Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hery. Keek. SPORT. Gemengd Nieuws. Atjeh. Aan het >N. y. d. D." is uit Batavia ge seind Gisteren kwamen twee compagnieën van de Seiimoen-colonne, vergezeld van kapitein Van Daalen, over zee te Oieh-leh en keerden heden morgen over Indrapoeri naar Selimoen terug. Zoo even kwam gouverneur Van Heutsz van Segli te Kota Radja aan. De Saltan yan Slak. De Sultan van Siak bracht gisteren een be zoek aan het Museum en het Zander-instituut te Nijmegen, waarmee hij zijn groote ingeno menheid te kennen gaf. Ook werd nog de fabriek der Electriciteits-maatschappij ïPhaëlon, voor heen Roothaan Alewijnse Co. bezichtigd, waar Z. H. door de commissarissen en de direc teuren werd ontvangen. De Sultan betuigde zijne groote ingenomenheid met hetgeen hij daar had gezien. Daarna woonde Z. H. in de Groote Kerk met welgevallen een orgelconcert bij. Aan de Koninklijke Deventer Tapijtfabriek is het bericht omvangen, dat de Sultan heden voormiddag die fabriek zal komen bezichtigen. De Sultan vertrekt eerst naar Londen, na den nog te bepalen audiëntiedag bij II.H. M.M. de Koninginnen. Tot de Kroningsfeesten houdt Z. H. ïpied a terre" in het hotel sKeizer Karei" te Nijmegen. De Scheveningrsche haven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft zich met een adres tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland gewend, om te steunen liet verzoek van den gemeente raad betreffende het verleenen van een subsidie voor de haven, te Sckeveningen. Het Kurhaus te Scheveningen heeft zich, na het bekend worden van liet raadsbesluit, in vlaggentooi gestoken. In de feestelijke bijeenkomst ter sociëteit Neptunus waren Dinsdagavond tegenwoordig do raadsleden Jame, v. d, Loeff en v. d- Rovaart, terwijl hun collega Mulder oen telegram van ge- lukwonscliing en sympathie zond. Het sociëteits gebouw was geïllumineerd met ballons in na tionale kleuren en eene kroon met gekleurd licht. Een klein vuurwerk werd afgestoken en bij het rondgaan van den feestbeker werden vele heil dronken ingesteld op de heugelijke gebeurtenis. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De Tentoonstelling van Vrouwenarbeid aan de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage is bijna voltooid. Bij de opening in begin Juli hoopt men geheel gereed te zullen zijn. Men vindt er o. a. in de afd. pharmacie een chemisch laboratorium. Het geheele Hoofd gebouw wordt in beslaggenomen door de afd. Nijverheid, waarvoor de beweegkracht wordt geleverd door een gasmotor, terwijl men in de historische afd. een ruimen blik krijgt in de vrouwenkunst en vlijt van vroeger dagen. De afd. Wasinrichting, Zuivelbereiding en Zieken verpleging beloven zeer belangwekkend te wor den. Ook de kampong is in orde en wacht slechts op hare bewoners, die thans te Weenen zijn. De tentoonstelling is 's avonds gesloten, doch de kampong zal op enkele avonden der week te bezichtigen zijn. Alle ruimte is bestemd voor het doel der tentoonstelling. Er komen twee restauraties, waarvan een voor vegetariërs. Een post- en telegraafkantoor treft men er mede aan, en een net lokaaltje is ingericht ten gerieve van de pers. Nederl. Zuldafrikaanscbe Yereenlging. Deze vereenigïng hield gisteren onder leiding van prof. mr. H. P. G. Quack in „Eensgezind heid" te Amsterdam haar algemeens vergade- ring. Het jaarverslag werd reeds in. ons blad opge nomen. Naar aanleiding daarvan vestigde de voorzitter do aandacht op enkele der belangrijk ste punten, als de verbreiding in Zuid-Afrika van liet Liederboek, de toelating der Zuid-Afri- kaanders tot Hooger Onderwijs, het fonds ter vermeerdering der kennis van liet oud-Ro- meinsche en oud-Hollandsche recht in Zuid- Afrika en ten slotte op de tot standhouding van het algemeen Nederlandsch Verbond, ter behar tiging der gemeenschappelijke taalbelangen. Over het jaarverslag werden geen inlichtingen gevraagd of opmerkingen gemaakt. Het rapport over de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over