Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kert en Schooi. Ned. Herv. Kerk. Hooi.br Ondhbwijs Prof. A. A. W. Hubrecht, hooglceraar in de zoölogie aan de universiteit te Utrecht, is benoemd tot doc tor honoris causa van de universiteit van Cambridge. S P O K T. Gemengd Nieuws. noemd mej. G. M. E« Bussemaker te Steen wijk roet 7 stemmen tegen 5 op mej. Stokvis, mede 'aldaar. Laatstgenoemde was No. 1 van de voordracht door B. en W. in overleg met den arr.-schooiopziener in afwyking van 't advies van 't hoofd der school, die aan mej. B. de voorkeur gaf. Uit het uitvoerig verslag der Raadszitting in 't»N. en Adv.blad voor Steenwjjk en Om streken" bljjkt, dat aan deze benoeming een opmerkenswaardige gedachten wisseling is vooraf gegaan, uitgelokt door een singuliere zinsnede in het advies van het hoofd der school, den heer Klaver. De heer R. van Essen had bedenking tegen die bedoelde zinsnede nl. »dat, wijl het aanlee- ren van niet alleen maatschappelijke, maar ook zuiver christelgke deugden, bij de wet voorge schreven is, het hem voorkomt, dat mej. Busse maker de voorkeur verdient boven mej. Stokvis" (Israëliete). Het zou den heer Yan Essen vreemd voorkomen, dat ook niet een Israëliet de Chris telijke deugden kon betrachten; hiervan waren toch de voorbeelden voor 'tgrypen. Na nog herinnerd te hebben aan 't geen mr. Godefroi (ook Israëliet) had gezegd bij de tot standkoming der wet, vervolgde hij: >Kunnen Israëlieten geen ootmoed en zelfverloochening betoonen en liefde bezitten tot hunne naasten? Spreker is van het tegendeel overtuigddoch de heer Klaver schijnt van eene andere meening te zijn; hjj vindt dit onbillijk, ja zelfs onredelijk. De heer C. Hogeman wil niet beweren, dat de heer Klaver goed gehandeld heeft, door iets dergelijks neer te schrijven. »'tls waar", zegt spreker, »de Israëlieten worden over de geheele wereld versmaad en hun geslacht is nu eenmaal in oneer, doch dit heeft men aan zich zelf te wijten door de kruisiging van den Heere Jezus. Let daarbij verder op de overmoedige taal, toen door hen gesproken»Zjjn bloed kome over ons en over onze kinderen." Hij heeft echter ook nog een ander argument om mej. Bussemaker te benoemen, wjjl verschillende ouders der schoolgaande kinderen uit ':uurt aan deze de voorkeur geven. Hierop r""1' men toch wel eenigszins letten. De Voorzitter die een woord van protest tegen zulke taal noodig achtte verklaart, dat hg het lang niet met den heer Hogeman eens is. Hij wijst er op, dat het niet aan ons is den staf over een ander te breken. Voor God zijn wg allen gelijk, tot welk geloof ook behoorende. Hijj keurt het ten sterkste af te oordeelen, omdat alléén aan God het oordeel is. De Hemelsche Vader laat de zon schijnen over goeden en boezen en doet het regenen over rechtvaardigen eu onrechtvaardigen. Zoo ook heeft elk Nederlander volgens de Grondwet gelijke rechten en aanspraken. De heer R. van Essen wil nog wijzen op de woorden, door Jezus gesproken aan bet kruis »Vader, vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen," en op het voorbeeld ons gegeven door den bartnhartigen Samaritaan. De heer C. Hogeman wil hierop niet ingaan, doch blijft van meening, dat een Christen beter de Christelijke deugden zal onderwijzen. De heer A. A. Tiel Groenestege stemt hier mede in. De