Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL A AllDIN GEN. Kerk en School. Wcrklledenpensioneerlng. Men meldt ons: Het rapport van de Staatscommissie voor de werkliedenpenrionneeriog is gereed en kan weldra verwacht worden. Naar men verneemt spreekt de commissie de yrenscheljjkhesd van verzekering van werklieden enz, tegen invaliditeit en ouderdom uit, maar onthoudt zij zich van een bepaald voorstel wegens het groote verschil van meen'mg omtrent de uitvoering van het beginsel. Koninklijke Militaire Academie. Het eind-examen, is met goed. gevolg afge legd door de navolgende cadetten Infanterio hier te landeH. M. d'Angre- mond, E. H. van den Akker, I. van Bel, C. J. Boogaert, B. ten Broeke Hoekstra, D. J. C. H. Brussen, H. Drukker, A- G. C. Gaillard, A. Hackstroh, A. E. van den Heide, C. J. C. Jans sen, K. W. H. Jeltes, jhr. W. Laman Trip, K. C. Roeloffs, IJ. Rooseboom, A. Ruijs, F. W. Santman, J. E- Snellen van Vollenhoven. Cavalerie hier te lande P. H. B. Beeruink, R. F. C. baron Bentinek, J. A. baron Van Heec- keren van Molecateu. Artillerie hier te landeJ. H. van Breda, H. H. E. Deelken, J. R. Diemonb, W. J- D. Ha- velaar, F. baron Van Hogendorp, T. de Jong van Arkel, J. H. G. Kappelhoff, A. de Kat, W. van Maanen, H. B. v. d. Oudendijk Pieterse, A. D. Putman Cramer, J, H. van Reede, L. de Ridder, N. J. Singels. Genie hier te landeA. Bloem, J. J. J. de Bruijn, H. S. de Roode. Infanterio Oost-IndieF- de Boevé, K. F. L. van den Bosch, B. J. Dekker, C. A. van der Dussen, F. J. J. Feierabend, J. A. Gratama, J. E. Jauntze, J. P. Jeltes. A. Landzaat, H. L. la Lau, E. G. Mulder, J. Olivier, J. N. Preijer, S. Prins, K. A. E. Seeuwen, A. H. Treu. Cavalerie Oost-IndiëM. A. C. Goester, P. H, Hekkema. Artillerie Oost-IndieH. H. Dingemans, N. Elzas, W. L. Kramers, C. D, Lagerwerff, A. J. Lockemeijer, W. Huurling, T. G. A. Perelaer. R. A. J. Savalli, A. T. Snoek, J. H. Stniben. Genie Oost-Indië: J. Graaf, E. P. van Sta- den ten Brink. Do uitslag der overgangsexamens voor artil lerie en genie wordt de volgende week bekend gemaakt. Atjeh. Behalve het door ons Zaterdag reeds medege deelde officieele telegram, zijn nog enkele par ticuliere telegrammen ontvangen omtrent de laatste excursie- Uit deze berichten blijkt, dat kolonel Van Heutsz tweemaal een aanval heeft gedaan op Teupin Raja, en dat Oemar zelf deel nam aan den strijd, althans den eersten dag (Woensdag). De IX Moekims, waarheen hij vluchtte, is het gebied van Toekoo Bintara Kemangan, het hoofd der Gigiéng-federatie, wiens onbetrouw baarheid nu opnieuw blijkt. Eerst legde bij den eed van trouw af aan den pretendent-sultan korf daarop verzekerde hij den controleur van Segli van zijne aanhankelijkheid aan de Com pagnie; daarna verleende hij een schuilplaats aan Panglima Polhn, toen deze uit zijn eigen gebied was verdreveneen paar dagen later ging hij kolonel Van Heutsz in het bivak te Beureunoen zijn opwachting maken; en nu Panglima Polim hem verlaten heeft, huisvest hij den tweeden voomaamsten vijand van de compagnie. De gesneuvelde officier is do leJuitenant der infanterie J. Goldenberg, gedetacheerd bij bet Ned.-Indische leger. Nog ontving de „N. R. Ct." het volgendo bericht Partijgangers van Toekoe Oemar bedreigen Edi. Kolonel Moorrees gaat met de helft van het 7de bataljon snel daarheen. Internationale Tentoonstelling tan Bakkerij, Maalderij en Kookkunst. Onze bijzondere verslaggever meldt ons uit den Haag: De Bakkerij-tentoonstelling, van heden tot 2 Augustus a.s. te 's-Gravenhage te houden in en om het gebouw van het Koninklijk Zoologisch Botanisch Genootschap, bood hedenmorgen vol komen het beeld van een tentoonstelling op den morgen der opening. Overal haast en drukte, gerep van handen en voeten, gesjouw en ge draaf. Hier wordt nog haastig een kist geopend en zwaar klinkt het getik van hamer op breek ijzer; daar