen Canovas nog aan het bewh»J vas. De minister van koloniën uit het kabinet Ca novas protesteerde tegen deze verklaring. Het ministerie van marine te Washington deelt mede dat de expedities die op wee zijn naar de Philippijnen, de Mariannen en de Ca- rolinen ongemoeid zullen laten. Die in bezit te nemen zal de taak zijn der expeditie die onder generaal Merritt zelf van San Francisco ver trekt. Omtrent de Antillen zijn de berichten van weinig beteekenis; die er zijn, betreffen bijna alleen de laatste beschieting door de Amerika nen van Santiago- Volgens een te Madrid van den gouverneur ontvangen telegram, strekte het bombardement zich uit van Aguadores tot Santiago. De Amerikanen losten 1000 schoten. De bat terijen antwoordden, en eenige Spaansche pro jectielen kwamen dicht bij de vijandelijke vloot neer. Het Spaansche eskader heeft niet geleden. De verliezen der Spanjaarden bedroegen 3 doo- den en 21 gewonden, waaronder 2 officieren. Van de Dauntless, vóór Santiago, luidt het bericht wel eenigszins anders. Daarin wordt gesproken van 5000 schoten, door de Amerikanen gelost. Dezen brachten de Spaansche batterijen tot zwijgen, maar toen de vloot weer wegvoer, zond een kustbatterij nog een half dozijn granaten af op de Massa- chussetts en de Oregon. Groote uitwerking moeten ook de dynamiet- bornmen hebben pv had van de V e s u vius, die 3 schoten loste, 'wee daarvan kwamen neer in de haven op d', >ats waar zich het Spaan sche eskader be- ma, en hun uitwerking kon men niet met juistheid nagaan. De derde kwam neer op het eilandje Cayo- Smith aan den ingang der haven. De geweldige ontploffing lichtte een deel van het eiland als het ware uit zee op. Een granaat van de Texas vernielde een Spaansch kruitmagazijn. Donderdagmiddag was er voor Santiago nog geen enkel transportschip aangekomen van de expeditie-Shafter. Men denkt, dat de Amerika nen op een punt ten westen van Santiago zullen landen. De Cubaansche regeering heeft naar Madrid geseind dat men niet bevreesd is voor een lan ding der Amerikanen, en wel om den regen en de gele koorts. In Spanje is men verontwaardigd over de be schuldiging van Amerikaanscbe zijde, dat de Spanjaarden de lijken der vijanden zouden mis handeld hebben. Men beweert dat die beschuldiging de opstan delingen treft, die het doen voorkomen of de Spanjaarden de schuldigen zijn om dezen in^en slecht daglicht te stellen. Intusschen is aan de Amerikanen reeds geble ken dat de Cubaansche vrijwilligers in het Spaansche leger de schuldigen zijn- Maarschalk Blanco heeft volmacht gekregen voor de uitwisseling van gevangenen maar zijn aandacht is er op gevestigd dat het gevaarlijk kan zijn gevangenen vrij te laten, die op de hoogte zijn van de positie der Spanjaarden. Men houdt het er in Spanje voor dat de oorlog lang zal duren. Wellicht is dit ook slechts schijn om daardoor een interventie der mogendheden uit te lokken. In ieder geval wordt een derde eskader in ge reedheid gebracht, en wordt er hard gewerkt aan de versterkingen op de Balearen en de Ka narische eilanden. Het Spaansche eskader onder Camara is Don derdagavond Gibraltar gepasseerd, koers zet tende nar het Oosten. De kapitein van een Duitseh stoomschip, dat gisteren te Gibraltar binnenliep, zegt dat hij het smaldeel bij Ceüta heeft gezien. Het is dus meer waarschijnlijk dat het naar de Philippijnen gaat, dan naar de Antillen of naar Boston, om die stad te bombardeeren, zooals geruchtsgewijze verluidt. de Sultan bevelen gegeven om de orde te herstel len. Er gaan troepen naar Uskub. De uitslag der verkiezingen voor den Duit- schen Rijksdag was gistermiddag om vijf uur in 317 districten bekend. Gekozen zijn 29 conser vatieven, 5 leden der rijkspartij, 63 van het Centrum, 4 van de hervormingspartij, 5 natio- naal-liberalen, 2 van de vrijzinnige vereeniging, 32 sociaal-democraten, 8 Polen, 1 Deen, 5 wilden. Er moeten 158 herstemmingen plaats hebben tusschen 40 conservatieven, 19 leden der rijks partij, 35 leden van het Centrum, 7 van de her vormingspartij, 60 nationaal-liberalen, 4 van de vrijzinnige vereeniging, 35 van de vrijzinnige volkspartij, 9 van de Duitsehe volkspartij, 9 van dtn „Bund