BINNENLAND. STADSXÏEUWS. YLAARDIXGEX. Iüinst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Yeetcelt. SPORT. en |Pescetti, maar niet toe te staan de vervol ging van Bertcsi, Bissolati en Costa. De aangeboren krijg</.uehtige stemming van het dappere volk d*'r Zwarte Dergen is door de jongste grens-onhisten nog aangewakkerd, en niet minder door het nieuwe geschenk in wapens van czaar Nicolaas aan vorst Nikila uui Monte negro. Men is druk bezig die wapens te ver deden. Eerstdaags wordt te Antivari een artillerie-park en een ambulance uit Rusland verwacht. De admiraals voor Kreta hebben drie rechts geleerden uit Athene laten komen om de door de Nationale Vergadering van Kreta ontworpen regeling van liet burgerlijk, het handels- en het strafrecht aan een onderzoek te onderwerpen. Met 42 tegen 41 stemmen heeft de Ameri- kaansche Senaat de motie tot inlijving van Hawaii aangenomen. Alj'eli. Het Dllandelsbhd" heeft nog het volgende telegram uit Medan ontvangen, iets anders van inhoud dan liet gisteren door ons medegedeelde door ons ontvangen officieele telegram. Het bericht van het slib!" luidt: »Edi werd aangevallen door 115 Moslemin, vrouwen en kinderenallen werden doodge schoten door bet. garnizoen Een officier licht gewond, 4 minderen gewond. Kolonel Van Heutsz is met derde en veertiende bataljon en de marechaussee ian Segii naar Edi vertrokken." Het blad teekent hierbij aan: Het deel van dit telegram uit Medan, waarin spiake is van do vrouwen en kinderen" luidt aldus Edi attacked by one hundred fifteen Moslemin ■women and children all shut by garrison. Iu de telegrammen ran gisteren wordt alleen van Bvijanden" gesproken. De wijze van oorlog voeren "der inlanders maakt het niet waarschijn lijk dat Bvrouvven en kinderen" aan den aanval op onze troepen hebben deelgenomen. Boven dien is het, niet denkbaar dat de NederlamDclie troepen svrouwen en kinderen" zouden dood schieten. Het telegiam is dus raadselachtig. De Moslemin, waarvan in dit bericht sprake is, zijn de onder dezen naam speciaal bekend geworden geestdrijvers van Kernala. Persoonlijke dienstplicht. De wet tot invoering van den persoonlijken dienstplicht is er; daarmede do zaak-zelve nog niet In Noord-Brabant worden thans ernstige 1" ginSen aangewend, om langs volkomen wet telijke n weg het onvrijwillig persoonlijk die nen, ook onder vigueur van de pas aangenomen wet, onnoodig tc maken. Do weg, wolken men hiertoe wil inslaan, is de volgende overeenkom stig artt. 1114 der Militiewet komen do voo. de militie ingeschrevenen, die zich vóór do loting als vrijwilliger aanmelden, in mindering van liet getal miliciens, welke elke gemeente te stel len heeft. Moet bijv. de gemeente A in zeker jaar 10 miliciens leveren, en melden zich vóór het houden der loting 10 der voor de militie inge schrevenen aan als vrijwilliger, dan behoeft in die gemeente geen loting gehouden te worden en behoeft dus dat jaar niemand uit dio gemeen te tegen zijn zin te worden ingelijfd. Zou liet nu niet mogelijk wezen, het in vele, in de meeste gemeenten des lands daarheen te leiden? Waarschijnlijk wel, indien de ouders der inge schreven militiepliehtigeu iets voor de zaak over hebben. Gelijk tot dusver voor geld altijd remplayanten te bekomen waren, zullen ook in de meeste gemeenten voor geld steeds vrijwilli gers te verkrijgen zijn. Stel om bij het ge kozen voorbeeld te blijven dat in de gemeen te A een premie van f 4000 noodig is, om bet vereischte getal vrijwilligers te lokkeu, dan geldt het alleen de quaestie, of bij de gezamenlijke ouders cn verzorgers der jongelieden, welke in het bedoelde jaar mïlitieplichtig worden, de wil en het vermogen worden gevonden, om een be drag van /-'4000 bijeen te brengen, ten einde daarmco den dienstplicht van hun zonen of pu pillen af te koopeu. Het spreekt wel vanzelf, dat, om de zaak op eenigszins uitgebreide schaal, voor een aantal gemeenten te regelen, de samen werking van velen, dus de stichting van één of van meerdere vereenigingen wordt vereischt. Dc heer W. A. Coolcn, notaris te llelvoorl, die het eerst het plan tot oprichting