BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAAIIÜINBEN7"™ Kerk en School. Staten- Generaal. aan liet Spaansdie eskader, tenzij in voldoende hoeveelheid oni naar Spanje te kunnen terug- keeren. De schepen zouden echter 1 olen kunnen innemen door overseheping uit hun eigen kolen schepen en daarmede is ook reeds een aanvang gemaakt. De Isla de L u z o n is hier aangeko men met kolen voor het eskader en cr zullen nog twee andere kolenschepen worden afgewacht, voordat de reis door het kanaal wordt aanvaard. De Spaansche torpedobooten zullen voor het oogenblik hier blijven." Anders is evenwel de Inzing die een telegram uit Kaïro geeft. Daarin wordt do zaak aldus voorgesteld „De Spaansche schepen begonnen kolen in te nemen uit hun eigen kolenschepen die uit Spanje waren aangekomen, waarop de Egyptische Re geering admiraal Camara. liet weten dat zij een dergelijke handeling niet kon toelaten. De Re geering verlangde dat onmiddellijk het innemen van kolen zal worden gestaakt en wees erop dat bovendien het eskader uit Port-Said moet ver trekken, daar het reeds veel langer dan 24 uur voor Port-Said heeft gelegen. De Spanjaarden verklaarden daarop dat de schepen hersteld moesten worden en begonnen kolen en ander materiaal te ontschepen, om in reparatie te gaan." En aan de New-York Herald" wordt boven dien gemeld dat Cainara besloten heeft zija tor pedo-vernielers achter te laten daar liet voor die schepen niet mogelijk is den Indischeu Oixa.t.i over te steken. Gemengde Mededecllngen, Er bestaat in Duitsehland een kklue maar machtige partij, die er naar streeft prins llohen- lche als rijkskanselier te doen vallen. Men zoude dan voor hem generaal voa Wartersleben of ge neraal Werner in de plaats willen hebben. De „Hamburger Correspondent" zet thans uiteen, dat deze beide candidaten ongeschikt zijn; de eerste is te oud, de tweede heeft niet do kracht om du binnen- en buitenlaudsclie politiek van Duitsehland met kracht te voeren. Mgr. Anzer, do Duitsche bisschop iu de provin cie Shantung is gisteren naar Tientsien vertrok ken, om daar nog enkele maatregelen te treffen omtrent de ontvangst van prins Heinrich. De prins zal tegen den herfst van Tientsien vertrek ken om een reis te maken door het schiereiland Shantung. Deze reis zal zes weken duren. De berichten der Parijsche bladen, dab hij te Manilla verwacht zoude worden, schijnen dus zonder grond te zijn- De gouverneur-generaal van Algiers, Lépine, is gisteren van daar naar Parijs vertrokken. In ar.ti-semitiesche klingen weet men te vertellen, dat hij niet op zijn post zal terug koeren. Do Italiaansche regeering had na het oproer te Milaan aan den Zwitsersclien Bondsraad ver zocht een 250-tal Italianen, die uit Zwitserland, waar zij werkten, naar de Italiaansche grenzen getrokken waren, om deel te nemen aan den op stand, uit te leveren. Dit is gisteren door den Bondsraad geweigerd. Ondertusschen heeft generaal Pelloux, de nieuwe Italiaansch premier, de prefecten aange schreven om met kracht elke revolutionnaire propaganda te onderdrukken en voorts maatre gelen te beramen, die tot verbetering in den toe stand hunner provinciën kunnen leiden. De Fransche en Italiaansche gezanten dringen bij de Porte aan op bet geven van een schade vergoeding aan die burgers hunner natie, die bij do Armenische onlusten schade hebben geleden. Zij eischen r spectiovelijk een half millioen en '2 ton. Word;, de vergoeding niet voor 10 Juli verstrekt dan dreigen zij beslag te zullen leggen op den laatsten termijn van de Gneksche oor logsschatting. Misschien om do gezanten te ver murwen heeft de Sultan aan noodlijdende Mo- hamedanen op Kreta een ton gestuurd, ten min ste dit meldt men. Dlianis moet op de opstandelingen van den Congostaat in April een niet onbelangrijke over winning hebben behaald. Provinciale Staten van ZuitI-Holland. De heer J. W. Hein van Rockanje, gekozen lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het district Brieile heeft voor die benoe ming bedankt. Dit bedanken staat in verband met de met- herkiezing van mr. G. J. Goekoop in het district Middelbands. Men hoopt nu den heer Goekoop te Briello te doen verkiezen en aldus dezen als lid van Gedeputeerde Staten te kunnen be houden. De heer Hein van Rockanje heeft door zijn bedanken een daad verricht, die van groote lief de voor ons gewest getuigt. De verkiezing (cand idaatstel ling) voor de va cature voor de Provinciale Staten in liet district Brieile, ontstaan door het niet aannemen der benoeming door den heer J. W. Hein van Roc kanje, zai plaats hebben op Vrijdag 8 Juli, de stemming op Vrijdag 15 Juli en de herstemming (zoo noodig) op Vrijdag 22 Juli. Provinciale archieven. Een nauwkeurig verslag aan de Prov. Staten omtrent de regeling en beschrijving der oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Hol land moet dit jaar achterwege blijven door het overlijden van den heer J. if. Hingman, com mies-chartermeester aan het Rijksarchief. In het 1 inl-t van zijn leven hield hij zich bezig niet d voortzetting der regeling van het oud-archief van het hoogheemraadschap Dvlflaiid en met de regeling der archieven van het hoogheemraad- sthap oorue cn der gemeente Nieuwpoort. In overleg met den algemeenon rijksarchivaris zijn de heereii adjunct rijksarchivarissen Mrs. P. A. N. S. van Meurs en A. Telting aangezocht om enkele der archieven, die onderhanden waren genomen, te voltooien. Ncerboseh. Aan het gisteren aan de weesinrichting te Neerbosch gehouden 35e jaarfeest ging een buhtond den \origen avond vooraf door den heer Schrijver, piedikant te Schiedam, die sprak uit Galaten 5: »Dient elkander door de liefde." Nadat gistereiiochtend in de weezenkapel de lieer Jan van 't Lindenhout, directeur der inrichting, een godsdienstoefening had geleid, weid de jaarvergadering geopend door den voorzitter van het bestuur, ds. Van Hoogen- huyzen, uil Nijmegen, die inzonderheid een woord van dank lichtte tot den oud- en eere voorzitter, den heer G. van Ipenburg, uit Arnhem. De feestrede werd gehouden door d«. ier.-una, uit Amsterdam, die naar aan leiding van Prediker-i vs. 1 sprak van de heilige locping. gelegen in het bijstaan van hen, die verdi ukt werden. Blijkens hel door den directeur over het sfgeloopen jaar uitgebracht verslag werden 2G jongens en 20 meisjes in de stichting opgenomen. Van de verpleegden gingen 27 mei-jes en 33 jongens het maatschappelijk leven in, de meisjes als dienstboden en van de jongens: 1 als drukker, 3 als boekbinders, 5 ah letterzetters, 1 als land bouwer, 3 als timmei iieden, 1 als klompenmaker, 4 als tuinlieden, 7 als kleermakers, 3 als schil ders, 2 als schoenmakers, 1 al» smid en 2 als meubelmakers. In het verslag was mede aange- teekend, dat het aantal sterfgevallen aan de inlichting 9 bedioeg; wordt betreurd het over lijden van het bestuurslid mr. Casiers, raads heer in het geiechlshof te's-flei togeubosch en dat groote voordeden werden behaald door het zang- en muziekkorps met een tocht door ons land. De ontvangsten der inrichting bedroegen f 115,026,45i£ terwijl hare drukkerij eene winst maakte van f 10136.59. De vergadering werd met een enkel woord door ds. Van Hoogenhuize gesloten. In den namiddag werd nog het woord ge voerd door de heeren Jan van 't Lindenhout D. Wilkens uit 's-Gravenhage en den voorzit ter van den oud-weezenbond, waarbij zich en kelen der aanwezigen als donateurs aansloten. Genoemde bond tracht een som van f2000 bij een te brengen, ten einde aan den ruim 800 weezen een kioningsfeest te bereiden, bij welke gelegenheid op het terrein der inrichting een YVilbelrriiriaboom zal worden geplant. Ouder het groot aantal bezoekers waren ook enkele belangstellende uit N.