BINNENLAND. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Rechtzaken. Kerk en Schooi. Ned. Herv. Kerk. Geo. Kerken. generaal Pelloux, Viscnn ii-Yenosta, Finali en den president van do Rekenkamer, Cmnali. De laatste heeft geweigerd een ministerie te vormenvan den eerste wil Sonnino mets weten. Blijft dus over: Visconti-Venosta of Fmali. De militaire rechtbank to Milaan heeft, naai aanleiding der jongste onlusten geèischt: tegen de directeuren der „I£alia del popoio" 12, der „Secoio" 7, der „Osservatore" 5 en. tegen me vrouw Kulicoiï, een anarchiste, 2 jaar gevange nisstraf. Tegen andere beklaagden werd van 1 tot 8 jaar geëischt. De afgevaardigde Zavaratti werd buiten ver volging gesteld. Bij de gevechten in Oud-Servië aan de Mo 1- tenegrijusche grens zijn een veertigtal dorpen iï> do asch gelegd- De aanleiding tot den stri u wa eon reeks van bloedveeten tussclien Chris ten-bewoners en Albaneczen. Aan beide zijden ,vuurden de strijders mot juistheidgeweren. De Sultan van Turkije heeft aan Saad-Eddin- pacha de opdracht gegeven de schuldigen ter verantwoording te roepen en de slachtoffers der ongeregeldheden schadeloos te stellen. Saad-Eddin-pacha is reeds te Berame aange komen. Er zijn nu reeds in 't geheel 6000 man Turic- sche troepen aangewezen om den opstand in Yemen (Arabié) te bedwingen, zegt de „Times". Het Tsun-li-Yamen heeft aan den Russisitieu gezant te Peking verzocht dc eerstdaags van Duitschland komende nieuwe Chineesche kru - sers toe te staan te Port-Artliur te dokken. De gezant heeft dit geweigerd; alleen aan Chineesche schepen met Russische officieren Kan daartoe verlof worden gegeven. Inliuldlglngsfeesten. liet voorloopige programma van de ontvangst der buitenlandsche pers luidt als rolgt 1. De vertegenwoordigers der buitenlandsche pers zullen vrij vervoer genieten in de le kl. tan de beide groote spoorwegmaatschappijen: 2. Extra-treinen zullen ter hunner beschik king worden gesteld voor de verplaatsing welke door het programma zal worden vereischt: 3. De overtocht van Queensborough naar Vlissingen, evenals het traject van New-York naar Rotterdam (per Holland-Amerika-lijn) zal gratis zijn. 4. Te Amsterdam zal een gebouw (het ge bouw ïEensgezindheid" op het Spui), in modern- Hollandschen stijl gemeubeld, met een studeer- zaal en een conversatiezaal, ter uitsluitende beschikking der journalisten worden gesteld. In Den Haag zullen zij een zaal gereed vinden. 5. In het Persgebouw te Amsterdam zal een permanent bureau zetelen tot het geven van inlichtingen 6. De vertegenwoordigers der buitenlandsche pers zullen een boekje ontvangen dat toegang geeft tot de treinen, enz. 7. De vertegenwoordigers zullen, ten einde zich op de hoogte te kunnen stellen van het land, een gids ontvangen in twee deelen, waarin de noodige inlichtingen voorkomen over Nederland, zijn koloniën, den handel enz. 8. Zaterdag 3 Sept. zal den vertegenwoor digers der buitenlandsche pers eene receptie in het persgebouw worden aangeboden 9. Zondag 4 Sept. zal de burgemeester van Amsterdam hun een rhout aanbieden 10. Maandag 5 Sept.bijwonen van den intocht van II. M. de Koningin, op eene speciale tribune 11 en 12. Dinsdag 6 en Woensdag 7 Sept.: by wonen der feestelijkheden; 13. Donderdag 8 Sept.Boottocht en diner, aangeboden door de stad Amsterdam 14. Vrijdag 9 Sept.bijwonen van den in tocht van II. M. in de residentie 15. Zaterdag 10 Sept.Tocht door Noord- Holland en waarschijnlijk bezoek aan Marken 16. Zondag 11 Sept. Rust; 17. Maandag 12 Sept. Raóut, aangeboden door den president van het eere-eomité, jhr. J. Röell; 18. Dinsdag 13 Sept. Banket in hetKur- haus te Scheveningen 19. Woensdag 14 Sept. Boottocht langs den Nieuwen Hollandschen Waterweg en door de havens van Rotterdam, benevens diner in den Dierentuin, aangeboden door den Rotter- damschen Handel 20. Donderdag 15 Sept. Tocht naar Arnhem en omstreken. (Bezoek aan Bronbeek.) 