DE DOOFHEID IN BELGIË. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Den achttienden dezer is colonne van kolonel van Heutsz nit de VII Moe- kims naar Segli vertrokken. Overal was bevolking teruggekeerd en arbei dende. Den negentiende kwam colonne van overste W illems te Segli terug. Geringe tegenstand ondervonden in heuvel terrein van Tjot Moeroeng en bescho ten nabij Bambi. Zwaar gewond een matroos en licht gewond twee mili tairen beneden den rang van officier. YLAARDINGEN7 Ingezonden Mededeelingen. Kerk en School. voorgesteld en door de vergadering aangenomen Jules Massenet te Parijs en de correspondee- rende leden H, S. Chamberlain, bekend geschied schrijver te Londen en Glasounow, bekend com ponist te Petersburg. De heeren Richard Hol, Bernard Zweers en Frans Coenen werden bestendigd als leden van het Kunstenaarsfonds. „Enkhuizen", „Enschedé" en „Goes" werden aangewezen om de rekening en verantwoording over 1897/98 na te zien, terwijl „Hilversum", „Schiedam" en „Zeist" werden plaatsvervangers. Do begrootmg 1899/1900 zal nagezien worden door „Den Haag", „Haarlem" en „Rotterdam". Besloten werd dat de „feitelijke" contributie, die de afdeelingen voor elk lid in de algemeene kas storten zal bedragen voor het volgend jaar 1.45. Op voorstel van „Delft" zal het hoofdbestuur, waar dit mogelijk is, overgaan tot contributie verlagingen. „Amersfoort drong daar met „Delft" krachtig op aan. Besloten werd de overblijvende 0.4 van het batig slot, 1080, dit jaar te verdeelen tusschen het muziekfeesten- en onderwijsfonds. Verder werd besloten aan. „Amsterdam" toe te staan 600, ten einde een jong en veelbelo vend zanger in staat te stellen zijne studiën te voltooieneen som van 200 uit het onderwij zersfonds te stellen ter beschikking van het hoofdbestuur, ten einde daaruit aan de afdee lingen, die het geven van kosteloos zangonder wijs aan kinderen in haren kring wensehen te bevorderen, toelagen van 25 tot 100 te kun nen verzekereneen som van 600 uit het on derwijsfonds ter beschikking te stellen van 't koobfdestuur, ten einde het eventueel tekort der in den loop van dit jaar te houden examens te kunnen dekken, een som van 100 als buitenge wone toelage te geven aan het kunstenaarsfonds. De penningmeester werd onder dankzegging voor zijn beheer gedechargeerd. Aan de orde kwamen daarna do bijzondere voorstellen. De afdeeling „Dordrecht" stelt voor een fonds j te stichten waaruit aan leeraars en leeraressen bij de inrichtingen voor onderwijs der Maat- Maatschappij, onder nader vast te stellen voor waarden, een pensioen uitgekeerd zou kunnen worden, Na ampele bespreking wordt besloten, dat het bestuur de zaak zal overwegen zonder dat daarvoor echter kosten behoeven gemaakt te wordenin de volgende vergadering zal rapport worden uitgebracht. Aan de afdeeling „Nijmegen" werd op haar verzoek een extra-toelage van f 400 toegestaan tot dekking van het nadeelig saldo, ontstaan door de zeer geringe ontvangsten van het Huis houdelijk Muziekfeest in 1897. Op verzoek van „Utrecht" wordt uitgespro ken dat hier geen precedent zal worden ge schapen. In de plaats van den aftredenden voorzitter, mr. L. J. G. van Ogtrop (niet herkiesbaar) wordt met 56 stemmen gekozen dc heer mr. J. B. Roelvink. Verworpen werd een voorstel van de afdeeling „Utrecht" om haar een crediet van 2800 te verleenen tot dekking van het eventueel tekort van een tweedaagsch muziekfeest met kunste naarsconcert, dat zij in Juni 1899 wenscht te geven. De vraagpunten betreffende de Leden-kunste naars werden aangehouden. De voorzitter sloot hierop de vergadering na een woord van hulde aan den afgetreden voor zitter mr. van Ogtrop. 