STADSNIEUWS. YL AARDINGEN. Gemengd Nieuws. Laai s t e N i e u w s. Tele graiam e n. Fnbri-fonds. Van Rogenten van het Oude-Mannenhuis te Schiedam, en ah zoodanig Administrateuren van liet Fonds, herkomstig van het vroeger bestaan hebbende Oude-Mannenhuis. is bij en \V. een schrijven ingekomen, dat \v,j om der belangrijkheid der quaestie van liet Fabri-fonds in zijn geheel laten volgen. Voor twee der daarbij gevo"gde bijlagen, id. de nCopie der bij Adrninhtrateuien berustende copie van bet Testament van Mr. Zervaez f'ie- tersz. Fabri, dato i Febiuan 1564", en de »Copie der bij Administrateuren berusteude Copie der ordonnantie voor het Oude Manbuis, gedaan bij liet volle eolh'gie van de vroedschap der stede Schiedam op den 28 Juli 1597", ver wijzen wij naar ons Derde Blad van beden. Wij meenden onzen lezers een dienst te be wijzen door lien in de gelegenheid te stellen kennis te maken met deze voor de thans weder actueele quaestie zoo uiterst belangrijke stukken. De derde bijlage bij het schrijven van Regen ten behelst slechts een verwijzing van deri Minister van Binrienhuuhche Zaken naar art. 9 der Wet op het Armbestuur, in antvvoord op een request van de Administrateuren der fondsen enz., astrekkeade, dat het Koninklijk Besluit van den 29 October 1842 no. 60, in dier voege worde gewijzigd, dat liet hun en hunne opvolgers geoorloofd zij om, zoolang geen der bloedverwauten van den stichter aanspraak mogt maken op verpleging in het St. Jacobs Gasthuis te Schiedam uit de renten van voor melde fondsen die i enten telkens bij de hoofd som te voegen en in het Grootboek der Neder- iandselie Werkelijke Schuld te doen inschrijven." En nu volge het bij B. en W. ingekomen schrjjven van Regenten SCHIEDAM, 10 Juni 1898. Aan Burgemeester cn Wethouders der Gemeente Schiedam. Voor dc toezending van copie schrijven van den heer S. J. Meeiiwisse aan den Kand der Gemeente Schiedam, dato Rotterdam 99 April cn 20 Mei 1898, ontvangen met Uwe bcido geachte missives Afd. A. No. 049, dato 27 Mei jl. en Afd. A. No. 080 dato 4 Juni 1899, betuigen wij onzen dank. Ten overvloede verwijzen wij nogmaals naar bet besluit van den Raad der Gemeente Schiedam van den volgenden inhoud „De ltaad der Gemeente Schiedam, gelet op de bepaling van art. 9 der wet van 28 Juni 1851 (Staatsblad No. 100) tot regeling van bet Armbe stuur, heeft in gemeenschappelijk overleg met de Administrateuren van bet fonds, herkomstig van het voormalig Oude Mannenhuis alhier en onder goed keuring van Gedeputeerde Staten besloten Met afwijking van het deswegens bepaalde bij Koninklijk Besluit 29 Oet. 1842 No. 00 zullen, zoo- ang geen der bloedverwanten van den stichter vnn het voormalige Ondc-Mannenhuis voornoemd aanspraak kornt maken op do verpleging in het St.-Jacobs Gasthuis alhier, door middel van de renten vau bovengenoemd fonds, die renten, telkens zoodra zij verschenen zijn, bij het kapitaal worden gevoegd, tot do Raad in overleg met dc beheerders van het fonds, to gelegener tijd daaraan een bestemming zal 'geven, waardoor bet in den stichtingsbrief van het Oude-Mannenhuis uitgedrukt doel met do behoefte der gemeente in voldoendo overeenstemming zal worden gebracht. Gedaan te Schiedam ter openbare vergadering van den Qeniccntoraad van 22 Juni 1857. (w. g.) De Burgemuster, L. KNAPPERT. Sercetaris, VERNÈDE. Administrateuren van het fonds herkomstig van het voormalig Oude-Mannenhuis to Schiedam, (te. A. MAKKERS. P, LOOPUYT. G. A. J. BEUKERS. Goedgekeurd door Gcdoputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland. 