STADSNIEUWS. De kroningsfeesten zullen te Baarn op twee dagen gehouden worden en wel op den 30sten en 3lsten Augustus. De Koninginnen zullen den 30sten Augustus van Soestdijk naar Den Haag vertrekken. De weg van Soestdijk naar het station (den kelijk nieuwe lijn N. C. S.) zal geheel met vlaggen versierd worden. Nabij het station zal een tribune worden gebouwd, waar de school kinderen HH. MM. zullen toezingen. Een eere- wacht van 14 heeren zal HH. MM. uitgeleide doen. Verder zullen te Baarn verschillende eere poorten opgesteld wordener staan op liet programma planten van een kroningsboom, volksspelen, muziekuitvoeringen, fakkeloptoch ten enz. De Saltan van Slat. Zaterdag is Z. H. de Sultan van Siak door H.H. M.M. de Koninginnen op het Paleis te Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Sultan begaf zich vergezeld van den oud- assistent-resident, den heer Schouten, en zijne beide Indische bedienden, per spoor naar Baarn. By aankomst werd de Sultan ontvangen door den adjudant van dienst en den eersten stal meester van H.H. M.M,, die Z. H, namens de Koninginnen complimenteerden. In twee gereedstaande hofrijtuigen het eerste met vier paarden werd de Sultanen zjjn gevolg naar Soestdijk gereden en aldaar aan den ingang ontvangen door den hofmaar schalk, die Z. H. geleidde naar de voor hem be stemde appartementen, alwaar den Sultan ge legenheid werd geboden zich te verfrisschen. Kort daarna werd de Sultan bij H,H. M.M. aangediend en na de voorstelling en begroeting uitgenoodigd plaats te nemen op een fauteuil naast de Koningin. Bij het onderhoud, dat ruim een kwartier duurde, fungeerde de heer Schou ten als tolk. Na afloop der audiëntie werd de Sultan op dezelfde wijze naar zijne appartementen terug geleid en kort daarna met dezelfde plechtigheid, na een rijtoer door de omstreken, naar het station Baarn gereden, van waar om 3.50 de terugreis naar Nijmegen werd aanvaard. Door den Sultan is aan II. M. de Koningin een huldeblijk aangeboden, dat om zijne eigen aardigheid eene nadere vermelding ten volle verdient. Het stuk bestaat uit een fraaie olifantstand die, omslingerd en gevuld met Indische bloemen en vruchten, zich ais een indrukwekkende hoorn van overvloed uit een rotsachtigen grond verheit eu aan zijn voet is omgeven van Indische herten. Rotsgrond en versieringen zijn smaakvol ge groepeerd en kunstig in zwaar zilver gemodel leerd en gedreven, op levendige wyze met vermeil afgezet. Een en ander rust op een voetstuk van goud geel fluweel, waarop aan de vooriyde in een zilver schild de opdracht prijkt»Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmin». Huldeblijk van Jang di Pertoean Cesar Sharif Hasjim Abdul Djalil Sjaifoedin. Sulthan van Siak Sri Indrapoera. 25 Juni 1898." Ifed. E. X. Volksbond, In den Werkenden Stand te Amsterdam werd Zondagmiddag gehouden de negende algemeene vergadering van den Centralen Raad van den »Ned. R. K. Volksbond." De bijeenkomst werd geopend met liet zingen van het bondslied sVoor God en Kerk, Vorstin en Land", waarna de Bondsvoorzitter, de heer W. C. J. Passtoors, een welkomstlied toeriep aan de afgevaardigden, bijeengekomen op dezen dag, nu de Bond zijn tienjarig bestaan herdenkt. Tevens bracht spr. dank en hulde aan de geestelijke adviseurs van den Bond eu aan pater "Van KerkholT, die de tienjarige werkzaamheid van den Bond op sociaal terrein in ai haar deelen beschreven heeft. Hulde bracht spr. verder aan den beschermheer, mgr. Boltemanne, bisschop van Haarlem. Spr. hoopt dat God zal geven de kracht aan alle geestelijke adviseurs van den Bood, aan bestuurderen, functionarissen en alle leden van den Bond, dezen te doen toenemen in kracht tot heil van het Vaderland, ten zegen van het volk, ten zegen van de Moeder der Heilige Kerk, Op verzoek van den spreker verhieven allen zich van hun zetels, toen hij hulde bracht aan de nagedachtenis van allen, die