STADSNIEUWS. VLAARDINGiEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. geëerbiedigde Moeder. Deze toespraak vond bij allen geestdriftige instemming. Vele speeches volgden, die voornamelijk golden den gastheer, vooral ook als leider van de werkzaamheden der jury; den vonrzitti r der tentoonstelling, den heer Eussen; zijn ijveriger) secretaris, den heer Van Ettende penning- meesiers Monehen en Van Bergen Henegouwen den secretaris der jury den heer Grootesde jury-leden in 't algemeende inzenders, inzonder heid de heeren I'aulez en Kottman; den »Ned. Bakkersbond" en zijn voorzitter, den lieer Funke; den gedelegeerden commissaris, den heer Borgerhofï' van Sassem de commissie leden der historische afdeelmg, de heeren Morren en Blocqueriede jonge garde van den sBuk- kersbond", waarbij gezinspeeld werd op de nieuwe afdeelmg Den Haag; den majoor intendant E. G. Winckelde pers, die herdachL werd door den voorzitter en beantwoord door den vertegenwoordiger van het süagblad" met een dronk op de wetenschap. De heer De Kleik, lid der Tweede Kamer, bracht hulde aan tien gastheer, mr, Stuart. Dr. Van Hamel Roos, door ongesteldheid ver hinderd, deed schiiftelijk van zijn hartelijke belangstelling blijken. Hij haalde daarbij liet oordeel aan van prof. Juigenscu uit Kopenhagen, die door het Deentch gouvernement iudeitijd belast werd met een inspectiereis door geheel Europa ter besludeeiing van de bakkeiij, en die op het onlangs te Budapest gehouden Con gres voor gezondheidsleer als zijn overtuiging te kennen gaf, dat Holland het land is hetwelk vooral wat de grootere bakkerijen betreft, alle andere landen vooruit is. Naar wij vernemen, zal het plan tot het doen verrijzen van een gedenkleekcn op het Regen- tesseplein te 's-Gravenhage voorluopig althans niet verwezenlijkt worden. Do nictnvbeuoemde vice-president van den Baad van Nedcrlandseh-Iudiu, mr. Th. de Mees ter, zal deu Sen Augustus a.s. naar Batavia ver trekken. (D.) Tc Leeuwarden is overleden de heer mr. II. Albarda, ond-lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Mevr. de wed. Marcus te Tiel ontving telegra fisch bericht van het plotseling overlijden in Indië van haren zoon, den len luit. der cavalerie Marcus. Tot leden van het hoofdbestuur der Maat schappij ter bevordering van geneeskunst, ter vervanging van de heeren dr. Ali Cohen, dr. Cartier van Dissel en Menno Huizinga, die op 31 Dec. aftreden en eerst na twee jaren her kiesbaar zijn, weiden op de te Maastricht ge houden vergadering benoemd de heeren dr. Van Kleef, dr. Pijnappel en prof. Koch. Als plaats, waar de 50ste alg. vergadering zal worden gehouden, werd Arnhem aange wezen. De Kermis. De tweede kermis-voorstelling der Rotter- mers heeft ons oorspronkelijke stukken gebracht; 't benefietstuk van Willem van Zuylen»'t Is maar een Smid", en als nastukje Rosier Faassen's »Manus de Snorder". Gelukkig voor een volle zaal, een bewijs dat Hollandsche kunst gewaardeerd wordt. Maar de groote trekpleister zal wel ge weest zijnWillem van Zuylen. Want Van Zuylen blijft een geliefd acteur, een dien men gaarne nog eeus voor de zoo- en-zooveelste maal boort en ziet. Zien vooral; want ook gistei avond was het zeker we! het prachtige stille spel van Van Zuylen als Kees de huisknecht, in s'tls maar een Smid", dat het meest werd toegejuicht. En terecht: een magnifique kop en een voortreffe lijk doorgevoerd type. Ook als de hoofdpersoon uit Faassen's eenakter gaf Van Zuylen veel schoons te genieten. Het moet echter gezegd, dat het overige ge zelschap hem waardig ter zijde stond. De heeren D. van Eijsden als makelaar Gunthorman, Alex. Fail-sen als de ex-kruidenier, F. Tartaud als de smid, gaven allen mooi spelde heer Faassen was ietwat mat. Van de dames dienen genoemd mevrouw van Eïj-den Vink als mevrouw Haverman in liet voorstuk, mevr. Bui lage Verwoert die in beide stukken een typig burger vrouwtje uitbeeldde, en rnej. Alida Klein, die met entrain en groote opgewektheid eveneem in beide stukken haar 10I vervulde. In