Zondag 26 en Maandag 27 Juni 1898. N°. 9661. 52"° jaargang. Derde Blad. Het Fabri-Fonds. AïOBSB>tEHT8PJu« voor Schiedam, P«r kwartaal f 0.90 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. ADVEBTHmmsuni: tab 1—8 gewone regale met tubs- KENNISGEVING. omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BTBEAÜr BOTERSTRAAT 70, Telephoon TUSo. 123. grip van eena ContantfOM Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Schietoefeningen. 1)E BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Vestigt, Op ver zoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aandacht van belangheb benden bij de scheepvaart op de hieronder volgende berichten aan reevarenden: Schietoefeningen van het fort Pampus Zuiderzee 3e District Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, do. 18 Juni jl, tullen op 6, 8 en 12 Juli en op 20 en 21 Juli 1898 en zoo noodig op daaiopvolgende dagen, schietoefeningen gehouden worden van het fort Pampus, Zuiderzee, 3e District. De aaid der schoten op 8 en 12 Juli, welke in N-lijke, O.-lyke en Z-lijke richting rullen plaatsheb ben, maakt slechts een zeer klein gedeelte der zee onveilig. Zoover noodig zal een stoomboot op die dagen hulp verleenen aan vaartuigen, die in het onveilige gedeelte gekomen mochten zijn. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal op het fort Pampus een roods vlag gehesehen worden, van af minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het emde daarvan De schietoefeningen op 20 en *21 Juli en zoo noodig op daaropvolgende dagen, zullen worden gehouden m O.-lijke richting. In die richting zal het gedeelte van de zee tot op 4000 M. van het foit onveilig zijn. Zoover noodig zal een stoomboot op die dagen hulp verleenen aan schepen, die zich in het onveilige ge deelte bevinden. Op de dagen, waarop laatstbedoelde schietoefeningen zullen plaats hebben, zal een roode vlag gehesehen worden op het ort Pampus, op de W.-batterij nabij Muidett van den toren te Muiderberg en van de batte rijen Diemerdam en Burgerdam, minstens van af één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie »Ned. Urt." nos. 2115, 212) Schiedam, 25 Juni 1898. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. ORDONNANTIE voor het Oude Man huis tot Schiedam, gestigt door wijlen Mr. Zervaes Pietersz, Fabri van de Hooghwerff. 1. In den Eenste dat in hetzelven Oude Manhuis onderhouden zullen worden zeven a agt personen zonder meer, behalven de Moeder, Dienstmaag den ofte booden van hetzelve Oude Manhuis en dat hetgeen bovendien overschieten zal, geëm- ployeerd zal werden, tot reparatie en onderhoud van het Huis en gasie of pensioen van de voor- schr. Moeder ende boodens ende dat de reste van hetgeen daar overschieten (zoovere daar in overschiet) beleid zal worden aan renten ter dis cretie van de Regeerders van hetzelve Manhuis en de Burgemeesteren der voorschr. stede in dertijd wezende- 2. Dat de rente van het voorschr. Oude Manhuis ende inkomen van dien vermeerderd ende ver beterd zijnde mede vermeerderd en verbeterd zal mogen werden het getal der personen die men daarin nemen zal na advenant van den Rijkdom ende magt van hetzelve Oude Manhuis gerekend voor ieder persoon 36 gl. des jaars. 3. Dat alle degeene die in het Oude Manhuis zullen willen komen schuldig zullen zijn daarinne te brengen een bedde met zijn toebehooren te weten 3 slaaplakens een deken, een oorkussen, twee slopen, een pispot, een kanne om uit te drinken een schotelken met een lepel al van tin. 4. Dat alle die geene die het voorschr. Oude Man huis zullen willen komen, terstont met er daad verliezen zullen den eigendom van alle hare Goe deren, mitsgaders al hetgeene hen luyden gedu rende haar leven aan besterven zal, ende dat den eigendom van dien terstont meterdaad ko men en geapplieeerd zal werden aan het voorschr. Oude Manhuis eeuwiglijk ende erffelijk doende het voorschr. Oude Manhuis behoorlijk trans port in goederen die immobijl zijn, 5. Hem dat die geene die eenig handwerk of te een ambagt konnen doen, schuldigh zullen we zen hetgeene zij daarmede zullen winnen regt- vaardeliik in te brengen tot profijte van het voorschr. Oude Manhuis voor de eene helft be houdende de andere helft tot haar profijte om daarmede te doen het geene haar goeddunken zal. 