den Bond in den loop der jaren waren ontvallen. Spr. wijst er verder met dankbaarheid op dat men op sociaal terrein een stap verder is gekomen dooi de wet op de Kamers van Arbeid. Hij dringt er op aan dat overal de leden overleg zullen plegen met andere arbeiders, daar waar de Kamers zullen worden opgericht, opdat op dit gebied geen partij beraadslagingen zuilen plaats hebben. De Kamers moeten middel zjjn tot herstel van de waarde van den arbeid, tot verbroedering van den arbeid, tot opheffing van de nijverheid, tot heil van het vaderland. Dan wijst spr. op het feit der a.s. inhuldi ging der Koningin, hij dringt aan op groote geestdrift bij die gelegenheid. Gestand moet men doen het devies »Voor God en Kerk, Vorstin en Land". Te betreuren is het dat een deel der arbeiders wordt geleid op het pad dei- revolutie, in de richting der Republiek. Dat dient men den rug toe te keeren en zich met de groote meerderheid des volks te scharen om den troon. Daarom heft spr. den kreet aan »God behoede de Koningin en de kerkvoor Koningin en Vaderland I" Luid applaus volgde op deze rede. Tot leden van het Centraal Bestuur werdén herkozen de aftredende leden, de heeren J. II. B. Loots, F, J. B. Rijswijk, W. R. Zits en B. Lammer#. De rekening en verantwoording van den Bond werden met dank aan den penningmeester goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna het eerste punt der agenda sPensionneering van ouden van dagen." Dit punt werd ingeleid door den heer P. H. Kok van Amsterdam. Ten slotte werd de vol gende couclusie aangenomen, zijnde eenigszins gewijzigd dezelfde als duor den inleider voor gesteld >De algemeene vergadering, gehoord den inleider, sinziende de dringende noodzakelijkheid van pensioaneering van ouden van dagen, betreu rende dat de daarvoor bestaande staatscommissie nog aitjjd geen rapport heeft uitgebracht, vbesluitvast te houden aan het eenmaal ingenomen standpunt van den Ned, R.-Kath. Volksbond in deze, en met alle kracht te ijveren voor een pensioenfonds, bij te dragen door werk man, werkgever en den Staat; draagt het Centraal Bestuur uit den Cen tralen Raad op ten spoedigste gedeputeerden der afdeelingeu bijeen te roepen, als bet rapport der Staatscommissie zal zijri verschenen, en is van oordeel dat geen Regeering aanspraak kan maken op den titel van Regeering van sociale rechtvaardigheid, zooiaDg geen pensioenwet is voorgesteld". Aan de orde komt sMimmum-loon sn maximum-arbeidsduur." Welk punt in het kort werd besproken door den Bondsvoorzitter. Deze drong er bij de afdeelingen krachtig op aan dat men in deze overval zooveel moge invloed zal oefenen op de gemeenteraden. Van daar dat spr. concludeerde met de volgende motie ïDe Algemeene Vergadering, sovertuigd, dat verbetering van den maat- schappelyken toestand dringend noodig is ïinziende, dat het stelsel munimum loon en jmaximum arbeidsduur rechtstreeks leidt tot »dat doel besluit, de Besturen der Afdeelingen op te vdragen, voor genoemd stelsel met volle kracht »te ijveren, en voornamelijk in die plaatsen, swaar het van gemeentewege nog niet is ingevoerd, met alle geoorloofde middelen te strachten het door hunne respectieve gemeente- nbesturen te doen aannemen." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen, met de toevoeging >en daar waar het stelsel is ingevoerd, te trachten het te handhaven". Met het oog op het vergevorderde uur trekt het Centraal-Bestuur in een motie betreffende de schandaal-colportatie. Bepaaid wordt dat de volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Gouda. De vergadering ging daarna over in comité- generaal. Des avonds werd een feest gehouden ter viering van het tienjarig bestaan van den Bond. Fabrleks- en Handwerksnijverheid. In. do Zaterdag voortgezette vergadering der „Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij verheid" werd besloten de volgende vergadering te