wordt doek gespannen, ginds een vitrine glinsterend gepoetst als kristal. Op zichzelf een beeld dat een kijkje alleszins waard is, zoon openiugsmorgen. Na elf uur mag geen kist meer geopend worden is liet consigne en nu is het zaak om voor den gestelden termijn hieraan de laatste hand te slaan. Na 't uitpakken blijft er waarlijk nog genoeg te doen, en geluk kig de exposant die reeds nu met een buk van het welgevallen van den eigenaar zijn étalage gadeslaat. Wellicht verschikt hij hier en daar nog ietsmisschien zit hier nog een strikje dwars of hangt daar een weerbarstige franje niet op de juiste plaats; maar de groote drukte is voorbijde étalage is gereed- Met al het onvoltooide en onvolledige dat bijna iedere tentoonstelling -op den openings morgen aankleeft, biedt toch deze expositie nu reeds ec*n aangenamen aanblik. Zij is een ten toonstelling van bakkerij, maalderij en kook kunst, en reeds deze rangschikking der namen mag een „omen" heetende bakkerij is er wel het best vertegenwoordigd. Brood, beschuit en banket in alle vormen en soorten is zeker wel de hoofdschotel van dit gastmaal voor de oogen en er is veel dat ook den mond; vooral der da mes, zal verleidende lust bekruipt den be zoeker onwillekeurig om hier en daar een proefje ie nemen. Dat de bestauddeclen der fabricage een groote ruirnte in beslag nemen, spreekt wel vanzelf, en hierbij is ook de Schiedamsche gistindustrie waardig vertegenwoordigd. Bovendien zond de Be.scliuitgelei-Fabriek te Schiedam in, bene vens een drietal Schiedamsche bakkers. Behalve brood en broodbestanddeelen vindt inca er voorts machinerieën, gereedschappen en al wat den bakker in de uitoefening van zijn vak te stade kan komen. Een opsomming te geven van wat er te zien is, mag overbodig heeten. Bijzondere vermelding verdient de veldkeu ken, die vanwege het Departement van Oorlog op het terrein is gebouwd en die een aardig beeld geeft van de wijze waarop voor den troep te volde het eten wordt gereedgemaakt. In het gebouw lieeft hot Departement tentoongesteld een rijke collectie van al wat op de voeding van den soldaat betrekking lieeft. Zoo ook het De partement van Marine. In liet gebouw trekken de bijzondere aan dacht do eetkamer-inrichting met gedekten disch door de firma's Yos iLe Grand, te Amsterdam, en Hotel Paulez, te 's-Gravcnhage, ingezonden. De laatste is geheel in „style Empire". Dat tal van dingen die slechts in zijdelings of geen verband staan met het doel der tentoon stelling. niet gemist worden, behoeft geen be toog. Dat is nu eenmaal op elke tentoonstelling liet. geval. Het geheel is een bezoek waard, niet alleen voor den vakman, maar ook voor den leek- Het gebouw leent zich bovendien goed voor het hou den van een beknopte expositie, cn de concer ten in den fraaien tuin van bet K. Z. B. G. zullen mede een reden zijn om een kijkje te nemen op deze tentoonstelling. Te ruim één uur kwamen hedenmiddag oen groot aantal genoodigden bijeen in de rotonde- zral van het K. Z. B. G. om do opening der tentoonstelling hij te wonen. Aan de groene tafel namen plaats het uitvoerend comité, het bondsbestuur, de lede-n der jury en de hoofd intendant gencraul-majoor E. van Gendt met eenigo andere officieren. Allereerst nam nu het woord de heer P. J. E u s s e n, voorzitter van het Uitvoerend Co mité, om de openingsrede uit te spreken. De heer Eussen begon met den dank van het Uitvoerend Comité te brengen aan H. M. de Koningin-Regentes, die welwillend deze ten toonstelling onder Haro bescherming heeft ge nomen. (Applaus.) Vervolgens dankte hij de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog, ma rine en financiën, die, hetzij door bereidwillige inzendingen, hotzij door de deelneming van bui tenlanders gemakkelijk te maken, het Uitvoe rend Comité in zijn taak had gesteund. Ook dankte spr. zijn medeleden van het Comité, de leden der