Man us de Snoider" had mevrouw Faassen Van Velzen een beslist succes als vrouw van Eijk. Onvermeld hebben wij nog gelaten de rol van de weduwe Bulten in »'t Is maar een Smid". Mevr. Catli Beersmanszou volgens het programma die rol spelen. Maar toen de eerste maal het doek rees, was het om den heer Faassen in staat te stellen het publiek mede te deelen dat mevr. Beersmans door ongesteldheid haar plaats niet kon innemen. Mej. Ileyblom had met groote bereidwilligheid op zich genomen haar rol te spelen, en de clementie die de heer Faassen voor haar inriep, kon veilig onverleend blijven. Er was waarlijk geen clementie van ncode. Wij vernemen dat mevr. Beeismans gister morgen door een benauwdheid wei d overvallen, gelukkig van zoo lichten aard dat zij nog hoopte 's avonds te kunnen spelen. I)at mocht niet zijn: maar er is alle kans dat wij de gevierde kun- stenaresse hedenavond in den Tuin zullen zien. Bij de gisteren in het theater-Wallenda ge houden gratis verloting werd de pi ijs, een Fox- terrier of f25, gewonnen door mejuffrouw Looijenga, Wilhelmina,-traat alhier. Omtrent een der luchtballons die Zondag middag j.l. in den Officieren tuin zijn opgelaten, is nog bericht ingekomeu. Deze ballon is te Altcalcar bij Calcar, halverwege tusschen Kleef en Wezel, neergekomen in een aardappelveld, waar hij eerst nu gevonden is. De berichtgever wist riiet te zeggen hoelang de ballon daar reeds lag. De heer P. Van der Vlies alhier, is benoemd tot onderwijzer te Giesendam, Gisteren vierde in het St.-Jozefs-gesticht aan de Tuinlaan alhier zuster Elisabeth (mej. D. Rutten), sedert 16 jaar priorin van dat ge sticht, haar 50-jarig professiefeest. De jubilaresse ontving vele gelukwenschen en geschenken. De 7-jarige Wilhelmina Boerbijti wilde gister avond met een bezem een trompet, die in de Zijlstraatslool gevallen was, opvisschen maar tuimelde daarbij voorover te water. Gelukkig werd djt opgemerkt door C. Gordijn die dadelijk toesnelde en de kleine drenkeling spoedig op het droge bracht, zonder dat deze nog letsel had bekomen. Een 15-jarige Rotterdamsche jongen, zekere K. K., is gisteravond door de politie alhier aangehouden als verdacht vau een poging tot ladelicliteiij. Hedenmorgen is hij naar Rotterdam getransporteerd om naar zijn ouders te worden overgebracht. Bij de politie is gisteravond aangifte gedaan van het rollen van een horloge op het kermis terrein. Men zij op zijn hoede Hedenmiddag reed zekere Van Houten, wonen de in de Hoofdstraat, door de Boterstraat. In zijn met een paard bespannen wagen bracht hij een vrachtje brandhout op een verkooping gekocht, naar huis. Het paard, gewoon de Kreupelstraat in te slaan, wilde dit ook ditmaal doen, tegen den zin van zijn baas, die dezen keer rechtuit wilde rijden. Door deu ruk stiet de wagen tegen het trottoir, met het gevolg dat de wagca ouder den bok doormidden brak. De drie personen die in den wagen zaten, kwamen gelukkig met den schrik vrij. De wagen werd zoo goed mogelijk voorloopig gerepareerd, waarop de eigenaar huiswaarts reed. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 5 partijen schol, tong en grietde prijzen waren voor tong van f 0.55 tot f 3.50, griet f 1.80, schol vau f0.15 tot fi.55, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 7 Juli. Jacobus van Woerkom, 29 jaar, en J. L, II. Jurgens, 23 jaar. Geboren r 5 Juli. Pieter, zoon van D. Bekker en J. Borstel, Dwarsstraat. 7 Juli. Pieter, zoon van R. Schipper eri P.O. Krabbendam, Qrofbaan. Leonardus, zoon van H. J. Loos en W. Meijvogel, Dwarsstraat. Coinelis, zoon van T. van der Lely en P. de Jager, Dirkje-Meesterslraat. Wiggert, zoon van W. Paaij en G. van den Berg, Spoorstraat. 