het boekjaar 1897/98 werd door de daarvoor ingestelde com missie ter goedkeuring voorgedragen, wat ge schiedde. De hoeren mr- J. E. Henny, jhr. J. A. van Kretschmar van Veen, A. S. van Reesema, en prof. mr. J. de Louter werden als bestuursleden herkozen, terwijl in plaats van den heer mr. W. H. de Beaufort, die aftrad, de heer Paul den Tex gekozen werd. KETHEL EN SPALAND, 22 Juni. In de brieven- bns alhier bevindt zich een verhooging; toen nu dezer dagen door den bode de bus geledigd werd ontdekte bij onder die verhooging yen brief, dien hij er onmogelijk uit kon krijgen; bij was dus ver plicht den brief, die daar misschien reeds vele fa.cn gelegen had, te laten liggen, 's Avonds werd het bevrijdingswerk weder voortgezet en mocht het aan een der ingezetenen na eenige moeite gelukken den brief te voorschijn te brengen. Hij was geadres seerd aan den heer W. Kaptijn, Godschalksoord. De postzegel droeg de beeltenis der Koningin zoo dat bet aantal jaren dat hij was blijven liggen, niet merkwaardig groot kan zijn geweest. Bij Kon. Besluit ia aan mr. B. Post, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collego van regenten over bet huis van be waring te Ttel, onder dankbetuiging voor dc in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het college van regenten over bet bnis van be waring te Tiel, mr. U. \V. A. Dijckmeester, advocaat en procureur en rechter-plaatsvervanger in de arrond.- reehtbank aldaar. Bij Kon. besluit is M. J. Chcvallier, benoemd tot burgemeester der gemeente Valburg, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Krommenie. Tot hoogheemraad van Delfland, S. J. van den Bergh tot heemraad voor den polder Nieuw-Beijcrland en Nieuw-Piershil, A. Verhagen; tot idem van den polder dc Hooge en Lage Gorzen, gemeente Pernis, L. Hordijk Jz. tot heemraden van den polder Oost-IJselmonde, T. Kooyman en P. O. de Baadt De officier van administratie der 1ste klaBse J. S. de Bruyn, uit Oost-Indie in Nederland terrnggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Wij herinneren er belanghebbenden aan dat zij, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken dezer gemeente voorkomen, en aanspraak kun nen maken om daarop geplaatst te worden, daarvan vóór 1 Juli a. s. ter Gemeente-Secretarie aangifte moeten doen. Om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet men: A. kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente, waar de Kamer is gevestigd; B, aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereen volgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel en nijverheid. In de grteren gehouden vergadering van het Bestuur van het Stedelijk-ziekenhuis zijn be noem tot Adjunct-Directrice-Hoofdverpleegster Mej. A. van der Stadt, van Zaandam, en tot verpleegster Mej. A. Suermondt van Rotterdam. Het eindexamen van liet gymnasium alhier is heden begonnen ten overstaan der gecom mitteerden dr. C. J. Eggink, inspecteur der gymnasia, dr. F. J. L. Kramer, hoogleeraar te Utrecht, en dr. P. van Geer, hoogleeraar te Leiden. Aan het examen nemen deel 6 jongelieden, allen leerlingen der hoogste klasse van het gymnasium. Hedenmiddag te 2 uur viel de 8-jarige Bar nardus de Bruin bij het spelen in de Noord molenstraat te water. Een knecht van den poffertjesbakker A, Visser, die daar in de nabijheid was, ging onmiddellijk te water en bracht het knaapje met behulp van een politie-agent spoedig weder op het droge, waarna het naar de ouderlijke woning Singel 184/12 werd gebracht. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aangevoerd 3 partijen schol, tong en griet; de prijzen waren voor schol van f 0.40 tot f 1.10, tong van f 0.65 tot f2.50, griet van f0.60 tot fl.25, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd s 23 Juni. W. J. Reintjes, 45 jaar, en J. F. Rozestraten, 36 jaar. J. van Veelen, 35 jaar, en A. de Bru^jn, 31 jaar. Geboren i 21 Juni. Hendrika, dochter van S. de Vries en H. J. van Dongen, Hagastraat. - Helena Elisabeth, dochter van G. H. Bergkotte en L. Lugtenburg, Oo^t singel. 