jury, de pers, eindelijk allen die door lmn tegenwoordigheid dezen dag opluisterden. Hierop ging spr. do wordingsgeschiedenis de zer 3de internationale tentoonstelling na, daar bij bijzonder memoreerende het feit dat H. M- de Koningin-Regentes niet alleen als bescherm vrouwe had willen optreden, maar ook, mede uit naam van H. M. de Koningin, een dubbel stel gouden, zilveren en bronzen medailles had geschonken. Hulde kracht spr. aan jhr. de Beau fort, den overleden burgemeester van 's-Graven hage die, het nut dezer tentoonstelling inziende, materieelen en moreelen steun toegezegd en het eere-voorzitterschap aanvaard had. Zijn dood was voor het Uitvoerend Comité een groot ver lies geweest. Met een enkel woord zette spr. daarop het nut eener bakkerij-tentoonstelling uiteen, waar aan hij een overzicht toevoegde van hetgeen op deze tentoonstelling te zien zou zijn. Medege deeld werd voorts, dat er, door medewerking van de voornaamste koks, wedstrijden zullen ge houden worden, waarbij heel wat smakelijks te zien zou zijn. Een hoogst interessante oudheid kundige afdeeling zal over eenige dagen geopend worden. Spr. eindigde met alle aanwezigen een welkom toe te roepen. Hierop sprak de heer m r. Th. Stuart, ad vocaat te Amsterdam, voorzitter der jury, een woord van hulde aan het Uitvoerend Comité, waarop de heer Eussen de tentoonstelling ge opend verklaarde en de aanwezigen tot een be zichtiging van liet geëxposeerde uitnoodigde. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische ambtenaar met verlof L. B. van der Kolk, laatstelijk leeraar in de staatswetenschappen en de geschiedenis aan de H. B. S. met 5-j. cursus tc Soerabaja, op zijn ver zoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lards dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is de met verlof in Europa aan wezige magazijnmeester le kl. (kapitein) van de militaire administratie van het leger ia Ned.-Indië J. de Visser, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Be kermis in den Tnin. Er waren gisteren heel wat menscben naai den Offlcierenluin opgeguan; vooral ouders met kinderen. Daar zou de kermis op de gebruike lijke manier worden ingeluid. Vroolyk speelde het zonnetje tusschen de boomen, die juischten door de frissche koelte, en opgewekt klonk de muziek van onze schuttery door den Tuin. Maar het was niet de wind, noch de zon, noch ook de muziek, die de kinderen en de kindermeisjes in spanning hield dat waren de luchtballons. De heer Fians Viseer, de vader van alle Schiedamsche ballons, de uitvinder van dit aardige feest had de leiding. Met een aantal trawanten vulde hij ze, met vaderlijke zorg lette hij er op, dat geen plooitje in het zich langzaam spannend vlak overbleef, hij hechtte de staartstukken, de parachutes en banderolles en de hansworsten en eindelijk bij den laatsten ballon, het schip de Wïïhelmïna. Als er een ballon in de lucht oprees, dan juichten de kinderen en staaroogden die na, tot eindelijk het stipje onzichtbaar werd maar dan stonden de ballon-mannen al weer klaar aan de gaspijp en werd een nieuw exemplaar gevuld. Het was een pret van belang en de moeders werden niet moede haar kinderen op ai het moois attent te maken en de kinderen niet otn te kijken, ja ais er na half vier nog tien andere ballons waren opgegaan, dan hadden ze ge bleven tot den laatste. Maar aan alles komt een eind, om half vier liet de heer Verhallen nog een marschje blazen en toen zakte de drukte af. Het was een welgeslaagde middag; de ballons gingen goed de lucht inweldra zullen wij er wel nader van hooren. Van twee der luchtballons is reeds bericht ingekomen omtrent de plaats waar zij zijn neer gedaald Billonno. 