8 Juli. Lpendert Adrianus Christoiïel, zoon van J. Goemans en J. van der Schouw, Kethel- straat. In de raadszitting van hedenmiddag werd besloten dat in het vervolg geen publiciteit meer zal worden gegeven aan het kohier van den hoofdelijken omslag. De namen der aange- slagenen zullen worden gedrukt, terwijl ter secretarie eenige exemplaren zullen worden ingevuld met de bedragen der aanslagen, welke zullen worden ter visie gelegd. Voorts werd nog besloten om een perceel grond liggende achter en ter zijde van de kostelooze school aan te koopen voor uitbreiding dier school. Het perceel zal een gezamenlijke oppeivlakte hebben van 1000 cA. en gekocht worden tegen den prijs van I 4.25 per cA, {liet uitvoerige verslag zal in ons nummer van morgen worden opgenomen). Het ongeval op bet Rotterdamsche beurtschip der wed. Bergwerf, waarvan wij gisteren mel ding maakten, is niet zoo noodlottig afgeloopen ais wij, door een misverstand, gisteren mede deelden De waarheid is dat de jongen een nekspier heeft gebroken. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 8 Juli. Aiij Hoogland en Aagje Groeneweg. Jan Griffijn en Jaeoba Warmenhoven, Geboren 7 Juli. Paulina Neeltje, dochter van P. Bot en P. Stam, Wilhelminastraat. Het Concertgebouw-orkest is na zijn terugkeer uit Noorwegen te Amsterdam gisterenavond bij de eerste uitvoering even gehuldigd, maar niet officieel. Naar wij vernemen had het muziekkorps der Yl&ar- dingsche schutterij het voornemen opgevat, den terug keerenden orkestleden een ovatie te brengen. Woens dagochtend zeer vroeg voer een boot, waarop het muziekkorps zich bevond, de Vlaardiugsehe baven uit doch moest spoedig weer terugkeeren. daar de Olaf ivyrrc een voorspoedige reis had gehad cn reeds veilig en wel te Rotterdam lag. Toch wilden de Vlaardingers een bewijs geven, dat zij het op prijs stelden, dat ons orkest Hollands naam in den vreemde zoo schitterend heeft opge houden. Een schrijven, door alle leden van hot muziek korps geteekend, waarin zij hunne sympathieke ge voelens neêrleggen, werd gisteren te Amsterdam ontvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Wezep. J. H. Meyaink, cand. Tc Tzum, J. P. Eringa. te Oostwold. Aangenomen: Naar Oldeberkoop, door W. Meindersma, te Vledder. Naar Utrecht, door H. H. Barger, te Bloemendaal. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de staats wetenschap op Stellingen ue heer P. C. SI. Bos geboren to Utrecht; in de rechtswetenschap op Stel lingen de heer Simon Zadoks, geboren to Dordrecht in de rechtswetenschap op proefschrift„Eenige opmerkingen over staatsbemoeiing met den Effecten handel" en in de staatswetenschap op Stellingen de heer J. H. H. Halsmann, gel), tc Breda. Dc heeren N. van der Plaat'1 en W. G. Huet die gisteren tot doctor in de geneeskunde zijn bevorderd, verkregen het praedicaat met lof. Doctoraal examen in de rechtswetenschap Isidore Hen, W. A. J. II. van Waterschoot van der Gracht, •f. J. van Gorkom en met lof J. H. W. Q. ter Spill; eandidaats-exnmen in dc phartnacie H. Roodlrayzen; candidaats-examen ir plant- cn dierkunde Th. Wee vers; propaedoutisc j medisch examen C. G. Wem- mcrslagcr van Spa', wondedoctoraal examen in de geneeskunde Bodo J. W. Slingonberg en I. Peet, Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer A. Engel, gob. te Rotterdam, met Acad. proefseb., got.„Naamlooze vennootschappen, beschouwing over eenige buitcnlandsche wetgevingen in verband mot do Ncdcrlandschc". Candidaatsexamen in de godgeleerdheid, eersto gedeelte, J. van Duyvenboodemeerste natuurkun dig examen Ch. Lumkeman eerste natuurkundig exa men de dames P. van Wijngaarden en M. Hoekstra. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, de heer A. H. Schmidt, gob. to Zalt-Bouimeb op proefschr.„Onderzoekingen betreffende het Ovarium der Sebachi". Theor. geneesk. ex. IIC. J. H. Templeinans Plat on J. van der Torren. Prop. ex. theol.A. B. van der Put. Doet. ex. godgel.A. Troelstra (met lof). Cand. ex. Ned. lett.mej. J. Snellen. Cand. ex. plant en dierkundeC. J. de Jong. Aanv. ex. dier- en delfstofkundeA. W. van der Haar. Theor. apoth. ex.: B. van Selms en A. J. van Ockenburg Jr., Doet. ex. reebtsw.: A. Oudegeest. Doet. ex. pharmacie J. Flieringa. Groningen. Bevorderd de heer C. de Ranitz, ge boren te Winsurn, tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van stellingende heer C. Hofstee geboren te Weiwerd, tot doctor in de klassieke let teren, na verdediging van een proefschrift, getiteld „C. Suctonii Tranqnilli vitae Galbac, Othonia,Yitclii"; de heer K. Poll, geboron te Grijpskerk, tot doctor in de Nedcrlandsche letteren, na verdediging van een proefschrift, getiteld Over de tooneelspelen van den Leidschen rederijker Jacob Duym." Bevorderd lot artB do heer H. F. Th. Beekhuis, cand.