Laatste Nieuws. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINDËN^ onderhandelingen zijn aangeknoopt onder lei ding van den Engelschen gezant en met den steun der Russische, Japan scho eu andere bui- tenlandsche diplomaten. En te Madrid logen straft men het gerucht als zou Frankrijk het initiatief hebben genomen om do vredesonder handelingen in te leiden. i» In afwachting van de stappen die Spanje of wel een bevriende mogendheid zal doen ten gunste van den vrede, gaan de Vereenigde Sta ten voort Spanje onder het oog to brengen dat de Don het trotsche hoofd moet buigen voor den Yankee. De troepen worden to Tampa gereed gemaakt voor de expeditie naar Porto-Rico, terwijl an derzijds de beste schepen van Sampson's eska der order hebben gekregen zich onder de be velen van admiraal Watson te stellen. Het drei gement wint nu aan kracht; Spanje kan de Amerikanen niet meer beletten ook een of meer havens op het Iberische schiereiland gevoelig te doen kennis maken met de voortreffelijke kanonnen der Amerikaansche vloot. Nog een derde taak houdt de regeering to Washington bezig, nl- de organisatie van het bestuur van het Oostelijk deel van Cuba. Het thans overgegeven gebied, 11000 vierkante mij len groot, zal, naar de „Daily Chronicle" uit Washington verneemt, door den militairen gou verneur bezet worden met negertroepen en an dere tegen de gele koorts geharde soldaten als politie-macht. De vluchtelingen worden naar hun woonplaatsen teruggestuurd. De Amerikaansche regeering denkt er niet aan het bestuur van het door d© Spanjaarden verlaten gebied aan do Cubanen toe te vertrou wen. Maar waar zij wel, en zeer ernstig, aan denkt, dat ishoe de troepen to beschermen tegen do gele koorts. De reeds aangetaste regimenten zullen naar het gebergte worden gezonden, en alleen do niet-aangetaste zullen eventueel deel nemen aan de expeditie naar Porto-Rico. Welken omvang de ziekte reeds heeft aange nomen, weet niemand. Maar alle deskundigen zijn het er over eens dat de toestand van het leger, ook door slechte voorbereiding, ellendig is. Behalve generaal Duffield moet ook gene raal Chaffee door de gele koorts zijn aange tast. Men gaat zelfs zóó ver, te beweren dat gene raal Toral Santiago niet behoefde over te geven, omdat do Amerikanen door ziekte en gebrek te zeer waren verzwakt dan dat zij de stad konden bestormen. Maar het is zeer wel mogelijk dat in San tiago de toestand onhoudbaar was geworden, zoodat Toral wel gedwongen was te capitulee- ren. Do Spaansche regeering beproeft intusschen de verantwoordelijkheid voor de overgave der stad van zich af te schuiven. Sagasta verklaart dat noch de regeering, noch maarschalk Blanco zich met de overgave hebben bemoeidgene raal Toral was gerechtigd op eigen verantwoor ding te capituleeren. De generaal zelf beweert echter van maar schalk Blanco volmacht te hebben gekregen om de stad over te geven. Te Portsmouth (New-Hampshire) zijn acht honderd Spaansche krijgsgevangenen aangeko men aan boord van de Harvard. Bijna do helft daarvan lijdt aan malaria, waarvan tach tig zeer ernstig. Onderweg stierven er zeven. Do instructie tegen Esterhazy en Picquard wordt krachtig voortgezet. Die tegen den laatste, waarmede do rechter van instructie Fabre is belast, zal wellicht eeni- ge vertraging ondervinden doordat de officieren die in deze zaak gehoord dienen te worden, ook als getuigen moeten optreden in het proces- Zola, dat Maandag a.s. te Versailles begint, Pic quard zelf moet insgelijks in dat proces getui gen, en zal daartoe dan waarschijnlijk naar Ver sailles worden overgebracht. Gisteren heeft Fabre generaal Gonse, kolonel Henry en den archivist Gribelin bij zich ont boden; de beide laatsten vertrokken spoedig weer, doch moeten later nog eens terugkomen; generaal Gonse bleef geruimen