2 is tijdens zijn luchtreis gespron gen en neergekomen op de Schietbaan te Rot terdam ballon no. 3 is neergedaald in het ge hucht Unser Fritz nabij Arendsberg in West- phalen te 5Vs uur gistermiddag. Deze ballon werd opgelaten te 2.42 uur en heeft dus de reis naar het buitenland afgelegd in 2% uur ongeveer. Met een angstig gespannen gelaat zullen ouders en kinderen hedenmiddag wel naar de lucht hebben gekeken, dan eens hopende op goed weer dan weder vreezende dat stortbuien de kinderfeestvreugde zouden bederven. Te 4'A uur vertoonden zich ook werkelijk regendruppels, maar gelukkig slechts een oogen- blik, om dadelijk plaats te maken voor een zonnetje, zij het ook een druiiig. Het feest begon droog. En de kleinsten der deelnemers aan de wedstrijden schaarden zich onder de prijzen die door hunne kleine handjes weidra stevig werden aangegrepen om dan met een gezichtje stralende van glorie naar moeder te loopen en de getrokken koek te toonen. Als sleeds is weder door het bestuur gezorgd voor een aangename afwisseling in de genietin gen. Zoo is thans bij de gewone vermakelijk heden gevoegd de phonograaf waaraan ieder tegen betaling van een paar stuivers zich het genot kan verschaffen om eenige meiodiën te hooren. De wedstrijden die dezen avond verder zul len plaats hebben zullen in ons nummer van morgen worden vermeld. De kermis In de stad. Gisterenavond hebben de kermis-vermakelijk- heden een aanvang genomen. Te 8 ure weerklonken de orgel- en piano- toonen over het geheele kermisterrein en uit de verschillende café's en een groote menigte be woog zich reeds vroeg langs de straten. Spoor en tram brachtten heel wat kermisbezoekers naar Schiedam en een zeer opgewekte, levendige beweging was er tot laat op de straten. Een verbazende drukte beerschte van 9 tot 12 uur nabij de tram, waar vbortdurend min stens 2 maal zooveel passagiers op de komende trammen stonden te wachten dan deze konden bevatten. Zonder stoornis is deze eerste drukke kermis dag voorbijgegaan. Op verschillende muren langs en op bf>f kermisterrein is een waarschuwend biljet af geplakt met de woorden »Past op de zakken rollers". Het is den bezoekers geraden dien raad ernstig ter harte te nemen, want reeds hebben zich enkele personen als slachtoffers van der gelijke heeren bij de politie aangemeld. Sedert eenigen tijd vertoeft de heer J. J. Roclants, directeur der gas- en waterleiding alhier,tot herstel van gezondheid te Seheveningen. Deze week scheen de ongesteldheid van den zieke een ernstigen keer te nemengelukkig kunnen wjj thans melden, dat er eenige ver betering aanwezig is; ongetwijfeld zullen onze iezers dit bericht met voldoening vernemen. Mej, M. A. Anchütz alhier staat no. 2 op de voordracht voor een derde onderwijzeres aan de O. L. S. der 1ste klasse no. 91 te Amsterdam op ééne voordracht en op eene andere voor eenzelfde vacature no. 3. De eerste betreft eene overplaatsing. Van het consulair agentschap der Vereenigde Staten van Amerika, waait lieden de vlag der Unie, ter herdenking van den 122sten jaardag der onafhankeijjkheids-verklaring. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Vei kocht: 2 Juli. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een in wei king zijnde branderij, met koel bak, pakhuis, zolders, open plaats en erven, ge legen aan de Lange Haven en uitkomende aan de Hoogstraat nr. 8, kadaster sectie C nrs.To en 1G, groot 209 centiaren; te veilen in 3 per- ceelen, als: Nr. 1, De branderij en erve, in veiling f3600, Nr. 2. Het pakhuis met open plaats en erve, ter grootte van ongeveer 47 centiaren, in veiling f4045. Nr. 3. Een perceel open grond, bouwterrein aan de Hoogstraat, ter breedte van 6Va meter, met koelbak, groot ongeveer 52 centiaren, in veiling f1615. 1, 2 en 3 gecombineerd verkocht voor f6420. Notaris; H. B. E. Blaisse. Een hecht en sterk wel ingericht onlangs gerestaureerd heerenhuis met open plaats, voor vele doeleinden gunstig gelegen aan de Lange Haven no. 121, kadaster sectie C, no. 1099, groot 2 are 22 centiare, in veiling f5180. Niet verkocht. Een uitgebroken branderij en erf, aan de St.