-r.rts, geb. te Sybrandabnren; 1ste gedeelte C. G. Schoneboom en J. H. Reitsema, beiden cand.- arts, geb. te Groningen. Doctoraal examen in de reebtwetenschnp W. C. Boelken cn J. J. Reddingiuscand in de rechtsge leerdheid J. Dijkstrakerkelijk examen C. Broekema en J. W. Pieper; voorbereidend kerkelijk examen N. R. Renken. De staatscommissie te Amsterdam heeft in hare tweede zitting gisteren het diploma van apotheker uitgereikt aan do hoeren A. A. Donker, geb. te Zaandijk; J. de Gast, geb. te Amsterdam; J. W. Happé, geb. te Wormcr; G. Prey Jzn„ geb. te 's-Hertogenboscb. Middelbaar Onderwijs. Te Delft worden pogingen in het werk gesteld om handteekeningen te krijgen op een adres aan den gemeenteraad waarin verzocht wordt toelating van meisjes op de Hoogere Burgerschool. Lager Onderwijs. Tot leden van 't hoofdbestuur van de Yerceniging van Hoofden van Scholen zijn gekozen in 't eerste district de heeren J. Scbrcuder te Rotterdam, C. Zeeman te Amsterdam en N. Brouwer te Leidenin 't tweede district dc heeren D. Boswijk tc Arnhem, T. Huisman te Neede en J. van Ravenhorst te Apel doorn; in het derde district de heeren E. Bonsema te Groningen cn J. van der Leest te Hoogcvcen. Bouhonrs is te Parijs teruggekeerd en ziet hier wat hst „Journal des Sports", waarschijnlijk door Bouhours geïnspireerd, over diens jongste nederlagen durft schrijven: „Bouhours schrijft zijn nederlaag toe aan de reserve-gangmakers, die hij verplicht was uit Hollandsche rijders samen te stellen. Dit zijn zeer inferieure bemanningen, die in hun taak te kort zijn geschoten." Bouhours heeft voor een nieuwe match met Cor- dang geteekend. Wij wenschen hem dan gangmakers, die hem tot de overwinning voeren Lustrum te Delft. Yoor het Xe Lustrum van het Delftsche stu dentencorps is het volgende programma vastge- stled Op Maandag 11 Juli, aanvang der feesten, zullen do reünisten zich vereenigen in de Socië teit Phoenix. De stoet, die zich daar zal opstel len, zal als volgt zijn samengesteldmuziek van het 3o ï-ogiment huzaren, eerewacht aangeboden door do Studenten Carroussel, vereeniging met het corpsvaandei te paard, de Senaat van het D. St. corps, liet reuniebestuur, de vertegen woordigers der bevriende studentencorpsen, de feestcommissie, de eereleden van den senaat, de corpsvereenigingen met hun banieren, de reünis ten, do leden van het Delftsche studentencorps, liet muziekcorps der jagers. De stoet begeeft zich onmiddellijk naar do Polytechnische school, waar het reuniebestuur wordt voorgesteld en do feesten worden geopend door den president van den senaat met een rede, tocht daarna naar het Raadhuis, waar genoemd bestuur wordt voorgesteld aan den burgemees ter. en na een ommegang op de markt worden de gasten naar het feestterrein geleid en aldaar verwelkomd. Do Hollandsche IJzeren Sprnij. zal Dinsdag den 12 en dezer, ter gelegenheid van den mas kerade-optocht te Delft, wegens de lustrum feesten van het studentencorps aldaar, op het traject Rotterdam's-GravenhageAmsterdam 32 extra-treinen laten loopen. De treinen stop pen te Schiedam. Gevlogen. In het s Algemeen Politieblad" komt thans het volgende voor: Door de Spaansche stoomboot P e n a C a- b a r g a, die in den avond van 30 Juni j.l. te Rotterdam aankwam, werd in het Engelsche kanaal een schipbreukeling opgenomen, wiens signalement ovei eenkomst heeft met dat van W. A, Z., tegen wien den 3n Mei j.l. door de rechtbank te 's-Gravenhage, rechtsingang met last tot gevangenneming verleend werd, wegens valsehheid in geschriften en die bij zijn transport van Marseille