nijverheid. Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. Koloniën. Finantieel. Y i s s c li e r ij. Scheepvaart. Handel. Maïs. tot. het familieverband wordt gebracht; door de erkenning worden de hoogere rechten ge schonken, die het ontwerp in zijn verschillende bepalingen omschrijft. Met het geheel begrip onderzoek naar bet va derschap moet worden gebroken. De wet heeft slechts te omschrijven welke verplichtingen uit de afstamming voortvloeien en hoe dit feit des- noodig kan worden bewezen. De verdediging van het verbod naar het on derzoek, of van de regeling, welke aan het on echte kind rechten toekent tegen zijn vader, besprekende, betoogt de minister dat de bezwa ren ernstiger schijnen dan zij inderdaad zijn, en in geen enkel geval kunnen zij rechtvaar digen, dat aan het onechte kind nog langer onrecht worde aangedaan, dat de onechte vader nog langer van alle plichten jegens zijn kind worde vrijgesteld. Gisteren werd te Almelo de algemecne verga dering van het Genootschap van Nijverheid voortgezet. Door den heer D. van Lookeren Campagne, voorzitter van het dep. Almelo, werd eene voor dracht gehouden over de vraagHeeft de Ne- derlandsehe texliel-riij verheid te duchten van de toenemende textiel-industrie in Britsch-Indié, Japan en andere Aziatische landen 1 Het woord was nu aan den heer F. A. Holle man to Oistcrwijk overhet nuttig gebruik van afvalstoffen. Daarna werd overgegaan tot de huishoude lijke werkzaamheden. De rekening over 1897 en de begrooting over 1S9S werden vastgesteld. Alvorens werd overgegaan tot de benoeming van directeuren in de plaats van de aftredenden, bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van mr. J. Heemskerk Az., die gedurende zijn leven zooveel belangstelling in 's lands nijver heid had betoond. In dit jaar treden af de directeurenJ. F. W. Conrad (benoemd door het departement Delft), dr. A. Pekelharing (benoemd door het departe ment, Groningen), G. L. van Lennep, (benoemd door de algemecne vergadering). Overleden zijn de lieeren air. J. Heemskerk Az. te 's-Graveniiage en S. J. graaf van Lim burg Stirum te Haarlem. Voor de vervulling der vacaturen Conrad en Pekelharing zijn volgens de beurtlijst aangewe zen de departementen Middelburg en Hardingen. Medegedeeld wordt dat door Middelburg aan gewezen is de heer Conrad, nadat uitgemaakt was, dat de wet eene herbenoeming door een departement toelietdaar door Harlingen geene benoeming is gedaan, wordt deze thans aan Arn hem opgedragen. Verkozen werden de hoeren Figee, Do Loos en Brender a Brandis. Tot voorzitter der Maatschappij werd be noemd de heer Conxad. Ten slotte werd besloten, bij wijzo van proef, de volgende algemeene vergadering te houden in eenig centrum van industrie, waar tot nu toe geen departement der Maatschappij bestaat. Gebroeders Hogerhuis. De redactie van „Het Volksdagblad" heeft een schrijven verzonden aan tal van landgenoo- ten van verschillende staatkundige en godsdien stige richting, ten einde hun meening te ver nemen in de zaak der Hogerhuizen. De volgende vragen zijn daarbij gesteld „Achttet gij twijfel aan het vonnis, over de gebroeders Hogerhuis geveld, gerechtvaardigd, en zijt gij, door de op last van hoogerhand open baat gemaakte beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden, van dien twijfel niet teruggekomen „Indien gij tot het geven van een uitspraak omtrent het al of niet gerechtvaardigde van dien twijfel u niet bevoegd mocht achten, houdt gij dan toch dien twijfel voor algemeen en gegrond genoeg, om een hernieuwde, open bare behande ling, langs welken rechtsweg ook gevoerd, van de zaak-Hogerhuis gewenscht te achten Yolkssiinatorla. Door het centraal-comité tot oprichting van Volkssanatoria voor minvermogende borstlijders in Nederland, wordt medegedeeld dat de heer P. W. Janssen te Amsterdam d" som van f 5000 beschikbaar stelt indien het gelukt vóór 1 November van dit jaar zóóveel geld bijeen te brengen als