binnenland. Uit de Staatscourant. 7™ STADSXIEÜWS. Gemeenteraad. YLAARDDïGEN. Duitsclio volkspartij 4, do anti-somieton 4, de Polc-n 6 zetels. Daarentegen winnen do sociaal democraten er 4 - liet centrum wint er vermoe delijk evenveelde Welfen winnen er twee. de vrijzinnige verceniging en de vrijzinnige volks partij ieder een. Een nieuwe groep vormen de 4 leden van den „Ruud der Lanawirthe". De nationaal-libcralen hebben waarschijnlijk een verlies van twee zetels te betreuren. Onder de gekozenen komen nog voor Stöcker (christ.-soc.) en Bassermann (nat.-lib.). In Galicië heerschen voortdurend hevige anti semitische onlusten. Een prachtig staaltjo van den toestand al daar is het volgende. Te Altsandec werd Zaterdagavond eenige uren lang door de boeren geplunderd. De huizen en de winkels aan den Ring zijn volkomen leeg-/ gestolen en vernield. Het plein zelf gelijkt een ruine. De geroofde buit werd door de boeren op karren weggevoerd. Joseph Reinach heeft een brief geschreven aan den minister van oorlog, waarin hij zegt in hooger beroep te gaan bij den Raad van State van 's ministers besluit om hem te ontslaan als kapitein bij het territoriale leger. Tevens beschuldigt hij de bureaus van het ministerie van oorlog dab zij het geheim van het verhandelde voor den raad van onderzoek hebben geschonden. Generaal Pelloux, de formeerder van het nieuwe Italiaansche ministerie, heeft zich ver zekerd van den steun der linkerzijde. De Italia" geeft het volgende lijstjePel loux president en binnenlandsche zakenSan Marzauo oorlog; Palumbo marine; Vacchelh financiënCarcano schatkistBacelli onder wijs; Fortis landbouw; Lacavo openbare wer ken; Finocchiaro justitie; Canevaro, buiten- landsche zaken. De Kamer is tegen Zaterdag bijeengeroepen. Ook in Japan is een ministerieoio crisis uit gebroken. Markies Ito heeft den Mikado het ontslag van het Kabinet aangeboden. Tevens heeft hij den wenscli te kennen gegeven al zijn onderscheidingen en eerbewijzen terug te geven. Het schijnt dus een ernstig conflict te zijn. Verkiezingen ProTlnciale Staten. De mogelijkheid bestaat, en 't is zelfs zeer 'waarschijnlijk, dat voor het hoofdkiesdisti iet Breukelen eene nieuwe Statenverkiezing voor twee zetels zal moeten worden uitgeschreven met niet-toelaiing der leden, die bij herstemming z'y'n gekozen. Immers, door het hoofdstembureau is bij eerste stemming niet-gekozen verklaard de heer mr. Schout Velthuys, niettegenstaande deze de ■volstrekte meerderheid vac stemmen had ver kregen; zij het dan ook, dat aan de stemming had deelgenomen een niet-kiezer. Wel had diens stem van invloed kunnen zijn op den uitslag, doch hieromtrent was het stembureau niet bevoegd eene beslissing te nemen. Eerst bij het onderzoek der geloofsbrieven had deze zaak, die uit het proces-verbaal alsdan was gebleken, een punt van overweging moeten uitmaken. Nu deze loop van zaken niet is gevolgd, zal de verkiezing der twee leden bij herstemming nietig dienen verklaard te worden. De Minister van Finantiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3,064,033.37*/s bij de betaalmeesters - 2,527,627.20 Tezamen... f5,591,660.57l/s De gewone audiënties van de ministers van financiën, ooi log en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Te Groningen is tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer J. H. A. Schaper (sociaal-democraat), die het aftredende liberale lid mr. Frima verdrong. De gekozene kreeg van de in herstemming komenden de meeste stemmen. Ook te Hoogezand werd de heer Schaper gekozen. Heden vergaderen de afdeelingen der Eerste Kamer, onder meer tot onderzoek van de