der Landwirthe", 84 sociaal-demo craten, 1 Pool, 7 Welfen en 6 wilden. Yoor zoover uit de tot nogtoe bekende resul taten blijkt, wonnen de conservitieven zes zetels en verloren zij er vijf. De Rijkspartij won één zetel en verloor er negen. Het Centrum won vier zetels, de hervormingspartij verloor er een; de nationaal-liberalen wonnen een en verloren acht zetels; de vrijzinnige vereeniging verloor zeven zetels, de vrijzinnige volkspartij zes, de Duitsehe volkspartij clrie. De sociaal-democraten wonnen drie en verlo ren twee zetels, de Polen verloren drie, de Wil den verloren één en wonnen een zeteL Van de sociaal-den ocraten zijn Singer en Liebknecht te Berlijn, Bebel, Diet en Metzger te Hamburg gekozen. De conservatieven van verschillende schakee ring betreuren nu reeds groote verliezen. [Men zie ook hierachter onder „Telegram men". Red.] Gemengde Hededecllngea President Faure heeft Ribot met de vorming van een ministerie belast. Deze heeft geconfe reerd met Leygues, oud-minister, en '-erklaart een kabinet van verzoening te willen vormen, dat een homogeen republikeinsch karakter di aagt. Als leden van zijn ministerie worden ge noemd Cbautemps, Vigier, Freycinet en Lur ries. Men denkt dat Ribot n i e t zal slagen. Volgens de „Soir" heeft de aftredende .Fran- sche minister van oorlog nog den oud-afgevaar digde Reinach voor een raaa van onderzoek ge daagd wegens zijn artikel in de „Siècle", waarin hij uit een Engelsch tijdschrift deze woorden citeerde „Keizer Wilhelm kan, zoodra hij maar wil, het weefsel van leugens vernielen, waar achter de generale staf haar wandaden poogt te verbergen." De debatten in de Italiaansche Kamer zijn rumoerig en heftig van toon. Men vreest dat het ministerie zal worden ge dwongen af te treden. Aan de Montenegrijnsche grens wordt weer bloedig gevochten tusschen Christenen en Alba- neezen, zonder dat de autoriteiten tusschenbeide komen. Eli dorpen zijn geheel verbrand. Op vertoog van de Montenegrijnsche regee ring, daarin ondersteund door Rusland, heeft Verkiezing Provinciale Staten. Gelijk wij reeds aan onze abonné's Ie Schie dam per bulletin berichtten, had de gisteren gehouden stemming ter vervulling van twee plaatsen in de Provinciale Staten van Zuid- Holland in het district Schiedam den volgenden uitslag Periodieke verkiezing. (Aftreden Loopuyt). Uitgebracht2865 stemmen. Van onwaarde196 Geldig2669 j Volstrekte meerderheid 1335 Hiervan vei kregen de lieeren P. LOOPUYT1356 stemmen. A. C. A. NOLET 1313 Gekozen de keer P, LOOPUYT, (lib.). TusschentjjdscJie verkiezing. (Vacature-Maas). Uitgebracht2864 stemmen. Van onwaarde178 Geldig2686 Volstrekte meerdeiheid 1344 Hiervan verkregen de heeren JOH. KRAP1264 stemmen. II. J. VERSTEEG 1422 Gekozen de heer II. J. VERSTEEG, (lib.). Over de verschillende stemdistricten waren de geldige stemmen op de candidaten als volgt verdeeld Periodieke verkiezing. onder onze stadgenoot, de heer C. van der Most. Van de openbare gebouwen, wappert heden op den Waterloodag de nationale driekleur. Behalve in Zuid-Holland vindt men dit gebruik bijna nergens meer in zwang. Tusschentijdsche verkiezing. t t— 4—4 1—4 t—1 OA 3 DS 1=3 CU u C2 "CSS OA OA C2 E2 OA >- O b-i t— i OA OA eet éa éo CA C2 DQ 3 U S3 <u 131 90 t-=i Aan de meeste abonné's hier ter stede zonden wij gisterenavond een bulletin betref fende den volledigen uitslag van de verkiezing van de Provinciale Stalen in ons district. Enkelen abonné's zonden wij dit bulletin eerst hedenmorgen; voor gisteren zoude het te laat geworden zijn. Er zijn wel eens menschen, die zeggen>ik zou wel een telephoon willen nemen maar ik heb er zoo weinig aan." Nu, iemand van die soort had gisterenavond eens even aan ons bureau moeten komen dan nam hy er stellig geen. Maar niet wegens het weinige gebruik. Het schelletje stond niet stil. »Hoe is het er mee?" »Wie zyn voor?" >Is er al nader bericht?" »Hoe is Overschie?" »Wat duuit district IV lang!" Hallo, toe wil u mg s. v. p. den uitslag, zoodra u die weet, telephoneeren, aan de krant weet u het toch het eerst?" Zoo ging het den ganschen avond van zes tot 10 uur. Wij zijn natuurlijk uiterst gevoelig voor de blijken van belangstelling