spo;iit, STADSNIEUWS. VL A AliDIN GEN. Knust en Wetenschap. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. schitterende aanbiedingen ontvangen maar bij vilde Frankrijk, dat hij steeds vurig beeft lief gehad, dour (leze ontdekking begunstigen. Dr Leyds heelt. gisteren president F.utri' snju gfloolsbrieveji overhandigd als gezant der Zuid- Afrdcannsebe Republiek. De President ontving gisteren ook bet Abcs- syniseb gezantschap ten gehoon-. President F.uuv heeft de doodstraf, uitgespro ken tegen den anarchist Etievant, veranderd in levenslangen dwangarbeid. Twee conunissies zijn in Engeland aan liet werk voor liet huldigen van Gladstone's nage dachtenis door gedenkteekens. De eene wil een standbeeld plaatsen in bet Parlementsgebouw; terwijl de andere, de nationale commissie, Lon den, Kdinlnng, Dublin en. llawartlen een beeld van den groot en staatsman zal verschaffen. Te San Martin, een voorstad van Barcelona, hebben vrouwen een betooging gebonden om te protestveren tegen de vernederende aalmoezen tbc men baar schonk. De politie en de gendar merie herstelden de orde. De Palts, die Donderdag zijn kamer bad ge bonden om zijn gezondheid te ontzien, hervatte gisteren zijn. audiënties. De Kerkvorst, ontving o. a. den reetor van het Gollegium Belgieum ten gehoore. Den lfden Juli komt de Nationale Vergade ring van lvreta bijeen. De opstand der Zwartvlaggen in Indo-Chimi breidt zich uit. Zij hebben zicll moester gemaakt van Yungvlliou en Per-lin-Ilain en bedreigen Swa-Cbau. Wu-C'iiun en Wu-Chou. De Engelselie kanoiuieerboot T w e u d is naar Wu-Chou ver trokken. De Kermis. Gist erena vond hebben do aanwezigen weer genoten bij de Rottonlmnsclie Toonetdisten. «Mejonkvrouw de la SeigliiVe" is wel geen hooge kunst maar als kijkstuk om er van te genieten is bet alleniitstekendstalleen is de dialoog in het begin wat gerekt. Een oude markies, na de revolutie uit Frankrijk verdreven, keert bij de restauratie terug. Zijn bezittingen, door den staat goconfis- keefd, zijn door een rentmeester teruggekocht en bij diens dood schenkt hij ze, bij gebrek aan eifgenaam (zijn eenigste zoon is bij de Moskowa gesneuveld) aan den markies terug, die natuurlijk als rechtgeaard mat kies niet anders meent of zijn oude rentmeester vervult biermede een schuldig bewijs van plicht. Maai'de zoon is niet gesneuveld en keert terug. Vol wraakzuchtige plannen wil bij den markies van zijn voorvaderlijk goed verdrijven, maar ten slotte geboeid door de lieftalligheid der dochter van den maikies, laat hij dat plan vaten en - hij, de burgerman, de Napole ontische officier huwt met de oud-adellijke erfge name. Hieromheen twee andere personen. Een intrigeerende barones, en een goedaardige sukkel van een geleerden zoon, die hagedissen vangt en vlinders opprikt, de eigenlijke aanstaande der markiezendochter een advocaat, <1 ie wat al te veel zijn slimheid doet achterslaan bij zijn hartstocht. De heer D. Haspels was de markies en hij deed het uitstekend. Een typische oude markies, automaat, aristocraat, maar met een gouden hart. Hij stoort zicli niet aan het wetboek, dat «gedurende zijn afwezigheid is samengeflanst", hij heelt eeri grtiwelijken hekel aan «mijnheer Buonaparte", hij ijst van een a. s, schoonzoon, die een haas op twintig pas mist" en geleerde couranten leest. Het publiek juichte dezen vermakelijken ouden heer, (lie uitstekend in zijn rol was, herhaalde lijk toe. Bekoorlijk was de dochter, mej. Alida Klein, die voor mevr. van Eysdon-Vink optrad, die op haar beurt de rol van de barones in plaats van mevr. Beerstnans vervulde, ilélèim was waardig, vol liefde voor haren vader, vol eer bied voor de tradition van haar geslacht, en daarbij vol oneindige goedheid voor den een voudige» man. Zij hoedt den ouden rentmeester in zijn laatste dagen opgepastde teruggekeerde zoon is er tot in zijn ziel door geroeid zoo wordt