21. Vrijdag 16 Sept. Afscheidsreceptie in het persgebouw. 22. Zaterdag 17 Sept. Vertrek der congres leden naar Lissabon per Koningin Re gentes. Naar aan de Petit Bleu" wordt verzekerd zal prins Albert van België, die thans in de Vereenigde Staten reist, de koninklijke familie van België vertegenwoordigen bij de Inhuldiging van koningin Wilhelmina. De ScheTeningschs haven. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft, naar wij in ons vorig nummer nog konden mededeelen, in zyn vergadering van gisteren het ontwerp tot aanleg van een haven te Scheveningen aangenomen, op voorwaarde dat de staat de buitenhaven aanlegge en de pro vincie een subsidie geve van f 300.000. Nog in dezelfde zitting werden de adressen vastgesteld, •waarin lo. H. M. de Koningin-Regentes eer biedig wordt verzocht »aan de Staten-Generaal- te willen voorstellen om de buitenhaven en de daarmede in verband --taande werken van een van gemeentewege te rnaken binnenhaven, in den geest van het (bekende) ontwerp, voor rekening van het Rijk te doen aanleggen en onderhouden" 2o. tot Provinciale Staten van Zuid-Ilolland het verzoek wordt gericht om ook aan de gemeente 's-Gravenhage voor den aanleg van een haven een (vroeger in beginsel toege zegd) subsidie van 1300.000 te willen blijven toekennen. Na afloop van deze vergadering stonden de toehoorders op de tribune, meest allen Scliete- ningers, met oritblooten hoofde in de vestibule in breede rij. Zoodia de waarn. burgemeester passeerde ging uit die menigte een krachtig hoera voor den lieer Gevaerts op, dat zich her haalde ook voor de Scheveningscbe en andere leden, die deze groep van belanghebbenden passeerden. Over de vreugde, door bet besluit van den Haagscben gemeenteraad te Scheveningen ge wekt, schrijft men aan de »Tel." het volgende Nauwelijks was te Scheveningen bekecd ge worden het gistermiddag door den gemeente raad genomen besluit in zake de haven, of allerwegen werd ia het zeedorp gevlagd. De stiaten waren vol menschen, die luide hun vreugde te kennen gaven, jubelend allerlei feestliederen aanhieven. Corporation van werk lieden van verschillende aanverwante vakken van reederij en visscherij hielden optochten met borden, waarop: sHulde aan de voorstandeis der haven." Op de reeders-sociëteit sNeptunus", die voor deze gelegenheid voor ieder toegankelijk en geïllumineerd was, weid feest gevierd. De vereenigiog ïScheveningens Belang" zond het volgende telegram aan den gemeenteraad te 's-Gravenhage »De Vereeniging zegt U dank voor beden genomen besluit in zake haven." (geteekend) ïScheveningens Belang". Het Uitvoerend Comité van de adres-beweging ia zake de haven heeft zijnerzijds een adres aan den gemeenteraad vastgesteld, waarin het innigen dank betuigd voor het gewichtig besluit dat genomen is. Het verklaart maar al te goed te beseffen wat het in deze verschuldigd is aan de Zeehaven-commissie uit den Raad en aan den voorzitter, den heer Gevaerts van Simons- haven. Openlijke hulde brengt het aan den spoed, waarmede die zaak door de Commissie is behandeld. ïMoge deze eerste stap" zoo eindigt het adres >onder God's zegen leiden tot eene oplossing van de voor ons zoo gewichtige haven zaak. ïLeve de Gemeenteraad." Het bestuur van de »&dres-beweging" heeft ook een telegram van dankbetuiging gezonden aan den voorzitter van den gemeenteraad, den heer Gevaerts van Simonshaven. De vergadering, waar het adres aan den gemeenteraad werd behandeld, werd