-Amerika. Prinses Pauline van Wurtemburg komt a.s. Maandagavond eenigen tijd te Soestdijk bij Hare Majesteiten doorbrengen. Gisteren hebben de leden der Eerste Kami' onder leiding van liun medelid mr- van Zinnicq Bergman een bezoek gebracht aan het kasteel Sleeswijk in Noord-Brabant. De „N. Gr. Ct." herinnert er aan, dat het gisteren juist 25 jaar geleden is, dat in de Twee de Ivamer met 43 tegen 25 stemmen het begin sel dor toen in behandeling zijnde „wijziging der wetten betreffende de nationale militie"de afschaffing der plaatsvervanging, werd ver worpen. Heden treedt het nieuwe verlaagde telegram tarief in werking. Het is niet uitsluitend voor de pers, gelijk enkelen meenen iedereen profiteei t er van bij grootere telegrammen. KETHEL EN SPAEAND. Hedenmorgen werden alhier aangebracht do filter cn de reservoir voor de aan te leggen waterleiding. Daar men met de voor bereidende werkzaamheden reeds gereed was, kon men inet de plaatsing ervan dadelijk aanvangen. Inkuldigingsfeesten. Men meldt ons Gisterenavond hield de feestcommissie een ver gadering, die door de eereleden en een groot aantal leden werd bijgewoond. Het onderwerp van bespreking was„kan met de bijdragen, door de ingezetenen geschonken en de toelage door de gemeente verstrekt, een eenvoudig, maar toch een gemeente als Schiedam waardig feest worden gevierd Hoe de zaak ook werd bezien, hoe ook werd gerekend, de onmogelijkheid om aan de meest gematigde eischen. te voldoen, kwam telkens meer aan het licht. Niet 2300, maar 2000 schoolgaande kinderen meer telt onze gemeente. Viert daar eens feest mede, al is eer. kinderhand gauw gevuld, engageert twee muziekkorpsen, en de beschikbare som is reeds overschreden. Het denkbeeld door een der leden geopperd, om den gemeenteraad opnieuw een adres in te zenden, voorzien van een nauwkeu rige berekening van kosten, vond geen onder steuning. Enkel een kinderfeest to vieren, en verder in Schiedam met versierde wijken alles blauw, blauw te laten, dat kon toch ook niet. Maar toch, duizend gulden bleven ontbreken. Een der leden stelde toen aan de vergadering voor, dat hem zou worden vergund, eenige per sonen to bezoeken, of een vergadering te lieleg- geti, riet hot doel door vrijwillige bijdragen het untbii'ki'iide aan te vullen. Do vergadering kon tegen dit denkbeeld wel niets hebben, en enkele leden deden al aanstonds van liun ingenomen heid blijken, door zelf voor te gaan met een milde bijdrage. Willen de ingezetenen, die hier toe in staat zijn, de commissie maar eenigszins helpen, dan zal Schiedam bij de inliuldigings- feesten nog een goed figuur maken. Zoo spoedig mogelijk zal do uitslag dezer laat ste poging worden medegedeeld, waarna de zaak met kracht zal worden aangevat. Door Burgemeester en Wethouders is tot concierge van de archieflokalen aan het Oude Keikhof benoemd W. Over weel, adjuuct ge meente-bode. Voor het admissie-examen aan de H. B. School alhier zijn aangegeven 5G adspiranten. Daar zijn slechts 46 jongelui uit Schiedam, lerwij! de overigen (40 in getal) woonachtig zijn in de omliggende gemeenten Vlaardingen en Maassluis en uit Rotterdam Delft en den Haag. Gisterenavond te ruim 7 uren keerden de pelgrims hier terug die Maandag ter bedevaaart naar Kevelaer waren opgegaan. Zij begaven zich allen naar de kerk van O. L. V. van den Rozenkrans, waar zij werden toegesproken door kapelaan Huijsmans. Na liet Te Deum werd de pelgrimstocht gesloten. Eeti eigenaardige verrassing wachtte bij zijn thuiskomst den heer Daniels, pastoor van de St. Janskerk, wien door den boekbinder J. de Ronde, werkzaam bij de firma H, A. M. Roeiants, werd aangeboden een nauwkeurig en net afge werkte afbeelding in karton van de St. Jans- kei k. Reeds meermalen heeft De Runde bestaande of bestaanhebbende gebouwen in karton ge maakt die allen uitmunten door nauwkeurigheid en netheid. Hedenmorgen te 11 uur viel een paard voor een vigilant van de firma Hoek bij hel uitwijken voor een handwagen, doordien op die plaats de Hoogstraat nogal gebogen en glad is. Het paard Jwas weder sp .eclig opgeholpen, ter wijl het ongeial geen andere nadeelige gevolgen had dan dat het letnoen gebroken was. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 partijen schol, tong, grieten spiering; de prijzen waren voor schol, van f0.25 tot f2.30, tong van f 0.50 tot f3.12'A griet f 0.60 tot f1.85, spiering van f 0.2l/s tot f0.10, alles per koop. Geveilde en verkochte ouroerende goederen. Geveild 1 Juli. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een in wei king zijnde branderij, met koel bak, pakhuis, zolders, open plaats en erven, ge legen aan de Lange Haven en uitkomende aan de Hoogstraat nr. 8, kadaster sectie C nrs. 15 en 16, groot 209 centiaren; te veilen in 3 per- ceelen, ais Nr. 1. De branderij en erve, f3600. Nr. 2. Het pakhuis met open plaats en erve, ter grootte van ongeveer 47 centiaren, f1045. Nr. 3. Een perceel open grond, bouwterrein aan de Hoogstraat, ter breedte van 6% meter, met koelbak, groot ongeveer 52 centiaren, f1615. Nutaris: IE B. E. Blaisse. Een hecht en sterk wel ingericht onlangs gerestaureerd heerenhuis met open plaats, voor vele doeleinden gunstig gelegen aan de Lange Haven no. 121, kadaster sectie C, no. 1099, groot 2 are 22 centiare, f5180. Een uitgebroken branderij en erf, aan de St.-Annazusterstiaat no. 24, kadaster sectie A. no. 1278, groot 2 are 26 centiare, met een onverdeeld aandeel in een gerneenen gang, uit komende aan de Noordvest, kadaster sectie A no. 99, en met het recht van weg over het kadastrale perceel sectie A no. 1277 van en naar de St.-Annazusteistraat, f900. Een huis aan de Polderstraat 12, kad. sectie I no. 473, groot 27 centiare, f370. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 30 Juni, C, Visser, 28 jaar, en T. Molenaar, 23 jaar. - J. A. Meijneken, 31 jaar, en M. Baars, 30 jaar. W. Eikmans, 62 jaar, en N. Gagestein, 53 jaar. Geboren 29 Juni. Cornelia, dochter van A. Korpel en II. Burky, Dwarsstraat. 30 Juni. Johanna, dochter van A. Blonk en P. H, Weber, Grrofbaan. Overleden 30 Juni. Adriana Maria van Loenen, oud 15 jaar, Lange Nieuwstraat. BURGERLIJKE STA.ND. Ondertrouwd 1 Juli. Benmnlus Ilendrikus Schapers en Christina Romijna vnn der Pijl. Adrianus Schiller en Leenije Borst. Beiendinus Johan nes Fern ia Bavinek en Duia Schippers. IIOOOKIt OsDKllWIJS. Amsterdam. 2e natuurkundig examen J. P. Backer, H. D. Mak; theoretisch geneeskundig examen J. Voor zanger; doctoraal examen in de geneeskunde F. IE Hcchewerth; doctoraat examen in de rechten G H van der Vies cn A. G Tan Slootcn. Leiden. Eerste natuurkundig examen M. C. Hen- riquesyiiindidaats-exameri in de rechten E. P. Dene- kanip N. A. Du Joachecre; voorbereidend examen in ee geneeskunde M. Alvares Correa cn O. S. Bastiaans GroningenBevorderd tot arts W. H. Mansholt docts., geboren te Meeden, en E. Boerma, cand.-arts', geboren te Muntendam; eerste gedeelte arts-examen Ide Boer, cand.-arts, geboren te Noordborn, ea W. G. Reddingius, docts., geboren to Ten Boer; theore tisch geneeskundig examen A. Boermacand. examen in de geneeskunde A. Spabr van der Hoek. Uteecht. 2e natuuik. ex.Chr. Nuyecs, D. A. do Groot cn J. B. Wolff. Cand. ex. geneesk.: J. J. R. Moquette Propaed. ex. theologie: G. Barger, J. W. van Bart en E. Warwoltz. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 1 Juli. (Ter telegraaf.) Interpellatie. De heer Borgsma vraagt en bekomt verlof op een nader te bepalen dag den Minister vnn Buitenlandsche Zaken te interpelleercn om naar aanleiding van den staat van besmettelijke vee ziekten gedurende Mei, voorkomende in de Staats C r t. van 16 Juni jl., te vragen of er voor de Belgische Regeering thans geen reden zou bestaan tot openstelling van do grenzen. Kleine wetsontwerpen. Goedgekeurd worden onderscheiden wetsontwerpen; o. a. nadere regeling van do pensioenaanspraken der oude weduwen; natu ralisatie van