's Avonds werd door de afdeeling „Bussum" een Huishoudelijk Muziekfeest gegeven. Opgevoerd werd de opera „Orpheus", waarin als solisten medewerkten mej. Com- van Zan ten, mevrouw TijssenBremerkamp en mej. Sokns. Het koor werd gedirigeerd door den heer Fred. J. Roeske. De opvoering mag een beslist succes heeten voor de afdeeling „Bussum". briek, om die te bezichtigenvervolgens werden het Stadhuis en de Groote of Lebuiniuskerk in oogenschouw genomen. RotterdamScheveningen. Omtrent de nieuwe spoor- of tramlijn ran Rotterdam naar Scheveningen deelt men ons mede, dat de concessionarissen in onderhande ling zijn "met het gemeentebestuur van Rotter dam om het station dier nieuwe lijn zoo mogelijk in de Mathenesserlaan te vestigen en over een viaduct te doen loopen naar de Ceintuurbaan, ten einde de spoorbaan der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij tusschen het station D. P. en Schiedam met te behoeven te snijden. Naar verluidt zou de Rotterdamsche tram wegmaatschappij zich belasten met de commu nicatie tusschen de Mathenesserlaan en de stad ten tijde dat de stoomtram naar Delfahaven en Schiedam vervangen zal zijn door een electrische tram langs den nieuwen verkeersweg naar Delfshaven in het verleDgde der Witte de Withstraat. Aan het hoofd van het syndicaat dat voor het financieele gedeelte zorgde staat het ban kiershuis Marx Co. te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 23 dezer niet plaats hebben. f Collecte. De op gisteren alhier gehouden collecte voor »hot Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" heeft opgebracht f 157.605. Het vorige jaar was dit bedrag f 167.27. f R. K. Volksbond. In de gewone maandvergadering der afdeeling Schiedam van den R.-K. Volksbond werd giste ren door het bestuur ingediend de rekening en verantwoording over zijn financieel beheer. Op een daardoor uit de vergadering gedaan voorstel werd besloten eerst in de volgende vergadering een commissie aan te wijzen, die deze stukken zal nazien, daar de vergadering slecht bezocht was en het den leden niet bekend was dat die rekening zou worden ingediend. Voorts berustte de vergadering er in om, op voorstel van het bestuur, dat gemeend had in Maart niet periodiek moeten aftreden, op grond dat dit bestuur eerst in September na collectieve ontslagname, was herkozen, dit be stuur te doen aanblijven tot Maart van het voljende jaar. Daarna werd nog uitvoerig besproken het nut der Kamers van Arbeid, waarna de ver gadering werd gesloten. Het vernieusven van een gedeelte bezalten kaaimuur enz., den lOen Juni jl. aanbesteed, is door Burgemeester en Wethouders gegund aan den laagster» inschrijver, den heer G. van der Drift te 's-Gravenhage, voor de som van f4905,—. Tot 2en brugwachter aan de Oinjebrug is door B. en W. benoemd C. Stooker. Bij de gisteren op de Haagsche baan gehou den wedstrijden van de Vereeniging »Utile Dulci" kwam de triplet-Offermans als tweede aan in het nummer Multiplex 1609 M. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 18 Juni. Notaris :^W. J. A. Roldanus. Een winkelhuis met afzonderlijke bovenwo ning, pakhuizen, open grond, tuin en erven, aan de Hoofdstraat no. 87, kadaster sectie L no. 1398, groot 589 centiaren, in veiling f2300, verkocht voor f2700. 