besloten met een betuiging van hulde aan HH. MM. voor de betoonde belangstelling in de havenquaestie en ging uiteen onder de kreten vanïLeve de Koningin 1 Leve de Koningin-Regentes I" Botterdam—Scheveningen. Onze correspondent schrijft ons: In uw avondblad van gisteren neemt u een zoogenaamde tegenspraak over uit de »N. R. Ct." betreffende den aanleg van een spoorwegver binding van Rotterdam via 's Gravenhage met Scheveningen. Wanneer men bedoelde tegenspraak grondig vergelijkt met het door mij gezonden bericht, zal men tot de overtuiging komen dat de »N. R. Ct." in plaats van het tegen te spreken, het bericht bevestigt. De bewering der ïN. R. Ct.'', dat de Mij. tot Expl, van S. S. die lyn niet zal exploiteeren, is eene ongegronde aanmerking, wijl door mij geschreven is, dat een en ander geschiedt met medewerking der S. S. Ook wat de spoorwegroute betreft wijst de sN. ,R. C." denzelfden weg aan dien ik U reeds meldde. Alleen zou ik ter aanvulling kunnen mede deelen dat de concessionarissen in onderhande ling zijn over een gedeeltelijke ceintuurbaan om Den Haag naar Scheveningen, en een station te bouwen tegenover het Oranjehotel. Openbare zedelijkheid. Op de driedaagsche samenkomst tot bevor dering der openbare zedelijkheid, 28/30 Juli in de congreszaal der Tentoonstelling van Vrou wenarbeid te "s-Gravenhage te houden, is ge zorgd voor de noodige verscheidenheid en afwis seling. Behalve de bespreking der onderwerpen op de agenda vermeld, zal ook verslag van hun at beid gedaan worden door besturen van ver- eenigingen en inrichtingen. Reeds zijn mededeelingen toegezegd vanwege: 1. den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van zedelijk bewustzyn, door gravin van Hogendorp, geb. Gevers Deynoot 2. de Ned. Middernachtzending,door de heeren G. Velthuyzen Jr. en H. Stap. 3. Toevluchtsoord Beth-San door mej, Heij- dens 4. Vereeniging Opstanding en Leven, door mej. A. van der Held 5. Vereeniging tot steun van verwaarloosden en gevallenen, door ds. J. H. Boeke 6. het asyl Steenbeek en 7. het Magdalenahuis te Zetten, door mej. Kruyff; 8. Vereeniging tot bevoi during der zedelijk heid in onze overzeesche bezittingen 9. Vereeniging Jeruel, door mevrouw Baak en de doorgangshuizente Groningen, door prof. Kruyff; te Leiden, door mej. C. VV, Hoekstra; te Haailem, door mej. S. van Melle; te Amsterdam, door mej. N. Hoffmann. Met de toezending der mvitatie-entréekaarten voor sprekeis. spreeksters, genoodigden en eere- leden zal eerstdaags een begin worden gemaakt. De gewone kaarten rau lidmaatschap a fl.50 en de programma's zyn op aanvrage te bekomen bij mevr. Gysberti Hodenpijl van Hoden pijl, geboren Wttewaall van Wickenburg, Sophia- iaan 12, Den Haag. Voor belangstellenden uit de arbeidende alasse wordt de toegang opengesteld voor verminder den prijs, nader aan te kondigen. Bakkerij-Tentoonstelling. De heeren G. J. L. van Gendt, chef-kok van het stedelijk Ziekenhuis te Rotterdam, en Ad. L. Paulez, directeur van het sHotel Paulez" en eerelid van de Haagsche Koksvereeniging ®La Residence", zijn benoemd tot lid van de jury voor de Internationale Tentoonstelling voor Bakke-xi, Maalderij en Kookkunst, binnenkort te 's Gravenhage te openen. Bij Kon besluit is ter Zake van zyn gedrag in het gevecht aan het westerstrand te Melaboeh (Atjeli) op 3 Februari 1894, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, de eerste luitenant der infanterie van het leger in Ned.