noodig is om een sanatorium te krui nen bouwen. Hij doet dit aanbod in de hoop genoegzame navolging te zullen vinden, een voorbeeld dab zeker velen zal aansporen genoemd centraal-co mité krachtig te steunen. Bij Kon. Beslnit is aan den luit. ter zee 2e kl. L. J. C. L. dc Vriese vergunning verleend tot het waar nemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd vau één jaar, ingaande 4 Aug a. 6., onder stilstand van non-activitcits-tractement en zonder opklimming in de ranglijst. Bij Kon. Beslnit is benoemdtot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen tc Nijmegen, C. P. Frijlinek, thans tc Amersfoort, en tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn, A. Meyiink, thans ontvanger te Rbcnen. KiJcvorschen. Dat de klacht over de groote afmetingen die het dooden van kikvorschen in Oostelijk Zecuwsch Vlaanderen heeft genomen, recht van bestaan heeft, blijko uit de volgende cijfers: Uit het station-Hulst werden in 1897 naar de Halles Centrales te Parijs 4640 kilo kikkerbille tjes verzonden en van 1 Jan. 1898 tot 18 April d. a. v. 1052 kilo, terwijl uit liet station Gent tot nu toe gedurende dit jaar 10Ü0 kilo werden verzonden. Het is waarlijk meer dan tijd, dat aan dit bedrijf een einde wordt gemaakt, opdat do voor den land- en tuinbouw zoo nuttige kik kers daar niet totaal worden uitgeroeid. Het vergaan van de Bourgogne. De gemeenteraad van Havre heeft 10,000 fres. toegestaan voor do nagelaten betrekkingen, der omgekomen schepelingen van het s.s. Bour gogne. Voorts is een beroep gedaan op de weldadigheid der stadgenooten. De eerste lijst geeft een bedrag van ruim 25,000 frs. aan. Het s.s. B r e t a g n e heeft den omtrek van Sable Island door-zocht, maar niets gevonden. Gisteren zou het onderzoek naar de toedracht van de ramp te Halifax beginnen. Diefstal van juweelen. Een Fransche zangeres had voor eenige dagen, nadat zij in het Concert des Ambassadeurs haar liedjes gezongen had, in de zaal plaats genomen om hot slot der voorstelling als toehoorderes bij te wonen, en de juweelen die zij op het tooneel had gedragen, in een taschjc naast zich neerge legd op een leegen stoel. Toen de voorstelling ge ëindigd was. ging zij heen zonder aan haar taschjo te denken; spoedig bemerkte zij haar vergeetachtigheid, snelde terug naar de zaal, rrraar het taschjo was reeds verdwenen. Het be vatte voor 70,000 frs. aan diamanten enz., die nog niet terecht zijn. Weer wat nieuws. Verleden Maandagmiddag wekte te Londen eene dame groot opzien, die, in het wit ge kleed, met een giooten hoed en een veelkleu- rigen zonnescherm in de Parlementsstraat liep met een ketting om het middel, waaraan een aapje, hetwelk zoo goed het kon aan haat- rok Fietsongeluh. Een jong boekhouder uit Gieszen viel eergis teren bij Holiensohns met zijn rijwiel en bleef op de plaats dood. Chamberlain's vrouw. Hoo do Engelsche minister Chamberlain aan zijn vrouw kwam, verhaalt de „Christian. Com monwealth." Op zekeren dag te Baltimore eene dame be zoekende, werd hij door deze gul en lachend ontvangen, met de vraag of hij lust had. als eenige heer mee aan te zitten aan een juist ten harent gehouden déjeuner van jonge dames, daar ééne der gasten verhinderd was. Hij, voor eene keurbende Amerikaansche schoonen niet bang, nam aan, en de opene plaats was toevallig naast die van eene dochter des tocnnialigen mi nisters van Oorlog Endicott, een der grootste schoonheden van haar tijd. De kennismaking behaagde „ver en weer dermate, dat ten slotte een huwelijk het gevolg was. Segli. Uit Segli werd den 3n Juni aan het „Bat. Nieuwsblad" geschreven Nu is dan werkelijk de expeditie begonnen, maar alvorens u daarover te verhalen, wil k u eerst mededeolen, wat er alzoo in do afgeloopen week voorviel- Als curiositeit vermeld ik, dat de Atjehers, die hier en daar in het terrein repeteerpatronen hebben gevonden, ook getracht hebben, door deze met een Lap te omwikkelen, ze passend te maken voor