BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Koloniën. uit dc schamele stuurlieden en bootsgezellen of andere schamele lieden der voorsz. stadwil voorts hij te.tateur dat die administratie en toe- zigt van het voorsz. gasthuis en rente daartoe staande, wezen zal bij twee van de naasten van zijn testateurs bloede, en zooverre daar meer be vonden wierden van gelijken grade dan twee, zullen de Burgemeestereu en gerechten dezer stad uit alle dezelve twee, hen luiden daartoe nutst en bekwaamst dunkende, moge kiezen; en ten einde do voorsz. administrateurs ter goe der trouw wandelen mogen en het voorsz. gast huis niet gedefraudeerd en werde wil hij testa teur, dat de voorsz. administrateurs van hare voorsz. administratie schuldig zuilen wezen reke- ninge te doen voor de Burgemeestereu dezer stad alle jaar, en in geval ouder den bloede van hem testateur niemand totdevoorsz. administra tie 'bekwaam bevonden vierde, wil hij, testa teur,'dat in dieu gevalle tot de voorsz. admini stratie bij de voorsz. Burg gesteld zullen wor den eenige anderen daartoe bekwaam zijnde, wil insgelijks hij testateur dat beroerende gecon- questeerde goederen bij hem testateur zijne vrienden nagelaten dat alle dezelve blijven zul len aan den bloede van hem testateur, zonder die te mogen alieneeren teu wane bij expres con sent van de voorn, van den bloede die van het voornoemde gasthuis bewind en administratie zullen hebben, dewelke de voorsz. alienatie zullen mogen toelaten, mits daarvoor genietende ze kere gratuiteit tot profijt van het voorsz. ga huis. Alle hetgeene voorsz. verklaarde hij testa teur te wezen zijn uiterste wille, willende de zelve onverbrekelijk onderhouden en volkomen te hebben en zooverre iemand van zijn voorsz. erfgen. daar iets tegen poogden te doen of te attënteeren, wil hij testateur dat dezelve van de portie die hem, uit kracht van dit tegen woordig testament zouden mogen competeeren, gepriveerd zal worden en diezelve geappliceerd ten profijte van het voorsz. gasthuisen ten einde deze zijn uiterste wille te beter geaffir meerd en i.j al hare poineten zouden mogen vol komen werden, zoo ordineert hij testateur tot executeurs van hetzelve, Mr. Willem Muis, ad vocaat 's JHofs van Holland, Willem van Kriecks der stede Delft, mitsgaders Arend Danckerts en Cornells Jacobszoon, beide zijne neven voor noemd, biddende dezelfde, daarin zulks te willen handelen dat zijne voorsz, uiterste wille vol bracht mogt werden en de divisie van zijne goe deren zulks hij dat gewild heeft geschiede en dat in der minne zooverre doenlijk isen in gevalle eenige questie en gescliil ter oorzako van dien zouden mogen rijzen, dat zij luiden arbeiden wil den dezelve voor zooveel lien doenlijk wezen zal ter neder te leggen en alzoo zijne voorsz. goede ren met eenige lasten bezwaard te zijn zoowel uit krachte van dezen tegenwoordige testamente als anderswil hij testateur, dat de voorsz. exe cuteurs niet gehengen en zullen te procedeeren tot divisie van de voorsz- goederen voor en aleei de voorsz. lasten afgedaan en gekweten zullen zijn. Boven al hetgeen voorsz. is, maakt hij testa teur nog den deeken denzelven en provisoor, in wiens jurisdictie hij zal komen te sterven een stoop wijns of hoorngulde daarvoor of al het geen men nog bevinden zal, gemaakt of bespro ken bij zijnen biegtvader, notaris of eigen hand, wil hij dat wezen zal van waarde, en volbragt worde in allen schijn of hetzelve in dezen tegen- woordigen testament begrepen waar willende dat