's-Gkavenuaob, 10 Juli 1857. (ie. p.) v. HEIM, Voorzitter. JUST DE LA PAISIERES, Gril fier. Voor afschrift De Secretaris der Gemeente Schiedam, (ut. g YERNÈDE. Do bloedverwanten van den stichter van het voor malig Oude-Mannenhuis kunneu dus alléén aanspraak maken op verpleging in het St.-Jacobs Gasthuis te Schiedam en niet op enkel geldelijke ondersteuning. Geen dier bloedlorvvanten heeft zich bij ons nan- aangeracld met aanvrage tot verpleging in hot St,- Jaeobs-Gasthuia alhier. Wij kunnen en mogen niet afwijken van dit Raadsbesluit en mecucn, dat een afwijking onzerzijds van dit Raadsbesluit is in strijd met onze plichten en dat wij voor die afwijking verantwoordelijk of strafbaar zonden zijn. Op dit standpunt kunnen wij geen candidaten, ter vervulling der in ons collcgio ontstane vacaturo, voorstellen, van wie wij a priori vermoeden, dat zij een tegenovergestelde mcening hebben, welke mecning bovendien in strijd is met do uiterste wille van den stichter Mr. Zervaez Pietersz. Pabri. Wij hebben de eer U hierbij toe te zenden lo. Copie der bij ons berustende copie van het Testament van Mr. Zervaez Pietersz. Fabri, dato 1 Februari 1564. 2o. Copie der bij ons berustende Copie der ordon nantie voor het Oude Manhuis, gedaan bij het volle collcgio van dc vroedschap der stede Schiedam op den 28 Juli 1597. 3o. Copie der iu originali bij ons berustende be schikking van den Minister van Binnenlandschc Zaken van Reenen, 29 November 1855 op hot request van Administrateuren der fondsen her komstig van het voormalig Ondo Mannenhuis to Schiedam. Met ons nieuw lid hopen wij ernstig te overwegen of nn de tijd is aangebroken om in overleg te treden met den Raad, ten einde aan do fondsen de bestem ming te geven, waardoor het in den stichtingbrief van het Oude Manhuis uitgedrukte doel met de be hoefte der Gemeente in voldoendo overeenstemming zal worden gebracht. Ernstige werkzaamheden wachten ons dan en met het oog ook daarop bobben wij de eer U ter vervul ling der vacature in ons college ontstaan ten ge volge van het door ons betreurde overlijden van den heer S. A. Maas, voor te stellen de Leeren S. A. Vcr- nédc cn A. Scbievcen, beiden te Schiedam. Rekening en verantwoording zijn wij verschuldigd aan den Raad cn wij verwachten dat de Raad onze Rekening niet goedkeurt dan na voldoende onderzoek. Door de ziekte en het overlijden van den heer Maas werden Vergaderingen vaa Regenten tot tinaio regeling van den inventaris van het archief tijdelijk gestaakt. Als uw College of dc Raad meer ürht verlangt of noodig acht, dan zijn wij steeds bereid, om zooveel mogelijk aan die wenschen te voldoen. Ilot is U bekend, dat de heer Hoogendara in de Raadsvergadering van 20 Februari 1895 gewaagde van „de renten van het fonds, hetwelk thans ruim f 254.0U0 groot is". Het fonds (niet de rente) bestond toen in Inschrij ving Grootboek Nederl. Schuld namelijk f 258.70(1.21/g 900.8 0 f 254.000.nominaal, en de rente over het jaar 189 f bedroeg f6176.25. Op 1 Januari 1898 was het bedrag der inschrijving 2J4 °/0 vermeerderd met f21.900 en het nominaal bedrag 2 °'0 toen f275.000.terwijl over 1897 werd ontvangen ccne rente van f6692.30. Een en ander blijkt uit do Rekeningen met be scheiden, door U onderzocht goedgekeurd. Ons medelid K. J. van E'picum is bereid na ont vangst Uwer aanvrage aan 'J te vertoonen een go- drukten stamboom, volgens welken zijn overgroot vader