Voorzitter zegt, dat de wet hiervan niet spreekt, zoodat de Raad te dien opzichte vol komen vrjj 's- Men vergete niet, dat het hier een neutrale school betreft. Na nog een enkele opmerkingen o. a. over de moeilijkheid die mej. Stokvis zou hebben om in de buurt der school kost en inwoning te verkrijgen, zoodat zy allicht iederen dag heen en weer naar Steenwijk zal moeteD gaan, werd gestemd met het vorenstaande resultaat Bakkerij-tentoonstelling. Verleden Maandag heeft het uitvoerend comité de beschikking gekregen over de terreinen van de Diergaarde, en nu reeds zijn de bakkerijen en de ovens van de hh. Ph. Kaiser, uil Amster dam, en P. v. Tilburg, uit Vrijenban, bijna geheel gereed 1 Die heeren hadden namenlijk van de direc tie van den Dierentuin, aan wièr welwillend heid en zucht tot medewerking een woord van lof zeer zeker niet mag worden onthouden, toe stemming gekregen om reeds vroeger met dien bouw aan te vangen. Dinsdag is door de Mij. ïde Meteoor" een begin gemaakt met de installatie van het Voor een armzalige drie duizend francs, zeg ik, mejuffrouw... Hemel, papa, stuif niet op 1 Ik? neen; maar 't is waar! 'tls Bonnivet hier en Bonnivet daar! Ik kan geen bord op tillen, geen kaars meer aansteken, of ze malen me 't zelfde liedje aan mijn ooren! Het draait er op uit, dat hij bij mij gesmuld heeft voor driemaal zoeveel geld ala ik van hem leende. Ochvader. Ga je nu ook voor zijn pleizier tegen me prui len? Hij brengt zelfs oneenigheid in mijn huis gezin Bij dat al verloochen ik de dankbaarheid niet, Amelia. Ik weet 't al te goed. Maar, drommels, men moet me met rust laten? TV. Na verloop van twee jaar, Miscopin is in gesprek met den buurman, die eertijds getuige was van zijn vertoon van geest drift. En die goede meneer Bonnivet, hoe staat 't daarmee, meneer Miscopin? Hoe 't met hem staat eerlijk gezegd be moei ik me tegenwoordig weinig met hem. »Washingtön"licht, want tijdens de tentoon stelling zal het gas op het terrein buiten dienst gesteld worden. Gisteren is een detachement genie-soldaten begonnen met de oprichting van een veldbak- kerrj en een veldkeuken, onder toezicht van den majoor-intendant G. E. Winckel. Deze inzending van het ministerie van oor log zal ongetwijfeld een der attracties van de tentoonstelling worden. De opening der oudheidkundige afdeeling zal eerst plaats hebben Dinsdag, den 12en dezer. De toezeggingen tor inzending, welke de sub commissie aan wie de inrichting dezer afdeeling is opgedragen, verkreeg, zijn reeds nu zóó talrjjk, dat het haar niet mogeljjk is eerder met de rangschikking en catalogiseering gereed te komen. (B. B. Ct.) „Patrimonium." De 47e algemeene vergadering van het Neder- Iandsch Werkliedenverbond ^Patrimonium" zal worden gehouden op Dinsdag 28 Juni in het lokaal Vondelstraat 17 te Amsterdam. Maatschappij van Flmrmacfe. De 47e algemeene vergadering der Ned. Maat schappij tot bevordering der pharmacie zal van 18 tot 29 Juli in Noord-Brabant gehouden wor den. Op Maandagavond 18 Juli zullen de leden feestelijk worden ontvangen in het Casino te 's-Hertogenbosch. De eerste congresdag zal aldaar worden ge houden. Na afloop der werkzaamheden zal een diner in het casino, opgeluisterd door de muziek der schutterij, plaats hebben, waarna het con gres des avonds te 9 uur per extratrein naar