van dergelijke ver eenigingen in ,.De Noorribrabunter" uiteenzette, heeft reeds een ontwerp van statuten gereed, dal., volgens zijn mededeeling in ,,IIet Huisge zin", weldra algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. („Tijd".) OVEKSCHIE, 7 Juli. Door twee rijksveldwachters is proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren K. Van M., die in de Sckie onder die gemeente met een kruisnet aan het visschen was zonder acte of vergunning van dc eigenaars of rechthebbenden op dat vischwater. l)e Kermis. Gisterenavond gaven dc Rotterdammers hun eerste uitvoering in den Officieren tuin. Dat er niemand meer in de zaal zoude gekund heb ben. is iets dat wij niet willen beweren, maar wie er niet waren mag dit gespeten hebben, want de aanwezigen amuseerden zich kostelijk. Gespeeld werd s>Jaloerscb", blijspel naar bet Fransch van Bisson en Leclercq, in de vertaling van den heer Joosten, en nMeneer's Verleden". In dit laatste, het nastukje, waren mej. Alida Klein cn dc heer F. TartnuJ veitooners, twee artister) van groote distinctie, die dit typige, gee-tige stukje Fransch huiselijk leven met groote fijnheid uitbeeldden. De gebee'ie vei tooning nam nauwelijks tien minuten in beslag. Vóór dien tijd (bet was toch nog elf uur, toen de sComedie uitging"), gaven de Rotter- dammeis bet bovengenoemde jjaloerseh", het successtuk van het Theatre du Vaudeville te Parijs. Het is een dwaas Fransch kluchtje, niet ge waagd, niet flauw en toch boeiend. Daar waren dolle momenten in. "Wij behoeven bier de vertooning niet uit te rafelen, daarvoor is het kermis. Allerleukst was Brondgeest, die mis schien nog ietwat plankenvreemd, toch lang zamerhand uitstekend begint te spelenzijn beschaafdheid is hem een groote steun. Geestïg- pruilerig-juloersch was mevr. v. EgsdenVink, Brondgeest's echtgenoote voor dezen avond. De intrige of draad is dat deze beide echt genoote» door de jaloerschheid van mevrouw een scène krijgen, willen scheiden, naar de ouders van mevrouw gaan, ieder apart, waar een vriend hen al voor is geweest door het dreigende on weer lluks over te brieven, en de ouders over te balen tot een vertooning van een scène, dit tot afschrikwekkend voorbeeld en medicijn. Hieromheen groepeeren zich nog andere per sonen, allen typen. Alles komt per slot van rekening natuurlijk terecht. Slot: zes zoenende paartjes van diversen ouderdom op de planken. Mevr. Bui lage Verwoert en haar mari, de lieer D. Haspels (de ouders) speelden vol gloed. De suikerpotscène met de uit-het-raam-springen waien kostelijk. Be andere vertooners hadden rollen van min der gewicht, maar speelden ieder voor zich goed geen bleef beneden bet middelmatige. De jonge van Zuylen (du Taillis), de deftige vee- kooper, had zich uitstekend gegrimeerd. Het publiek had blijkbaar veel pleizier in deze ver- tooning. Nu wij mogen wel blij zijn, dat wij al is liet niet vaak, den besten troep van het land, in onze eigen stad kunnen hooren. Van avond zal het wel vol zijn. Dan gaan »'t Is maar een Smid," van Zuylens benefiet- stuk, en sManus de Snorder", welbekend, Hebben wij reeds vroeger van enkelo ker misvermakelijkheden melding gemaakt, thans wi%n wij nog even wijzen op twee tenten die naast elkander staan en beiden wel een bezoek wrard zijn. Do eene is do spiegeldwaaltuin, dio dooi een groot aantal schuin geplaatste spie gels een waren doolhof maakt, waarin de bezoe- k-rs honderd maal worden weerkaatst en die de grappigste illusies veroorzaken. De andere is de rmcinatograaf. Ook deze is alleszins een bezoek v.raid. De tafereelen die vertoond worden zijn zeer komisch en doen do toeschouwers in luide toejuichingen losbarsten. De heer P. van der Vlies alhier staat no. 1 op de voordiacht voor een ouderwijzer te Gie- sendam. Heden werden wij in de gelegenheid gesteld do verbeteringen in oogenschouw to nemen die zijn of worden aangebracht in het Maashofje aan de Hoofdstraat. In den laatslen tijd is op verschillende plaatsen te dezer stede een periode van vernieuwing en verfraaiing ingetreden, ter wijl op andere plaatsen gekeele wijken werden bij