do kamer van het beaumontgeweei-, wel slim hè, alleen zal zulk een patroon wel een fraai schot opleveren! Er blijkt in alle geval uit dat de Atjehers de onaangename uitwerking van de nieuwe geweren duchtig gevoelen en eveneens probeeren, om ons deze „setan" kogels terug te zenden. Maar laat ik doorgaan. Den 30en Mei kwam de kolonel Van Heutsz, vergezeld van den over ste Willems, die als 2e bevelhebber zal optreden en dr. Snouck Hurgronje. Op dienzelfden dag arriveerden ook de marechaussees onder com mando van den kapitein Van Bloemen Waan- ders. Dit korps ma? zich altijd verheugen in do sympathie der toeschouwers. De 13 brigades za gen er dan ook flink uit, bewapend als zij zijn zooals het aan de eischen voor onze mLindsche soldaten 't meest nabij komt. Zooals men mis schien niet weet, wordt er bij de marechaus sees niet gecommandeerd, maar geschiedt alles met stooten op de fluit. Zoo marcheerden zij dan ook na een drietal fluitstooten naar hun kampement. Den volgenden dag kwam de marine-landings- divisio aan den wal en werd geïnspecteerd dooi den kolonel Van Heutsz. Ook deze troep van pl. m. 180 man maakte een goeden indruk, alleen was er nogal verscheidenheid in hoofddeksels op te merken, daar de mariniers nog niet allen den helmhoed (een vrij wat netter hoed dan het plompe instrument van ons leger) hebben gekre gen, zoodat men in dezen troep zaghelmhoe den, stroohoeden en petten. De kolonel sprak de landingsdivisie toe en zei- dc o. a., dat de marine de eerste dagen niet mede zou gaan, doch dat zij later zeker in de gelegen heid zal worden gesteld, om eens mee uit te ruk ken. De kolonel Van Waning van de marine antwoordde daarna met eenige waardeerende woorden over ons leger en daarop marcheerde de troep af, om voorzien te worden van eet ketels en spreien. Den len Juni dan zou men de Pedirvallei in trekken en werd bepaald, dat de cavalerie, de marechaussee, het derde, tweede en veertiende bataljon om 6 uur 's ochtends zouden oprukken naar Garoet, terwijl 3 compagnieën van het 2e reserve-bataljon om 8 uur met den koelielrein zouden volgen. De dag vooraf was nog rustdag en werd dan ook door de troepen in gepaste vroolijkheid doorgebracht. Vroolijke groepen verdrongen zich voor de hulptappen, kleine kadjanghuisjes van een wel schilderachtig maar armelijk voor komen. Edoch, dit deert onze jongens niet, die onder de meest fantastische uitdrukkingen en vroolijk gejoel het glas bij do kraan van het biervat houden. Een prachtige maatregel is ze ker, dat aan de tappen geen jenever mag ver kocht worden. De manschappen krijgen tweo borrels per dag en daarmee uit- 't Gaat dan ook best, zooaL- men ziet. Aan de tappen zijn nog andere kleine artike len als tabak, pijpjes en papier te krijgen, ter wijl voor de inlanders de zoo geliefde „kikker- limonade", een mousseerend drankje van Cbi- neescll fabrikaat, voor 6i cent het fleschje te krijgen is. Het zou mij te ver voeren u het bivak met zijn werkelijk aardigen aanblik, vol ver scheidenheid, te beschrijven; alleen wil ik een tooneel vermelden, dat mij zeer trof, n.l. de hagepreiek van den Amboineeschen dominee. Midden in het bivak hij het boor-etablissement staat een niet meer gebruikt blokliuisje. Van de omwanding werden eenige planken afgehaald en de preekstoel was Haar. Weldra stroomden de Amboineezen in een breeden kring om dit geïmproviseerd preokgestoelte en sprak dominee Theure eenvoudig en sympathiek. Het choraal- gezang dat werd aangeheven en waarvan de do minee telkens den volgenden regel voorzeide, was werkelijk welluidend. Ook de kolonel en de staf woonden deze open lucht-preek bij. Den Ion Juni, des morgens om 6 uur, brak de trein op en marcheerde langs den nieuw aange- legden weg, langs de Atjehsche benteng „het veertje" over Pekan Pedir naar Garoet op. De assistent-resident Van Rijn van Alkemade, de controleur Palmer van den Broek en dr. Snouck Hurgronje hadden zich bij den staf gevoegd. Pas