vrouwenstrijd; 52"e jaargang. Woensdag 22 Juni 1898. No. 9657. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C, ROELANTS. BURGER- AVONDSCHOOL BUITENLAND. Abosnbmbntsprijs voor Schiedam, pst kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijks nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT PO, Telcphoon Jfo. 123. AavsRtKRTtEPBMs: van 15 gewone regels met Inhe- grip van eeno Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. TE «SCHIK»A!fl. De aanmelding van nieuwe leerlingen, die minstens 12 jaar oud moeten zijn, kan door ouders of voogden geschieden op Maandag 27 en Dinsdag 28 Juni a. s., des avonds tusschen 6 en 8 uur, in het gebouw der Hoogere Bur gerschool. Het toelatings-examen wordt gehouden op Woensdag 29 Juni d.a. v. des avonds 6 uur. De Directeur der Burger-Avondschool, J. A. HINGMAN. Algemeen overzicht. Schiedam, 21 Juni '98. Keizer Wilhelm behoort tot de vorsten wier namen in degeschiedenisnietverloven gaan. Niet alleen om den vooruitgang van het Duitsche Rijk onder zijn regeering, niet alleen om den grooten invloed dien bij de gebeurtenissen der laatste tien jaren dezer eeuw de Keizer van Duitsch- land heeft uitgeoefend, maar ook, en in de eerste plaats wellicht, omdat Wilhelm II is een figuur, een persoonlijkheid van zelfbewuste kracht. Dit blijkt vooral wanneer de Keizer het woord voert, en dat gebeurt nogal een enkel maal. Zoo bericht de »Reichsanzeiger" thans weer, dat de Keizer den 16den dezer in het park van Potsdam een toespraak heeft gehouden tot de lijfregimenten, die daar bijeengekomen waren. De Keizer noemde het leger het belangrijkst deel der erfenis hem door zijn grootvader na gelaten. Hij herinnerde aan het droevige jaar 1888, o. a. met de woorden sNooit heeft een leger in den loop van een jaar twee zulke krachtige, met lauweren en roem getooide legeraanvoerders verloren, die tevens zijn heerschers waren." En de Keizer ging daarop voort als volgt: Onder moeilijke omstandigheden heb ik de kroon aanvaard; overal werd aan mij getwij feld overal ontmoette ik verkeerde beoordeeling. Eén was er slechts die aan mij geloofdedat was het leger, en steunende op dat leger, ver trouwende op onzen ouden God, heb ik de moeilijke taak op mij genomen, wel wetende dat het leger de voornaamste steun van mijn land, de hechtste steunpilaar van den Pruisi- schen troon was." De Keizer wenschte het leger geluk en dankte het, Z. M. verklaarde vast overtuigd te zijn, dat het in de laatste tien jaren is blijven staan op het standpunt, waarop het volgens de traditiën zijner voorwaarden moet staan. DOOR JHERHA1W HEIBERG. 23) En nadat hij zich op zijn kamer in het donker had gekleedmaakte hij gebruik van een sleutel op den hoofdingang van het kasteel, die altijd te zijner beschikking stond, om het plein over te gaan en door de poort, die naar den tuin leidde. Eerst verzekerde hij zich er van dat in Imgjor's vertrekken nog licht brandde en begaf zich toen naar het achter het struikgewas verborgen toren poortje, Toen hij evenwel de hand op de kruk legde, bewoog die zich niet. Hij maakte daaruit op dat Presiö nog niet gekomen was, en haastte zich nu behoedzaam naar het rechts gelegen erf, dat als in een spookachtig duister gehuld was. Juist was de maan, die tot nu toe een zwak licht had verspreid, achter zwarte wolkenmassa's ver dwenen. Maar dit hinderde graaf Dehn niet. Hij kende den weg en bevond zich al spoedig aan den hoek van het erf, waar het voetpad van het dal uitkwam. Voordat hij achter de groote schuur postvatte, keek hij nog eens voorzichtig uit naar het dorp. Maar voorloopig hoorde en zag hij niets. Ook daar beneden was alles in een geheimzinnig, som ber duister gehuld en in de gedrukte stilte, die vooraf pleegt te gaan aan een geweldige beroering der natuur. De Keizer eindigde met den wenseh uit te spreken dat er trouw zou worden voortgegaan als tot nu toe, en dat de voornaamste grond slagen van het leger, dapperheid, eergevoelen onvoorwaardelijke, ijzeren, blinde gehoorzaam heid, onaangetast zouden blijven. Een eigenaardig contrast met deze