tijd bij den rechter van instructie. Volgens de „Echo de Paris" zouden op bevel van Fabre gisteren verschillende belangrijke ar restaties plaats vinden. Genoemd werden van andere zijde Trarieux, Leblois, Mathieu Drey fus en Joseph Reinach. Maar er is niets geschied, en de beweerde arrestatie van Reinach is door den minister van binnenlandsche zaken op categorische wijze te gengesproken. Mr. Labori, Picquard's advocaat, heeft zijn cliënt in de gevangenis bezocht on met hem ge confereerd. De ex-kolonel zal zelf eerst over eeni- ge dagen door den rechter van instructie ge hoord worden. Ook van Picquard werd verteld dat hij rich van kant had gemaakt. Het gerucht verspreid de zich te Longchamps gedurende de groote leger-revue. Do „Martin" heeft een onderzoek ingesteld, waarbij geftleken is dat Picquard, toen hij in de gevangenis de la Santé aankwam, een hevig zenuwtoeval kreeg, zóó hevig dat de cipiers hem een dwangbuis wilden aandoen, waartegen de directeur zich echter verzette. De oud-kolonel kwam spoedig weer tot ziehzelven. Omtrent Esterhazy loopen weer zonderlinge geruchten. Gisteravond werd te Panjs verteld dat de majoor dien avond of heden in vrijheid zou worden gesteld. Dit onder alle voorbehoud te aanvaarden be richt wordt toegelicht door een modedeeling in de „Soir". Dit blad verhaalt nl- dat de rechter van instructie Bcrtulus, na Esterhazy verhoord te hebben, kennis genomen heeft van do bij den majoor in beslag genomen papieren, maar daarin niets coinproniittoerends heeft gevouden. Zoo doende werd in de couloirs van het Paleis van Justitie beweerd dat Esterhazy zon worden los gelaten. Esterhazy die eenigsrins lijdend is, is in te genwoordigheid van inr. Tézénas, rijn advocaat, in de gevangenis de la Santé verhoord. Zijn maitresse, Mme. Pays, is daarop van de gevan genis Saint-Lazare naar de Santé overgebracht, waarschijnlijk om met haar „vriend" geconfron teerd te worden. De militaire autoriteiten schijnen over de ar restatie van den majoor volstrekt niet gesticht In het Paleis van Justitie loopt nl. het ge rucht dat generaal Zurlinden, de militaire gou verneur van Parijs, bij het parket een klacht heeft ingesteld tegen den rechter van instructie Bertulus op grond van Esterliazy's arrestatie. Deze had nl. als soldaat eerst in handen dienen te worden gesteld van de militaire autoriteiten, en deze zou dan op haar beurt beslist hebben of de majoor behoorde te worden overgegeven aan den burgerlijken rechter. Mr. Leblois, aangeklaagd als medeplichtige van Picquard, heeft volgens het gebruik tot den deken der orde van advocaten het verzoek ge richt hem een verdediger aan te wijzen. De .Temps" publiceert de beslissing die door de orde is genomen ten opzichte van mr. Leblois, die naar men weet voor zes maanden in rijn ambt is geschorst. In die beslissing wordt aan Leblois te laste gelegd schending van ambtsgeheim door aan Seheurer-Kestner mededeeling te doen van de documenten die Picquard in vertrouwen te zijner kennis had gebracht. Gemengde Mededeelingen. De verontrustende berichten over den gezond heidstoestand van den Paus die voortdurend de rondo doen, zijn geheel onjuist. Gisteren ont ving de Paus den Franschen gezant Poubelle, die voor eenigen tijd met verlof gaat. Dr. Lapponi, 's Pausen lijfarts, liecft het agentschap Stefani gemachtigd het door een blad verspreid gerucht dat de Kerkvorst aan een voortdurende verlamming lijdt, tegen te spre ken. De Paus geniet een goede gezondheid, ver leent audiëntie aan verschillende personen en maakt ook herhaaldelijk wandelingen in de tui nen van het Yaticaan. In Korea is de toestand weer zeer kritiek. Men eisckt dat de Keizer afstand zal doen van den troon. De afgetreden minister-president van Japan, markies Ito, zal in China een samenkomst heb ben met