-Annazusterstraat no. 24, kadaster sectie A. no. 1278, groot 2 are 26 centiare, met een onverdeeld aandeel in een gemeenen gang, uit komende aan de Noordvest, kadaster sectie A no. 99, en met het recht van weg over het kadastrale perceel sectie A no. 1277 van en naar de St.-Annazusteistraat, in veiling f900. Niet verkocht. Een huis aan de Polderstraat 12, kad. sectio I no. 473, groot 27 centiare, in veiling f 370. Niet vei kocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 3 Juli. Peter Johannes, zoon van M. Mourik en E. M. van Os, Buitenhavenweg. Jannetje, dochter van A. van der Most en H. van Bart, Piet Ileimtraat. Overleden 2. Adrianus van Beekum, oud 81 jaar, Hoog straat. 4. Twee levenloos aangegeven dochters van P. van den Berg en J. Winkelman, Ploegstraat. Onze stadgenoot de heer van der Knoop kwam gisteren te Amsterdam no. 1 aan in den seriewedstrijd (6 seriën) over 1000 M. voor beroeprijders. In de beslissing was hij no. 2, tegelijk met den wielrenner Deckers. No. 1 was Jenkins. In den course de premes (afstand 10 K.M.) won hij over den lslen K.M. De logger Baron van der Borch van V o r d e n, schipper C. Poot, is te Aberdeen binnengeloopen met vier zieke matrozen, die allen aldaar in het ziekenhuis zijn opgenomen. Gisterenmiddag namen twee van Rotterdam komende sloeproeiers de terugreis aan uit de haven alhier, doch ter hoogte van den toren der waterleiding sloeg het bootje, waarin zij gezeten waren, omver, zoodat beide in de Maas terecht kwamen, ten aanschouwe van een groot aantal aan het Hoofd staande personen. Wat slechts bij uitzondering gebeurt bevond zich aldaar de voor anker liggende stoomboot I d r a e t (Stavanger), waarvan de bemanning het ongeluk bespeurde, vlug hun boot te water iiet en het genoegen mocht smaken de drenke lingen van een wissen dood te redden en aan boord van de stoomboot te brengen. Nadat hun kleeren waren gedroogd, hebben beiden de reis naar Rotterdam verder voortgezet. De kapitein van de aan het hoofd liggende stoom boot naar Brielle, die ook het ongeval zag, liet onmiddellijk zijn boot zwaaien om de plaats van het onheil te bereiken, doch voor zijn aan komst aldaar, was de redding reeds geschiedt. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 3 Juli, Willem, zoon van A. Drop en J. van Oosten, Callenlurgstraat. Alida Katharina, dochter van P. v. d. Berg en H. L. Kreeft, Oosterstraat. Maria, dochter van K. G. de Got en M. G. du Mortier, Korte Dijk. 4 Juli. Job Johannes Arie, zoou van J. v. d. Brand en K. Troost, Oed. Waal. Overleden 3 Juli. Leendeit Poldervaart oud 66 jaren eclitg, van A. Valstar, Vleersteeg, 4 Juli. Jacoba Pruijt ond 14 maanden. Zomer straat. Ned. PaorasrAXTENBO»». „Onze Kring", het vroegere orgaan van de afd. Schiedam win den Ned. Protestantenbond, is thans verschenen bij een nieuwen uitgever. Do titel ia eenigszins gewijzigd. „Onze Kring" is niet mecr„het orgaan van", het wordt nu „uitgegeven voor de af deeling", terwijl de heer F. W. N. HugenhoLtz Jr. verantwoordelijk redacteur is, blijkens het opschrift. De namen der vaste medewerkers worden mede ge noemd. „Onze KriDg" wil thans meer en meer worden een weekblad voor „vrijzinnig-godsdienstige demo craten," en stelt zich voor om naast do plaatselijke Schiedamsche uitgave eon meer algemeene in het licht te zenden voor zulken die krachtens hun godsdienstig beginsel, gedreven worden tot verbetering der maat schappelijke toestanden." Of, gelijk het blad het zelf uitdrukt, „het wil trachtende verbinding to vormen tus schen twee groepen, die niet dan tot groote wedcrzjjdsche schade, en vooral tot schade van da zaak die beiden lief is, van elkaar vervreemd zijn. Die groepen zijn: 1. degodsdienstigen, die, hoewel steeds meer bewust van het vele verkeerde

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2