wetsontwerpen betreffende de rgwielbelasting en den aaabouw van een nieuw pantserschip. Vrijdagmiddag te 3 ure zal in eene buiten gewone raadsvergadering de nieuwbenoemde buigemeester van 's-Gravenhage, baron van Harinxma thoe Slooten, geïnstalleerd worden. De heev G. A. Scherer heeft wegens verschil van meening met den Gouverneur-Generaal ont- slag gevraagd als lid van den Raad van Neder- landsch-Indië. (N, R. Ct.) OVERSCHIE, 27 Juni. Van de buitenplaats „De Tempel", onder deze gemeente is ongeveer 841/2 kilo gram lood ontvreemd. KETHEL ER 8PALAND, 27 Juni. Een jong huismoedertje had deze week onder meer haar regen ton eens schoon gemaakt en toen, haar echtvriend verzocht haar, bij het weder op zijn plaats brengen van dit stuk de behulpzame band te bieden. Manlief, natuurlijk direct bereidwillig, was op eens op een grap bedacht, haastte zich, toen hij even alleen was, de ton op zijn plaats te zetten en er in te kruipen. Die grap gelakte volkomen, want teen hij daar ccnigc oogenblikkcn gezeten had, kwam vrouwlief met een emmer water aandragen om de bewuste ton nog eens uit te spoelen. Schoon verwonderd de ton reeds op haar plaats te vinden, oordeelde zij hot onnoodig het water terug te brengen of weg te gooien. Zij beurde dus den emmer op en ontlastte dien van zijn inhoud in de ton. Tableau Do heer A. H. Bachke, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Trondjbem (Drontheim), is in die hoedanigheid door do Noorschc Regeering erkend. r Zooals wij reeds aankondigden traden gisteren avond de drie wandelaars op in het café vAmicitia" waar te 9 uur zulk een talrijk publiek aanwezig was, dat de raai als volkomen gevuld geacht mocht worden. Op onderhoudende wijze sprak de heer Possoz over de reisontmoetingen eu indrukken, op den afgelegden weg opgedaan door hem en zijn reisgenooten, terwijl hij ook eenige mededee- iingen deed over hunne plannen. Daarbg liet hij aan het publiek zien eeu boek waarin een groot aantal stempels waren afgedrukt van plaatsen wear z'y waren doorgegaan, terwijl hij tevens eeu boek had bevattende een massa namen van personen die in de verschillende plaatsen hunne voordrachten hadden bijgewoond. Ook hier plaatsten velen hunne handteekening in dat boek. Een der heeren speelde nog eenige muziek nummers, terwijl ten slotte een der wandelaars met zijn pet rond ging, waarbij de opgewekte sympathie uit den rijken oogst bleek. Op verzoek zijner moeder werd hedenmorgen de 23 jarige W. W. wonende in de Hoogstraat, door de politie naar het bureau geleid. Daar werd hem de gelegenheid gegeven om een weinig tot bedaren te komen; de jonge man was nl. ten huize zijner moeder heftig aan 't opspelen geweest. Hedenmorgen liep de 11-jarige G. de Groot op de Noord vest bij de Spoelingbrug onvoor zichtig tegen een emmer heet water aan, die een vrouw droeg. Hy kreeg den inhoud van den emmer over beide beenen, zoo dat hij zich deerlijk brandde. Door vrouwen uit de buuit werden doeken met lijnolie om de gekwetste beenen geslagen, waarna hij naar zijn woning aan het Broersveld werd gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 manden schol, tong en grietde prijzen waren voor schol van f 0.15 tot f 0.45, tong van f 0,621/3 tot f 2.52V3, griet van f 0,90 tot fl, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren* 24 Juni. Hendericus Theodorus, zoon van J. W. Poots en C, Janse, Grofbaan. 25 Juni. Cecilia Bertha, dochter van S. Hjjman en W. F. Stibbe, Hoogstraat. 27 Juni. Alida Catharina, dochter van A. Vermeer en J. Klaverkamp, Broersveld. 28 Juni. Karei Leendert, ZGon va* J. Buis en P, H. de Vos, Ronijnenluurt. 