Li-Hung-Tschang. Inhaldlgingsfeestcn Hieronder volgt de samenstelling van de com- missiën, welke zich in de verschillende Bonden en Yereenigingen op sportgebied gevormd heb ben tot voorbereiding van de deelneming aan het feest, dat in de tweede helft van September op Clingendaal, in tegenwoordigheid van HH. MM. de Koninginnen, zal gegeven worden Nederl. Zwem-Bond. P. J. Appel, Amsterdam J. de Groot, Rotterdam W. E, Bredius W.Ezn., corr, lid, Prinsengracht 923, Amsterdam. Nederl. IJs-Bond. Jhr. A. E. Barnaart, corr. lid, Vogelenzang; mr. W. C. Lobman, S. H. Hylkema. Alg. Ned. Wielr. Bond, Edo Bergsma, En schedé; A. Koolhoven, BloemendaalJ. C. Bur- kens, corr. lid, Haarlem. Alg. Ned. Kegelbond. L. Brosch, Den Haag A. \V. Schols, Amsterdam; C. J. Bakker, corr. lid, Hoefkade 492, Den Haag. Veluwsche Jacht-Ver. Ritm. O. D. van Diepen- brugge, Velp; mr. J. baron van Tuyll van Serooskerken, corr. lid, Velperweg, Arnhem. Ned. Cricket-Bond. H. J. Isbrücker, corr. lid, Den Haag. Rotterdamsche Manége, H. de Jongh, Rot terdam G. W. Burger, corr. lid, Binnenweg, RotterdamL M. A. Hofman, Rotterdam. Ned. Weerbaarheidsbond. Vincent van Peski, corr. lid, Stille Rijn 12, LeidenC. van Lennep, L. E. Brandt. Ned. Athletiekbond, J. Schroeder, Velp; P. Schreurs, corr. lid, Franjois Valentijnstraat, Den Haag, Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Jhr. W. Six, corr. lid. Heerengracht, Amsterdam; J. J. Blu ssé, pres. der Amsterdamsche Roei- en Zeil- vereeniging »De Hoop", Amsterdam P. BIussé van Oud-Alblas, president van den Ned. Stu denten Roerbond, Leiden. Ned. Jachtvereeniging Nimrod. E. Graaf van Limburg Slirum, Den Haag; jhr. R. de Favauge, corr. lid, Heemstedejhr. Ch. van de Poll, Haarlem. Ned. Voetbal-Bond. Jasper Warner, corr. lid, Zwolle. Ned, Kaats-Bond. W. Westra, FranekerH. Schievink, BolswardJ. Wouters, corr. lid, Fra neker. Schermbonden: 1). L. Wolfson, voorz. Ned. Schermbond, Den Haag; luit. C. H. Smets, secr. Ofl'. Schermbond; Ch. F. Kok, seer. Ned. Schermbond; luit. F. J. Backer, voorz. Off. Schermbond, corr. lid, Dennenweg 134a, Den Haag. De Commissie tot regeling van het défilé is saamgesteld als volgtA. Koolhoven, Bloemen daal F. W. Margadant, Den Haag F. J. Bac ker, corr. lid, Dennenweg 134, Den Haag. Leden van vereenigingen, 'die aan het défilé willen deelnemen, wenden zich lot het corres- portdeerend lid van hun tak van sport. Vereenigingen, waarvan geene commissie be staat, richten zich tot het correspondeerend lid van de défilé-commissie. Blijkens vorenstaande kennisgeving van B. en W. zal op 4 Augustus a.s. ten sladhuize eene verpachting plaats hebben van eenige stand plaatsen voor draaimolen, poffertjeskramen enz. Op verschillende punten der stad zijn daartoe terreinen bestemd, en niet in het bijzonder daar, waar anders de kermis wordt gehouden. In meerdere plaatsen heeft men ter gelegen heid van de inhuldigingsfeeslen een dergelijk soort nakermisje. Dinsdagavond zal de heer J. Rijks, godsdienst onderwijzer te St. Anna-Parochie alhier in het Vereenigingslokaal optreden ten einde mede deeling te doen van zijn arbeid in de Bildt- gemeenteu (St. Anna-Parochie. St. Jacobie- Parochie en Vrouwen-Parochie.) Deze samenkomst gaat uit van de Vereeniging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. Kerk. De zestiend© algemeene vergadering van de Onderwijzersvereniging in het arrondissement Schiedam zal gehouden worden in een der bo venlokalen van het gebouw „Tivoli" (Rotter dam, Coolsingel) op Zaterdag den 23 Juli 1898, des voormiddags to 101 uur. Tot deze vergadering hebben toegang rij, die bij den aanvang als eerelid, of als lid der ver eeniging bekend staan, hunne introducé's en verder allen, die door toezending eener convo catie tot bijwoning worden uitgenoodigd. De werkzaamheden zijn de volgende. 