do beer Karo.' van Erpecum, in der tijd Vroedschap en Schepen dei Stad Schiedam en ook Regent van hot Oade-Mnnnonhuis,doorzijn huwelijk in 1749 met Anna Polderman, een bloedverwant is geworden van don stichter. Wij verzoeken U vriendelijk om den inhoud van dit schrijven en van de begeleidende stukken aan den Raad mede te doelen. Regenten van het Oude-Mannenhuis te Schiedam, en als zoodanig Administra teuren van het Fonds, herkomstig van het vroeger bestaan hobbendo Ondc- Mannenhuis. G. A. BEUKERS. K. J. VAN ERPECUM. De Klok. In de raadszitting van 31 Mei j.i. is het 'voorstel van B. en W., om de gescheurde klok in den stadstoren te doen herstellen, verworpen. Na dien tijd is evenwel bij B. en YV. een aan bieding ingekomen van den heer C. L. Teirlinck te SejreNem (België) om die klok te hei stellen. Blijkens het advies der commissie voor ge meentewerken worden do kosten van dat her stellen geraamd op 1000. Op giond van de gunstige itiloimaliën die omtrent den heer Teirlinck werden ingewonnen, meenden B. en W. dat de vroegere beslissing hen niet rnocht terughouden reeds tlians weder op deze zaak terug te komen, te nnndcr daar de thans berekende kosten geen bezwaar kun nen opleveren voor de gemeentekas. Daarom stellen B. en W. aan den Raad voor hun een crediet te verkenen van 1600 voor het doen herstellen der klok. Het rappoit, door de commissie voor gemeente werken te dezen zake uitgebracht, laten wij hier in zijn geheel volgen. SCHIEDAM, 20 Juni 1898. Aan Ilceren Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Bij Uwe missive van 13 Juni jl., A no. 703, werd ons advies gevraagd over dc aanbieding van den heer M. Teirlinck, om de groote klok op den stads toren te herstellen. De beantwoording van Uwe missive is niet wel mogelijk, zonder 's Raads beslissing van 31 Mei jl. daarbij in het oog te houden. Onder dagteekening van 21 Mei jl. werd door Uwe vergadering aan den Raad voorgesteld een crediet van f 1900.too te staan, om de klok op te zonden naar do fabriek van den heer J. Pintsch to Berlijn, die had aangeboden do klok te herstellen, en mocht die arbeid niet slagen de klok op to zenden naar do firma Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel om ve-goten te worden. De heer Pintsch zon voor do eerste maal een klok van dergelijke afmeting onderhanden nemen cn ko-< geen voldoende zekerheid van slagen geven. Het was daarom voorzichtig, den Raad een crediet aan to vragen tot het maximum van de kosten, wijl do belangrijke kosten van neer laten vervoeren en wedeT ophalen van do klok geheel nutteloos zonden zijn, wanneer bij niet slagen van de proef te Ber lijn Uwe vergadering geen bevoegdheid zou gehad hebben dc klok to doen vergieten. Nog werd in den Raad het gevaar ter sprake ge bracht, dat men bij het vergieten een klok zou knnnen krijgen, die niet in het accoord stemt. Het komt ons dan ook voor, dat 'a Raads beslis sing niet gericht was tegen bet denkbeeld om de klok weer tc doen herstellen, maar tegen ditt, om f1900 uit te geven. In hoofdzaak dus was 's Raads oppositie tegen Uw voorstel te wijten aan hot hooge eindcijfer, ter wijl verder de vrees voor het behouden van den zuiveren toon zich in minder of meerder mato deed gelden. Na do beslissing van den Raad bood de heer Teirlinck aan, do klok ter plaatse te herstellen. De kosten van dat herstellen zijn in overleg met onzen Directeur geraamd als volgt: Belooning van deu heer Teirlinck. f360. Rots- cn verblijfkosten (3 weken). -100.