22 Juni. Daoiël, zoon van P. Krommenhoek en P. Robberecht, Hoogstraat. Frank, zoon van F. A. de Groot en G. Verkade, Grofbaan. 23 Juni. Neeltje, dochter van K. Kuil en G. van Tilborg, Hoofdstraat. Christina, dochter van G. J. C. Baumhöer en J. M. Beig- man, Haam. Hendrika Margaretlia Petronella, dochter van Ch. vaa Veen en M. J. van den Akker, Polderstraat. Adriana Wilhelmina, dochter van J. Zagwijn en N. van den Bout, Oostsingel. De uitslag der gisteren alhier gehouden hard draverijen van wege de Vereeniging Eendracht is als volgt Aan den voormiddag-wedstrijd namen deel 5 paarden, prijs f50, Jonge Joel van A. de Ridder te N. IJ Polder; le premie f25, Lietze van J. G. Matze te Mijdrecht; 2e premie f10, Atlas van H. Schrijver te Don Haag. Voor den namiddag-wedstrijd opteerden 9 paarden, prijs f200, Bles van A. de Ridder te N, IJ Polder, berijder A. Sideiius; le premie f50, Jonge Tabor II van denzeifden eigenaar; 2e premie f25, Ideaal van Snoeck te Bergen, berijder B. W. Scheflers. Daarna begon de verloting, waarvoor fraaie pi ijzen waren aangekocht. De le prijs bestaat uit een paard met fraaien tentwagon met alle bijbehooren, verder losse paarden, koeien, var kens, schapen, pluimgedierte, en voorts verschil lende voorwerpen op landbouwkundig gebied of op dat der melkerjj, enz. enz., in 't geheel 70 prijzen uitmakende. De kermis alhier heeft blijkbaar niet alleen zekere aantrekkelijkheid voor hen die smaak in kermisvreugde hebben, maar ook voor hen die geen verschil kennen van rojjn en djjn. Her haaldelijk zijn reeds bij de politie klachten in gekomen van personen die hun portemonnaie misten na een bezoek aan het kermisterrein. Men zij dus voorzichtig. Gisterenmorgen is door een persoon een bad genomen in de zweminrichting die nog gesloten was, zoodat de man zich door overklimming toegang moest verschaffen. Erger is dat hij bij het heengaan een dames-badcostuum medenam en de deur van een kamertje had verbroken om zich daarvan meester te maken. Gisternamiddag te 4 uur geraakte het 8-jarig zoontje van J. Proost bij de Vossestraat in de haven. Daar dit werd opgemerkt door in de nabijheid zijnde visscherlieden, werd de kleine spoedig gered. BURGERLIJKE STAND. Geboren 22 Juni. Arie, zoon van W. Roest en L. Kapteijn, Havenstraat. Gerardus Adrianus, zoon van H. Naastepad, en C. E. Weusman, Dijksteeg. Overleden 23 Juni. Gerrit Boomsma, oud 4 dagen, Achterstraat. Nedcrlandsche Toonkanstenaars-verecniging. Op den 19den dezer had te 's-Gravenhage de XXIIIe Algemecne Jaarlijksebo Vergadering der Nederl. Toonkunstcnaars-Vereeniging plaats. Nadat door den voorzitter, den heer mr. Henri Viotto, de opgekomen leden waren verwelkomd, werden door den secretaris, den heer A. J. Ackermaun, de notulen der vorige algemecne vergadering en daarna bet verslag over het afgeloopen jaar gelezen en goed gekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand der vereeniging reden geeft tot tevredenheid. Het getal der gewone (kunstenaars)-leden vermeerderde met 12, en dat der belangstellende leden met 35. De beide aftredende bestuursleden, de hoeren mr. Henri Viotta en A. J. Ackermann, werden met bijna algemecne stemmen herkozen. Met betrekking tot do correspondeerende leden werd voor Groningen benoemd de heer K. Veldkamp aldaar, en in plaats van den heer J. H. Bekker, die daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen de overige corr. leden werden allen herbenoemd. Uit het ondersteuningsfonds werd aan 7 gewone leden toelage verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 575het kapitaal van dit fonds bedraagt thans fll.489.52Vs. De toestand der kas kon zeer gunstig worden ge noemd, daar uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer M. W. Petri, bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f5.576.01, terwijl er was uitgegeven f1952.31, zoodat op een batig saldo van f3623.70 kan worden gewezen. Besloten werd, enkele veranderingen