houden te „Dordrecht" omstreeks eindo Juni of begin Juli, en dat de Vereeniging zal toetreden als lid der „Vereeniging tot verede ling van het ambacht, enz." tegen een jaarlijk- ache contributie van f 10. Daarna komt in behandeling 1. „Is het toepassen van boeten of kortingen op het loon in fabrieken en werkplaatsen als straf voor overtreding en tekortkoming en als schadeloosstelling goed te keuren f Na breedvoerig debat stelde de Voorzitter voor de volgende vraagpuntenlo. bestaat er behoefte aan dwingend recht om te bepalen dat een zeker percentage der boete niet mag worden overschreden 2o. is het noodig te bepalen dat de boete den patroon niet ten goede zal komen, voor zoover er geen sprake Ï3 van schadeloos stelling 3c. moet verboden worden een beroep op den patroon in hoogste instantie als de boete door ondergeschikten is opelegd 4o. is dringend recht noodig om uit te sluiten controle op het beheer van de boetekas? 5o. is het wenschelijk om te bepalen dat de reglementen moeten aan geplakt zijn en blijven in de werkplaatsen? Al deze vragen werden toestemmend beant woord. Aan de orde kwam -. II. „De vrij algemeen gebruikelijke dag voor loonsbetaling is de Zaterdag, meestal na afloop van het werk. Bestaan er redenen om dat tijd stip voor loonsbetaling ongeschikt of onge- wenscht te verklaren? Zoo ja lo. welk tijdstip is dan te verkiezen? en 2. Zijn de bezwaren tegen den Zaterdagavond van dien aard: a. dat de werkgevers op verandering moeten aandringen ook wanneer de werklieden zonder zeer goede redenon het van ouds gebruikelijke tijdstip wenschen te behouden? b. dat bij eventueele wettelijk© regeling van het arbeidscontract, hetzij als dwingend recht, hetzij als aanvullend recht d.i. voor zooverre geen overeenkomst tusschen partijen bestaat de betaalsdag geregeld behoort te worden?" Ook hierover ontspon zich eenigo discussie, waarna de voorzitter allereerst deze waag stel de Moeten dag en uur van loonsbetaling over gelaten worden aan partijen? De vergadering meende dat geen wettelijke tusschenkomst noodig is. Het denkbeeld van mr, A. Van Gijn om don wensch te uiten dat de betaling op Zaterdag- avond in 't algemeen zooveel mogelijk worde vermeden, werd toestemmend beantwoord. Nu kwam aan de orde III. „Stipte en trouwe naleving van arbeids- en veiligheidswet is een belang, zoowel van de patroons, om oneerlijke concurrentie te weren, als van de werklieden, opdat de een niet te veel nadeel lijdo door dat de ander met den patroon samenwerkt tot niet-naleving of ontduiking. De inspecteur van den arbeid is in talloozo gevallen niet hij machte overtredingen te consta- teeren. Particulieren gaan om verschillende re denen niet licht er toe over, individueel overtre dingen ter kennis van de overheid te brengen. Gaat zoodanige kennisgeving uit van vereenigin- gen, zij verliest dan haar soms wellicht hatelijk karakter, terwijl nadeelige gevolgen voor don oorspronkelijken aangever worden voorkomen. „Ligt het niet op den weg zoo van patroons- vereenigingen als van werkliedenvereenigingen of van met dat doel afzonderlijk gevormde com- missiën om zich tot taak te stellen: medewer king tot heb doen naleven van do arbeidswet geving Op voorstel van den voorzitter werd besloten de vraag ontkennend te beantwoorden, doch daarbij vooral den nadruk te leggen op de woor den „particuliere commissies", aangezien bv. een Kamer van Arbeid als officieel college allicht met de controle zou kunnen worden belast. Daarna bracht de commissie over het nazien der rekening rapport uit. Het bleek dat de Ver eeniging thans beschikt over een saldo van f 1561. De rekening werd daarna met décharge van den penningmeester, goedgekeurd. Bij de behandeling der begrooting voor 1899 werd door heb Hoofdbestuur medegedeeld dat de jaarlijksche bijdrage der afdeelingen het vol gend jaar eenigszins zou moeten vermeerderen, als heb ledental niet