W. J. Klein en S anderen; reorga nisatie bestuur Lombokverkoop van vesting- grond te Coevorden, enz. Persoonlij ke Dienstplicht. Bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp betrekkelijk den Persoonlijken dienstplicht, weerlegt de Minister vanOorlog de geopperde bedenkingen. Doel van het wetsontwerp is, in het leger te krijgen de personen, die er door de plaatsvervanging worden uitgehouden. Op deze wijze zal tevens op de minst kostbare wijze in een goed kader worden voorzien. Plaatsvervanging is wel dege lijk nadeelig voor het leger, want men krijgt daardoer in den regel minder waardige perso nen, dan dio door het lot zijn aangewezen. Intel lect is vooral in o< riegstijd voor een leger van groot gewicht, en men Euiioeft niet te vreezen dat wanorde er 't gevolg van zijn zal. De kazer ne, een school van orde en tucht, is voor 't stich ten van wanorde een slechtgekozen plaats. Af schaffing der dienstvervanging schaadt niet aan vrijwillige dienstneming. Om tot een goede rege ling onzer levende strijdkrachten te komen, moet volgens de Regeering de weg in 2 tempo's wor den afgelegd. Het schrikdenbeeld tegen het ka zerneleven zal door aanneming van dit ontwerp verdwijnen. Men zal krijgen een nationaal volks leger. De kazerne zal worden een kweekschool die het geheele volk ten goede zal komen. De Minister van Binnenlandseh,e Zaken constateert dat het ontwerp niet ge richt is tegen een of ander deel van do natie. Billijkheid wordt overal in gelijke mate betracht. Aan den heer Fennema, die liever had gezien dat do viijstellingen waren vervallen in plaats van uitgebreid, zegt hij dat dit van de Regeering niet kan worden verwacht, en door de geringe uitbreiding van de vrijstellingen wordt niemand benadeeld en evenmin het staatsbelang. Het doel was zooveel mogelijk aan de grieven tegemoet te komen; allen schijn te vermijden een anti- clericalen politiek te voeren en zooveel mogelijk billijkheid te betrachten. Verder verdedigt hij het ontwerp uit een so ciaal oogpunt, 's Lands belang en vooral een mi litair belang in de erste plaats zullen bevorderd worden. Ook de ruingegoeden zullen profiteeren wanneer de meergegoeden in 't leger zullen komen. Na replieken, waarbij de heer Sassen er o. a. tegen opkwam dat de Katholieken minder vader- landsciiliefde zouden hebben juicht de heer V lielanderHein, tegenover den heer Van der Bieson het als een verstandige daad van de Regeering toe, dat zij de in werking treding tegen September a.s. heeft voorgesteld. Spreker is er dankbaar voor, want de jeugdige Koningin zal bij hare troonsbestijging zien dat het volk bereid is schouder aan schouder in het leger te staan, en wanneer 't gevorderd wordt het land to verdedigen dit te doen in persoon en zich niet dezo plicht te laten ontnemen. (Bravo's). Het ontwerp werd aangenomen met 32 tegen 13 stemmen. Tegen alle Katholieken en de liberaal Fen nema. Interpellatie. De heer Fransen v. d. Putte vroeg en bekwam verlof de Ministers van Oorlog en Waterstaat op een nader te bepalen dag te in- tcrpelleeren over een overeenkomst tusschen do Regeering en Delfland, in verband met den toe stand van Delfland's boezemwater. Motie van Orde. De heer Van Ascli van Wijck lichtte daarna zijn motie toe, betrekkelijk de toelating tot het examen voor adspiranGadministrateur bij de zeemacht, maar wijzigde haar in dien zin, dat ook anderen dan zij die een einddiploma H. B, S. 5-jarigen cursus bezitten, tot genoemd examen worden toegelaten. Zijne bedoeling was voornamelijk het Staats examen A niet uit te sluiten. De Minister van Marine bleef echter vasthouden aan zijn eisch tot het bezitten van. het einddiploma. Evenwel wilde hij het examen vcor adsp. administrateurs doen vervallen, in geval het aantal sollicitanten het getal plaatsen niet overtreft. Na eenige discussie stelde de heer Fransen

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2