tegen half negen was de achterhoede van de ageerende colonne in de kampongs verdwenen. Toekoe Iloesin di Gedong, de waarnemende Oeloebalang van Pedir, had een groote mast, voorzien van allerlei vlaggen, laten optuigen om zijn goede gezindheid te betuigen en ook in de andere Segli omringende kampongs waaiden witte vanen. Het 2e reserve-bataljon met den treiu was door het zeer langzaam voorwaarts gaan van de hoofd-colomie reeds bij Pekan Pedir tegen de achterhoede opgesloten. Men kan zich voorstellen wat een verbazend langen stoet zoo'n 1200tal kettingjongens, die twee en twee loo- pen, vormen. Deze colonne schoof als een reus achtige bruine slang met tallooze witte spik kels, gevormd door de toedoengs, langs den boch- tigon weg. En toen ook de laatste bajonet der achterhoede van den trein in het dichte bosch verdwenen was, toen bleef ons niet anders over dan luisteren of er ook erg geschoten werd of gebrand. Maar dien geheelen dag door werd niets vernomen of gehoord, tot ieders verbazing, en was het achtergebleven Segli in een begriipe- lijke spanning. Den volgenden ochtend was er nog niets te zien, wel werd door de schildwachten beweerd, dat zij een moorddadig snelvuur hadden ge hoord, vroeg in den avond, en zietdaar zag men op eens volk op den dijkeen drom van mannen met witte hoeden en glimmende blik ken aan de zijde, dat waren kettingjongens. Maar zoo zonder dekking en alleen terugko mende, wat zoude er gebeurd zijn? De uitgerukte colonne had zclï bij den over gang van de Pedir-rivier, nabij Sanggeuë ge splitst. Het 14e bataljon bleef op den rechter oever en veroverde met betrekkelijk weinig ver liezen de benteng Mantroïstormen was hierbij niet noodig. De vijand werd er eenvoudig uit geschoten. Het 3e bataljon bleef aan den linkeroever, terwijl liet 2o door kampong Trieëng Pet rukte en de marechaussees de kampongreeks Tjirih en Lagang aantastten. Nergens bood de vijand eenigen ernstigen tegenstand, ofschoon in den beginne flink werd geschoten. Tegen den middag waren dan ook Garoet en Areë genomen met verlies van drie dooden en vijftien gewonden, waaronder drie dwangarbeiders. Oemar trok, zooals te voorzen was, naar het gebergte terug. Voor dien dag werd het voor gezien gehou den, het 14e bataljon bleef Mantroï bezetten; de vivres uitgedeeld en het bivak te Garoet be trokken, waarna de trein tegen half zeven weder naar Segli terugtrok. Is de dekking van een zoo aanzienlijk getal kettingjongens (1200) al een bezwaarlijke taak, zooveel te meer is die, wanneer men tegen het vallen van den avond op marscli trekt, en dat ondervond dan ook het 2e reserve-bataljon. Men weet, dat dit bataljon hoofdzakelijk uit jonge soldaten bestaat; men had hun verteld voor zichtig te zijn, want er werden klewangaanval- len verwacht van 300 a 400 man, bovendien volgde men een anderen weg dan dien ochtend gevolgd was. Natuurlijk dat er een zekere span ning bij den troep heersclite, die daar in het half duister voortschreed. Bij kampong Goensoeë ontdekte de spits een 3-tal met geweren gewapende Atjehers, die da delijk werden, neergeschoten- Toen schrikte alles op en de inlandsche compagnieën begonnen een oorverdoovend snelvuur te openen zonder doel. Dit nu is een zeer gewoon verschijnsel bij troe pen, die voor het eerst uitrukken, maar het ge volg hiervan was, dat de kettingjongens rechts om-keert maakten en in wilde vlucht wegrenden, terwijl zij de gewonden en verdere bagage neer smeten. Men begrijpt hoe onmogelijk het is een razenden drom van 1200 mannen tegen te houden. De Europeesche compagnie formeerde echter zeer wijselijk carré, om niet omgeloopen te wor den, maar daardoor hepen verscheidene vluchte lingen in de bajonetten. Twee officiersbedienden wierpen zich op den grond en trachtten krui pend den troep te bereiken. Het gevolg hiervan was dat zij voor vijanden aangezien werden en aan de bajonet geregen. Na eenige minuten ge lukte het den officieren, wier kalmte