Breda stoomt, waar een concert in Concordia wordt aangeboden. Den tweeden dag vergadert het congres te Breda, om na afloop der werk zaamheden een rijtoer te maken naar Ginneken en Prinsenhagen, naar het Mastbosch en Lies bosch, waarna de samenkomst door een gemeen- schappelijken maaltijd in Concordia wordt be sloten. OVERSCHIE, 18 Juni. Ter bekoming van goed drinkwater is men te Overschie reeds 14 dagen bezig met het slaan van pijpen op een weiland in den Droogenhoek. Het daardoor verkregen water voldoet echter niet aan de gestelde eischen zoodat men daar heden het werk heeft moeten staken. XETHEL EN SPA1AND, 18 Juni. Een kiezer werd gisteren door een partijgenoot ter stembus ge leid. Hij overhandigde zijn stemkaart, ontving een stembiljet en vroeg den voorzitter om inlichtingen aangaande de wijze van invuliing die hem natuurlijk bereidwillig gegeven werden. Toen vroeg de man wien hij nu eigenlijk kiezen moest, want hij was glad vergeten wat hem gezegd was. De vraag van den begeleider, of die mocht zwart maken, werd natnnrlijk geweigerd, en onze kiezer, die ook niet lezen kon, wierp zijn biljet blanco in de bus met de woorden„zij hebben ge wild dat ik ging stemmen, welnu ik ben er geweest." Burgerlijke Stand van Overschie. Ondertrouwd: 16. M. v. d. Dool, jm., 26 j. en A. P. v. d. Gaag, jd., 23 j. Geboren: 15. Johanna, d. v. A. C. van Dijk en A. P. v. d. Laan. Overleden: 16. A. A. Koot, 2 mud. Bij Kon. besluit zijn met het gezondheidsonderzoek van schepen, voor den tijd van drio jaren, belast de na te noemen geneeskundigenvoor Vlaardingen. dr. J. Voogd, aldaar; voor Schiedam, dr. B. de Brnyn, aldaar; voor Helievoetsluis, M. Goedhart, aldaar; voor Maassluis, W. van der Starp, aldaarvoor Velzen, T. L, E. Kaulbach, aldaar, en voor Delfzijl, dr. C. J. Trip aldaar. Bij Kon, besluit zijn benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke Nederlandsche Marine reserve de heeren E. M. Swaan, M. G. Brederode en J. Boon. Tot redacteur van do Deli-Courant te Medan (Deli) is benoemd de heer W. J. H. Muiier, te 's-Gravcn- hage. Na een reis gemaakt te hebben naar Ned.Indië, Britsch-Indië en de Straits-SettlementB, zal de heer Muiier aan het einde van dit jaar te Medan aan komen. Door B. en W. van Groningen wordt voorgesteld een nieuw aangelegde straat daar te doopen: Jan Gouverncurstraat. De bekende romanschrijver George Ebers ligt op sterven. De ziekte die hem reeds lang het gebruik van zijn beenen onmogelijk heeft gemaakt, heeft ver leden week plotseling een ongunstige wending ge nomen. Ebers is 62 jaar. Ziet ge elkaar niet meer? Och, zooi Zijt ge in onmin met elkaar i Ik Waar denkt ge aan Komaan! Ik dacht ook al. Een man, die u zoo'n geweldigen dienst heeft bewezen, wien ik u zoo erkentelijk heb gezien Dat ben ik ook nog, ofschoon ik hem sedert met allerlei goedheden wel het drievoudige te ruggegeven heb van de tweeduizend francs, die hij me eens leende. Wat! was 't maar tweeduizend? Ik had verstaan Wat? Waarschijnlijk door de praatjes van Bonnivet Wel neen Gij zei zelf Gij behoeft u niet te verdedigen. Men heeft me verteld, dat hij overal het weinige, dat hij voor me gedaan heeft, rondbazuinde en er een berg van maakte Welnu, zal ik u eens wat zeggen!' Ik houd niet van menschen, die zoo uit aanstellerij geven Door die menschen zon men