tusschen lien do band geknoopt, die inet een huwelijk eindigt. Mej. Klein's spel was liefelijk, haar stern klonk welluidender dan ooit. De heer Tartaud, de «gesneuvelde" officier, speelde een weinig stijf; niet altijd deed hij zjjn rol recht wedervaren: zijn ensemble met mej. Klein viel echter zeer te loven. De advocaat, dc beer A. Faassen hebben wij mede wel eens beter geziende rolvastheid, trouwens niet alleen van hem, liet een enkel rnaai te wen-chen. De heer van Kerckhoven was in zijn rol als kamerdienaar te prijzen, de heer v. Eijsden als geleerde bruidegom zoo zoo. Al waren er echter kleine aanmerkingen, waarvan wij er enkele hier maakten, het geheel gaf een zeer gunstigen indruk. Dit was nu eens een stuk, dat geheel en ai hier inging. Het was wel het beste', wat wij deze week van onze Rotterdammers zagen. Nu Maandag nog «de Controleur der Slaapwagens". Dat moet een heel vermakelijk stuk zijn. Wie in de afgeloopen avonden de voorstellingen heeft bijgewoond van het artisten gezelschap des heeren Wallenda heeft zich kunnen over tuigen hoezeer dit theater bezoekers weet te trekken. De bijzonder groote tent, waarin 1000 zitplaatsen zijn, wa« gisteien avond te klein om alle hefhchbeis te bevatten, zoodat hij de '1ste rang stoelen werden bijgezet, terwijl enkelen zicli nog moesten tevreden stellen met een staan plaats. Wederom werden de nummers van het tel kens afwisselend programma met den meesten aandacht gevolgd en toegejuicht. Vooral het nummer der hand- en voet-equilbrNteri, de watrrduik.sters en de Chinee-che nieuwjaars dag verwierven een welverdiend en aanhou dend applaus. Ook hij deze voorstelling was weder aan eiken bezoeker een nummer uitgereikt als lot in de verloting van een fox-terrier. Na eontiMe door eer. diietal personen uit het publiek werd door een jeugdigen bezoeker liet nummer getrokken dat tot winster van den prijs maakte, mej. A. Scheurkogel, Ploegstraat. Bij de keuze tusschen den houd (waarde f 50. en een som van f25.in geld bleek deze niet moeielijk, want dadelijk nam zij de'10 iijksdaalder.s, die haar werden aangeboden, en verliet daarmede regelrecht de tent; het bui tenkansje had haar zeker onthutst. Hedenavond is weder een prijstrekking, Heden werd de uitslag der overgangsexamens aan de 11. B. S. alhier bekend. Van klasse I naar II werden bevorderd de leerlingen J. Backer, A. G. Beugelinck, A. Bijlo, J. van der Drift, J. A. Duirer, W. van der Ham, J. A. de Kok, A. de Kroes, G. II. Ris, L. .1. W. Steenliui-', J. J. van der Vlies, Th. Wolfïens- perger, P. v, Lan. Voorwaardelijk 3, Afgewezen: 4. Van klasse II naar III werden bevorderd de leerlingen D. van den Berg, J. de Koning, J. M. Lamers, J. C. Lokker, J. Lourens, O. Maas, S. van der Schouw, J. C. de Vries. Voorwaardelijk 9. Afgewezen 2. Van klasse III naar IV werden bevorderd de leerlingen E J. Beekman, P. Iluijgens, 3, Maas, II. 3. Persoon, A. J. van Rees, A. Verrièdc. Vooi waardel ijk 5. Afgewezen 8. Van klasse IV naar V werden bevorderd de leerlingen C. Houtman, 11. Houtman, F. C. Kist, F. Loefl', J. II. L. van Ree, Mej. 3. II. Uoklamis, A. M. Schippers, 3. Tak, P. van West. Voorwaardelijk 2. Afgewezen 1, De lessen en overgangsexamens aan de II. B. S. waren gisterenmiddag afgeloopen en daar mede de werkkring van den leeraar in wiskunde enz., den lieer 3. van dor Bruijn. Sedert 28 jaren had de lieer Van der Bruijn deze betrekking vervuld dat is van de oplichting der school af en hij heeft bij zijn leerlingen achting en waardeer mg weten te v-rwekken. Gisterenmiddag kwamen nu leerlingen en leeraars in de direcleui skainer te samen om officieel van den wrtrekkenden leeraar afscheid te nemen. Door den leerling der -ie klasse Schippers uit Vlaardingen werd de heer van der Bruijn in hartelijke, welgekozen woorden toegesproken en den dank namens de leerlingen overgebracht, die als bewijs hunner dankbaarheid