- Indië P. van der Molen. Bij Kon. besluit is J. Ringeling, schoolopziener in het district 's-Heitogeubosch, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. EERSTE KAMER. Persoonlijke dienstplicht. Het wetsontwerp tot wijziging der Wet op do nationale militie (persoonlijke dienstplicht) vond bij onderscheidene leden in de afdeelingen der Eerste Kamer overwegend bezwaar. Een aantal anderen, zonder ingenomen te zijn met het ontwerp, vonden de voordeelen daarvan grooter cJan de nadoelen. Vele andere leden waren bepaalde voorstanders, sommigen zelfs warme. In een afzonderlijke nota heeft de heer Van den Biesen zijn bezwaren ontwikkeld tegen het ontwerp. De heer Abr. Jordaans, alhier, is benoemd tot directeur van de Harmonie-Vereeniging sCrescendo" te Charlois. Gisterenmiddag te 4Vs uur viel de 6-jarige W. van Vlaardiugen met het vischjes scheppen in de Nieuwe Haven. Gelukkig zag dit de visch- handelaar W. Vervoort die onmiddellijk gekleed te water sprong en daardoor het genoegen smaakte den drenkeling te redden. Het kind werd daarop naar de woning zijner grootouders aan de Hoofdstraat gebracht. De schippersknecht J. Wijngaard viel gisteren avond 8Vs uur van een aak in de Schie, door dien de reeling brak. Hij zwom naar den kant en werd toen door een paar mannen op het drogen geholpen. Terwijl de wed. Westerhoit gisterenavond te 9'A uur voor haar wouing in de Viaardinger- straat zat, ontwaardden zy en hare buren een biandlucht. Toen zij eens naar binnen ging om zich te overtuigen dat bij haar geen onheil was, zag zij tot haar niet geringe schrik, datdege- heele kamer vol rook stond. Bij onderzoek bleek dat een paar rokken en gordijnen beneveus eenig ander goed vuur had gevat en reeds ge heel gloeide, terwijl op enkele plaatsen zelfs vlammen speelden. De vrouw nam de geheele brandende massa in haar armen en geholpen door de buurvrouwen droeg zij dit naar de plaats, waar het vuur spoedig met emmers water was gebluscht. Vermoedelijk beeft het 11-jarig zoontje bij het zoeken naar een weggevlogen musch een lucifer in den stapel goed geworpen. Hedenmorgen ten 10J/4 u. zou de bakkersknecht C. Robberegt, in dienst bij den bakker P. Krom menhoek, brood brengen op het schip ïEngel- bregta Aieida", schipper K. J. Jansen, liggende ia de Noordvest, maar had daarbij het ongeluk van de loopplank te glijden en in het water terecht te komen. Een paar zakkendragers hadden hem spoedig weer op het droge ge holpen, waarna hem door vrouw Van der Most in de Noord molenstraat droge kleeren werden verstrekt. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 manden schol, tong en griet; de prijzen waren voor schol van f 0.35 tot f0.60, tong van f 0.65 tot f 2.65, griet van f 0.75 tot fl,25, alles per koop Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan liet commissariaat van politie: een vermoedelijk gouden ring, waarin (lesteen ontbreekt, een rozenkians in een doosje, een kinderschoentje, een guttapercha wielband, een vrouwenhemd gemerkt C. R., 2 sleuteltjes van een post-box en een sleutel. I. Terug te bekomen aan de volgende adressen een laken pantoffel, bij den Held, Doelhofje 27, een vaarstok, bij de brugwachters van de Appel- marktbrug, een bloedkoralen kruis, bij Hoog- wegt, Singel 188, een springtouw, bij van Zon, Lange Kerkstraat 45, een zilveren broche, by v. d. Gaag, Steenstraat 25, een gouden oorbei met rood steentje, hij de Kort, Bakkersstraat 25, een zweep, by v. d. Water, Lange Achter weg 47, een blauw kinderschort, bij Sehiüter. Hee enstraat 47, een damesstrik, bij Schot, Singel 120, een blauw koralen armbandje, bij Vrouwdeunt, Lange Singelstraat 22, een gouden ring, bij van Pinxteren, Rotterdamsche dijk 120, en een stempel met den naam Joseph Ris, bij H. J. Zoetmulder, Broersvest 90. BURGERLIJKE STAND. Geboren 18 Juni. Jan Gerardus, zoon van P. J. Ver boom en J. Hamerslag, Stationstraat. 