rede, waaruit 's Keizers persoonlijkheid zoo krachtig spreekt, vormt de uitspraak van het volk bij de jongste Rijksdag-verkiezingen, waar het geldt de sociaal-deinocraten. Onbewimpeld moest de Berlijnsche corres pondent der siKoln. Ztg." etkennen dat aan de stembus de socialistische partij gebleken was de machtigste in den lande te zijn. Reeds zijn gekozen 32 socialisten, terwijl bij de 188 herstemmingen, die er moeten plaats vinden, 101 socialisten nog in het strijdperk treden. Tot nu toe wonnen zij 3 zetels eu ver loren er evenveel. De regeering is voor die macht beducht en tracht nu een samenwerking tot stand te brengen van alle burgerlijke partijen tegen de partij van den sUmsturz". Reeds is tot de conservatieven te Berlijn de uitnoodigin, gericht om op de vrijzinnigen te stemmen; leeds heeft het centrum besloten in geheel Duitschland de kiezers aan te bevelen in ieder geval tegen de sociaal-democraten te stemmen. Op bun beurt zullen daartegenover de nationaal-liberalen tegenover een socialist den candidaat van liet centrum stemmen. Alleen de vrijzinnigen doen niet mede aan dit verkiezings-kartell. Te Barmen hebben zich bij het bekend wor den van den uitslag der stemming ernstige onlusten voorgedaan. Troepen arbeiders Hepen door de straten onder het zingen der tvMatseil- laise". De politie heeft met de blanke sabel de manifestanten uiteengejaagd, waarbij ver scheiden personen gewond weiden. Ook te Bagutschutz kwamen ongeregeldheden voor. De ontscheping der Amerikaansche troepen op Cuba schijnt niet zoo heel gemakkelijk te zullen gaan. Uit verschillende pogingen om aan de zuidkust een geschikt punt te kiezen voor de landing is gebleken dat de kust over een afstand van vijftien mijlen door de Spanjaarden wordt bewaakt, zoodat het noodig zal zijn door kanonvuur den omtrek van Santiago geheel van vijanden te zuiveren, voordat de landingstroe pen veilig ontscheept kunnen worden. De »Herald" verneemt bovendien van haar cori'p'ijjondent te Santiago dat de Spanjaarden door middel van koeriers de gemeenschap onder houden tusschen Guantanamo en Cuero, welke plaats, dertien mijlen ten AVesten van Santiago, volgens den correspondent door admiraal Samp son is uitgekozen als operatie-basis voor de samenwerking met de opstandelingen, die de plaats reeds met 500 man hebben bezet. Fort Morro. dat tot nu toe bij verschillende Bijna een half uur stond graaf Dehn op wacht, zonder dat er iets gebeurde. Hij hoorde de klok van het kasteel acht uur slaan, en later dreunde ook eentonig een enkele slag, die verkondigde dat er weder een kwartier was voorbijgegaan. Maar toen hoorde hij iets, niet evenwel van den kant van het dorp. maar op het erf. Van de tuinzijde drong het geluia van stemmen tot zijn oor door. Eerst nam graaf Dehn aan, dat het de waker was. Diens komst verontrustte hem in zoovene, dat diens hond zeer waakseh was. Maar het was de waker niet, die naderbij kwam, maar de omtrek van een vrouwelijke verschijning dook op voor de oogen van den man, die de duisternis met zijn blikken doorboorde. En er viel niet aan to twijfelen het was ïmgjor, die blijkbaar verontrust door Prestö's weg blijven, haar vertrekken had verlaten en zich naar buiten had gewaagd in den donkeren nacht. Een stroom vuurs voer den man door de leden. Hij had moeite om zijn kloppend hart te bedwingen, toen zij nu de plaats, waar hij zich bevond, naderde en ten laatste zelfs slechts op een armlengte van hem verwijderd haar gang vertraagde en eindelijk onbeweeglijk bleef staan. Een wereld, hemel en aarde, zoo die zijn eigen dom waren geweest, zou hij er voor gegeven hebben wanneer zij die daar onrustig neerzag in het dal, om zijnentwil door den nacht geslopen was, om zijnentwille hier gewacht en zuchten van verlangen geslaakt had. Een oogenbhk had het den schijn of zij zich gereed wilde maken, in het dal af te dalen. Maar zij bedacht zich, wandelde heen en weer en haalde slechts eenige malen, door onrust bevangen, diep adem. Maar ook overviel haar een hoest die zij beschietingen gespaard is omdat daar de be manning