en waar- deering een bijzonder franien lamp aanboden. Diep ontroerd dankte de heer Van der Bruijn voor deze bewijzen van sympathie, die hij van de leerlingen inocht ontvangen, en sprak de beste wenschen voor hunne toekomst uit. Met een welgerneemlen handdruk nam hij daarna van elk der leerlingen iri het bijzonder afscheid. De heer G. van der Most alhier is te Amster dam geslaagd voor het examen in boekhouden en handelscorrespondentie voor de practijk, ge houden van wege de «Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden". Een fraai stuk werk, dat zijn vervaardiger alle eer aandoet, is onlangs van hier naar het West-Indische eiland St. Eustatius verzonden, liet is het adres van hulde, dat deze kolonie aan Hare Majesteit de Koningin zal aanbieden ter gelegenheid Rarer inhuldiging. Onzen stadgenoot, den heer J. A. Boer, onder wijzer aan de le kostelooze school en tevens belast met het onderwijs in liandteekenen aan de Rijks-normaallessen alhier, van wiens be kwaam leekenstift reeds meriig fraai stuk ge tuigenis aflegde, viel de vereerende opdracht teri deel dit hulde-adres te vervaardigen. Het adres is uitgevoerd in 16de eeuwsciien stijl in waterverf, in den vorm van een album. Na liet in kleuren uitgevoerd titelblad komen twee bladen, het een bevattende de data, het andere de wapens van Nederland en van Wal- deck-Pyrmondt, een en ander in een smaak volle omlijsting. Dan volgt het eigenlijk adres, do handteekeningen der aanbieders, voorop die van den gouverneur. Elke bladzijde van het adres bevat drie handteekeningen, telkens in eeu met zorg uitgevoerde entourage. De omlijs ting van de eerste biadzyde van bet adres bevat o. a. een teekening van het eiland St. Eustatius. De bladen van het album zijn onderling verbonden met zijden koorden in de nationale kleuren, terwijl het geheel omsloten wordt door een band van zijden pluche ir. terra-cotta> Wij twijfelen niet of de bewoners van onze kleine Wc-t-Indisehe kolonie zullen tevreden zijn over de uitvoering van dit album, dat be stemd is te getuigen van bun liefde en eerbied voor Koningin Wilhelmina. De 0-jarige Van lihijn vermeide zich gister avond omstreeks S uur met schommelen op de kettingen aan den walkant der Oude Sluis, toen een zijner speelgenootjes hem een duw gaf, met liet gevolg dat liet keteltje in het water viel, R»eds was de kleine drenkeling in zin kenden toestand, toen nog juist bijtijds de kleermaker W. 3. Hout braken die daar woont het ongeval bemerkte. Hij snelde de trap at en aarzelde niet, zich geheel gekleed te water te begeven. Niet zonder groote inspanning mocht hij er in .slagen liet verdrinkende kind te gi ijpen en behouden aan land te brengen. Het knaapje werd daarop naar de ouderlijke woning in den Bokkinghang gebracht. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in de schiettent van H. Vermeulen, doordien het 'Jl-jaiig zoontje te veel kruit in een koker tje had gedaan, waardoor dit bij het afslaan ontbrandde en liet vuur zich mededeelde aan een kleedje en eeri zeil. liet was echter on middellijk weder géblmeht. Het horloge dat in ons nummer als «gerold" vermeld werd, is gebleken niet «gerold" te zijn geweest maat' «weg gerold". Het is terugge vonden en door tusschenkornst van de politie weder in den zak van den eigenaar «terugge rold". aitiziekkorps der d.d. Schnftorij fe Schiedam. Kapelmeester de Heer B. A. Ve [wallen. 3e II I T V O E It I X ft op Zondag 10 Juli 189S, des namiddags tenl uur, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. Programma: 1. The Washington Post Marsch, Sousa. 2. Lustspiel Ouv., Iveler Bela. 3. Estudinn- tina, Waldteufel. 4. Fieurs des Bots, Perk. 5. Bonsoir Nini, Féron. 6. Berliner Plaudereien, K>rssen. BURGERLIJKE STAND. Geboren j 8 Juli. Cornelius Antonius, zoou van 3. Foijen en A. de Graanw, Piet lleinstraat. Johanna Ilendrika, dochter van II. Kiela en J. van Put, "ÏVilhelminaplein. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren 8 Juli. Job en Bouwe, zoons van J. Sjoukens en M. den Bakker, Kuiperstraat Naar men ons meedeelt, zijn bij de Vcreenigde Tooneelisten te Rotterdam geëngageerd mejuffrouw Betsy Beekman, die dezer dagen tot de hoogste klasse der Toonccischool werd toegelaten met een eersten prijs, en de heer C. 31. van Hees. (N. R. lit.) Het dagblad Da Courant heeft een prijsvraag voor een rcclame-biljot uitgeschreven, waarvoor als prijzen zijn beschikbaar gesteldéén van 500, één van BOO, één van 200 cn vijf van 100 gulden. Do jury bestaat uit de heeren II. P. Bcrlago Nz., architect, en G. II. Breifner en H. W. Jansen, kunstschilders. Deze namen zijn borg, dat werkelijk iets moois zal worden verkregen. Aan bet bureau van „De Courant", N, Z. Voor burgwal 365 te Amsterdam, zijn de gedrukte voor waarden van mededinging to bekomen. Pangoran Ario Mutara m. vergezeld van zijn tweo zoons, bracht gisteren een langdurig bezoek aan den schietwedstrijd van de Vereeniging van Nederiandscho Scherpschutters in het kamp te Loosdninen. Do vertegenwoordiger van den Soe- soehoeimn van Socrakarta, gekleed in de uni form van luit.-kol. van don staf van liet Indi sche leger, werd met zijn gevolg aan den ingang van het schietkamp ontvangen door den ecre- voorzitter van het uitvoerend comité, generaal- majoor jiir. Lunuui Trip, den voorzitter der ver eeniging, den lieer Van Waning en verdere be stuursleden. Met veel belangstelling werd de schietinricli- ting bezichtigd, waarna door de Normaalschiet- school een snelvuor werd uitgevoerd waarbij 33 schoten per minuut werden afgegeven- Daarna gaf do snelvuur-kampioen II. G. Koster uit Am sterdam, voor dc hooge bezoekers een proeve van zijn bedrevenheid in liet snelvuurscliieten. In do generaalstent werd een lunch gebruikt waarbij verschillende autoriteiten aanzaten ook de burgemeester van Loosduinen jhr. van de Velde. Generaal Trip bracht een dronk uit op den Sultan van Socrakarta waarvoor dr. Do Roemer namens prins Ario Mataram bedankte en namens dezen een toost instelde op do feest vierende vereniging. Na afloop van den maaltijd werd overgegaan tot uitreiking van de prijzen gisteren door bet leger behaald. Het Solosclie gezantschap verliet te 31 uur het terrein. Door een der jeugdige prinsen wer den in den loop van den ochtend eenige schoten gedaan. Moordaanslag. Men meldt ons: *De beruchte Zandstraat to Rotterdam was hedennacht wederom het tooneel van een bloe dig drama. De 21-jarige Joseph Friezer, bar- biersbediende, wonende in de Vierwindenstraai nabij de Zandstraat bad oneenigheid met den 2 I-jarigen \V. II. Heerdink, van berov]) steen- drager cn wonende in dezelfde straat, toen II. op den hoek van de Zandstraat en Vierwinden- straat een verraderlijke messteek aan Friezer in de onderbuik toebracht en daarop ijlings de vlucht nam. Friezer sleepte zich naar de woning zijner ouders en zeeg ineen. Het bleek dat hem een afschuwelijke wonde ter zijde van liet linkerbeen en de buik was toe gebracht zoodat liem de ingewanden uit het liji' hingen. Uitgeput door bloedverlies werd Friezer door onistauders naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, alwaar bleek dat zijn toe stand levensgevaarlijk was. Onmiddellijk trok de politie er op uit om den dader to arresteereu en werden alle toegangen tot de Zandstraat'en zijstraten afgezet. Hedenmorgen werd do dader ontdekt, hij was gevlucht op de daken van de buizen aan de Vier- windenstraat en werd hij gesommeerd omlaag te komen. Daarop volgde de arrestatie en bekende hij aan de politie de pleger van het misdrijf te zijn, nadat hij naar het polilebureau aan do Groote Paauwensteeg was overgebracht. Do dader staat bekend als een gluiperig per soon die samenwoont met vrouwen van ver dachte zeden. Ontploffing. To Londen is aan