in het Regle ment voorloopig aan te houden, en de plaats, waar de volgende algemecne vergadering zal worden ge houden, aan de leiding van het Bestuur over te laten. George Ebers. Volgens een brief door de dochter van George Ebers is in den toestand van den beroemden schrijver in de laatste dagen een merkbare verbetering gekomen, zoo dat de geneesheeren uitzicht geven op herstel. De arrondissements-rechtbaok te Rotterdam, uit spraak doende in de zaak van Davy Blitz, directeur der Algemecne Premien- en Rentenbauk, firma M. Linden Co., in de Boompjes te Rotterdam, be schuldigd van oplichting met premieloten in Duitsch- Iand, heeft den bekl. vrijgesprokon. De rechtbank overwoog dat zij bij het onderzoek ter openbare terechtzitting niet uit wettige bewijs middelen de overtuiging heeft geput dat bekl. zich aan de hem ten laste gelegde feiten van oplichting zou hebben schuldig gemaakt en wel meer in het bijzonder ten opzichte van getuigen Hoppe en Walde door de bij dagvaardiging omschreven koop of het doen der daar omschreven betalingen. Do eiseh was 9 maanden gevangenisstraf. Bedankt; Voor Midwoud, door D. Sijpkens, te Bergumvoor Barneveld, door H. van Griethuijzen, te Oosterwolde. De heeren M. J. Adriani, pred. te Aimeioo, J. J. van den Broek, pred. te Alraeloo, dr. A. W. Brons veld, pred, te Utrecht, P. Bruining, pred. te Almeloo, R. H. Drijber, pred. te Leeuwarden, W. Mailinchrodt, pred. te Maastricht, hebben zich ook tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij verzoeken bij de Regeering, speciaal bij den minister van bin- nenlnndsche zaken, aan te dringen op bet nemen van al die maatregelen die thans reeds binnen het bereik zijn van de uitvoerende macht, om do gelegenheid tot het verkrijgen van godsdienstonderwijs door de leerlingen der verschillende openbare scholen uit te breiden en zoo dit onderwijs meer tot zijn recht te doen komen. Doopsgezinde Gemeenten. Aan het seminarie der Afg. Doopsgezinde Sociëteit zijn gisteren geslaagd voor het proponents-examen 2e gedeelte de hoeren: H. Britzsl, te Makkum; E. Engelkes, te Groningen; P. Groot, te Schageu; A. dc Jong, te Amsterdam; J. Koekebakker, te Amster dam; J. K. de Liefde, te Middelburg; F. H. van der Meulen, te Leeuwarden, en S. Spaans, te Barsingerhorn. R.-K. Keek. In weerwil van de tegenspraak van „De Tijd" handhaaft „Het Centrum" haar bericht dat de bisschop van Roermond voornemens is zijn bediening neer te leggen. Mgr. Boermans heeft reeds acht weken ge leden zijn verzoek om ontslag ingediend. Oud-Kath. Keek. Op 30 dezer zal de heer C. J, Rinkel te Haarlem den dag herdenken waarop hij vöór 25 jaar werd gewijd tot bisschop bij de Bisschoppelijke Clerezy. Hoooee Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in de geneeskunde J. A. Rolioos, S. C. M. Steger, Th. Ruys,B. Swnab; candidaatsexamen in de geneeskunde J. de Vries M. Juda, A. W. van Haaften; eandidaatsexamen in de Nederlandsehe letteren mej. M. J. Johanknegt- theoretisch geneeskundig examen G. ten Cate. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer P. lideman, geb. te Room. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Rechtsweten schap de heer A. I). H. Fockema Andreae, geb. te Leiden, met proefschrift „De rechtstoestand der ge huwde vrouw". Eerste natuurkundig examen J. A. van Dijk- candidaats-examen geneeskunde J. J. C. Donker cn G. J. B. A. Janssens; propaedeutiseh examen wis-en natuurkunde Ph. M. van der Haes; candidaats examen ip de pharmacie W. M. J. Borst Pauwels. Utrecht. Prop. ex. theologie: B. Baljon cn J. B. Naaktgeboren. Prop. ex. geneesk.: A. van Haanen en F. H. van Hengel. Groningen. Eerste natuurkundig examen S. C. Albarda en C. Pesman en candidaats-examen in de geneeskunde W. Kolk. Gereformeerd Onderwijs. Het is al enkele maanden geleden, sinds in Rotter dam eene vergadering gehouden werd van belang stellenden in het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag in Zuid- Rolland. Op die vergadering, welke zeer goed bezocht