er een afkeer van krijgen dankbaar te zijn Dat is ook een manier van uitzuigerij... Bonnivet is van dat allooi. Ik had hem er niet Beroepen: Te Grijpskerk (Walch.) J. W. A. Klinkhamer Bredius, cand., te Utrecht. Te Garrels- vveer, R. A. Pliester, cand. TeOuwerkerk(Duive- land), C. Kust, cand. te Nieuwolda. Aangenomen: Naar Genemuiden, D. Hnpkes, te Sprang. Naar Krimpen a/d. Lek, door J. G. Dekking, te Jaarsveld. Bedankt: Voor Gapinge, door J. W. A.Klink hamer Bredius, cand., te Utrecht. Voor Cortgene, door T. Stigter, te Groote Linöt bij Dordrecht. Voor Dedemsvaart, door J. Ossewaarde, te Meppel. Voor Twisk, loor J. Bruining, te Warga. Voor Poederooijen en Loevestein, door J. Haring, cand. te Utrecht. Voor Tzum, door J. Vonk, te Oldebroek. Waalsche Gemeentes. De 83e jaarlijksche réunie der afgevaardigden van de Waalsche gemeente zal dit jaar te Rotterdam wor den gehouden op 30 Juni eu volgende dagen, in de lokalen van De Doelen, en ingeleid worden door een godsdienstoefening in 't Waalsche kerkgebouw, waar in zal voorgaan ds. Ch. Lacheret, pred. te Delft. Gkr. Kerken. Beroepen: Te Naarden, J. A. de Vries, theol. cand. te Amsterdam. Te Westmaas, G, Wisse, theol. cand. te Kamperland. Te Wij kei, J. Bajeraa, te Heteren c. a. Te Oostkapelle (Walch.), W. Mulder, te Giesen-Oudkerk. Te Wijckel en Balk (Fr.), J. J. Bajema, te Randwijk en Heteren. Bedankt: Voor Andel, door A. Mulder, te Schoonrewoerd. R.-K. Keek. Tot Bisschop van Limburg is gekozen de Cister- cienser abt Dominicus Willi te Marienstatt bij Hac- kenburg.(L. K.) Amsterdam. Candidaats examen in de pharmacie dooc den beer L. E. Goeater; cand. S taats-examen in de geneeskunde door den heer D. J. v. d. Vijver, 2e natuurkundig examen door den heer J. M.Knip; scheer Jr. en het candidaats-examen lie gedeelte (met lof) door den heer J. A. I*. A. Stellwag. Propaedeutisch examen in de geneeskunde door de dames A. Pijsel en J. C. Stolp en door den heer S. P. Gualtbérie van Weezclhet candidaats-examen in de geneeskunde door den heer J. Doets het candidaats-examen in de rechten door den heer Hjalmar Reitz; 2e natuurkundig examen door den heer H. Habermehl, en doctoraal examen in de klassieke letteren door den heer H. J. Lulofs. Leiden. Candidaats-examen godgeleerdheid eerste gedeelte J. Swartdoctoraal examen godgeleerdheid A. E. Haentjens en tweede natuurkundig examen G. A. Bos en J. G. Dikshorn. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Ch. C. Beelaerts geb. te Arnhem, op: „Stellingen". Bevorderd tot artsen mej. H. Schagen van Soelen en de heer G. van der Peltz en toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren P. A. Moerman en B. Boom. CandidaatseTamen in de rechten de heer H. J. F. Heyman; voorbereidend kerkelijk examen de heeren P. de Haas Jr.enR.Mecuwenberg; doctoraalexamen geneeskunde de heeren C.D. van Rossem, A. Jurriaanse en P. W. Meihuizentheoretisch geneeskundig examen de heer J. Cornelissen; eerste natuurkundig examen de heer J, P. L. Hagen; candidaats-examen genees kunde do heer S. P. A. Hack. JJtrecht. Ie natuurk. ex.J. W. v. d. Garde, J. G. Geiger. Hendr. Cohra en Hartog Cohen. Cand. ex. theol. H: J. Magendans. Voorber. kerkel. ex.: A. T. Vink en H. J. van Rooijen. Groningen. Bevorderd tot arts R. P. Offringa, cand.-arts, geboren te Groningen, en A. R. van der Wal, eand.