gebouwd. Waar nu te verwachten is dat door de ves tiging van een nieuwe industrieele onderneming aan do Maas weldra behoefte zal zijn naar goede woningen, daar meenen wij dat liet goed gezien is van den eigenaar om in eens een flinke oprui ming daar te houden. Alle huizen worden van onder tot boven gerepareerd; het meerendeel krijgt nieuwe vloerenwaar dit noodig was is hout vervangen door cement, tegels enz. Elke woning heeft nu een hoekje grond voor de deur, dat of voor bleek of voor tuintje kan worden in gericht, terwijl ook voor andere noodzakelijkhe den behoorlijk is gezorgd. Wij twijfelen niet of de eigenaar zal zijn moeite en kosten wel beloond zien. Gisterenavond te 12 uur kwam een heer uit den Haag, A, G. D. het station alhier opdra ven, bevreesd den laatsten trein te zullen misser. Hoewel hij voor den trein vroeg genoeg was, kon hij daarmede echter niet vertrekken daar Ir'] door do overspanning van het harde loopeu zoo benauwd werd en het op de zenuwen kreeg, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen op last van den geneesheer werd de pa tient per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar hij den nacht heeft doorgebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan- gc oerd 2 partijen schol, tong en tarbotde prij zen waren voor schol van f 0.20 tot f 0.674, tong van f 0.75 tot f 1.65, tarbot f 1-35, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Geboren i G Juli. Neeltje, dochter van C. Blaak en S. Tol, Broersvest. Willem, zoon van W. Middendorp en A. van der Beek, Hendrik- Gabelstraat. Jacoba Mar (ijna, dochter van A. Leenmans en M, van der Tas, liotterdamsche dijk. Ilenricus Maria Joseph, zoon van G. M. Meijer en G. van Koetsveld, Ham. 7 Juli Margaretlia Maria Johanna, dochter van J. Bras en M. Robberecht, Baan. Overleden t 5 Juli. Johanna Catharina Bergmans, oud 1 jaar en 7 maanden, Zeestraat. Willem Krijn Wïjnnnds, oud 25 jaar, Oosterstraat. Juli. Johanna Willielmina Lidtiina Iluiskeris, oud 1 jaar en 8 maanden, Nieuwe Haven. Cornells Bijl, oud 16 maanden, Kinderbuurt. Mai ia Rentenaar, oud 22 maanden, Spoor straat. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld afwijzend te beschikken op een adres van den agent van politie 3de klasse W. van Witsenburg om pensioen, zoodra zijn gevraagd eervol ontslag (1 Juli) ingaat. Door B. en W. wordt vooi gesteld aan A. Baggus Wzn. op eenige voorwaarden een perceel gemeentegrond in voortdurende eifpaeht uitte geven, hetwelk gelegen is aan de van Leyden- gaelstraat, ten einde daarop acht gebouwen te stichten. Een gelijk voorstel wordt gedaan omtrent een gelijk verzoek van A. van der Valk, om grond aan de Emmastraat voor twee gebouwen. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op een soortgelijk verzoek van J. Roelofs Jr. om grond aan de Wilhelminastraat, omdat bedoelde grond nog niet in erfpacht wordt uitgegeven. Door B. en W. wordt voorgesteld den erf- paehtsprijs van gronden der gemeente per c. A. te brengen van 15 op 20 ets., behalve de gron den ten Noorden en ten Zuiden van de nieuwe haven, waarvoor de prijs op 35 en 25 cents blijft bepaald. rl. en W. zijn tot dit voorstel gekomen omdat met de tegenwoordige erfpaebtsprijze» de waarde van het grondbezit der gemeente geenszins tot haar recht komt. Bij de aJgerueenö beraadslaging over de tegen woordige verordening regelende den lioofdelij- ken omslag, is er in den gemeenteraad op gewe zen, in verband mot hei voorgedragen stelsel van eigen aangifte, dat beperking van de open baarmaking van de aanslagen zou worden over wogen. Aan B. en W. werd toen overgelaten te bepalen hoever die beperking gaan zou- Echter wenschen B. en W. de beslissing hiervan thans aan den gemeenteraad over te laten. Als uiter ste beperking noemen zij of aan het in druk ver krijgbaar stelleu van het kohier een zoo hoogen prijs to verbinden, dat veelvuldige verspreiding zich niet denken Laat, of beperking tot zoodanig aantal exemplaren als noodig is alleen voor het ter visie leggen voor de betrokken colleges en commissies. Als middenweg noemen zij het ver spreiden van een exemplaar