1. Notulen der voidgc vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Rapport Rekening 1897-98; Begrooting 1898-99. 4. Verslag omtrent de arrondissements-bi- bliothcek. 5. Jaarverslag der vereeniging. 6. Gelegenheid tot debat, naar aanleiding van het onderwerp in de algemeene vergadering van '97, ingeleid door den heer W. Korteweg: Eenheid in spelling op de lagere school. De stellingen welke hierbij verdedigd zullen worden zijn de volgende. a. Het onderwijs in de spelling behoort nog gegeven te worden naar De Vries en Te Winkel. b. De moeilijkheden behooren tot een mi nimum te worden teruggebracht. c. Eenheid in spelling kan alleen de noo- dige vastheid geven. 7. „Eenige opmerkingen over den leer plicht", in te leiden door den. heer mr. II. Smeenge, lid van de Tweede Kamer. Ieder deelnemer kan rich, door opgaaf vóór of op den 20 Juli a.s. bij den secretaris (Schie dam, Hoogstraat 71) tegen f 2,25, inch -1 fl., van een couvert aan den gemeenschappelijken maaltijd verzekeren. Op Woensdag 27 Juli a.s. zal er een plezier- trein 2e en 3e klasse loopen van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en eenige andere plaat sen naar de stations gelegen aan de lijn Haar lem—Den Helder. Wij verwijzen onze lezers voor nadere bijzon derheden naar achterstaande advertentie. Voor eenigen tijd maakten wij melding van een uit karton gemaakte St. Janskerk waarbij wij wezen op de juistheid en netheid waarmede deze vervaardigd was. Thans kan men werk van dezen kartonwerker bezichtigen in een der etalagekasten van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren. Daar is n.l. geëxposeerd de in wit karton bewerkte gevel van het huis des heeren van Pinxteren met dat van diens buurman den heer Gubbi. Jaloeziën, etalages, lantaarn, enz. alles vindt men terugwaarlijk ze zijn een kijkje waard. Terwijl P. Lourens hedenmorgen te SVs uur met een met een paard bespannen melkwagen over den Dam reed, liep daarvan plotseling een wiel af, waarbij een bus zijn kostelijken inhoud over de straat stortte. De bestuurder bekwam geen letsel. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een ledige portemonnaie, een wit mouwtje van een kinderjurk, een meisjeshoed, een bril in huisje, een schaar, een zwart breiwerk en een sleutel b. Terug te bekomen aan de volgende adressen 2 sleutels aan een ring, bij de Koning, Noord- vestsingel 25b, een handweger, bij Lourens, Hoogstraat 422, een meerschuimen sigarenpijp, by van Spijk, brugwachter Beursbrug, een gouden medaillon, by wed. Rademakers, Singel 58, een gouden ring, bij Muis, Bioersveld 80, een gouden ring, bij van Gogh, Steenstraat 14, een gouden broche, bij Kruizinga, Broersvest 61, een vrouwenschoen, bij Klepke, een nikkel horloge met dito ketting, bij v. d. Water, I.ouronstraat 44, een zwarte kip, bij van Dolder, Singel 38, een koralen kettinkje met gouden slot, by wed. Bijl, Wiüemshofje 9, een ring met sleutels, bij Brouwer, Hoogstraat 21, een zwart taschje, bij van Daelen, Hoogstraat 35, een blauw schort, bij Hosman, St. Anna Zuster; straat 18, een rood en zwart gevlekt hondje) by Krabbendam, Raam 22®. BURGERLIJKE STAND. Geboren 14 Juli. Gerard us, zoon van L, Lems en N. Koning, Qrojbaan. 45 Juli. Hendrika, dochter van J. N. Vilters en J. Frederiksen, Hoofdstraat. Johannes Josephus, zoon van T. J. H. Zoetmulder en M. J. J. E, Berger, Kethelstraat. Johanna Maria, docluer van J. L. Holierhoek en C. Raaphorst, Ez'.ter&amsche dijk. 16 Juli. Clasina Catharina Maria, dochter van A. de Raaij en C. M. Kruïning, Stations straat. Overleden 15 Juli. Geesje van der Velden, oud 3 dagea, Ileerenstraat. Jan Hoogstad, oud 2 jaar, Kamp. Van verschillende zijden daartoe uitgenoo digd, heeft de heer M. Groeneveld het voor nemen opgevat eene orgelbespeling te geven in de