al hetzelve gaan zal uit de goederen bij hem geconquesteerden in gevalle dat dit voorsz. testament bevonden mogt worden niet te mogen bestaan na subtiliteit van regten, wil hij testa teur dat het zelve zal bestaan en geeffectueerd worden ah codicil donatie onder de levende of uit zake des doods of anders in de beste form en manier als het zelve best na regten en costumes van den lande of anders zoude mogen subsiste ren, begeerende hij testateur voornoemd hiervan bij mij notaris publicq gemaakt en geleverd te worden een instrument of meerder in de beste form. Aldus gedaan en verleden binnen onze stad Schiedam ten huize van den testateur voornoemd ten tijde dage Pausdom en keizerrijk, als boven in tegenwoordigheid van de eerzame wijze voor zienige Antonij Muijs Willemsz en Elandt Adri- aansz. Burgemeesleren der voorsz. stad Schie dam als wetachtige en geloovige getuigen hiertoe geroepen en zonderlinge gebeden. Onderstond geschaeven ik Allard Jacobs van der Wiele door pauselijke autoriteit gecrëerd en bij den Hove van Holland toegelaten, publiek notaris, want ik bij al hetgeene voorz. is, zelfs tegelijk met de voornoemde getuigen daarbij aan en over hebbe geweest en hebbende, dat zulks gehooid, gezien en weten geschiede, hebbende, daarom dit je- genswoordige instrument met eens anders hand geschreven, daarvan gemaakt in dezen gemeene forme en mijne gewoonlijke subsignatie en name oridertc-ekend in getuigenisse der waarheid en tot vastigheid van al, dat voorsz. is daartoe geroe pen en zonderling gebeden en was ondertee kend Xilius Notaris Publicq. Onderstondna voorgaande collatie van waarde te accordeeren bij mij en was ondertee- kerid: Goes. Vrije Universiteit. Het achtiende jaarverslag van de sVereeni- ging voor Hooger Onderwijs op Gei eformeerden grondslag is verschenen. Ter gelegenheid der jaarlijksche samenkom sten op 6 en 7 Juli e. k. te Zwolle zal de hoogleeraar Geesink in een meeting het onder werp inleiden: «De vrije Universiteit en ons volksbestaan". Op de jaarvergadering zal door prof. Fubius het onderwerp worden ingelrid «De beslissing van deu Dongen Raad dat de doctorale graad der Vrije Universiteit geen bevoegdheid g"cft zicli te doen inschrijven ah advocaat"; en door prof. Kuyper zal de viaivtr worden bespreken: »0p welke wijze kan de Vi ij e Universiteit zich, voor zooveel aan haar hangt, de mogelijkheid waarborgen, van steeds mannen beschikbaar te vinden, die hij vacatures tot hoogleeraar kunnen worden aangesteld". In het verslag van de Universiteit wordt medegedeeld dat ingeschreven waren 116 stu denten, van wie 73 voor de faculteit der God geleerdheid, 3 voor die der Godgeieeidheid en Rechten, 5 voor die der Godgeleerdheid en Letteren, '20 voor die der Rechtsgeleerdheid en 15 voor die der Letteren. Met gunstig gevolg werden afgelegd 1 doc toraal examen en 9 candidaats in de Theologie, 2 candidaats in de Letteren en 14 Propaedeu- tisclie voor de Theologie. Schoolreisjes. De algemeens veigadering van het Neder- laudsch Onderwijzersgenootschap, het vorige jaar te Kampen gehouden, droeg liet hoofdbe stuur op. een onderzoek in te stellen, of er van de spoorwegmaatschappijen meer faciliteiten te verkrijgen zouden zijn voor schoolreizen niet de leerlingen. De uitslag van dat onderzoek is geweest, dat de besturen der betrekken maat schappijen het hoofdbestuur hebben medege deeld, dat zij bereid zijn de volgende bepalingen vast te stellen Ie. Dij het maken van schoolreizen wordt per 20 kinderen of gedeelte van