0rerle4en t 26 Juni. Johannes Bernardus Henricus Raij- mundus Lindeman, oud 39 jaar, Boterstraat 27 Juni. Adriana Moon, oud 2 maanden, Lange Achtcrrctg. 28 Juni. Bernardus van Pinxteren, oud 62 jaar, West f ran fcenlandtche laan. Vergadering op Dinsdag 28 Juni, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig 19 leden; afwezig de heer Smit, met kennisgeving, en de heer W. A. Beukers. Be notulen van het verhandelde in de vergade ringen van 31 Mei en 10 Jnnij.1. kwamen allereerst in behandeling. De heer P. Jansen meent dat een onjuistheid voorkomt in do notulen van 10 Juni betreffende de stemopnemers bij de wethouders-verkiezing. Die opmerking juist zijnde, worden de notulen gewijzigd en vervolgens goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgenden stukken; Van do Gedeputeerde Staten dezer provincie, Missive ten geleiae van het door hen goedgekeurde suppletoir kohier no. 2 der pi. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1897/98. Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten dd. 31 Mei en 10 Juni 1.1. betreffende het afstaan van grond aan de Warande gelegen aan J. J. Gabel, cn het aanvaarden van een aan de gemeente ten geschenke aangeboden heral- dieken leenw op voetstuk als versiering van een grasperk in de plantage; beiden aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missive daarbij mededcelende dat in plaat» van wijlen den heer S. A. Maas, de wethouder, de heer J. H.van Westendorp J.Dz., in het bijzonder belast zal zijn met dat deel der werk zaamheden van het Dageüjksch Bestuur, die het financieel beheer raken; aangenomen voor kennis geving. Van de Commissie voor de plaatselijke belastingen, Schrijven ten geleide van het Verslag omtrent de werking en uitkomsten van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/97aange nomen voor kennisgeving. Van Curatoren van het Gymnasium, Missive ten geleide van eene aanbeveling ter benoeming yan een lid in hun college ter vervulling der vacature ont staan door do periodieke aftreding van den heer mr. H. M. G. Kloppenburg. Op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren: 1. mr. H. M. G. Kloppenburg, 2. 'mr. A. J. Blokter visie gelegd om in eene vol gende vergadering tot eene benoeming over te gaan. Van Regenten van het voormalig Oude Mannen huis, Missive houdende inlichtingen betreffende de nalatenschap van Mr. Scrvaas Picterz. Fabri en bet beheer van de fondsen herkomstig van de voormalige stichting van dien naam, pen cn ander naar aan leiding van twee desbetreffende bij den Raad inge diende adressen van den heer S. J. Meeuwisse dd. 29 April cn 28 Mei 11. (zie ons nummer van Zondag en Maandag jl.) Voor de vervulling dor vacature ontstaan door het overlijden van den heer S. A. Maas, worden door Regenten voorgesteld de heeren: 1. S. A. Vernède, 2. A. Scbieveen. Ter visie gelegd, torwijl in"eeno volgende verga dering tot eene benoeming zal worden overgegaan. Van den gemeente-ontvanger, adres om verlof van 25 Juli tot en met 25 Augustus aanstaande. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt het verlof verleend. Vau den directeur der Boogera Burgerschool de roosters bevattende de regeling der toeiatings- en overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool. Van den directeur der Burger-Avondschool, Mis sive houdende mededeeling dat het toelatiDgs-examen voor den cnrsus 1898/99 zal gehouden worden op Woensdag 29 Juni a.s., beiden aangenomen voor kennisgeving. Van de Feestcommissie van 1887, schrijven daarbij de gemeente ten geschenke aanbiedende een monu mentale fontein ter plaatsing in de Plantage; Van de Feestcommissie in de „Gorzen" Adres daarbij verlof verzoekende tot het planten vaneen lindeboom en het daarom heen plaatsen van een ijzeren hek, tevens een en ander de gemeente ten geschenke aan biedende, ter gelegenheid van de aanstaande inhul digingsfeesten. Van de Commissie voor de versiering van het Singelkwartier ter gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin, Schrijven daarbij aan do gemeente ten geschenke aanbiedende een gesmeed ijzeren bloemenvaas met toebehooren, te plaatsen op het grasperk van het Emma-plein. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten bovengenoemde drie schenkingen ailen, onder dankbetuiging aan de gevers, voor de gemeente te aanvaarden. Missive van het Burgerlijk Armbestnnr waarin zij mededeelen dat zij voornemens zijn een geschoolde verpleging bij wijze van proef in te voeren in het ziekenhuis alhier, maar verzoeken daarbij nog geen reglementsherziening te behoeven in te voeren alvorens' het proefjaar zal zijn geëindigd. Deze missive wordt voor kennisgeving aangenomen. Missive van B. en W. houdende voorstel tot ver hooging der jaarwedde van den leeraar R. de Boor met 1 Januari a.s. overeenkomstig de bepalingen der verordening. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. Adres van A. H. Gnllé daarbij verzoekende om aangesteld te worden tot makelaar in gedistilleerd. In handen gesteld van do Kamer van Koophandel en Fabrieken om advies. Tot lid der commissie voor de plaatselijke be lastingen werd benoemd de heer mr. W. H. Jansen en tot voorzitter dier commissie de heer J. H. van Westendorp J.Dz. Na de eerste stemming verzoekt de heer Loopuyt tot deze betrekking niet te worden geroepen, daar hij reeds v*n andere belasting-commissies deel uit maakt. Ook de heer Kranen maakt de vergadering attent dat hij reeds is lid der voorlichtings-commissie. Bij de herstemming deed zich het geval voor dat een biljet te veel in de bus werd gevonden, dat ook invloed op de stemming kon hebben uitgeoefend, daar op den heer mr. Jansen waren uitgebracht 8 en op den heer Gonka 7 steromen, zoodat een nieuwe herstemming moest plaats hebben. Tot ambtenaar van dea Burgerlijken Stand werd benoemd do heer A. Gouka. De heer Gouka antwoordt op de vraag des Voorzitters of hij do benoeming ananeemt met d# mededeeling dat hij die slechts voorloopig kan aan nemen. Aan de orde komt de benoeming van een regent dor Hofjes van Belois. M r. W. H. Jansen herinnert er aan dat indertijd is gevraagd geen benoeming meer te doen ad vita»; hij vraagt of met deze benoeming niet kan worden aangevangen die benoeming te doen zijn voor 6 jaren. Mochten B. en W. hieromtrent hun beslissing willen aanhouden dan is spr. bereid het voorstel te doen de benoeming uit te stellen. De Voorzitter vraagt of er een bepaalde reden was waarom de heer mr. Jansen bij de vorige be noeming niet het voorstel beeft gedaan. De beer mr. Jansen antwoordt dat hij redenen heeft gehad om het niet in de vorige vergadering te doen. De Voorzitter betreurt ditdan was meteen het geheele college in gelijke conditie benoemd. Spr. wenscht echter thans uitstel van benoeming, waartoe door de vergadering wordt besloten. Het door Burgemeester en Wethouders opgemaakto kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1898/99, ten bedrage van f33075.14, werd tot dit bedrag vastgesteld. De heer De Groot vraagt of met ds wijziging der belastingwet do forenzen ook over de eerste 4 maanden van het jaar zullen worden aangeslagen. De Voorzitter antwoordt dat hieromtrent door B. en W. nog geen besluit is genomen maar dat hij voor zich meent dat ia de wet wordt bedoeld het belastingjaar, zoodat volgens