-arts, geboren te Beerta; eerste gedeelte van het arts examen H P. Krull, eand.-arts, geboren te Windeweer; prop. theol. examen D. N. Zuithoff (cum lande); candidaats-examen in de godgeleerdheid (2de gcd.) G. J. A. Offerhaus; kerkelijk voorbe reidend examen B. Scholtcns. Eerste natuurkundig examen de heer C. J. Brandts tweedo natuurkundig examen dc heer A. J. A. Kramer en doctoraal examen in de klassieke letteren de heer Th. Dokkum. Cordang rijdt Zondag te Parijs tegen Champion, De uitslag zal wel niet heel twijfelachtig zijn; Cor dang sloeg Champion voor eenigc weken te Roubaix en liet hem toen ongeveer 30 ronden achter. Eigen Eaari. De Bond van Orde door Hervorming te Groningen, is onder Tinaarlo (Drente) begon nen met het stichten van eene landbouwkolonie »Eigen Haard". De woningen zijn door de eerste kolonisten betrokken. Staande aan de lijn Gto- ningen Assen, zijn zij ruim en net; zy bestaan uit een kamer met keuken, stal en schuur, zijn tue in staat gerekend, anders zou ik geen cent van hem aangenomen hebben, geen cent dat verzeker ik je 'tls een schijnheilige, een bravo Hendrik. V. Na verloop van drie jaar. Miscopin is op de beurs. Zijn makelaar spreekt met hem bij het afsluit hek. Het is een hoete dag geweest, waarde heer Miscopin. Een goede temperatuur voor mijn kapitalen. Dat zou ik denken, u heeft „a la hausse" ge speeld. Met uw vriend Bonnivet is 't wat anders. Hij moet aanzienlijke verliezen geleden hebben Nu, des te erger voor hem Waart u hem niet genegen? Genegenomdat hij me eens ik weet niet hoe lang geleden een armzalig biljet van duizend franc geleend heeft. Hij mag er blij om zijn. Dat geld heeft hij ten minste in zijn zotte ondernemingen niet kunnen verspillen. Een vent, die zijn geld links en rechts heensmeet, het aan een hoop schelmen gaf Ik heb altijd voorspeld, dat het slecht met hem zou afloo- van steen opgetrokken en met pannen gedekt. De eerste kolonisten ontvangen de woning met grond eerst in losse huur. Blijkt de huur" der oppassend en vlijtig te zijn, dan wordt de losse m vaste huur veranderd. Aanvankelijk ontvangen de kolonisten, nu er nog niets groeit, een weekgeld. Ook te Vlagtwedde zal eene kolonie aan gelegd worden. Bussische joden. De heer mr. S. J. Hartog, vroeger te Rotter dam, thans in Den Haag woonachtig, heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den Russischen gezant in het belang der Russische joden. Mr. H. verzocht den gezant een vergelijking te maken tusscher. de Fransche, Engelschei Duitsche en Holtandsche joden met de Russische en wees er op, dat alleen de niet-gelijkstelling van den Russischen jood oorzaak is, waarom hij aldaar zulk een laag standpunt inneemt. Hij overhandigde den gezant de laatste rap porten der s Alliance Israël. Universelle", hopende dat dit in de toekomst verbetering in het lot zijner geloofsgenooten zal teweeg brengen, daar zij helaas nog bij honderdtallen uit het machtige Czarenrijk verdreven worden. Mr. H. meende, èn als Jood èn als lid van »A11. Isr. Un." iets te mogen doen in het belang zijoer arme geloofsgenooten. Zijn jarenlange werkzaamheid in het Bestuur der Montefiore-Vereeniging te Rotterdam, welke aan zoovele bannelingen onderstand verschaft, deed hem besluiten een en ander mede te deelen. De gezant nam de rapporten met vreugde in ontvangst en beloofde deze na lezing aan zijn chef (den Minister van Buitenlandsche Za ken te St.