— Timmerman, smid en materialen - 50. Onvoorzien- 90. Totaal f 600. De heer Teirlinck heeft het werk meer gedaan, do klok nauwkeurig onderzocht en houdt zich over tuigd, te zulien slagen. Bij het inwinnen van informatiën werden de meest gunstige getuigenissen verkregen omtrent zijn per soon en zijn werk. Zoo zegt b.v. de Z. E. W. Kannunnik van de St.-Bavo Cathédraal te Gent, alwaar een klok van ruim 3000 K.G. werd gerepareerd, „La róparation est parfaite;" „La clocho garde parfaitement ton ot timbre"; en verder „Ce quo je vons dis, Monsieur, vous seraitrépété „au besoin par les 13000 paroissiens de S.-Bavon." Do Burgemeester van Ocquier zegt„Elle" (een klok in die gemeente) „est ïéparèe tiès so'idement, „et a bien gardé son ton et~son timbre. Q' a été „une grande surprise dans toute la commune de rentendre cctte fèlée depuis quatre ans et qui date „du 14me siècle.". Waar redelijker wijze dus geen twijfel kan bestaan of de heer Teiriiuk zal slagen, veroorloven wij ons U to adviseeren, den Raad opnieuw het voorstel te doen om een crediet te vcrlecnen tot horstel van de klok. Dat crediet kan thans beperkt worden tot f 600.— Wanneer de klok hersteld is, zouden wij in over weging willen geven, weder, als van ouds, hot boel- uur op de groote klok tc doen slaanterwijl wij ons verder verplicht achten U mede tc deelcn, dat de heer Teirlinck heeft verklaard dat de thans als groote klok dienstdoende bel hoe eerder hoe liever verhangen moet worden daar ook die gevaar loopt te bersten. Dc Commissie voor Gemeentewerken, VISSER, De Secretaris, v. LUIK. Inhuldigingsfcesien. Door de Commissie belast mei (ie regeling der feestelijkheden, bij gelegenheid van de inhuldiging van JL M. Koningin Wilbelniina, is tot den Raad het verzoek gericht, haar zijn bijstand te verleenen, en haar een geUelijken steun te verleenen van f 2000, welke som, geToegd bij de bijdragen, liaar door de inge zetenen geschonken, een bescheiden feestviering hier ter stede mogelijk zal maken. Daar de Commissie een gioot gedeelte der aangevraagde som vvenscht te bestemmen om de leerlingen van alle lagere scholen in deze gemeente aan het feest te doen deelnemen, ge voelen B. cn W. zich onbezwaard om tot het verleenen dier subsidie te adviseeren. Tevens vragen B. en W. den Raad hun een crediet te verleenen van ten hoogste ft000. om daaruit de kosten te bestrijden voor het van gemeentewege deelnemen aan deze feest viering. Pensloeit-dr. Koster. Door dr. B. Ko=ler te 's-Gravenhage is ander maal een adres gericht aan den Gemeenteraad, waarin hij nogmaals protest aanteekendt tegen liet hem tot nog toe als toelage verstrekte en opkomt voor hetgeen adres.-atit ids zijn gopd recht eikent. Iri het praeadvies dd. 21 Sopt. '1897 meent dr. Koster vernieuwden grond daarvoor ie vinden Het opschrift en den inhoud van dit praeadvies, toot.en, volgens adressant, duidelijk aan dat bij het Dagelijksch Bestuur misverstand bestaat. Vervolgens licht adte^sant nog eens het door hem ingenomen standpunt toe. Bij liet op 23 tot 25 Juni gehouden eind examen van liet gymnasium slaagden alle leer lingen der zesde klasse, t. w. de heeren C. W, Goolsiria, N. J. van 't Hooft, S. IJ. J. James, M. J. Kosters, J. Versteeg, voor het getuig schrift A, en H. de Vries voor bet getuigschrift B. Te Rotterdam is in ouderdom van 94 jaren overleden onze oud-stadgenoot Jan Slavenburg, gerechtigde tot liet dragen v-?n het Metalen Kruis. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aan besteding vanwege het Departement van Marine werd aan de fabriek Apollo" alhier gegund de leveling van 1300 KG. stearinekaarsen tot den [O ijs van f545,20. Hedenmorgen te ruim elf uur zou e"n ma chine uit de fabriek der firma Ingebe Sc Co., op ijzeren wielen staande en getrokken door 2 paaiden, het goederen-emplacement aan het station alhier worden opgei eden. Door het hevig stooten der wielen tegen de keien knapten plot seling van het achterwiel alle ijzeren spaken, zoodat de machine kantelde. Gelukkig heeft die overigens geeri schade bekomen. Het ver dere vei voer zul echter wel eeriig oponthoud ondervinden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande udveitentie van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, waai bij het publiek de gelegenheid wordt geboden om tegen veel lager prijzen dan die der gewone uitstap- biljetten, een uitstapje langs de lijnen der Mij. te doen. 'Gisteren werd door de politie aangehouden en in bewaring gebracht een bediende van de kermistent »de Dwaaltuin" alhier, die ten vo rige jare door de rechtbank te Zwolle veroor deeld werd tot het ondergaan van '14 dagen gevangenisstraf en deswege in het sPolitiebiad" gesignaleerd stond. Hij werd heden naar de strafgevangenis te Rotterdam overgebracht. B URGERLIJKE STAN D. Geboren i 22 Juni. Herman Wilhelm Paul, zoon van H. J. Fejj en P. Lohoff. 24 Juni. Willem, zoon van A. van Witzen- burg en A. M. Borsboom, v. Leijden Gaelstraat. Sophia, dochter van K. van Oudheusden en A. v. d. Windt, Westnieuwland. «verleden 24 Juni. Trijntje Vogelaar, oud 86 jaren, wed. van E. Verschoor, Maassl, dijk. Onkwetsbaar. Een kogelvrije soldaat is korporaal Laurie, van de Seaforth Hooglanders, die onlangs in Egypte den slag by de Atbara medemaakte. Aan zijne zuster schreef hij »G\j zult mijn naam misschien gevonden hebben onder de licht-gewonden en nu denken dat ik in het hospitaal ben. Nu, geraakt ben ik, maar weet er veel minder van dan vroeger van menige voetbalpartij. Evenwel wasik dien dag en nog menisten dag daarna een persoon van gewicht, want alle officieren en kameraden van liet balaljon overstroomden rnij met vragen, noemden mij d«n onkwetsbaren soldaat en wilden weten of ik er ook iets t^gen had, ah ik eens een peloton een paar salvo's op mij liet afvuren, alleen maar orn te zien of mij dat zeer zou doen. Nu is het waar, dat de meeste panden en slippen mijner kleeding zijn stuk geschoten, terwijl mijn persoon zelf omtrent ongedeerd bleef. Vóór dat ik binnen de zareba (verschansing van doornstruiken) kwam, was ik nog niet Ge raakt, maar kort daarna nam een kogel den neus van mijn linkerschoen weg. Mijn voet bleef gelukkig vrij, doordat mijn schoenen iets te groot warenik had dit zóó gekozen, om ge makkelijker te kunnen mareheereo en mijn schoenen 's nachts aan te kunnen houden. Daarna werd mijn bajonet getroffen, en wel zóó, dat hij ais een elleboog verbogen werd. Spoedig daarop ging mij een kogel bij het handgewricht door de mouw, en maakte twee gaten daarin, doch bezeerde mij zelf niet. Ernstiger geval was het, dat kort daarna een schot mij zoo goed als ontwapende, want een kogel versplinterde de kolf van mijn geweer, terwijl ik laadde, en schampte afopeene metalen schroef; ware mijn geweer niet in den we» geweest, dan zou deze kogel mij recht door het lichaam zijn gegaan. Nu kreeg ik te doen met een nikker, die op eens uit een kuil spronghij stak naar mij met een lans, miste op een duim na mijne ribben en scheurde