6. Zullen ook diegeenen die het voorschr. Oudo Manhuis zoude willen komen schuldig zijn de Regeerders off meesters van hetzelve Oude Man huis in alles gehoorzamen en onderdanig te zijn en in absentie van de Regeerders de Moeder er toezienders van dien op de verbeurte van hare woonstede binnen het voorschr. Oude Manhuis en zooverre bevonden zal werden hun. onbehoor lijk en onmanierlijk gedragen te hebben tegens de voorschr. Regeerders, Sloeder of te iemand van de broeders en de inwoonders van dien zal bij de voorschr. Regeerders voor den tijd van zes weken daaruit werden gesteit voor de eerste reize, voor de tweede maal den tijd van twaalf weken ende voor de derde reize haar leven lang, zonder daar weder in te mogen komen, latende niettemin daarin al hetgeene zij in hetzelve ge bracht zullen werden- 7. Ende en zal niemand binnen den voorschr. Huize ontvangen werden ten zij hij oud is ten minstens vijftig jaren of te zoo krank van lighaam dat hij zijne nooddruft niet winnen kan. 8. Zullende mede die gene die in het voorschr. Oude Manhuis zullen willen gaan daarinne moe ten komen zonder schulden. 9. Hem zoo wie aan hetzelve Oude Manhuis brengen zal eenige onroerende Goederen, die zal de vrugten daarvan gebruiken zijn leven lang gedurende. 10. Hem zal ook ygelijk die in heb voorschr. Oude Manhuis ontvangen zal werde, hebben zijn pro fijt een tijt van drie maanden binnen welken tijd hij daar uit zal mogen gaan tot zijn believen sender verbeumiete van zijne goederen, die hij weder na hem zal mogen nemen mits betalende zijn kost van de tijd dat hij daar geweest zal hebben na advenant van de 36 gids. "s jaars wel verstaande dat zoo verre zij binnen den zeiven proeftijd sterven hare goederen in dien gevalle komen zullen ten profijte van het voorschr. Oude Manhuis. 11. Hem komende ymant binnen het voorschr. Oude Manhuis die eenig geld had, zal schuldig zijn hetzelve te leveren in handen van de voor schr. Regeerders die hetzelve aan renten em- ployeren zullen en hem daarvan, laten genieten de vrugten zijn leven lang. 12. Hem zullen der geene die binnen het voorschr. Oude Manhuis haar woonstede houden, zullen gehouden zijn te passen op haar maal, te weten, des noens op elff ure en 's avonds op zes ure, en degene die ten zelven tijde niet tuis zijn, zullen noen off avond hare maaltijd binnen den- zelven huize niet hebben. 13. Hem zullen mede gehouden zijn des avonds altijd goed tijds binnen denzelven Huize te we zen te weten des winters van Bam af tot Paes- schen toe voor zonnen ondergang en zomers voor agt ure op poene van daarbuiten te zijn- 14. Zullende mede degeene die binnen den voor schr. huyze zullen wonen ale Zondagen in de bededagen horen de predikatie die men in de parochiekerk zal doen zonder te absenteeren. 15. Zullende mede gehouden zijn over tafel voor ende na den eeten God te loven en te danken en te houden goede geregeldheid zonder eenige schandelijke of oneerlijke woorden te spreken of te gebruiken op poene van daar over gestraft te werden na discretie van de Regeerders. 16. Ende zullen voorts generalijk den voorschr.' Regeerders m alles obediëren niet alleen in deze pointen hun voor geroert, maar ook in alle het geen dab naderhand bij hen lieden geordonneerd zal werden, behoudenlijk dat zij geen ordonnan- ten zullen maken contrarie de uiterste wille van den fundateur. 17. En zullen d© voorschr. Regeerders in het in nemen van de Gasten ofte Proveniers van den zelven Huize gehouden zijn intenemen ende te ontvangen voor alle die gene die van des fonda- teurs bloede zijn ende tot armoede gekomen, en hetzelve begeeren en de bij gebreke van hen lieden de schamele Rheders der voorschr. steede die tot armoede gekomen zullen zijn en daarna of bij gebreke van dien bootsgezellen off andere schamele heden alle poorters der voorschr. stad en die ten minste vijf jaren poorters zullen ge weest hebben. 18. Ende zullen de Regeerders of toezienders van het voorschr. Oude Manhuis altijd zijn de twee naaste van den bloede van den fundateur en zoo verre daar meer dan twee ins gelijke graden be vonden werden, zullen de Burgemeester en de Gerechten der voorschr. stede indertijd zijnde uit alle dezelve twee hen luyd nutst en be kwaamst daartoe dunkende mogen kiezen. 