was, noodigde men de voorioopige commissie uit, zich cenige broeders te assumeeren, om na eenigen tijd met een weloverwogen plan ter vergadering te komen. Aldus geschiedde. Do voorloopigo commissie, thans bestaande nit da H. H.Van Asch van Wijck, Bavinck, Van Briel Sasse, Landwehr, Van Namen, Rudolph, Schippers, Sillevia Smitt, Van Veelo, Van Velzen en Wolf, heeft nu alles in gereedheid gebracht, om de vergadering voor te lichten. A.s. Dinsdag (28 Juni) zal er te Rotterdam D.V. vergadering zijn voor dit doel. Ongetwijfeld zal deze samenkomst een zeer ge- wichtig karakter dragen. Men zal overgaan tot het stichten van eene Ver eeniging, waarvoor de conceptstatuten al gereed zijn. Tevens zullen zeer belangrijke mededeelingen wor den gedaan. (Stand.) Grintweg HiïlegersbergBcrgschenhoek In de de zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland komt o. a. in behandeling het voorstel van Gedep. Staten om a f w ij z e n d te beschikken op twee adressen van de raden der ge meenten Hiïlegersberg en Bergschenhoek, ter bc- koming van f45,500 provinciaal subsidie inde kosten van verandering van den grintweg tusschen beide gemeenten in een keiweg. Wij hopen ia het belang der duizende wielrijders, die dezen weg jaarlijks passeeren, dat de Staten het preadvies van Gedeputeerden zullen aannemen, want al zouden de bestuurders van voertuigen liever zien dat de grintweg in een keiweg werd veranderd, in het nadeel van de wielrijders zou dit zeker zijn. 't Is wel waar, dat de grintweg soms in slechten toestand verkeert, maar er was toch nog altijd wel een smal paadje, beter dan een keiweg, dat goed was voor het rijwiel. Maar waarom in het midden geen bestraat paardenspoor gemaakt, zooals op do Westiandscbe wegen Goed nieuws voor onze toeristen. Zooals men zich nog wel zal herinneren, is inder tijd door ons Bondsbestuur besloten om het West- land van een groot aantal wegwijzers te voorzien. Thans zijn alle vergunningen tot plaatsing verkregen en de palen gereed, zoodat nog deze week door tusschenkomst van onze Afdcelingsconsul van Zuid- Holland alle wegwijzers geplaatst konden worden. (Kamp.) Een noodlottige worp. Bij de schouwing van het lijk van den 19-jari- gen AIkema.de uit Delft, in het Academisch Zie kenhuis te Leiden, die van een knaap van 15 jaar op 16 Mei j.l. een steenworp ontving, waar door hij aan het hoofd gekwetst werd, aanvan- kelok herstelde, doch j.l. Vrijdag overleed, moet gebleken zijn dat de dood een gevolg was van dien steenworp. De jeugdige dader, voor wien door de Rechtbank te 's-Hage reeds straf was geëischt, zal voor het feit, nu opnieuw moeten terechtstaan. Een waarschuwing. Een jongmensch te St. Johannesga bemerkte dat hij een puistje aan den wang had en krabde het open. Om het bloeden tegen te gaan ram hij een zakdoek, die nog niet gebruikt was en wiesch daarmede de wonde. Dadelijk begon de wang op te zwellen en werd in allerijl een geneesheer van Joure gehaald, die bloedvergiftiging constateer de. In weerwil der onvermoeide pogingen door den geneesheer aangewend, om den jongeling te behouden, is hij reeds Maandagmorgen over leden. Ook gemeenteëigendom. Te Made (N.-B.) heeft men gisteren eeno zeer vreemdsoortige afkondiging van de pui van het Raadhuis kunnen hooren. Een der veldwachters maakte den volke op die officiëele wijze bekend, dat bij den burgemeester dier gemeente te koop is een oude fiets. De ramp te Blackwal. Omtrent de oorzaak van de vreeselijke ramp te Blackwal bij het te water laten van den kruiser Albion is nog het volgende gebleken. Een groote menigte vrouwen en kinderen van werklieden waren, begeerig om een goede plaats te verwerven, ondanks de waarschuwingen en den tegenstand van een paar machtelooze politie-agenten, naar een licht plankier gedrongen dat op een paar dunne balken over de middelste der drie hellingen van de werf was gelegd en dat inderdaad een schoone gelegenheid bood o® het schouwspel te zien.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2