der llerrimae geïnterneerd was, zal thans bij een nieuw bombardement niet meer ontzien worden. Admiraal Sampson is hl. te weten gekomen, dat twee der gevangenen naar het hospitaal zijn overgebracht, terwijl de anderen te Santiago zijn. Maarschalk Blanco heeft geweigerd hen uit te wisselen. De berichten omtrent de Philippijncn blijven voor de Spanjaarden hoogst ongunstig luiden. liet Amerikaansche adviesjacht Zafiro, vertrokken van Manilla 7 Juni en gisteren te Hongkong aangekomen, bracht het bericht mede, dat de opstandelingen 4000 Spanjaarden ge vangen houden. Een duizendtal opstandelingen nam den 14den Juni do stad Dalanga in. Her haaldelijk breken branden uit in Manilla en Malate. De Amerikaansche kruiser Baltimore zou den 17den Juni vertrekken, om de trans portschepen, van San Francisco Komende, te gemoet te stoomen tot aan de noordoostelijke punt van Luoon. Dertig carabineros, die trachtten te deser- teeren, werden den I5den Juni in hechtenis genomen en doodgeschoten. De insurgenten-generaal Aguinaldo deelde aan den Amerikaanschen consul mede. dat de opstandelingen zich voorstellen een voorloopige regeering in te stellen, voornamelijk met het oog op de aaneensluiting. Zij wenschen echter dat de Philippijnen een Amerikaansche kolonie zullen worden. De Spanjaarden lieten den kruiser C e b u zinken in den mond der rivier de Pasig, om den ingang ervan te blokkeer en. De Amerikanen melden, dat de betrekkingen tusschen de Duit sche en Fransche eskaders zeer vriendschap pelijk schijnen te zijn. Uit berichten aan Londensche bladen blijkt nog, dat acht provinciën in volslagen opstand zijn. Aguinaldo heeft onder zijn gevangenen 79 subalterne en 11 hoofdofficieren, waaronder 2 brigade-generaals. Bovendien heeft hij veel geld buit gemaakt dat hij geborgen heelt aan boord van een Amerikaansch schip. Aguinaldo is vóór een onafhankelijke republiek onder Amerikaansche protectoraat. Volgens sommigen zijn de leiders van den opstand het oneens, en is een burgerooi log na de verdrijving der Spanjaarden onvetmijdelijk. Te Hongkong aangekomen vluchtelingen, meerendeels Chineezen, zeggen dat Manilla dooi de opstandelingen wordt beheerscht, maar dat Devvey verlangt dat de Spanjaarden zich zullen overgeven aam de Amerikanen. Een rijk inlander moet aan Aguinaldo e«n schip van honderd ton hebben aangeboden. Intusschen naderen de Amerikaansche ver sterkingen. Een te Hongkong aangekomen boot die den 14den Manillla verliet, ontmoette daags na het vertrek de City o f P e k i n die van veigeefs beproefde te bedwingen. Blijkbaar onaan genaam aangedaan door de nachtlucht, haalde zij den doek dien zij omgeslagen had, dichter om zich heen, en haar schreden werden haastiger. Maar nu overviel Axel ook eensklaps een prik keling in den keel. Ondanks krach ,ig inhouden wrong zich een ge luid uit zijn borst en ïmgjor deinsde dat zag hij uit zijn schuilhoek verschrokken terug. Maar een oogenbiik slechts. Toen blonken haar schitte rende oogen door den nacht en richtten zich onbe vreesd zoekend op de plaats vanwaar het geluid gekomen was. Reeds waande graaf Dehn zich ontdekt en blik semsnel overwoog hij of bij zich door zich haastig te verwijderen aan haar gezichtskring zou ont trekken dan wel zich aan haar zou vertoonen, toen tot zijn groote verlichting bijna gelijktijdig een geruisch zijn en haar oor trof. Het was het geruisch van iemand die haastig den heuvel bekiom, en een oogenbiik daarop zeide ook Prestö op gejaagden, gedempten toon tot haar die haastig naar hem toesnelde sBen jij het, ïmgjor? Zoo! Goddank! Ik was ai bezorgd. Hoe gaat het, Sieve ïmgjor? Ik dank je dat je je zoover gewaagd hebt. Maar ik kon met vroeger komen, tot nu was ik bij zieken en ster- venden Andere woorden die hij sprak, gingen in den nacht en door den afstand verloren. Gehoor gevend aan een wederzijdschen aandrang sloegen beiden den weg tegenover de bedrijfsgebouwen in, en wandelden onder bescherming der donkere daken langzaam naar den tuin van het kasteel toe. En graaf Dehn volgde hen op eerbiedigen afstand Uit hun gesprek bleek