Uit de Staatscourant. Finantiëel. tot nu toe gepubliceerd werd, was onvolledig en slechts een schema aan de buitenlandsche dag bladredacties toegezonden, ten einde deze in te lichten omtrent hetgeen het comité hun kan aan bieden. Te 's-Gravenhage zullen een paar zalen van de Teekenacademie voor jounalistischen arbeid en gezellige samenkomsten gelegenheid geven en een afzonderlijke tribune zal bij don intocht van H. M. ter beschikking van de pers worden ge steld. Door het bestuur der Witte Sociëteit zijn gedurende de feestdagen de sociëteitslokalen voor de in Den Haag vertoevende journalisten van buiten de stad opengesteld. Omtrent eene offi- cieele receptie van gemeentewege zal eerst na het optrden van. den nieuwen burgemeester kun nen worden beslist. Door de firma Begeer te Utrecht is aan het comité voor de ontvangst van de buitenlandsche pers bij de inhuldigingsfeesten de toezegging gedaan, dat een herinnoringstnedaiJle, uitsluitend voor dit doel door een bekend Nederlandsch kun stenaar ontworpen en in haar werkplaatsen ge slagen. ten zijner beschikking zal worden gesteld, ten einde uitgereikt te worden aan de buiten landsche journalisten, die hier verwacht worden- Ingenieurs. In eene vergadering van den Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van ingenieurs zijn ge kozen tot president do heer J. F. W. Conrad, tot vice-president do heer W. F. Leemans en tot penningmeester do heer J. Ph. Gerlings, die zieh allen de benoeming hebben laten welge vallen. In eeno buitengewone vergadering van het Instituut, te houden op Zaterdag 9 Juli, zullen behandeld worden het concept-reglement en de verordeningen ter zake van de fusie van het Instituut met de Ned. Vereeniging van werk tuig- en scheepsbouwkundigen en van die voor electro techniek. Verklezings-reclame. Tegen den uitslag der verkiezing voor do Pro vinciale Staten in district VII te Amsterdam, waar de heer Sutorius gekozen is met eene meer derheid van slechts 6 stemmen, is protest aange- teekend met het oog op sommige biljetten, om trent wjer waarde de verschillende stembureelen niet eenstemmig zijn. Vrouwenbeweging. De „Vrije Vrouwen-vereenigmg" to Amster dam heeft een adres verzonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken met gelijk verzoek als reeds tot dezen minister werd gericht door de „Vereeniging ter Behartiging van de belangen der Vrouw", te Rotterdam, in zake pensionee ring der onderwijzeressen. Ook zij, van meening zijnde, dat verschil van pensioenregeling in het nadeel is zoowel van on derwijzers als van onderwijzeressen, dringen er ten sterkste bij den minister op aan gelijke voor waarden voor beide categorieën to blijven hand haven. Voorts is een adres verzonden aan den minis ter van Waterstaat met het verzoek, bij de eerst komende benoeming van Adjunct-Inspecteurs van den Arbeid daaronder ook aan te stellen minstens een Adjunct-Inspectrice. Fabrieks- en Handwerksirij verheid. De jaarlij ksche algemeene vergadering van af gevaardigden der afdeelingen der- „Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij- verheid in Nederland" werd gistermorgen in „Parkzicht" te Amsterdam geopend met eene réde van den voorzitter van liet hoofdbestuur, mr. E. Fokker, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, over het Nederlandsche tarief. Na deze belangwekkende rede heette de voor zitter welkom den heer Arm. P. Th. Sassen, die als afgevaardigde der zustervereeniging, de „Maatschappij van Nijverheid", deze vergade ring bijwoonde. Door den secretaris werd daarna een overzicht gegeven van hetgeen in het afgeloopen jaar door de Vereeniging was verricht; o. a. werd er op gewezen dat de belangstelling in heb Museum op den Groenburgwal te Amsterdam steeds toe- naar de woeste zee gedreven, de oudste zoon ver gezelde hem dezen keer niet, zooals dat anders in den regel gebeurde. Want de vader zeide, Pedro moest reeds vroeg leer en strijdvoeren tegen de vijandelijke elementen, om later, wan neer zijn vader misschien door een ongeluk aan de zijnen ontrukt werd, de stoun der ff milie te kunnen worden. Toen de vader tegen den avond nog niet terug