toeneemt. Mr. J. Kruseman gaf het Hoofdbestuur in overweging door heb doen houden van technische voordrachten in centra van industrie, het aantal leden en afdeelingen te doen toenemen. Het Hoofdbestuur verklaarde dien wenk te zullen overwegen. Do begrooting werd daarna vastgesteld tot een bedrag van f 6014.09J. De overige punten der agenda bleven wegens het vergevorderde uur onafgedaan- De vergadering werd daarna met de gebrui kelijke plichtplegingen gesloten, waarna de leden zich naar IJmuiden begaven om de electrische beweegkracht der nieuwe sluis te zien en de visschershaven te bezichtigen. Christ. Nationaal Zeudlngsfeest. Op het landgoed „Noord-Houderingen" bij de Bilt, daartoe welwillend door den heer de Jong Schouwenburg uit Amsterdam ter be schikking gesteld, zal op 6 Juli a.s. het 35e Zen dingsfeest worden gehouden. Verschillende sprekers zullen het woord voe ren, terwijl do spoorwegmaatschappijen gewaar deerde faciliteiten verleenen, zoodat ook voor den minder met aardsche goederen bedeelden het deelnomen aan dit feest wordt mogelijk gemaakt. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal deze week niet plaats hebben. Blijkens een telegram ran den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 25 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 99,000 pikols. (Stct.) De le luit. van het leger in O. L, B. Tam- mens, ridder van de M. W. bij de expeditie naar Pedir gekwetst, is volgens de »N. Gron. Ct." Vrjjdag le Oleh-leh per stoomschip aan gekomen. Hij is door een klewanghauw over den arm gewond, maar buiten gevaar. Wederom is bij het Dep. van Koloniën een bedrag (f4000) gestort voor de noodlijdenden op Amboina, zoodat thans reeds f32.000 voor dit doel bijeengebracht en verzonden is. Het stoomschip Obdam van de Holiand- Amerika-lyn, is vei kocht aan den heer B. D. Coykendal te Nevv-York, Het zal vermoedelijk als transportschip in den oorlog dienst doen. OVERSCHIE, 27 Jam'. Aan de Hoogeseboot te Leiden is door den heer S. P. A. Hack met gunstig gevolg het eandidaats-examen in do geneeskunde afgelegd. PERNIS, 27 Jnni. Het bijzonder telegraafkantoor alhier blijft, van 1 tot en met 28 Juli, voor het ver keer gesloten. De kennis In den „Tuin". Het bestuur van de Offieieren-Vereeniging Stuurde bereids haar programma van kermis vermakelijkheden inden Tuin voor het jaar 1898 rond en, het moet erkend, voor den recht- geaarden kermisvierder is er weer te kust en te keur. Het programma is weer even uitgebreid als andere jaren en strekt zich over ruim een geheele week uit. Hier is het: Zondag 3 Juli, te 1 ure, Matinée door de Schiedamsche Schutterij-muziek. Met ga? gevulde luchtballons zullen worden opgelaten. Hierbij is toegang voorde leden van de afdeeüng »Tuin" met hunne vrouwelijke huisgenooten, kinderen tot 18 jaar en dienstboden, mits voorzien van de kwitantiekaart en begeleidende de kinderen der leden. Maandag 4 en Dinsdag 5 Juli is het»Groot Kinderfeest", aanvangende te half vijf namiddags. Op Maandag is erlo. voor kinderen van 3 tot 6 jaar koektrekken2o. voor jongens van 6 tot 8 en voor meisjes van 6 tot 10 jaar blokjes rapen3o. voor jongens van 8 tot 10 jaar achterwaartschen wedloop. Ter afwisseling is er vertooning eener oud-Hoilandsche poppen kast. Dinsdag zijn de grooteren aan de beurt. Dan is er lo, voor meisjes van 10 tot 13 jaar balanceerspel2o. voor jongens van 10 tot 13 jaar stokspringen3o. voor meisjes boven de 13 jaar geblinddoekt steken naar de schijf 4o. voor jongens van 13 tot 16 jaar zakloopen; 5o. voor jongens van 16 tot 18 jaar kegelen. Ter afwisseling zullen in de zaal verschillende voorstellingen gegeven worden door het gezel schap onder directie van den heer M. Serierse. Bij slecht weder zullen de wedstrijden in de groote zaal plaats hebben. De uitreiking der prijzen is beide dagen om half negen des avonds. Als elk jaar is het bestuur ook thans