dat ïmgjor er in wilde Ruil Francisco rncl troepen en ammunitie naai de Philippijnen is vertrokken. De Spaunsche regeering is niet te benijden. De kritieke toestand op de Philippijnen, het naderend gevaar voor Cuba. wordt natuurlijk geweten aan de raadslieden der Kroon, Hevig zijn de aanvallen die het Kabinet te verduren heeft gehad, zóó zelfs dat er geruchten gingen van een ministerieele crisis. In een bericht aan de Temps" uit Madrid worden die geruchten tegengesprokenmaai er wordt bijgevoegd dat de veranderingen in het Kabinet uitgesteld zijn tot na de schorsing der Cortez aan het eind der week. Dus toch een ministerieele verandering. Ook de geruchten betreffende liet voornemen der Regentes om het regentschap neer te leggen, winnen aan kracht. Thans verluidt dat de Regentes wel degelijk dat voornemen heeft gekoesterd, en dat zij alleen, op aandringen van Sagasta, haar plan heeft uitgesteld. Op Sagasta zelf heette een aanslag gepleegd te zijn het Spaansche gezantschap te Parijs logenstraft evenwel dit geiucht. De ministers moeten intusschen van gedachten hebben gewisseld over de neigingen tot vrede in de Yereenigde Staten merkbaar, evenals onder zekere personen in Spanje. Zij voegen er bij, dat het land alle voorwaarden zal afwijzen waardoor Spanje niets en de Yer eenigde Staten alles krijgen zouden voor Spanje is de vrede slechts mogelijk onder eervolle voorwaarden en met behoud der koloniën. Het Kabinet zal ,n de Kamer elke inter pellatie over den oorlog, als ontijdig, weigeren te beantwoorden. Do regeering is voldaan over de operaties op Cuba, maar verkeert in onge rustheid over Manilla. Men gelooft, dat generaal Augusti de bezetting der stad Manilla door de equipages van alle Europeesche en Japansche oorlogsschepen zal vragen. Omtrent het eskader van Camara loopert geruchten dat het opnieuw te Cadix is binnen- geloopen. Gemengde MctledcelSngen. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer Goshen, de minister van marine, mede, dat het plan tot het houden van vjootmanoeuvres is opgegeven, wegens de werkstaking in de kolenmijnen van Zuid-Wales. De reserve-kolen- voorraad, die de regeering bezit, is grootet' dan ooitmaar nu iiet gerucht gaat, dat de werk staking zich ook zou kunnen uitbreiden tot de nietaangesloten mijnwerkers, sehrijft de voor zichtigheid den genomen maatregel voor. De Fransche oud-minister Sarrien heeft thans van den president der Republiek de officieele opdracht ontvangen, een Kabinet samen te stellen. De heer Sarrien heeft die opdracht aangenomen. toe.stemmen Presto's bruid te worden, wanneer twee voorwaarden vervuld werden. Hij moest zich geheel aan de nieuwe zaak wijden, en hij moest haar bewijzen dat zijn tegenwoordige verloofde zelf de betrekkingen tusschen hem en haar wilde verbreken. nSteeds weer moet ik het je zeggen dat ik ondanks mijn eigen liefde het geluk van een ander niet mag vernietigen. Tot dien prijs moet ik mijzelf opofferen. Ik zou nooit vroolijk kunnen worden. Uit iets slechts kan nooit iets goeds voortkomen En steeds weer nieuwe verzekeringen zijnerzijds, dat zij hem toch zou gelooven. Het was hem onmogelijk bepaalde bewijzen aan te brengen, omdat zij, zijn vroegere verloofde, hem in 't geheel niet meer schreef en vroegere brieven van haar hand door hem in toorn verscheurd waren. »Ik ben vrij, ïmgjorGeloof mij toch Wat wil je nog meer Zij is mijn liefde niet waard. Ik had haar reeds opgegeven, voor onze harten elkaar vonden iLaat mij zelf mot haar spreken Indien ik uit haar mond hoor, dat zij je je vrijheid teruggeeft om welke reden dan ook, dan ben ik de jouwe I Ik mag, ik kan niet anders, EnkHet is tegen mijn natuur En dan sprak hij weer. Hij wist niet eens of zij nog wel te Kopenhagen was. Zij was voor nemens geweest als gouvernante naar Lyun te gaan. Zij was daar zeker reeds. Hij wist haar adres niet en kon dat ook niet te weten komen, daar zij geen famiiio had. ïLaat mij dan aan haar schrijven. Wij zullen haar vet blijf wel door de politie te weten kunnen komen Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5