die opvatting de forenzen niet over de eerste 4 maanden zullen wor den aangeslagen. Thans kwamen aan de orde: de rekening der gemeente-gasfabriek over 1897, bedragende in ontvangst f 122636,06 s, in uitgaaf f 114949.85, sluitende alzoo met een kassaldo van f 7686.21°; de rekening der gemeente-drinkwaterleiding over 1897, bedragende iu ontvangst f 81856.63s, in uitgaaf f 80712.sluitende met een saldo in kas van f 1144.63 s c. de rekening van het pakhuis „de Nederlanden" over 1897, bedragende in ontvangst f2311.99, in uitgaaf f 1927.83, sluitende met eeu voordeelig saldo van f384.16. d. de rekecing' van het St. Jacobs Gasthuis over 1897, bedragende in ontvangst f 12548.21' in uitgaaf f 10600.74 sluitende dus met een batig saldo van f 1947.47s. Overeenkomstig het advies der Financieele Com missie werden op voorstel van Burgemeester en Wet houders achtereenvolgens deze rekening goedgekeurd. De begrooting voor 1899 van het St. Jacobs Gast huis, bedragende in ontvangst en uitgaaf een gelijk bedrag van f12153.975, werd mede goedgekeurd. De heer dr. B. Koster, eervol ontslagen leeraar aan het gymnasium alhier, had andermaal een adres aan den Raad ingediend naar aanleiding van de hem uit de gemeentekas toegekende jaarlijksche toelage. Burgemeester en Wethouders hadden inhunprae- advics (zie ons nr. van Zondag jl.) voorgesteld afwijzend op dit verzoek to beschikken, waarmede de Raad zich vereenigde. De heer Elzevier Dom stemde tegen het voorstel van B, en W. op de zelfden gronden waarop hij vroeger tegen een gelijk voorstel zich verzette. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot de gescheurde klok in den stadstoren (zie ons nr. van Zondag j.l.). Do heer N 01 e t verklaart dat hij zich in de vorige vergadering heeft verzet tegen het voorstel van B. en W. op grond van de groote kosten en hij feliciteert den raad dat dit voorstel toen viel, daar nu dit nieuwe voorstel is ingekomen waaraan spr. gaarne zijn stem geeft. Het voorstel wordt daarna bij acclamatie aange nomen. Aan de orde is voorstel van Burgemeester cn Wethouders om aan de Commissie voor de feestelijk heden ter gelegenheid van de a.s. huldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, overeenkomstig het verzoek van genoemde commissie, eene bijdrage van f2000 uit de gemeentekas toe to kennen ids subsidie in de kosten dier feestelijkheden, en om aan Bnrge- meestor en Wethouders een crediet van hoogstens f 1000 voor die feestviering verleenen. De heer De Groot is overtuigd dat de Koning innen to hoog staan om de waarde van een feestaf te meten naar het bedragook dat zij te verstandig zijn dan dat zij zouden afkeuren wanneer een ge meente daarvoor niet boven haar krachten gaat. Hij stelt daarom voor het bedrag van f2000 te verlajren tot f 1000. De heer Van Gent en Mr. Jansen onder steunen dit voorstel. De heer Mr. Jansen motiveert dit door te wijzen op de bijdrage der gemeentenaren zelve, die slechts f700 hebben samengebracht. De heer Visser neemt het woord, niet om to bestrijden maar om toe to lichten. De geringe bijdragen zijn niet het gevolg yan weinig sympathie, maar eenvoudig daarvan dat de buurtcommissiün eerder aan het werk zijn gegaan en de gelden voor het grootste deel hebben in ont vangst genomen. De commissie verzamelde f900.—ongeveer, terwijl er buurtcommissiën zijn die f1600.—, f1000.