19 Juni. Antonius Theodorus, zoon van A, Driessen en Th. C. de Kok, Ilendrinastraat, Gelmwd 22 Juni. A. Groenewegen, 24 jaar, en A. van Eijk, 24 jaar. G, L. Kamp, 29 jaar] en J. M. Rebers, 25 jaar. A. Kooi, 30 jaar, en C. J. van Rliijn, 34 jaar. J. Wessel 30 jaar, en W. Zonneveld, 23 jaar. De schaalcollecte in deze gemeente gehouden ten behoeve der oud-strijders heeft opgebracht de som van f U4.96!/2. Gisterenavond gaf de tooneel- en letterlieven de vereeniging aVaria" haar reeds vroeger aan gekondigde uitvoering.Opgevoerd werdenaManus de Snorder", tooneelspel in één bedrijf, door Rossier Faassen, en sDe Bruiloft van Kloris en Roosje", Oud-Hoüandsche klucht, opnieuw van coupletten voorzien door L. v. d. P, De uit voering liep zeer goed van stapel en een dave rend applaus weerklonk telkens. Een gezellig bal hield velen tot laat b'y'een. Op het loggerschip Vlaardingen 30 liggende in de haven en toebehoorende aan den heer C. v. d. Burg alhier, ontstond gisteren avond om 6% uur een brand in het vooronder die echter door toegeschoten hulp der beman ning van dat vaartuig, spoedig tot bedaren werd gebracht. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 22 Juni. Jakobus Maarleveld en Maria Borst. Cornelis van Kempen en Geertruida Brobbel, Andries Poot en Teuntje Poot. GerritSebel en Maria van Dorp. Geboren i 22 Juni. Johannes Josephus, zoon van J. C. Bailees en J. J. Bentvelzen, Hoogstraat. Overleden 21 Juni. Dirk van der Knaap, oud 6 maan den, Kortedijk. Vonnissen van hot Kantongerocht to Schiedam. Zitting van 22 Juni 1898. Wegens strooperij P. H. M. A. en J. A. H., beiden te Schiedam, ieder tot f8 boete subs. 3 dagen hechtenis; G. J. H. te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens straatschenderij A. E. en M. O., beiden te Vlaardingen, ieder tot f6 boete subs. 8 dagen hechtenis; W. B., G. A. S. en C. J. H., allen te Schiedam, ieder tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens een trekdier op den openharen weg laten staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen B. M. te Schiedam, vrijgesproken. A. M. D, to Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer: H. J. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: D. E. J. A. te Schiedam, tot f 3 boeto subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (6e herhaling, 2 maal gepleegd) A. G. te Maassluis, tot 2 maal 21 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet (tweemaal ge pleegd): M. S. te Schiedam, tot 2 maal f9 boete subs. 2 maal 3 dagen hechtenis. Wegens politie-overtreding G. H. D., A. P., J. 0. v. d. B. en M. H., allen te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis; L. J., F. E. V., A. v. W. en J.N., allen te Schiedam, ieder tot f0.50 boeto subs. 1 dag hechtenis; J. W. te Vlaardingen, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. De wegens de vergiftiging te Sassenheim tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde Van Kampen is gisteren van Den Haag naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht, in welke inrichting hij do eerste vijf jaren van zijn straftijd in de col moet doorbrengen. Beroepen: Te Harderwijk, E. J. W. Posthiimns Meijjes, te Heinenoord. Te Kootwijk, H. J. Schouten, te Gameren. Te Odijk, J. Domela Nieuwenhuis, te Ostende. Te Oldeberkoop, W. Meindersma, te Vledder. Bedankt: Voer Staphorst, door E. Jonkers, te Zuid-Beierland. Voor Aalsurn, door H. Stegenga, te Gaastmeer. Voor Valkenburg, door W. H. Sneth- lage, te Lisse. Voor Grïjpskerke (Walch.), door J. W. A. Klinkhamer Bredius, eand. te Utrecht. Voor Stavenisse, door P. Bopster, te Ter Heiden. Beroepen: Te Tzummarum en Firdgum, J. A.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2