men zee- moet loven, om het vuur tot zwijgen te bren gen, en daarmede keerde de rust in de opge wonden gemoederen, en werd overgegaan tot het weder opzamelen der her- en derwaarts ver spreide kettingjongens. Een groot gedeelte was weer de rivier overgezwommen, een vijftal in landsche fuseliers medesleepen.de, die te water hun geweren verloren hadden. Gelukkig werden 4 hiervan weder opgedoken. Het gclieele transport keerde met wat aanwezig was aan kettingjongens naar Garoet terug en bivakkeerde in de nabijheid van de andere troepen. Dit nu is het verhaal, zooals het werkelijk ge beurd is, opgeteekend uit den mond van ver scheidene ooggetuigen. Ik moest dit uitvoerig behandelen, omdat het regeeringstelegram spreekt van een paniek on der de inlandsche troepen en natuurlijk vele be spiegelingen hierover te Batavia zijn gehouden. M. i. moest men in officieele telegrammen zich hoeden voor zulke groote woorden. Faillissementen. Uitgesproken: 11 Juli. J. Tempel, agent in mode-artikelen, te Am sterdam. R.-comm. mr. P. J. Bijleveld. Cur. mr. W. D. Caudri. J, K. Geeverding, kruidenier te Amsterdam. R.- comm. mr. P. J. Bijleveld. Cur. mr. W. O. Caudri. P. Vernooy, kruidenier te Bussum. R.-eomm. mr. P. J Bijleveld. Cur. mr. C. lluyser van Reenen. Opgeheven: A. 1.. Corver, pensionhouder en collecteur aan de ga,fabriek, te Haarlem. Cur. If. Ph. de Kanter. A. VV Terpoorten, winkelier in huishoudelijke arti kelen te Haarlem. Cur. mr. F. A. Bijvoet. R. Hart, weduwe van J. Pels, vroeger winkelierster te Delfzijl. Cur. 1. P. Cleveringa. SCHEVENINGEN, 13 Juli. In het laatste etmaal werd aangevoerd 200 mand versche visch. Aan het strand kwamen twee Zandvoortsciie schuiten met haar vangst. Kleine tarbot gold 75 c. tot f3, tongen 2n Rn griet 40 c. tot fl.25, rog 40 tot 60 c. per s fl.50 tot f2.75, schanen f3 tot f3.50 en f 1 25 tot f 2 50 per mand. IJMU1DEN, 13 Juli. lieden kwamen h1 matkt 7 kotteiloggeis met 100200 tong tarbotten griet, 3G mandjes midd. schuif i;>ov mandjes kl. id 37 mandjes schar, 13 mandjes 100de poon Ook kwam de stoomtrawler Holland 1 binnen met partijen tongen, tarbot, roode poon, kleine en mid 1. schol, schar sehelvisch en poontjes. De vol gende prijzen werden besteed: groote tong 65 85 e, midd td. 4055 c., kleine id. 2025 c, tarbot f4 7.50, kleine tarbot griet fl.602.10, alles per stuk; midd. schol f2.80—6, kleine id. f 1 2.25, schar f2— 4.25, roode poon f3.5010, poontjes f 1.001.95. sehelvisch f 1.754.50, alles per mand. Hoogwater te Helilcdaui. Juli 15 v.m. 1.22 n m. 1.57 16 2.22 2.52 Zoo en Haan. /onsopgang Juli 15: 3.56 v.m. ondergang 8.12 n.tn. s 16: 3.57 8.12 Nieuwe Maan 18 Juli. Eerste kwartier 26 Juli. HET WESXLAND, 13 Juli. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteed: aardappelen f1.a 1.40 per kin; voor het buitenland, hoorntjes f 0.06 a 0 68, ronde fa per 26 kilo; aanvoer 2000 kin; aard beien 14 a 30 ct., blauwe druiven fl.30 a 1.75 per kiloperziken 4 a 20 ct., komkommers 2 a 6 ct, meloenen 25 a 70 ct. per stuk. LONDEN, 13 Juli. Granen kalm doch vast en goed gevraagd, Gerst vast. BERLIJN, 13 Juli. Spiritus. Loco 53,70. HAMBORG, 13 Juli. Petroleurn loco 6.05, brief, dito geld. Spiritus per Juli 23, Aug./Sept. 23I/s. Stemming: vast, BUDAPEST, 13 Juli. Tarwe 10 a 15 kr. hooger. BRUSSEL, 13 Juli. Tarwe prijsh. Amerik. fr. 193/g, mais vast. PARIJS, 13 Juh. Tarwe. Loopende maand fr 25.15, Aug. fr. 23.15, Sept./Oct fr. 21.75, 4 laatste mdn fr. 21.45, 4 tntid. van Nov. fr. 21.35, vast. Rogge. Loopende maand fr 16.75, Aug. fr. 13 25, Sept/Oct fr. 13.—, 4 laatste mdn fr. 13.—4 mud. van Nov. fr. 13.kalm. De markt is gesloten Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag. NEW-YORK, 13 Juli. Tarwe. Juli. Aug. Sept. Oct Doc. Jan. 13 Juli. 80'/a 72 72% 12 81 Va 727/g 723/g 11 82 i/s 73 728/4 Juli. Aug. Sept, Oct. Dec. Jan. 13 Juli. 35% 36% 37% 12 35% 367/8 37% 11 357/8 36% 37%

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2