dat aantal één geleider kosteloos vervoerd, 2e. Voor liet overschietende kind van een oneven aantal kinderen wordt voor de reis heen-cn-terug de halve enkele-reisvracht be rekend. Deze bepalingen gelden alleen voor het ver voer van leerlingen van inrichtingen voor lager onderwijs (beneden 15 jaar), henevens voor weeskinderenzij gelden met voor leerlingen van im ichtingen van meer uitgebreid lager-, middelbaar- of hooger onderwijs, noch op die van kostscholen. Voor de voorbereidingsreizen blijven de onder wijzers evenwel in volle vracht verschuldigd, terwijl het tarief van de schoolreizen bepaald blijft op enkele reisviaeht per twee kinderen of één geleider (behoudens het kosteloos vervoer van één geleider per 20 kinderen toegestaan). De raad van administratie der H. IJ. S. M« is van ooi deel, dat, indien in het belang van liet onderwijs gewenscht is, dat de scholieren reizen, het op den weg der regeering ligt, de kosten ervan aaa de spoorwegmaatschappijen te vergoeden. Bij deze uitkomst laat het hoofdbestuur het thans evenwel niet. Voor de aanstaande alge- meene vergadering te Wageningen heeft het de volgende voorstellen aan de orde gesteld De algemeene vergadering noodige de afdee- lingen uit: a. de gegevens voor bepaalde schoolreisjes in haar omgeving te verzamelen; b. een lid der afdeeling aan te wijzen als reis.: ,n espondent met de verplichting Ie ieder onderwijzer, die zulks verlangt, voor schoolreizen de noodige inlichtingen te verschaffen (doel, de beste route, merkwaardigheden, geschikte rust plaatsen, afstand '.ussclien die rustplaatsen, goede adressen voor drinken, enz.) en 2e rei*corres- pondeuten van andere aftitelingen van advies te dienen c. »de schoolwandelingen (en reisjes) als leermidel" tot een punt van bespreking te maken voor een zoo groot mogelijke vergadering van lien, die in onderwjjs en opvoeding belang ttelhm ii. te trachten voor de ontworpen school reisjes van de betrokken particuliere onder nemers een zoo laag mogelijk tarief voor vervoer te verkrijgen e. de onderwijzers in hun kring op te wek ken, het sparen in de school voor dit doel zoo gemakkelijk en algemeen mogelijk te maken en zich om financieelen steun ten behoeve van on- en minvermogende leerlingen tot gemeente besturen te wendeD. Mr. l)e Meester. Gistermiddag vervoegden zicli in het depaite- nient van Financiën, in de kamer van den heer mr. Th. H. de Meestor, benoemd vice-president van den Raad van Indië, afgetreden administra teur der generale the-aune aan genoemd mi nisterie, de ambtenaren van die afdeeling, ten einde den vertrekkenden chef een bewijs van hulde aan te bieden, bestaande in een album met hunne portretten in kabinetformaat. Namens hen werd tot den heer De Meester het woord gericht door den hoofdcommies graaf Van Hogendorp, die het leedwezen zjjner col lega's betuigde over het heengaan van den chef, die met strikte onpartijdigheid de belangen van het ambtenaarspersoneel behartigde, welke be langen in zijne handen veilig waren. Na hem sprak nog de heer Wolfson. Het album, den heer De Meester aangebo den, is gebonden in donker kalfsleder niet licht fond van dezelfde stof en versierd met een ou 1 zilveren schild en dito slot. Op het schild zijn de jaartallen 1892—1898 gesneden. Het album bevat op de ie bladzijde een opdracht aan den aftredenden chef, in cnl- ligrafiscli schrift vervaardigd door den heer Hoevenaar, commies bij gemelde afdeeling. De heer De Meester dankte, zeer bevvogi n, voor de hem aangeboden herinnering