gekomen was, zond de moeder Pedro naar het strand, om naar hem uit te zien. De andere vis- schers waren juist aangekomeneen van hen gaf aan den knaap een mand met viseh, met de woorden„Dt is de vangst van uw vader, breng haar naar den koopman en geef de opbrengst aan uw moeder De knaap deed wat hem gezegd werd, en gaf verheugd de drie zilverpesas, die hij van den koopman gekregen had, aan zijn moeder. De moeder was in groote bezorgdheid dat hij vader zelf niet gezien had. Spoedig kwam de oude visscher binnen, die Pedro de visch had gegeven; het was Pedro's peet, Lucas, en door vragen bestormd, begon hij zijn treurig verhaal, terwijl de kinderen hun honger vergaten en een groot onheil vreezend zich aan de moeder vast klemden. „Het was in den namiddag, wij wendden juist de booten voor den terugtocht, toen een ver schrikkelijke golf kjvam aangerold en de boot neemt en naar meerdere ruimte moet worden omgezien. Betreurd wordt dat de afdeeling „"VVagenin- gen", trots aile pogingen om liaar nieuw leven in te blazen, moest worden opgeheven Door den Voorzitter werden daarna enkele mededeelingen in zake de commissie voor de staal industrie gedaan. Het Hoofdbestuur heeft daar na eene commissie van vijf personen benoemd, die vermoedelijk in Augustus e.k. een rapport omtrent deze industrie zal kunnen uitbrengen. De voorzitter deelde mede dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes destijds te kennen gaf, dat Zij Beschermvrouw der Vereeniging zou blijven gedurende Hare Regentschap. Dien tengevolge vraagt thans het Hoofdbestuur machtiging na de inhuldiging Harer Majesteit de Koningin eerbiedig te verzoeken in plaats van Hare Moeder het Bescherm vrouwschap te willen aanvaarden. Deze machtiging wordt door de vergadering gaarne verleend. Daarna kan worden overgegaan tot het be handelen der vraagpunten op den beschrijvings brief aangegeven. Allereerst werd aan de orde gesteld IV. „Welke zijn de gevolgen van den specu- latiebouw in onze groote steden 1" a. Uit hygiënisch oogpunt; b. Uit sociaal oogpunt; c. Uit economisch oogpunt; d. Uit aesthetisch oogpunt. Dit punt werd ter bespreking ingeleid door den heer J. J. van Nieukerken van 's-Graven- hage, cn gaf aanleiding tot breedvoerige dis cussie. Na de hierop volgende pauze werd bekend gemaakt de uitslag der verkiezingen van leden van het hoofdbestuur. Gekozen werden de heeren A. Ek Pzn., Dordrecht, en J. W. Verloop, Utrecht, en tot plaatsvervangers de heeren A. van Drooge, Dordrecht, en D. Schaap Jr, Utrecht. Aan de orde werd daarop gesteld het vol gende vraagpunt a. Hoe moet het vakonderwijs voor den ambachtsman, voor zoover die niet gegeven wordt op ambachtsscholen, worden ingericht? b. Voldoen de programma's der burgeravond scholen aan de behoefte c. Kunnen de burgeravondscholen omgezet worden in inrichtingen, waar de aanstaande ambachtsman zich theoretisch voor zijn vak kan bekwamen d. Zoo ja, verdient het dan niet aanbeveling zoodanige burgeravondscholen te vestigen in alle plaatsen, waar voor de vier meest algemeen uitgeoefende ambachten (timmerman, smeden, metselen, schilderen) voidoende lees kracht en een voldoend aantal leerlingen aanwezig zjjn, terwjj! alleen in de groote gemeenten ook andere ambachten theoretisch worden onder wezen e. Wordt eene regeling der uren, waarbij vet band gelegd wordt tusschen den geoorloofden arbeidstijd van jongens en het theoretisch ambuchtsonderwijs, uitvoerbaar geacht, zoodat dit ottdei wijs niet in de late avonduren behoeft gegeven te worden? Dit punt werd ingeleid door den heer De Groot uit Alkmaar, wieus inleiding aanleiding gaf tot ampele gedachtenwisseling. Ten slotte vereenigde zich de tergadering tot de volgende conclusies dat de programma's der burger-avondscholen aan de behoefte niet voldoen (algemeene stem men) dat zonder wijziging der wet niet mogelijk is eene behoorlijke reorganisatie der burger-avondschool (16 tegen 12 stemmen) dat de burger-avondscholen behooren te worden omgezetdat het wenscheiijk is vakscholen op te richten in die streken waar voldoende leer lingen en lem krachten zijn dat het wenscheiijk is zoo mogeiijk