19. Ende zooverre onder den bloede van den fun dateur niemand tot de voorschr. Administratie bikwara bevonden wierdt, zullen in die gevallen eenige anderen daartoe bekwaam zijnde bij de voorschr. Burgemeester daartoe werden gesteld. 20. Ende zullen de voorschr. Regeerders alle jaren schuldig zijn van hare voorschr. handeling ende administratie te doen Rekening bewijs en Re- liqua voor de voorschr. Burgemeesteren. Mijnheeren den Baljuw, Burgemeesteren en de vroedschap der stede Scliiedam gezien ende wel rijpelijk gelet hebbende op de voorgaande ordonnt. ende alle de pointen daar inne begre pen hebben tot de vordering van administratie, en de goede beleydinge van het Oude Manhuis binnen dezer stede Schiedam, eertijds geëri- geert en de gestigt bij Zalgr, Mr. Zervaes Pie tersz Fabri van den Hogewerff geordt. en gesta- tueerd. Ordonneeren en statueë'ren bij deze dat de ordonnantie van het voorschr. Oude Manhuis onderhouden en agtervolgt zullen werden, alle de voorschr. poincten, ratifieeeren en approbee- ren in zaaken 't voorschr. Oude Manhuis, Con cernerende in Coniormite van dien is gedaan aldus gedaan hij het volle Coliegie van de vroedschap der stede Schiedam op den 28 Julij 1597. Ordonnantie voor het Oude Manhuis in Schiedam gestigt bij wijlen Mr. Ser- vaes Pietersz. Fabri van de Hoogwerf 1597. TESTAMENT van Mr. Servaas Pieters zoon Fabri van Da Hoogwerf,stichter van het voormalige Oude Mannen huis alhier. In den name onzes Heeken amen Alle die dit jegenswoordige instrument zullen zien of hooren ïeezen, zij kennelijk en openbaar, dat in den jare onzes Heere 1564 stilo loei, den zevenden indictie, op den eersten Februari om trent 7 uuren voor den noen, des pausdoms onzes allerheiligsten Vader in Christus onzen Heere, Pius Paus, de vierde van die naam in zijn vijfde jaar regeerens en der alleronoverwinnelijksten en grootmogensten Keizer Hr. Ferdinandus I van die naame, Roomsch Keizer in zijn zevende jaar, compareerde in zijn propre persoon voor mij notaris en getuigen hieronder geschreven, die eerzame wijze en discreten Heer Mr. Ser vaas Pietersz. Fabri, wonende binnen der stede van Schiedam, liggende ziek te bedde, maar zijn verstand wel volkomentlijk gebruikende als mij Notaris Noco getuigen hieronder geschr. ge bleken was, en heeft bij voorgaande consent en permissie van onzen eerwaardigen heer en bis schop en domproost van Utrecht hem compart, gegunt in den jaar onzes Heeren 1564 gemaakt en geordonneerd, mits dezen zijn testament en uitersten wil in maniere hierna volgende; in den eersten beveelt hij testateur zijne zie'e dn genade Godes almagtig, biddende, dat zijne God delijke genade gelieve door het bitter lijden van Jezus Christus onzen Zaligmaker, die zelve ge nadiglijk te aanzien en ontvangen, latende het voorz. lijden onzes Heeren hem strekken in vol- doeninge van zijne misdaad, gelijk hij gansehe- lijk dat hem betrouwt en beroerende die goede ren die hij testateur met de dood ontruimen zal, verklaarde dezelve eensdeels hem aangekomen te zijn bij successie van zijne ouders en andere zijne vrienden en anderdeels bij fortuin en zijn diligentie door die gratie en hulpe van God onzen Heere, ten voorsten geconquesteerd en veroverd te zijn. Die goederen, hem hij successie aangekomen, verklaarde hij testateur te wezen deeze, eerst van zijn vader Pieter Jacobsz. drie honderd Bij' het afschrijven blijkt de tekst van het oorspronkelijk stuk op sommige plaatsen minder duidelijk geweest te zijn, zoodat men (zonder storing van het Zinsverband) enkele woorden heeft moeten uitlatende ond-Hollandsohe spelling is ook niet overal gevolgd. gulden tot 40 groten 't stuk, van Gooltje lse- brands zijn moeder zes honderd zestig gelijke guld en bovendien de huizinge daar hij tegen woordig mwoont, zulks als die was ten overlijden van zijn voorz. moeder waardig wezende toen ter tijd bij estimatie drie honderd gulden, van zijn Heeroom Arend Fabri negentig gulden, van Heintje Back veertig gulden, van Coentje Arensz. omtrent honderd gulden en van Soetje, zijn. testateurs moeije, honderd en twee en negen tig gulden, in allo welke goederen hij testateur iustitueert Arend Danckerts en Maritje Danc- kerts geprocrëerd bijwijlen Danckerts Pietersz. zijn broeder in al zulke quote en portie als hen luiden ab intestato zouden