en ver zekerde hoe pijnlijk 't hem viel fe moeien scheiden van eene betrekking, die hij met zoo veel gemogen bekleed had, d.uik zij de rnedewer- vverking, welke hij van af zijn optreden bij de ambtenaren had gevonden. Brooilprij'zen. Eenige Amsterdamsehe broodiabrikanten heb ben andermaal den prijs van het brood met een cent verlaagd. Het bestuur der afd. Amsterdam van do Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst heeft den heer Julius Röntgen, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur der ZaDg- vereeniging. De heer Röntgen acht zich gegriefd voor het be sluit van het bestuur van het Concertgebouw om een zangkoor op tc richteo, terwijl verschillende leden van het bestuur ook zijn leden van het bestuur der afd. van Toonkunst. Ned. Her7. Kerk. Beroepen: Te Ritbem (Walch.) en Scberpenisse, F. C. Unger, cand. te Utrecht. Te "Werkhoven, J. Haring, cand. Te Berkel, E. W. J. Posthumus Meijjcs Jz., te Heincnoord. Tc Zoutkamp, J. lam mens, te De Leek. Aangenomen: Naar Beetgum, S. Miedcma,te Anna Paulowna. Bedankt- Voor Wateringen, door E. W. J. Posthumus Heijjes Jz., to Heincnoord. Voor Oud- Gastel, c. a., door J. W. A. Klinkhamer Bredius, cand. Hooger Ondehwijs. Amsterdam. Propaedeutisch medisch examen P. J. Sluyter, P. E. Bos on met lof door B. W. Monnik 2c natuurkundig examen P. Garenstrooin; theoretisch geneeskundig examen E. II. van Lier en H. J. Stigter. Leiden-. Bevorderd tot doctor in de plant-en dier kunde de heer J. Valckenier Suringar, geb. te Leiden, met proefschr. get. „Het geslacht Cypcrua (sensu amplo) in den Maleischec Archipel, benevens een over zicht van de geschiedenis der systematiek van de familie der Cyperaceeën"; en tot doctor in de rechts wetenschap de heeren Th. W. W. Oudhensdcn van Achttienhoven, geb, te 's-Gravenbage, op stellingen. Bevorderd tot arts G. H. Moll van Charante cn H, J. Wagener. Toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts-exainen G. J. M. Couvéevoor bereidend kerkelijk examen P. S. Pots; candidaats- exainen rechten J. E. van Royen; le natuurkundig examen W. J. Jongmans; 2e natuurkundig-examen II. P. Veldhuyzen en W. P. Wolffensperger en voor bereidend-examen wis en natuurkunde B. Vaandrager. Utrecht. 2e natuurk. ex.K. de Snóo en J. M. A. J. Jennissen. Cand. ex. gencesk.P. J. H.Röell. Prop. ex. gencesk.G. A. Hoefer, P. Wolterson, L. Hocdemaker en M. A. van Andel. Bevorderd tot arts: R. C. Snyiing en F.H.Quix. Bevorderd tot semi-artsW. Thiebout. Bevorderd tot doctor in de rechtsw.C. S. van Dobbcn de Bruijn, op stellingen. Groningen. Theoretisch geneeskundig examen S. van Houtentweede natuurkundig H. Mees. Hen orkaan. Donderdagnamiddag kwamen zware onwe- ders, gevolgd door hevige stortbuien en hagel slag de omstreken van Gulpen teisteren en de welig groeiende veldvruchten vernielen. De regen was zoo lievig, dat in weinige oogen- blikken l(!ds de veldwegen en grintwegen ge heel overstroomd waren, karrevrachteu slijk en aarde, tot zelfs gekorte boomstammen mede voerende. De wegen waren als 't ware in rivieren herschapen. 