6 van de hervormingspartij, 29 nationaal-libe- ralen, 10 leden van de vrijzinnige vereeniging, 38 van de vrijzinnige volkspartij, 9 van de Duitsche volkspartij, 8 van den »Bund der Landwirthe", 99 sociaal-democraten, 3 Polen, 9 Wellen en 9 wilden. Het programma van Keizer Wilhelm's reis naar het Heilige Land is thans vastgesteld als volgt De Keizer komt den 26sten October te Haifa aan, na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan den Khedive van Egypte. Van Haifa wordt een uitstapje gemaakt naar het meer Genezareth en naar Nazareth. De plechtige intocht des Keizers te Jeruzalem is op 29 October bepaald den 30en gaat de hooge reiziger naar Bethle hem, en den 31 en October wordt in de hoofd stad van Palestina de kerk van den Verlosser ingewijd. Over Konstantinopel en Bucharest keert de Keizer dan naar zijn rijk terug. De Pedir-expedltie. Aan het Departement van Koloniën werd heden het volgende lelegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal De correspondent der „N. R. Ct." te Batavia seinde Den 16den viel de vijand met de klewang eene patrouille te Mehtareum aan. Vier vijan den werden gedood. Licht gewond de le-lw te nant der infanterie B. Tammes en 2 Europeanen met in werkelijken dienst. De troepenmacht onder commando van Willems vertrok den 16den naar .het gebied van Toekoe Bintara Ke- mala. Een gedeelte van de troepenmacht van den gouverneur gaat door het gebied van Toekoe Bintara Reubei naar de VII Moekims. Het overig gedeelte terug naar Segli. Het „Hbl." ontving van zijn correspondent te Batavia het volgende telegram „Gisteren is het tweede reserve-bataljon naar Segli teruggekeerd." „De le luitenant der inf. B. Tammes is licht gewond." In ons telegram van 2 Juni werd medege deeld dat het 2e reserve-bataljon (van Welte vreden) te Segli achter bleef, toen kolonel Van Heutsz met de drie overige bataljons (het 2e, het 3e en liet 14e) in do richting van Garoet op marcheerde. Nu blijkt, dat het eerstbedoelde bataljon óók aandeel had in de laatste opera- tiën, waarschijnlijk als onderdeel van de Seli- moen-eolonne. De le-luitenant B. Tammes, ridder van de Mil. Willemsorde, behoort tot het 2e bataljon (Malangan). Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. In het gebouw „Concordia" te Bussum kwa men bijeen de afgevaardigden der „Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst" tot het houden der 69e algemeene vergadering. De bijeenkomst werd geleid door den heer M. J. Waller van Amsterdam, aangezien de voorzitter Mr. L. J. G. van Ogtrop door onge steldheid was verhinderd. Na een welkomstwoord van den voorzitter, heette de voorzitter der afdeeling „Bussum" leden van het hoofdbestuur en afgevaardigden met eenige hartelijke woorden welkom. Daarna werd door den alegmeenen secretaris, den heer Dan. deLange het jaarverslag uit gebracht, waaraan het volgende ontleend is. Het aantal afdeelingen bleef dit jaar 24. Het aantal leden klom tot4458 gewone leden (onder welke 118 donateurs), 197 leden-kunstenaars (9 minder dan 't vorige jaar), alzoo 4655 contri- bueerende leden (zijnde 47 meer dan het vorige jaar en' 262 meer dan ooit do Maatschappij leden telde), wijders 102 honoraire leden, 33 buiten- la ndsche correspondeerende leden, 4 binnenland- sche correspondeerende leden, 27 leden van ver dienste, I buitengewoon Eerelid (H. M. de Ko ningin-Regentes), te zamen: 4822 leden. De ontvangsten bedroegen in totaal ƒ23.253.33; de uitgaven ƒ21.794.68. Het aantal leden der Zangverenigingen be droeg 2437. Het aantal leerlingen der Muziekscholen be droeg dit jaar 2952, eene vermeerdering van i-iim honderd personen. Het Conservatorium verkeert in bloeienden toestand. De door de Maatschappij gesubsidi eerde Volkszangscholen worden gewaardeerd. De Nederlandscho Koorvereeniging was met succes werkzaam. Meer en meer is zij in de ge legenheid oorspronkelijke Nederlandsche compo- sitiën uit te geven, waardoor haar uitgaven in hooge mate in waarde winnen. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Mu ziekgeschiedenis gaat voort met de uitgave van Sweelinck's werken. Het plan bestaat om bin nenkort een verzameling oude militair-marschen te doen verschijnen. Als lid van. verdienste werd door het bestuur Vakopleiding voor Handwerkslieden. De 5e algemeene vergadering van de Vereeni ging tot bevordering van de vakopleiding voor Handwerkslieden werd gisteren te Deventer ge houden. De voorzitter deelde mede dat het aantal leden 550 bedraagt en dat er zich weer 38 nieuwe hadden aangemeld. Een langdurige dis cussie ontspon zich over de pensioenregeling van ambtenaren aan de ambachtsscholen, waarvan de uitslag was dat de vergadering besloot mid delen te beramen die tot een goed resultaat kunnen leiden. De heer W. de Visser, vice-voorzitter en direc teur van de burgeravondschool te Deventer leidde in, het onderwerp„Het oprichten van Afdeelingen". Nadat verschillende sprekers het voor en tegen hadden uitgesproken over dit onderwerp, werd het aangehouden tot een vol gende vergadering. De heer H. J. de Groot uit Alkmaar leidde het onderwerp in„Wat is de tegenwoordige burgeravondschool en wat zou zij binnen de wet m. o. kunnen worden". Na een zeer langdurige gedaclitenwisseling werd do volgende motie aan genomen „De burgeravondscholen kunnen bin nen de wet op het m. ogereorganiseerd worden, zoodat zij voldoen aan de behoeften van ben die m art. 13 van die wet worden genoemd". In de vergaderzaal en in een gemeentegebouw werd een tentoonstelling gehouden van teeke- ningen enz., vervaardigd door de leerlingen van de burgeravondscholen te Deventer en te Zutfen en door de leeringen van de teekenschool te Wijhe. Na het sluiten der vergadering begaven zich allen naar de Koninklijke Deventer Tapijtfa- BURGERLUKE STAND. Geboren t 49 Juni. Maria, dochter van P. Driel en A. Gi'oeneweg, Nieuwsticht N. Z. Overleden 18. Juni. Klaas de Zwart, oud 4 maanden, Weezenluurt. Casparus Hejjgemann, oud 67 jaar, Nieuwe Haven. 20 Juni. Wilhelmina Boer, oud 82 jaar, wed. van Th. Steenland, Nieuwe Haven. In het lokaal nLiefde en Vrede" zullen deze week de volgende bijeenkomsten gehouden wor den met het oog op de kermis. Maandagavond 8 uur. Openbare vergadering van de Jongelings-vereeniging Liefde en Vrede", met medewerking van de Chr. Muziek-vereeni- ging en de Chr. Zangvereeniging lExcelsior". Dinsdagavond 8 uur. Openbare samenkomst van de Chr. geheel-onthouders-vereeniging. Ver tooning van Lichtbeelden door Mej. de Koster van Rotterdam. Entree 15 cent. Woensdagavond 8 uur. Voordrachtenavond van de Chr. reciteer-vereeniging. Donderdagavond 8 uur. Uitvoering van het Chr. Fanfarekorps nExcelsior" te Schiedam. Entree 10 cent. De 30sten Juui a,s. zal door de Hollandsche Maatschappij van landbouw, afdeeling Vïaardin- gen en Vlaardinger-Ambacht, een cursus geopend worden in hoefbeslag. Deze cursus begint 30 Juni en zal bestaan uit 12 theoretische en 10 practische lessen. De sVolksbond" alhier zal worden overge bracht naar de Oosthavenkade in liet huis thans bewoond door den heer J. van Dussel- dorp A.Mz. Daartoe heeft de lieer P. W. Jansen te Am sterdam toegezegd een som van f2000.onder voorwaarde dat in Vlaardingen de daarenboven benoodigde gelden ad f3000.zullen worden bijeen gebracht. Naar wordt gemeld, is men daarin geslaagd. Onze oud-stadgenoot, de heer J. van der Knoop, was op de gisteren gehouden wedstrij den op de Haagsche baan van de vereenigin» »Utile Dulci" tweede aankomende in de Invi tatie-handicap-race voor beroepsrijders over 2 KM., en derde in het nummer: 20 KM. voor professionals met gangmaking. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij den landbouwer J. Roodenburg, Kethelweo-, Vlaaidinger-Ambacht, door 2 onbekende per sonen ingebroken, die zich echter met een 20 stuks eieren moesten tevredenstellen, daar zij in hun werk gestoord werden. Bij het fietsrijden had de heer D. V. alhier gisteren het ongeluk ter hoogte van de Zwet van zijn machine te vallen, waardoor zijn arm ontwricht werd. Per rijtuig werd hg naar Overschie vervoerd waar hij door een dokter verbonden werd. Hij is vervolgens naar Vlaardingen overgebracht. Opgaven der brieven verzonden uit Vlaardin gen over de 2e helft der maand Mei 1898, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzen ders of de geadresseerden aan het Postkantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan Muller-Doppen Am sterdam; A. J. Polak, Amsterdam; J. v. d. Brugge, Koudekerk; V. d. Eist Co., Nijmegen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Juni. Sophia, dochter van A. van Spijk en S. Riedijk, Falcktiraat. Hester Johanna, dochter van W. Borsboom en E, de Hooij, Kerk- steeg. Johannes Adiianus, zoon van J. Woer- dam en N. J. Ried ijk, Hoogstraat. 19 Juni. Gerrit, zoon van A. Boomsma en M. Weltevreden, Achterstraat. Overleden 19 Juni. Levenloos aangegeven zoon van A. Boomsma en M, Weltevreden, Achterstraat. it 80 ets. per regel. Brussel, den 20n Juni. Burst, eene kleine gemeente van 900 inwo ners, eenige kilometers van Aalst gelegen, heeft niet alleen een post en telegraafkantoor, maar ook eene station van een spoorbaan. Natuurlijk moet men aan deze gemakkelijke communicatie toeschrijven, dat onzen corres pondent zoo spoedig dit belangrijk nieuws is ter oore gekomen. Zekere Felix Reiter, een te Burst wonend jongman, was sedert zijn kinderjaren doof. Deze aandoening was het gevolg van loopende ooren, op zoven jarigen leeftijd. Menigmaal reeds bad M. Reiter pogingen aangewend om genezing te bekomen doch vruchtelooshij vreesde reeds alle deuren voor hem te zien sluiten en niet meer in het noodige te kunnen voorzien. Gelukkig las hjj voor eenige weken een artikel in een dagblad. Hij vernam daardoor dat er te Brussel eene inrichting bestond, op denzelfden voet als die te Parijs ingericht en dat het voldoende was aan den Directeur daarvan, 140, Anspachlaai!, een Journal voor Doofheid neus en keelziekten aan te vragen om dit gratis te ontvangen. H(j volgde onmiddellijk dezen raad en was weldra overtuigd, door de vele daarin voor komende genezingen, van de deugdzaamheid der geneeswijze van Dr. Drouet, die hjj onmid dellijk ondernam door een daartoe ingerichte vraagljjst, zonder daarvoor op reis te behoeven te gaan. Vier en dertig dagen daarna, schreef hjj ïlk acht mg ge'ukkig U te kunnen mede- deelen dat ik volkomen genezen ben: Ik hoor zeer goed, de ruisching der ooren is verdwenen en de uitvloeiingen, waaraan ik leed, bestaan niet meer." Dit nieuw uitmuntend bewjjs van genezing dient aan het publiek te worden bekend ge maakt, zulk een weldaad in het belang van dooven en hardhoorenden kan niet genoeg be kend zijn. Nb». Heïiv. Keek. Beroepen: Te Puiflijk en Leeuwen. D. J- D- van Arkel, te Elleeom. Te Noordlaren en Woudsena c. a., W. Hulsbergen, te Slochteren. Bedank t: Voor Polsbroek e. a., door C. Verhagen, te Zuilen. voor Oudelande, door J. de Voogd, cand. Ger. Kbbeen. Beroepen: Te Wcesp, B. J. A. de Vries, theol. cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Hindeloopen, door R. J- Aalberts, cand. Hoooer Ouderwijs. Utrecht. Tbeoi. geneesk. examen I: H. J, Gat*

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2