— en f900.ontvingen. Het amendement werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Vóór het amendement stemden de heeren do Groot, mr. Jansen, P. C. M. Jansen, van Gent, Brilienburg, dr. do Bruijn, Prins, Elzevier Dom, Nolet en van Buijsen. Het geamendeerde voorstel in stemming gebracht wordt mot 11 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Tegen de heeren Visser, van Westendorp, Dienske, Loopuyt, Klein, van der Vlies, Gouka en Kranen. Het 2e gedeelte van het voorstel wordt bij accla matie goedgekeurd. Ten slotte deelde de Voorzitter namens Bur gemeester en Wethouders medo 10. dat op 10 Juni j.l. voor bet herstellen van den bazalten kaaimuur aan do Nieuwe Haven en het afdammen van een gedeelte kaaimuur aan de Sehie het laagst is ingeschreven door G. van der Drift te 's-Gravenhage en dat diens inschrijving Tan f4905 is aangenomen; 2o. dat op 16 Juni jl. voor de demping van de sloot langs de Groenelaan en het maken van grond werken voor den aanleg van straten achter de Wa rande het laagst is ingeschreven door M. den Braber en wel voor f 5843. Nadat uit een toelichting yan een minder duidelijke clausule van het inschrijvings biljet gebleken was, dat die aannemer reeds inwoners van Schiedam in zijn dienst had en minstens 1/e van het werkvolk tot de ingezetenen van Schiedam zou belmoren, is ook deze inschrijving toegewezen. Een drietal der opvolgende inschrijTingen maakten geen verschil in het al of niet toepassen der preferentie van Sohiedamsche werklieden; anderen daarentegen toonden daarin een verschil aan, zelfs tot f 1303.toe. Door de bijzondere omstandigheid dat de laagste inschrijver reeds voldoende Schiedamsche werklieden in dienst heeft, raag de door den Raad bedoelde proef bij dezo aanneming tot geen maatstaf leiden en kan zij dus ook tot geen conclusiën voeren. Door het overlijden van den heer C. J. Loncg is een vacature ontstaan in do Commissie Tan Beheer der fondsen herkomstig nit de vernietigde gilden. Besloten wordt die benoeming in een volgende ver gadering te doen plaats hebben. De vergadering wordt hierna tijdelijk gesloten. De Voorzitter stelt na heropening der vergadering, alhoewel dit niet aan do orde is ge steld, voor in behandeling te nemen het schrijven van B. en W. ingediend in de vergadering van 1 Maart en te besluiten dat de gemeente in rechten zal optreden tegen de firma van Deventer Zoon, wegens weigering van betaling der gelden dio zij nog verschuldigd is wegens gasverbruik buiten den meter om. Tot de behandeling hiervan wordt besloten. De secretaris leest daarop genoemde missive voor, waaruit blijkt dat de rechtskundige adviseur, de heer mr. C. P. Zaayer, tot het voeren van het rechtsgeding adviseert in overeenstemming met de commissie vau beheer der gasfabriek; beuevens het daartoe strekkend ontwerp-raadsbesluit. De heer Elzevier Dom is volstrekt niet inge nomen met het voeren van dit proces, maar zal vóór het voorstel stemmen om tot een einde in deze zaak te komen. In stemming gebracht wordt dit aangenomen met algemeene stemmen. De vergadering wordt hierop gesloten. B. en W. stellen voor onder zekere voor waarde aan de firma Joost Pot ontheffing ie verleenen van art. 8 der ei fpachisakte d.d. 24 Mei 1890, voor bij de vergrooting van het kantoor dier firma in de Van Leyden Gaelstraat geprojecteerde toegangtrappen. B, en W. stellen aan den Gemeenteraad voor te besluiten tot af- en overschrijving eener som van f 79.60s op de begrooting van uitgaven, dienst 1897. Tevens wordt voorgesteld te besluiten tot verhooging der begrooting, dienst 1898, In ontvang en uitgaaf met f50.000.met het oog op een lijdelijke leening dezer som van de Spaarbank alhier voor betalingen die voor de in uitvoering zijnde werken behooren te ge schieden. Op voordracht van den gemeente-ontvanger doen B. en W. aan den Raad het voorstel te

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2