'tLeek w>l ol er een plotseling invallende overstiooming plaats had. Op eene pachthoeve werden riiet minder dan 70 hoornen omver geslingerd, eensdeels door den stroom van het waier, anderdeels door den hevigen storm, die welhaast een oikaan moet geweest zjjt», die tijdens het onweer woedde. Op som mige plaatsen zijn de appelboomen door den hagel ontbladerd en de schors der takken ge deeltelijk verbrijzeld .Niet één menschenleven stond op spel, ten gevolge van den watervloed maar meerdere. Van tarwe, rogge en boonen heeft het nood weer niet alleen de stengels gebroken, maar zelfs plat te gronde geslagen. De aardappelen zijn van de akkers met wortel en al wegge spoeld. Men trof er hagelkorrels als duiveneieren. Boschhrand. Ouder Oudemiruum in Gaasterlaud is een boschhrand ontstaan, die gelukkig tijdig ge- bluscht kon worden. Een belangrijke hoeveelheid geschild akkermaalshout ging in vlammen op. Herdoopt. Met toestemming van de Koningin-Regentes zal de nieuw ingedijkte polder in het zooge naamde verdronken land van Saeftingen, onder de gemeenten Graauw en Clinge, voortaan den naam dragen van De Kouingin Emma-polder. Atjeli. De Atjeh-corresponijent van de «Sumatra Cl." geeft de volgende uitvoerige beschrijving van de A rank-part ij, die 10 Mei bij Krneng Poenaga plaats had Den 10en Mei rukten zoo schrijft hij dan wij worr uit. Ditmaal hadden ivn dekkiiip-npname of, gelijk de piksphnternieiiwo soldatenterm luidt «dekking kankerplankjtis". Om kwatt over zessen march»ji'den we af. Wij lelden 25 bajonetten, onder commando van den Europeesclien sergeant Bodemeyer, De wei kzaamlieden der opname werden door den sergeant-majoor opnemer Van der Sluis verricht. Met zoo'n «indrukwekkende" macht loopt men tot op vier utii afstand van het kampement. Gewoonlijk komt men dan om half vier of vier ure weer thuis, Een of meer landoe's worden niet meegenomen. Wat er in zoo'n heelen langen dag met het troepje gebeurt Och kom, er valt immer» toch niets voorl Den 10en dan gingen wij er, als gewoonlijk op uit. Bij kampoeng Tjenago, die we reeds doorge trokken waren, hielden we hall achter een haag. Daar moesten haken geplaatst -vorden om een sawah op te nemen. Ons troepje werd in drie groepen verdeeld. Eeri korpoiaal en zes fuselieis voor de baken, de sergeant Bodemeyer zelf met elf fuseliers tot dekking van deu sergeant-majoor, opnemer Van de' Sluis en een inlandsche sergeant en zeven fuselie:- achter do laatste baak als dekking. Spoedig kwam n drie Atjehers, vooizien van klewangs opdagen. Door den gids lieten zij den commandant vragen om te mogen passeeren, wat werd toegestaan. De sergeaut begaf zich naar een opening in de haag en de gids, die hem daarheen vergezelde, noemde éen voor éen de namen der vooi bijgaande Aïjehers. Dezen liepen langs den troep, maar nauw waren zij op den rechtervleugel daarvan gekomen, waar de ziekenoppasser Mertens stond of zij maakten amok. Mei tens omving een dondelijken slag op het hoofd met een klewang. En onmiddellijk vloog het woeste drietal in den troep, een op den sergeant-majoor- opnemer. Reeds daalde liet vreeselijke wajien neer, toen de inlandsche fuselier Ronodikromo zich zon der di alen' voor den sergeant-majoor plaatste en daardoor den slag ontving die voor diens schedel bestemd was. Dit geschiedde in minder df n geen tijd en het achteruhdeirzen van Ronodiki joio werd door den s u gealit majoor aan weifeling toegeschreven, waarom hij hem terug wilde roepen. Doch nauw zag hij de gapende wonde over het hoofd van den iriland- schen fuselier, of hij nam diens geweer, en, ge holpen door eenige inmiddels toegeschoten fuseliers, maakte hij den Aljriier onschadelijk door hem aan de bajonet te rijgen. De vent was terstond dood. Een ander van liet nmokmakende drietal was het eerst op den Europeesclien fuselier Hassink aangestormd en gaf dezen een klewanghauw over den schouder, zoodat de ongelukkige terstond viel, waardoor de Atjeher