naar Rotterdam per stoomsehip S o e m b i n g in gemeld kanaal over boord sprong. De schipbreukeling, die zich als Engelschman voordeed, heeft zich bij den Engelschen consul te Rotterdam om onderstand aangemeld, doch is daarna verdwenen. Hij werd het laatst gezien aan den linker Maasoever. De officier van Justitie te's-Gravenhage ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Naar de »Maasbode" verneemt, moet de voort vluchtige niet naar België zijn ontkomen, zooals men vermoedde, maar, geholpen door eenige Rotterdamsche vi ienden, Zaterdag naar Engeland zijn ingescheept. Thans moet hij in Schotland zijn aangekomen. Zijn plan is naar Zuid-Amerika de wijk te nemen. De ramp der Bourgogne. De schipbreuk der Bourgogne is zeker wel de vreeselijkste ramp ter zee die in jaren is voorgevallen. Niet alleen dab er honderden men- schenlevens verloren gingen, maakt het onheil zoo overmate ontzettend, maar vooral het feit dat er zoo velen letterlijk vermoord, op bestiale wijze vermoord zijn door de Franscho beman ning, die als wilde dieren de ongelukkige pas sagiers van zich afsloeg. Waarlijk ontzettend zijn de verhalen der ge redden; gelukkig dat althans geen smet wordt geworpen op kapitein Deloncle en zijn officie ren die. hun plicht vervullende, zijn omgekomen. Volgens het journaal van de Cromartys hire, het schip dat met de Bourgogne in aanvaring kwam, gebeurde het onheil aldus „Wij liepen vier of vijf mijl, en de misthoorn weerklonk geregeld iedere minuut, toen wij het fluiten van een stoomschip hoorden, aan bak boord vooruit; het geluid scheen snel te nado- ren. Wij lieten den misthoorn blazen en de stoomfluit antwoordde, toen plotseling bet schip uit den mist verrees en met een verschrikkelijke vaart onzen boeg aan bakboordzijde inliep. Onze voorsteng en groote bramsteng kwamen naar beneden, met de ra's en al het want. Ik gaf da delijk bevel, de booten gereed te maken en on derzocht de schade. De boeg was geheel inge drukt, de platen waren op allerlei wijzen ver wrongen, Het andere schip verdween in den mistons schip bleef drijven op heb waterdichte schot, en er scheen geen onmiddellijk gevaar voor zinken to bestaan. Wij begonnen dadelijk het dek op to ruimen, toen wij weer een stoom fluit hoorden. Wij antwoordden met onzen mist hoorn. Het stoomschip liet toen een vuurpijl op cn vuurde een kanon af. Wij antwoordden op dezelfdo wijze, maar zagen of hoorden niets meer van het schip. Omstreeks half zes trok de mist wat op, en toen zagen wij twee booten, met do Franscho vlag, naar ons toe roeien. Wij gaven hun een sein om langszij te komen, en hoorden toen dat het stoomschip de Bourgogne was, en dat het gezonken was. Den geheelen dag hie ven wij bijgedraaid liggen, en namen omstreeks 200 schipbreukelingen op. Verscheidene waren op kleine vlotten zonder riemen. Ik riep vrij willigers op onder mijn bemanning en de ge- reddo Franscho zeelieden om deze vlotten naar het schip te brengen. Eenige passagiers en ma trozen van de Bourgogne hielpen ons, en wij zetten 30 ton van de lading overboord. Kort daarop kwam een stoomschip naar ons toe. Het bleek deGreciantozijn; baar kapitein stem de er in toe de passagiers die aan boord van do Cromartyshire waren, naar Halifax to brengen." Deze. offieieele lezing van bet gebeurde komt niet geheel overeen met do verhalen van ande ren. Zoo is bijv. prof. Lacasse, de eenige passa gier der Bourgogne die tijdens de aanva ring aan dek was cn die zichzelf en zijn vrouw wist te redden, van meening dat er drie schepen met elkaar in aanvaring zijn geweest. Onmiddellijk na de aanvaring was alle tucht aan boord van de Bourgogne verdwenen. Kapitein Deloncle zoo verhaalt de „Central News" snelde terstond naar de brug en gaf met luidklinkende stem zijn bevelen, die zeer goed hoorbaar waren boven het angstgeschreeuw en gejammer. Maar er was geen tucht meer on der de bemanning, die met dierlijke ruwheid alleen naar redding van eigen leven streefde.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2