-Petersburg) toe te zenden. Verder deelde mr. Hartog mede hetgeen hij als lid en voorzitter der Monteflore-Vereeniging te Rotterdam heeft ondervonden en de gezant was verbaasd te vernemen, dat er ongeveer 30.000 Russische Joden door die Vereeniging naar Amerika geholpen zyn. (DA Tegen de louwverordening. Van de gemeentewege is men te Enschede onder toezicht der politie begonnen met het af breken van achttien flinke woonhuizen, welke in strijd met de bouwverordening zijn gebouwd. De eigenaar de heer E. Dalenoord heeft de woningen laten bouwen direct op den weg. Aan de eerie zijde breekt men afterwijl aan den anderen kant de aannemer van het werk nog bezig is, dat te voltooien. Een woesteling. De verpleegde v. d. Mark van het 1ste ge sticht te Veenhuizen is gisterenmiddag na school tijd ontvlucht. De rijksveldwachter Spa, een flinken politieman, achtervolgde hem en haalde hem op ongeveer 10 minuten afstand van het gesticht, midden in de heide, in, doch v. d. M, verzette zich zeer hevig tegen den politieman en sneed dezen met een mes in het gelaat en in den rug. Spa, hoewel hevig bloedend, bracht toch het gevaarlijk sujet persoonlijk aan het gesticht terug, waar de vluchteling natuurlijk onmiddel lijk kennis maakte met de cel. In het gelaat heeft Spa eene snede van 5 cM. lang en 2 cM. diep, in den rug 2 sneden van 6 en 7 cM. lang en eveneens 2 cM. diep, welke wenden onmiddellijk door dr. Hessel zijn ver bonden. Andrée's Pooltocht. Spoedig zal het een jaar geleden zijn, dat Andrée en zijn beide kameraden Frönkel en Strindberg hun ballontocht van uit Spitsbergen ondernamen en nog altijd is men zonder bericht, over hun verblijfwant de korte mededeeling die zij twee dagen later, 13 Juli, per postduif stuur den, was vrij onbeduidend. Hoewel Andrée kort voor zijn vertrek zijn vrienden verklaarde, dat zij zich over hem niet ongerust behoefden te maken, zelfs als hij een jaar uitbleef, is men toch voor het lot der drie waaghalzen zeer bevreesd. Zooals men weet, is reeds een Zweedsclie expe ditie naar de Noordkust van Siberië vertrokken, om nasporingen omtrent de luchtreizigers te doen. Ook de Duitsche Noordpool-expeditie heeft op haar program o. m. nasporingen naar Andrée's verblijf opgenomen en spoedig zal ook de uitstekend uitgeruste Wellmann-expeditie zich naar Andrée op zoek begeven. pen Dat is nu het gevolg van spilzucht Var. daar tot bedriegelijke knoeierijen om terug te winnen, wat men verloren heeft, is maar één stap. Spreek me niet meer van dien man. Het veidriet me, dat ik hem de eer heb gegund een dienst van hem aan te nemen VI. Na verloop van zes jaar. Miscopin de millionnair geeft een luisterrijke avondpartij. Er is een algemeen gesprek. Nu ik er aan denk, zegt een stem, ik heb ge hoord, dat een man, die eertijds tamelijk rijk was, van alles ontbloot, gestorven is Zekere Bonnivet Heeft u dien sukkel indertijd niet gekend, waarde Miscopin? Ja, antwoordt Miscopin losweg. Een arme drommel, wien ik een paar goudstukken moet geleend hebben; ik zal ze hem nooit terugvra- gen Alle aanwezigen heffen de oogen bewonderend ten hemel. VII. Moraal. Jo moet maar diensten bewijzen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6