gelegenheid had hem nog een tweeden slag toe te brengen, die onder den arm aankwam. De Europeeselie fusriier Karting, den hachelijken toestand, waarin kameiaad Hassink verkeerde, ziende, schoot te hulp, en stak zijn bajonet in den nek van den aanvaller, waai door dezen voor goed de gelegenheid benomen werd om nog een Kafir kwaad te doen. De laatste Atjeher viel op beide fuseliers ICassan- moenawie en Salitn aan en verwondde dezen ernstig, terwijl ook de inlandsche fuselier Kertowidjojo een lichte wond van hem bekwam. Doch toon was die Atjeher zoo toegetakeld, dat hij moest vluchten, en daar hij zwaar gewond was, is het vrij zeker dat hij spoedig bezwijken zal. Te midden van deze verwairing was de zieken oppasser Mertens, zelf duodelijk gewond, nog bezig met het verbinden van zijn gewonde strijdmakkers. Dit kon hij echter niet lang volhouden. Uitgeput door verlies en vermoeidheid zeeg hij in elkaar en hij was hel die met den inlandsctipn fuselier Rono dikromo, het meeste behoefte had aan hulp. De toestand van ons troepje, op ruim drie uren afstand van hei kampement verwijderd, was onbe schrijfelijk. Goddank, dat onze brave sergeant Bodemeyer en de sergeant-majoor Van der Sluis geen oogenblik het hoofd verloren hadden en ook nu door woerd, maar vooral door voorbeeld, allen bemoedigden. Wij gingen op tiet oude mariricbivak Lam-Besoi aan. Wat kostte het ons moeite cn zorg om onze gewonden door het moeilijke, baast geheel onbe gaanbare terrein te brengen Wij hadden over niets te beschikken om den armen eenige ver zachting in hun omzeilend lijden te bezorgen Van Lam-Besoi zond de sergeant Bodemeyer een briefje naai' het kampement Lam Noli, waarin hij kennis gaf van den toestand waarin wij ons bevon den en om hulp vroeg. Eeti bevriend Atjeher bi acht den brief over. Uren moesten er echter nog verloopen eer wij hulp zouden krijgen. Sergeant Bodemeyer nam dus een sampan, deed er de gewonden in naderleggen en voer de kueata en de Dajarivier op. Het duui' ie niet lang of de ziekenoppasser Mer tens gaf den geest. Reutelend verzacht hij den sergeant Bodnuieyer, dat deze aan den garnizoens- dokter van Larn-Noh zou zeggen, dat hij, zijn ondergesriukte ziekenoppasser, lot hel Saaiste toe zijn plicht gptluHii liad. Dit waren de laatste wooiden, welke de bi ave held sprak, en behoef ik nog te zeggen dat onze seigeant diepbewogen de belofte deed aan het verzoek van don stervende to zullen voldoen Bij kampoeng Aloemee, aan de Dajarivier, ont moetten wij de sampans, die door den colonne com mandant ter assistentie waren gi-zmiden. Het briefje van den sergeant Bodemeypr was met grooten spoed bezorgd, en het bericht dat het bevatte, veroor zaakte een beele opschudding. Terstond rukte een patrouille van 25 bajonetten uit on ceiiigen tijd later voeien de sampans uit, waarin oen luitenant en tien minderen, do contro leur en de dokter. Aan Ronodikiom» viel ook niet veel moer te doen. Nog voor wij Lam-Noh bereikt hadden, blies ook hij don iaatsien ademtucht uit. Hij, de brave iiildndsche soldaat, gevallen als oliVr van zijn aan hankelijkheid aan zijn meerderen. Met zijn leven le geven heeft hij dat van den sergeant-majoor Van der Sluis geied. En nu is vandaag (24 Mei) Lekend gemaakt dut liet voorlaan verboden zal zijn, op den openbaren weg wajiens bij zich te hebben. Vier dagen tijd is gegeven om dit verbod overal bekend te maken. Na dien zullen alle gewapende Atjehers worden doodgeschoten.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 10