mijn spekzak open. Een oogenblik daarna schampte een kogel langs mijne hand, zoodat die een weinig begon te bloeden. Toen ik den oever der rivier bereikte, die daar bijna loodrecht naar het water afhelde, kreeg ik een sciiot van beneden, 20 voet om laag, en iets naar links.Deze kogel veroorzaakte ile wond, die mij op de lijst heeft gebracht en die zóó merk waardig was, dat ik voor den generaal heb moeten paradeeren. De kogel ging door de kiep van mijn rechter-patroontasch, die juist open was, vloog door mijn rechter-jaszak, ver nielde een pennemes en twee potlooden, scheurde tier gaten in mijn hemd, maakte een wond van twee of drie duim lengte op mijn borst, doorboorde den riem van mijn linkerpatroon- Istsch en kwam weer uit mijne jas bij den linkerschouder. Iu den namiddag ging ik even tiaar hot veld hospitaal en liet mij een weinig verbinden, maar ik weet er niets van. Ik ben dus, zooals iedereen zegt, wonder gelukkig vrij gekomen, terwijl andere arme kerels liet zooveel slechter getrofien hebben." Men meldt ons uit 's-Gravenhage Onder talrijke blijken van belangstelling en vereering vierde de 85-jarige dr. J. E. de Vrij (de bekende scheikundige en pharmaceut) heden te 's-Gravenliage in goede gezondheid den dag waarop hij nu 60 jaren geleden werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Ecne deputatie van de Utrechtsche Univer siteit kwam den jubilaris aanbieden zijne benoe ming tot doctor in de geneeskunde „lionoris causa" door den Senaat van genoemde Univer siteit. Voorts kwamen nog verschillende andere de putation van wetenschappelijke collegien o. a. uit Den Haag, Rotterdam, Leiden en Delft, kunne opwachting maken. MADRID, 24 Juni- Het is niet onmogelijk, dat in den morgen te houdenzitting van den mi nisterraad een crisis zal worden uitgelokt. Br wordt veel gewicht gehecht aan deze sitting, I-Iet gerucht loopt dab de regeering telegram men van Cuba heeft ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van een gevecht bij Santiago, zoowel ter zee als te land. Dit gerucht is echter nog niet bevestigd. Een officieel telegram van Havanna, gedata- Een officieel telegram van Havanna, gedagtee- Havanna 2 Amerikaanschc kruisers en 7 kanon- neerbooten liggen, voor Cardenas 1 kruiser, voor Cienfuegos 2 kruisers en voor Santiago 7 oor logsschepen en 18 transportschepen. MADRID, 25 Juni. Een officieel telegram van maarschalk Blanco meldt, dat 300 Ameri kanen de Spanjaarden te Siboney en Savilla aan vielen. De Spanjaarden hadden 3 dooden en 3 gewonden. Daarna vielen de Amerikanen het kamp van generaal Rabon aan maar werden teruggedreven mst verlies. Zij lieten munitie, kleeding en equipementstukken achter. Overi gens is van Spaansche zijde niets nieuws te be- fcerichten. Twee Amerikaansche booten beschoten Ca- silda zonder veel schade aan te richten. NEW-YORK, 25 Juni. Van boord der pers boot W a n d a bij Juragua wordt van gisteren, 24 dezer gemeld Heden hebben vier afdeelingen van het le regiment cavalerie, vier afdeelingen van heb tiende regiment cavalerie en acht afdeelingen van dc ongeregelde cavalerie genaamd „Rough Riders", totaal nog geen 1000 man, de Span jaarden aangevallen die 2090 man telden en zich bevonden in het houtgewas op vijf mijlen afstands van Santiago. De Amerikanen sloegen de Spanjaarden in de stad terug, waarbij zij 13 dooden en 50 gewonden verloren, waaronder 6 officieren. Tien van de gewonden zullen waar-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2