Groote Kerk alhier, op den avond van Dinsdag 30 Augustus a.s., ter gelegenheid van het Inhuldigingsfeest. De Delftsche studenten brachten gisteren, enkelen in hun maskerade-costuurn, een kort stondig bezoek aan onze gemeente zij kwamen met een extra-trein te 2 uur aan en zetten de reis voort naar Brielle per stoomboot Vrees- w ij k. Zij hadden onze schutterij-muziek geën gageerd tot veraangenaming van den tocht. Te 6 uur teruggekeerd, vertrokken zij weder per extra trein naar Delft. Een tal van dames vergezelden hen. Beide keeren was er een onaf zienbare menigte op de been. Het eigenaardige van het geval was, dat bij hun vertrek de locomotief niet vooruit te krijgen was tot groote ergernis van den machinist en tot groot ver maak der menigte. Eindelijk, door het strooien van zand, gelukte het met veel moeite er gang in te krijgen. In den nacht van Woensdag op Donderdag voer de van Rotterdam komende Spaansche stoomboot J u n i o, geladen met steenkolen, ter hoogte van de Guanoschuur alhier, op de Maas aan den grond door het breken van de roer ketting. De kapitein weigerde alle hulp, om het schip van de plaat af te trekken, zoodat het schip eerst den dag daarop te 10 uur 's morgens, by hoog water vlot kwam en de reis kon voortzetten. In de bovenzaal van het café »De Hol- Iandsche Tuin," alhier, heeft zich Woensdag avond te 8 uur een vereeniging gevormd van bakkersgezellen. Tot voorloopig bestuur werden gekozen J. Greep, presidentW. van Roon, le secretaris; A. van Karssen, 2de secretaris; F. Sprij, penningmeester. Aanvankelijk bestaat de vereeniging uit 14 ledenbij genoegzame deelneming zal zij zich aansluiten bij den Algemeenen Nederlandschen Bakkersgezellen-Bond, die gevestigd is te *s-Gravenhage. Bij uen te Rotterdam gehouden nationalen schietwedstrijd, uitgeschreven door de Rotter damsche schietelub $de Scherpschutter" be haalde in den personeelen wedstrijd de heer A. van der Griend alhier den tweeden prijs. Op het in lossing liggende stoomschip C i n t r a in de liaven alhier, had gisterenavond te 5k uur de werkman A. Kruine het ongeluk met zyn linkerhand beklemd te raken in een werkend machinedeel, waardoor de toppen van pink en ringvinger werden afgesneden en de middelvinger als 't ware verpletterd werd. Hij werd vervoerd naar de woning van dr. Kikkert, die de gekwetste hand verbond. BURGERLIJKE STAND. Geboren i 16 Juli. Jacobus Fredericus, zoon van A. G. Buddenbühmer en J. M. Grauwen, Achterstraat. Hofbericht. De Pangeran Ario Mataram werd hedenmid dag ten. 3 ure geheel volgens de Indische vor men door Hare Majesteiten ontvangen. Do Pangeran werd aan rijn afgehaald clror Hr. Ms. adjudant van dienst Jhr. van de Poll en den 1ste» stalmeester, en in een rijtuig met vier paarden a la Daumont naar het Paleis ge reden. De volgelingen in rijtuigen met twee paarden. Allen waren in Javaansch costuum en behalve de Pangeran met blooto voeten. De ontvangst en het gesprek geschiedden staande, terwijl allen, behalve de Pangerfm nederge- hurkt zaten. Een oogenblik namen Hare Ma jesteiten plaats en werd ook den Pangeran een zetel, lager geplaatst dan die van Hare Majes teiten, aangeboden. De Pangeran bood aan H. M. do Koningin, namens den Soesoehoenan van Solo, verschil lende geschenken aan, waaronder drie fraaie krissen en een levensgroot geschilderd portret van den Soesoehoenan. Hoewel ook zij zooveel mogelijk zuinigheid willen betrachten om niet noodeloos de provin ciale belastingen te verhoogen, blijven Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de voorgestelde verhooging der opcenten noodig oordeelen we gens de vermindering van de hoofdsom der personeele belasting. Mededeelende dat op groDd van de onderlinge samenwerking van de by de zaak betrokken

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6