alléén onder de leden van den gemeenteraad, het college van B. en W. en do commissie. Het muziekkorps der d.d. Schutterij alhier zal Vrijdag 17 Juli a.s. met het Delftsch studen tenkorps een boottocht maken van Vlaardingen naar Brielle, en Zondag 24 Juli naar den Hoek van Holland en Dordrecht met een Rotterdamsch Gezelschap. Ook zullen zij 1 Sept. de feesten te Maassluis opluisteren. Op het Rotteruamsche beurtschip van de wed- Bergwerf alhier, liggende op de Scheepswerf, viel het groot-zeil (giek) naar beneden en kwam terecht op den jongsten zoon, die aldaar werk zaam was, waardoor deze op den rand der kajuit viel en den nek brak. Het lijk is per zieken- mand naar de ouderlijke woning gebracht. De minderjarige J. D,, alhier, is voor de 5de maal door de Rotterdamsche politie naar bier overgebracht en ten huize barer ouders afgegevenzij bevond zich le Rotterdam in een huis van verdachte zeden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 6 Juli. Johan, zoon van H. v. d. Windt en C. v. d. Linden, Van Leijden-Gaehtraat. Gerardus, zoon van G, Moerkerken en F. A. Schnieders, 1dofjesstraat. 7 Juli. Cornelia, dochter van K. Mooij en M. C. v. d. Meer, Ged. Biersloot net orkest van het Amsterdamscbe Concertgebouw is uit Bergen in Noorwegen teruggekeerd. In de zaak van den ontslagen gemeente-ontvanger van Baarn, beklaagd wegens verduistering, is do eisch twee jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, betwis tende de pleging van verduistering. Er is onjuiste boeking, maar geen opzet tot valscbheid. PI. wees voorts op het gunstig verleden van bekl. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te Botterdam zal 22 Juli a. s. terecht staan L. Merkclbach bierhuishouder verdacht van brandstichting in zijne woning aan de Croos- wijkschekado te Botterdam waardoor levensgevaar voor de omwonenden ontstond, 24 getuigen zullen door do rechtbank worden gehoord, verdediger is 3Ir. E. S. Hollander. 31- had zich daags vóór de brandstichting per spoor naar 's-Gravenhage begeven en was des nachts per rijtuig naar Botterdam teruggereden om do ver denking van hem af te wenden. Door don koetsier zijn evenwel, naar men verneemt, evenals door de echtgenoote van 3L in het vooronderzoek bezwarende getuigenissen afgelegd. Middelbaar Onderwijs. De 33e algemeone vergadering der Verecniging van Leeraren aan inrichtingen van middelbaar onder wijs wordt gehouden Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Augustus in den schouwburg te Maastricht. In de sectie Natuurwetenschappen" komen de volgende onderwerpen aan de orde. a. Hoe moet hot onderwijs in de scheikunde aan de scholen met vijfjarigen cursus zijn ingericht? (InleiderDr. J. Ariéns Kappers.) b. Demonstratie van een nieuw leermiddel voor Natuurlijke Historie. (3 inflorescentie toestellen). (Door den beer IV. IV. Schipper.) In de '2e sectie „Letterkunde" a. Hoe to komen tot betere hulpmiddelen voor het onderwijs in de Geschiedenis Voortzetting, (In te leiden door den heer A. Engelsman.) b. Is het wenschebjk, het onderwijs in cene vreemde taal y net gebruik van Phonetisch schrift te beginnen Welke ervaringen beeft men daarmee opgedaan? V/elke pogingen kunnen aangewend worden, om in ons iand tot eenheid in het Phonetisch stelsel te komen (Inleider de heer P. J. Keyman). In de algemeene vergadering a. Het is wenscbclijk, dat do Verecniging zich meer dan tot dusverre de matericole belangen der leeraressen en leeraren aautrekkc. (Inleider dr. J. Meijers.) b. De Hoogerc Burgerschool met vierjarigen cur- cus". (Stellingen BurgcuUuender.) Omtrent dc vlccschkeuring op dc grenzen zijn door den Belgischen minister de volgende wijzigingen gebracht: Worden gesloten de tolkantoren en hulpkantoren van De Clinge (statie), De Clinge (dorp), Kieldrecht, Quiévrain (statie), Quéry (statie), Geinmenich, West wezel, Baarle-Hcrtog, Stockheim, Loozen, Gouvy en Athus. Worden geopend voor den invoer van slachtvleesch de kantoren en hulpkantoren van Pouron le-Comte, des Donderdags van 11 tot 12 uur. Wcrtz, veearts te Aubel. Westcapelle alle dagen, die geen feestdagen zijn, mits