en stelten het op prijs, dat men zich tot ons in de eerste plaats richt, omdat meu meent daar het best te worden inge licht; maar vriendelijk verzoeken wg toch ons in het vervolg op stemmingsdagen vragen om inlichtingen te willen sparen. Niet alleen dat voortdurend een onzer redac tieleden aan de telephoon moet staan, maar de berichten, die wij zelve door middel van onzen verspreker verwachten, ondervinden vertraging, wanneer de lijn door anderen is in beslag ge nomen dan door wie wij dat in de eerste plaats zouden wenschen. Nu waren er belangstellenden, die ons tien keeren opbelden. Wat wij zelf weten pubüceeren wij onmid dellijk voor ons raam. Men ga daar dus kijken des te vlugger kunnen wg opschieten. Wielrijders. De Politie wyst onbesuisde wielrijders op art. 308 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij aan wiens schuld te wijten is dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt of zoodanig lichamelijk letsel waaruit tijde lijke ziekte of verhindering in de uitoefening zijner ambts- of beroepsbezigheden ont staat, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste 6 maanden. Bij Kon. Besluit is, voor den tijd van drie jaren, belast met het gezondheidsonderzoek van schepen alhier, dr. B. de Brujjn. Voor het examen in het boekhouden op 13, 14 en 15 Juni LI. vanwege de vereeniging van leeraren te Amsterdam gehouden, hadden zich 93 candidaten aangemeld, waarvan 92 zijn op gekomen. Hiervan slaaHen 45 candidaten waar- In de tweede helft der maand April werden aan het postkantoor alhier verzonden de vol gende stukken aan onlrxenden. Brieven: 1. A. F. de Blecourt, 2. Thiemen Manjette, 3. Wed. J. tan Halteren, 4. A. Schippers, 5. J. Rottier, 6. Huken, 7. H. Hok, Amsterdam, id. Beverwijk. 's-Hage. id. Rotterdam. Schiedam. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester de Heer B. A. Verhallen. 3e UITVOERING op Zondag 19 Juni 1898, des namiddags ten 1 uur, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. Programma: 1. »Voll Dampt Voraus" Marscb, Herold. 2. Ouverture ïEgmont", L. Beethoven. 3. nFrühlingskinder" Wals, E. Waldteufel. 4. Ouverture nMartha", T. v. Flotow. 5. Inleiding tot de Opera ïLoreley", M. Bruck! 6. Groote Fantazie v/d. Opera jFaust", Ch. Gounod. Volksliederen. BURGERLIJKE STAND. Geboren* 17 Juni, Petronella, dochter van J. J. v. Scheindelen en J. C. van Dyke, Oosterstraat. Jannetje, dochter van A. M. J. de Ridder en G. van Woerkom, Botterdamsche dijk. Laurentius Johannes, zoon van L. van Baarle en A. M. v. Dooren, Broersveld. Johanna Elisabeth, dochter van W. v. d. Wendt en J. M. Ritman, Bleekerstraat. Overleden 16 Juni. Johannes Wilhelmus Bernardus Mooihuijzen, oud 16 dagen, Broersveld. 76 Juni. Levenloos aangegeven kind van J. Dooreieijers en J. van Lieshout, Buitenhavenweg. Verkiezing Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 2 leden van de Provinciale Staten in het Kies district Vlaardingen was de uitslag als volgt: Vlaardingen Vlaard.-Ambacht Maassluis Maasland Rozenburg Naaldwijk De Lier, 's Gravenzando Monster Loosduinen Wateringen Rijswijk 1219 111 573 262 104 1123 130 445 533 668 218 229 5615 355 20 119 47 16 44 8 77 11 21 22 624 34 114 25 22 240 38 218 56 78 14 56 749 1519 367 25 204 28 33 227 '3 233 74 15 52 359 59 280 183 56 313 77 144 439 244 181 153 536 69 328 219 73 285 86 169 403 251 183 146 1366,2790 2748 18 3 20 4 1 14 4 3 12 3 5 12 95 Gekozen derhalve de heeren M. P. YAM RUIJVEN en A. W. SCHIPPER!». Bg Kon. Besluit is, voor den tijd van drie jaren, belast met het gezondheidsonderzoek van schepen alhier, dr. J. Voogd. Bij het vervoeren der enorm groote wagens van de alhier te plaatsen stoomcaroussel kwam één daarvan in aanraking met de hardsteenen paal, geplaatst voor het huis van den slager v. d. Pleat die doormidden brak zonder dat de wagen eenig letsei bekwam. De schade zal door den carousselhouder worden gedragen. Donderdag 23 Juni a.s. des avonds ten 8 uur, zal het muziekgezelschap sConcordia" een concert in den tuin der zaal Harmonie" geven. De expeditie naar Pedlr. Aan heb Departement van Koloniën werd heden het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2