weder gaarne bereid gelden in onK vangst te nemen om daarvoor prjjcen aan te koopen voor dit kinderfeest. Woensdag 6 Juli komt de beurt aan de vol wassenen. De Vereenigde Rotterdamsche Too- neelisten onder directie van Le Gras en Haspels, geven dan 's avonds te 8 ure een voorstelling tegen kermisprijzen. Donderdag 7 Juli en Vrijdag 8 Juli voor stellingen door hetzelfde gezelschap. "Wij wen- Gchen het een goede keuze van stukken toe. Zaterdag 9 Juli is het de groote dag. Op de groote zaal der Offieieren-Vereeniging legt Frits van Haarlem dan als van ouds beslag. Om haif negen vangt hij met zijn specialiteiten- voorstelling aan. Onderwijl, en reeds van half acht af, is er buiten groot militair concert door de muziek van het derde regiment huzaren. Om 40 uur wordt er een bengaalscho ver lichting van tuin en gebouwen ontstoken en eindelijk te half één Vauxhall met schitterend vuurwerk van den heer A. Gail uit Rotterdam. De leden van beide afdeelingen, hunne vrouwelijke huisgenooten en kinderen tot 48 jaar hebben toegang h 50 cents de persoon, terwijl de eotréeprijs voor niet-leden en vreemde lingen op één gulden de persoon is bepaald. Maandag 44 Juli eindelijk tot slot's avonds nog weder de Tooneelisten uit Rotterdam. De sluisbrug nabij de Beurs zal hedenavond na 10 uur voor rij- en voertuigen gesloten zjjn. Aan de universiteit te Leiden is het 2de natuurkundig examen met goed gevolg afgelegd door den heer W. P, Wolflensperger, van hier. Hedenmorgen te 7.45 vertrok een exprestrein met bedevaartgangers naar Kevelaer. Ongeveer 250 reizigers maakten daarvan deel uit. Te 7.45 werd de tocht van uit Rotterdam voortgezet om te 4 uur aan de bestemmings plaats aan te komen. Te 4 uur zal aldaar de plechtige intocht plaats hebben. De pelgrims zullen hier terugkeeren Donder dagavond te 6 uur. Hedenmiddag te 3.35 arriveerden aan de Rotterdamsche poort alhier de drie jongelui die een wandeling om de wereld maken eu daarvoor een tijd van 10 jaren ongeveer zuilen noodig hebben. Met vasten militairen stap marcheerden 2ij rechtstreeks naar het politiebureau waar enkele inlichtingen werden gevraagd. Daarna werd besloten hier hedenavond in het café ïAmicitia" een vergadering te beleg gen die voor elkeen toegankelijk zal zijn en waar door den leider der wandelaars Edmond Possoz zal gesproken worden over de voorge nomen wandeling door de gansche wereld. De bijeenkomst zal aanvangen te 9 uur. Morgenochtend te 6 uur zal de wandeling worden voortgezet en zal in de eerste plaats gemarcheerd worden naar Maassluis. Een fotografie der wandelaars zal voor het raam van »Amicitia" worden geëxposeerd. Zeer zeker wel tot groote voldoening der huismoeders is heden de broodprijs met één cent verlaagd. Een voerman uit Rotterdam, W. Kramer, 22 jaar, wonende Hofd'yk aldaar, had heden middag omstreeks 2 uur het ongeluk om bjj het vervoeren van delen der stoomcaroussel van den heer Tewe te vallen, met het gevolg dat hij zich nog al bezeerde en aan het hoofd verwond werd, doordien hij met een bus over den as van het wiel in aanraking was gekomen. De man werd binnengebracht in de herberg van Dries in de Boterstraat, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. BURGERLIJKE STAND. Geboren* 23 Juni. Herman, zoon van J. L. Schippers en Tj. H. Boonstra, Kortlandstraat. 24 Juni. Cornelis Johannes, zoon van A. de Koning en G. Vredenbregt, Broersvest, 25 Juni. Antonius Johannes, zoon van K. Bom en J. J. Brinkhaus, Noor derstraat. Margaretha- Engeltje, dochter van J. Ch. van Rooy en A. E. de Ruiter, Bakkerstraat. Overleden 24 Juni. Hendricus Johannes Landsbergen, oud 39 jaar, Prinsensteeg, Levenloos aan gegeven dochter van B. van den Hoek en M. M. Meijer, Lange Achterweg. Arie van der Kamp, oud 11 maanden, Klein Groenendal. 25 Juni. Hendrik Frans Teurlings, oud 70 jaar, Nieuwe Haven.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2