het onderwijs zoo te regelen, dat niet uitsluitend onderwijs in de avonduren noodig is; dat de benoeming »au een inspecteur wenscheiijk is. Hierna werd de vergadering veidaagd tot Zaterdag en een bezoek gebracht aan het Veilig- heidsinu<eum waarna men zich vereenigde aan een gemeenschappelijkeu maaitijd. van Franziscos, uw man, omwierp. Tk zelf kon mij slechts met groote moeite in mijn boot vast houden, anders had ik zeker heb lot van Fran ziscos gedeeld. „Toen ik merkte dat zijn boot voortdreef en hij haar zwemmende niet kon bereiken, wierp ik hem een touw toe: hij greep het gelukkig, want hij was geen twintig meter van mij ver wijderd; ik trok stijf aan het touw, om hem bij 't zwemmen te ondersteunen. Daar klonk eens klaps een schreeuw van Franziscos en hij ver dween voor mijn oogen. Toen ik dichterbij kwam, zag ik dat het water rood was van bloed; een haai was er niet te zien, hij scheen zijn prooi mede in de diepte getrokken te hebben." Deze verschrikkelijke gebeurtenis, wierp de moeder op het ziekbed, en drie weken later werd ook zij naar het kerkhof gedragen. De jongere kinderen werden in het weeshuis opgenomen, terwijl Pedro door zijn peet als zoon werd aangenomen. Toen hij twintig jaar was, trouwde hij met de dochter van zijn peet, die hem na een jaar een tweeling schonk, twee flinke jongens, die tot vreugde van hun ouders op groeiden. Toen de jongens zes jaar oud waren, baadden zij zich op een dag aan het strand; terwijl de vader op de vischvangst was gegaan. Daar trof Don Pedro een tweede zware slag: zijn lieve ling Lucas verdween met een angstkreet in het Ncd. Brood-, Koek' cn Banketbakkersbond. Deze vereeniging zal haar Alg. Vergadering houden op Woensdag 10 Augustus a.s. te Rot terdam in een nader op te geven lokaal. Behalve de gewone jaarlijksclie werkzaamhe den, vermeldt de agenda o. m. Voorstel Hoofdbestuur om de jaarlijksche con tributie van den Bond met één gulden te ver- hoogen en dus te brengen op f 2.50, waarvoor de leden wekelijks franco en gratis de Bakkers Bondscourant ontvangen. Voorstel van Schiedam en Zfvolle tot wijzi ging van art. 6 algemeen reglement. Voorstel Schiedam. Meer op aandringen dat de bloemleveranciers netto leveren en van wege den Bond in de Bakkers Bondscourant publi- ceeren welke leveranciers bruto en netto en bruto samen leveren. Verkiezing van 2 leden van het Centraal Be stuur, wegens periodiek aftreden der heeren H. C. Funke en J. van Muijden Jr. (Herkiesbaar). Gemeenteraad ran Ovcrschle, Zitting van Zaterdag 25 Juni, vrn. 10 uur. Tegenwoordig zijn 7 leden. Afwezig do heeren Poot, v. d. Moor en Dammers. Er bestaat 1 vacature. Nadat de Voorzitter de vergadering geopend heeft, sprak hij een woord van hulde, gewijd aan de nage dachtenis van den overleden wethouder, den heer C. van den Berg, die zoo vele jaren in den Raad is werkzaam geweest in het belang der gemeente. Spr. is overtuigd uit naam van alien te spreken wanneer hij zegt dat zijn heengaan door allen met leedwezen is vernomen. Daarna worden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijnvan Ged. Staten goed keuring van het besluit van den Raad tot het doen van betaling uit den post onvoorziene, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van J. de Haas te Hillegersberg bericht dat hij zijn aanvrage voor concessie tot electrische verlich ting dezer gemeente intrekt, omdat door de gemeente Hillegersberg op zijn geljjk verzoek afwijzend is beschikt. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Van C. In 't Veld te Dubbeldam aanbod om, nu de proeven tot het boren van water door de heeren Bottenberg en Visser geen goede resultaten hebben opgeleverd, hem vergunning te vcrleenen tot het doen van boringen. De Voorzitter zegt dat de gemeente wan neer die boringen geschieden voor rekening van den ondernemer wel niets waagt, maar geeft in overweging de gevraagde toestemming niet te ver- leenen omdat daar toch geen bevredigendo resultaten door zullen verkregen worden. Er zijn nu boringen gedaan tot een diepte van 33 meter. Ingevolge een raadsbesluit zouden B. en W. zich wenden tot andere personen in hun