de keurmeester '2-1 uren te voren wordt ver wittigd. A. van Damtne, veearts te Westcapelle. Vetdwezelt des Woensdags cn Vrijdags van 11 tot 12 uur. Tijvaert, veearts te Lanakcn. Bij wijziging van voormelde besluiten wordt het kantoor Houcke geopend op alle dagen, uitgezonderd de feestdagen, mits de keurmeester 24 uren van to voren wordt verwittigd. De openingsdagen van het le kanton Luik zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van iedere week van 10 tot 11 uur in plaats van Dins dags en Vrijdags. Dit besluit zal van kracht zijn 14 dagen na zijne afkondiging in den „Honiteur." Bloemencorso. Men meldt ons: Naar hetgeen daarvan bekend is, belooft het bloemencorso dat de Ned. Wiolrijdersbond bij gele genheid der Iuhuldigingsfeesten te's-Gravenhagc op 10 September zal geven, zeer luisterrijk te worden cn in verscheidenheid van versiering het vorige te zullen overtreffen, omdat tegen het einde van den zomer do bloemen nog in alle soorten voorhanden zijn en de deelnemers zich niet tot het gebruik van een bepaalde voorjaarsbloem beperkt zien. De inschrijvingen om de een of anderen groep of figuur in den optocht voor te stellen zijn bevredigend en kwamen uit bijna alle deelen des lands. Het juiste aantal deelnemers aan den stoet is eerst op te geven wanneer de wielrijders uit do provincie Zuid-Holland, de sterkste afdeeling van den Bond, zich zullen hebben aangemeld en vooral do Haagschc bondsleden cn vereenigingen, die zeker in de stad hunner inwoning het grootste contingent van deelnemers zullen leveren, zullen beseffen, dat in de residentie, met zijn duizenden wielrijders, op ten minste eenige honderden betoogors wordt ge rekend. „Utile Dulci" en „Voorwaarts" gingen reeds voor. Het is volstrekt niet noodig, dat wielrijders, zich bij den optocht willende aansluiten, tot een groep vereenigd zijn. Voor ieder bondslid bestaat gelegen heid persoonlijk voor éen plaats of figuur in don optocht in te schrijven. De daines-bondslcden en wielrijders in Zuidholland, bepaaldelijk van de plaatsen met ver van 's-Graven hage, Delft, Leiden, Botterdam, Gouda, Alphen cn de eilanden, hebben ook dit voor dat zij onafhanke lijk van de andere middelen van verkeer, zich per fiets naar den Haag kunnen verplaatsen. Een praatje met Cordang. Een portie garnalen. Een hééle biefstuk is. la tartare met 3 eieren. Een kalfscotelet met dubbele portie doperwten cn aardappelen. Een gebakken tong mot salade. Drie ons gruyère kaas. Een ficschje pale-ale. Een kleintje koffie. Dit alles tot het laatste blaadje, het laatste kluifje, het laatste graatje schoon op, representeerde den lunch van Mathieu Cordang. Ik trachtte onzen be roemden trapper een waardig partner te zijn, en, schoon ik den naam heb een struisvogel-verduwings- kraebt tot mijn stomacbale dispositie te hebben, moet ik eerlijk bekennen nooit don indruk te hebben ge kregen zóó een laag maag-gear to berijden als dezen Dinsdagmiddag. Met dezelfde vrooiijkc gemakkelijkheid als Mathieu, werkte Chevalier deze enormo portie naar binnen. Mr. Burnley kon de strakke pace van mijn kiezen niet volgen. „Maar Mathieu, wat blijft er op deze wijze van de verzekering in een onzer voornaamste bladen, dat ie beroemde eetlust erg overdreven wordt?" Wel, wat wil jc? Ais iemand me interviewt, antwoord ik precies wat ik denk, dat men wj! hooren. Als men de waarheid wil weten; moet men snugger genoeg zijn om zelf uit zijn oogen en vooral mij in werking te zien." En Chevalier knikte goedkeurend. Die Chevalier is ecnig! Een eenig artikel, interessant als geen, is over hem te schrijven. Hij is wat jonge studenten „een leuken, vreemden pisang" zouden noemen Het meest vol komen type van den globetrotter, het nonchalante Weltkind, cynisch, internationaal, maar diep, o zoo diep, een hart, zorgvuldig begraven onder glimmen- den, onverschilligen schijn. Over hem, zeer zeker, later. (uit „dc Kampioen") De cricketwedstrijd te Botterdam met de Engel- schon, waarvan wij gisteren melding maakten, moest wegens het slechte weer afgebroken worden.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2