hebben mogen com- peteereu na scheepondoms regtwel verstaan de, dat, zoo verre de voorsz. Maritje kwam af lijvig te worden, zonder blijkende geboorte ach ter te laten, dat in dien gevalle de voorsz. portie komen en erven zal aan het nieuwe gasthuis, hetwelk hij testateur bij deezen zijn jegens woordige testament© van meeuinge is te insti- tueeren eu te erigeeren; Cornells Jacobsz. ge- procreèerd bij Jacob Pietersz. zijn broeder ins gelijks in al zulke portie als hem bij scheepen- domsregt zoude hebben ab intestato mogen coni- peteeren; Jannetje Jans zijn zuster, mede in gelijke portie, en de kinderen geteeld bij Agatha Pieters zijn zuster in gelijke portie als conform het scheependomsregt, te weten, dat de kinderen in plaats van hare ouders en in al zulken schijn als of de ouders nog in levende lijve waren, zul len succedeerenwil zulks hij testateur dat Aagje Jacobs geprocreëerd bij wijlen Jacob Pie tersz., zijn zusters zoon in de voorsz. goederen mede succedeeren zal in alle manier cn schijn als haar vader zaliger zoude gedaan hebben, zoo verre den voorz. Jacob in levende lijve ware cn hij testateur zonder testament te maken, af- lijvig geworden wasen zooverre het voorsz. kind kwame te sterven zonder tot huwelijken staat te geraken, wil hij testateur dat de portie van het voorsz. kind komen zal aan het gasthuis voorsz. en de goederen bij hem door de hulp Gods geconquesteerd, wil hij dat dezelve al te zamen medegaan en ei-ven zullen na scheepen domsregt in allen schijn of hij testateur geen testament gemaakt had, behoudelijk dat Maritje Dankerts dochter om eenige reden hem daartoe porrende, van de portie die haar zoude mogen tompeteeren. achtervolgde het voorsz. regt van scheependom, maar genieten, zal de gerechte helft, mits conditie dat zooverre de voorsz. Ma ritje kwam te overlijden, zonder blijkende ge boorte achter te laten, dat alsdan de voorsz. heeft komen en erven zal het voorsz. gast huis en alzoo eenen Comolis Pietersz, een van de voorz. testateurs zusters kinderen tegen hem testateur (die bij testament van den vader en de moeder van de voorsz- Cornelis de last _-n de toezigt van de voorsz. Cornelis en zijne zusters en broeders gelaten was) zich niet gedragen heeft zulks als behoorde, maar jegens hem eenige in- obcdientie en wederspannigheid heeft getoond, wil hij testateur dat de voorsz. Cornelis daarvan betoonen zal behoorlijk leedwezen en poenitentie en beternisse daarvan doen tot discretie van de executeurs van deeze zijnen tegenwoordigen tes tament©, die hij testateur hierna nog noemen zal, en zoo verre de voorsz. Cornelis in gebreko daarvan blijft, wil alsdan dat zijne portie mede gaan zal tot profijt van het nieuwe gasthuis als voren; wil nog hij testateur dat uit de voorsz. zijn geconquesteerde goederen genomen zal wor den duizend gulden om dezelve te emploijeeren tot kopinge van zeker huis en de Erve hetwelk hij testateur de Burgem. dezer stede gedemon streerd lieeft of zooverre de voorsz. Burg. ten redelijken prr~-e niet daaraan konden geraken, dat in dien gevalle zij luidden de voorsz. penn. emploijeerer zullen mogen tot een plaats binnen deze stad, hen luiden best bekwaam dunkende om een gasthuis te fundeeren, en dat bij den ad vise van de executeuren van dezen tegenwoordi gen instrumente en twee of 3 van de naaste van zijnen bloedes; wil mede hij testateur dat tot dotatie van hetzelve gasthuis geemploijeerd zullen worden uit zijne geconquesteerde goede ren,, boven de voorsz. duizend car. guldens, ge lijke zes duizend gulden die bij de voorsz. Bur gem. beleid zullen worden aan renten tegens de penning zestien of anders, bij advise als voren; in welk gasthuis hij testateur onderhouden wil hebben diegene, welke van zijnen bloede tot ar moede zouden mogen komen en 't zelve begeeren, en bij gebreke van dien de schamele reeders dezer stede tot al zulker getal als de voorsz. Burg. mitsgaders diegenen, die van den bloede die alsdan de administratie van 't voorsz, gast huis zullen hebben, bevinden zullen te behooren na gelegenheid van de voorsz. dotatie-renten, 'die tot het voorsz. gasthuis staan zullen en zoo verre daar geen reders en waren tot de voorsz, getalle toe, zal het voorsz. getal vervuld worden

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 9