pogen tot verkrijging van goed drinkwater, maar ook daarin heeft spr. weinig vertrouwen. De heer Van Vliet meent dat, wanneer adres sant voor eigen rekening boringen wil laten doen, de Raad zich daartegen niet moet verzetten; men mag hem er niet toe aansporen, maar verder te gaan acht spr. overbodig. Spr. heeft indertijd ook boringen laten verrichten, zelfs tot 40 meters diepte, zonder gewenscht resultaat. Ingevolge den wensch van den Raad zal hem dus de gevraagde toestemming worden verleend. Hierna wordt door B. en W. aan den Raad over gelegd de rekening over 1897. Uit de medegedeelde posten daaruit blijkt, dat is ontvangen aan Hoofdelijken Omslag f 1210, Graf rechten f 222, Schoolgeld f 494, Hondenbelasting f 362, Vergunningsrecht f 459, terwijl de tolde ontvangsten bedroegen f 17863.61. De totale uitgaven bedroegen f 17593.95 Zoo dat de rekening sluit met een batig overschot van f269.65 De heer R n h a a k vraagt of deze rekening ook bij de leden zal circulecren. De Voorzitter antwoordt hierop dat dit aiet kan, maar dat de rekening met bijbehoorende be scheiden op de Secretarie zal ter inzage liggen r oor de leden. De rekening wordt daarop met algemeene stemmen tot genoemd bedrag voorloopig vastgesteld. Daarna wordt door B. cn W. het voorstel gedaan om het saldo der rekening over 1897 te brengen in de begroeting voor 1898 en die begrooting dus met dat bedrag te verhoogen. Dit is vooral noodig omdat de bij Bcugelsdijk plaats gehad hebbende brand dc bcgroutingspost heeft overschreden en die kosten niet kunnen gevonden worden uit andere posten. Een uitvoerige bespreking volgt nu over de wijze waarop het voordeeligst een kooibrand tot een eind kan gebracht worden, waaraau door den voorzit ter en de heeren RuhaakenPost wordt deelge nomen. Een opmerking van den Voorzitter om bij branden water; zijn broeder José nam verschrikt de vlucht en. bracht zijn moeder de ontzettende tijding. Van dien dag af had er een geheele verande ring met Pedro plaats. Hij meed allen gezelli- gen omgang en veronachtzaamde zijn werkzaam heden. Op een goeden dag scheen zijn gezicht eenigs- zins op te klaren en hij begon zijn boot weer in orde te maken; zijn vrouw verheugde zich hierover, want zij hoopte dat haar man nu vau zijn zwaarmoedighed genezen a 'as. Hij antwoord de echter, dat hem in zijndroom de maagd Maria was verschenen, die hem bevolen had den strijd aan te binden tegen zijn doodsvijanden, de haaienzij had hem ook den weg gewezen, hoe hij dezen strijd moest voeren. Tevergeefs was alle bidden en smeeken van zijn vrouw; tevergeefs waarschuwden zijn vrienden hem voor zijn gevaarvolle onderne ming. Dag aan dag ging hij met zijn boot de zee in. Eenige honderden meters van den oever wierp hij een touw, waaraan een groot stuk spek bevestigd was, in het water. De haaien, die het lokaas niet vertrouwden, zwommen er voorzichtig omheen. Terwijl hij het spek lang zaam dichter naar de boot trok, wachtte hij het oogenblik af, waarop de haai zich op den rug legde, om zijn buit te vangen. ZooaLs bekend is kan de haai, wiens boven- buiten de gemeente geen premie meer uittekeerea daar dit heeft aanleiding gegeven tusschen de spuit gasten onderling om elkaar in bet voortsnellen te belemmeren, vindt nog al bestrijding. De verhooging der begrooting wordt daarna bij acclamatie goedgekeurd. Aan dc orde is nu dc concessie-aanvrage van P. J. de Kanter tot electrische verlichting der gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor 3 maanden de concessie te verleenen om in dien tijd plannen uit te werken. (De beer Lammers komt ter vergadering). Ten slotte is aan de orde de benoeming van leden in het stembureau voor de verkiezing van 1 lid in den gemeenteraad. Bij 2de stemming worden gekozen de heeren Post en De Zeeuw, die beiden de benoeming aannemen. Tot plaatsvervangende leden worden bij le stem ming gekozen de heeren Hoogerbrugge en Kooy, die eveneens de benoeming aannemen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit do Voorzitter daarna de vergadering. Burgerlijke Stand van Overscliie. Geboren: 17. Johanna, d. v. N. Tanis en A. van Dieu. 23. Prederika Helena, d. v. M. van der Boom en D. van Dam. Overleden: 16. A. A. Kloot 2 mnd. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot kantonrecb- ter-plaatsvervanger in de kantons Harlingen, mr. A. H. van Kleffens Helmond, dr. J. L. A. Steyns; Wijk bij Duurstede, inr. A. H. M. v. Berckel; Brielle, A. Hermans en L. P. v. d. Blink; Oostburg, J. G. Gerritsen; Appingedam, inr. li. T. Mees, jbr. L. A.H. de Starier de Fricnmberg cn mr. J. P. Gleveringa: Woerden, M. W. Scbalij Arnhem, mr. W. E. J. baron van Balveren; Delft, mr. J. M. van Munnekrede; Geldermalsen, A. J. A. Verwev; Zwolle, mr. C. baron de Vos v. Steenwijk. Hoorn, C. A. Vriesendorp en A. E. Zimmerman. Bij Kon. Besluit zijn bevorderd: tot luit. ter zee le kL, de idem 2e kl. E. H. Sobels, en tot idem 2e kl., de adelborst le kl. C. J. J. Bcyaeu. Bij Kon, Besluit is benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 2e reg. huzaren, tot le-luit., de 2e- luit. J.^ R. de Joncheere, van bet 3e reg. huzaren. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tot kapitein, de le luit. A. D. J. Berkhout, van dien staf, en tot le luit., de 2e luit. C. J. A. Reigersman, mede van dien staf. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot kapt. bij het 3e reg., de le luit. J. C. Sommer van het 7e reg., en bij het 8e reg., de le luit, B. J. Land van het 4e reg. Bij Kon. besluit 13 do luitenant-kolonel J. P. Meijer, van bet 3e reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van bet pensioen be paald op f 1800 's jaars. Bij Kon. besluit ziju benoemd tot klerk ter directie van de Rijkspostspaarbank, de tijdelijke beambten aan dc instelling, uiej. W. C. Lina, mej. A. H. Hooybergh C. A. F. K. Aué, mej. A. van der Mark, mej. wrs. van Bilderbeek en H. D. F. K. A. van der Meer. Blijkens mededeeling van den zaakgelastigde en consnl-generaal te Buenos-Ayres, is aan den heer Mendes da Costa, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van vice-consul der Neder landen te La-Plata. Faillissementen. Uitgesproken: 21 Juni. Leonardus Bijgersberg, scheepmaker te Loosduiuen. Rechcer-commissaris mr. C Krabbe. Cura tor mr. G. J. Verburgt. 22 Juni. Ernst Schuil, pachter der concertzaal »Flora", Coolsingel te Rotterdam. Recliter-comm, inr. E. Feitb. Cur. mr. J. H. D. Scheukenberg van Mierop. Opgeheven: Door het verbindend worden van de eenige en slot- uitdeelingslijst W. J. Wolthuis, winkelier en bakker te Amsterdam. Cur. mr. EyUid van Hall. Anton den Engelsen, apothekersbediende te Vlis- singen. Cur. mr. K. W. Brevet Dour het verbindend worden der eenige uitdeclings- lij .t Jochem Ypina bakke- te Bakkeveen. Cur. mr. VV EL Jonkers. Wegens de geringheid des boedels Jacobus Ever- hardt, veehandelaar te Zutphen. Cur. rar. D. ten Sokkel Humink te Lochem. Nederlandsche Ïïandel-Maatschappy. Uit de winst- en verliesrekening der Nederlandsche Handel-Maatschappij per 31 December 1897 blijkt dat in bet afgeloopen jaar aan winst gemaakt is: op kaak langer is dan de onderkaak, gewoon zwem mende geen buit grijpen, maar moet hij zich eerst omkeeren. Dit gunstige oogenblik maakte de haaiendooder zich ten nutte om in het water te springen en met zijn scherp dolkmes het beest den buik open te snijden. Hij had nooit gemist I Den dooden haai trok hij dan aan een touw naar den oever toe. Het fabelachtig geluk dat Don Pedro bij zijn gevaarlijken arbeid begunstigde, en dat hem bijna onkwetsbaar scheen te maken tegen die vreeselijke hyena's der zee, had hem bij de bijgeloovige eilanders een soort van af godische vereering bezorgd. Hij werd door de knstvisschers beschouwd aks een werktuig door den hemel uitverkoren tot vernietiging van de doodsvijanden der visschers. Blijmoedig brachten zij hem zooveel geld en levensmiddelen, als zijn eenvoudig gezin noodig had. Een reeks van jaren na de hierboven vermel de gebeurtenis, vond ook Don Pedro den dood in het door hem gekozen beroep; toen bij een storm zijn boot omsloeg, kwam hij niet meer bovenbij was zijn vijanden ten prooi geworden. Tot in den dood was hij zijn gelofte getrouw gebleven.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6