boord van het stoomschip Ma n i t o b a, varende tusschen Londen en New-York, eene ontploffing geweest. liet schip, dat onlangs aan de Amerikaansehe Regeering verkocht is, lag nx liet Albertedok te Iaden. Een kist of verscheiden kisten patronen ontploften. Vijf van de tien mannen, die met laden bezig waren, zijn reeds overleden. Een hunner werd in stukken gescheurd. De patronen lieden voor Buenos-Ayres bestemd, maar men zoekt naar iemand die bet gelooft. TENTOONSTELLEND TAN' VllODWENAHIfEII). Men seint ons: Do tentoonstelling aan de Stadlioudorslaau is heden geopend. Niet als een embryo, als een chaos van eene expositie in wording, maar volkomen gereed. Snorren doen de werktuigen in de iudustrie- zaal, aan don arbeid zijn alle de vrouwen cn meisjes die van heden tot einde September e.k. daar bezig zullen zijn dag aan dag, ter bezichti ging noodeu allo do afdeelingen in de zalen, gelegen aan do galerij rondom den lieven tuin. die daar midden in het duin is aangelegd, de natuur gepaard aau kunst en nijverheid, de kunst die onder anderen de kamer voor de pers bestemd zoo keurig heeft gesierd met wandbe- scliildering door do fcëenhandeti van de dames der Haagsdie Tockenacademie. Vlaggen overal op de terreinen en op de ge- tinunerten, meldende de blijdo tijding dat liet krachtige streven en onvermoeid willen der ver eeniging, die dezo onderneming ten bate van allen belangeloos heeft gewrocht, is geslaagd. Reden tot plechtig feestvieren te over en in de congreszaal, thans concertzaal, verzamelden zich do genoocligden om getuige to zijn van de in wijding van het tot stand gekomen werk. Onder hen werden opgemerkt do prins van Solo, in den uniform van luitenant-kolonel van den Barisau, allo hoofden, of waarnemende se cretarissen der buitenlandseho missiën, ook de Nuntius, in zijn officieel gewaad van violet en zwart; alle ministers, de wethouders der ge meente en vele dames en hoeren, leden van be sturen van to 's-Gravenhage gevestigde vereeni- gingen of afdeelingen van vereeuigingen, wier werkkring zich aansluit aau liet sehoono doel waarmede deze tentoonstelling is op 't touw ge zet. Door een sterfgeval in zijne familie was de burgemeester verhinderd tegenwoordig te zijn. De Commissaris der Koningin in dit gewest, was bij do plechtigheid aanwezig. Nagenoeg do geheele ruimte varr de zaal was gevuld voor het meereudeol met dames. Kort na den vastgestelde» openingstijd (1 uur) betrad mevrouw GoekoopDo Jong van Beek en Donk in wandeltoilet liet spreekgestoel te tot liet houden harer openingsrede, welke men aan het hoofd van liet Tweede Blad vindt afge drukt. Do rede, zonder ostentatie op eenvoudige wijzo uitgesproken, werd met luide toejuichin gen begroet, en toen do lieve kleine Lilly Stok op aanvallige wijze met heldere stem liet ope ningswoord liad uitgesproken, uitte de aange- namo verrassing zicli in een algemeen blijk van groote voldaanheid over deze teekenende betoo ging van do vrouw der toekomst. Mejuffrouw Hiulopon bood namens allo do medewerksters der Presidente een keurigen rui ker aau. Nu betrad mejuffrouw Cornelie van Ooster zee, gesierd met de onderscheidingsteekenen der Oianje-Nassau-orde, het podium om de uit voering der cantate te leiden, door haar ge toonzet op tekst van mevr. Snijder van Wis- senkerke. De solopartijen werden vertolkt door mejuf frouw J. Dutilh, A. Kappel, mevrouw Thijssen—- Bremerkamp en in een terzet door de dames J. Groott, N. van Eyken en L. Jeltes. Het orgel werd bespeeld door mej. Landsman. Het koor bestond uit leden van de dameszang- vereeniging «Euphonia", versterkt door leden van de Maatschappij van Toonkunst. Het orkest was dat van het Stedelyk Orkest te Utrecht. De indruk dezer cantate door mej. Yan Oosterzee met vaste hand geleid, was machtig. Na het eerste gedeelte klonken de bravo's mid-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6